Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Öröklődéstan


  • Please log in to reply
687 válasz a témához

#601 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.321 hozzászólás

Közzétéve 2011 június 29. - 22:01

- Hát hogy olyan koszosforma. Komolyan!

#602 Beysha

Beysha

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 199 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 6. - 19:29

Áh,én összekeveredtem,színileg. Az anyuci legyes szürke,ismeretlen szülõkkel. Apa sötétebb szürke,(mellesleg tök érdekes a színe) apuci apucija SC Dyonn, aki teljesen szürke(gyengébek kedvéért,"fehér") Várható fekete csikó?

#603 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 7. - 8:13

szürke x szürkéből bármi lehet a sárga kivételével. Az én kancám így lett pej pl.

Edited by agrobe, 2011 december 7. - 8:14.


#604 Panni

Panni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.191 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 7. - 8:14

Sárga miért nem lehet?

#605 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 7. - 12:02

Az anyuci legyes szürke,ismeretlen szülõkkel.

Már itt megbukott a történet. :D

#606 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 9. - 17:49

sárga csak sárga szor sárgából lehet, ha jól tévedek... Ja nem, ha mindketten hordozzák,akkor lehet az is, bár kicsi az esélye. Vagy nem tudom, húdefáradt vagyok, megint sikerül 2,5 órát aludni, és napközben idegeskedni...

Edited by agrobe, 2011 december 9. - 17:50.


#607 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 9. - 19:58

2 sárgából csak sárga lehet, én úgy tudom. És sárga nem csak 2 sárgából lehet. :D Jómegmondtam! :gm: Két szürkébõl is lehet bármi, akár sárga is.

#608 Picifi

Picifi

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 4 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 15. - 15:09

Üdv, nem igazán értek hozzá, ezért szeretném megkérdezni, hogy milyen színû lehet a csikó, ha az anyuci szürke (neki sárga mama, szürke papa) és a mén pej ( pej papa, a mamáról nem találtam képet..). Ha jól sejtem lehet szürke, sárga, és pej is, de mi a legvalószínûbb? :D

#609 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 15. - 15:29

Ami biztos, hogy 50-50% eséllyel lesz szürke vagy színes. Ha színes lesz, akkor lehet pej, sárga és fekete is. Talán a pej a legvalószínûbb így hogy nem tudunk mindent.

#610 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 16. - 12:04

szürke x szürkébõl bármi lehet a sárga kivételével. Az én kancám így lett pej pl.


Tudomásom szerint még sárga is lehet ebbõl.

(vaksi vagyok, már válaszoltak erre...)

Üdv, nem igazán értek hozzá, ezért szeretném megkérdezni, hogy milyen színû lehet a csikó, ha az anyuci szürke (neki sárga mama, szürke papa) és a mén pej ( pej papa, a mamáról nem találtam képet..).
Ha jól sejtem lehet szürke, sárga, és pej is, de mi a legvalószínûbb? :D


Itt lehet fekete, sárga, pej (úgy, hogy meg is marad annak), illetve ki is szürkülhet, úgy, hogy éveken át megtartja ezen színek valamelyikét (mert hordozni fogja a szürke gént, ezért fog kiszürkülni idõvel szépen).
A legnagyobb valószínûség a pejre van asszem, ahogy Gisari is írta, illetve ennek a szürkülõs változatára.
Na de ember tervez... ugyebár. :)

Edited by Chilly, 2011 december 16. - 11:58.


#611 Picifi

Picifi

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 4 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 17. - 16:27

Köszönöm, mindenesetre majd kiderül, és csak jövõre fedeztetem, de már most csak ezen jár az eszem. :)

#612 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 19. - 18:21

Érdemes azért más tulajdonságokat elõtérbe helyezni, nem a színt. :) De ez csak jótanács.

#613 Picifi

Picifi

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 4 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 20. - 11:00

Ez így van, és már más tulajdonságok alapján ki van választva a mén, úgyhogy most már nyugodtan agyalhatok ezen :D

#614 santana

santana

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 26 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 29. - 9:49

Sziasztok! Az hogy lehethogy a lovak többsége sárga?? Hisz ha annyira nehezen jön ki ez a gének miatt? Volt egy lovam õ sárga volt az anyja sárga de az apja sötét almás deres volt, hogy lett anno sárga a csikó??

#615 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 29. - 10:30

Hát elõször is a lovak többsége éppenhogy nem sárga. ;) De vannak olyan fajták, amelyekben gyakori a sárga, ez azért van, mert két sárga lónak nem születhet más színû csikója, csak sárga, ezért ezt a színt nagyon könnyen lehet rögzíteni egy fajtában, egyszerûen úgy, hogy más színû lóval nem tenyésztesz. Így minden lovad tuti sárga lesz. Másodszor a sárga recesszív, ami azt jelenti, hohgy el tud bújni egy domináns szín mellett, de attól még öröklõdhet. Bármilyen színû ló hordozhatja a sárga színt. És ha mindkét szülõtõl ezt örökli a csikó, akkor sárga lesz, akkor is, ha a szülei nem sárgák, csak hordozzák. Viszont ha egy ló egyik oldalról sárgát örököl, másikról meg valami mást, akkor nem sárga lesz.

#616 Sztimcsi

Sztimcsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 260 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 29. - 22:04

Sárga kancához milyen színû mént ajánlotok ha szürke csikót szeretnék? Kanca felmenõi:anyja-sárga apja-pej anyai nagyapa-szürke anyai agyanya-sárga (kisbéri) apai nagyapa-sötét pej Milyen színû sportló mént válasszak?

#617 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 29. - 23:25

Fogalmam sincs, milyen színû mént válassz, de ne a szín legyen az elsõdleges döntõ tényezõ (szerintem).

#618 Sztimcsi

Sztimcsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 260 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 1. - 13:37

Szia Nem ez az elsõdleges tényezõ természetesen. Jó származás saját utód teljesítmény stb. A kanca saját tenyésztésû nem elõször csináljuk. Csak párom vágya egy szürke csõdör csikó és ha tudom maximálisan meg szeretnék tenni érte hogy összejöjjön. De a jó lónak nincs színe ha nem jön össze is megtartjuk:)

#619 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 1. - 13:44

Ha találtok olyan mént, amelynek mindkét felmenõje szürke, és eddig kizárólag szürke csikói születtek, (vagyis nagy valószínûséggel homozigóta szürke) akkor szinte biztos a szürke csikó. Ha szürke a mén, de heterozigóta, akkor is 50 % az esély a szürke csikóra.

#620 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 1. - 14:32

Sárga kancához milyen színû mént ajánlotok ha szürke csikót szeretnék?


A ló színének episztatikus sora: tarka, fakó, szürke, pej, fekete, sárga. A tarka szín tehát minden szinezõdést elnyom, és a sárgát mindegyik elnyomhatja. Szóval egy dolog biztos: az anyja sárga színét csak akkor örökli, ha az apja is sárga.
Ha szürkét akarsz, szürkét tegyél rá, az elég domináns, jó eséllyel szürke lesz a csikó is. (Na persze nem születéskor. :))

#621 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 1. - 15:28

A ló színének episztatikus sora: tarka, fakó, szürke, pej, fekete, sárga. A tarka szín tehát minden szinezõdést elnyom, és a sárgát mindegyik elnyomhatja.
Ez azért ennél egy kicsit bonyolultabb. ;)
A tarka, fakó, szürke nem önálló szín, hanem az alapszínek módosulása, legjobb példa erre a tarka, hiszen ugye van pejtarka, feketetarka stb. Vagyis ezek egymást nem elnyomva, hanem módosítva vannak jelen. (A pej is valami hasonló, de agyakorlatban inkább önálló színként mûködik, úgyhogy ezt inkább hagyjuk.

Szóval egy dolog biztos: az anyja sárga színét csak akkor örökli, ha az apja is sárga.
Ez viszont nem így van, a sárga recesszív, ezért bármilyen színû szülõktõl születhet sárga, mint ahogy azt már fentebb leírtam, pl. frízben is elõfordul nagy ritkán.
Ha szürkét akarsz, szürkét tegyél rá, az elég domináns, jó eséllyel szürke lesz a csikó is. (Na persze nem születéskor. :))
Ez így van.



#622 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 1. - 15:46

Fakó kanca X szürke csõdörnél mi az esélyes szín. A kanca dominánsan örökítette a fakót, a csõdör meg a szürke színt. Csikó mi lehet nagyobb eséllyel?

#623 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 1. - 15:50

Itt is az történik, hogy ezek egymás mellett szépen elvannak. Vagyis mindkét tulajdonságot örökölheti a csikó, így (ha hátszíjas fakóról van szó) a fakó jegyek a szürkülés mértékétõl függõen látszanak. Ui.: persze ha teljesen kiszürkül, akkor gyakorlatilag szürke lesz.

Edited by Gisari, 2012 március 1. - 15:55.


#624 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 2. - 11:06

Ehhez a nagyszülõk színeit is érdemes tudni, hogy nagyobb pontossággal lehessen megmondani a születendõ csikó színének eshetõségét. Illetve a fakó milyen fakó? Ez sem mindegy. Valódi fakó? Õk ugyanis hordozzák a fakó gént, amit pl. a zsufafakó és az izabellafakó nem. Tudni kellene a szürke apa szüleinek a színét. A szürke olyannyira domináns, hogy még ha homozigóta fakó is az anya, fakónak fog születni a csikó, ellenben szépen kiszürkül idõvel (volt már rá példa, hogy 7 éves korában állt neki szürkülni az addig egérfakó ló). :) Genetikaliag viszont fakó lesz, mert hordozni fogja a fakó színt (amit tovább is tud örökíteni).

#625 Borcsa

Borcsa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 408 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 22. - 14:20

Sziasztok! Bocs, hogy belekontárkodom a beszélgetésbe, de segítségre lenne szükségem, és remélem itt meg is kapom :) Lószínek öröklõdésérõl kell egy elõdadást tartanom (nem túl komoly, de azért szeretek alapos lenni) és egy angol nyelvû cikket nyomtak a kezembe, hogy ez alapján csináljam meg, mert "a magyar irodalomban nem jól van leírva." (Coat colour inheritance in horses - A.K. Thiruvenkadan, N. Kandasamy, S. Panneerselvam) Sajnos eleve nem vagyok túl otthon a lószínekben, fõleg, hogy akkor amit agolul így mondanak azt magyarul hogy is hívjuk. A lényeg: ha valaki esetleg jártas az angol irodalomban, kérlek megírná nekem az alábbi szavak (színek) magyar megfelelõjét? Három kategóriába sorolja színeket, basic, diluted és white-based. Mi a diluted? És ezen belül: cream, dun, silver daple, champagne? tobiano overlo leopard roan silver dapple Külöbözõ lokuszok nevei extension (allélok nevei - emuleanin, phaeomelanin agouti Leggyakoribb módosulásai az alapszíneknek: shade, sooty és mealy Elõre is köszi. :) Borcsa

#626 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 22. - 18:16

Nekem ez az egyik kedvenc lószínes oldalam, bocs, ha már ismerted. (ez is angol sajna.) Itt minden megvan, amit keresel, fotókkal illusztrálva, úgyhogy ha nem is tudsz annyira angolul, meg tudod keresni, hogy melyik szín hogy néz ki.

Saját kútfõbõl, kicsit konyhanyelven: (ha valaki tudja tudományosabban, légyszi javítsa ki)

Basic: alapszínek
diluted: hígított színek: cream, dun, champagne, agouti, silver, pearl, flaxen tartozik ide. vagyis a pejek, fakók és mosott sörényûek.
cream: ezeket nálunk fakónak hívják (izabella, stb.) nem tudom, tudományosan hogy nevezik magyarul, szerintem jó a "krém".
dun: ezek a valódi, hátszíjas fakók (a magyar szakirodalomban valódi fakónak a fekete lábvégû, hátszíjas fakókat írják, de genetikailag a sárga-fakó is ide tartozik, aminek ugyanúgy van hátszíja, csak nem fekete, hanem sötét sárga)
champagne: "pezsgõ" nálunk elég ritka, nem ismerek konkrét megfelelõjét.
White-based: szerintem ezek a mindenféle tarkák: appaloosa, pinto, és a domináns fehér...

A tobiano és az overo a pinto, vagyis tarka változatai, talán az overora mondják magyarul, hogy habostarka... a tobiano, amit nálunk közönségesen tarkának szoktak nevezni, nálunk ez fordul elõ leggyakrabban, mint tarka.)
A leopard az appaloosa-nak az a változata, amikor az egész ló pöttyös, mint egy dalmata. (az appaloosa-nak is különbözõ változatai vannak: pl. blanket "takaró", amikor a fara fehér, stb. de a fenti cikkben ezt is megtalálod fotókkal illusztrálva.)
A roan az a deres. (nem a szürke!! A szürke és a deres két külön szín! Angolul a szürke grey.)

Silver dapple: az az egyik fajta mosott sörény, ami feketén és pejen fordul elõ, sárgán nem (sárgán egy másik gén, a flaxen okozza a mosott sörényt.)

Agouti: ez a gén a fekete lónál a pej színt eredményezi. Magyarul is "aguti"-nak nevezzük, egy rágcsálófajtáról kapta a nevét.
Eumelanin, pheomelanin: ugyanígy hívjuk tudomásom szerint.

shade, sooty és mealy - ezeket nem tudom, de talán a fenti cikkben benne vannak valahol.

Edited by Gisari, 2012 március 22. - 18:20.


#627 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 22. - 18:33

Ja, és a chestnut az nem gesztenyebarna, hanem sárga. :) (Bocs, ha evidens volt, csak azért írom le, mert rendszeresen félre szokták fordítani.)

Edited by Gisari, 2012 március 22. - 18:34.


#628 Borcsa

Borcsa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 408 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 23. - 0:01

Nagyon hasznos a weboldal (persze rögtön letiltotta a NOD-om :gm: ), még nem ismertem... És nem kell a képeket vadásznom! Hálásan köszönöm! :ang:

#629 georgi

georgi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 50 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 23. - 11:47

Sziasztok! Pej tarka kanca és fekete tarka csõdõr esetében mekkora az esély, hogy tarka utód legyen?

#630 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 23. - 12:13

Borcsa: szívesen. :) Georgi: Ha a szülõk heterozigóták a tarkaságra, akkor 75 %. Ha legalább az egyik homozigóta, akkor 100%. Vagyis mindenképpen elég nagy. :)

#631 georgi

georgi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 50 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 23. - 20:42

Gisari, Köszönöm!!!

#632 Borcsa

Borcsa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 408 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 28. - 16:38

shade, sooty és mealy - ezeket nem tudom, de talán a fenti cikkben benne vannak valahol.


Hátha érdekel Gisari... :)

Ezeket a variációkat kaptam ezekre:
Mint az alapszínek módosulatai: árnyék (shade), kormosság (sooty), lisztesség (mealy vagy pangare)

#633 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 11:53

Én ugyan nem értek ezekhez, de a shade az nem egyszerûen árnyalat ebben az esetben?

#634 Borcsa

Borcsa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 408 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 15:26

De... igaz ez akkor esett le, amikor már a beszámolót tartottam :)

#635 Zuzu

Zuzu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 947 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 23. - 18:42

Halihó! Szereztünk egy fél éves kis csõdör csikót. És sárga. Csak azt nem értem, hogy hogyan, az anyja sárga, de az apja fekete. Hogy lett így sárga belõle? Vagy én tudom rosszul, hogy sárga csak akkor lesz, ha mindkét szülõ az?

"Qei me amat, amat et canem meum."


#636 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 23. - 20:04

Sárga*feketébõl lehet sárga, meg fekete is, és talán pej is. Nem kell aggódnod. :) Fekete*feketébõl is lehet sárga. Sárga*sárgából viszont csak sárga lehet, ha jól tudom.

#637 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 23. - 20:05

Nem.Ez pontosan ugy van hogy ket sargabol csak sarga lehet.Feketebol.es sargabol.pedig sarga vagy fekete;-) Bocsanat kozben Mez beelozott.Pej nem.lehet.Csak sarga vagy fekete.Legalabbis a Lotenyesztok kezikonyve szerint :-)

Edited by lilith, 2012 november 23. - 20:07.


#638 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 23. - 20:12

Én csak örülnék, ha pej nem lehetne. Mióta fedeztettem a sárga kancámat fekete ménnel, folyton azzal jön minden jóindulatú ember, hogy majd biztos pej lesz a csikóm. :gm:

#639 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 23. - 20:14

A konyv szerint csak akkor lehet pej ha a fekete nem fekete hanem sotetpej vqgy nyaro fekete.Bovebben en nem tudom csak amit.olvastam;-)

#640 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 23. - 20:55

Ha nem homozigóta fekete ( azaz mind a két szülõtõl homozigóta fekete génje van) akkor a csikó bármilyen színû lehet, de nem lesz fekete! Egyébként a pej az ami szinte minden szint elõ tud hívni! A mongolok csak pej lovat hagynak meg ménnek.