Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Kullancsveszély?


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
218 válasz a témához

#1 Petya

Petya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.943 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 20. - 11:04

Sziasztok!Tegnap futószárazás végén vettem észre, hogy van a bokámban három kullancs :mad: Átnéztem utána gondosan a paci lábait, benne nem volt, pedig ott mászkál azon a helyen egész nap.Belemehet a lóba a kullancs?? Jelent ez számára bármiféle veszélyt??Kell ellene adnom neki védõoltást??Akivel szoktam üzeneteket váltani az tudja, hogy elég sok lovas témájú könyvet elolvastam,, gyakorlatilag az összeset amit be tudtam szerezni, de valahogy a kullancsról nem írt egyik sem.köszi a hozzászólásokat elõre is! [ Május 29, 2003, 20:05: Az üzenetet átszerkesztette: Huxley ]

#2 Tavasz

Tavasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 109 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 20. - 11:42

Ahonnan én elhoztam a lovamat, ott volt egy-két lóban kullancs, de az lovászok azt mondták, hogy a lónak nem árt. Hát, hogy ez igaz-e? Szerintem az állatorvos biztos tudja.

#3 Angi

Angi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 20. - 13:59

Szia Petya!Sajnos a kullancs belemegy a lóba. Faroktõ, sörény tõ, és a lágy részek, mint a comb, és a has találkozása. Ezeket a helyeket szeretik.Néha betegséget is okozhat, szerencse ez elég ritka. (Valami izom bénulást vagy mi a szöszt). Ez szerencsére észre vehetõ. A paci levert, nehezen mozog, esetleg le is fekszik, és nem nagyon kel fel, a vizelete sötét barna lesz. Orvost hívsz, és injekcióval meggyógyítható, de van oltás a megelõzésre is.

#4 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 20. - 14:18

Petya!Igaza van Anginak, de jobb, ha minden lovaglás után (minden kintlét után) átnézed különösen azokat a helyeket, amiket Angi leírt, és kiszeded belõle a kullancsot. ;) Üdv: Zsu [ 20 Március 2002, 13:21: Az üzenetet átszerkesztette: Zsuzska ]

#5 Angi

Angi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 20. - 14:25

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska:Petya!Igaza van Anginak, de jobb, ha minden lovaglás után (minden kintlét után) átnézed különösen azokat a helyeket, amiket Angi leírt, és kiszeded belõle a kullancsot. ;) Üdv: Zsu[/QUOTE]Jaja, Zsuzska leírta az egyik leglényegesebbet, amit kihagytam. :D Megfogod a kullancsot, és az óra járásnak ellentétesen csavarsz egyet rajta, és elengedi a kisdög a pacidat. De pár 100 Ft-ért lehet kapni erre a célra csipeszt, nem árt ha van.

#6 Petya

Petya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.943 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 20. - 15:01

Van kullancscsipeszem, magamból is azzal szedtem ki ;) Viszont érdekes, hogy a paciba nem ment bele egy sem, pedig tüzetesen átnéztem és észrevettem volna. Minden esetre ezentúl nem árt a bokámat szukuval kenni. A horgászatból tudom, hogy a hagyomásnyos, sajnos a legbüdösebb verzió a kenõcs a leghatékonyabb. Messze jobb mint bármely cég bármely spray alakú szere, de a legelviselhetetlenebb is :( Jó erõs szappan kell, hogy levigye.A bolháról akartam még kérdezni, de ezt nemrég olvastam, hogy nem megy bele a lóba (a vadászgörényembe sem, talán a szaga miatt ;) )

#7 ultimo

ultimo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 114 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 20. - 15:48

Petya! Lovas+pecás! Végre valaki! :D :D :D kullancsok. a ló szempontjából a Dermacentor Marginatus nevezetû kullancs veszélyes. A lovak megbetegedésében a Babesia caballi és a Babesia equi nevû vérélõsködõk játszanak szerepet. Ezeket az elõbb említett kullancs oltja be a lóba. A betegség neve Babesiózis. Tünetek: Magas láz, nehezített légzés, szapora szívverés, gyengeség, étvágytalanság, vérfestékvizelés. Ezek a tünetek a betegség lefolyásától függõen enyhébb vagy súlyosabb formában jelentkezhetnek. Idõben diagnosztizálva jól kezelhetõ, ritkán halálos is lehet. Védõoltás ez ellen nincs.ultimo

#8 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 20. - 16:24

Igen, sajnos mostanában több helyen találtak babesia-val fertõzött kullancsot.Védõoltás ellene valóban nincs, a kutyát 24 órán belül elviszi. (Törökbálint környékén az elmúlt egy hónapban két kutyus járt így Posted Image )Embernél maradandó bénulást okozhat, vagy agykárosodást, lónál súlyosabb vagy gyengébb kimenetelû izombénulást, agykárosodást. - legalábbis ezzel 'biztatta' az egyik lányt az állatorvos, akinek elpusztult a kutyája.

#9 ultimo

ultimo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 114 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 20. - 16:37

Na!A kutyát azért nem feltétlenül viszi el 24 órán belül. Elég sokat kezeltem, tudom. Embernél maradandó bénulást egy Borelia nevû baci okozhat, ez a Lyme kór. Lóban okoz vérfestékvizelést de ez nem összekeverendõ az izombénulásnál megfigyelhetõ tünetekkel.ultimo

#10 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 20. - 17:21

Az elõzõ pacimban (Bellában) elég sok kullancs volt, mivel rengeteget jártunk terepre, de nála sosem okozott ez gondot...Nálam viszont igen! Tavaly tavasszal osztálykiránduláson voltunk, belémmászott 1 ilyen kis dög. Utána jöttek a Lyme kór elsõ tünetei (piros "kör" a csípés körül meg ilyenek). Mondjuk én megúsztam egy 1 hónapos antibiotikumos kezeléssen, de azt mondják a Lyme-kór olyan mint az idõzített bomba... :(

#11 Angi

Angi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 20. - 20:10

Beszéltem az állatorvosunkkal, és megkérdeztem ezt a kullancs dolgot. Valóban nincs oltás kullancs betegség ellen (mea culpa a félre infóért), de azért nincs, mert a lovakra közel sem olyan veszélyes a kullancs betegség mint kutyákra, macskákra, szarvasmarhákra vagy emberekre. Jobban ellenállnak ennek a betegségnek, ha meg mégis, kikezelhetõ belõle.Amúgy a kutyámnak már volt ilyen betegsége, és nem pusztul el szerencsére 20 óra alatt, de tényleg elég vacakul néznek ki olyankor, tehát idõben felismerhetõ, és kikezeltethetõ. (Az Õ vizeletük is sötét barnává válik, és szinte huzzák magukat a földön).

#12 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 11. - 1:04

Sajnos elõ kellett ásnom ezt a topicot, és sajnos cáfolnom kell Angit.Bizony, hogy veszélyes a lóra is a kullancscsípés, ha Lyme-mal fertõzött az a kis dög.Eddig két eset zajlott le a lovardánkban. Szörnyû volt látni a levert, lázas, sántikáló, bágyadt lovakat... akik naponta kaptak injekciót. Õk már jobban vannak, most az én lovam is beleesett.Ezt találtam most hirtelen az interneten:A Lyme-kór A Lyme-kórt a nyolcvanas években diagnosztizálták elõször. Azóta emberekben a leggyakrabban megállapított kullancs által terjesztett betegség. A háziállatokon kívül lóban és szarvasmarhában is elõfordul. Sajnos Magyarországon az utóbbi években nagyon elszaporodtak a kullancsok. Ennek oka valószínûleg az, hogy mostanában enyhék a telek és nem pusztulnak el a hideg idõ miatt a kullancsok fejlõdési alakjai. A betegséget a Borrelia burgdorferi nevû baktérium okozza, mind az emberben mind pedig az állatokban. A baktérium fenntartói a vadon élõ rágcsálók és a nagyvadak. A kullancs ezekbõl az állatokból szív vért, és adja tovább a kórokozót.A fertõzött kullancs okozta csípés helyén néhány nap elteltével bõrpír keletkezik, azonban ez a kutyák bundája miatt általában nem vehetõ észre.A betegség diagnosztizálása nem egyszerû feladat, hiszen a klinikai tünetek nem mindig egyértelmûek. A betegség megállapításához feltétlen szükséges a vérvizsgálat.TünetekLáz, elesettség, a nyirokcsomók megnagyobbodása, szõrhullás, sántaság .Gyakori a végtagízületek duzzanata, gyulladása is. Elõfordulhat sokízületi gyulladás is.Ritkábban szívizomgyulladás is jelentkezhet.KezelésLegalább 6 hetes speciális antibiotikum kúra.Ha a betegség korai stádiumban kerül felismerésre, és idejében elkezdõdik a gyógykezelés, akkor jól kezelhetõ.Ha viszont késõn diagnosztizálják a betegséget, és a kóros folyamatok elfajulnak, akár halállal is végzõdhet.Ezért is nagyon fontos a megelõzés. Az elsõdleges cél a kullancs elleni védekezés. Itt is az általános kullancs elleni szerek alkalmazása ajánlott, amit már ismertettünk a babesiosis leírásakor.Az ismertetett kullancs elleni szereket, az állatpatikákban illetve az állatorvosoknál lehet beszerezni.A betegség ellen rendelkezésre áll vakcina is, ami 1 éves védettséget biztosít a betegség ellen. A vakcinázási programról az állatorvos tájékoztatást ad.

#13 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 11. - 1:20

Az alattomos "kullancs-kór" - a Lyme Borreliosis A kullancs által terjesztett Lyme-kór legnagyobb veszélye abban rejlik, hogy a jelentkezõ tünetek sokszor más betegségre utalnak, így a téves diagnózis alapján a helyes kezelés sem kezdõdik meg. A tüneti kezelés átmenetileg segíthet ugyan, de a fertõzéstõl nem szabadítja meg a szervezetet. Tudja-e, hogy - a kullancsok csípése fájdalmatlan, ezért kullancs-csípés bárkit észrevétlenül érhet - a hímnemû kullancs kis vérszívás után nyomtalanul eltûnhet, a fertõzés viszont kialakulhat - hazánkban csaknem minden tizedik kullancs fertõzött a Lyme-kórt okozó baktériummal - a Lyme-kór legalább százszor gyakoribb a kullancs által közismerten terjesztett vírusos agyvelõgyulladásnál - a baktériumok az emberi test sejtjeibe is bejuthatnak - a baktérium külsõ felszíne fertõzés után többször átalakul, így nehezíti a szervezet védekezését - hazánkban többszázezren szenvednek ettõl a betegségtõl anélkül, hogy tudnának róla a betegség évekig, évtizedekig lappanghat és alig okoz panaszokat - a betegséget a magzat is megkaphatja - a Lyme-kór többször is megkapható, a meggyógyított fertõzés sem ad teljes védettséget - jelenleg hatékony védõoltás nincs - a Lyme borreliosis esetében a spontán gyógyulás nem ismert. A Lyme-kór felismerése A Lyme-kór felismerése sokszor nem egyszerû, néha hosszú idõ telik el amíg a beteg a megfelelõ szakemberhez eljut. Sokszor téves diagnózis és több hiábavaló, fájdalmas kezelés után merül fel a Lyme-kór gyanúja. A Géndiagnosztikai Centrumban a betegség kimutatása mûszeres vizsgálatokkal egyértelmûen elvégezhetõ. Ennek alapján szakorvosaink eredményesebben küzdenek a Lyme borreliosisban szenvedõk meggyógyításáért. Milyen tünetek esetén kell gyanakodni? - a legfontosabb, hogy volt-e kullancs csípés a panaszok megjelenése elõtt? - megjelent-e körkörös (kokárdaszerû) gyulladás a bõrön? A fenti közvetlen jelek hiányában az alábbi tünetek jelentkezhetnek: - indokolatlan fáradékonyság - az ún. "nyári influenza" - izületi gyulladás, fájdalmak - izom- és íngyulladás, fájdalmak - szívritmus zavarok - látás, hallás, egyensúly zavar - arcidegbénulás Sokszor hiányzik minden jellegzetes tünet és csak a szervezet legyengülése, súlyos fogyás, a beteg munka-, illetve tanulóképességének csökkenése, magatartásának változása, emlékezetkiesés jelzi a bajt. Ha tünetei vannak, még gyógyultnak tartott, kezelt Lyme borreliosis esetén is keressen fel bennünket és közösen állapítsuk meg gyógyulását, vagy a szükséges további kezelést. A Lyme-kór gyógyításaLyme-kór gyanúja esetén az Istenhegyi Klinikán történõ vérvétel után a Géndiagnosztikai Centrumban végezzük el a komplex laboratóriumi vizsgálatokat. Az újonnan szervezett laboratóriumban a kórokozó jelenlétének kimutatásán túl meghatározzuk a baktérium altörzsét is, így a gyógyszeres kezeléshez további információt nyújtunk. Munkánkat segíti másfél évtizedes tapasztalat a mikroszkópos vizsgálatok terén, valamint a legmodernebb PCR technika alkalmazása. A beteg az Istenhegyi Klinikán olyan szakorvosokkal találkozhat, akik a Lyme borreliosis gyógyításában több mint egy évtizedes tapasztalattal rendelkeznek. Molekuláris biológiai adataink alapján közösen fejlesztjük tovább a Lyme Borreliosis Alapítványban kidolgozott kezelési elveket. Fontos hangsúlyozni, hogy bár a Lyme-kór hosszú lefolyású betegség, de egyénre szabott, esetleg ismételt kezelés mellett gyógyítható. Gyógyulásának biztos megállapítására a tartós panaszmentesség ad garanciát. Utógondozását az Istenhegyi Klinika szakorvosai magas szinten végzik. Forrás: [url="http://"http://www.gendiagnosztika.hu/kullancs.html"]http://www.gendiagnosztika.hu/kullancs.html[/I][/url]

#14 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 11. - 11:07

A tünetekbõl (sötétbarna vizelet) úgy gondolom, Angi a babesiosisról beszélt; az lovakban tényleg nem gyakori, nem jelentõs... stb.Lássuk, mit lehet tudni a lovak Lyme-kórjáról:Lyme-borreliosisKóroktan. (...) A betegséget a Borrelia burgdorferi /baktérium/ idézi elõ. A kórokozót elsõsorban az Ixodes kullancsfajok közvetítik szúrásukkal. Kimutatták továbbá más kullancsfélékbõl és bolhákból is. (...) Az emberi Lyme-borreliosisra jellemzõ bõrtünet (erythema migrans /vándorló bõrpír/) állatokban nem jelentkezik, vagy a szõrtakaró miatt nem vehetõ észre.Tünetek és kórjelzésA lovak B. burgdorferi fertõzése a legtöbb esetben ízületgyulladásban nyilvánul meg; de a kórokozó elõidézhet encephalitist, valamint uveitist /belsõ szemgyulladást/ is. A klinikai tünetekhez tartozik a letargia, a mérsékelt láz, egy vagy több ízület duzzanata, fájdalmassága és a mozgászavarok. A vérplazma borreliákkal szembeni ellenanyagtitere magas.Pontos diagnózist a baktériumok kimutatása tesz lehetõvé. Ez csak néha sikerül a vérbõl készült tenyészetek mikroszkópos vizsgálatával. A gyakorlatban inkább a B. burgdorferi antigéntiterét határozzák meg IFA (indirect immunfluorescent antibody) és ELISA (ensyme-linked immunosorbent assay) tesztekkel. /mindkettõ immunológiai vizsgálati eljárás, ennél bõvebben hadd' ne fejtsem ki./ Bizonytalansági tényezõ, hogy a két módszer, valamint a különbözõ laboratóriumok eredményei jelentõsen eltérhetnek egymástól. További tévedési lehetõség, hogy a betegség kezdetén az ellenanyagtiter alacsony, a magas titert pedig kiválthatja klinikai tünetekkel nem járó fertõzés is. A laboratóriumi tesztek adatait ezért mindig óvatosan, a klinikai tünetekkel és a gyógykezelés eredményességével együtt kell értékelni.GyógykezelésA lovak Lyme-borreliosisának kezelésére oxitetraciklint, ampicillint vagy prokain-penicillint használunk fenilbutazonnal kombinálva. Kedvezõ esetben egyhetes terápia után javulnak a betegség tünetei.[forrás: Állatorvosi belgyógyászat II. - A lovak, a kérõdzõk és a sertések betegségei Szerk.: Dr. Karsai Ferenc és Dr. Vörös Károly 2002.] [ Szeptember 11, 2004, 11:09: Az üzenetet átszerkesztette: Õz ]

#15 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 23. - 9:08

Milyen más betegségeket terjeszt a kullancs? A kullancscsípés által terjesztett agyvelõgyulladás vírusa által kiváltott megbetegedésen kívül a kullancs egy baktérium által okozott megbetegedést is terjeszt, az úgynevezett Lyme-borrellosist. Ennek a fertõzésnek a következményei: szívritmuszavar, szívizomgyulladás, bõrgyulladás, az izületek, az agyhártya, az agyvelõ és a gerincvelõ gyulladása. A borrellosis azonban antibiotikumok megfelelõ idõben történõ adagolásával kezelhetõ. Borrellosis elleni védõoltás jelenleg még nem áll rendelkezésünkre. Hogyan tudunk védekezni?A már kialakult betegséggel szemben megbízható gyógyszeres kezeléssel jelen pillanatban nem rendelkezünk. A hatékony védelmet a betegség megelõzése jelenti, amit adott idõben védõoltással biztosíthatunk. A védelem A hatékony védelmet a kullancs-csípés által terjesztett betegségre a megelõzés jelenti, amit idõben adott védõoltással biztosíthatunk. Kedvencként tartott állatok részére létezik bolha-kullancs elleni védõ nyaköv, lemosó sampon, aerosol, és tabletta, és oltás is. Természetjárás után érdemes önvizsgálatot, és állataink szõrének vizsgálatát elvégezni különösen tavasz kezdetekor, és az õsz beköszöntével.Seres Zoltán

#16 Fövenyi

Fövenyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 105 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 6. - 4:58

kiegészítenem! Védõoltás nincs.

#17 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 6. - 17:46

De, létezik, kutyák (és talán macskák) számára. (ha a Lyme-kórról beszélünk.)

#18 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 13:50

Itt is volt egy Lyme-kóros ló, megmaradt hála, de azóta nem akar meghízni.Ha nincs mozgatva, majdnem kezelhetetlen, de így meg nem tudják meghízlalni.Kapott fermentált gabonát, több kaját, és mégsem.Most Nonit fog kapni, majd meglátjuk.

#19 szmöre

szmöre

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 122 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 15:32

Gondoltam beszámolok Lyme kóros lovam kezelésérõl, mindenki okulására. Van remény....Szóval vérvizsgálattal megállapították a kancámnál, hogy Lyme kóros. A kezelését nov. 18-n kezdtük el Engemycine antibiotikummal. Minden nap 25 ml vénásan. Kiegészítésként Probios port adtunk neki, nehogy probléma legyen az emésztéssel. Már a 3. kezelés után a szõre fényesebb lett és a kedve is jobb. Állapota és a kedve napról napra javult, kb 2 hét után az izületi gyulladások javulni kezdek, a 3 hét után megjött az étvágya és elkezdett sárlani. 4 hétig tartott a kezelés, egyelõre várunk, Januárban újabb vérvizsgálattal megnézzük az ellenanyagszintet. Köszönöm az információt Anikónak Dr Gubisról. Sokat segített.Üdv mindenkinek és Kellemes Ünnepeket!

#20 Langibaba

Langibaba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 797 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 13. - 9:24

Sziasztok!Rengeteg a kullancs mostanában felénk. Igaz nem a fekete, hanem a "mezei" kulancs. A pontos nevüket nem tudom. Az a kullancs, amelyik nagy , rajzos. Semmi különösebb gond nincs velük, csak a lovak sörényébe megy. Azonnal kiszedjük, minden este átbogarásszuk õket, de a már megcsípett helyeken seb van. Ez lehet attól is, hogy állandóan dörzsölik, de attól is mert valamit terjesztett a kullancs? A lovaknak különösebb baja nincs, csak van amelyiknél elég csúnya a seb.

#21 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 13. - 9:47

Na most hogy elmúltak a fagyok, levonult az árvíz, jöhetnek a kullancsok :gm:(Szombaton én is vagy 5-öt szedtem le Vikingrõl. Bár benne tél közepén is találtam egy élõ(mászkáló) dögöt. Kezd az a gyanúm lenni, hogy õ maga termeli õket :)

#22

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 13. - 11:53

Langi, Piliscséven is ezek a nagy dögök tanyáznak... "Elõnyük", hogy könnyen észrevehetõ, mert alapból nagy, nem olyan nagyítós verzió, mint az "átlag", és meglepõen könnyen ki is jönnek. Én a lovam sörényélében, szügyén, hátsó lábköze körül, és faroktõben is találkozgatok velük sajnos. Múlt héten, hogy épp csak beindult valami tavasz-szerû, már kiszedtem naponta vagy 5-öt a lóból, egyelõre sörénybõl csak."Hátrányuk" valóban a nagy, nedvedzõ seb, amit okoznak. Én biztos vagyok benne, hogy nem eldörzsölik, hanem a kullancs maga váltja ki a sebzést, de nem hinném, hogy ez terjesztés, itt egészségesek a lovak (maradjanak is), nem is nagyon tudják dörzsölni, a sebek mindegyiken megjelennek. Inkább a kullancs váladéka lehet másmilyen talán, és az váltja ki ezeket a nedvedzõ, hámréteg-leválásos gusztusosságokat, vagy valami ilyesmi, nem értek hozzá. Hogy egyem a szívüket...Most kitaláltam, hogy kipróbálom a farkasalmát ellenük, de egyelõre még nem tudtam szerezni - ha valaki tudna esetleg segíteni, szóljon ;)

Edited by Dé, 2006 április 13. - 11:56.


#23 Langibaba

Langibaba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 797 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 13. - 13:01

Köszi Dé! Pontosan ugyan az a probléma, ahogy leírtad. Nem tudom én se, hogy mit kezdjek vele. Mert lehet érdemes lenne valami hámosítóval kenegetni, de az is lehet, hogy jobb lenne inkább nyitva hagyni, hogy tisztuljon.

#24

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 13. - 21:28

Én csak letisztítom (a sok rászáradt nedvedzett heget levakirgálom róla, meg a söránybõl kiszedem, amennyire tudom), aztán lebetadinozom naponta. Gyógyul az, csak mindig jön a helyébe újabb :o Mai eredmény is 3 kulácska, ebbõl 2-t viszont még vándorlás közben elkaptam.Egy Betadine-ssappanos sörénymosást terveztem már múlt hétvégére, de sajnos szelesre fordult az idõ hozzá, a farkát megcsináltam, kijött a téli kosz, meg korpa, nagyon szép lett ott a bõrre - a sörényének is jöt tenne, biztos a kullancs-sebeknek is, de hát most nem elég jó itt az idõ hozzá.

#25 chestnut

chestnut

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.357 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 14. - 14:40

A csúnya seb, ami a kullancs után marad valószínû, h a kullancs nyálában lévõ véralvldásgátló miatt van. Ezek akkora rohadtak, hmég olyanjuk is van. Mélységesen gyûlölöm õket, a kutyám miattuk volt Lyme-kóros + kapott mellé 1 jókis agyhártya-gyulladást. Ez a Betadine-s sampon-ötlet nagyon jó, hazafele be is megyek 1 gyógyszertárba. Ja, és nagyon fontos, szerintem, h ha kiszedtétek a lóból (vagy kutyából) a kullancsot, utána mindenképp semmisítsétek meg, pl. égetéssel, kõvel való szétpüföléssel, mert igazi túlélõk, és visszamennek a gazdaállatokra :mad: .

#26

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 14. - 18:44

Viccelsz? Élvezetek élvezetével nyírom ki mindet :gm:

#27 Kittu

Kittu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 420 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 15. - 12:56

Sziasztok!Bizony ocsmany egy dolog az a kullancs. Ahol en lovagolok, eleg gyakran talalni a lovakban. :mad: Szerencsere betegseget meg nem okozott egyikojuknel sem. En nagyon irtozom toluk, lattam/fogtam mar igen megtermett peldanyt. Csak a kezembe tettek, hogy talaljam ki mi az. Hat leginkabb egy babra emlekeztetett. :huh: Nalunk a legjellemzobb, hogy a ket pofacsont koze ekelodnek be.

#28 Babszem

Babszem

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.972 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 17. - 12:03

Hú olyannal már én is találkoztam, sunyin elbújnak.. :( A leggyakoribb nállunk a soörény de szerencsére ott elég könnyen észrevehetõ.

#29 Langibaba

Langibaba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 797 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 18. - 21:22

Sziasztok!Nem tudom korai-e az örömöm, de egyre kevesebb a kullancs. Legalábbis én úgy veszem észre. Viszont itt hagyták azokat a ronda sebeket! :(

#30 chestnut

chestnut

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.357 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 19. - 10:28

A sebhelyek az én pacimon is megjelentek :mad: . Fõként a lábán, az elülsõ oldalon. Vettem is rá Betadine sampont (potom 2300,- Ft-ért), meg vittem ki dörzsikesztyût. Sõt, tegnap kullancsot is szedtem le róla, még a szívás elõtt volt, de így még nagyobbat szívott :gm: ... letéptem a fejét :dev: .

#31 Langibaba

Langibaba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 797 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 19. - 20:41

Mi is kifejlesztettünk egy nagyon alapos módszert a kullancsok gyilkolására. :gm: Mivel 12 lovat kell esténként átbogarászni nem lehetett mindegyikkel szaladgálni, hogy kitapossu, pontosabban kinyomjuk a kis belecskéjüket. Elõször egy vízzel töltött konzerves dobozba gyûjtjük össze õket. Ebben az esetben az elsõ áldozatok elég rosszul járnak, mivel addig lemerülnek a víz alá! :gm: Aztán szépen egy speciálisan kialakított szeggel addig tartjuk nyomás alatt a betonon, amíg nem lehet hallani azt a bizonyos reccsenést, amivel a belseje is távozik a kullancskáknak! :dev: Rettenetesen gusztustalan de mi élvezzük! :D

#32 Shába

Shába

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.647 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 19. - 20:45

Jézusom, de szadisták vagytok... :D (Bocs az offért.)

#33 csilike

csilike

    Csikó

  • Fórumtag
  • 246 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 20. - 19:57

ott ahol az ismerõsöm lovai vannak nagyon sok kullancs van, már egy csomó drága szert kipróbált de nem hat :( nem tudtok valami házilag elkészíthetõ szert :confused:(nagyon félti õket)ha tudtok légyszi segítsetek!elõre is köszi :ang:

Edited by csilike, 2006 június 20. - 19:58.


#34 Deni

Deni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.056 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 20. - 20:03

tegnap én is leszedtem a lovamról egy kullancsot, most nem tudom, mi az anyag neve, de azt tudom, hogy vizzel kevereik, majd megnézem, ha lesz egy kis idõm a nevét! :ang:

#35 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 20. - 20:07

Ma volt a rötölön, hogy találtak egy gombafajt, amit kitenyésztettek és próbálkoznak, hogy hogy írtja a kullancsokat. Állítólag semmilyen más élõlényre nem ártalmas, csak a kullancsra, annak meg még a páncélját is átrágja. Csak "szponzor" kéne, aki ad pénzt a további kísérletekért, és tenyésztésért.

#36 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 14. - 15:11

Gondoltam beszámolok Lyme kóros lovam kezelésérõl, mindenki okulására. Van remény....Szóval vérvizsgálattal megállapították a kancámnál, hogy Lyme kóros. A kezelését nov. 18-n kezdtük el Engemycine antibiotikummal. Minden nap 25 ml vénásan. Kiegészítésként Probios port adtunk neki, nehogy probléma legyen az emésztéssel. Már a 3. kezelés után a szõre fényesebb lett és a kedve is jobb. Állapota és a kedve napról napra javult, kb 2 hét után az izületi gyulladások javulni kezdek, a 3 hét után megjött az étvágya és elkezdett sárlani. 4 hétig tartott a kezelés, egyelõre várunk, Januárban újabb vérvizsgálattal megnézzük az ellenanyagszintet. Köszönöm az információt Anikónak Dr Gubisról. Sokat segített.Üdv mindenkinek és Kellemes Ünnepeket!

Kedves szmöre!Tudnál írni valamit a lyme-os paci állapotáról ennyi idõvel a kezelés után? Vagy van bárkinek tapasztalata a betegség lefolyásáról? A lovardában, ahová járunk az egyik lóban diagnosztizálták a lyme-ot, de a dokink elég tanácstalan. Sajnos nem tudjuk, mikor történhetett a fertõzés, a paci tavasz óta folyamatos izületi problémákkal küzd, az utóbbi idõben jelentõsen lefogyott. A neten csak annyit találtam, hogy korai stádiumban jól kezelhetõ, de találtam olyat is, hogy krónikus lyme, ami nem múlik el. Azt viszom nem tudom, hol a határ a kettõ között, és hogy mik a kilátások krónikus lyme esetén. A paci természetesen minden szükséges kezelést meg fog kapni, de szeretnénk tudni, mire számíthatunk hosszú távon, nyugdíjazni kell-e a lovat vagy tudunk majd még vele dolgozni. Kösz a segítséget:juice

#37 Guest_Helga_*

Guest_Helga_*
  • Guests

Közzétéve 2007 március 21. - 13:17

Tapasztalatom szerint a legjobb a kullancs ellen a NEOCIDOL. 5ml higítva 5l vízzel. Ez különben egy igen erõs méreg. Ezzel kell lemosni a lovakat. Én megtettem és azóta nem láttam bennük. Nálunk legelõn vannak, így ha bejön a tavasz a sörényén egy diónyi helyen akár 10db is megtelepszik. A sok kullancs csípés rühösséghez vezet. Ezt 100%-IG megszünteti a NEOCIDOL. Szokták alkalmazni kutyáknál,szarvasmarhánál. Macskáknak viszont nem ajánlom!!!

#38 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 21. - 13:27

Lyme-kór topicAz én lovam átesett a lyme-kóron, a szemén lévõ (fertõzés elõtt beszerzett) sérülésen kívül nincs semmi baja. Ramónán kívül Kalifa (tizenéves herélt lipp) és Kökény (fiatal magyar sportló kanca) is fertõzött volt, nekik sem tudok semmi visszamaradt dologról, úgyhogy nem kell csüggedni!Nekem is van ám reakcióidõm.... :gm:

#39 Guest_Helga_*

Guest_Helga_*
  • Guests

Közzétéve 2007 március 23. - 11:53

Bármilyen rosszul is hangzik, szóba jöhet még a kerozin is. Hatékony kullancs ellen. Nehéz beszerezni sajnos.A gyengébbek kedvéért :) , be kell permetezni vele a lovat.Nos, nem egy cigi társaságában kell a lovat lepermetezni. :) Én megtettem, hatékony és nem szenesedett el a lovam. :)Nem az egész testét, csak a kritikusabb helyeken.Mintpéldául sörény, farokrépa.

#40 Kóserka

Kóserka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 186 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 23. - 23:36

A Borelliákat terjesztõ kullancsok ott a legesélyesebbek, ahhol szarvasok elõfordulnak! Sokat olvastam a Lyme-kórról emberi vonatkozásában, mivel én is túlvagyok e megbetegedésen. A szarvasfélék bõrén élõsködõ kullancsfajok a legfertõzõképesebb fajok ezt olvastam, illetve kivételes esetekben az. ún. szarvaslégy is átviheti a fertõzést, bár ez ritkább! Minthogy vadászom, volt szerencsém kapcsolatba kerülni jópár szarvassal közelebbrõl is, õszi idõszakban borzalmas mennyiségû kullancsgazdák ezek az állatok! Azokon a helyeken tehát ahol sok a szarvas (nem õz) érdemes jóval elõvigyázatosabbnak lenni szerintem! Bár kíváncsi vagyok, hogy akik és lovaik beleestek ebbe a kórba, hol élnek helyileg, vagyis vannak e azon a vidéken tényleg szarvasok? :confused: