Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Távlovaglás


  • Please log in to reply
176 válasz a témához

#121 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 29. - 10:52

[quote name='Szélvészcsajszi' date='2008.11.28, 22:23' post='654266'] Sziasztok!

Nemrég vettem egy Shagya Arab heréltet. Eredeti neve : Mersuch Ádám, 1999ben született, pej
Rudabányán tenyésztették és a lóútlevele alapján a tulaj : Factory Kft,Pilisvörösvár
van startszáma is, és a lóútlevelére rá van ragasztva egy 40km--es matrica. Innen gondolom hogy versenyzett is. az eredményeire lennék kíváncsi. nem tudjátok honnan tudhatnám meg ezeket??

apja : Mersuch XX-3
anyai nagyapja: Koheilan III-9 (XII.tm)
esetleg a származásáról van e valami infótok?
kép róla
kép2

Megnéztem neked,2006-ban versenyzett.Talán a régi tulajait kellene felkeresned.Ha meg tudom keresni,megmondom neked,ki tartozik a Factoryhoz.Ott érdemes érdeklõdnöd. :rolleyes:

#122 Szélvészcsajszi

Szélvészcsajszi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.112 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 29. - 12:04

Köszönöm szépen, már az is nagy segítség lenne...

#123 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 29. - 16:41

[quote name='Szélvészcsajszi' date='2008.11.29, 12:04' post='654362'] Köszönöm szépen, már az is nagy segítség lenne...

Na,körülnéztem neked a 2006-os idényt illetõen,de semmit nem találtam róla.Vagy nem versenyzett,csak bejelentették,vagy megyei versenyen ment,amirõl nem küldtek eredményeket.Ugyanis én régebben versenyeztem távloviban és küldték az OB fordulókról az eredményeket.De,ha felmész a távlovas.hu oldalra,regisztrálsz,akkor ott valószínûleg jobban utánatudsz járni. :confused:
A factory kft.meg Sopronyi Jánoshoz tartozik. :cool: Ennyjt sikerült nekem.Mellesleg nincs valami baja?Mert,ha jó lett volna,nem nagyon adták volna el :eek:

#124 Szimbád

Szimbád

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 54 hozzászólás

Közzétéve 2009 február 22. - 14:01

Sziasztok! Lenne egy olyan kérdésem, hogy mi okból locsolják a lovat bizonyos táv megtétele után? (voltam tavaly versenyt nézni, és ott minden 10 km utáni pihenõben hideg vízzel locsolták a lovak teljes testét) Ennek valami okos bioszos oka van?

#125 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2009 február 22. - 15:03

Az,hogy a teljes testét locsolják,hiba,csak senki nem hajlandó tudomásul venni.A nyakát,a lábait meg a végbelét szokás,hogy hamarabb lemenjen a pulzusa,mert az is idõre megy.Minél hamarabb lemegy pulzus,annál hamarabb lehet állatorvosira jelentkezni.Ha a teljes testét locsolod,nemhogy nem le a pulzus,még föl is ugrik. :)

#126 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2009 február 22. - 15:56

Nálunk Cross-t anno nem is szabadott egyáltalán locsolni. Bepöccent tõle. Nálunk az vitte le a pulzusát, ha levettem róla a nyerget. De ez kb. 2 perc alatt hatott,mindenki ezen nevetett mindig. :)

#127 Szimbád

Szimbád

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 54 hozzászólás

Közzétéve 2009 február 27. - 23:53

Az oké hogy le kell vinni a pulzusát, de ez nem árt meg nekik? Mármint így mások pl nagyon vigyáznak arra hogy munka, kiizzadás után a ló még csak víz közelébe se érjen. Akkor mivel teszünk jót?

#128 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2009 február 28. - 22:33

A lovat a pályán is lehet itatni, persze csak ha nem csuttvágtából érsz oda, mert utána (nekem mindig ezt mondta a dokim) "kidolgozza" a szervezete, ha dolgozik még tovább a ló. Amikor beérsz, akkor elsõként a lábait, majd nyakát, fejét és a farka alatt célszerû hûteni, attól tényleg hamar lemegy a pulzus, a ló hõmérséklete is szabályozódik, a bõrén keresztül az ereket hûtöd tul.képp. Viszont pl. a véknya és vese részeken nem ildomos locsolni, mert az nem kellemes neki igazán, emellett az izmai nagyon lemerevedhetnek, és emiatt is kizárásra kerülhetsz. Itatni indulás elõtt illik szvsz.

#129 FruZsini

FruZsini

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 385 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 5. - 19:47

Gratulálok a Magyar Junioroknak! :kocc: :yeah:

Büszke vagyok, hogy ha én csak 2 napig is, de segíthettem lovaiknak (aki igényelte) egy kis mágnes takarózással, Landgraf vezetésével. :)
A lovak nagyon élvezték, remélem hozzájárulhattunk a sikerhez legalább egy aprócskát. :ang:

#130 troglodyta

troglodyta

    Új vendég

  • Kizárt tag
  • 19 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 5. - 20:39

A ló menet/munka/terhelés közbeni, visszahûlés-nyugvás nélküli itatásásról azt mondták az öregek, hogy zablával a szájban nyugodtan itatható a ló akár vágta szünetében is , ha itatás után rögvest tovább dolgozik (nem okvetlen azonos tempóban! ...ezt én a gyakorlatban alkalmaztam, bárminémü káros következmény nélkül ;)

#131 Szendepende

Szendepende

    Csikó

  • Fórumtag
  • 434 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 28. - 21:46

Erõsen hajlok afelé, hogy jövõ tavasszal én is megpróbálkozom a versenyszintû távlovaglással. Két és fél éve van egy 10 éves shagya arabom (illetve én vagyok teljes mértékben az övé :) ). Mióta 2007 júniusában leköltöztünk ide a Bakonyba, azóta szinte csak vele járom a környéket: átugrom barátnõkhöz, ebédet viszek a horgászoknak, apukám lóval jön ki értem a pestrõl érkezõ buszhoz, vagy csak szimplán élvezetbõl tapossuk a kilómétereket. Mióta felötlött bennem az ötlet, azóta bújom az ezzel kapcsolatos honlapokat. Az is szerencsém, hogy apukám indult néhányszor ilyesmi versenyeken, ezért tanulhatok a tapasztalataiból. A kis arabommal is remekül összeszoktunk. Például tudom, hogy mennyit bírunk, hogy egy nagyobb vágta után körülbelül milyen gyorsan áll helyre a pulzusa, vagy hogy miként maradjon stresszmentes. Rettentõen kíváncsi vagyok, hogy mennyire álljuk meg a helyünket, ha az élvezet idõre megy. :)

#132 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 29. - 9:55

Hajrá :yeah: ;)

#133 RIDERMAN

RIDERMAN

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.211 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 29. - 10:01

Most hétvégén volt nemzetközi verseny tanulságos és érdekes.............

Érdemes utána nézni.

Egyébként megértelek és hajrá.






Erõsen hajlok afelé, hogy jövõ tavasszal én is megpróbálkozom a versenyszintû távlovaglással. Két és fél éve van egy 10 éves shagya arabom (illetve én vagyok teljes mértékben az övé :) ). Mióta 2007 júniusában leköltöztünk ide a Bakonyba, azóta szinte csak vele járom a környéket: átugrom barátnõkhöz, ebédet viszek a horgászoknak, apukám lóval jön ki értem a pestrõl érkezõ buszhoz, vagy csak szimplán élvezetbõl tapossuk a kilómétereket. Mióta felötlött bennem az ötlet, azóta bújom az ezzel kapcsolatos honlapokat. Az is szerencsém, hogy apukám indult néhányszor ilyesmi versenyeken, ezért tanulhatok a tapasztalataiból. A kis arabommal is remekül összeszoktunk. Például tudom, hogy mennyit bírunk, hogy egy nagyobb vágta után körülbelül milyen gyorsan áll helyre a pulzusa, vagy hogy miként maradjon stresszmentes. Rettentõen kíváncsi vagyok, hogy mennyire álljuk meg a helyünket, ha az élvezet idõre megy. :)



#134 nuttella

nuttella

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 719 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 29. - 11:16

Hol lehet utánanézni? link?

#135 RIDERMAN

RIDERMAN

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.211 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 19:02

www.tavlovas.hu/news.php vagy www.endurance.net

#136 zsofia0323

zsofia0323

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 14 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 30. - 20:34

sziasztok tudna nekem valaki segíteni hol tölthetõ le a távlovaglás versenyszabályzata ? www.endurance.net <- itt valamiért nem engedi letölteni nekem :S köszi

#137 vibe

vibe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 64 hozzászólás

Közzétéve 2010 december 3. - 15:35

sziasztok
tudna nekem valaki segíteni hol tölthetõ le a távlovaglás versenyszabályzata ?
www.endurance.net <- itt valamiért nem engedi letölteni nekem :S
köszi


Szia!

Próbáld a www.tavlovas.hu oldalon a letöltések menüpont alatt.
Ha regisztrálsz az oldalon, miden kérdésedre választ kaphatsz, s én is szívesen válaszolok kérdéseidre, ha tudok.

Én úgy másfél éve ismerkedtem meg a szakággal, járok a hazai versenyekre, és távlovasok által szervezett túrákra.Nagyon szimpatikus ez a világ, mindenkit jó szívvel bíztatok a csatlakozásra.

Üdv: visyberci

#138 vibe

vibe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 64 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 22. - 16:37

Szia Mindenki ! (Ha valaki idetévedne, rajtam kívül)

Elég sok topic-ban nagy a forgalom, itt én írtam utóljára majdnem egy éve. Nem mondom, hogy ez a leg látványosabb része a hazai lovas sportnak, de talán nem a legeredménytelenebb. Ha a nemzetközi szinten történõ részvételt és eredményeket nézzük, akkor biztosan merem ezt állítani.

Most például zajlik egy Pozsony-Bábolna 3 napos verseny az alábbi programmal:


2011.09.22. Bratislava-Komarno 95 km

2011.09.23. Komarno-Sturovo 75 km

2011.09.24. Sturovo-Komarom-Bábolna 70 km


Az elsõ nap eseménye : Tóth József a mai távot elsõként teljesítette Monda nevû lovával.

Talán megérdemel annyit, hogy ezúton gratuláljunk neki, s a további versenyzéséhez, minden jót kívánjunk.

Ha valaki a továbbiakban figyelemmel kísérné versenyzését, javaslom látogasson el a:

http://www.tavlovasok.hu/ aktuális oldalára.

Hajrá Magyarország, hajrá JOKE!

#139 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 23. - 7:23

Köszönjük a figyelemfelhívást, én szurkolok. A lóról tudsz írni valamit? (Származása, ki tenyésztette, stb.)

#140 vibe

vibe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 64 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 23. - 10:00

Köszönjük a figyelemfelhívást, én szurkolok.
A lóról tudsz írni valamit? (Származása, ki tenyésztette, stb.)


Köszi az érdeklõdést!

A lóról keveset tudok. Adatainak egy része a http://www.tavlovasok.hu/ oldal regisztrált lovak menüpontja alatt
73853 rajtszámú MONDA nevû lónál találhatók. Hogy azokon elindulva mi tudható meg róla a neten nem tudom.

Üdv Mindenkinek

#141 vibe

vibe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 64 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 23. - 14:07

Tóth József a mai távot is elsõként teljesítette - már az orvosin is sikeresen túl van! Gratulálunk!

#142 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.319 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 23. - 14:17

:ang: :yeah:

#143 vibe

vibe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 64 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 24. - 7:27

8 órakor startolt a mezõny. Magyar oldalon kb. 55 km-nél, a komáromi erõdben lesz a 2. állatorvosi kapu. Ide 11 óra körül várják a versenyzõket. A befutó Bábolnán lesz - aki teheti, jöjjön!

#144 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 24. - 8:22

Monda: Szürke kanca. Akhal x arab. Vagy fordítva. A franciáknál volt évekig,de lábproblémái és nehéz természete miatt ( A versenyen,istállóban szitál. Nem gyengén...). Aztán hazajött és egy kis segítséggel( Dr. Molnár Józsi és jómagam) meg a kisberki víz hatására a láb problémái eltûntek és most száll repül. Az ex francia tulaj,aki a Shagya tenyésztõk elnöke és a francia a távlovas világ meghatározó tagja, vakargatta a fejét és qrvára nem értette,hogy mivel tettük rendbe. Tegnap és tegnapelõtt volt szerencsém hozzá ( osteopathia,kinesio tape és mágnes) és azt kell mondanom,hogy a közel 160km ellenére fittebb,mint a verseny elején! Szurkolok neki és természetesen ott leszek a befutón! :yeah: ja és Józsi,ha lesz rá lehetõsége látványos befutót remél,ígér!!!!! :D

Edited by LANDGRAF, 2011 szeptember 24. - 8:24.


#145 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 24. - 14:27

Gratula hozzá! :yeah:

#146 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 24. - 14:31

Jó lenne ott lenni :)

#147 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 24. - 16:53

Csalódott vagyok! Mélységesen... Józsit kizárták Monda sántasága miatt 40km-vel a cél elõtt. Az 5 orvosból 3 látta a jobb elejét sántának. Ezzel az orvosi ítélettel az élrõl állították ki. A spanyolok nyerték eszement hajrában a versenyt. A mellettük hajrázó lovast nemes egyszerûséggel belelökték a célkapu melletti fenyõfa ligetbe,melybõl egy fa miután a lovas keresztül ugratott kitört és a lovas leesett...nyergestül a lóról. Így természetesen mire begyûjtötték a lovat és átment a célvonalon egy-két hellyel hátrébb "érkezett" be. Valahogy nem tudok tiszta szívbõl gratulálni a nyertesnek, még akkor sem,ha magyar tulajdonú lovon ült. Hazafelé elgondolkodtam és sokat morfondíroztam. Láttam már 1-2 lovat életemben és láttam már sánta lovat is. Az a ló, amelyik ütközött a másikkal ,a véleményem szerint, az állatorvosin sánta volt...átengedték és ezzel a második lett és nyert 25.000 eurot. Amin morfondíroztam. Láttam az elsõ és második helyezett lovat tegnap Párkányban este mikor sétáltatták õket. Hááát maradjunk annyiban,hogy fáradtnak tûntek. Aztán ma a befutó után 5 perccel már legeltek. Szóval nem azért jobbak a világ vezetõ távlovasai,mert jobban lovagolnak,jobb lovaik vannak,jobbak az edzésmódszereik hanem mert olyan van a birtokukba amirõl nekünk sejtelmünk sincs...gyorsan felszívódó és kimutathatatlan és ezt az információt most az Univerzum nagyon az arcomba tolta :( (Amin csodálkoztam,hogy egy 3 napos "Tour de France jellegû" távlovas versenyen, melyen komoly pénzdíj van ( I. 35.000 II. 25.000 euro a III. helyét nem tudom ) miért nincs dopping vizsgálat?! Mert ezen a versenyen nem volt.) Végülis mindegy,mert a Nap holnap is Keleten kel fel. Józsi és Monda becsülettel tisztességesen helytállt. A lelkiismeretem tiszta,mert ezt a lovat a legjobb tudásom szerint segítettem és a teljesítményével és karakterével az egyik kedvenc páciensemmé vált. :) Örülök,hogy segíthettem Õket!

#148 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 24. - 17:12

hmmm... :( Tizenéve majdnem kedvet kaptam a távlovihoz, csak arra vártam, gyerkõcöm biztosan üljön, gondoltam, vele kipróbálom a szakág alsó szintjét. Aztán jött egy cikk az ujságban: távlovi verseny, egyik beelõzöt, másik leesett, cservbenhagyta, szabálytalankodott. Elment a kedvem, már itt is!??? Pedig akkor ez a szakág nem volt felkapott, nem gondoltam volna, hogy ennyire akarnak gyõzni- és így minden belefér. Most megint megdobogtattátok a szívem, Monda esélyeit latolgatva... Sajnálom.

#149 vibe

vibe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 64 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 28. - 5:45

Magyar lovak gyõzelme az évszázad távlovas versenyén

Történelmi jelentõségû távlovas verseny


Szlovák kezdeményezésre 2011. év elején megkeresés érkezett egy Bratislava–Budapest távlovas verseny megrendezésére. Terveink szerint olyan elhaladó távlovas versenyt szerettünk volna rendezni a Mario Hoffmann vezette szlovák Posta Banka finanszírozásával, mely Bratislavából Budapestre érkezett volna, érintve Komárno-t és Sturovo-t. A versenyt három naposra és kb. 240 km-es távúra terveztük. A szlovák oldalon a szervezõk gyorsan letudták az útvonal engedélyeztetését, a mi feladatunk a Letkés és Budapest útvonal megkeresése és engedélyeztetése; a pálya kijelölése és biztosítása; az ünnepélyes eredményhirdetés megszervezése volt. Az elõzetes tárgyalások alapján egy olyan verseny megszervezése volt kialakulóban, amilyen még nem volt Európában, ez vonatkozik a távra, a határon átívelõ útvonalra, a jelentõs logisztikai feladatra, s mindezt jelentõs díjazással.

A szlovák fél határozott és eltökélt volt a terv megvalósításában és bíztatott bennünket a feladat megszervezésével, a szükséges anyagi fedezet biztosításával. Sajnos a Letkés–Vác szakaszon jelentõs nehézségbe ütköztünk az útvonal engedélyeztetésével: a rossz útviszonyok miatt veszélyessé vált a pályán való áthaladás. Mentõövként jelentkezett a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft ajánlata, mely szerint a végcél Bábolnán legyen. A Ménesbirtok komoly tapasztalatokkal rendelkezik távlovas versenyek szervezésében, ezért garanciát látott mindenki ebben a megoldásban. A verseny részletes kialakítása során Dr. Szentirmai István úr javaslatára a Monostori erõd is az útvonal része lett, mely különös élmény volt minden résztvevõnek. Olyan színfoltja volt ez rendezvényünknek, mely Európában is egyedülálló.


Az elõzetes visszajelzések és nevezések szerint 52 versenyzõre számítottunk, azonban az elõzetes orvosi vizsgálaton már csak 48-an vettek részt. Az 5 magyar jelentkezõ közül csak Tóth József Monda nevû lovával képviselte a magyar távlovas sportot. Bratislavában a galopp pályán fantasztikus körülmények között, jelentõs technikai háttérrel, kitûnõ szervezéssel 2011. szeptember 21-én volt a megnyitó ünnepség. Ezt a rendezvényt a jelenlegi politikai elit is megtisztelte. Részt vett a megnyitón Szõcs Géza, a Magyar Nemzeti Erõforrás Minisztérium kultúráért felelõs államtitkára, Bugár Béla, a magyar-szlovák Most-Híd Párt elnöke, Daniel Krajcer szlovák kulturális miniszter, akik beszédeikben hangsúlyozták a két ország jó kapcsolatát és arra való törekvésüket.


Másnap reggel 8 órakor 5 km-es felvezetéssel a Duna gátján megkezdõdött a 254 km-es verseny. Öröm volt nézni a sok lovat, a kitûnõ körülményeket és a sok baráti arcot, akik nagy izgalommal kezdték a napot. Tóth József azonnal az élre tört, és a nap folyamán 3 orvosi vizsgálat után is végig vezetett. A verseny során jelentõs feladat volt az idõmérés és a tisztségviselõk, orvosi kapuk folyamatos felállítása, felszerelések szállítása. Ezen a versenyen a támogató jóvoltából mûholdas nyomkövetõ rendszer mûködött, amely biztonságosabbá és ellenõrizhetõbbé tette a lovak útját. Reméljük, hogy a jövõben egyre több versenyen láthatjuk ezt a megoldást, bár ez jelentõs anyagi forrásokat igényel. Az elsõ napi szakaszt 26 versenyzõ teljesítette sikeresen. A legjobb eredményt Tóth József és Monda érte el (17,531km/h átlagsebességgel).


A hangulat kiváló volt, a versenyzõk, tisztségviselõk, személyzet mind elégedetten nyilatkoztak az elsõ nap élményeirõl. A lovasok bizakodtak, jókedvûen várták a folytatást. A rendezvény hangulatára egyáltalán nem nyomta rá bélyegét a 100.000 Euro-s összdíjazás, hiszen mindenki tudta, hogy még két nap vissza van.


Másnap reggel Komarno-ban tehát 26 versenyzõ állt rajthoz. A lovakon egyáltalán nem látszott az elõzõ nap megtett 95 km. Tóth József ismét az élre tört, és elsõ helyen fejezte be a második napra kijelölt 72 km-t (17,251km/h átlaggal). A verseny mindvégig a Duna töltésén haladt, könnyû, szinte sík területen. A szlovák rendezõk elképesztõ precizitással és biztonsági személyzettel, rendõrökkel felügyelték az útvonalat. A versenyzõk abszolút biztonságban érezték magukat, segítõik pedig a szükséges pontokon jól kijelölt módon találták meg a számukra kijelölt helyeket. A nap végén Sturovóban 24 versenyzõ jutott át az utolsó állatorvosi vizsgálaton, így reménye volt a másnapi szakasz teljesítésére is.


Ahogy minden reggel, úgy a 3. napon is rajt elõtt – a lovak egészségének megõrzése érdekében – kötelezõ állatorvosi vizsgálaton vettek részt. Csak az a ló állhatott a rajthoz, amely minden szempontnak megfelelt. Tóth József ezt a napot is az élrõl kezdte, amikor is a Sturovó, Komarno, Komárom, Bábolna útvonal volt a feladat. Sajnos Tóth József feladni készült a versenyt 207 km-nél. A hír megdöbbentette a magyar szurkolókat, a többi, versenyben lévõ, más nemzetiségû lovas is csalódottan értesült Monda kiesésérõl.


A következõ táv olyan szakasz volt, amely ritkán adódik a távlovas sportban: az útvonal áthaladt az országhatáron. A szlovák és a magyar rendõrség professzionálisan és nagy erõkkel biztosította a lovak zavartalan átkelését a Komarno-t Komárommal összekötõ hídon. A Monostori Erõd üzemeltetõjének pozitív hozzáállásával olyan látványelemet tudtunk az útvonalba beépíteni, amely szintén élmény volt mindenki számára: a szokásos kietlen orvosi kapu helyett az erõd kapuján áthaladva jutottak a versenyzõk a tágas füves területre, ahol turisták, látogatók is figyelték, bíztatták õket. Itt az erõdben azért már látszott az izgalom: csak 25 km volt vissza. Lovasok és segítõik félszemmel egymást figyelték, izgatottan latolgatták esélyeiket és minden energiájukkal összpontosítottak az utolsó szakaszra. Magyar oldalon is megkaptunk minden támogatást az útvonal biztosításához. A rendõrség, polgárõrség, a bábolnai Pettkó-Szantner lovas iskola és a cecei lovas iskola diákjai kitûnõ munkát végeztek.


És következett a befutó! Az élen 4 versenyzõ szinte fej-fej mellett, de még mindig kb. 18 km/h-s sebességgel haladt. A feszültség már érezhetõ volt. Komoly szerepe volt a rendõröknek és polgárõröknek abban, hogy ezt az utolsó szakaszt is akadály nélkül teljesíthették. A cél a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft területén volt. Hatalmas kivetítõn nagyszámú érdeklõdõ figyelte az utolsó kilométereket. A végén a célban, körülbelül 60 km/h-es sebességgel 254 km megtétele után szoros befutóval gyõzött Alex Luque Moral Ikland nevû lovával, második helyen csapattársa, Elulalia Gonzalez Gazal Paklival, harmadikként Léa Vogler és Onyx de L’Aigoual ért célba. A versenyt végül 17-en teljesítették. (Az eredmények megtekinthetõk a http://www.endurance...EIBratBud11.htm honlapon.) Sajnos magyar versenyzõ nem volt eredményes, de az elsõ két versenyzõ lovai hazai tenyésztésûek, és a Shagya lovak használhatóságát bizonyították – legyõzve az arab telivéreket. Ez a verseny, annak befutója versenyzõként, nézõként, lótenyésztõként, rendezõként is nagy élmény volt.


A rendezvényt ünnepélyes és gyönyörû eredményhirdetés zárta, melyet a megnyitón részt vevõ személyek, Szõcs Géza államtitkár úr és Daniel Krajcer miniszter úr, Czunyiné Dr. Bertalan Judit országgyûlési képviselõ, a Komárom-Esztergom megyei kormányhivatal vezetõje és Potápi Árpád János a Parlament Nemzeti Összetartozás Bizottságának elnöke is megtiszteltek. A versenyzõk komoly díjakban, pénzjutalomban részesültek. A Ménesbirtok szervezte látványos és ünnepélyes eredményhirdetésen jó volt magyarnak lenni. A záró ünnepség után a verseny támogatója minden képzeletet felülmúlóan nagyvonalú fogadást adott a résztvevõk számára. A jó hangulat borítékolva volt, meg volt hozzá minden, ami szem szájnak ingere.


Bírók és versenyzõk egyaránt pozitív véleménnyel voltak a versenyrõl. A Posta Banka tulajdonosával folytatott rövid értékelés alapján egyet értettünk abban, hogy jövõre újra szeretnénk ezt a különleges határon átívelõ versenyt megrendezni.


Sajnáltuk, hogy a Magyar Lovas Szövetség vezetésének ez a verseny nem keltette fel a figyelmét – sem a versenyen magán, sem a protokolláris eseményeken nem voltak jelen.


Szakágunk elnöksége azonban továbbra is fontosnak tartja az ehhez hasonló nagy ívû távlovas rendezvényeket. A búcsúzáskor mindenki egyértelmûen hangoztatta pozitív tapasztalatait és élményeit, köszönték a rendezõk és szervezõk munkáját, s köszöntek el egymástól is:


Reméljük, jövõre ismét találkozunk!





Bányai Béla


a MLSZ Távlovagló és Távhajtó Szakág Szakbizottságának elnöke

#150 vibe

vibe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 64 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 28. - 6:00

Magyar lovak gyõzelme az évszázad távlovas versenyén

Történelmi jelentõségû távlovas verseny


Szlovák kezdeményezésre 2011. év elején megkeresés érkezett egy Bratislava–Budapest távlovas verseny megrendezésére. Terveink szerint olyan elhaladó távlovas versenyt szerettünk volna rendezni a Mario Hoffmann vezette szlovák Posta Banka finanszírozásával, mely Bratislavából Budapestre érkezett volna, érintve Komárno-t és Sturovo-t. A versenyt három naposra és kb. 240 km-es távúra terveztük. A szlovák oldalon a szervezõk gyorsan letudták az útvonal engedélyeztetését, a mi feladatunk a Letkés és Budapest útvonal megkeresése és engedélyeztetése; a pálya kijelölése és biztosítása; az ünnepélyes eredményhirdetés megszervezése volt. Az elõzetes tárgyalások alapján egy olyan verseny megszervezése volt kialakulóban, amilyen még nem volt Európában, ez vonatkozik a távra, a határon átívelõ útvonalra, a jelentõs logisztikai feladatra, s mindezt jelentõs díjazással.

A szlovák fél határozott és eltökélt volt a terv megvalósításában és bíztatott bennünket a feladat megszervezésével, a szükséges anyagi fedezet biztosításával. Sajnos a Letkés–Vác szakaszon jelentõs nehézségbe ütköztünk az útvonal engedélyeztetésével: a rossz útviszonyok miatt veszélyessé vált a pályán való áthaladás. Mentõövként jelentkezett a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft ajánlata, mely szerint a végcél Bábolnán legyen. A Ménesbirtok komoly tapasztalatokkal rendelkezik távlovas versenyek szervezésében, ezért garanciát látott mindenki ebben a megoldásban. A verseny részletes kialakítása során Dr. Szentirmai István úr javaslatára a Monostori erõd is az útvonal része lett, mely különös élmény volt minden résztvevõnek. Olyan színfoltja volt ez rendezvényünknek, mely Európában is egyedülálló.


Az elõzetes visszajelzések és nevezések szerint 52 versenyzõre számítottunk, azonban az elõzetes orvosi vizsgálaton már csak 48-an vettek részt. Az 5 magyar jelentkezõ közül csak Tóth József Monda nevû lovával képviselte a magyar távlovas sportot. Bratislavában a galopp pályán fantasztikus körülmények között, jelentõs technikai háttérrel, kitûnõ szervezéssel 2011. szeptember 21-én volt a megnyitó ünnepség. Ezt a rendezvényt a jelenlegi politikai elit is megtisztelte. Részt vett a megnyitón Szõcs Géza, a Magyar Nemzeti Erõforrás Minisztérium kultúráért felelõs államtitkára, Bugár Béla, a magyar-szlovák Most-Híd Párt elnöke, Daniel Krajcer szlovák kulturális miniszter, akik beszédeikben hangsúlyozták a két ország jó kapcsolatát és arra való törekvésüket.


Másnap reggel 8 órakor 5 km-es felvezetéssel a Duna gátján megkezdõdött a 254 km-es verseny. Öröm volt nézni a sok lovat, a kitûnõ körülményeket és a sok baráti arcot, akik nagy izgalommal kezdték a napot. Tóth József azonnal az élre tört, és a nap folyamán 3 orvosi vizsgálat után is végig vezetett. A verseny során jelentõs feladat volt az idõmérés és a tisztségviselõk, orvosi kapuk folyamatos felállítása, felszerelések szállítása. Ezen a versenyen a támogató jóvoltából mûholdas nyomkövetõ rendszer mûködött, amely biztonságosabbá és ellenõrizhetõbbé tette a lovak útját. Reméljük, hogy a jövõben egyre több versenyen láthatjuk ezt a megoldást, bár ez jelentõs anyagi forrásokat igényel. Az elsõ napi szakaszt 26 versenyzõ teljesítette sikeresen. A legjobb eredményt Tóth József és Monda érte el (17,531km/h átlagsebességgel).


A hangulat kiváló volt, a versenyzõk, tisztségviselõk, személyzet mind elégedetten nyilatkoztak az elsõ nap élményeirõl. A lovasok bizakodtak, jókedvûen várták a folytatást. A rendezvény hangulatára egyáltalán nem nyomta rá bélyegét a 100.000 Euro-s összdíjazás, hiszen mindenki tudta, hogy még két nap vissza van.


Másnap reggel Komarno-ban tehát 26 versenyzõ állt rajthoz. A lovakon egyáltalán nem látszott az elõzõ nap megtett 95 km. Tóth József ismét az élre tört, és elsõ helyen fejezte be a második napra kijelölt 72 km-t (17,251km/h átlaggal). A verseny mindvégig a Duna töltésén haladt, könnyû, szinte sík területen. A szlovák rendezõk elképesztõ precizitással és biztonsági személyzettel, rendõrökkel felügyelték az útvonalat. A versenyzõk abszolút biztonságban érezték magukat, segítõik pedig a szükséges pontokon jól kijelölt módon találták meg a számukra kijelölt helyeket. A nap végén Sturovóban 24 versenyzõ jutott át az utolsó állatorvosi vizsgálaton, így reménye volt a másnapi szakasz teljesítésére is.


Ahogy minden reggel, úgy a 3. napon is rajt elõtt – a lovak egészségének megõrzése érdekében – kötelezõ állatorvosi vizsgálaton vettek részt. Csak az a ló állhatott a rajthoz, amely minden szempontnak megfelelt. Tóth József ezt a napot is az élrõl kezdte, amikor is a Sturovó, Komarno, Komárom, Bábolna útvonal volt a feladat. Sajnos Tóth József feladni készült a versenyt 207 km-nél. A hír megdöbbentette a magyar szurkolókat, a többi, versenyben lévõ, más nemzetiségû lovas is csalódottan értesült Monda kiesésérõl.


A következõ táv olyan szakasz volt, amely ritkán adódik a távlovas sportban: az útvonal áthaladt az országhatáron. A szlovák és a magyar rendõrség professzionálisan és nagy erõkkel biztosította a lovak zavartalan átkelését a Komarno-t Komárommal összekötõ hídon. A Monostori Erõd üzemeltetõjének pozitív hozzáállásával olyan látványelemet tudtunk az útvonalba beépíteni, amely szintén élmény volt mindenki számára: a szokásos kietlen orvosi kapu helyett az erõd kapuján áthaladva jutottak a versenyzõk a tágas füves területre, ahol turisták, látogatók is figyelték, bíztatták õket. Itt az erõdben azért már látszott az izgalom: csak 25 km volt vissza. Lovasok és segítõik félszemmel egymást figyelték, izgatottan latolgatták esélyeiket és minden energiájukkal összpontosítottak az utolsó szakaszra. Magyar oldalon is megkaptunk minden támogatást az útvonal biztosításához. A rendõrség, polgárõrség, a bábolnai Pettkó-Szantner lovas iskola és a cecei lovas iskola diákjai kitûnõ munkát végeztek.


És következett a befutó! Az élen 4 versenyzõ szinte fej-fej mellett, de még mindig kb. 18 km/h-s sebességgel haladt. A feszültség már érezhetõ volt. Komoly szerepe volt a rendõröknek és polgárõröknek abban, hogy ezt az utolsó szakaszt is akadály nélkül teljesíthették. A cél a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft területén volt. Hatalmas kivetítõn nagyszámú érdeklõdõ figyelte az utolsó kilométereket. A végén a célban, körülbelül 60 km/h-es sebességgel 254 km megtétele után szoros befutóval gyõzött Alex Luque Moral Ikland nevû lovával, második helyen csapattársa, Elulalia Gonzalez Gazal Paklival, harmadikként Léa Vogler és Onyx de L’Aigoual ért célba. A versenyt végül 17-en teljesítették. (Az eredmények megtekinthetõk a http://www.endurance...EIBratBud11.htm honlapon.) Sajnos magyar versenyzõ nem volt eredményes, de az elsõ két versenyzõ lovai hazai tenyésztésûek, és a Shagya lovak használhatóságát bizonyították – legyõzve az arab telivéreket. Ez a verseny, annak befutója versenyzõként, nézõként, lótenyésztõként, rendezõként is nagy élmény volt.


A rendezvényt ünnepélyes és gyönyörû eredményhirdetés zárta, melyet a megnyitón részt vevõ személyek, Szõcs Géza államtitkár úr és Daniel Krajcer miniszter úr, Czunyiné Dr. Bertalan Judit országgyûlési képviselõ, a Komárom-Esztergom megyei kormányhivatal vezetõje és Potápi Árpád János a Parlament Nemzeti Összetartozás Bizottságának elnöke is megtiszteltek. A versenyzõk komoly díjakban, pénzjutalomban részesültek. A Ménesbirtok szervezte látványos és ünnepélyes eredményhirdetésen jó volt magyarnak lenni. A záró ünnepség után a verseny támogatója minden képzeletet felülmúlóan nagyvonalú fogadást adott a résztvevõk számára. A jó hangulat borítékolva volt, meg volt hozzá minden, ami szem szájnak ingere.


Bírók és versenyzõk egyaránt pozitív véleménnyel voltak a versenyrõl. A Posta Banka tulajdonosával folytatott rövid értékelés alapján egyet értettünk abban, hogy jövõre újra szeretnénk ezt a különleges határon átívelõ versenyt megrendezni.


Sajnáltuk, hogy a Magyar Lovas Szövetség vezetésének ez a verseny nem keltette fel a figyelmét – sem a versenyen magán, sem a protokolláris eseményeken nem voltak jelen.


Szakágunk elnöksége azonban továbbra is fontosnak tartja az ehhez hasonló nagy ívû távlovas rendezvényeket. A búcsúzáskor mindenki egyértelmûen hangoztatta pozitív tapasztalatait és élményeit, köszönték a rendezõk és szervezõk munkáját, s köszöntek el egymástól is:


Reméljük, jövõre ismét találkozunk!





Bányai Béla


a MLSZ Távlovagló és Távhajtó Szakág Szakbizottságának elnöke

#151 ppr

ppr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.052 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 28. - 15:44

Nem akarok olajat a tûzre, de még is furcsa, hogy ugyanazt a rendezvényt ennyire ellentmondásosan látja két megnyilatkozó! Szerintem ez az egyik legnagyobb buktatója a magyar lovaséletnek, tudniillik az objektivitás hiánya. Azért pedig tényleg kár, hogy a Magyar Lovas Szövetségnek nem "sikerült" együttmûködni, (vagy legalább a figyelmét felkelteni) egy ilyen kaliberû távlovasverseny rendezõivel. (bármi is legyen az ok)

#152 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 28. - 21:48

Amit a Szakbizottság Elnöke leírt az szóról szóra igaz...az Õ szemszögébõl. A szervezés osztályon felüli volt, a körülmények is, a befutó látványos volt, a pénzdíj magas. És ez tényleg így is volt. Tényleg le a kalappal a munkája elõtt és kívánom,hogy sok ehhez hasonló versenyt szervezzen,mert szükség van rá. Amit én írtam az szóról szóra igaz...az én szemszögembõl. Láttam péntek este mozogni a spanyolok lovait, Józsinak segítettem és sajnos kizárták, a befutóban az egyik lovast kilökték és nem volt doppingbox. Amit olvastál az két vélemény ugyan arról az eseményrõl. Ez nekem teljesen rendben van.

#153 ppr

ppr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.052 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 29. - 14:06

Akkor jó! :kocc:

#154 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 29. - 18:45

Gratulálok a versenyzõknek, és nagyon sajnálom Tóth Józsefet, hogy nem õ kapta a kupát, hisz ha úgy nézzük õ nyerte ez a versenyt, mert a lova fontosabb volt számára :) .

Edited by Csikasz, 2011 szeptember 29. - 18:45.


#155 vibe

vibe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 64 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 30. - 11:56

Gratulálok a versenyzõknek, és nagyon sajnálom Tóth Józsefet, hogy nem õ kapta a kupát, hisz ha úgy nézzük õ nyerte ez a versenyt, mert a lova fontosabb volt számára :) .


Ez a távlovaglás lényege!
Köszönöm, hogy ezt leírtad.

#156 melodia91

melodia91

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 454 hozzászólás

Közzétéve 2011 október 3. - 10:19

Monda:

Szürke kanca. Akhal x arab. Vagy fordítva. A franciáknál volt évekig,de lábproblémái és nehéz természete miatt ( A versenyen,istállóban szitál. Nem gyengén...). Aztán hazajött és egy kis segítséggel( Dr. Molnár Józsi és jómagam) meg a kisberki víz hatására a láb problémái eltûntek és most száll repül. Az ex francia tulaj,aki a Shagya tenyésztõk elnöke és a francia a távlovas világ meghatározó tagja, vakargatta a fejét és qrvára nem értette,hogy mivel tettük rendbe. Tegnap és tegnapelõtt volt szerencsém hozzá ( osteopathia,kinesio tape és mágnes) és azt kell mondanom,hogy a közel 160km ellenére fittebb,mint a verseny elején!
Szurkolok neki és természetesen ott leszek a befutón! :yeah:
ja és Józsi,ha lesz rá lehetõsége látványos befutót remél,ígér!!!!! :D


Monda - 2001-es születésû szke kanca, apja 3731 Shagya Bagoly-21, anyja Legenda (813 Musztafa lánya)
Legenda Ópusztaszeren volt 2004-ig, minden csikója kicsit "okos" de nagy képességû lett, el is adták õket. (egyik lányát láttam hirdették nemrég a lovasok.hu-n, de mire hívtam, már elkelt.) Örülök, h Monda hazakerült, remélem ha a sportot abbahagyja,tenyésztenek is vele.... :)

#157 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2011 október 3. - 10:36

Monda - 2001-es születésû szke kanca, apja 3731 Shagya Bagoly-21, anyja Legenda (813 Musztafa lánya)
Legenda Ópusztaszeren volt 2004-ig, minden csikója kicsit "okos" de nagy képességû lett, el is adták õket. (egyik lányát láttam hirdették nemrég a lovasok.hu-n, de mire hívtam, már elkelt.) Örülök, h Monda hazakerült, remélem ha a sportot abbahagyja,tenyésztenek is vele.... :)


Remélem én is...

#158 vibe

vibe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 64 hozzászólás

Közzétéve 2011 október 5. - 12:25

Nem találtam aktuális topicot, talán itt is érdekel valakit.


Követendõ példa a lovasutak kijelölésére Baranyában

A baranyai lovasok nem törõdtek bele, hogy az új erdõtörvény alapján beszûkítsék lovaglási lehetõségeiket: amikor megkereste õket a terület legnagyobb erdõkezelõje, a Mecseki Erdészeti Zrt., összefogtak, és inkább kezükbe vették az utak kijelölésének folyamatát.
Ehhez persze szükség volt arra, hogy amint az erdészet értesítette õket az utak kijelölésének tervérõl, mindannyian összejöjjenek, és megbízottjaik útján egységes álláspontot képviseljenek.

Kiindulási alapjuk az volt, hogy mivel akár minden út lehetne lovasút, inkább az érintett hatóságok mondják meg, hol és mikor nem lehet szó lovaglásról. Errõl a fordított logikáról kellett sorban meggyõzni a Mecsekerdõ Zrt-t, mint erdõkezelõt, a Duna-Dráva Nemzeti Parki Igazgatóság szakembereit és a Dél-Dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Felügyelõséget. A végsõ döntést a Baranya Megyei Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatósága hozta meg.

A végeredmény az, hogy – sajnos némi idõbeli korlátozással- de a Mecsekben, a Zselicben és a Dráva vidékén a Mecsekerdõ Zrt kezelésében lévõ erdei utak 96%-a lovasútnak minõsül.

Az lovasutak kijelölésének folyamata közel két évet vett igénybe. Egyrészt azért volt ilyen hosszú, mert számos érintettel és hatósággal kellett egyeztetniük a lovasoknak, másrészt azért, mert a kormányváltás mindenhol átszervezésekkel járt. Nem volt könnyû az erdészeti térképek és a turistatérképek egyeztetése sem. Idõközben felmerült az eljárási illetékek módosulása is – ez a gyakorltaban azt jelentette volna, hogy a most befizetett 15.000 forint illeték helyettkésõbb kilométerenként kellett volna 1000 forintot fizetni a lovaglóutak kijelöléséért – ez pedig sok százezres tétel lett volna.

A legfõbb érveink közt szerepelt, hogy a lovasok tulajdonképpen semmiben nem különböznek a gyalogos turistáktól: nem csapnak nagyobb zajt, nem szemetelnek többet, nem hagynak eróziós nyomot, nem térnek le többször az utakról, sõt talán fegyelmezettebbek is sok más erdõjárónál. Ráadásul valamiképpen beazonosíthatóak (istállóhoz kötõdnek), Végül a hatóságok és más érintettek belátták, hogy a lovaknak, lovasoknak helyük van az erdõkben, és bizonyos idõbeli és területi korlátozással engedélyezték, hogy minden olyan úton, ami gépjármûvel is járható, vagy az lenne, lovagolhassunk. Szerencsére ez a mi környékünkön az utak 96%-át jelenti.

Kicsit kínosabban érint minket az idõbeli korlátozás szarvasbõgés, illetve vadászati idény idején. Sajnos az erdészetek legfõbb bevételi forrásai között elõkelõ helyen szerepel a vadásztatás, így szarvasbõgés idején csak 8 és 16 óra közt engedélyezték a lovaglást. Ez érzékeny veszteség, de úgy gondoljuk, így is mindent elértünk, amit törvénymódosítás nélkül el lehet.

Annak érdekében, hogy az együttmûködés zökkenõmentes legyen, minden lovas értesüljön jogairól és kötelezettségeirõl, és hogy ez az egyedülállóan elõnyös helyzet hosszú távon fenntartható legyen, reméljük, hogy minden lovas fegyelmezetten fogja az erdei utakat használni. Felvállaltunk egyfajta koordinátori szerepet is. Akinek a baranyai lovasutakkal kapcsolatban kérdése, problémája van, az tájékozódhat a Lovasutak Baranyában facebook oldalon.

Reméljük, hogy ezek után esetleg másoknak, máshol könnyebb lesz dûlõre jutniuk a hatóságokkal.


További részletek : http://gallery.site....nyai_pelda1.gif

Az elõzõ beszúrás nem sikerül, talán most : http://gallery.site....nyai_pelda1.doc

#159 Pipsy

Pipsy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 301 hozzászólás

Közzétéve 2011 október 5. - 12:46

Ugyanez volt nálunk is, kb két hónapja. Összehívtak minket -környékbeli lovardákat- az erdész-, vadász-, rendõr vezetõk, hogy üljünk le, beszéljük meg. Úgy indítottak, hogy erdõtörvény meg kijelölt utak, meg parkerdõ, meg gyalogosok meg blabla. Ugyanezt indítványoztam, hogy ne utakat jelöljenek ki, hanem tiltsanak meg. Ennek megfelelõen ez erdõ, egy gyalogosok által gyakran látogatott része tiltott zóna nekünk, de az erdõ maradék 80%-át használhatjuk. Persze azzal a feltételekkel, hogy ha egy turista mégis arra tévedne, nem riogatjuk halálra. Ezt persze megígértük, de ugye mindenki csak a saját és istállója nevében tudta, mert hát sok a buta errefelé is... Nálunk hajtóvadászatkor, vagy ha valami miatt vadászok buliznak az erdõben, akkor 17h-tól nem mehetünk, de errõl plakátot (!) küldenek. Szóval ez is nagy eredmény szerintem. Kicsit a magaménak érzem is, mert nagyképû vagyok :) Segítõkészek voltak, pedig kitehettek volna minket az egész hegységbõl. Csak félek, hogy pár ember ezt nem lesz képes belátni, de akkor nyakonverem az összeset...

#160 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2011 október 5. - 18:24

Ezek nagyon szép eredmények, ügyesek vagytok! Nálunk egyenlõre szabad a lovaglás, természetesen, ha vadászat van akkor kerüljük a leseket. Igaz mi nem lovazunk kora reggel és késõ este sem, álltalában napközben tesszük. Nálunk annyit kértek, hogy ne menjünk be az erdõbe, csak az utakat használjuk, s ebben mi partnerek is vagyunk. Sõt kutyát is vihetünk magunkal, ha az a ló mellett marad.