Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Ki hogy áll a vizestálcával?


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
32 válasz a témához

#1 Mesiii

Mesiii

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 12 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 19. - 18:05

Sziasztok! Remélem nem baj,hogy nyitottam egy új topicot ezzel a címmel. A fórumon nem találtam még ilyen vagy hasonló témájú topikot. Engem Mesinek hívnak, van egy 12 éves telivér pacim,aki iszonyatosan utálja a vizestálcát, még a közelébe sem hajlandó menni. Ha kap érte büntetést, utána megcsinálja de ez is csak egy edzésig hat:( Nem szeretem folyton megbünteti ezért, de így az edzéseket egyáltalán nem tudom élvezni vele. Most nagyon el vagyok keseredve, mert soshasem volt még ennyire "szem ét" velem:( A másik gondom vele,hogy szárba lovagolni sem nagyon tudom. Mik azok a feladatok,amikkel ezeken tudnék javítani?? Volt már nektek is ilyen problémátok?? Hogy oldottátok meg?? Remélem valaki tudja a "csodaszert" Üdv.:Mesi:)

#2 kirlin

kirlin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 527 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 19. - 18:25

Problémák a ló és a lovaglás körül, és azok kezelése-néven már hasonló topik

#3 Barackvirág

Barackvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 607 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 19. - 18:27

A mi Szárcsánk is félt tõle elõször, volt szuszogás meg nyaknyújtogatás. Mi vezetõszáron, nem felnyergelve vittük oda hozzá, hadd nézze meg minden irányból, szagolja meg, érjen hozzá ha akar. Centirõl-centire haladva, akármilyen macerás és sokáig tart. Átmentünk mi is rajta, h lássa, minket sem eszik meg és mivel bennünk teljesen megbízik, átment rajta. Egy idõ után rájött, h nem eszi meg a seggét, azután nem foglalkozott vele, minden jármódban átmegy rajta, meg lehet rajta állni vele.

#4 Tom Forest

Tom Forest

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 20. - 12:11

Engem Mesinek hívnak 15 éves vagyok és Gyõrszemerén lovagolok. Van egy 12 éves telivér pacim,aki iszonyatosan utálja a vizestálcát, még a közelébe sem hajlandó menni. Ha kap érte büntetést, utána megcsinálja de ez is csak egy edzésig hat

Mesi!
Nem tudom milyen alkat vagy és mennyi tapasztalatod van lovakkal. Amit írsz abból nem tûnik túl elmélyültnek még a tudásod, ezért megfontolásra ajánlanék pár dolgot.

A ló igen erõs állat.
Csak azt követi, akiben bízik.
A félelmei oktalannak és makacsnak tûnnek emberi ésszel, mert nem látunk a ló szemével.
A lovak "büntetése" ritkán célravezetõ, vagy tartós.

Ha javasolhatom:
- Próbálj kisebb kihívásokkal kiépíteni a lovaddal egy vezetõ-követõ kapcsolatot, és ennek tanulságait alkalmazd a nehezebb problémák esetén. Ehhez tanulj módszereket (könyvekbõl, cikkekbõl).
- Konkrét esetben ne habozz hozzáértõbb ember segítségére támaszkodni, aki a helyszínen segít megtalálni a megoldást. Egy értõ szem sokszor azonnal átlátja a problémát (például a mozdulataitokból).

Mindezt azért javaslom, mert minden ló-gazda viszony és probléma elég egyedi ahhoz, hogy konkrét, mûködõ megoldást lehessen rá írni. Még a legprofibb trénerek repertoárja is kevésnek bizonyul néha, egyes esetekben.

Itt a fórumon ne várj "bevált recepteket".

#5 Mesiii

Mesiii

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 12 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 20. - 17:49

...hát...köszi a választ. Lovakkal egészen pontosan lassan 9 éve foglalkozom, szóval nem most kezdtem el tanulni, mondhatni elég kicsiként belepottyantam a lovas világba. A fórummal kapcsolatban nem receptet várok,hanem esetleg természetes ötleteket/répa,jutalom stb./ vagy történeteket hasonló helyzetekrõl! Azt, hogy újságokból és ilyesmi helyekrõl tanuljak el módszert és ezzel próbáljam meg a lovamat rávenni, hogy átmenjen valami, az tuti biztos hogy KIZÁRT!!! Pontosan tudom,hogy újságokból és ilyesmi helyekrõl ezeket a dolgokat nem lehet helyesen megtanulni és alkalmazni. És ha valamit nem jól csinálok,azzal csak sokkal nagyobb problémát okozok a lónak és saját magamnak is. Itt a helyzet az, hogy a fajtára is jellemzõen makacs és akaratos a lovacska. Mivel õ 500kg én hozzá képest krumplizsák vagyok, akivel bármit megcsinálhatna, ha akarna, DE nem. A bizalom szerencsére megvan nálunk, mindenhova követ, szóbeli utasításaimat rögtön végrehajtja stb. Viszont a vízestálca az tuti biztos,hogy nem jöhet szóba, persze úgyis én nyerek,mert nem hagyom félbe a dolgokat,hogy neki legyen igaza, mert ezzel is csak rontanák a saját helyzetemen. Tippen szerint valami az elõéletével nem tiszta, amikor még nem volt az enyém, és még onnan eredendõen nem jutunk egyrõl a kettõre. Egyenlõre amit most csinálok. Idõ,kitartás és szeretet és majd elõbb utóbb a csúnya kék színû tálca sem lesz akadály számunkra!:)

#6 naatha

naatha

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 653 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 20. - 18:16

szia! hát ha egyébként a bizalom minden szinten okés, és megy utánad, követ bizalommal fixen, akkor lehet tényleg, hogy konkrét rossz élmény...de akkor te meg pláne ne büntesd érte, inkább lassíts le még jobban, és tényleg próbáld meg földrõl, nagyon kis lépésekben, sok-sok dícsérettel. Láttam olyat is, hogy betették az itató elé a karámban, hogy mindig át kelljen rajta mennie/rá kelljen állnia, de ezt is csak úgy tedd, hogy elõtte szoktasd hozzá a karámban a jelenlétéhez, csak fokozatosan!

#7 Mesiii

Mesiii

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 12 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 20. - 18:42

naatha, köszi a választ! Én is ilyesmire gondoltam csak én zabbal, hogy elõször csak be a karámba mellé és utána ha megszokta akkor az abrakját beletenni,hogy onnan kelljen megközelítenie, csak ettõl meg azért félek,hogy összeköti az ételt a tálcával,félelemmel. És hogy utána a zabtól is "félni" fog vagy valami egyéb rossz dolog.:( Mondjuk azt is elmesélem mellé,hogy a vízestálca egy kisebb gödörbe volt benne, így a talajszinttel volt egy szintben, és elköltöztettük onnan a tálcát és úgy próbáltam átmenni rajta elõször, persze akkor is hiszti lett belõle. És ez biztos hogy már csak a szokás,hogy ott van valami amitõl hisztizni kell...Most igyekszem a mltjáról kideríteni dolgokat.

Edited by Mesiii, 2011 szeptember 20. - 18:46.


#8 naatha

naatha

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 653 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 20. - 18:49

a földrõl úgy értettem, hogy ne nyeregbõl rögtön :) próbálgass, figyeld a lovad válaszait, és légy nagyon türelmes! viszont "ne hagyd magára" a félelmével, ha tényleg bízik benned, akkor "vezesd" :ang:

#9 Mesiii

Mesiii

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 12 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 20. - 19:16

okés,köszi:)

#10 doorii

doorii

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 51 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 20. - 20:31

nálunk is volt ilyen. nyáron, amikor a lovak kint aludtak, azt csináltuk, hogy betettük neki a vizestálcát edzés után a kiskarámba, hogy ott legyen neki egész estére is. valamelyest mûködött a dolog, bár utána is sok türelmet és figyelmet igényelt.

#11 Tom Forest

Tom Forest

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 21. - 14:26

...hát...köszi a választ.

Lovakkal egészen pontosan lassan 9 éve foglalkozom, szóval nem most kezdtem el tanulni, mondhatni elég kicsiként belepottyantam a lovas világba. A fórummal kapcsolatban nem receptet várok,hanem esetleg természetes ötleteket/répa,jutalom stb./ vagy történeteket hasonló helyzetekrõl!

Azt, hogy újságokból és ilyesmi helyekrõl tanuljak el módszert és ezzel próbáljam meg a lovamat rávenni, hogy átmenjen valami, az tuti biztos hogy KIZÁRT!!! Pontosan tudom,hogy újságokból és ilyesmi helyekrõl ezeket a dolgokat nem lehet helyesen megtanulni és alkalmazni. És ha valamit nem jól csinálok,azzal csak sokkal nagyobb problémát okozok a lónak és saját magamnak is.

Itt a helyzet az, hogy a fajtára is jellemzõen makacs és akaratos a lovacska. Mivel õ 500kg én hozzá képest krumplizsák vagyok, akivel bármit megcsinálhatna, ha akarna, DE nem. A bizalom szerencsére megvan nálunk, mindenhova követ, szóbeli utasításaimat rögtön végrehajtja stb. Viszont a vízestálca az tuti biztos,hogy nem jöhet szóba, persze úgyis én nyerek,mert nem hagyom félbe a dolgokat,hogy neki legyen igaza, mert ezzel is csak rontanák a saját helyzetemen. Tippen szerint valami az elõéletével nem tiszta, amikor még nem volt az enyém, és még onnan eredendõen nem jutunk egyrõl a kettõre.
Egyenlõre amit most csinálok. Idõ,kitartás és szeretet és majd elõbb utóbb a csúnya kék színû tálca sem lesz akadály számunkra!:)


Elnézést, mint írtam sok információt nem adtál a problémáról. Én nem zárnék ki egy információforrást pusztán azért, mert papíron, vagy kõtáblán jelenik meg. Nem minden írás önreklám, vagy áltudományoskodás.

Én igen sokat tanultam egy trénertõl, aki cikkekben, bemutatókon, személyesen mindig ugyanazokat a klisének tûnõ mondatokat hangsúlyozza. Ez sajnos sokszor a legjobb mód arra, hogy az ember simán elmenjen amellett az üzenet mellett, amit örökké hall. :kir:
Néhány kérdés azért még felmerül(het):
- "utálja" ahogy írod. Ez pontosan mit jelent: kivonja magát a helyzet és az irányításod alól, vagy lemerevedik tõle, esetleg remeg, le fel jár a feje/füle? Izzad? Mi a bánat történik ilyenkor?
- Az alkatodra azért céloztam, mert a földrõl való munkában szükség lehet néha egy "100kg stabilitású" állásra. Ha ez nincs meg (és úgy érzem nincs) akkor fel kell szeletelni a problémát részekre, mielõtt huzavonába torkollik a dolog.
- Szimmetria? Egy irányból nem megy, vagy sehogy? Szín, fényviszonyok látás? Sokszor egy meghatározott szögbõl nekifogva egészen mást tapasztalunk és abból lehet kiindulni.
- Dominancia? Mikor volt az utolsó alkalom, amikor felmerült a kérdés köztetek? Sikerült rendezni? Hogyan? Mos mi vagy? Vezérkanca vagy játékvezetõ egy helyes kis társasjátékban, amit együtt játszotok? Ez határa lehet a (szófogadós-büntetõs) játékban megoldható problémáknak.

"a fajtára is jellemzõen makacs és akaratos": Hááát :rolleyes: . Azért szerintem sok telivér tulajdonos szomorú lenne, ha ez általában igaz lenne. A pónikról szokták ezt inkább kijelenteni, de hát az sem mind egyforma. Én inkább valami kolerikus jelzõvel élnék, ha már muszáj. Azaz többnyire érzékenyek, hamar a plafonon tudnak lenni, ami megnehezíti a képzést és a problémamegoldást. Fontos, hogy mindig vissza legyenek "hûtve", hogy higgadtan lehessen velük folytatni (vagy elölrõl kezdeni) a munkát. A "makacs és akaratos" emberi tulajdonságra emlékeztetõ viselkedést sokszor a tanulatlanság, az adott helyzetben való tapasztalatlanság számlájára lehet írni. Óvatosan az ítélkezéssel ;) .

"Viszont a vízestálca az tuti biztos,hogy nem jöhet szóba, persze úgyis én nyerek,mert nem hagyom félbe a dolgokat,hogy neki legyen igaza," Ezt nem értem, bizonyára az én hibám. Kinek, miért nem jöhet szóba? Neked, mert félsz a kudarctól, vagy a lónak (de te persze úgyis megmutatod, hogy nyersz)? Ezek fontos kérdések így írásban, mert ezek határozzák meg a mozdulataid általad tudatosan nem kontrollált finom részeit, amit a ló azonnal "levág".

"Csúnya kék tálca" -írod. A kék dolgokkal van a gond? Kék ruha? Kék nejlon? Vagy nejlonon átmegy, tálcán nem? Ez nem feltétlenül rossz tapasztalat. Lehet egyszerû preferencia is. Valami, ami a ló fejében zavart okoz és ettõl bizonytalan lesz. Ezt átveszed Te is (mozdulatok, reflexek során) és a Te bizonytalanságodat õ már objektív visszaigazolásként veszi és elutasítja az egész szituációt. Példák: egy csikó, aki a nejem egy meghatározott ruhájától pánikba esett. Egy ló, aki a túra résztvevõi közül a legfélénkebb volt, utat mutatott a tapasztaltabb lovaknak, hogyan kell átkelni egy kritikus helyen, ami mögött pusztán az állt, hogy aki épp vezette rezzenés szinten kontrollálja a saját mozdulatait.

Rossz tapasztalat? Ha igen, a ló elmondja Neked a viselkedésével. De ehhez ügyesnek és türelmesnek, kísérletezõnek kell lenned, mint egy gyermekpszichológusnak. A legkönnyebb persze erre fogni, de nagyon sok problémás lóval eltöltött óra kell ahhoz, hogy valaki megkülönböztesse a dacot, a játéktól, az indokolatlan hebehurgya öntörvényûségtõl és a bevésõdött negatív élménytõl. Utóbbi mindig ugyanott, ugyanúgy, ugyanarra a reakcióra vezet.

Javaslat (ha lehet): Ezeket gondolt (kérdezd) magadban végig és az okok megtalálása elvezet a probléma megoldásához. A jó lovasembert a lelkiismeretes problémamegoldás, a sok gondolkodás, próba-eredmény jellegû tapasztalatokon nyugvó tudás jellemzi - szerintem. Sokan évtizedeket töltenek lovakkal és soha nem szereznek mélyebb ismereteket róluk, mert hiányzik belõlük a kíváncsiság. :)

#12 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 21. - 15:03

Nekem végig egy kérdés motoszkál a fejemben, hogy ugyan miért akarsz átkelni azon a vizestálcán?

#13 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 21. - 19:00

Sokan évtizedeket töltenek lovakkal és soha nem szereznek mélyebb ismereteket róluk, mert hiányzik belõlük a kíváncsiság. :)



Tom!

Ezt a mondatod lopom! :ang:

#14 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.435 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 21. - 20:42

Nekem végig egy kérdés motoszkál a fejemben, hogy ugyan miért akarsz átkelni azon a vizestálcán?



Szívembõl szóltál:)...õszinte leszek, míg olvastam a hsz-kat..nekem is ez fogalmazódott meg kis fejemben...

" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#15 Tom Forest

Tom Forest

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 22. - 8:45

Tom!

Ezt a mondatod lopom! :ang:

Jó. :D

#16 RIDERMAN

RIDERMAN

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.211 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 22. - 8:55

Nekem is lenne egy kérdésem, természetes vizes helyeken pl. patak vizenyõs rét tó széle, kisebb mocsár, ártér hogyan keltek át? Hogyan viselkedik a lovad ha egy pocsolyán akarsz átkelni?

#17 Tom Forest

Tom Forest

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 22. - 10:23

Nekem is lenne egy kérdésem, természetes vizes helyeken pl. patak vizenyõs rét tó széle, kisebb mocsár, ártér hogyan keltek át?

Hogyan viselkedik a lovad ha egy pocsolyán akarsz átkelni?

Sheriffet kérdezd. Neki vannak élményei, tapasztalatai bõven.

#18 Menches

Menches

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 798 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 22. - 11:52

Tamás meg tõlem lopta:) Nem ám csak valami hasonlóról beszélgetünk évekkel ezelõtt. látom Tom nagyon ráérsz:) írj nekem híreket! M

#19 RIDERMAN

RIDERMAN

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.211 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 22. - 12:41

Sheriffet kérdezd. Neki vannak élményei, tapasztalatai bõven.


Akkor lehet, hogy nem szorul az én tanácsaimra. :D

#20 Tom Forest

Tom Forest

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 22. - 12:54

Akkor lehet, hogy nem szorul az én tanácsaimra. :D

Lehet. De úgy értettem kérdezni akarsz nem tanácsot adni, nemde? Ha valaki sokat mocsarazott, akkor az Ő (csupa nagybetűvel ;)) .

Tamás meg tőlem lopta:)
Nem ám csak valami hasonlóról beszélgetünk évekkel ezelőtt.
látom Tom nagyon ráérsz:) írj nekem híreket!
M

Ááá, mi csak lányokról, meg időjárásról szoktunk beszélgetni. Lovakról veled nem is lehetne, nem igaz? :dev:

Edited by Tom Forest, 2011 szeptember 22. - 12:54.


#21 Mesiii

Mesiii

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 12 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 22. - 13:26

Tom igyekszem az összes kérdésre válszt adni, ha valmit kifeljtek véletlenül volt. Szóval: - "utálja" ahogy írod. Ez pontosan mit jelent: kivonja magát a helyzet és az irányításod alól, vagy lemerevedik tõle, esetleg remeg, le fel jár a feje/füle? Izzad? Mi a bánat történik ilyenkor? Igen kivonja magát az irányításom alól,lebök elõtte, hogy õ egy centivel sem megy hozzá közelebb. Remegni egyáltalán nem szokott,izzadni max a melegtõl,mármint hogy nem patakokban folyik róla,hanem csak kimelegszik,mintha futott volna, úgyhogy félni biztos,hogy nem fél tõle,valami más problémája van vele. Fejét sem szokta vagdosni, inkább az jellemzõ ilyenkor, hogy ha elõrehajtó segítséget adok neki, és ügyelek rá,hogy ne húzzam a száját,akkor elkezd hátralépni, hogy minél távolabb kerüljön tõle. Ha egy kiskört csinálok a tálca körül akkor is megnézni és minél jobban húz kifelé. - Az alkatodra azért céloztam, mert a földrõl való munkában szükség lehet néha egy "100kg stabilitású" állásra. Ha ez nincs meg (és úgy érzem nincs) akkor fel kell szeletelni a problémát részekre, mielõtt huzavonába torkollik a dolog. Földrõl nem szoktuk próbálni, mert úgy csak még nehezebb, úgy szoktuk,hogy én rajta ülök, edzõn pedig vezeti. Így általában megcsinálja. - Szimmetria? Egy irányból nem megy, vagy sehogy? Szín, fényviszonyok látás? Sokszor egy meghatározott szögbõl nekifogva egészen mást tapasztalunk és abból lehet kiindulni. Nincs meg konkrétan,hogy egy irány,inkább sehogy. Szín,ugyanolyan színe van,mint az egyik palánk akadálynak,amit gond nélkül megugrunk. - Dominancia? Mikor volt az utolsó alkalom, amikor felmerült a kérdés köztetek? Sikerült rendezni? Hogyan? Mos mi vagy? Vezérkanca vagy játékvezetõ egy helyes kis társasjátékban, amit együtt játszotok? Ez határa lehet a (szófogadós-büntetõs) játékban megoldható problémáknak. Hát az utolsó alkalom szépen indult és csúfosan ért véget. Elsõnek szépen egymás után menve próbáltuk,majd egymástól mindig jobban lemaradva,végül egyedül. Ez hiba nélkül megcsinálta kb. 5x és amikor másik oldalról jöttünk egyesével kezdtük ott már elõször. akkor hirtelen lebökött egymás után kétszer,én pedig röpültem róla. Utána visszaültem, és pálcasegítséggel,mint hajtás,hogy legyen lendület és ne gondolkozzon, nagy nehezen sikerült átmenni rajta. A szófogadós-büntetõs játék alatt mit értesz?? A makacs és az akaratos jelzõt úgy értem,hogy azért is azt akarja,amit õ gondol. Azért mondtam,hogy fajtára is jellemzõen,mert én akiket eddig ismertem telivérek mind ilyenek voltak,ahogy mondtad akár csak egy póni. Ezt nem értem, bizonyára az én hibám. Kinek, miért nem jöhet szóba? Neked, mert félsz a kudarctól, vagy a lónak (de te persze úgyis megmutatod, hogy nyersz)? Ezek fontos kérdések így írásban, mert ezek határozzák meg a mozdulataid általad tudatosan nem kontrollált finom részeit, amit a ló azonnal "levág". Nem dehogy,nem a kudarctól,hanem azért mert ha ráhagyom,akkor a következõ alkalommal,már nem is fogja,hogy megcsinálja,mert tudja hogyha õ gyõz akkor nem kell végrehajtania. Kék színnel,konkrétan nincs baja,mert a kék pólóimat simán eltûri nem zavarják õt, az elõbb említett kék palánk sem okoz neki problémát. Nejlont nem használunk. Rossz tapasztalat… erre nem tudok válaszolni, felkerestem az elõzõ tulajokat és igyekszem tõlük többet megtudni. Igyekeztem minden kérdésre válaszolni. Szerintem itt már tényleg csak a kitartás és a türelem fog segíteni. Az ötleteidet elolvastam, köszi még egyszer is. Vizes helyeken nincs gond, kisebb pocsolyákba belemegy,nem kerüli ki. Úsztatni is voltunk, és azt nagyon is élvezte. Vízzel konkrétan nincs semmi baja. Azért akarok átkelni ezen a híres vízestálcám,mert ez is benne van az akadályparkban és a versenyeken mindig emiatt szívom meg....

#22 Tom Forest

Tom Forest

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 22. - 15:50

Mesi! Én nem vagyok edzõ és ha van edzõd, akkor távolról sem akarom felülbírálni, amit õ javasol Neked. Sõt mivel mindenkitõl lehet tanulni, bizonyára én is sokat tanulhatnék tõle. Ezeket elõre bocsátva írom, amit gondolok/feltételezek. Szerintem a ló nem félelmében nem teszi meg amit kérsz tõle, hanem dacból, finnyásságból - nevezd ahogy akarod. Szimmetria kérdésben nem csak a bal kézre, jobb kézre esõ akadályból adódhat különbség, hanem az egyenesen elõre átment ló visszafelé másképp viselkedik. Ahogy leírod itt is ez történt. Ami változott, hogy nem osztályban, hanem egyedül (az osztály elején) ment, amikor lecövekelt. Lehet, hogy a lovak közti hierarchiában csak követõ helyeken érzi jól magát és ezért nem vette zökkenõmentesen az új helyzetet. (Mindenképpen új, még ha emberi ésszel felfoghatatlan is, hogy átlépni egy ceruzát attól függõen bátor cselekedet, hogy melyik oldaláról indulunk. A lovaknál ez nem egyenértékû - olyanokra emlékezz, mint hogy árnyékból, szélirányból sebezhetõbbek a ragadozók szempontjából. Ezért, ha meglát egy adott irányból másként tükrözõdõ vízfelületet, azt teljesen új kérdésként "elemzi".) Szóval jössz Te azzal a pálcával a kezedben és nógatod elõre. Õ elgondolkozik, hogy ilyet nem csinál minden nap 16 órában, ezért elbizonytalanodik. A ménesre nem támaszkodhat, mert elõtte senki nem ment át akit követnie kell, nehogy lemaradjon az élet nagy vonatáról. Egy valakire támaszkodhat, és az a veled való kapcsolat ereje, jellege. Tudsz-e Te akkorát harapni, mint a csillogó víztükör alatt megbúvó krokodil? Tudod-e Te, hogy mit kell tennie egy lónak, amikor "vak" egy szituációra? Volt ilyen élménye? (Talán még nem.) Egyszóval "lepróbál". Aztán még le is repít, hogy ne szórakozzunk már vele egy ilyen komoly kérdést illetõen. Több próba, több küszködés megerõsíti döntésében, ami már "makacs" ragaszkodásnak tûnik, pedig csak szokás. Egyszer már ezt "szokta" csinálni, aztán már kétszer "szokta" és túl is élte döntés és - a szerény teljesítményû - gondolkodás nehéz terhei nélkül. Megoldás? Pálca, büntetés: ideig óráig megoldás lehet, mint kényelmetlen szituáció a kevésbé begyakorlottal szemben. És átmegy. De mit csinálsz versenyszituációban? Ott mi lesz a "kényelmetlenebb", és mennyire fog hallgatni rád? Mibe fog inkább menekülni? És a versenybíró kiszúrja-e a könnyedség hiányát? Tapasztalat: Ez a tálca nem harap és az ilyenfajta tálcák sem, vélhetõleg... És ha nem annyira ilyenfajták? Vagyis egy konkrét tálcával unalomig gyakorolhatod vele. Át fog menni flegmatikusan. De egy versenyen lehet, hogy más jellegû lesz az akadály, és "hát ilyet meg ki látott már?" felkiáltással megint ott leszel ahol voltál. Bizalom: Sok és sokféle alkalommal mindenüvé, mindenhová beleviszed a lovat és kiépíted vele azt a "szokást", hogy együtt jártok még a gõzfürdõbe is. Ehhez bizony le kell szállni a lóról. A legkisebb akadályokkal kell kezdeni, ami egyáltalán problémás lehet és kitartóan haladni a legbonyolultabb kihívásokig. Ez kezeli a "szituáció varázsát". Vagyis dögunalom lesz Veled az élete, mert tudja, hogy minden döntést meghozol helyette (is). Ennek is van veszélye, de az már más lapra tartozik. Tekintély (rangsor): A Te esetedben ez a kritikus, ha jól érzékelem. Vadássz minden engedetlenségre és ellenszegülésre. Mi westernben ûzekedõ megszállottak ezt egy körkarámban szoktuk kezdeni, de ez nem feltétlenül szükséges. Tapasztalatom szerint a legtöbb hagyományos stílusban mûködõ lovas helyen erre nem fektetnek elég hangsúlyt. Legfeljebb pálcika, vagy rángatás (összeszedés???) és menjen tovább a program. Így készül az "önfejû", "makacskodó" ló. Következetes, kritikus szemmel (itt semmit nem érsz el répával) fel kell tárnod, hogy elfogad-e Téged vezetõnek. Ne fogadd el a játszótárs szerepét, aki a kedvedért (na jó, ha szépen kéred) minden második karácsonykor úgy megy át a vizestálcán, mint a virágos réten. "Mindig, minden körülményben" Te légy a szakaszvezetõ a csapatban. Ha EZ megvan, utána lépj vele a vizestálcához. addig ne, mert sérülés lehet belõle. És még valami: ha egy ló lépésben nem megy át egy kritikus ponton SOHA ne erõltesd "lendületbõl". A ló nem lendkerekes autó. Lehet átugorja, de olyan kiszámíthatatlan helyzetet teremtesz, ami leépíti az irányodba felépített tekintélyt, bizalmat, mindent. Hogy mindezt hogyan tedd: 1. tekintély 2. bizalom 3. tapasztalat Ha(!) helyesek a feltételezéseim, akkor Nálad ez a sorrend. És a legcélravezetõbb út. (Mert a "lovaglásban nincs rövid út" legfeljebb a legkevésbé hosszú.) A konkrét gyakorlatokat a fantáziád és a lehetõségek szüljék, meg amit az edzõd tolerál anélkül, hogy fejét vakarva megállapítaná, hogy valami okostojás guru hálójába kerültél. Alapelvek: a ló nem lép rád, nem használ papír zsebkendõnek, megy ha vezeted, megáll, ha megállsz, hátralép, ha hátralépsz. Türelmesen áll, ha kell negyed óráig, ha ráülsz. Nem forog, nem nézelõdik, nem kémleli a társait, az idõjárást, a legelni valót. Ha kéred indul, fordul, követi az utasításokat. Nem húz, elõre, jobbra, balra a kapu felé az akadálytól el, stb. Ezek a megoldható méretû problémák. Utána jöhet a vizestálca lépésben, abban megállva, áthaladva, megfordulva visszafelé, megint megállva, abban megfordulva, ha elfér benne. És a gyenge pontok állandóan kritikus hozzáállással, ismételve, javítva fenntartva. Amíg napi 16 órán át nem képes (és hajlandó)vizestálcákon sétálni. Bárhol, bármikor, bármilyen irányból, bármilyen kinézetûn is. Ha már profi leszel rájössz, hogy a "büntetést" a ló csak nagyon korlátozottan és homályosan értelmezi.

#23 hubertus

hubertus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.809 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 22. - 18:40

Mesiii, Tom nagyon jó dolgokat ír. :yeah: Nem tudom, hogy lenne-e rá ideje, de Matyi talán tudna neked segíteni, ha gondolod. Mikor lesz az évadzáró versenyetek? Egyébként Marsallról van szó?

#24 Mesiii

Mesiii

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 12 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 22. - 18:56

Jó hírem van, a mai edzésen minden probléma mentesen ment! még a vízestálca sem okozott gondot. Köszi, de nem szeretnék külsõ segítséget, úgy gondolom hogy õ az én lovam, és nekem kell megoldanom vele a problémákat nem másnak! kösz a válaszokat:)

#25 hubertus

hubertus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.809 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 22. - 18:59

Ok, további sok sikert! :)

#26 Mesiii

Mesiii

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 12 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 22. - 19:00

köszi! :)

#27 Tom Forest

Tom Forest

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 22. - 20:05

Jó hírem van, a mai edzésen minden probléma mentesen ment! még a vízestálca sem okozott gondot.
Köszi, de nem szeretnék külsõ segítséget, úgy gondolom hogy õ az én lovam, és nekem kell megoldanom vele a problémákat nem másnak!
kösz a válaszokat:)

:yeah: Ez a beszéd! Gratulálok!

#28 Mesiii

Mesiii

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 12 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 24. - 8:52

köszi :)

#29 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 24. - 14:42

Itt minden igaz és tökéletesen megfogalmazott, de én még életemben nem láttam olyan tizenöt éves gyerkõcöt, aki ennyi háttérinformáció birtokában ,,megjavít egy vizes hátit". Én legyek az utolsó aki örömöt és sikerélményt venne el egy gyerektõl, sõt mindenképp sok sikert, és rengeteg szép percet kívánok, de kicsit sem kerek és hihetetlen nekem, hogy miután valaki elolvassa ezeket az információkat máris magáévá tette a tudást és eredményesen a gyakorlatba átültetve alkalmazza is hipp-hopp. (milyen versenyen van vizestálca a pályán?- bocsánat, ha tájékozatlan vagyok és ha udvariatlannak tûnt, csak elgondolkodtam...)

#30 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 25. - 5:18

(milyen versenyen van vizestálca a pályán?- bocsánat, ha tájékozatlan vagyok és ha udvariatlannak tûnt, csak elgondolkodtam...)


Vizes tálca B/2 felett van (illetve van lehetõség betenni B/2-ben alternatív jelleggel a pálya végén, kifele a melegítõ fele, nem számít bele a megugrása az eredménybe, ha akarod, megugratod, ha nem...).
Itt szerintem arról van szó - amennyire a helyi körülményeket ismerem - hogy edzéseken szoktak ugrani olyan ugrást, ami alatt egy keskeny (60 - 80 cm) vizes tálca van (ha elõtte esõ esett, akkor víz is van benne), felette 50-60 cm-es ugrás (rúd). S az ezen való átjutás okoz problémát. Nem "lókínzás" okán van ilyen gyakorlat, inkább a mindenhez való hozzászoktatás miatt. S bosszantó a lovasnak, hogy már megint az én lovammal van a probléma, holott a többi simán abszolválja a gyakorlatot. Itt lehet az indíték.

Edited by furioso, 2011 szeptember 25. - 5:20.


#31 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 25. - 8:42

Ez olyan precízen Furioso-s volt :)
De eszerint nem úgy van az :

Azért akarok átkelni ezen a híres vízestálcám,mert ez is benne van az akadályparkban és a versenyeken mindig emiatt szívom meg....

Ezért nem értettem, hogy most akkor hogy is van. Pláne miután ,,ismerkedésként" utánanéztem a régebbi hozzászólásainak, valahogy nem állt össze a kép. De ha megoldódott és csak el kellett olvasni az instrukciókat hozzá, akkor boldogság van

#32 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 25. - 9:12

Háziversenyek, versenyszerû edzések. Nem "B", vagy "C" kategóriás versenyek. De ott is okoz bosszúságot, fõként ha csak ennél az akadálynál van hiba.

#33 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 25. - 9:59

ha megoldódott és csak el kellett olvasni az instrukciókat hozzá, akkor boldogság van