Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Erdõk-mezõk gombái


  • Please log in to reply
1236 válasz a témához

#241 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 24. - 20:51

Erdélyben kronkrétan volt egy fajtája, erdõszélen. Erdõszéli tisztáson. Hazánkban nemtom merre, de ha a piacon volt, akkor van. :yeah: Ma beszélgettem a postással, kiderült nagy gombász. Lesz ám segítségem merre keressem a gombákat! Õ is a fenyõtinórút mondta, hogy lassan lesz, illetve õzlábat, de azt mondja az õsz az igazi idõszak. Nyárfáról itt a környékemen majd 20 kiló laskát szedtek!!! Na!!! Alig bírom kivárni. :D

#242 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 25. - 13:19

Errefelé is kétezerért megy a rékagomba, de a nagyáruházban is. Az ismerõsöm mondta, hogy a rókagombából szuper a pörkölt. A közeli fenyvesbe betértem, lovastúl, hátha találok valamit. Az ismerõsömnek a közepén van a tanyája, ahogy csörtetünk, jön a srác, és figyelmeztet: vaddisznó család költözött be az erdõbe, õt is megkergette az anyakoca, meg a német juhászukat is megcsócsálta. Indultam is haza. :D Pedig mondta a srác, hogy õk szedtek már õzlábat. Másnap kedvesen kérdi: találtál gombát? Persze, kinek van kedve vaddisznós helyen gombászni...

#243 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 25. - 19:10

Vettem a piacon vargányát, nem bírtam neki ellenállni...

#244 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 25. - 20:55

fotózd le , lécci, ha még nem etted meg... :)

#245 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 27. - 22:28

most hogy nézegettem a képeimet találtam egy képet kucsmagombáról, csak én buta ott hagytam gondoltem úgyse jó :D aztán most gondolkoztam hogy vissza kellene menni oda hátha van, de azt írják neten hogy május-június eleje.. :( szóval lehet hogy már felesleges.. :( Ma pedig láttam szegfűgombát sajnos keveset. Aztán csillagpöfeteget, tudom nem ehető, de olyan szépek voltak :) sajnos fényképező nem volt nálam :(

Edited by Topy Baba, 2010 június 27. - 22:30.


#246 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 28. - 8:35

Kissé belékedvetlenedtem a gombászásba. Történt pénteken, hogy a gyermekeimmel és a shetikkel elindultunk a szokásos erdei túránkra, nem is fogtam a gombászfelszerelésemet, mondom, úgy sem találok semmi ehetõt, vagy éppen ehetetlent sem. Megérkezve a kitûzött célhoz, egy vadászleshez, kikötöttük a miniket, a lányok rohangásztak, én meg bámészkodás közben, a tisztás végén ismét kezdõdõ erdõben megláttam egy tölgyfát. Gyerünk, gondoltam, ahol tölgy van ott gomba is van. Valóban egy tölgy-nyár-akác-fenyõ vegyes erdõben találtam magam, körülöttem rengeteg gomba, és mivel egyikbõl falatoztak az állatok, volt, hogy csak a tönkjét hagyták, könyv nélkül, a formája alapján csiperkére gondoltam. Több tuskó is telis-tele volt apró gombákkal, és még vagy 2-3 fajta, miket eddig máshol nem láttam. Na, kirándulásnak vége, haza caflattunk, vissza a felszereléssel, 6-7 dobozban lapultak fajta szerint a gombák. No a gombaszakértõ azt mondta, hogyha én ilyen gombákat szedek, tényleg mindig nézessem meg, és nem ártana kesztyût is beszereznem. Hát ettõl keseredtem el. :gm: Az általam csiperkének gondolt gomba szürke gyilkos galóca, a többit már nem is sorolom. Ezért most nincs kedvem gombászni. :nem:

#247 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 28. - 16:18

szerintem ettõl ne menjen el a kedved, majd lesz jobb is ;)
amúgy itt van a gombám akit mondtam:
Posted Image
a színe nem egészen ilyen volt csak vakus a kép

most nyúzom apáékat, hogy menjünk gombázni itt van nem messze a bükk ráadásul mostanában esett az esõ most meg elég jó idõ van biztos van sok gomba :)
és tudunk õzláb gomba lelõhelyet :D ráadásul most már a júdásfüle gombát is tudjuk hol nõ ;)

#248 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 28. - 22:16

fotózd le , lécci, ha még nem etted meg... :)

Bakker, hogy csak most olvasom... :D Amúgy jól megszívattam magam, mert qrvadrága volt és a felét kukacosság miatt ki kellett dobni. A maradék viszont valami isteni finom ízt adott a kajának! :)

#249 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 29. - 4:07

Hmm... yamm varganya gomba.. Bakonyban szedtunk regen sokat, s kirantottuk szeletenkent, mint a rantotthust.. Isteni :yeah: Osszefutott a nyal a szamban.. Kit is erdekel mostman a "Farkaskolyok" hosszuhajjal a 'hulye' Twajlajtbol :dev: :gm: Varganya.. az az igazi :kir:

#250 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 30. - 9:17

Ismerõsöm újságolta, hogy hoztak egy láda rókagombát Nógrádból, azt tette el fagyasztóba. asszongya, körülnézett itt is, de ezek "vacak kis szirszar erdõk". :D Úgyértve, hogy fiatal fenyvesek, nem sok minden van bennük. Hát, ez igaz. mondtam, hogy váltok náluk jegyet nógrádi gombásztúrára.

#251 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 1. - 14:00

Tegnap voltam gombászni. (Ma is megyek.) Pont 4 órámba telt az, ami máskor másfél, mert ugye törött bordával, csak araszolva lehet haladni. De megérte, mert felfedeztem egy új fajt. :D Legalább addig annak tekintem, míg nem sikerül beazonosítani. Gombaszakit felhívtam és elmagyaráztam, ahogy tudtam, milyen is a csudagomba, ez alapján azt mondta, csillag pöfeteg, és nem szabadott volna leszednem, mert védett. (Van belõle bõven ott, ahol találtam, én pár darabot hoztam el, asszem 5-öt, viszont az õzek, vagy a vaddisznók nem tudják, hogy védett, mert mindenhol ott volt a lábnyomuk, és a turásuk is. Ja, tenyérnyi nagy nyom, az lehet még õz, vagy az vadkan? Férjem azt mondta ló, de azért a lópatanyomot, már meg tudom külömböztetni egy páros ujjú patásétól! :gm: Gondolom én. Még egy kérdés, mi a neve annak a jószágnak, aki olyan, mint egy légy, narancssárga a lába, és követ? :confused: Nem lehet lerázni, elhajtani. Addig követett, míg le nem csaptam.) Szóval, a gomba, nagyon nehezen észrevehetõ, mert alig látszik a ki a földbõl. Rózsaszínes-barnásos, gömbölyû, mint egy pici új krumpli olyasmi. De nem annyira rózsaszín, inkább több a barna, de azért rózsaszín is, nehéz színt elmagyarázni. :D Kemény. Gyökere, mint a pöfetegeké. Felülete síma, se tüske, se szemölcs, se pikkely, se semmi. Szétreped, de nem úgy, mint a csillag gomba, és nem keletkezik rés, lyuk, - másként nemtom elmagyarázni-,szétreped és egyben marad. A nagyobbak sztem mind szétrepednek. Semmilyen illatú, vagy alig-alig gombaillatú. Elvágva a széle 1 mm vékonyan rózsaszín, aztán következik egy fehér, vagy krémszínû rész, majd a közepe rendesen sötétlila. Belsõ állaga is a krumpliéhoz hasonlítható. Na ilyen. Órákat néztem már gombákat a neten, de, amit a szaki mondott, a csillag pöfetegre egyáltalán nem hasonlít, se a pöfetegek, se a csillag, se a védett, mérgezõ, ehetõ gombák között nem találok hasonlót sem. Ha a leírás alapján emlékeztek, hogy láttatok ilyet valahol, vagy konkrétan ismeritek, jellezétek lécci. Vezetni még nem tudok, így nem tudom a szakinak elvinni. Minden bizonnyal mérgezõ, halálosan, vagy védett 1 milliós eszmei értékkel, mert én csak is ilyeneket szoktam találni! :kir: Találtam egy másik félét is, de avval elboldogultam, vagy ehetõ pöfeteg, vagy az áltrifla. Lehet, e másik is ebbe az utóbbi fajba tartozik, de nem találtam a neten köztük ilyet. Végül kialakult az a véleményem, hogy igen szegényesek a gombász könyvek, és a neten fellelhetõ gombász oldalak is, mer mi az, hogy egy nagyon jellegzetes gombát nem lehet megtalálni. Sok helyütt, egy fajtáról ugyanazt a fotót találni. Német oldalon láttam olyat, hogy egy gomba a meghatározásánál, a növekedésében folyamatosan követve, és illusztrálva volt fotóilag. Szintén német oldalon ugyanerrõl videó készült. Nem gondolnám, hogy nem lehetne egy hasonlóan minõségi magyar oldalt összetenni. Természetesen, mint a gombaszakitól megtudtam, akik ezt tudnák csinálni, megosztottak, írigyek, lopkodnak egymástól anyagot...stb. Miért is ne lenne így?! :mad: Ja, fotó van róla, csak a férjem véletlenül letörölte a feltöltõ programot, vagy mit.

#252 SNAKE

SNAKE

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 2. - 10:25

Lehet, fehér szarvasgomba.

#253 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 2. - 11:03

Õznek nemigen van tenyérnyi nyoma :) max bébitenyér.

#254 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 2. - 13:27

Lehet, fehér szarvasgomba.

Áltrifla. Elõbb kiderítettem, mint a gombaszaki látta volna. Ami érdekes, hogy használták a szarvasgomba hamisítására, közé keverték. Nem értem, hogy mérgezõ gombát, hogyan lehet ehetõ közé keverni, hogy ne halljanak meg tõle? Persze lehet, hogy csak halucinációkat okoz, és ha kicsi a mennyiség még azt sem, vagy a delikvens azt hiszi fáradt azért képzeleg? :D

Õznek nemigen van tenyérnyi nyoma :) max bébitenyér.

Akkor vaddisznó kell, hogy legyen, mert az én tenyerem ugyan pici, de ez a nyom közel akkora.Hozott a férjem két picike puli kölyköt. Gondolkodom, hogy megtanítom õket szarvasgombát keresni. Persze ahhoz be kellene szereznem szarvasgombát. :DTaláltam tegnap oly hatalmas gyilkos galócát, hogy a gszaki vinné a gomba kiállításra, ha akkor is lesz majd pont belõle.Viszont leltem vagy 10 gyönyörû, hatalmas nagy õzlábat, nem kukacos, meseszép, holnap rántom ki. Errõl talán még este írkálok. Ma meg fenyõ tinórút, azért még megyek vissza, mert csak egy kis tejfölös dobozzal szedtem a fiamat haza kellett hozni, már nagyon rühelte az egészet. Mindjárt hazaér a másik fism, most az jön velem. Nem gondoltam volna, hogy erre is jó lesz e sok kölök, ki nekem van. A kislányaimat elvitte a nagymami borkóstolóra Egerbe. A nagylány pedig holnap jön haza, már elõre mondtam neki, megyünk gombászni. Õ még benne van mert nem volt velem soha! 4-5 óra az erdõben nem mindenkinek jön be! :D

#255 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 2. - 13:50

Komolyan kezdelek irigyelni benneteket :)

#256 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 2. - 19:38

Jahhh. :DTegnapelõtt szedtem kb egy kilónyi csiperkének látszót. Erre olvasom Kátyus gyilkosgalóca-sztoriját, és nem merek a gombáimhoz nyúlni. :DIgazándiból elég jól megismerem a csipiket, de ez olyan érdekes, nagyon vastag, pihés tönkkel, nagyon csúcsos kalappal, szinte tintagomba szerû, de mégse.illatra csiperke. De mivel a gyilkosgalci is tud csalós lenni...Vagy eljutok a gombaszakihoz, vagy itt fog megrohadni a hûtõben.Olvastam valahol, hogy van kémiai módszer is a méregtartalom kimutatására.Mennyivel egyszerûbb lenne.

#257 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 3. - 6:35

Csiperke! Nem találtam még egy darabot sem. Te milyen helyen találod? Szóval tegnapelõtt találtam életemben elõször ehetõ gombát, (azt a 3 kis pöfeteget nem számolom, mit elõtte hetekkel), és mivel nagy õzlábgomba volt, most az lesz a kedvenc gombám egy jó ideig. Itt nyaralt a keretszlányom, aki pesti 6 éves. Dillemáztam, hogy elvigyem e magammal gombászni, bírná e az erdõt, tudni kell róla, hogy az udvarunkba például, idén mert elõször kijönni, pedig minden évben eltölt itt egy hetet, mert fél a kutyától, macskától, tyúktól, lótól, szóval mindentõl ami mozog. Az hogy megérintsen ilyesmit végképp elképzelhetetlen. Egyszer látjuk, hogy a lábait kapkodva, féloldalasra görbülve futkoz a fûben, kérdezzük, mi a baj? Mire õ; hozzám ér a fû! Na ilyen a szentem. :D Így aztán a nagymami gyõzött meg, hogy nem lesz semmi vigyem, mondom tele van az erdõ bogarakkal, néha még nekem is sokk, fõként a követõ légy, de errõl nem beszélek csak a férjemnek, másképp nem jönnének velem többet gombászni a kölkeim. Elindultunk. Mindjárt az elsõ percekben világossá vált elõttem ebbõl nem lesz gombászás, minimum erdei séta az sem éppen pihentetõ. Nem elég hogy a keresztlányom mindenhol kullancsot vélt felfedezni, késõbb óriás kullancsot, mik kifejezetten a mi erdõinkben, a hatalmas fenyvesekben teremnek meg! :gm: Hanem totál megkergültek az enyémek is, mintha nem is járnák majd nap mint nap velem az erdõt, és tanítanám õket hogyan kell ott viselkedni, miként tarthatjuk tiszteletben ezt a csodálatos miliõt. Egymást ijeszgették, ordítoztak, síkítoztak, a három éves, Eperke, persze sírt feszt. Na elég lett, megállítottam a bandát, befejeztettem velük az elõbbi cselekvéseket, és megkértem õket, hogy figyeljük az erdõt ahogy eddig. Innentõl ment a dolog. Julcsi egy idõ után énekelgetett, mit Eper is mindig szokott, én általában ballagok csendben, és miközben a kislányaim futkoznak elõttem, mögöttem, ha fáradnak sétálni kezdenek, na Eper ilyenkor énekelget. Új helyre mentem és nem találtam gombát, gondoltam elviszem õket még a vadászleshez, aztán mára ennyi. Hát a vadászles, az minden volt, mászóka, vár, repülõ, nem is tudom még mi nem. Nagyon nagyon tetszett, hogy mennyire boldogok, hogy feltalálják magukat egy vadászlessel, a gyermeki fantázia, felhõtlen öröm megnyilvánulásai mindig csodálattal töltenek el. Arra is szoktam ilyenkor gondolni, hogy örülök, hogy megadhatom nekik ezeket az élményeket, a férjemnek rendkívûl hálás vagyok, hogy megteremti az anyagi feltételeit annak, hogy akár naponta idõt tölthessek a lányokkal az erdõben. Én szívesen emlékezem a gyermekkorom játékaira, mert azok a házunk mögötti irdatlan nagy rét, az árok amiben mindig volt víz, béka, vizipók, a birkáknak kimart, majd otthagyott tavacska, közepén szigettel voltak. Pockok, hörcsögök, fácánok, nyulak, minden volt a réten, mi itt játszottuk az indián regényeket, bunkereket építettünk a fákra a gazakból. Általában az utca felsõ részében lakó kölkökkel csatáztunk, mert elfeleztük az utcát, és mindig akadt valaki aki megsértette a határvonalat. Ilyenkor például bogáncsból labdát ragasztottunk, a kemping bicikli csomagtartóján ült a lövõ, a bogáncslabdával a kezében. A szállító nak nem volt más dolga, mint irdatlanul tekerni a tûzvonalban, és repkedtek a bogáncsok. Azt már nem írnám le, hogy mit kaptunk miután ollóval kivágdosták a hajunkból a lõszert, mert nem elég, hogy foltokban kopaszak lettünk, de jól el is agyabugyáltak. Valami ilyesféle gyerekkort szeretnék a gyermekeimnek, mert ezer történetem lenne még, amikre annyira jó emlékezni, olyan nagy öröm. Egy idõ után Julcsika rájött, hogy fél a lesen, menjünk inkább haza. Útközben gondoltam, éppen csak bepillantok az egyik gombász helyemre, két napja nem volt ott az áltriflákon kívûl semmi. Mondom is lányoknak álljanak meg egy pillanat és jövök. Hát nem persze mindenek tolulni kell utánnam. És akkor ahogy beértem arra a kis helyemre, megpillantottam az õzlábakat. Amúgy is kettõ gombás helyemnek van egy eléggé fura hangulata. Nem jó hangulat. Félni lehet mindkettõn. Egyrészt nagyon eldugottak, nagyon sûrû bozóton át lehet bejutni az állatok ösvényein haladva, másrészt sötétek, tele állatnyomokkal, rengeteg bogárral, hangyavár ér hangyavárat. Az egyik rendkívûl párás, a csupasz elhalt fák miatt fekete színû, és az üreges tuskókban mindig áll a víz. Tehát ezen a két helyen mindig félek, de ezeken teremnek azok a gombák, amiktõl ki van dõlve a gszaki is. Csodálatos dolog volt meglátni az õzlábakat. Nem lehet a természeten eléggé csodálkozni, az alkotásaitól nem készen lenni teljesen. Endorfin robbanás történt bennem, ahogy megláttam a srégen a fák lombjai között beszûrõdõ fényben ezeket a karcsú tüneményeket. Megdöbbenek sokszor, hogyan ölthet az anyag oly formákat, színeket mint egy gomba. Ott álltak, mint tündérek. Nem tudom szavakba foglalni mit éreztem a látványtól, nem gombákat, ennivalót láttam akkor ott, hanem a természet egy apró csodáját, tökéletes alkotását. A lányokat is csendre intettem, mintha elszaladnának az õzlábtündérek. Az én 6 éves lányom olyan áhitattal szedett le közülük hármat, hogy elmondani sem tudom. Látni kellett volna az arcát, és Julcsinak is mikor a háromból egyet átadott neki, hogy hozhatja hazáig õ. És akkor is amikor megmutatta az apjának, oly büszkén, örömmel, mintha a diplomáját nyújtaná át. Valószínûleg többé nem nyújt ilyen élményt, ha õzlábat találok. Nem baj, mert ez az elsõ belém égett örökre.

#258 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 3. - 10:12

:ang:

#259 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 4. - 19:55

voltunk ma gombázni :D ezt szedtük:

Posted Image
és találtunk valami barna göböcöket, áltriflára gondoltam de hó fehér a belseje mi lehet?

#260 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 5. - 11:43

Kátyus, csiperke mindenhol lehet. Erdőben, mezőn, út szélén. Legtöbször ott akadok rá, ahol nem keresem. :D Kedves történet, ez hiányzik most nagyon nekem. Eszembe juttatta, hogy néhány éve még együtt mászkáltunk kisleányzómmal, sétáltattuk-legeltettük a lovakat, mert épp mindenórásak voltak az első csikóikkal. Ültünk a domboldalon a zöld fűben, és énekeltünk. Mindenfélét, ami eszünkbe jutott. Mára minden megváltozott. A gyönyörű zöld domloldalon lakópark sorakozik, por van, hatalmas forgalom, a lányom meg már nem velem sétál... :) :hupp: Na, talán majd az unokák. :D Topy Baba, piruló őzláb, ha jól látom. szép zsákmány! Barna gömböcöket látni kellene, ha nincs semilyen szár-kalap, csak gömböc, akkor pöfeteg lehet, ami addig ehető, míg belül fehér. De azért csak be kellene vizsgáltatni, fogyasztás előtt.. :)

Edited by Kistáltos, 2010 július 5. - 11:44.


#261 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 5. - 11:52

Én csiperkét anno a lovak karámjában gyûjtöttem tonnaszám :)

#262 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 5. - 12:25

Topy Baba, piruló õzláb, ha jól látom. szép zsákmány!
Barna gömböcöket látni kellene, ha nincs semilyen szár-kalap, csak gömböc, akkor pöfeteg lehet, ami addig ehetõ, míg belül fehér. De azért csak be kellene vizsgáltatni, fogyasztás elõtt.. :)


nem ehetõ gomba a barna gömböc apa vizsgáltatta be de elfelejtette a nevét :D :gm:
az õzlábnak hamar lába kelt :D ez nem is az összes ebbõl már nagyiéknak is vittünk a többi meg elfogyott még tegnap este felét barátom vitte haza a másik felét kirántottuk :)

#263 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 7. - 17:16

Áltrifla
Áltrifla 2
Áltrifla elvágva

Rengeteg van belõlük.

#264 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 7. - 17:31

Hétvégén fenyõ tinórút szedtem, ma meg arany tinórút. Rengeteg terem erre felé, azt mondja a gszaki, hogy idén, köszönhetõen az idõjárásnak, és annak, hogy télen volt hó, jó termés várható belõle. Holnap gombás húst készít a férjem, fûszerezni felhasználja majd az õzlábat is, mit megaszaltam. Azért az érdekes, hogy az én termesztett csiperkén, laskán nevelkedett gyermekeimnek, irtóztatóan büdös az õzláb, és elborzasztó, hogy az arany tinórú kékül. :D Persze csak a nagyobbaknak, a két kicsi lány nem elõitéletes. Ma versenyt rendeztünk Szirommal (hat éves lányom), ki tud több nem penészes arany tinórút szedni. Gondolható, hogy õ nyert, ahogy meglátta, hogy tartok valamerre, már futott is elém, valamint legugolni is gyorsabban tud mint én. Nagyon örült a zsákmányának. Minden alkalommal találunk pár cseresznye nagyságú pöfeteget is. :D Annyira nevetséges, ha már picit is nagyobb, nincs ehetõ állapotban. Azt mondja a gszaki, hogy hvégén kezdjem keresni a nagy gombákat. Esõ után 6-8 nappal. Melyik esõhöz viszonyítsam? Itt minden nap esik. Továbbá nem nagyon találok ehetõt sem, nemhogy nagy ehetõt. Na azért nyitott szemmel járok.

#265 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 9. - 14:00

Az áltrifla nekem is megvolt. (majd ha a galeriszájt nem szórakozik, feltöltöm a belsejérõl készült képet is.)
Meg ezt az újabb érdekességet, amit "Macilaci" gombának neveztem el, a tönkjén levõ barna bársonyos borítás miatt. :D
Posted Image
Igazából bársonyostönkû cölöpgomba , és mint minden cölöpgomba, nem ehetõ (ill. némelyik veszélyes is. Már csak azt kéne tudni, mik a cölöpgombák holtbiztos megkülönböztetõ jegyei? )
Az egyik tölgyesben rengeteg galambgombát találtam, de a g.szaki azt mondta, hogy mivel a galambgombák fele mérgezõ típus, és a színrõl sem mindíg lehet megállapítani, melyik a jó, mert az függhet a talajtól, az erdõ sûrûségétõl (napfény), stb. Így inkább hagyjam.
Ott találtam két szép fehér galócát is, mellette két arany tinórut (kukacosan :D )
Persze, a masinám lemerült.
De majd még visszamegyek bóklászni.
A hûtömben ácsorgó csiperkérõl kiderült, hogy ánizsillatú erdõszéli. De addigra már félfolyós állapotban volt. :(

(Kátyus, szép név a Szirom. :) Honnan találtok ki ilyen neveket? majd javaslom egy ismerõs pocaklakónak, ha nem bánod. :) )

#266 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 9. - 15:15

Hi, hi! Cölöpöt én is összeszedtem! :D Nekem azt mondta a gszaki, hogy régen ehetõ volt, de kivették közülük mivel némelyeknél allergiát okozott, illetve vérzékenységet. Tehát fogyasztáskor semmi, aztán vérzékenység. Tinórúval kapcsolatban azt mondta, az esõ után két nappal slattyogni kifele a lelõhelyre, akkor még nem kukacos. Egyébként arany tinórúba olyan lelõhelyem van, ami folyamatosan terem, sztem régen ott víz lehetett, vagyis tóféle, ma is van még nád az erdõrész körül, valamint az elkorhadt fákban áll a víz. Így összetudom szedni az egész zsenge példányokat, amikben nincs még féreg. Mondjuk a gszaki szerint evés szempontjából jelentéktelen, íztelen az arany tinórú, így azt az 1-2 maréknyit hozzákeverem majd más gombákhoz. Erre felé kéne már esõ, mert nincs gomba! A mai zsákmány 4 icipici pöfi. Mindegy úgy rákaptam az erdõjárásra, jól írta Mongol, annyira kikapcsol, hogy már muszály mennem, mert ha nem, jelentkeznek rajtam az elvonási tünetek. :D Aztán, hogy ne legyen hiábavalóság akkor sem, ha nem találok gombát, gyûjtök gyümölcsöt. Sok elhagyott tanya van erre felénk, és persze a gyümölcsfák meg vannak. Ma találtam egy ilyen helyen sárgabarackfát, öklömnyi barikkal, de még érniük kell, kettõ diófát, tele terméssel, és három eperfát. Szedtünk epret, próbálok kotyvasztani vmiféle ánizsos, fahéjas, stb. még én sem tudom dzsemet belõle. Más, szeretnék egy kevés kis mellékesre szert tenni gombatermesztéssel. moon eltünt innen, valamelyikõtöknek van tapasztalat hogyan lehet nekifogni gombatermesztésnek? Árulni is szeretném. Tehát hivatalosan. Elõre is köszönöm, ha van tanács. Kölök névadás Kistáltosnak: általában abban ringatom magam, hogy a gyerekhez választottam nevet. De nyílván befolyásoltak külsõ tényezõk is. Szóval, ha untatlak, hanem, a legnagyobb lányomnak a Borika nevet gondoltam, de akkoriban még hajlítható, befolyásolható voltam, így miután többen mondták, hogy az tehén név, Rena lett a neve, mit én mai napig bánok, sztem õ kifejezetten Borcsás, viszont szerinte, jobb, hogy Rena lett. A következõ kölkömnél vaciláltam a Feron és az Olivér között, míg végül az Olivér ért be bennem. A következõ fiammal való terhességem idején elkóboroltam egy szektafélébe, mit a mai napig nem bánok, így a fiam neve Ábrahám, lett, mit szintén nem bánok. Errõl nagyon sokat tudnék írni, igazi véres, jellemformáló, purgatóriumot megjáró történeteket, ha mernék annyira õszinte, kitárulkozó lenni, mint ami nem vagyok. Szirom. Egyetlen egyszer látszott az ultrahangon a pofija. Életem legszebb képe. Soha olyan szépet még nem láttam. Mosolygott, és olyan volt, mint a virágok szirma, ha figyeltél már meg virágszirmot, hogy mennyire tünemény tud lenni, akkor tudod mirõl beszélek. Akkor már régóta lapozgattam a névútó könyvemet, és megtaláltam, hogy van Szirom név, és nem kell engedélyeztetni. Azért adtunk egy normális nevet is a lánynak, mert a férjem olyan álkatolikus féle, bocsássa, meg ezt nekem mindõjük, de így hívom azokat kik decemberben gyakorolják az Isten hitüket, egy éjféli mise erejéig, illetve, a kölköt mögkõ keresztelni-ben merül ki a hitük, szóval, így õ Anna Szirom. Szegény kis gyönyörû, méhemnek valószínû utolsó gyümölcse Eperke, pedig úgy járt a nevével, mint mindennel, ugye a Szirom kinõtt cuccait kapja. Hát a neve is az, mert ez volt a másik név, ami nagyon tetszett, de az ultrahang eldöntötte, hogy Szirom lesz a nagyobb, így Eperkének meg maradt az Eperke név. Mi mellé a fennt említettek okán kapott egy Sárát is. No, még annyi, ha a két lányból valamelyik fiú lett volna, akkor Kiss Bátor Bonifác lett volna a neve. :kir: Múltkor nézegettem Epert, hogy milyen nagy már, 3 éves. Gondolok lassan elkelne megint egy pici. Annyira szerettem volna még egy fiút. Mondok a férjemnek, Te csináltassunk a Czeizellel egy fiúcskát, azt még bevállalok ilyen idõs fejjel is! Aszongya; idióta vagyol te teljesen asszony? :D :D :D

Edited by kátyus, 2010 július 9. - 15:17.


#267 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 9. - 16:39

:yeah: (Arra a sztorira pedig de kíváncsi lennék... Gondolom, mások is... ;))

#268 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 9. - 17:30

"Más, szeretnék egy kevés kis mellékesre szert tenni gombatermesztéssel. moon eltünt innen, valamelyikõtöknek van tapasztalat hogyan lehet nekifogni gombatermesztésnek? Árulni is szeretném. Tehát hivatalosan. Elõre is köszönöm, ha van tanács."

Szoktam sûrûn olvasgatni. :)

Hát, csak óvatosan, mert gombatermesztéssel könnyebb nagy összeget egyszerre elbukni és akkor még dolgoztál is egy jót, mint nyerni vele.
Ezt csak úgy tudod megtanulni, hogy kicsiben kezded, ügyelve a kis bekerülési költségekre és ha sikerül eredményt elérni, akkor növelni a mennyiséget, másképpen nagyon nagy bukta lehet belõle és elmegy a kedved az egésztõl.
Amúgy viszont kicsiben csináláshoz alig kell valami, laskának szalma, csiperkének lószarkomposzt.
Ezeket az alapanyagokat hõkezeléssel, rendszerint pasztõrözéssel szokták penészmentesíteni és az étkezési gombáknak megfelelõ fermentációs körülményeket, baktériumflórát biztosítani, háztáji szinten pedig az alapanyag 0,2-0,5%-os gombaölõszerben áztatásával, mint lentebb a könyvben részleteznek is.

Hobby termesztés úgy néz ki, hogy a készen vásárolt gombacsírával a többé-kevésbé jól elõkészített alapanyagot becsírázod, átszöveted és megpróbálod letermeszteni, ami többnyire jól össze is jön megfelelõ körülmények esetén.
Mik a megfelelõ körülmények? A gombák a megfelelõ hõmérséklet tartományra, jól szellõzõ ugyanakkor léghuzattól mentes, fajtától függõen 65-95% páratartalmú helyen érzik jól magukat. Sajna ugyanezeket a körülményeket szeretik a különféle penészgombák is.
Csináltál három-négy laskás zsákot, mondjuk jó lett kettõ, akkor ok, ha nem lett jó egy sem, akkor kicsit bosszankodsz, de alapos elõkészítéssel többnyire szokott sikerülni.
Megtelepedett betegség jeleit mutató termesztõközeget nem lehet gyógyítani, csak megsemmisíteni.
Szóval kicsit nehezebb mint mondjuk zöldséget termeszteni, ahol ha látod, hogy szomjas, meglocsolod, látod, hogy levéltetves, megpermetezed, vagyis még tudsz korrigálni.

Gombatermesztésnél tehát a hangsúly a megfelelõ körülmények biztosításán van, és a penészek meg a gombaszúnyogok lehetõség szerinti teljes kizárásával a folyamatból, már a kezdet kezdetén.

Háztáji hobbytermesztéshez elég egy kisebb pince, vagy az év bizonyos idõszakában, pl. tavasszal és õsszel 3-4 hónapig megfelelõ hõmérsékletû sufni. Vagy egy árnyasabb párás ligetes erdõsáv.
Alapanyagból meg laskának friss, nem penészes szalma, csiperkének meg lótrágya komposzt.

Itt egy könyv ami már sok kiadást megért és foglalkozik a fõbb dolgokkal.
Ha konkrét recept kell, hogy pl. egy laskás zsákot hogyan kell megcsinálni, azt is tudok keríteni.

Sztem a laskával érdemes kezdeni, mert azt a legkönnyebb eredményesen termeszteni, utána a csiperkét.

Edited by moon, 2010 július 9. - 17:31.


#269 Terézanyu

Terézanyu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 84 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 9. - 18:40

Valaki említette, van egy nagy gombászkönyv, közel 2 ezer gomba leírásával, az ára kb 20 ezer Ft körül van. Nem tudjátok, ezt hol lehetne megvenni?

#270 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 10. - 7:54

:yeah:

(Arra a sztorira pedig de kíváncsi lennék... Gondolom, mások is... ;))


Majd csepegtetem...egyébként semmi extra....nem a tapizósban voltam. :D

moon!

köszi. a könyv (linked) csak nekem nem jön be? a címe is elég, meg az író. :D

#271 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 10. - 10:23

Szili István: Gombatermesztés
Meg egyéb gombatermesztéses könyvek.
Antikváriumokban, vaterán elég jutányos áron is el lehet csípni egy-egy példányt.

Ajánlom elsõ körben áttanulmányozni pl. ezt a szájtot. :)

#272 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 10. - 10:41

Köszi. :) Van egy csodálatos pincém. Ki kell találnom hogyan penészmentesítsem, mert a kolbászokat pl belepte a penész. Ventilátor is van benne. Pára is van benne. Gondolom kell hõmérõ, páramérõ stb.

#273 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 10. - 11:55

Legegyszerûbb és legolcsóbb módja az oltott mészszel kimeszelés, vagy ha vakolat nélküli tégla fugák, akkor mésztejjel permetezés, hogy a lyukakba is bemenjen. Mészhez lehet rakni valamilyen gombaölõszert, könyvek általában fundazolt írnak, de az már nincs forgalomban. Különösebb jelentõsége nincs nagyon drága spéci gombaölõk alkalmazásának, mert ahogy a zsákok letermettek, új termesztés elõtt mindig meg kell ismételni a kimeszelést, tehát a mész önmagában a legolcsóbb fertõtlenítõszer. Veszel egy zsák oltottmeszet, ha mindig gondosan visszacsukod a zsákját, akkor évekig elég egy pincét idõnként kimeszelni. Mindenféle egyéb eszközt amit a gombatermesztéshez használunk, egyébként szimpla hypós vízzel kiválóan és gazdaságosan lehet fertõtleníteni. A szellõzést nem szabad túlzásba vinni, csak annyira kell amennyire szükséges, mert egyrészt a fenti levegõbõl rendesen szállítja a mindenütt jelenlévõ penész spórákat, másrészt kiszárítja a levegõt. Ha vannak a pincén szellõzõk egyébként is, akkor lehetséges, hogy elegendõ az a kis léghuzat ami jelen van. Ha egyébként nincs saját légmozgása, állott dohos szag van lent, akkor nem elég a szellõzés. Egyébként igen, hõmérõ, páramérõ kell. A magas páratartalmat és a megfelelõ szellõzést egyidejûleg biztosítani a nehéz feladat letermesztéskor. (Amíg csak a becsírázott zsákok átszövetése folyik, addig nem szükséges magas páratartalom, hiszen a zsákok majdnem zártak.) Párát pl. a padló locsolásával a legkönnyebb fenntartani. Merugye a fõbb lépések amik történnek: -alapanyag elõkészítése és becsírázása vagyis a termõzsákok elkészítése, pár órás meló -becsírázott zsákok átszövetése a pincében, hogy a gombafonalak teljesen átszõjék a zsákban lévõ komposztot vagy szalmát, ennek idõtartama függ a zsákok nagyságától, az alkalmazott alapanyagtól, pl. szalma vagy fûrészpor, stb. és a hõmérséklettõl. két héttõl akár két hónapig is tarthat ez az idõszak -átszövetett zsákok letermesztése, elsõ hullám egy hét, aztán 1-2 hét pihentetés után második hullám megint kb egy hét alatt lejön, azután többnyire nem érdemes megvárni a harmadik hullámot mert az már nagyon kevés, hanem helyette az egészségesnek maradt zöld és szürkepenész mentes zsákokat állítólag fel lehet használni állatok takarmányozására. A betegség jeleit mutató zsákokat termesztés közben ki kell venni és megsemmisíteni.

#274 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 16. - 14:21

Köszi. Mihelyt elmegy e dögmeleg, kezdem a pincében gombatermelési prodzsektemet. :D
Addig is voltam gombászni:
Gyilkos galóca
Gyilkos galóca fiatalon
Szóval egy ilyet szeretne vinni a gombakiállításra a Mónika. Mesélte egy alkalommal, hogy valamelyik gombát, még úgy is összekeverték egy másik ehetõvel, hogy akkor már két éve jártak a gombaszaki tanfolyamra. Úgy emlékszem, hogy egy galócát az õzlábbal, utánna nézhetnék de lusta vagyok, mintha piruló õzláb és gyilkos galóca lennének a szereplõk a sztoriban. Ha valakit érdekel megkérdezem a következõ bevizsgálásnál. :)
Gondolom õt nem kell bemutatni:
,Fenyõtinórú
Imádom a színeit, és az illatát is:
Fenyõtinórú alulról
Szerintem annyira nõi gomba. Az egészen aprók rózsaszín kalaposak, vajszín tönkkel szivaccsal, érintésre ömlik belõlük az a gyönyörû hófehér tej, az illatuk könnyed, gyümölcsös. Nem hiszem, hogy a férfiak tudnának rajongani egy ilyen gombáért. Mondom, nõi gomba. :D :yeah:
Ezek a fotók nem a tegnapi gombászásom alkalmával készültek, azokat még nem töltöttem fel, de megmutatom majd. Már csak azért is, mert gombaszaki, azt mondta, 36 fokban gombát találni?!-az igen!
Szóval fenyõtinórút,, és õzlábat szedtem. Nagy része meg is aszalódott mára, kihasználtam az idõjárás adta lehetõségeket! A maradék fenyõtinórúból leves lesz. Még nem döntöttem el, hogy paprikás, tejföllel, vagy tárkonyos, citromos, savanyú, de szintén tejföllel. Na és majd ha hûl. Lehet este 10 után fogok neki. Hagymán meg van már dinctelve, ne aggódjatok, ki vagyok oktatva, hogy gyorsan, frissen, futva szinte, kell bánni a természetes gombákkal. Az aszalt õzlábból meg kerül ebbe a levesbe is ízesítésnek, de minden levesbe, béhajítok manapság 1-2 csíkot belõle.

No, ennyi vót. Más gombát nem találtam, csak mérgezõt. Csak e kettõ ehetõre van egyelõre biztos lelõhelyem.

#275 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 16. - 17:32

Leleplezték a kínai sorozatgyilkos gombát

#276 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 16. - 18:16

Ez is nagyon érdekes: Államot alapítottak a levélvágó hangyák Budapesten :)

#277 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 17. - 16:27

Ez a hangyatelep jópofa. A felszaporításukról az a (kb. 30 éves) amcsi film jutott eszembe, amikor mindent megtámadtak a hangyák, és lerágták a karámokban tartott lovak csontjairól a húst. :gm:

Gombásztam valamelyik reggel én is, csak kevés sikerrel, de találtam egy ilyesmit. Ezekbõl a fonalakból sötét spóra szállt fel, csak azt nem tudom, hogy ez valamilyen gomba, vagy zuzmóféle lehetett?

Galambgomba még akadt, de ami szépen nõtt még a melegben, nagyok és sokan is voltak, világító tölcsérgomba, mérgezõ.



(mi az, hogy nõi gomba? :D most, hogy a fiúk kimentek, beszéljünk a... :gm: )
bocsibocsi :D

#278 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 17. - 18:22

Lehet, hogy tévedek, de sztem ez nem világító tölcsérgomba. Vittem már ilyet a gombaszakinak, és sajnos nem emlékszem pontosan a diagnózisra, de vagy galambgomba, vagy tejelõ, vagy keserû. Nem ehetõ az biztos, a húsa törik, kaparásra sárgul. Vagy tejel, akkor tejelõ. Ha galamb, vagy keserû gomba, akkor pattanva törik, és dögszaga van a törés mentén. De talán majd egyszer viszek megint, és próbálom megjegyezni a nevét. A másik pedig úgy néz ki, mint vmelyik korallgomba, csak nyílván mumifikálódva, ami a gombaszaki szerint ebben a dög melegben elõfordul. Persze tévedhetek, egyelõre a mérgezõk eléggé keverednek bennem, mert nem tudom megjegyezni, sok egyszerre az információ. Aztna fotók alapján inkább többször, mint kevesebbszer lehet beazonosítani. Mondjuk ez az általad linkelt egészen jellegzetes. Én a napokban pl sehogyan nem tudtam egy gombával boldogulni, nagyon szép lilás kalapja van, aztán Mónika mondta, hogy galambgomba, és azokra jellemzõ a szép, színes kalap, és elléggé sok árnyalatban lehet a helytõl függõen, de a pattanva töréséröl felismerhetõ, és gyakoroljam rajta, a pattanva törés felismerését. :kir: Természetesen a másik mérgezõ nevére nem emlékszem pedig azt sem tudtam megállapítani milyen lehet. Semelyikhez nem akart hasonlítani. Végül kiderült, hogy a kalapján lévõ vékony vöröses csíkokból, és a tejelésébõl lehet tudni, hogy mi. Szóval, én már eléggé bonyolultnak találom ezt a gombaszakiságot!

#279 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 18. - 10:20

Az nem galambgomba, az biztos, mert mind tölcséres volt, már fiatalon is, a lemezek nem fehéressárgák (mint a galambosnak) és nem tejeltek. Találtam sokféle galambgombát is, itt egy piros tetejû, de volt rózsaszínes, kékes, szürkés (a lemeze mindnek fehéres, és egy sem tölcséresedett). Már hatza se hozom, mert azt mondta a gombaszaki, nagyon könnyen össze lehet keverni a mérgezõt az ehetõvel, (pont a sok színárnyalat miatt) igy nem érdemes kisérletezni vele.

Szerencsémre most tanítom lovagolni a gombaszakimat, szorgalmas, így remélem, hamarosan kicipelhetem lóháton abba a messzebb levõ tölgyesbe. :D

#280 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 18. - 11:22

Azt úgy nem éri! Gombaszakival gombászni! Brrr! :gm: Készíts sok fotót, ha mentek együtt és tanítsál itt a fórumon engem is! :D Lécci/ :)