Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Kehesség


  • Please log in to reply
738 válasz a témához

#121 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 14. - 18:19

Köszönöm, megpróbálom. Nem tudom a teljes rideg mennyit segítene, most reggel 7-tõl délután 4-ig van legelõn, éjszakára istállóban. Kicsit félteném ebben a nagy hidegben kinnt hagyni, fõleg, hogy az egész ménes már bennt éjszakázik, és még nincs tul jó kondiban. Javulgat, mert etetem rendesen, de szerintem még sovi a minuszokhoz. Pláne ha nem kehes csak megfázott?!

#122 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 14. - 18:21

és ha huszperc orrbefogás után sem köhög akkor nem kehes :D

#123 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 15. - 9:58

Kicsit félteném ebben a nagy hidegben kinnt hagyni, fõleg, hogy az egész ménes már bennt éjszakázik, és még nincs tul jó kondiban. Javulgat, mert etetem rendesen, de szerintem még sovi a minuszokhoz. Pláne ha nem kehes csak megfázott?!

Hozzászólás megtekintése

Hát már azért kicsit késõ rideghez szoktatni... Ezt különben, hogy kehes vagy megfázott, a doki "talán" jobban el tudja dönteni, mint mi innen, gép mögül. Szerintem.

#124 Csöni

Csöni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 61 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 15. - 11:26

Kicsit félteném ebben a nagy hidegben kinnt hagyni, fõleg, hogy az egész ménes már bennt éjszakázik, és még nincs tul jó kondiban. Javulgat, mert etetem rendesen, de szerintem még sovi a minuszokhoz. Pláne ha nem kehes csak megfázott?!

Hozzászólás megtekintése

Hát már azért kicsit késõ rideghez szoktatni... Ezt különben, hogy kehes vagy megfázott, a doki "talán" jobban el tudja dönteni, mint mi innen, gép mögül. Szerintem.

Hozzászólás megtekintése

A doki biztosan okosabb, de nem mindegyik! A ridegtartást nem kezdeném most a helyedben. Kukorica allergiáról még én sem hallottam. Ahová régen lovagolni jártam, sokáig volt egy öreg kehes ló, szigorúan istállóban. Minden nap lovagolgatott rajta pár gyerek. Akkor adták le vágóba, amikor már enni sem tudott az állandó köhögéstõl.(Mindannyian megsirattuk!)

#125 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 15. - 17:15

Kipróbáltam az orrbefogást, nem köhögött. Sõt, reggel már nem köhögött, mikor kiengedtem az istállóból. Este újra köhintett párat, míg evett, de aztán abbahagyta. Azért kértem itt tanácsot, mert igazából az állatorvos sem volt biztos a megfázásban, gondoltam vannak olyan dolgok, melyek csak a kehes lóra jellemzõek. Kaptam pár ötletet, ezek közül egy sem igaz rá. Ma az orvos már porallergiát állapított meg, azt hiszem ezt már nem sok választja el a kehességtõl.De nem biztos benne. Azért mondta mire figyeljek, így ma már nem csak az abrakját, hanem a szénát is vizezve kapta, lovaglás abszolute leállítva. A gyógyszeres kezelést még pár vizsgálat függvényévé tette.

#126 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 16. - 20:25

Szerintem a faradekonysag,a megnovekedet legzes es pulzusszam, valamint a tagulo orjukkal torteno legzes lenne esetleg jellegzetes a kehessegre.De ez eleg relativ,mert ezek a jelek a legtobb legzoszervi betegsegben jelen vannak.Szorit e hasbol legzes kozben?Esetleg a lobetgsegek cimu konyvet ajanlom,ott eleg jol le van irva,ha nem tudod megszerezni ird meg,akkor megirom neked a teged erdeklo reszt.Kukorica alergiarol en se hallotam,a lovak nem a takarmanyra hanem a takarmanyban levo esetleges peneszgombakra szoktak allergiasok lenni ez vezethet a kehesseg kialakulasahoz.

#127 Csöni

Csöni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 61 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 6. - 11:35

Kedves lilith!Több kehes lovat is láttam már. Terhelésre,vagy elég sokszor az is ha csak felülsz és lépésben megtesztek 100-200 métert biztos köhhint párat elõrenyújtott nyakkal, hasból, úgy hogy az az érzésed elõre lerepülsz a hátáról. Persze a betegség elõrehaladottságától is függ, mekkorák a köhhintések. A lovak könnyen kapnak tüdõtágulatot bármitõl, de a gyógyítása még ismeretlen ha jól tudom. Sajnos! Russzul szellõzõ istállótól, portól, megfázástól, erõltetéstõl... Nem vagyok állatorvos, talán ha látnám a lovat könnyebb lenne. Van sajnos összehasonlítási alapom.( Pécstõl messze van a lovad?)De ha boszikkal nem állsz le, nem sértõdök meg.

#128 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 10. - 19:22

A lovam Dunaújváros mellett van, nincs túl közel Pécs. Túlesett már pár doki vizsgálódásán, a héten fogadnak földváron a kórházban, ott talán többet tudnak mondani. Nem kehesség, valamilyen fajta allergia, terhelésre nem mutat tüneteket, vagy a szénára, vagy az istállóporra gyanakszunk, de hosszabbodnak a nappalok, egyre többet van kinnt, így remélem javul majd. Volt egy mélypont, mikor a köhögéstõl összeesett, nem kapott levegõt szinte, azóta egyre jobb. Egyébként megfigyelésem szerint mikor nem csak sétálgat a legelõn, hanem ügetésben lemozgatom, utána könnyebb neki, hosszabb idõre elmarad a köhögése.

#129 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 16. - 18:21

Az elsõ pillanattól csak ettõl féltem. Hogy valami olyan történik, amin én nem segíthetek. Hogy a szeretett lény a féltõ gondoskodás ellenére betegségre ítéltetik. Mindig ott motoszkált a gondolat, hogy egyszer ilyesmi történik. Hogy állok össze-vissza kalimpáló szívvel, nézem, ahogy az orvos vizsgálja, hümmög, majd a szembembe néz, és kimondja.Mikor enyém lett tudtam, hogy nem egészséges. Hogy sérült a lelke, sérült a teste, de muszáj volt, hogy segítsek rajta. Napokat forgolódtam álmatlanul, hisz tudom, nem menthetek meg minden lovat. De õt ki kellet mentenem onnan, ahol a biztos halál várta. És eleinte úgy tünt, gyógyulásával hálálja meg a szeretetet, gondoskodást. Lassan engedett közel magához, lassan engedett fel a fagy , ami a szívébe költözött, de látható, érezhetõ volt a javulás.Aztán elkezdõdött ujra. Eleinte csak reggel hallottam a köhögését, majd egyre gyakrabban.Aki hallotta, már tudja milyen ez, fájó a fülnek, és még fájóbb a szívnek, a szeretett lény szenvedését hallani.Ezért ma útnak indultunk. Még a szerencsehozó gyûrümet is felhúztam, és a reményt is zsákba gyûrtem a szerencse mellé.A szerencse elkerült, de remény van. A doki õszinte volt, több lehetõséget sorolt fel, ezek nagy részét egybõl hárítottam. Nem, nem akarok rajta a jobb napjait kihasználva gyorsan túladni. Nem, nem kérem a szteroidokat a rengeteg, és veszélyes mellékhatással együtt.De nem engedtem el fülem mellett halk megjegyzését a természetgyógyászatról, és végighallgattam egy lehetõséget, mely igen új, igen drága, itthon még nem, de Amerikában nagyon jó eredményekkel segített állatokon.Így jöttünk el. Sírtam, mikor visszaengedtem a legelõre a társai közé. De látva erejét összeszedem magam, hisz a reményt hazahoztam.Ui.: Ide is beírtam, mert igaziból ide tartozik.

#130 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 17. - 13:09

Ki tudnád fejteni mi az az igen drága amerikai módszer amirõl beszélsz?Mivel anno én is hallottam valamit, de nem emlékszem pontosan, és sehol sem ismerik (egy mûtéti eljárásról van szó?)Köszönettel Réka, Remény, chyki

#131 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 17. - 16:31

Az igen drága azért relatív, mert nagyjából 100e betakarja, egyenlõre ennyi, mert M.o-n 2 ló van mégcsak ebben a programban, Amerikában vannak már eredmények, de személyes tapasztalat nélkül a doki (Dr.Túri), csak , mint bizonytalan kimenetelût tudta ajánlani.A módszer a következõ: levesz a betegtõl egy adag vért, ezt kinnt bevizsgálják 80 allergénre, ebbõl 20-30 tuti pozitív, erre speciálisan összeállítanakegy szérumot, amit 288 napon át a lóba kell injekciózni, 1ml-10ml -ig növekvõ adagban, és változó idõintervallumban. Javulás a kezelés vége felé várható. Ez valamiféle immunizáció, gondolom a szervezet hozzászoktatása az allergénekhez.De, nincs mellékhatás, mint a szteroidoknál, és nem tüneti, hanem valós eredménnyel kecsegtet.

#132 Playng

Playng

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 74 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 22. - 14:38

Kedves lóbarátok. Eddig csupán ámulattal és szomorúsággal olvastam a hozzászólásaitokat, de mostanra sajnos én is részese lettem ennek a borzalomnak. Léna (12 éves atv kancám) kb. fél éve kezdett el köhögni, amit akkor a doktor, aki az ínszalag-meghúzódását is kezelte, egyszerû, spontán allergiának diagnosztizált. Mára a köhögése már annyira felerõsödött, hogy naponta többször is erõs rohamok gyötörték, az utóbbi idõben már nem is lovagoltam. Erõs hasi légzést is tapasztaltam nála az utóbbi 2-3 hónapban. Ekkor kezdtem utánaolvasni a problémának, és némi tájékozódás után kehességre, COPD-re tippeltem. Már korábban is ridegtartásban volt, bár õ maga választotta ezt az életmódot, az istálló ajtó ugyanis nyitva állt elõtte, de nem élt vele. Felhívtam egy régi jó ismerõsömet, Dr. Tóth Attilát, és rábíztam a lovat. Most sem csalódtam a szakértelmében. 2.-3. szintû COPD-t állapított meg nála. Elmagyarázta a betegség lényegét, hogy a tüdõ belsõ fala gyulladt be, nyálka tapadt rá és a légzõszervekre, a léghólyagocskák "elkoptak", a hasi légzés következtében pedig olyan, mintha a ló izommunkát végezne légzés közben, ezért lázzal is járhat a betegség. Adott egy gyógyszert (Ventipulmin Granulat) amivel a tüdejére letapadt nyálkát, gyulladást próbálja felszakítani. Amikor elfogy (500mg :( ), endoszkóppal további vizsgálatokat végez, majd kap injekciókat és szteroidokat. Az ok, amiért leírtam a történetet az, hogy szeretném ha elmesélnétek a tapasztalataitokat a betegséggel és a gyógyszerrel, a szteroidok mellékhatsával és a gyógyulási esélyekkel kapcsolatban. Én sem örülök neki, hogy ilyen erõs gyógyszereket fog kapni, hadakoztam a szteroidok ellen, de Attila azt mondta, nincs mit tenni, ez a legjobb megoldás. Szeretnék tanácsot kérni tõletek, ahogy olvastam, többeteknek volt már ilyen szomorú tapasztalata. Elõre is köszönöm![FONT=Geneva][SIZE=7]

#133 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 22. - 16:20

Én azért még azt mondanám, hívd fel az én dokimat is, fenntebb leírtam egy új módszert, amit elmondott nekem. Nincsnek még lónál igazolt eredmények itthon, ezért a kúra sem annyira drága még, mint késõbb ha bizonyítottan hatásos.Ezen kívül találtam egy cikket a halolaj áldásos hatásairól, ami viszont kipróbált, egy tíz hetes kúra javulást ígér. Én jelenleg ezzel, és egy gyógynövényekbõl készült teával kísérletezek. A szteroidokat nagyon gondold meg, a mellékhatások néha rosszabbak, mint a köhögés, és egyre gyakrabban kell majd, hisz nem betegséget, csak tüneteket kezel.De fel a fejjel, és kitartás!! :ang:

#134 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 22. - 16:27

Hm, a takarmányos topicban meg pont arról volt szó, hogy az állati eredetû olajok a lovak számára nem túl egészségesek... :confused:

#135 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 22. - 16:29

Ha már olajok. Kapni az Anivetben tõkehalmáj-olajat lovaknak, hogy az milyen szuper...Omega-3 zsírsav és egyebek.Aztán a Cavallo-ban megjelent a cikk, hogy a halolaj (állati eredetû olaj) mégsem jó a lovaknak. :guny:

Hozzászólás megtekintése

Egy lovastársam talán a Sloothaak kurzuson hallotta hogy a csukamájolaj milyen hiper-szuper a lónak. Adott is neki nyomban, mire a lónak úgy bedagadt a szája tõle hogy tiszta bantu néger benyomást keltett szegényke... És amikor kijött hozzá az állatorvos azt mondta hogy ez baromság, mert rengeteg benne a D (?) vitamin, és felejtse el a csukamájolaj-témát.

Hozzászólás megtekintése



#136 Playng

Playng

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 74 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 22. - 17:05

Szteroidok esetében milyen mellékhatással kell számolnom? Lerövidíti ez a ló életét? Okoz neki szenvedést, fájdalmat? ÉS így, betegen, kb. meddig élhet még?[SIZE=7][FONT=Geneva]

#137 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 23. - 19:19

A halolajról, azaz az omega-3 zsírsavról. A cavallo cikkét én is olvastam. Viszont nem sokkal késöbb egy másikat is.Az omega-3 zsírsavat elsõként a lovak allergiás bõrbetegségeinél használták, sikerrel. Ezután a bécsi egyetemen kísérleteztek tüdõbeteg lovakkal, 2x10 héten át napi 140ml halolaj adagolásával. A kísérlet végére 80-90%-al csökkent a tüdõben a gyulladásos sejtek száma. Ugyanis a szervezet az omega-3 zsírsavakból gyulladáscsökkentõ szövethormont állít elõ, ezen kívül szûkítik az ereket, és megakadályozzák a vérlemezkék összetorlódását, ez szintén gyulladás csökkentõ hatású.Engem meggyõztek, de aki továbbra sem bízik az állati eredetû olajokban a lenolaj szintén omega-3 zsírsav forrás.A gyógynövényekrõl. Én jelenleg kakukkfûbõl és ánizsból készítek forrázatot, ez öntöm szûrés nélkül a zabra, én annyi javulást vettem észre egy hét alatt, hogy már nem köhög evés közben, rögtön az elsõ falat után.De persze minden állat más és más, mindenki beszélje meg szerintem a dokijával. ;)

#138 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 24. - 18:36

Nem tudom, miért 2x10, errõl nem szólt a cikk, de gondolom volt közben szünet.Halolaj ( ez csukamáj lenne, nem tudom), vagy lenolaj, ennyit írtak, de mert nem jutottam egyikhez sem gyorsan és ilyen mennyiségben, vettem omega-3 lágyzselatin kapszulát (minden dm, és biobolt tart), az adagolásban a dokival megegyeztünk a napi 1, majd 2, végül 3-ban. Mivel az én lovam nem szivesen ette meg, rágta, de ez ilyen rágószerû, nem tudta szétrágni, ezért a langyos gyógyteában feloldom, ráöntöm az abrakjára, és így nagyon szivesen elfogyasztja.

#139 Csöni

Csöni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 61 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 10. - 13:53

Bocs lilith, hogy nem válaszoltam eddig. Örülök, hogy úgy tûnik nem kehes a pacid. A kakukkfû jó a köhögésre én is azt ittam. Azért tûntem el, mert nekem otthon nincs internetem, csak a munkahelyemen, de táppénzen voltam, vírusos tüdõgyulladással. Én is kakukkfû és egyszer hagymateát is ittam, de a hagymatea borzasztó volt. A pörköltcukor finomabb és állítólag jó nyákoldó.Nekem! Lónak nem tudom.Lényeg, ha javult kicsit is, bízhatsz benne, hogy nem keh, mert az nem javul, csak rosszabbodik. Ezt nem vigasztalásnak szánom, de tény.Most sajnos be kell fejeznem, majd ha ráérek jelentkezem. :hupp:

#140 Gazella

Gazella

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 157 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 15. - 18:16

Úgy olvasom, hogy hasonló gondokkal küzdök Én is.A lovam köhécsel már igen jó ideje, de az elején semmi érdemlegeset nem lehetett nála találni, doki által porallergia néven futott a dolog, minden locsolva, portalanítva stb.Mostanra már sajnos rendszeres a köhögés és 2-es fázis állapított meg a doki, van nyálka lerakóddás stb., amire szintén a Ventilpulmint kapta, semmijen reakcióval, ha csak azzal nem, hogy állandó izomremegése volt, meg izzadt a nyaka, de egyébként semmi. A ventilpulmin reggel este, délben meg ACC 200-as.Ez nem segített semmit. Ami nekem bejött, hogy abrakra hurutoldó keverékbõl teát fõzõk, belevágok 1 közepes fej vöröshagymát, illetve ajánlottak egy homeopátiás gyógyszert a sticta pulmonaria CH 15-öst, amit adtam is neki, és teljesen megszûnt a köhögése ( kapta 3 héten át ), utána 1-2 hónapot szünetelt majd újra köhögni kezdett, most egyenlõre ACC kúrát és teákat kap, na meg a stictát.Nála nincs izomprés kilégzéskor, és munkában és terhelésben teljesen normális! -Nincs nomád tartásban sem.

#141 Feri58

Feri58

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 56 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 18. - 17:56

szisztokSokáig gondolkodtam hogy irjak-e Fõleg mivel más topikokban már olvastam nem túl kedvezõ véleményeket ,valamint ellen véleményeket a noni-ról.Sajnos bekerültünk mi is a klubba kedvenc lovunk több éve kisebb nagyobb kihagyásokkal köhög por alergia, kehes, ez már igy fog elmenni stb,sajnos nincs segítség ez az állatorvosi vélemény. Mindennel probálkozunk de semmi eredmény ami tutira használ a tavasz és a zöld legelõ. Most nagyon szenved és ettöl mi isA netten találtam egy cikket Állatorvos ir a Noni gyogyhatásáról kehes lónál valamint egy izület gyulladásos esetrõl Ha a fele igaz akkor is szép amiket ir.de én nem errõl szeretnék vitát nyitni, Utána olvastam a témának majd ugy döntöttem megprobálom hátha talán még egy esély a lovunknak. Na mindegy a lényeg mi kiprobáljuk egy barátom is lehozta hozzánk a kehes lovát igy két beteg lovon teszteljük a csodás hatások miat amiröl olvastam beadjuk a verseny lovainknak is az eredményekröl akár pozitiv akár negativ hetente irnifogok itt illetve honlapunkonwww.tiszananalovasklub.huremélem tényleg segít. Szoval ma beadtuk az elsõ adagokat a száraz takarmányhoz keverve, simán megették. Most várjuk CSODÁT.

#142 Feri58

Feri58

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 56 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 1. - 13:40

Eltelt egy hét, látványos eredmény nincs, de egy hét alatt nem is vártunk csodát.Reménykedünk a Fantomnak már négy napja nem volt köhögési rohama.Ez a juce hatása ,vagy az idõ enyhülése miatt van-e azt nem tudjuk.

#143 Feri58

Feri58

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 56 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 18. - 18:44

Eltelt egy honap amiota adjuk a nonit a lovaknak. Fantom Õ volt a legbetegebb, egy honap alatt nem volt köhögéses rohama sokkal könyebben lélegzik,kedély állapota sokat javult.Leó Õ kevésbé volt beteg, köhögése teljesen megszünt hasilégzés nem látszik rajta ugy tünik tünetmentes, két hét mulva elkezdjük dolgoztatni reméljük munkában sem jön majd ki.

#144 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 24. - 19:12

Megírnád, hogy hol és mennyiért szerezted be a nonit, és milyen adagolásban adjátok a lovaknak?

#145 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 4. - 12:38

Hahó, dokik! Valakit ki kéne hívnom Zsurmóhoz, mert köhög, de érdekes módon csak a karámban, illetve ha kikötöm pucoláshoz, mert munka közben egyáltalán nem, egyik jármódban sem - egészen addig, amíg haza nem értünk a lovardába, és újra ki nem kötöm :( Teljesen érthetetlen, mert menõkedve is van igencsak... Meg kéne endoszkópoztatni, és az lenne a kérdésem, hogy kit ajánlotok, aki ért is hozzá, van is endoszkópja, és nem aranyárban jönne ki (Csomádra - Fót mellé)... Gondolom, a válaszokat inkább privátban várnám. Köszi elõre is!

#146 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 4. - 14:32

Filly!A feltett kérdésben nem tudok segíteni, de mintha az én lovamra írtad volna a tüneteket. 4 éve köhögni kezdett itthon, igaz, pont munka (futószárazás) közben. De a munka itthon volt akkor neki, ahol futószáron a köröket róva bizony rendesen kavarodott mellette a por. Akkor egy nevesebb dokival megnézettem, õ azt mondta, kutya baja. Aztán 2 évvel ezelõtt rosszabb lett a helyzet, itthon köhécselt, és néha olyan légszomj közeli állapot is kialakulhatott nála, mert eléggé erõltetve, nehezen kezdte szedni a levegõt, illetve néha olyan köhögõroham jött rá, hogy azt hittem, megfullad. De csak és kizárólag otthon, mikor terepre kilovagoltam vele, soha még csak nem is köhintett. Pedig egy terep olyan 20-25 km-es táv nálunk, mindenféle jármódban. Meg aztán itthon néha olyan hangokat is kezdett kiadni, mintha öklendeznie kellene, látszatra is ilyen volt, amit csinált. Szóval 2 éve kihívtam egy másik dokit, aki szerintem itt a környékünkön a legelismertebb, mondjuk "aranyáru" is szerintem. Mondtam neki, hogy ha endoszkóp nélkül is fel tud állítani egy igen valószínû diagnózist, akkor a ló érdekében (nem a pénztárcáméban, de azért az sem mellékes) mellõzük inkább a dolgot. Tényleg alaposan megvizsgálta, endoszkóp nem kellett. Véleménye szerint allergiás, a legvalószínûbb a porallergia. Amibõl késõbb ugye akár kehesség is lehet, ha jól tudom. Így ugye a szokásos tanácsokat adta: szálas takarmány és abrak legalább fél órán át történõ vízben áztatása (nem szimplán locsolása) még mielõtt elé tenném, és állandó friss levegõ (ami már akkor is megvolt- félridegtartás), meg írt fel rá valamiket. Persze a félrideg tartásban télen egyáltalán nem tudom megoldani a takarmány áztatását. Allergiateszttel többet lehetne megtudni. Azóta is köhécsel itthon néha-néha, de nem olyan súlyosan, mint 2 éve. Igaz, általában télen evés közben köhög (amikor nem tudom áztatni a szálast), meg tavasztól õszig, amikor a talaj nem nyirkos, nedves, hanem poros, száraz. Itthon csak kicsi karámot tudok neki biztosítani, aminek a talaja homok. Hempergõzéskor ahogy felkavarodik mellette egy kicsit is a por, akkor szokott köhinteni egyet-egyet. A doki szerint a legjobb lenne egy hatalmas legelõre kicsapni, de én nem tudok neki ilyet biztosítani.

#147 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 4. - 16:43

Köszi! Zsurmó egy hatalmas legelõre van kicsapva, de a szálas vizezése nem lenne megoldható. Komolyabb tüneteket még nem mutat, csak köhécsel, de azért aggódom... Ki volt kinn nálatok? (Jöhet magánba ;))

#148 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 4. - 19:43

Filly, 2 éven keresztül az enyém sem mutatott néhány köhintésen kívül komolyabb tüneteket. :( Én azért is ijedtem meg piszkosul már ekkor is, mert az anyjának is hasonló tünetei voltak, csak még hirtelenebben, és sokkal erõsebb tünetekkel. Egyik napról a másikra, kb. mint a kehesség 3-4. stádiuma, olyan lett az állapota. Aztán 1-2 hónap alatt elmúlt, néhány köhintésen kívül tünetmentes volt, lovagolni is lehetett, nagyon is bírta a terhelést. 2 évig tünetmentes volt, aztán megint egyik nap már nem kapott levegõt, a levegõvétele 50 méterrel távolabbról is hallatszott. De ekkor már enni sem akart... 1-2 hónapon belül elvitte, nyáron lesz 4 éve. :( Én ezért vagyok ezzel kapcsolatban félõs. Persze nem téged szeretnélek riogatni, csak elmeséltem, én bizony a legrosszabbra is fel vagyok készülve. A csikója (mostani egyik lovam) 9 éves lesz ebben a hónapban, és 4 éve köhintett elõször. 2 évig csak néha-néha köhögött. Aztán hirtelen lett ilyen fulladásos, de akkor megnézettem a dokival, és azóta megint csak köhög néha, azt is úgy vettem észre, hogy valóban a porra.A többi megy magánban. ;)

#149 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 4. - 20:00

Vikingnél is most derült ki, hogy valszeg allergiás :( Amibõl tudtommal sajnos elég egyenesen következik elõbb vagy utóbb a kehesség. Most kap 10 napig bisolvont, utána meglátjuk, jön-e az endoszkóp :( Nagyon furcsán adja õ is elõ ezt a köhögéses történetet: kint terepen pl. sose, pályán idõnként az elsõ ügetésnél egyet-kettõt. Viszont egész télen nagyjából ez ment. Hetekig (hónapokig) semmi, aztán megint egy... Úgyhogy ma volt nála doki, és ezt mondta :(

Edited by BoKa, 2006 április 4. - 20:54.


#150 Feri58

Feri58

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 56 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 22. - 18:48

Ne haragudj hogy, csak most irok, elnézéstAkkor sorban. A nonit kintröl Németországból kapjuk hálozaton keresztül Kb 18000-20000ft-ért éppen aktuális valuta +szállítás ha kell.Egy flakon 2.84L Adagolás elsö 10 nap 0.7dl reggel 10. nap után 0.5dl.Hogy a kehességet gyogyitja ezt nem álítom de ,hogy az allergiára jó az biztos.mind a két ló esetében az allergiás köhögés szinte teljesen megszünt a Fantom még néha köhint de õ olyan szinten volt hogy az elaltatásán gondolkodtunk, ha elmentél elötte a seprüvel az istállóban köhögö rohamot kapott.Most kint van a töbiekkel a legelön egyre többet mozog és sokkal jobban van. Persze ehhez a tavasz és a friss levegõ is hozzájárul most láthatoan könyebben lélegzik. Leo teljesen rendbejött nem köhög hasi légzés nem látszik rajta munkában és utána sem.Egyéb tapazstalatokról a honlapunk forumán számolunk be tiszananalovasklub.hu

#151 Guest_László72_*

Guest_László72_*
  • Guests

Közzétéve 2006 május 4. - 9:19

Sziasztok!Nagyon nagy bajban vagyok.Kehes a lovam,eddig rendszeresen kezeltettem állatorvossal.Saajnos a vállalkozásom csõd közelében jár ezért nincs pénzem orvosoltatni.Vágóba nem szeretném!Segitséget kérnék tud-e vki olyan helyet ahova eladhatnám, ahol tovább tudnák tartani.Köszi elõre is!

#152 Paprika

Paprika

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 40 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 14. - 19:32

László ! Én hallottam egy alapítványról, pontosan már nem tudom, hogy mi a neve. Valahol vidéken van, kifejezetten öreg, beteg lovaknak. Azt hiszem még gyerekek lovagolhatnak rajtuk, de már effektív munkát nem végeznek. Szerintem internetes keresõben, esetleg állatorvosoktól próbálj érdeklõdni. De van ilyen, az tuti. Én a mostani lovas kiállításon a szórólapjukat is láttam (Sajna már nincs meg). Remélem találsz vmit.

#153 arikan

arikan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 287 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 16. - 15:44

Sziasztok!Az lenne a kérdésem, hogy mi a kehesség 4(-5) fokozata, mik a tünetek, meddig gyógyíthatóValószínûleg valaki már válaszolt a kérdésemre, csak sajna nem találom. Lécci segítsetek!Elõre is köszi!

#154 moma

moma

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 92 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 16. - 17:39

Szia!nekem volt nagyon kehes lovam(õ van a képen-ott már évek óta az), sajnos allergiás lett és eldurvult...tehát, a tünetei szinte folyton köhög, istállóban, porban fõleg. lehetõleg legyen egész nap karámban. orrfolyás, a kehbarázda vele jár, számolj vele, hogy mindenki el fogja temeni a lovad....de ha figylesz rá, hobbizni még mindig tökéletes! én ugyanugy lovagoltam, mint elõtte, persze a verseny el lett felejtve...még az állatorvosin se ment volna át....állítólag a vemhesség helyrehozza valamivel....sajnos én ezt nem tapasztaltam, mert nem lett vemhes, hiába rakattuk....hm.... szerintem ha figyelsz rá, akkor ugyanolyan jó társad marad mint volt. csak néha mérlegelj, és ha úgy látod, inkább hagyd ki az aznapi lovaglást, vagy csak sétáljatok.sajnos nagyon kitapasztaltam ezt az állapotot.....lehet vele élni!

#155 Feri58

Feri58

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 56 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 17. - 18:01

Megprobálom összefoglalni neked.A keheség legföbb ismérvei Köhögés ,tág orrlyukak, hasi légzés.A kehesség a tudomány mai álláspontja szerint nem gyogyitható.Tüneteit föleg a köhögést lehet kezelni. Tapasztalat :rideg vagy félrideg tartás mozgás ,de eröltetés nélkül minnél kevesebb por sok zõld fü langyos viz köptetök stb. Nekünk az allergiás tünetek kezelésére a noni juice nagyon bejött, de sajnos nem olcsó.

#156 arikan

arikan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 287 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 17. - 20:28

Igaziból karámban él, és már kehesen vettük, mert igen értékes tenyészmén. Van egy háreme, így igazán boldog lehet(szerintem). Alapjáraton nem köhög, meg zihál, de ha futnia kel, vagy teljesíteni a csõdöri kötelességeit, eléggé kivan.A tág orrlukak jellemzõek rá, meg a hasi légzés is, de nyugodt állapotban nem zavaró. Nem igazán dolgozunk vele, épp ezért(mivel van elég olyan lovunk, ami nem beteg), bár lehet, hogy nem ártana neki néha egy séta...Szóval akkor ezek szerint nincs olyan veszélyes stádiumban?

#157 moma

moma

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 92 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 19. - 15:51

az én volt lovamon alapállapotban is bárki megállapította a kehességet.tehát szerintem nem annyira súlyos....mozgás általában jót tesz..laza kis séták..szerintem a (gyógyszer mellett)nagyon sokat segíthet

#158 emeset

emeset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.390 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 24. - 13:55

Érdekelne, hogy valakinek volt-e már tapasztalata a következõben:a megvásárolt lóról késõbb kiderült, hogy kehes, és a szerzõdés alapján vissza akarta adni a volt tulajdonosnak. (A törvény szerint 60 napos garancia van a visszavételre.) Ebbe a helyzetbe kerültem, kíváncsi vagyok, hogy másnak mi volt a tapasztalata.

#159 G.Anikó

G.Anikó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 7. - 21:09

Sziasztok,ma derült ki Nádjusomról, hogy 3-ik fokozat :( Már több, mint egy hónapja nem lovagolom, nem dolgozunk, mert a kehességet eddig kizárták . . . szóval egyéb dolgokra gondoltunk... gondoltam köptetõk és pihenés jót tesz neki...Na mindegy, ezen már nem lehet változtatni.Mivel csak ritkán lovagolom, (hétvégente 2-3 órásakat), még gondolkozom és megnézzük, hogy szegénykém bírja-e, vagy csak erõlködik. Hajtani nem akarom semmi esetre sem. A doki rendelt gyógyszert (kúra, félévente kell ismételni, de a nevét elfelejtettem, nagyon kivagyok) ezt mindenképp beadom neki.Ha nem használ, gondoltam odaajándékozom jó helyre. Valahol olvastam, hogy nyugodt lovakat várnak ajándékba gyerekek mellé terápiás lovagoltatásra.Nem tudja valaki, hogy ez hol volt? Nádjusom nem azért nyugodt, mert beteg. Egy rosz mozdulata sincs, még én is elmegyek vele elöl terepen, pedig még (mindig) csak kezdõ vagyok. Ha sikerül tanyát venni, nem adom oda, hanem elélne legelõn,nyugdíjban, amíg lehet nálunk.

#160 emeset

emeset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.390 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 8. - 7:39

Sziasztok,ma derült ki Nádjusomról, hogy 3-ik fokozat  :( Már több, mint egy hónapja nem lovagolom, nem dolgozunk, mert a kehességet eddig kizárták . . .  szóval egyéb dolgokra gondoltunk...  gondoltam köptetõk és pihenés jót tesz neki... A doki rendelt gyógyszert (kúra, félévente kell ismételni, de a nevét elfelejtettem, nagyon kivagyok) ezt mindenképp beadom neki.Ha nem használ, gondoltam odaajándékozom jó helyre. Valahol olvastam, hogy nyugodt lovakat várnak ajándékba gyerekek mellé terápiás lovagoltatásra.Nem tudja valaki, hogy ez hol volt? Nádjusom nem azért nyugodt, mert beteg. Egy rosz mozdulata sincs, még én is elmegyek vele elöl terepen, pedig még (mindig) csak kezdõ vagyok. Ha sikerül tanyát venni, nem adom oda, hanem elélne legelõn,nyugdíjban, amíg lehet nálunk.

Hozzászólás megtekintése

Nagyon sajnálom szegényt, tudom, milyen rossz most nektek. Nekem a doki nem mondta, hogy hanyadik fokozat lehet, de már annyira rosszul van, hogy a zabját sem tudja egyszerre megenni, mert annyira fullad közben. Szerintem ez már a 4. lehet. :( Tudd már meg, hogy milyen kúrát ajánlott a doki, légyszi!A terápiás lovaglásra igaz, hogy nyugodt ló kell, de azért egészséges. Órákig sétálni, néha ügetni azért bírnia kell, nem fulladozhat, köhöghet közben a ló. Az én Tücsim is ideális terápiás ló lehetett volna, de már a séta is megerõltetõ neki.