Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Erdõk-mezõk gombái


  • Please log in to reply
1236 válasz a témához

#201 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 1. - 14:55

Bakker, hogy te se bírsz visszaolvasni a topik elejére :D

Elvileg a legjobb papírzacskóba, fajtánként külön szedni és úgy szállítani, hogy ne sérüljön (kosár pl). Így a szakértõnek is sokkal könnyebb dolga van.

Nekem a legjobban ez a két könyv vált be a mindennapokban:

Albert-Locsmándi-Vasas: Ismerjük fel a gombákat!

Albert-Locsmándi-Vasas: Ismerjük fel a gombákat! 2.

Kis alakú, túrán is könnyen vihetõ, erõs nejlon védõborítás, fotók, részletes leírások, a hátoldalon centi. Szerintem nagyon praktikus, és a hivatalos gombász tanfolyamok könyvei. (Bár tavasszal egy több napos túra alkalmával az 5 talált gombafajból 4-et nem bírtunk vele korrekten beazonosítani :dev: De elõtte, meg azóta is nincs ilyen gondom. Nem tudom, milyen hülye helyeken járhattunk akkor... :D)

[...]

Kátyus, még annyit, szerezz valami gombahatározó könyvet (pl az általam említetteket :ang:), indulj el és járj nyitott szemmel! :)



#202 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 1. - 15:53

Megrendeltem mindkettõt! :kir: Kösziiii! Eddig nézegettem a gombákat a neten és a rókagombához is, meg a kucsmagombához is nagyon hasonló van az erdõben. Majd lefotózom. Viszont a neten talált nyúlfülû abszolute nem olyan, mint mit felénk hívnak annak. A galambosok között is találtam egyet , mi itt is van sztem, nagyon a gombát nem is lehet látni, hanem azt veszed észre, hogy a levelek alatt púposodik valami. Sztem a legjobb gombalelõhely kell legyenek ezek az erdõk, mert tölgyes, fenyves, és nyárfás van egymás mellett ill vegyesen. :D :kir:

#203 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 1. - 21:22

Kátyus, nem tetszenek a gombáid. :D DE csak azért, mert nem ismerem õket.
Találtam én is egy tinóru - félét, de nem szedtem le, nem értek hozzájuk. Talán majd a gombatanfolyam után.
Itt van a barna serleggombám, a szár nélküli változata a csészegomba.
Vannak ilyen érdekes telepes gombák is, de az én könyvemben semmi róluk. (Filly, a tiedben van ilyesmi is? Mert ha részletesebb a könyved, mint a "Kalmár-Makara-Rimóczi féle, akkor én is megvenném. )
Itt vannak a furi kis pöttypöfetegek, amik narancsból szürkék lesznek, semmit nem találtam róluk.
És itt egy UFOgomba. :D

#204 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 1. - 21:41

Kátyus, a szegfûgombát nem egyszerû szedni, könnyen keverhetõ mérgessel. Az egyik jellemzõje, hogy nem sötétül a szára. :D (a szár nehezen szakad, mig a mérges rokonnál könnyen, a lemezek nem érnek a tönkig, a mérgesnél igen. Itt egy szép boszorkánykõr. Rengeteg van a legelõn.
Ma vettem észre, hogy a legelõn van egy óriási csiperkekõr, vagy 30 túlérett csiperke van benne. Késõ, már nem lehet szedni.

#205 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 1. - 21:51

Nahát pontosan ilyen szépségeket találok én is, mint neked az elõzõ hsz-ben vannak, illetve nem pontosan ilyeneket, de furákat és szépeket, azokról aztán végképp azt gondolom, hogy csak is fotózásra valók. :D Ópusztaszeren nagyon tudják mellik a szegfûgomba, folyton szedik is, majd kitanulom a sínját-bínját.

#206 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 1. - 22:04

Én is szeretek kutatni, mindíg valami érdekeset felfedezni. Ami most nagyon tetszik, és érdekes, ez a kis fenyõtoboz-gereben. Nem ismertem, amikor kihúztam a földbõl, jött vele egy toboz is. Otthon néztem meg a nevét. :D
Nagyon szívós kis gomba, nem törik, nem szakad. Ami érdekes benne, nem lemezei vannak, hanem jól láthatóak a kalap alján a tüskéi.

#207 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 2. - 19:03

Újabb szegfûgomba körök nének itt is, de annyi a különbözõ szirszar kis gomba, és átázva alig lehet megkülönböztetni õket, igy nem szedem azt sem. Itthon volt idõm körülnézni a kertben. Hát, látom, hogy a vén diófánk kopasz ágai telistele vannak júdásfülével. De akkor mindek bújkálok én az erdõben? :D

#208 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 2. - 19:54

Hát majdnem úgy jártam, mint Te! :D

Elsõ ehetõ gombáim:
Szürke sötétedõpöfeteg
Remélem jól írtam a nevét.
Története is van. Szóval, már majd minden nap koslatok gombák után, tegnap is léptem volna az erdõbe, ahogy elállt az esõ, de a férjem egy nemvagynormális felkiáltással elvette az indítókulcsomat. Aztán furán nézegetett, majd kérdezgetett, hogy mi ez a nagy erdõjárás. Mérgemben a karámokban néztem körül, de semmi bizalomgerjesztõ. A fákon meg teljesen semmi. Azt is naponta kérdezem, hogy megérkeztek e már a gombás könyveim, mert alig bírom már kivárni, hogy azokkal a hónam alatt kutassak, ha lenne olyan szerencsém, hogy hvége elõtt megérkeznének, tuti, hogy az egész szombatot az erdõkben fogom tölteni. :kir: Ma a kis veteményesembe szorgoskodtam mikor eleredt az esõ. Na mondom úgy is ki kell mosni a waxost, felkaptam, meg a túrakalapomat, azt uzsgyi a legnagyobb zuhéban a legelõre gombászni. Persze mondanom se kell combtõig vizes lettem a térdig-combig érõ rétben, de nagyon tetszett ez a lovainkan földi paradicsom. Azt már csak mellékesen, hogy miközben a mezei virágokat nézegettem eszembe jutott, hogy készítek koszorút a lánykáimnak,(mint gyerekkoromban a barátnõimmel) miközben szedtem a virágokat rájöttem, hogy kötök inkább csokrot. Nagyon örültem, hogy elõjöttek a mozdulatok, miket tanultam, belémrögzõdtek sok Nõnap, Ballagás, Esküvõ...stb során (virágboltjaim voltak régebben), így végül egy kis menyasszonyi csokor lett a vadvirágokból. A nagyobb lányomnak adtam, megköszönve a sok vadvirágot mit szokot szedni nekem. Gombát nem találtam egy szemet sem, de a csokornak örültem, annak is, hogy újra van kedvem csokrotkötni, ismét rá tudok csodálkozni a virágokra, talán eljön az idõ, hogy ismét rajongok értük. Ezt csak egy virágboltos értheti.
Szóval hazaértem gomba nélkül, kicsit késõbb megyünk felhívni a lovakat a legelõrõl. Persze a másik végébe vannak, és hiába kiabálunk meg nem indulnának felfelé, persze bolondok lennének a dagonya karámba bejönni. Így elindulok, hogy a legelõ egyik szélérõl kiabáljak nekik, és miközben állok a villanypásztor mellet meglátom a gombát. Nézd, mondom ennek alig van szára, ez biztos olyan, mit valamelyik nap a Kistáltos tett fel. Azért felveszem, és akkor látom, hogy ez bizony pöfeteg. Keresem a társait, pár darab van csak, pöfögnek is már, de tudom a lelõhelyet. 100 méterre a házunktól! Na, alapos vizsgálódásba fogtam, megnézzem a helyet jól, hogy máskor hol keressem. Nagyon jellegzetes. Legelõ széle. Fû. Bokor. Körtefák. Errõl ennyit is. Persze, hogy körbejártam a körtést, meg az út szélén is gyalogoltam oda is meg vissza is 50 métert, nagyítóval is néztem, kapartam is, semmi. A férjem azt tanácsolta keressem a lószarban. :gm:

#209 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 3. - 12:52

Ma lovazás közben megint találtam egy hatalmas kõrt. Rengeteg, friss, van vagy 3 kiló legalább. Szerintem erdõszéli csiperke, de lehet valamilyen sárguló is. Az esély 50-50 %. :gm: Nem szedtem kle, mert még vacillálok, hogy jó-e. Épp arra az elhatározásra jutottam,hogy keresek gombaszakit, amikor összefutottam egy félig ismerõs gombásszal. neki emlitettem, kiváncsi voltam, mit mond rá. Azt mondta, leszedi és elviszi helyben egy ismerõshöz, aki gombaszaki. És kicsi a világ, az állatorvosom közeli rokona az. Lesz hova vinni szakérteni, bár mostanában bátrabban kóstolgatom az ismeretleneket is, minden mindegy alapon. :gm: A gombásszal megbeszéltük, ha jó gomba, visszahozza nekem, ha rossz, akkor is. :dev: Pedig én felezni akartam. :D

#210 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 7. - 17:41

Visszahozta. :gm: De a gombász nem üzent semmit, így visszavittem az erdõbe.
Néhány napja a fenyvesben néztem körül, újabb érdekességeket találtam, íme, a zsákmány.
Van benne tejelõgomba, talán kenyér - tejelõ; selymes susulyka, aki a szép neve ellenére mérgezõ ( kis, szegfûgombára hasonlító lila gombácska, a lila pereszke szedésénél lehet összetéveszteni õket), õ meg tán galambgomba lehet, hogy melyik, nem tudom. De volt tinóru is, pereszke-gyanus, meg az a pici, cérnavékony gombácska. Mivel egyiket sem tudom biztonságosan megkülönböztetni mérges rokontól, így nem kerültek az étlapra. Viszont megint találtam egy szép nagy erdei csiperkét, belõle gombás marhafasírt lett.
Igaz, rokonom csendben megjegyezte, nem fõznék inkább mákostésztát? abba hátha nem teszek gombát. :gm:

#211 emeset

emeset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.390 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 8. - 13:08

Érdekes gombákat láttunk valamelyik nap: sárgás-barnás tüskékbõl állt a kalapjuk. Az online gombahatározóval nem boldogulok, arra, hogy tüskés a kalapja, kidob 122 gombát. Ha legközelebb látom õket lefotózom, hátha ismeri valaki.

#212 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 9. - 9:50

Ilyen?
Mert akkor bimbós pöfeteg. Igazi kalapja nincs. Ehetõ, ha a belseje még nem sárgul. Bár szerintem kicsit erõs az íze.

Vagy pedig kalapos gomba, és a kalapja aljáról a lemezek helyett tüskék, csapok lógnak. akkor valószínû, hogy gereben gombát találhattál.

#213 emeset

emeset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.390 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 9. - 12:28

Ilyen?
Vagy pedig kalapos gomba, és a kalapja aljáról a lemezek helyett tüskék, csapok lógnak. akkor valószínû, hogy gereben gombát találhattál.

Nem ilyen volt. Nem is hasonlított igazán gombára, csakis felfelé álló tüskékbõl állt

#214 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 9. - 13:25

az egy sündisznó lehetett. vannak népek akik megeszik, te inkább ne tedd. :dev:

#215 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 9. - 14:10

SÜngomba létezik :D , de ez nem olyan volt. Talán petrezselyemgomba? Azért lóhátról elsuhanóban nem rögzült olyan pontosan minden részlet.

#216 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 9. - 17:50

Óriáspöfeteg

#217 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 10. - 9:33

Hûûûazannya! Ez igen! Én meg keresem, de nem találom. Szerintem inkább nem is keresem, hátha... Emeset, lehet, hogy korallgomba volt. Vagy mégis sündisznó. :D

#218 emeset

emeset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.390 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 10. - 9:39

Emeset, lehet, hogy korallgomba volt. Vagy mégis sündisznó. :D

Sündisznó kizárva, sárga volt, nem mozgott, sok volt belõle és kicsik voltak :D
Korallgomba lehetett, talán. Néztem gombahatározó könyveket, de semmi sem hasonlított rá. Lehet, hogy új fajt találtam? Visszamegyek és ha még megvan lefotózom :D

#219 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 10. - 9:56

várom! :)

#220 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 10. - 10:01

Erre szerintem hasonlított.

Posted Image

#221 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 10. - 10:03

Posted Image

ilyesmi?



Ja, igen, egyszerre tettük be. Foltoscsikó is ilyet talált.
Sárga korallgomba.

Edited by Kistáltos, 2010 június 10. - 10:03.


#222 emeset

emeset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.390 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 10. - 10:04

Erre szerintem hasonlított.

Posted Image

Aha, ilyesmi volt, de jó sok :)

#223 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 10. - 10:13

Ehetõ, de hashajtó hatású :gm:

#224 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 10. - 10:41

Felénk van petrezselyemgomba és ibolyás korall. Ilyen sárga nincs. Egyébként egész más így a könyvemmel járni az erdõt, nagyon sok mérgezõt abszolute be lehet azonosítani. Sajnos a júdásfülén, csészegombán és a pöfetegen kívúl nem találtam más ehetõt, illetve olyat amirõl biztosan tudom, hogy ehetõ, mert nehéz megkülönböztetni a mérgezõktõl. Minden esetre találtam gombaszakértõt, úgyhogy legközelebb szedek olyat amiben nem vagyok biztos, és most már bevizsgáltatom. Fõleg amibõl rengeteg terem és nem tudom eldönteni mellik is a sok közül. Lányaim nagyon élvezik a súrú erdõjárást, minden nap mennének, annak ellenére, hogy a 6 évessel 4 órát gombásztunk szombaton. Nem szedjük le õket, hanem a könyvbõl próbáljuk kideríteni melyik lehet. :D

#225 emeset

emeset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.390 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 10. - 11:15

Ehetõ, de hashajtó hatású :gm:

Nem terveztem leszedni :D

#226 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 10. - 11:31

Egyébként egész más így a könyvemmel járni az erdőt, nagyon sok mérgezőt abszolute be lehet azonosítani.

:yeah:

Minden esetre találtam gombaszakértőt, úgyhogy legközelebb szedek olyat amiben nem vagyok biztos, és most már bevizsgáltatom.

:kocc:

Lányaim nagyon élvezik a súrú erdőjárást, minden nap mennének, annak ellenére, hogy a 6 évessel 4 órát gombásztunk szombaton. Nem szedjük le őket, hanem a könyvből próbáljuk kideríteni melyik lehet. :D

:ang:

Nyah, hogy némi érdemi hozzászólás is legyen: a gombát érdemes papírzacskóba szedni, majd utána kosárba (hátizsák helyett pl) tenni. Az általad felismert egyes fajokat érdemes külön papírzacskóba tenni, így a gombaszakértőnek sokkal könnyebb lesz a dolga (mint egy nagy adag, hátizsákban összetört és összekeveredett katyvaszból kihámozni, hogy van-e benne mérgező).

Végül melyik könyvet vetted meg?

Ja, ha valaki talál jó áron rengeteg papírzacsit, szóljon nekem is! :D

#227 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 10. - 14:24

Mind a kettõt, amelyiket írtad. ( a könyvet) Pont erre kért a gombaszaki néni, de doboz is jó neki, úgyhogy gondoltam veszek a mûanyagosnál olcsó, vékony mélytányérokat, oszt egy darabig el leszek vele. Ami még tetszett, és fontosnak tartok, hogy felhívta a figyelmemet egy-két felénk is termõ védett gombára, hogy ne szedjem. Valamint, hogy a gyerekek miatt ne használjak semmilyen bevizsgálatlan gombát, de enyhén mérgezõt, asszem egykeresztes se. Pl. nálunk nagyon sokan szedik az egyik papsapkát, mi egykeresztes, és persze erre nyúlfülûnek nevezik. No, mondta, hogy ahol gyerek enne belõle nem ajánlja, ne szedjem. Ja, és hogy állami erdõben 2 kilónál több nem szehetõ egy személy részérõl, de általában nem ellenõrzi senki, de azért tudjak róla. Látjátok egy beszélgetés és mennyivel kultúráltabb gombász lettem! :D Kiváncsian várom az együttmüködést a nénivel! Ja és a kislányomról, hamarabb meglát mindenféle gombát, mint én, vagy én észre sem veszem. A csészegombát is õ találta, meg a csillaggombát, mit nem is hittem, hogy gomba, de õ emlékezett a könyvbõl rá. Aztán mikor mutatta nekem az ibolyás korallgombát, mondom neki, ilyet találtunk ma már sokat, ez petrezselyemgomba. Mondja , de nem ám, ez máshogy néz ki, és valóban egymás mellet nem voltak hasonlóak. Szépen tanulja a gomba neveket is.

#228 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 10. - 14:29

Ha mást is érdekel, akkor beírom:

http://www.tip-top92...x.php?inc=akcio

Mi innen rendelünk különbözõ ûrtartalmú papírzacskókat, most 5Kg-ost hoztak, az 6 Ft, a 2 kg-os gondolom kevesebb valamivel. Igaz, mi 1000 db-ot rendeltünk, de meg kel kérdezni, lehet-e kevesebbet is.

#229 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 10. - 21:24

Kátyus, a gyerök még a végén gombaszaki lesz. :D Jó nektek, hogy különleges gomákat is találtok! Én mostanában nem megyek be az erdõbe, ha mégis, csak lovon és nem állok meg. Addig nem gombászom, míg valami gyorsan döglesztõ szúnyogirtót nem szerzek. Tegnapelõtt leszálltam a lóról egy szederszemért, és szétmartak. Nem baj, még van a csiperkébõl a fagyasztóban.

#230 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 11. - 22:33

Szuku krém esetleg? :) A szuku spray szvsz gazdaságtalan, hamar elfogy és drágább is.

#231 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 12. - 9:16

Én protect -et v. vmi ilyesmi a neve használok, és tökéletes. Sajnos elszáradtak gombák, elvitte õket a meleg. Voltam a gombaszakinál bevizsgáltatni. Egy találat, Arany tinórút szedtem, én recéstönkûnek gondoltam a könyvbõl. A földtolóhoz hasonló gomba nem ehetõ, és megtaláltam az egyik lehetõ legmérgezõbb susulykát is. :D Kocsikázásból jövet hoztak a barátaim õzlábat nekem. :)

#232 röganyó

röganyó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 619 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 12. - 11:47

Kátyus! A smile, ugye azt jelenti, hogy az õzláb gombának nem most van itt az ideje, csak az amtõrök nézték annak?

#233 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 12. - 12:29

:) úgy volt, hogy hoztak nekem 9 hatalmasat, 10-15 cm kalapátmérõvel. de annyi baromságot összehordtak a gombákról, hogy mondtam csak egyet hagyjanak itt. aztán a gombaszaki bevizsgálta és tényleg õzláb. akkor persze már sajnáltam 8 gombát, mit nem fogadtam el! és azt mondta olyan diló az idõjárás, hogy januárban szedett, nem emlékszem milyen gombát. de egyébként még a bevizsgálás elõtt, féltem, hogy megeszik a 8 õzlábat és felfordulnak. :)

#234 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 12. - 12:35

Én meg azt hittem, azzal jössz, hogy rendes õzláb. :gm: 2 õz, 8 láb. :D Ebbõl lesz az õzlábpöri. (ja, és zsiguliból halászták ki.) A szukus izéket nem szeressem, mert a ló, kutya és tevenyáltól így is ragadok ebben a melegben, még kenjek magamra 5 kiló tekknokol szúnyogriasztót... (tudom, van zuhany... :gm: ) A rovarriasztós karkötõ jó ötletnek látszott. Tavasz óta elég sok kullancsot szedtek össze a kutyák, a ruhámon is volt egy-kettõ, de az elsõ, ami megfúrt, most került belém: rajtam volt a két kullancsszúnyogriasztós karperec. :o francba...

#235 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 20. - 18:22

Találtam rókagombát. A piacon. :D Sokat hozott ki egy gombász, de nem volt papírja róla :gm: Még aznap a nagyáruház gombáspolcán is leltem, de elég drága volt, úgyhogy maradt. Legalább tudom, hogy néz ki. De hol keressem? Akácos, fenyõ, tölgyes, vagy ... ?

#236 emeset

emeset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.390 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 21. - 8:00

Tegnap sikerült beszereznem egy példányt abból a gombából, ami nem nagyon hasonlít gombára, és amit a múltkorában kérdeztem. Íme: Korallgomba? Gyönyörű boszorkányköröket alkotnak, van belőlük jó sok.

Edited by emeset, 2010 június 21. - 8:01.


#237 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 22. - 11:17

[color=#000000]Én is találtam ma reggel, korallgomba, de nem olyan, mint a Tied. Kicsik voltak, nem szedtem le.
Nagyon sötét volt az erdõben, így csak vakuval ment a fotózás, így meg nem látszik jól a színe és az apró részletek.
Ehetõ gombára nem leltem, de ami érdekes, ez a kucsmagomba. Biztos nem ehetõ, olyan büdös volt, mint a fene, kutyáim élvezettel szippantották be a szagát. Sajnos nem találtam meg a könyvemben a fajtáját (vennem kéne egy újabb kiadást ) , de nagyon porhanyós, gyenge gomba, mind kidõlt, és ilyen kocsonyás trutyóból nõttek ki. (a képen látható pók határozottan élvezte a szagot. :gm: )
Volt még sok picike gomba, de most nem annyi, mint tavasszal. Ehetõ meg sehol.

#238 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 22. - 12:28

Egyik gombátok sem pont olyan, mint ami errefele van, és ismerem. Azért az elsõ esetében korallra tippelnék, a másodikról, meg azt gondolom szömörcög. Nálunk sincs semmilyen ehetõ gomba pillanatnyilag, de a múlt héten mérgezõ sem volt, illetve az esõ elõtt, minden elszáradt. Annyira nem volt egy darab sem, hogy nem hittem volna el, ha nem magam látom, hogy a helyeim elõtte telistele voltak mindenféle gombával. Mióta újból esik naponta végigjárom a helyeimet, plusz új terúleteket, és tegnap jelentek meg az elsõ gombák, mindbõl szedtem pár darabot, aztán usgyi Mónikához (gombaszakim). Mindjárt megismertem egy új mérgezõ fajt a fülõkét, megint összeszedtem a nagyon mérgezõ susulykát, most abszolute másképp nézett ki, egy szintén nagyon mérgezõ szalmagombát ésígytovább...Egy ehetõ lett volna köztük, egyfajta tintagomba, de már nem volt ehetõ állapotban. Viszont Mónika most már tanácsol is, elárulta, hogy lassacskán kezdjem el keresni a fenyõtinorút, és az õzlábat, csiperkét, termõhelyet is mondott, de nem úgyhogy ott balra, elõre 50 m ott jobbra, hanem, hogy pl. milyen tipusú fenyvesben, stb. Nagyon tetszik ez a vadászat, azt mondja ha kitartó vagyok, lesz olyan, hogy a kapucnisomba nem fér el a sok gomba, ami mind ehetõ! :yeah: Ja, és a szegfûgomba, MOST, ESÕBEN indulni, mert már kell legyen rengeteg! Nálunk kevés az olyan legelõ, ami kedvez neki, de nemsoká indulok a lányokkal, házha... ;)

#239 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 23. - 13:03

Tényleg szömörcsög! Erre nem is gondoltam! A könyvemben ugyan másképp néz ki kicsit, nem fátyolos a tönkje, meg a kalap szines, de a többi stimmel! Azt tudom, hogy korallgomba a másik, csak nem tudom, melyik Kimentem reggel, és tényleg újra kezdenek bujkálni a szegfûgombák. Kiváncsi leszek, ugyanolyan sok lesz-e, mint tavasszal. Találtam még néhány pici, friss bimbós pöfeteget, meg csiperkét, de azok alig bújnak ki a földbõl, már tele vannak férgekkel. Azért sikerült egy-kettõt frissen elcsípni. :)

#240 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 24. - 15:31

Találtam rókagombát.
A piacon. :D
Sokat hozott ki egy gombász, de nem volt papírja róla :gm:
Még aznap a nagyáruház gombáspolcán is leltem, de elég drága volt, úgyhogy maradt. Legalább tudom, hogy néz ki. De hol keressem? Akácos, fenyõ, tölgyes, vagy ... ?

Rókagomba itt is volt a piacon, 2000ft kilója :gm: a boltba meg 20 dkg 1000 felett :rolleyes:
Anya akar valami rókagombás kaját csinálni, szóval engem is érdekelne merre felé lehet rókagombát találni :D