Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Lovasíjászat


  • Please log in to reply
965 válasz a témához

#921 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 22. - 20:47

Én már tudom, hogy Malájziában... azt hiszem, ezt kihagyom.



#922 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 11. - 20:38

Idén pedig Franciaországban. :D



#923 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 11. - 21:02

Az közel van. :)


  • Ernest kedvelte

#924 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2015 július 24. - 12:40

KUALA LUMPUR - KASSAI LAJOS MALAJZIAI ÉLMÉNYEI

Amikor megérkezem a világ egy távoli bugyrába, mindig azt tapasztalom, mintha lényem egy része otthon maradna vagy elveszne az út során. Még nem sikerült pontos leltárt csinálnom ilyenkor magamról, de érzem, hogy nem vagyok azonos azzal, mint aki elindult. A hiányzó részek egy vákuumot hoznak létre bennem, mely új környezetemből magába szippant ízeket, szagokat, érzéseket, eseményeket. Hazaérkezésemkor a viasz ugyanaz, a kanóc ugyanaz, de a láng már más.

Andrea

Andrea egy kanadai favágó benyomását kelti, széles vállú, lapáttenyerű behemót, virsliujjakkal.
A lényét kissé hevenyészve szórta össze a teremtő. Ugyanis a nemi identitását jelző iránytű nem abba az irányba mutatott, melyet testi adottságai predesztinálnak. Az a markáns határvonal, ami normális esetben férfi és nő között húzódik, az ő karakterében nagyon elhalványult. Miután istenadta termetében semmilyen nőies vonás nincs, így ennek a problémának a megoldását a plasztikai sebészekre bízta, akik ízlésükkel ellentétben nagy mennyiségű szilikonnal rendelkeztek és nem fukarkodtak vele a műtét során. Két éktelen nagy csöcsöt fabrikáltak eme bájos teremtmény mellkasára. Ezen a kiemelt rendezvényen, melyen nézőként jelen volt a maláj király Abdul Halim of Kedah, ő képviselte Németországot. Ez az apró jel már sejtette velem, hogy a dolgok az esemény körül nincsenek teljesen rendben.

Iqbar

Iqbar egy szürke arab kanca, szemrevaló jó-állású kis ló, őt választottam a reménytelen feladatra, hogy néhány óra leforgása alatt lovasíjász lovat faragok belőle. A lovardában harmincöt fok, egy szaunába illő páratartalom és annak ellenére, hogy a napot sűrű köd takarta el, rövid idő alatt rákvörösre égtem. A kollégák már habosra hajtották lovaikat, mire felültem az enyém hátára, zabla nélkül egy kötőfékkel. A tereppályán engedtem el.

Vágtatott, ahogy bírt, inaszakadtában.
Szaladt az életéért.
Futott a szabadságáért.
Rohant, mert hajtotta a gyűlölet.
Száguldott, mert csak ekkor érezhette magát annak, ami - lónak.

Valójában egy szilveszteri ponty volt a fürdőkádban, akár az istálló többi lakója. Könnyű volt látni, hogy a lábai nem bírják el a szívét és nem bír ki két napnál többet károsodás nélkül rádobott szárral. De az araboknak annyira tetszett, hogy elkérték, nem zavarta őket, hogy egy időzített bombára ülnek, talán azért, mert ilyen kütyükön szocializálódtak.

A történteken merengtem és ezt a nyugodt pillanatot kihasználva léptek hozzám a kínaiak, hogy legyek segítségükre, mert baj van a lovukkal. Elpanaszolták, hogy lépésben még minden rendben, de a vágta során furcsa le-fel mozgást végez lovuk háta, amitől ők pattogni kezdenek és elhagyja őket biztonságérzetük. Sajnálattal közöltem velük, hogy az általuk tapasztaltak ezen furcsa lények egyik sajátsága, mely anatómiájukból fakad és az elmúlt pár ezer év során minden olyan irányú küzdelem kudarcba fulladt, ami azt a célt tűzte maga elé, hogy a motorkerékpárhoz váljanak hasonlatossá. Ebből a kelepcéből az egyedüli kivezető út, ha megtanulnak lovagolni, mondtam barátaimnak anélkül, hogy erre a legcsekélyebb esélyt látnám. Miután néhány éve még Kínában ismerkedtünk meg és én nagyon megkedveltem ezt a két kedves embert, felajánlottam segítségemet és csatlakoztam hozzájuk, biztosítva számukra nyergemet is.

Újdonsült lovamat szemügyre véve párhuzamot véltem felfedezni fizikai állapota és a verseny színvonala között. Egy öreg kanca, kinek húsában nincs annyi szemérem, hogy csontjait rejtve tartsa, jobb szemére vak, sörénye kihullott, farkszőrzete egy pemzlire redukálódott és testét gombás fertőzés foltjai borítják. Egy kicsit felültem a hátára, engedelmes rabszolga lelke volt, az a húsdaráló, amiben él, péppé őrölte lelkét. Látványa letört egy darabot a szívemből.

Anita

Anitát Jordániában ismertem meg, illetve nem ismertem meg, mert ahhoz túl rövid időt töltöttünk együtt, de úgy éreztem, mintha mindig is ismertem volna. Magán viselte a keleti nők minden báját, és volt benne valami arisztokratikus vonás, e mellett rendkívüli természetesség. Most, hogy újra találkoztunk, nem tudtuk véka alá rejteni egymás iránti rajongásunkat. Öt perc múlva már szökésben voltunk azzal a szándékkal, hogy keresünk egy eredeti éttermet helyi specialitásokkal.
Itt lakott Kuala Lumpurban, úgy ismerte a várost, mint a tenyerét, kivéve azt a fekvőrendőrt, amin nyolcvannal áthajtott. Mire elkiáltottam magam, hogy „bíkerful!”, addigra az osztrák barátom Johannes és a kanadai Robi felpattanva a hátsó ülésről már dinnyényi horpadást nyomtak a Toyota tetőlemezébe.

Nem egy puccos helyet akartunk, hanem hamisítatlan helyi ízeket. Miután megtaláltuk a keresett lebujt, csattogó fogakkal estünk neki és két pofára tömtük a nemtommit, amitől lángra lobbant a szám, a szemem előtt karikák táncoltak és a naptól égett fejem vörösen izzott. Kínszenvedésem csillapítására az egyetlen lehetőség az előttem fortyogó leves beszürcsölése volt, amitől először égési sérüléseket szenvedtem, majd ezek csillapodásával érzékeltem, hogy a leves még az eddigieknél is több chilit tartalmaz. Társaimnál ugyanez a tragédiasorozat zajlott le. Az étteremben elszabadult a pokol, az őslakosok fetrengtek a nevetéstől. Mi még sírtunk egy kicsit, majd ahogy egymásra néztünk, ordítva röhögtünk. Irgalmatlan mennyiségű sört kellett legurgatni a torkunkon égési sérüléseink csillapítása céljából. Nagy valószínűséggel a bennünket szemlélő emberek utolsó gondolata lett volna, hogy mi egy nemzetközi sportverseny résztvevői vagyunk.

Miután jól kitomboltuk magunkat, mi mentünk a szállodánkba, Anita meg még aznap éjjel repült Ausztráliába.

Tereppálya

A több mint hatszáz méter hosszú kanyarokkal tarkított pályán tizenkét célt helyeztek el. A lovak többsége hatszázas iramban ment. A japán hölgy pofára esett, de nem lett különösebb baja, a svéd már nem volt ennyire szerencsés, őt a mentő vitte el, a dél-afrikait, miután leesett, még tökön is rúgta a ló. Engem nem fenyegetett az a veszély, hogy a szél kikezdi a mellemet. A háromszázas iram viszont lehetővé tette számomra, hogy huszonkét vesszőt lőjek ki körönként, volt olyan tábla, amelyikbe hármat is. A legutóbbi versenyen fölényesen nyertem ezt a számot és ez most se lett volna másképp, ha jóakaróim nem találják ki, hogy lőhetek én amennyit akarok, de akkor is csak egy találatot adnak táblánként. Így ezt a számot az a lovas nyerte, aki mindössze négy találatot ért el, de lova kétszer olyan gyors volt, mint az enyém. Míg a sebességet értékelték, addig a találatoknak ezen a megmérettetésen nem volt jelentősége. Természetesen a bíró felszólított, hogy hajtsam meg a lovamat, de ebbe mindketten beledöglöttünk volna. Szegény pára a végkimerülésbe, én pedig a lelkiismeret-furdalásba. A verseny szervezőit rendkívüli módon irritálta a lóról való nyilazás. Kínai barátaimmal szoktattuk a lovat az íjhoz oly módon, hogy míg lépésben haladtak a pályán, maguk mellé lőttek a földre, a gyalog haladó kísérő pedig felvette a nyilakat. Azonnal ott termett egy bíró, hogy ezt rögtön hagyjuk abba. Elmondtam nekik, hogy miképpen az úszásoktatásban sem találtak még ki olyan módszert, mellyel mellőzhetnénk a vizet, úgy a nyilazás is egy elmaradhatatlan kelléke a lovasíjászatnak. Okfejtésem ebben az esetben is hatástalannak bizonyult.

Lovasíjászat

A pálya az általam kidolgozott rendszer karikatúrája volt. Egy tábla szemből, egy oldalról, egy hátrafelé, és hogy a félreértéseket kiszűrjük, minden táblához tartozott egy lőoszlop. Ezek az IQ- bajnokok kiszedték a lőoszlopokat, állítólag egy angol javaslatára, aki még ezeket is felülmúlta hülyeségben. Így ha az oldalsó táblára leadott lövés célt téveszt és a hátsóba vagy az elsőbe talál, megadják így is a pontot, amire a verseny során számtalan példa volt. Az amerikai versenyző őrjöngött és üvöltözött a rendezőkkel, de hisztérikus rohamai teniszlabdaként pattogtak vissza a hülyeség sziklaszilárd bástyáiról.

A király helyet foglalt a pálya szélén felállított sátorban, én pedig megkezdtem vágtámat és dühödten szórtam a nyilaimat a célra, őfelsége legnagyobb megelégedésére. Miután semmilyen információt nem kaptam sem a találataimról, sem a futamidőről, ami még az előbbinél is fontosabb, az utolsó vágtában kifutott a lovam az időkeretből, több mint húsz pontot veszítve. A küzdelmet így is fölényesen megnyertem. Ami valamelyest elhomályosítja ennek a rendkívül ócskán megrendezett versenynek az emlékét, az a malájok vendégszeretete és irántunk tanúsított bőkezűsége.

Kassai Lajos
Kuala Lumpur


  • Ernest és fafaragó kedveli

#925 mgbg

mgbg

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2015 december 15. - 18:30

Üdv Néktek!

 

Érdekes ez a Kassai élménybeszámoló, köszönet hogy belinkelted. Leginkább azért ragadtam most billentyűzetet, mert a leírásban említett Andreával nekem is alkalmam volt megismerkedni. Bár a leírás alapján elég egyértelműen rá lehet ismerni és így el kell ismerni, hogy valóban kicsit sokkoló az első találkozás vele, én egy kiváló (eredetileg Western) lovast és egy melegszívű embert ismertem meg benne. Emellett többszörös német lovasíjász bajnok is a koreai versenyszámban. A magyar lovasíjász élvonallal összevetve ugyan lemaradna lovasíjászatban (lovaglásban, lókiképzésben valószínűleg nem), de semmiképpen nem gúnyolódnék rajta - mert a végén még kupán vág és attól mentsen meg az Isten..  :)

Eredeti geológus szakmáját hagyta ott a lovak miatt, Drezda mellett van saját lovasudvara, túrákat vezet, a saját lovait képzi és persze lovasíjászkodik, amikor ideje engedi. Gyönyörű a táj arrafelé és vendégszerető a házigazda, szívesen ajánlom minden jó lovasnak, lovasíjásznak, aki arra jár.

 

http://www.wanderrei...en.de/index.htm

 

Tisztelettel:

mgbg

 


  • Ernest és Fifikusz kedveli

#926 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.313 hozzászólás

Közzétéve 2016 január 22. - 19:51

http://www.lovasok.h...ex.php?i=100052



#927 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2016 január 24. - 20:09

ez is ugyan arról, kicsit más szemszögből:

http://index.hu/kult...nek_meg_minket/



#928 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2016 január 27. - 13:33

Jó, hát Index. Csoda lett volna, ha nem húzzák le...



#929 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2016 január 27. - 14:43

Nem kell, hogy minket megzavarjon :D


  • N.C. és fafaragó kedveli

#930 ppr

ppr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.052 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 18. - 15:52

Na kérem.

Jelentem; Megnéztem!

 

Nekem az operatőri munka nagyon tetszett, a rendezést nem mindig értettem, a zenei választás sem mindenhol volt számomra világos.

Dokumentum filmnek sem mondanám. Inkább olyan bepillantások Kassai Lajos életébe.

Viszont nagyon élvezetes volt, feltöltött.

Jó volt.  :rockon:

 

u.i.: Nagyon örültem, hogy az utolsó előtti napon is közel telt ház volt.


  • fafaragó kedvelte

#931 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.313 hozzászólás

Közzétéve 2016 március 16. - 13:09

http://www.lovasok.h...ex.php?i=100718



#932 mgbg

mgbg

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2016 március 31. - 9:46

Őszi íjász és lovasíjász játékok Gömörszőlősön:

 

https://www.facebook...12209465493754/

 



#933 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2016 június 7. - 15:43

Az közel van. :)

Lehet, hogy közel volt, de szerintem abból már nem lett semmi, legalábbis a honlapjukon nincs még semmi sem róla. Vélhetőleg már nem is lesz. :D 

Így aztán ideiről pláne nincs semmi.



#934 mgbg

mgbg

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2016 június 8. - 12:45

Van egy érdekes lehetőség. A nemzetközi lovasíjász szövetség (IHAA, angol szervezés) szerveznek virtuális világversenyt. 2 hónapos periódusokra kiírnak megadott feltételekkel versenyszámokat, házilag otthon meg lehet rendezni a versenyt csak le kell dokumentálni, aztán be kell küldeni az eredményeket. Legutóbb koreai és ausztrál versenyszámok voltnak, legközelebb azt hiszem a magyar egyik variációja. Így lehet versenyezni Japántól Dél-Afrikáig sok mindenkivel virtuálisan..  :)

 

http://www.horsebackarchery.info/

 



#935 mgbg

mgbg

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2017 július 7. - 15:59

Született idén pár szép magyar siker nemzetközi lovasíjász versenyeken. Én most csak azokat tudom felsorolni, amelyek az IHAA oldalán is megjelentek: http://www.horseback...o/results-c1xfq

 

Június 23-25 között rendezték meg Franciaországban a Francia Lovas Szövetség (FFE) a Nemzetközi Túralovas Szövetség (FITE) és a Nemzetközi Lovasíjász Szövetség (IHAA) közös szervezésében a 2017-es Lovasíjász Európa Bajnokságot. Ezen felnőtt kategóriában Maucha Levente 2.-ik helyezést ért el, ifjúsági kategóriában Maucha Ágnes első lett. Mindketten a Némethy Lovasíjász Akadémia versenyzői. A felnőtt első helyezést egyébként ugyan Románia színeiben, de a magyarul jól beszélő Mihai Cozmei (Kozma Misi) nyerte, aki az Íjász Útja Iskola alapítója. Nem meglepő módon a felnőtt csapatverseny első helyezést a Magyar-Román közös csapat nyerte - Mihai Cozmei, Maucha Levente, Némethy Christoph.

 

https://en.fite-net....view/full/37455

 

Korábbi 2017-es eredmények:

 

Június 15-17 Gachoux Open (Lamotte-Beuvron, Franciaország):

Felnőtt 1. helyezett: Némethy Christoph

Felnőtt 3. helyezett: Maucha Levente

Ifi 1. helyezett: Maucha Ágnes

 

Május 12-14: European Grand Prix - 1. állomás (Pomáz, Magyarország)

Felnőtt 1. helyezett: Maucha Levente

Felnőtt 2. helyezett: Ruszák Mátyás (Íjász Útja Iskola)

Ifi 1. helyezett: Maucha Ágnes

Ifi 2. helyezett: Selemba Zsolt (Adai Lovasvölgy, Vajdaság, Szerbia)

Ifi 2. helyezett: Torma Balázs (Adai Lovasvölgy, Vajdaság, Szerbia)

 

Április 29 május 2: Grunwald International Mounted Archery Games (Stebark, Lengyelország)

Felnőtt 1. helyezett: Némethy Christoph

Felnőtt 2. helyezett: Ruszák Mátyás

Ifi 1. helyezett: Maucha Ágnes

 

http://www.ammarcher...tans-imag-2017/

 

Az IHAA versenynaptára egyébként itt található: http://www.horseback...y.info/calendar

Ebben a következő magyarországi verseny az Íjász Útja Iskola által szervezett HUNOCHA:

Szeptember 1-3: 2nd Hungarian Open Championships of Horseback Archery (HUNOCHA)-  (Albertirsa, Magyarország)

 

Aki tud még magyar vonatkozású nemzetközi sikerről, eseményről kérem tegye közzé!

 


  • Kistáltos kedvelte

#936 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2017 július 8. - 16:48

Köszi!

Én az EOCHA honlapot szoktam nézni, hogy lesz-e valami (pár éve szó volt itt a verőcei versenyről, ahová sajnos nem jutottam el), de az a versenysorozat szemlátomást megdöglött (megnéztem, onnan volt ismerős Cozmei neve).

De szeptember elején Albertirsa az egész abszolválhatónak tűnik. Semmi nincs még a neten róla. Az új lovasszövetségi honlapról eltűnt a lovasíjászat (a régin is csak egy link volt Kassaihoz), azt sem tudom én most, van-e ennek feje ma hazánkban. :) 



#937 mgbg

mgbg

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2017 július 10. - 11:03

Az utóbbi időben a versenykiírások legnagyobb része és egyéb vonatkozó információk is elsősorban facebook-on jelennek meg - sokévi ellenérzés után ezért léptem fel én is idén tavasszal..  :gm:  Jelenik meg info honlapokon is, de kevesebb és lassabban. Az EOCHA-t én is megnéztem, úgy tűnik 2015-ös az utolsó hír. Az IHAA oldalt viszont frissítik tisztességesen.

 

A HUNOCHA verseny az Íjász Útja Iskola facebook oldalán https://www.facebook.com/ijaszutja az Események között lett meghirdetve.

 

A nevezés augusztus 4.-én zárul, addig kell átutalni a részvételi díjat is.

 

A Kassai Lovasíjász Iskola egyenlőre úgy tűnik "elefántcsonttoronyba zárkózott". A saját rendszerükön (Kassai Világkupa) belül folyamatosan versenyeznek és az eredményeket közzé is teszik, de tudomásom szerint külsős ezeken a versenyeken nem indulhat és ők sem indulnak más versenyeken és csak a Kassai féle legújabb, 99m-es pályán versenyeznek. Nagyon komoly szabályzatuk van és kiváló versenyzőik, akik ha megjelennének más versenyeken is, akkor a nemzetközi eredmények is máshogy néznének ki.. Talán minden mást komolytalannak tartanak, nem tudom.

 

Ugyanakkor egyre több országban népszerű és fejlődik a lovasíjászat, nagyon sok a nemzetközi verseny. Mivel magyarok ezeken a versenyeken az utóbbi időben (2017 előtt) alig jelentek meg (bár pl. Ruszák Matyinak voltak nagyon szép eredményei, több versenyt megnyert) , már kezdtek is kimaradni a közbeszédből - azt hallottam, hogy pl- a koreai világbajnokság beszédeiben, amikor felsorolták a lovasíjász nemzeteket, a magyarokat majdnem kifelejtették!

 

Úgy tűnik talán az IHAA vált a legnagyobb szervezetté, amely ezt összefogja a nemzeti szövetségeket, vagy ezek nagyobb részét.

http://www.horseback...y.info/about-us

 

Mindenesetre azokon a versenyeken, amelyeken voltunk, nagyon jó volt a hangulat, magas színvonalú volt a szervezés, korrektek voltak a feltételek és a pontozás is. Az (Európában tartott) versenyek általában 3 különböző versenyszámól állnak, amelyek közül az egyik a Kassai féle Magyar versenyszám, a másik a Koreai, a harmadik pedig vagy Lengyel stílusú terepverseny (ha adottak a feltételek az 1km hosssz körüli kanyargós pályához) vagy az ú.n. "battle track" azaz harci pálya, amely egyenes vonalú, de "kalandpálya" jellegű ez is, változó nagyságú, irányú és távolságú célokkal. Különösen a lengyel pálya izgalmas lovas szempontból, ennél számít a legtöbbet a lovastudás  - a franciáknál volt olyan cél is, amit ugrás közben kellett meglőni. Mindegyik versenyszámban számít az idő is, amivel nagyon sok pontot lehet szerezni, de optimális esetben az íjász és a lovastudás összessége hozza ki ez eredményt. - egy-egy kupa győztesét az egyes versenyszámokban elért százalékos eredmény összesítése alapján állapítják meg.

 


Edited by mgbg, 2017 július 10. - 11:06.

  • Kistáltos és N.C. kedveli

#938 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2017 július 11. - 18:18

Érdekeseket írsz. Kár, hogy évekig nem ártál erre. :)



#939 mgbg

mgbg

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2017 július 12. - 20:34

Jártam, csak nem szóltam hozzá...  :)

Most úgy éreztem, hogy ebben a témában elég nagy az információhiány ahhoz képest, amivel mostanában találkoztam és ezeket talán érdemes leírni. Egy része tény, más része szubjektív, ahogy én látom. Tényleg elég nagy a kontraszt aközött, amit magyarul a neten lovasíjászat témában meg lehet találni és ami a "külvilágban" zajlik. Mostanában hallottam pl. hogy Törökországban több száz lovasíjász van, sok versenyt szerveznek és elég nagy állami támogatást kapnak rá. Lengyelországban is meglepően komoly lovasíjászélet van, egy évben több magas színvonalú nyitott, nemzetközi versenyt szerveznek. Egy izlandi ismerősöm felesége segített megszervezni az első izlandi lovasíjász iskolát - bár nem tudom, azóta hogy haladnak.. Úgy tűnik sok hobbilovasnak, illetve volt versenyzőnek is ez egy izgalmas új dimenzió, nagyon sok a lelkes ember, nagy az összefogás, jó a hangulat.. Egy ideig mosolyogtam rajta, hogy persze mi ez Kassai profizmusához képest, én is az ő könyve miatt kezdtem lovasíjászkodni, a filmjét testületileg néztük meg. Viszont én nyilván nem vagyok annyira profi és közben megtanultam becsülni azt a profizmust, ahogy pl. az IHAA összefogja a lelkes "amatőröket" - akik között egyre jobbak vannak.

 

Van egy határozott bája a lelkes "amatőröknek", érdemes pl. az orosz lovasíjászok képeire vetni egy pillantást  :)

http://www.horsebackarchery.ru/foto


  • Ernest, N.C. és fafaragó kedveli

#940 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2017 augusztus 18. - 9:03

Nos, olvastam a versenykiírást, vagy mit a facebookon. Már csak indulók kellenek. :)



#941 mgbg

mgbg

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2017 szeptember 6. - 11:08

Az elmúlt hétvégén lezajlott a HUNOCHA 2017 lovasíjász verseny Albertirsa mellett a Rezgő fészek lovastanyán. Igazán családias, jó hangulatú hangulatú versenyen vehettünk részt, az időjárással is szerencsénk volt. Végül 37-en indultak, a külföldről érkezettek között 5 francia, 10 lengyel, 4 szerbiai magyar és egy német résztvevővel. 3 napon 3 versenyszámban zajlott a verseny, ahogy mostanában a legtöbb nemzetközi verseny, pl. az Európa bajnokság is: magyar, koreai és ez alkalommal 1200 m-es lengyel "vadász" pályán. A francia csapat résztvevője volt Alan Le Gall az idei Európa bajnokság egyik fő szervezője és fia, a lengyel csapatban ott volt Wojtek Osiecki többszörös lengyel felnőtt és Leszek Moniakowski többszörös lengyel ifjúsági bajnok is, a vajdasági csapatot Boldizsár Kornél és tanítványai jelentették.

 

Összetett felnőtt eredmények:

1. Maucha Levente

2. Wojtek Osiecky (Lengyelország)

3. Némethy Christoph

 

Összetett ifjúsági eredmények:

1. Leszek Moniakowski (Lengyelország)

2. Maucha Ágnes

3. Youn Le Gall (Franciaország)

 

A részletes eredménytáblázat, + fotók, egyéb linkek megtalálhatóak az Íjász Útja Iskola facebook oldalán https://www.facebook.com/ijaszutja a HUNOCHA Esemény alatt. 


Edited by mgbg, 2017 szeptember 6. - 11:11.

  • Eva és N.C. kedveli

#942 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2017 október 6. - 14:19

Ja.



#943 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2018 február 22. - 21:48

Idén is lesz, augusztus első hétvégéjén.



#944 mgbg

mgbg

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2018 február 27. - 15:45

Idén két nemzetközi lovasíjász versenyről tudok, amit Magyarországon szerveznek.

 

2018. július 3-8. között a Nemzetközi Lovasíjász Szövetség (IHAA) felkérésére a Némethy Lovasíjász Akadémia szervezi meg az IHAA-val közösen az első IHAA  Lovasíjász Világbajnokságot Pomázon.

Kiírás:  https://www.facebook...12741859296513/

Az IHAA várhatóan rendszeresen szervez majd világbajnokságot váltakozó helyszíneken: https://www.horsebac...fo/competitions

 

2018. augusztus 1-5. között az Íjász Útja Iskola szervezi meg a Rezgő Fészek Lovastanyán az idei HUNOCHA lovasíjász versenyt, amely egyben az Európai Grand Prix sorozat idei második állomása is.

Kiírás:  https://www.facebook...97245210702080/

 

Mindkét verseny szerepel már az IHAA 2018-as naptárjában: https://www.horsebac...y.info/calendar

 

Mindkét versenyen a már korábban leírt 3 fő versenyszám (Magyar, Koreai, Lengyel) fog szerepelni (esetleg helyi variációkkal) – ezek százalékos eredményeinek összegzése alapján nevezik meg összesítettben a győzteseket.

 

Jó felkészülést, vagy szurkolást mindenkinek! J

Úgy tudom a világbajnokságra fotósokat, videósokat is keresnek ;)

 

 


  • Ernest és Kaiser kedveli

#945 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2018 március 3. - 15:54

Szurkolok én ezeknek a kezdeményezéseknek, de lám, az EOCHA is hogy megdöglött pár éve, már a honlapjuk sincs meg.

Szép dolgok ezek, elviekben nagyon szeretnék ott lenni, a pomázit is beütöttem a facebookon, hogy interested, de kicsi az esély, hogy ne legyen hőség, hőségben meg én sajnos nem állok kint egy napot, pontosabban 11 körül elkezdek készülődni hazafelé.

Illetve, ha olyan lesz a pomázi, mint a tavalyi Rezgő Fészekbeli volt, akkor hűvös időben sem megyek el, mert én ezeket nem szeretem fényképezés nélkül hagyni, de a részegen ácsingózó 60 cm-es botokra felkötözött sárga villanypásztor-madzaggal kijelölt lovaglási utak borzalmasan néznek ki, megölik a képeket, rossz képem már van elég. :D Milyen romantika, szabadság, erő van két élénk színű löttyedező csík közé zárt vágtató lóban?

Már a Rezgős kellemetlen tapasztalásomról nem is beszélve. :D



#946 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2018 március 3. - 16:41

Akkor ötvözni kell a szabadidomítósokat a lovasijászokkal. :D

 

Ja, a sámánt, aki kedvező időt imádkozik, azt kifelejtettem. :D


Edited by Kistáltos, 2018 március 3. - 16:44.

  • Ernest kedvelte

#947 mgbg

mgbg

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2018 március 13. - 10:02

Igazad van Ernest, verseny közben a kordonok miatt tényleg nehéz igazán jó képet készíteni. Én eddig is sokat próbálkoztam ezzel versenyen és edzésen is, de alig van igazán használható kép. Épp most szeretnénk pár ilyet készíteni pl. terepen (nyilván csak kitartva az íjat és nem lőve). Ezzel kapcsolatos ötletet, tanácsot örömmel fogadnék - nyilván van elképzelésem, de jól jön a segítség.



#948 mgbg

mgbg

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2018 április 18. - 21:03

Holnap kezdődik Ammanban, Jordániában az Al-Faris nemzetközi lovasíjász verseny első versenynapja. Ebben az évben 4 magyar versenyző is van a meghívottak között, ketten Magyarországról, ketten Kanadából, a Borsos törzsből.

 

A verseny honlapja:

http://www.alfaris.jo/

 

Facebook-on:

https://www.facebook...ischampionship/

 


  • Eva, Ernest és fafaragó kedveli

#949 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2018 április 20. - 16:03

Hej, ha egyszer engem kérnének fel egy lovasíjász verseny feladatainak meghatározására, az érdekes verseny lenne. Mert elismerem én, hogy így kell kezdeni, egyenes vonalon, egyenletes távolságra, mozdulatlan (második jellemzőként: vissza nem lövő) célokkal, de nálam ilyen biztosan nem lenne. :)



#950 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2018 április 21. - 13:10

Örni, előbb próbáld ki az elképzelésed, hogy megvalósítható-e? ;)
  • fafaragó kedvelte

#951 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2018 április 21. - 18:24

Ha volt valaha lovasíjász valódi csatában, ott biztosan nem merevítették ki számára az időt.


  • N.C. kedvelte

#952 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.577 hozzászólás

Közzétéve 2018 április 22. - 6:17

Ha volt valaha lovasíjász valódi csatában, ott biztosan nem merevítették ki számára az időt(.) és a teret.


  • fafaragó kedvelte

#953 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2018 április 23. - 10:26

Persze, az ötleted is jó, csak a nézőközönséget hogyan lehet elhelyezni veszélytelenül? Gondolom itt lehet a probléma. Rosszul gondolom?

#954 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.577 hozzászólás

Közzétéve 2018 április 23. - 11:39

Nem egy megoldhatatlan probléma.

Két négyszög, az egyik a nézőknek, a másik a versenypályának. A pályán a több alternatívát kínáló vonalvezetést és a stabil és mozgó célokat egymáshoz viszonyítva úgy kell elhelyezni, hogy a lövés irányának nézőktől elmutató összetevője legyen a mérvadó. Így a pályán egy "kört" lovagolva gyakorlatilag 360 fokban lehet lövést leadni. Mikor a nézőknek jobbról-balra halad, akkor jobbos, elfelé előre, szembe hátrafelé, balról-jobbra balos irány a mérvadó. Ha közelebb akar kerülni a célhoz, hosszabb utat kell megtenni, az idő pedig ugye "verseny". Időkeresztmetszet szabályozható pl. két bokorral (két bokor között ki tud több vesszőt a célba juttatni). Álló cél lehet szalmabála, a mozgó pedig az agárversenyek nyulának mintájára (vagy lövészet futóvad lövő verseny) pl. szarvas, őz, nyúl (minősítési osztálytól függően), de a szarvas lehet fehér vagy fekete, a fekete lövendő, a fehér megkímélendő.

Valami olyan lovasijjász szituációs lövészet.


  • Eva kedvelte

#955 mgbg

mgbg

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2018 április 23. - 13:23

A múlt héten megrendezett Al-Faris nemzetközi lovasíjász verseny eredménye:

 

1. Némethy Christoph - Magyarország

2. Mihai Cozmei - Románia

3. Emil Erikson - Svédország

 

Úgy is mondhatnánk, hogy az aktuális szerencse-tényező mellett a papírforma jött be, a résztvevők közül ők hárman a legrutinosabb versenyzők közé tartoznak, kiváló íjász és lovastudással és nagy versenytapasztalattal. A résztvevők elmondása szerint szerencsére és rutinra szükség volt, a lovak bár származásukat tekintve kiválóak voltak és a keleti versenyekhez képest elég jól is voltak kiképezve, mégis nem a Kassai-féle szép nyugodt vágta volt rájuk a jellemző, a 90m-es távot az optimális 16 másodperc helyett általában 7-8 másodperc alatt tették meg. Az eredetileg köves pályára felhordott túl mélyre sikerült homok és az 5m széles vágtapálya is nehezítette a célzást, menet közben több ló is lesántult és cserélni kellett, volt némi ágaskodás, visszafordítási nehézség és a széles pályán jobbra balra is sokat kitértek néha a lovak. A fentiek miatt mindenki rosszabbul lőtt annál, mint amit egy ideálisra (Ernest szerint unalmasra  :)  ) szabott pályán tudtak volna és valóban nem véletlen, hogy a fenti három nemzetközi versenyekről jól ismert név szerepel az első három helyen.


  • Ernest kedvelte

#956 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2018 április 23. - 13:58

Nem unalmas, csak... de. :D Ha a lovasversenyekre gondolunk, a fele azért pont nem kötött pályán játszódik, sőt, a pályaépítés külön, elismert művészeti ág..Azért látjuk itt a leírtakból is "túl gyors volt a ló" - ezt alighanem kevés kalandozó magyar merte volna emlegetni. :) Ebből már lehetne a szokásos nehezítést kiindítani, az ugratásnál a vizesárok és a magas akadály nem véletlenül van egymás után.

 

Olyan egyszerű dolgokkal is élénkíteni lehetne, mint 3 céltáblamellű ellenség áll egymás mellett, és amikor a lovas bizonyos távolságra ér, egy véletlengenerátor egyiknek a fején kigyújtja a jelzőfényt, és azt kell lelőni (vagy először, mert másik eltalálása plusz pont). Ettől nem kerülnek veszélybe a nézők. Az ilyenféle elektronikát Cavalier hátrakötött jobb kézzel 3 perc alatt állítaná össze, például.

 



#957 mgbg

mgbg

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2018 április 23. - 14:53

A nézők szempontjából azt hiszem igazad van, a Kassai Lajos nevéhez kötődő Magyar-stílusú verseny valóban talán egyhangú a nézők szempontjából. Ugyanakkor a versenyzők szempontjából nem az, ez számít az egyik legnehezebb stílusnak a változó távolságú lövések és a sikeres versenyzéshez szükséges nagy lőgyorsaság (gyors töltés) miatt. Nem véletlen, hogy aki ebben jó az általában a többi stílusban is az élen teljesít. Persze ezt a pályát is lehet gyorsan teljesíteni. A legújabb verzióban 99 m a pálya hossza és 20 mp a szintidő, afölött nem érvényes az aktuális futam, hiába van érvényes találat. A legjobbak 18-19 mp körül mennek végig (szép kényelmes vágta) és 10-12 közötti nyílvesszőt lőnek ki (Kassai Lajos rekordja 13 nyílvessző). Ugyanakkor egy gyors ló ezen a pályán végigszáguld 7-8 mp alatt, ez nyilván sokkal látványosabb. Ha a lovas leadott ezalatt minimum 3 lövést és ebből legalább egy pontot ér, akkor az időpontok beszámíthatóak (1 mp 1 pont, tehát 8 mp esetén 20-8=12 időpont). A jelenlegi nemzetközi szabályok szerint ugyan max 11 időpont adható (9 mp-nél nem érdemes gyorsabban menni) de ez változhat.

 

A koreai pálya a nézők szempontjából izgalmasabb, mert ott 14mp 90m-en a szintidó és megéri 8-9 mp alatt végigmenni, ha a versenyző ezalatt mindegyik táblát (90m-en max 3) el tudja találni. A táblák jellemzően 7m-re vannak, tehát a feladat könnyebb. Nehezítés ugyanakkor, hogy csak tegezből szabad tölteni, kézből nem. Ez azonban még mindig egyenes pálya.

 

A harmadik legelterjedtebb stílus a Lengyel vagy Vadász-stílus. Ez már Ernestnek is jobban teszene, itt nincs megkötve a pálya alakja és tulajdonképpen a célok alakja sem. Jellemzően ez 700-1200 m közötti kanyargós, sok esetben fel illetve lefele irányuló vágtaszakaszokkal jellemezhető pálya, a terepviszonyoktól és a kitűző fantáziájától függően. Lehet benne ugrás közbeni lövés is. A franciaországi Európa-bajnokságon pl. 3D célok voltak a nagy medve vagy szarvasfigurától kezdve a 4-5 m- magasba fellógatott madárfiguráig. Ebben a versenyszámban nagyon számít az idő, ha jól van megalkotva a pálya, akkor a lőtt pontszám és az idő kiegyensúlyozódik, de túl lassú lóval nincs esély győzni.

 

Van még pl a koreai Mógu stílus, itt egy lovas maga után vonszol egy kb 1m átmérőjű gömböt, 2-3 lovas üldözi vágtában íjjal a kezében és a gömbre kell lőni. Látványos, de nyilván kockázatosabb versenyszám.

 

Volt egy hazai kísérlet egyébként kb. 2 éve egy történeti csata-helyzetet szimuláló versenyszám meghonosítására. A leírások szerint őseink "forgószélként" támadtak, körbe-körbe lovagolva viharzottak az ellenség arcvonala előtt és mindig az lőtt, aki az arcvonalhoz közel volt. Ezek alapján egy 30m-es kört alakítottak ki, amelynek egyik érintőjétől kb 5m-re volt 3 ellenség alakú céltábla (törzse 3 pont, feje 5 pont). A versenyzőknek 3 kört kellett lovagolni szintidőn belül és lőni, amikor lőhelyzetbe kerültek (előre-oldalra-hátra, akár enyhén keresztbe is). A jobb-balkezes probléma megoldására az a javaslat született, hogy mindenkinek mindkét irányban teljesíteni kell a pályát El lehetett dönteni, hogy a versenyző próbál másik kézzel is lőni, vagy (bár ez a csata-szimuláció szempontjából nem reális) akár a teljes 30m-es körátmérőt keresztül lőve is lőni az egyik irányú vágtánál, ameddig csak lehet. Bár ennél az ellenirányú vágtánál a korlátozott idejű próba alatt jóval kevesebb találat született, ezt a verziót élvezte legjobban mindenki  :cool: . Egyenlőre sajnos nem honosodott meg ez a történelminek mondható versenyszám, de remélem előkerül ismét.


  • Ernest kedvelte

#958 mgbg

mgbg

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2018 április 24. - 9:55

Ma érkezett:

 

Kedves Lovasíjászok!

 

Örömmel jelentjük be, hogy idén rendhagyó sportprogrammal bővül a hazai lovasíjász eseménynaptár. A Nemzetközi Lovasíjász Szövetség (International Horseback Archery Alliance / IHAA) a Magyar Lovasíjász Akadémia Sportegyesületet kérte fel a legelső Nyílt Lovasíjász Világbajnokság lebonyolítására.

 

A világbajnokságnak  a pomázi Magyar Vár Tábor ad otthont július 5 és 8 között, míg a döntő futamokra július 8-án kerül sor.  A világ eddigi legnagyobb lovasíjász bajnokságára 34 országból várhatóan több mint 100 versenyző érkezik. A versenyszámok egymással egy időben, három pályán fognak lezajlani a magyar, a koreai, valamint a lengyel versenystílusnak megfelelően. A magyarországi tagegyesületek segítségének és számos lovasíjász felajánlásának köszönhetően körülbelül 60 ló fog a küzdőtársak rendelkezésére állni. A jelenlévők rendhagyó módon a pozsonyi csata hőseire emlékeznek az ütközet 1111. évfordulója alkalmából.

 

Minden ország lehetőséget kap arra, hogy saját maga válassza ki a világbajnokságon induló versenyzőit. Ennek érdekében válogató versenyt rendezünk május 27-én Pomázon, a Magyar Vár Tábor területén. Az Országos Válogató Versenyről 12 versenyző kerül be az I. Nyílt Lovasíjász Világbajnokságra.


Az Országos Válogató Versenyre való jelentkezés határideje: 2018. május 7. Jelentkezését ITT teheti meg.

 

További információkért keresse fel a Világbajnokság hivatalos weboldalát, illetve a Facebookon található eseményt.

 

A versenyszabályokról az IHAA oldalán tájékozódhat.

 

 

Baráti üdvözlettel,

 

Némethy Christoph
Magyar Lovasíjász Akadémia SE
info@haowc.info


  • Ernest kedvelte

#959 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2018 június 30. - 18:00

A jövő héten!!!



#960 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2018 július 18. - 10:14

Hm. A Facebookon az Országos Lovas Fórumban Kassai Lajos éppen írt egy hozzászólást eme versenyhez.