Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Elrontott lovak utóidomítása


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
296 válasz a témához

#41 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 23. - 21:19

poziferke én nem emlékszem, hogy a te általad képzett lovak bakolászni szoknának :ang: A bakkolás valami elleni védele, lovaglás, hátfájás, nem elégséges alapkiképzés...persze van jókedvû bakkolászás is, de az mááás. Egy ló ami rohan és nem lehet megfogni, ott is idomítási bibi van. A ló ami 3 nap után megadja magát az meg csak fáradság, izomláz...belovagláshoz, engedéshez semmi köze. Nehéz ló csak profi kezébe való, s igen tanulni kell, s egy profitól csak azt lehet, nem kell félni, hogy te nem fogod tudni, ez butaság. Olyat kell választani akitõl lehet...itt is irogat egy álruhában!

#42 Kiskanca

Kiskanca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 104 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 23. - 21:23

Felõlem az enyémet is, bár nekem továbbra is kérdés, hogy egy hobbilovas aki szórakozni akar, jól akarja magát érezni a lovával, miért harcolászik egy vérben forgó szemû lóval?
Ha meg profi és ez a hívatása, akkor miért itt kérdez?
(Az én lovamnak az a legjobb ha felülök rá és megyünk a madarak és a szél hangját hallgatni, õzeket nézni, erdõ illatot szagolni.... :P )

Nos, van lovam, amivel elhobbizgassak. Szeretném ha jó társ válna belõle. Mert jó kis ló, mindezek ellenére. Nem az a hivatásom, hogy idegbajos lovakat pofozzak helyre. Régóta lovagolok. Szerencsére nem találkoztam még ilyen lóval. De viszont, ha már így alakult, szeretnék neki segíteni.
Igen, itt kérdezek. Hisz nem szégyen kérdezni még profi lovasnak sem. Kérdezek és kérdezek. Örülök, annak, hogy sokan szertnének segíteni. Mert rajtam keresztül talán a lónak is segítenek.

#43 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 24. - 8:27

Nem fogok megszabadulni tõle. Segítek neki, ha évekbe telik is. Ha soha nem lesz lovagolható, akkor is itt fog legelészni a többi lóval. ;)



miért nem kérsz segitséget valakitõl? rengetegen vannak akik tudnának segiteni a lónak nagyon rövid idõn belül(ez nem napokat jelent, hanem órákat). Utána a látottak alapján neked sem lesz probléma.


ha az elõbbiekben félreérthetõ lettem volna bocsi, nem fikázási szándékkal irtam semmit sem :)

#44 Kiskanca

Kiskanca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 104 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 24. - 10:55

Órákat??? Kíváncsi lennék én arra, hogy milyen eredményt érnének el órák alatt vele. Ez a ló egy természetes lókiképzést hírdetõ és gyakorló lovasnál nevelkedett. Tõle így került ki a ló. :eek: No persze szerinte a ló tökéletesen mûködõ, jóindulatú, kezdõnek kíváló ló. Csak, hogy amelyik ló mûködik, az mûködik más lovas alatt is. Legalább is nem életveszélyes! Nem de bár?

#45 Kiskanca

Kiskanca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 104 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 24. - 11:17

Ma kisétáltam vele a legelõre,kötõfék a fején. Szokatlanul nyugodt volt. Csak sétáltunk, megálltunk, fordultunk. Elejét, hátulját léptettem. A dicséret nem maradt el. Követett a térdig érõ- hó után visszamaradt tóvá duzzadt-vízbe is. Nem húztam, csak jött velem. Fülig ért a szám. Ez nagyon jó, hisz eddig a pocsojától is vonakodott. Atya-gatya, utána még vezetõszár nélkül is követett. Megállt ha megálltam, hátralépett ha hátraléptem. A többi ló pedig ott volt vagy 20 méterre tõlünk. Fél szemmel õket skubizta, de nem ment el. Holnap eljátszuk ugyan ezt , csak úgy hogy ne is lássa a többieket. Kíváncsi leszek, hogy akkor is együttmûködik e. Utána kikötöttem egy kicsit. Nyugodt volt. Vajon mi történt? Meghallgattak az égiek? Megadtam neki az esélyt, Õ pedig megadta nekem az esélyt?

#46 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 24. - 12:58

Órákat??? Kíváncsi lennék én arra, hogy milyen eredményt érnének el órák alatt vele. Ez a ló egy természetes lókiképzést hírdető és gyakorló lovasnál nevelkedett. Tőle így került ki a ló. :eek: No persze szerinte a ló tökéletesen működő, jóindulatú, kezdőnek kíváló ló. Csak, hogy amelyik ló működik, az működik más lovas alatt is. Legalább is nem életveszélyes! Nem de bár?


valami kis gyenge forintért beavatlak a titokba :D :D

' a tudás, hatalom' ....... akarsz hatalmat? :)

Edited by PozitívFeri, 2009 január 24. - 12:59.


#47 Kiskanca

Kiskanca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 104 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 24. - 13:31

valami kis gyenge forintért beavatlak a titokba :D :D

' a tudás, hatalom' ....... akarsz hatalmat? :)



Hová utaljam a pénzt? :D

#48 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 24. - 14:21

ááá, netröl nem lehet bazseválni :D de ha kifizeted az üzemanyagot(dizel) és HA :D érdemben kaffa, a dolgok mûködnek, akkor itten a netten istenitened kell engemet :D :D ez az ára. igy erste nekifutásra :D

#49 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 24. - 16:17

Mert jó kis ló, mindezek ellenére.

Meg ne sértõdj, én csak értetlenkedek. :)
Most például azt nem értem, hogy mitõl jó? :confused:

#50 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 24. - 17:14

Jó lesz az! ;) Miután +feri kezébe veszi és csinál vele erste-arst. :D :dev:

#51 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 24. - 18:00

Jó lesz az! ;)
Miután +feri kezébe veszi és csinál vele erste-arst. :D :dev:

már megbocsáss, ILUS de találkoztunk mi már úúúúúúúúúúúúgggy??....... különben honnan tudnád?? :D

#52 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 24. - 18:20

Csak rád kell nézni. :D :D

#53 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 24. - 18:22

úúúúúúúúgy nem. :D :D Láttalak a tv-ben. Már ismerlek is. :D (meg hallottam ezt-azt :D...lóilag. És ami hihetetlen számomra: csak jót. ) Ez itt a reklám helye volt....

#54 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 24. - 18:25

Na látod, Kiskanca, idõvel mûködni fog ez :D Sok lónak épp a lötyögés meg az ellevés segít a legtöbbet. A hóban kóricálás meg a többiekkel legelészés sokszor többet ér, mint egy 2 órás edzés :)

#55 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 24. - 18:57


(meg hallottam ezt-azt :D...lóilag. És ami hihetetlen számomra: csak jót. )
Ez itt a reklám helye volt....



azért vigyázzunk a kijelentésekkel. vagy ahogy a mondás tarttya: vakok közt a félszemû is király :D :D

kösz a reklámot :D

#56 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 24. - 19:53

Hát,igen,éljen a félszemû +feri :D :D :D

#57 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 24. - 20:27

Te vak vagy???? nem látod, hogy két szemem van ? :D még.....

#58 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 14. - 16:07

Most vettünk gyerkõcnek egy kispónit. Csuda kis jószág, minden szépet, jót elmondtak róla. Tapasztalat: 1;Elsõ két lábait kérés nélkül emeli. Sõt! Elsõ nap kikötve egyfolytában emelgette, hol egyiket, hol másikat. Amikor reggel pucoltuk a lábait, elsõ kettõ szó nélkül, hátsók rúddal sarokba szorítva, én a fejét fogom nyugtatom simogatom, párom harcol. Ráfarol ezerrel a delikvensre aki a lábait fogdossa, nyomja falhoz, nem emel. 2; Ha vezetjük ezerrel rángat, szinte elõtted táncol. 3;Mellette állok, fejével tol, lök el. Nem kezelhetetlen, ha arrébb tolom és nem veszek róla tudomást abbahagyja. Mintha látnék egy kis tanácstalanságot ilyenkor, nem ehhez szokhatott. 4; Kikötve ma esõ közben érdekes fejmozdulatokat tett. Ezt már megfigyeltük amikor megérkezett is, olyan mint amikor a kötelet próbálná egy mozdulattal elrántani és egy kis nyakcsavarintással visszaenged ha nem menne. Most ez megvolt megint. Sõt, gyönyörû keresztlépéseket csinált. Nekem úgy tünt, mintha ezek a szitálással egyenértékû felvett idiótaságok lennének. 5; Futószáron õ is rohan, az ostortól iszonyat fél. Óramutatóval megegyezõ körön rohan aztán befordulva iránytvált. ( ezeket tudom már kezelni, csak kíváncsi vagyok a véleményetekre hogy mi a kiváltó ok. ) Biztos lesz még de egyenlõre ezek jöttek ki. A ló vemhes. Talán. Elõzõ gazdája állítja gyönyörûen õ körmölte, megjegyzem kb egy éve nem lehetett olyan óriási patái vannak, és azért nem emel hátulról mert félti a hasa miatt. 6; Jobb oldalára állva befarol szembe velem, valahogy nem csípi ha így vagyunk. Elõzõ pónink is ezt csinálta, sõt még õ vágott is a fejével ha kerülni próbáltuk. Sikerült leszoktatnunk, de nem értem erre miért reagálnak ilyen módon. Még nem ültem rajta, már nyereggel futóztuk, és egy kislányt is vezetgettünk. A gyerkõc is kipróbálta ma csak állva, nem volt semmi ellenséges mozdulata. Megszagolta a lábát a hátán és ennyi.

#59 pacifan96

pacifan96

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 856 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 15. - 14:18

a 3. pont nekem is ismerõs....itt is volt egy vemhes kanca..(mien véletlen...amugy már megellett) és amíg lovagoltak õ ki volt kötve...mindig mellé álltím egy idõ után elkezdett lökdösni tolni...lehet hoyg nem ugyanaz az eset...de tényh ogy elég erõsan lökdösött,gondolom figyelemfelhívás miatt csinálta...nah meg volt egy Lipicai csõdör is..odamentem hozzá nagyon normális volt egyszer csak ugydönt hogy õ fellök...a fejével szó szerinte ellökött én meg jól hátraestem...nem tudom pontotsan mért csinálják ezt...a kanca aki megellett már nem csinálja.... érdekelne hogy mi a kiváltó ok ennek a viselkedésnek.... kegyelmezzetek!!! :D

#60 SzonyiMaura

SzonyiMaura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 303 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 16. - 22:48

a 3. pont nekem is ismerõs....itt is volt egy vemhes kanca..(mien véletlen...amugy már megellett) és amíg lovagoltak õ ki volt kötve...mindig mellé álltím egy idõ után elkezdett lökdösni tolni...lehet hoyg nem ugyanaz az eset...de tényh ogy elég erõsan lökdösött,gondolom figyelemfelhívás miatt csinálta...nah meg volt egy Lipicai csõdör is..odamentem hozzá nagyon normális volt egyszer csak ugydönt hogy õ fellök...a fejével szó szerinte ellökött én meg jól hátraestem...nem tudom pontotsan mért csinálják ezt...a kanca aki megellett már nem csinálja.... érdekelne hogy mi a kiváltó ok ennek a viselkedésnek....

kegyelmezzetek!!! :D



viszket a feje.

A masik meg, hogy eszebejut, hogy valahogy kellene a masikkal csinalni valamit, kibillenteni az egyensulyabol, stb. Hierarchiai jatszadozasok.
Ha a lo odamegy egy masikhoz, es beledorzsoli a fejet, a csoportban feletteallo ilyenkor sugint a farkaval, es rafarol. A csoportban alattaallo turi rezzenestelenul.

#61 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 16. - 23:18

Zsebi lovához: valóban ezek hierarchiai játszadozások, valamint az is lehetséges, hogy nem kapott egyértelmû jeleket a volt gazditól, igy nem tudja, mit is kéne tennie (rohan az ostortól, befordul, stb.)
Magyarul: valószinû, hogy megpróbálta átvenni a hatalmat, aztán jól elkalapálták ostorral, igy most bizalmatlan, fél, rohan. Türelmes munkával helyre lehet állitani a bizalmát és a "helyére lehet rakni" a rangsorban.
Legtöbbször hagyom, hogy kirohangálja magát, (de ha már kezd összecsuklani, lerakom az ostort) elõtte-közben-utána eltolósat, hátraléptetõset játszom vele, és ahogy jól reagál, dicsérem. Elõbb-utóbb rájön, hogy mi a jó viselkedés, és nem fog rohanni, vágni, elfarolni, lökdösni.
Hosszadalmas munka, és következetesen , tehát nem szabad ráhagyni sem :
a "támadásnak" vélt jeleket büntetni kell (néha elég hangos szóval), a félelem jeleire megnyugtatni és az együttmûködésre jutalmazni. Ennyire egyszerû. (lenne, ha mindenki értené a ló jeleit :D )

#62 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 17. - 7:29

Én meg csak az nem értem, ha valaki vesz a legféltettebb kincsének (gyermekének) egy lovat-pónit, miért nála derülnek ki ezek a viselkedési hibák? Hogy nem tesztelik le a lovat vásárlás elõtt? :rolleyes: Mert ugye egyszerûbb egy elrontott lovat utóidomítani, mint eleve egy problémamenteset venni. :gm:

#63 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 17. - 8:56

Köszönöm, én is ilyenekre gondoltam. Az ostortól már nem ilyedezik, minden futószárat mindkét oldalra ostoros végigsimivel kezdünk, kezd rájönni ez nem olyan ostor. Már szépen megy mindkét oldalra, pedig a hasa miatt nem dolgozunk olyan sokat. Már az ostort is tudom felé suhintani, nem kezd rohanni csak szépen kimegy körre, mert persze mindig beoldalogna. A hatalmi játszma még eltart egy darabig, ez tényleg türelem, elõzõ pónink is ilyen volt, az is három hónap kitartó munka után szinte kifordult (jó irányban) magából. Mivel ismét terhes lettem elment a háztól de már jó helyen van, gyerkõcnek vitték azt is. (azon én lovagoltam, imádtam hogy a kezem alatt, persze segítséggel jött helyre) Egyébként egy jóindulatú kedves nem rúgós harapós lovacska csak elhanyagolták, nem értették. Ilusta! Néha én magam sem értem, de bevonzzom ezeket a szegény rossz sorsú pici lovakat. Ha annyira kezelhetetlen lenne, garancia mindig van a visszaadásra. Mégis valahogy élvezem a velük való munkát. Ahogy a párom mondja õ is olyan kis sûrû mint én. Amellett nagyon felemelõ érzés hogy csiszolódunk össze, látom kezd bizalmi kapcsolat kialakulni. És ha bennem bízik akkor akiben én bízom is elfogadja. Szerintem. Fiacskám még három éves, csak ücsörög a hátán, nincs még meló. Addig simogatás, pucolás, etetés és sok-sok ismerkedés. Van még bõven idõnk.

#64 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 17. - 10:44

Hajrá, Zsebi! nem került rossz helyre az állatka... Sajnos sokan vannak, akik azt hiszik, hogy a tescogazdaságos-etetős-nyerítős helyett mennyivel menőbb egy igazit venni. Nem is drága, főleg ha kiscsikó. Nem kell sok idő, mig egy kezelhetetlen gazember (bocs, gazpóni) válik belőle. Bár , szerintem innen szép nyerni... :yeah: De aki nem lovazott még, ne próbálja ki. Igaz, hogy kevés igazán jól nevelt póni van az országban, és ami eladó, bizony megkérik az árát (jogosan!). Ha jól képzett pónit vesz valaki, és nem ért hozzá, gyorsan el is lehet rontani. (Az én kezemben egy versenyautó egy hét alatt roncs lenne...) A napokban több jól szituált szülőt sikerült lebeszélnem az otthoni pónitartásról. De én rossz üzletember vagyok. :D

Edited by kistaltospk, 2009 május 17. - 10:45.


#65 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 17. - 12:03

Hát elsõ póninknál én is meglepõdtem. Mikor megvettük mentem ki terepre mint valaki, az én semmicske lovas tudásommal. Egy ponton megfordultunk, leszálltam vezettem. Aztán már vissza sem tudtam ülni. Onnantól ha arra mentünk többen mindig cirkusz volt azon a ponton. Rá kellett jönnöm a rossz szokásaira, hogy a fejrázás akkor jön elõ ha már unja, akkor mindig "csináltunk" valamit. Hogy valószínû a fogával való ütés egy védekezõ mozdulat( barátnõmnek mikor vezette majdnem betörte a fejét) hogy képtelen sétálni futószáron. Alig egy hónap múlva már én tanultam rajta a lovaglás alapjait. Nagyon sokat köszönhetek annak a kis póninak és az akkori segítõmnek, Anikó barátnõmnek. Tavasszal megint elkezdtem foglalkozni párom megmaradt kettõ lovával, és bizony igencsak visszavettem magamból. A biztatást Rosinante fórumtársunktól kaptam, aki pöccre jött és segített. Nagyon sokat köszönhetek neki is. Kicsit átértékeltem a dolgokat. Akkori lovunk helyett jött ez a pici. Bizony nekem az a ló sok volt. Már kezdõdtek rajta látszani az elrontás jelei. Bár néha megfordul a fejemben hogy vissza kéne hozni, mert kisebbségnek ment, de megnéztem a helyet ahová viszik, szép új villanypásztora, nagy boxa van, és csak hobbiként szeretetbõl vette a srác. Kb egy hét alatt a srác már háromszor telefonált, jelentett hogy a ló nagyon bevált, érdeklõdött a póni iránt stb. Hát kicsit büszke is vagyok, lehet kezdenek arra is rájönni, érdemesebb a türelemjáték mint a verés. Van olyan érzésem jönne ellesni egy pár trükköt. Ezért is kérek mindig segítséget mindenkitõl, nem szégyen a nem tudás, hülyeséget meg nem akarok csinálni, akkor a ló bánja. Egyébként arra hogy a jobb oldalát miért nem szereti van valakinek ötlete? Egyszerûen csak elhanyagolták ezen az oldalon? Vagy ez valami póni flúg? Vagy rossz élmény? Beõlünk sem lenne jó kupec. A kovácsnak is elakadt a szava gyönyörû nagy lovunkért milyen összeg ment rá a kispónira. Lehet más a dupláját adta volna. :D

#66 pacifan96

pacifan96

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 856 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 17. - 12:58

hali megint! Nagyon piszkálja valami az orromat!Ahol lovazok ott van egy sodrott herélt...gyönyörû ló meg minden de el van rontva...már így vették meg...csikókorában állítólag el lett rontva(képzelhetitek)A ló egyfolytában harap,szinte retteg,dühös,rúg,kirúg rádfarol...ma bementem az állásába és elkezdtem lecsutakolni becézgettem szólongattam..ezt türte kábé fél percig azután rúgott és harapott meg sunyizott...nagyon ijesztõ volt....ELDÖNTÖTTEM hogy igen is el fogom azt érni hogy nekem hagyni fogja magát!a barátnõm retteg bemenni mellé!És nagyon rosszul esik mert szegény nagyon megérdemelné a szeretetet....hogy lehetne leszoktatni errõl a szokásról...lovagolni eszem ágában sincs mivel még nem bírnék egy ilyen kaliberû lóval...illetve máshogy sem..(tehátá futószáras munka meg hasonlóak kilõve) ...szerintetek le lehetne szoktatni arról hogy harapjon,rúgjon,és idegeskedjen...(már rég volt csutakolva tiszta trágya mert midnig belefekszik...és senkisem tudja/meri lecsutakolni) tehát olyan ötleteket kérek amik helyben elvégezhetõek...valószínûleg ilyen nincs de azért hátha tuttok valamit.... ha valami érthetetlen akkor szóljatok és kifejtem magam bõvebben... :)

#67 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 17. - 14:27

Kedves Pacifan96! Én ugyan ilyen rossz lovat csak hallomásból tudok, de egy tanácsom van. NE MENJ BE MELLÉ! Bármikor bekattanhat az agya, levág és kész a gerinc, esetleg fejsérülés. Ne adj isten a szüleid ápolhatnak életed végéig! Próbálkozz kívülrõl. Ha messzirõl beszélsz hozzá, elmondod a napi sérelmeidet, vagy csak elmeséled a napodat, hidd el bõven megfelel neki. De ne közelítsd. Ezt hagyd olyanra aki már a szõre rezdülését is ismeri. Ha pedig megkéred hogy segíthess neki biztosan elmondja mi az amit mellette megtehetsz. De csak olyan mellett aki ismeri! Nagyon sokat fogsz tanulni, nekem elhiheted. Sajnos fiacskám keresztapja is találkozott ilyen lóval. Ahol csikóként felnõtt, ott állandóan a nemiszervét ütötték, valamilyen perverzió miatt az ottani dolgozóknak ez volt a heppje. Õ meg tartozás fejében megkapta. Amikor pucolta az istállót, mindig rajta volt a szeme. Elég egy villanás, már támadott. Aztán elkerült egy lovardába tudtommal, kiherélték és remek lovacska vált belõle. Tehát bízd ezt szakemberre. Lehet te csak rontanál rajta. De a segítséget mindig szívesen fogadják, érdeklõdj a tulajnál.

#68 pacifan96

pacifan96

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 856 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 17. - 14:36

köszi köszi zsebi:) vigyázni fogok vele....mondjuk segítség az mindig van,nagyon remélem hogy sikerülni fog...majd beszámolok arról mit csinált....(érdekes mert állítólag kocsiban meg tök normális...)és most amugy meg nagyon pipa vagyok hogy az emberek mennyire gonoszak tudnak lenni és mennyire önzõek!!!! Annyira sajnálom szerencsétlen lovat.. :( de ha többet törõdünk majd vele biztosan megnyugszik...most az lesz a tervem hogy megnézem majd hogy mitõl szokott ideges lenni....nagyon nem fogok mellé bemenni...legalábbis segítség néklül tuti nem.amugy amikor elkezdett ma csipkedni akkor kezdte amikor a barátnõm beállt mellém..lehet hogy nem szereti ha sokan vannak körülötte...minden esetre majd elmezem a viselkedését és írok ha van fejlemény :)

#69 Sylvi

Sylvi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 44 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 7. - 12:20

Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni. Volna egy lovam, az egy szem drágaságom. Már két éve foglalkozok vele, de augusztól már teljesen az enyém. Leszámítva, hogy nagyon idegeskedõ (amirõl már sikeresen leszoktattam) volna még egy gond. Nem adja fel a hátsó lábait. Nem igazán tudom, hogyan oldjam meg, tudom, hogy kellene egy erõs férfikéz, de jobban örülnék, ha meg tudnám én oldani. Próbáltam kötéllel nagyon finoman felemelni, ami elég sikeres volt, megértette, hogy nem bántom, de ennek ellenére nagyon fél, hogy mit is akarok ott. Biztosan volt rossz élménye. Viszont a köteles megoldást többen lehurrogták, hogy azt ne tegyem, viszont kézzel nem tudom megfogni, fõleg, hogy eleinte kirugdos, nem durván, és nem engem akar megrúgni, de nem tudom megtartani sajnos. Nem rosszindulatú egyáltalán, inkább félénk. Simogatás megy, semmi gond vele, csak az emeléssel van gond. Elég tapasztalatlan vagyok lótartásban, úgyhogy lehet, csak én vagyok béna, de jó lenne egy kontroll, hogy mi is ennek a menete. Jah, a lovacska 14 éves, szal nem egy csikóról van szó.

#70 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 7. - 12:24

Ez a rugdosás nem inkább ilyen rángatás-szerû?

#71 Sylvi

Sylvi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 44 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 7. - 12:57

de, inkább csak ki akarja szabadítani a lábát. Mondjuk, hogy rángatás-szerû :)

#72 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 7. - 13:06

Én most kezdem felveszegetni az egyik eddig teljesen vad hozzánk került lónak a lábát, már õ sem fiatal, de ami a csikóknál bevált, nála is bejött eddig: Õ is imádja, ha a farokrápáját vakarászom . Tehát vakarászom az egyik kezemmel, míg a másikkal a lábát kérem fel( mondjuk egy 170 cm magas lónál, ez elég nehezen megoldható, de nálunk 145 cm-n még megy :) ): elõször csak nagyon picit emelem, hogy ne feszüljön, és nagy dicséretekkel hamar vissza engedem, míg mielõtt õ akarná elvenni. Aztán hosszabb idõre, megasabbra emelem. De elõször, ha alapvetõleg nem bizalmatlan a lovad idegenekkel kérj meg valaki gyakorlottab lovast szerintem.

#73 Sylvi

Sylvi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 44 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 7. - 13:17

Hát az idegennel az a baj, hogy sajna bizalmatlan, még tõlem is fél néha, pedig már volt ideje megszokni, hogy nem fogom bántani. :) Szóval az idegen csak hosszabítaná az idõt, mert akkor még õt is el kellene fogadnia. Bennem már úgy ahogy megbízik, és nyugalomba van. De nyílván jó választás lesz, ha nekem nem fog bejönni. Amit írsz az nagyon jól hangzik, kipróbálom majd, az van sajna, hogy rátehénkedik a lábára. Na most faroksimi + nekidõlni + megemelni, nincs ennyi kezem :cool:

#74 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 7. - 13:30

Ez akkor megy, ha nem akar rúgni, csak ellépni. Én meg tudom úgy oldani, hogy jobbkéz faroksimi, ballal láb felvesz. De ha így nem megy, vedd fel elõször a lábát aztán gyorsan vakarászás, akkor legalábbis az én delikvensem elfelejtkezik róle, hogy el kéne lépnie/ hogy kivegye a lábát a kezembõl. De a fõ a feltétlen bizalom, ha az nincs meg, akkor nem a lábfelvétel a lényeg, az még ráérhet, utána könnyebben fog menni. Amíg kicsit is féltõled, ilyedtében kirúghat, mikor "lebillented" a lábáról.

#75 Sylvi

Sylvi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 44 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 7. - 13:40

Hát kötéllel próbálkoztam multkor, csak simán áthurkoltam. Megemeltem, ellépkedett, volt, hogy kirugott, aztán 3.ik vagy 4.ikre már meg tudtam tartani, de csakis izomból, nem engedte el. Tényleg gáz a kötél, mert azzal bátrabban emelgettem, kicsit tartok attól, hogy véletlenül megrúg? Viszont ha ezzel nem csinálok bajt, azt gondolom idõvel kötél nélkül is menni fog, meg persze építem a bizalmat. Sajna elõzõ tulaja elég agresszíven bánt vele, "szóbeszéd" szerint verte is, de sose láttam. Valami lehetett, mert mindenki azt mondja, hogy olyan a ló, mintha kicserélték volna, csak itt kissé elakadtam.

#76 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 7. - 13:40

Mondjuk nálunk a csikók és a többi ló számára is a farokrápa vakargatás a "minden rendben van-t" jelenti. Mikor szállítottuk õket az egyik fél éves csikó, nagyon be volt darázva a szállítón, míg a többieket pakoltuk fel, megállás nélkül ugrált, pánikolt, mígnem odamnetem elkezdtem vakargatni, akkor teljesen megnyugodott és onnantól ált mint a kisangyal. Találd meg, hogy a te lovadat mi nyugtatja meg a legjobban.

#77 Sylvi

Sylvi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 44 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 7. - 13:43

Jó, köszönöm a tanácsot. Kipróbálom mindenképpen ezt a farokrépás dolgot :D

#78 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 7. - 13:44

Miért egyszerûbb kötéllel mint kézzel? Ha kézzel emeled és jól állsz akkor kisebb az esélye szerintem, hogy megrúgjon, mint kötéllel.

#79 Sylvi

Sylvi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 44 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 7. - 13:47

Hát akkor könnyen elõfordulhat, hogy rosszul csinálom. Na majd helyben kérek tanácsot a hogyanról, mert így leírni nehéz.

#80 emeset

emeset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.390 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 7. - 13:52

Nem mindenki szerint a legjobb megoldás, amit alkalmaztam egy láb-rángatós-kirúgós lónál, de bejött: keresztben vettem fel a hátsó lábait: vagyis bal oldalon állva a jobbat (a hasa alatt) és fordítva. Egyszer próbált ily módon kirúgni, de a saját lábát találta el, után nem próbálkozott többször. :D Pár hét után már nem is kellett trükközni, sikerült a normálisan is.