Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Kutyák - verni, vagy nem verni...?


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
125 válasz a témához

#41 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 23. - 19:54

Én szívesen segítenék, de sajnos nem tudok milyen tanácsot dni, max. annyit, hogy mutasd neki, hogy nagyon szereted, most különösképpen (tudom, ez alapból meg van, de nem tudok okosa(bb)at mondani :D )

#42 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 24. - 9:42

Kiwi!Honnan gondolod, hogy a verekedõ kutyát el kell altatni? Ki mondta ezt a hülyeséget!?? :( A verekedésrõl:Mivel 3-an vannak, az egy falka! A baj, hogy Téged, vagy a szüleidet úgymond kivûlállónak "gondolják" ezért maguk közt akarják lerendezni a rangsort. Az idõsebb nõstény persze, hogy meg akarja tartani a pozicióját a felnövekvõ, egyre erõsödõ ifjakkal szemben. Ezt csak úgy tudja, ha rájuk ugrik és megmutatja õ az erõsebb! DE!!!!NEM Õ A FALKAVEZÉR! HANEM TE! Vagy akit annak néz! (Ezt tudni kéne, hogy kit tart annak!)Az én két kutyám is verekedett, õk a kaja miatt. Túl közel adtam nekik egymáshoz enni. Kétszer verekedtek össze, kétszer ugrottam közéjük. (Nyáron a legjobb a slag:)))Persze utána, megdolgoztattam mindkettõt!Tíz perc helybenfekvés...Levontam a tanulságot, messzebb kapnak egymástól kaját és egy ideig kint voltam felügyelni, míg esznek. Azóta nem ugrottak egymásnak.Szóval nem szabad eltûrni a verekedést.Neked meg kell nézned, hogy a kutyák közt ki a vezér! És Õt kell elõször simogatnod, etetned, stb.Ha ez felborul, és olyant helyezel elõtérbe aki hátrébb van a rangsorban, akkor azt hiszi, hogy a Te védelmed alatt õ feljebb került.

#43 vau

vau

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 177 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 24. - 17:37

idézet:
Elsõ szó után erõteljesen vagy lenyomom a fenekét. Ha ehhez gyenge vagyok, akkor felrántom fojtóval a fejét, hogy szinte lógjon az eleje a levegõben és úgy nyomom le a fenekét!Lábhoz! parancsnál, igenis úgy visszarántom, hogy repül! Ha kell két kézzel! Te megállsz, a kutya még elõre akar menni, kiadod a parancsszót és azonnal egy jó nagyot, de tényleg nagyot rántasz! [/QUOTE]NEM, NEM, NEM és NEM!!!Ez a fölösleges brutalitás!!! (nincs véletlenül vérbe fagyott smiley???)Tudom, ezt a kutyaiskola topicban régebben már kitárgyaltuk, és nem is akarom feleleveníteni. Az elsõ szóra megkövetelés fontos. A verés (mert az, hogy felrántod fojtóval, az VERÉS) teljesen fölösleges.
idézet:
Voltam kutyasuliban,és ott ment is,de sztem ti félreértitek a gondomat!Amikor egyedül megyünk,tök normálisan jön,de amikor valamelyik másik kutyámmal,AKKOR nem lehet vele bírni.Olyankor húz,rángat,meg minden,és akkor TÉNYLEG nem lehet bírni vele! [/QUOTE]Ez egyszerû...Ne várj el lehetetlent a kutyától. Ha ketten (vagy többen) vannak, mások a szabályok. Ekkor is le lehet higgasztani, csak nagyobb szabadságot kell neki hagyni. Egyébként vicc, de két kutya egy kézben engedelmesebb, mint két kutya két kézben.

#44 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 24. - 20:12

idézet:
Eredeti szerzõ: vau:
idézet:
Elsõ szó után erõteljesen vagy lenyomom a fenekét. Ha ehhez gyenge vagyok, akkor felrántom fojtóval a fejét, hogy szinte lógjon az eleje a levegõben és úgy nyomom le a fenekét!Lábhoz! parancsnál, igenis úgy visszarántom, hogy repül! Ha kell két kézzel! Te megállsz, a kutya még elõre akar menni, kiadod a parancsszót és azonnal egy jó nagyot, de tényleg nagyot rántasz! [/QUOTE]NEM, NEM, NEM és NEM!!!Ez a fölösleges brutalitás!!! (nincs véletlenül vérbe fagyott smiley???)Tudom, ezt a kutyaiskola topicban régebben már kitárgyaltuk, és nem is akarom feleleveníteni. Az elsõ szóra megkövetelés fontos. A verés (mert az, hogy felrántod fojtóval, az VERÉS) teljesen fölösleges.
[/QUOTE]Fölösleges brutalitás? És akkor mégis, elsõ szóra megkövetelést hogy éred el? Ez nagyon hatásos módszer. Az én kutyám nem fél tõlem, pedig ezt a módszert alkalmazom. Egyszerûen tudja, én vagyok felül a rangsorban. Nem azt mondom, hogy ok nélkül kell össze-vissza rángatni a kutyát, de bizonyos esetekben az erõviszonyokat meg KELL mutatni, hogy a kutya belássa: engedelmeskedni kell. Nem félelembõl. A falkavezérnek. Ha nem akarná megcsinálni, agyon is verhetném, akkor sem csinálná, ugyanis iszonyat makacs (pl. sár volt egyszer a pályán: nem volt hajlandó lefeküdni - no azért nem vertem agyon, de hiszem, hogy még akkor sem lett volna hajlandó végrehajtani a feladatot.). Ez nem brutalitás, ez fegyelmezés. Van biztosan más módszer is, ami hatásos, de én nem annyira hiszek ebben a "pozitív megerõsítés" dologban. Tudom, neked más a véleményed, de én inkább eszmecserének/tapasztalatcserének tartom ezt a témát, mint vitának. ;) Pl. ha jön egy olyan ember a kutyás részre, akinek nincs túl sok fogalma a fegyelmezésrõl, de érdekli, annak nagyon jól jöhet a beszélgetésünk visszaolvasása! Üdv, Jenna

#45 vau

vau

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 177 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 24. - 22:02

Hatásos, ha JÓL csinálod! Csakhát egy kezdõ NEM fogja jól csinálni. Nem a felrántásra reagál a kutya, hanem az egyéb jeleidre, amit Te akár észre sem veszel!Példa:Kutyát le akarod ültetni, de NEM ismeri az ül szót. Felrántod a pórázzal. Ahhoz, hogy kerülje a fegyelmezést, fel fog állni két lábra. Ideális tanítási módszer a kétlábon állásra! Igazából felhúzott nyakkal esélye sincs a leülésre...Mindig úgy nevelj, hogy Te megcsinálnád-e a gyakorlatot a kutya helyében, ha AKARNÁD. Elég jól magyarázol-e, érthetõ-e egy embernek. Ha ember számára is érthetetlen (mármint ha kikapcsolod a nyelv hatalmát), ne várj a kutyádtól semmit.Az elsõ szóra megkövetelés nálunk mûködik. Hogy miért, az elég összetett. A kutya tudja, mikor van szabad akarata, és mikor vagyok én az úr. Ha én irányítok, nem engedem, hogy elterelõdjön a figyelme. Ez nálunk szinte folyamatos beszéddel, intéssel történik, máshol jutalomfalat vagy játék, stb. Ilyen esetekben a kutya segíteni akar. Ha nem érti, elmagyarázom, mivel csak nem érti, és nem ellenkezni akar (a testbeszédébõl látszik)! Ezt kell megérteni, és a pozitív megerõsítés "mágiája" teljesen érthetõvé válik. Ha ellenkezik (mert pl. sárba fektetés), az én testbeszédembõl látja, mennyire vagyok komoly. Ez sokkal erõsebb fegyelmezés, mint a pórázzal rángatás (érdekes paradoxon, pedig igaz!).Sárba fektetés:Biztos megértette. Biztos, hogy jelezte (buta nézés, lesunyt fülek, stb.), hogy nincs kedve hozzá. Ha FONTOS, minden további nélkül lefekszik a sárba egy rövid vonakodás után. Az a lényeg, hogy csak azért, mert Te vagy a fõnök, ne kelljen kellemetlen dolgokat tennie. Ha csak egyszer fekteted sárba évente, és elég határozott vagy, hidd el, le fog feküdni.Teszt, hogy mennyire hallgat rád a kutya, és hogy mennyire voltál érthetõ:Póráz nélkül csináltasd meg vele azokat a gyakorlatokat, melyek pórázzal mennek.

#46 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 25. - 18:37

Azért van, amiben egyetértünk!Pl., hogy nem attól fog leülni a kutya, hogy felrántod. Szerintem nagyon fontos a szemkontaktunk, és a testbeszéd. Be kell állnod egy olyan pózba, hogy teljesen a "kutya fölött" legyél. Szemkontaktust felvenni, majd szigorúan, határozottan, de nem úl hangosan azt mondani: ül! Ha nem csinálja meg, fenekét lenyomni, nyakát felrántani, de nem úgy, hogy repüljön (szerintem), csak egy kicsit, mert a végén mégtényleg két lábon fog állni. Fektetéshez egy tuti tipp: kutya orra elõtt egy jutalomfalatot elhúzni a földön, közben gyengéden nyomni lefelé a marát. Mikor még kifi nem tudta, addig ezt alkalmaztam, és mit ne mondjak: nagyon hamar megtanulta, és nagyon jól megy már. Elég annyit mondanom halkan, hogy feksssszzzzik. Igen, az "sz"-en van a hangsúly. Így tanítottam meg neki, szerintem jó módszer. A fektetést az agilityben nagyon kell pl. tudni, a zónás akadályoknál jól jön, jó ha a kutya megtanulja, hogy zónáknál le kell feküdni, késõbb szinte "fekve fog menni", mégis lendületben (a végénél a palánknak/létrának/hintának), és meg lesz a zónája. Üdv, Jenna

#47 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 26. - 15:07

Ti nem olvassátok el normálisan amit írtam.Leültetésnél, nem rántom be, hogy repüljön!Az az elõrerohanásnál, lábhoz parancsnál van.Hanem egy KICSIT felrántom a fejét és AZZAL EGYIDEJÛLEG lenyomom a fenekét!Próbáld meg, egy leülni nem akaró kutyánál, hogy csak úgy nyomkodod a fenekét! Ki fog röhögni és elmegy! MUSZÁJ egy kicsit megfogni a fejénél, különben elmozdul!Ami a brutalitásomat illeti, volt dolgom (ismerõseim körében) egy-két nagyobb darab, makacs, vezéregyéniséggel.Magyarázd meg szépen egy 80 kg.-os önfejû, már-már veszélyes közép-ázsianak, hogy ülj le, kérlek szépen! Ez nonszensz! És ugyanennél a kutyánál próbáld meg, erõ és egy kis erõszak nélkül, a lábhoz parancsot!Annak könnyû dolga van (bár néha éppen nehezebb is), akinek egy mimózalelkû, érzékeny kutyája van.Annak valóban nagy hiba a túl erõs kéz!De kutyája válogatja. Amikor a második kutyámat 1!! naposan kiválasztottam az alomból, mindenki hülyézett, hogy az egy szar! Nos egyedül az a szar és mégegy maradt meg a 10 kiskutyából!! És most egy szépen fejlett erõteljes kemény kutya! Amilyet szerettem volna! ;)

#48 vau

vau

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 177 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 26. - 17:14

[Utólag beleírt]
idézet:
akkor felrántom fojtóval a fejét, hogy szinte lógjon az eleje a levegõben és úgy nyomom le a fenekét! [/QUOTE]Ezt sajnos nem lehet félreérteni... Posted Image [Utólag beleírt]Jó, akkor összegezzünk:Abban egyetértünk, hogy a kutyanevelés alapelve, hogy ismerd a kutyádat, ismerd a viselkedését, nevelés (vagy munka, sport, stb.) közben figyelj rá, és csak akkor mûködik a dolog, ha õ is rád figyel. Ez az alap, CSAK ekkor mûködik a kutyanevelés. (akkor min vitázunk? :D )A többi a sallang, ott már vannak különbségek a módszerekben. A sallangokon vitázunk már jó ideje, amikor NEM ez a fontos, hanem az alapelv.Ahhoz, hogy egy kutyának valamit megtaníts, két út létezik (de mégegyszer, nem ez a fontos!!):-Megmutatod a kutyának. Ha ülés, finoman lenyomod a fenekét (erõs nyomásra tuti ellenáll, a finom lenyomás egy 80 kg-os kutyánál is csak a kezed súlya)). Minden gyakorlatnál meg kell találni a hatásos módszert. Én sok esetben megcsinálom a gyakorlatot a kutya orra elõtt, és aztán leutánoz-Berakod a megfelelõ helyzetbe. Mivel erõsebb nyomásra MINDEN kutya (inkább minden élõlény) ellenáll, ezért egyensúlyvesztéssel lehet próbálkozni (ha picit felrántod a pórázzal, és egyidõben lenyomod a fenekét, váratlanul kibillented az egyensúlyából). Nem kell hozzá nagy erõ, csak jó ritmusérzék. Itt is minden gyakorlatnak más a trükkje.Nem hiszem, hogy Jó kutya/gazda kapcsolat esetén van önfejû kutya. Ezt már régebben is írtam, NEM röhög ki a kutya, akármilyen nagy! A makacsság, önfejûség a gazdáról mutat képet! Az a probléma, hogy nem lehet a gazdák képébe belemondani, hogy a kutyád azért nem engedelmeskedik, mert lövésed sincs a kutyádról.FONTOS!Nagy kutya tulajdonosnak, ha nem jó a kapcsolata a kutyájával, NE tanácsold, hogy akárcsak finom erõszakot is alkalmazzon (erõsebb fizikai fegyelmezést meg végképp ne)! Szerinted mi történik, ha egy gyenge akaratú gazda beránt egy erõs akaratú kaukázusit? Jó esetben a kutya visszamorog. Rossz esetben a gazda véres cafatokban lesz 5 perc múlva! És ez nem vicc!!!Ilyen fegyelmezést CSAK kutyaiskolában szabad végezni, a gazda teljes elméleti felkészítése után. [ Március 26, 2003, 16:29: Az üzenetet átszerkesztette: vau ]

#49 Frankie

Frankie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 273 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 26. - 18:51

Hát nemtudom!Nekem bevált az a módszer hogy póráz föl fenék le.

#50 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 26. - 21:12

idézet:
Eredeti szerzõ: vau: Ha ülés, finoman lenyomod a fenekét (erõs nyomásra tuti ellenáll, a finom lenyomás egy 80 kg-os kutyánál is csak a kezed súlya)). sok esetben megcsinálom a gyakorlatot a kutya orra elõtt, és aztán leutánoz[/QUOTE]Ezeket ugye nem mondod komolyan???? :eek: Az elsõ mondatodban írtakat a kutya meg sem érzi!! Attól, egy kutya sem fog elõször leülni, hogy ráteszed a kezed!Nem ló, hogy egy légy rászállását megérezze!A második mondatod...most majmot képzel ki, vagy kutyát??? :eek: Nyomkövetésnél, szagazonosításnál mit csinálsz meg elõtte, vagy csibészelésnél megharapod a csibészt? :D Azért egy idegen kutyával megnézném mire jutsz a módszereddel... Posted Image Ugyanis a kutyaiskolákban a már problémás kutyákat viszik, vagy a még tapasztalatlan tanulatlant.Nos, ha a gazdának nekiugrik, ugyanúgy nekiugrik a kiképzõnek! Egy kiképzõ, hogy nézne ki, ha fél a kutyától??? Ezért kell az ilyen kutyákra szájkosár! Lehetõleg bõr, ami nem üt. Morog. morog egy ideig, de utána kénytelen beletörõdni, hogy nem az van amit Õ akar!Sajnos a kutyakiképzés errõl szól és nem arról, hogy mit akar a kutya! Egy kutya sem akar ülni-feküdni parancsra önszántából. Csak, ha jutalmazol! De odáig el kell jutni, hogy jutalmazhassál, mind a kutyának, mind Neked.Ami a kaukázusi gyenge kezû gazdát illeti, én a szakszerû kutyaiskoláról beszéltem, nem arról, hogy mindenki otthon kezdje el, mert az tényleg nem jó!Nem jó az sem, ha otthon tanítod. Az otthona ne iskola legyen!!! A gyerekek sem otthon tanulnak, hanem az iskolában tanultakból otthon (is) profitálhatnak belõle. Kivéve, a házõrzést...

#51 vau

vau

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 177 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 27. - 10:51

Komolyan írtam. Úgy látszik, tényleg mágus vagyok Posted Image Nyomkövetés, csibészelés, stb. nem az én asztalom. A kutyaiskolás topicban régebben írtam, ez kutyaiskolai feladat, nem értek hozzá... (ja, hogy tanítod a nyomkövetést kemény módszerekkel??? Posted Image ). A támadásból leállítást megtanítottam egyedül. A támadásra rábírás nehéz, ott vadítani kéne, amit nem akarok (egyébként ha megtámadom a csibészt, a kutya is támadni fog. Egész jó bemutatás, amit utánozhat :D ).Én az alapvetõ engedelmességi dolgokról írtam egy családi kutyánál (az egész a húzásból indult ki).Az, hogy a majomra mondják, hogy utánoz, attól az még nem szégyen! Szerinted hogy tanul egy gyerek?Idegen kutyával, amig a kutya nem fogad el, SEMMIRE nem jutnék, ez biztos. Ezért írtam, ISMERD A KUTYÁT, ÉS Õ IS FIGYELJEN RÁD! Ez az alap, többször nem ismétlem, tudom, hogy ezt Te is elfogadod, mint alaptézis.Ami az antiszociális kutyákat illeti, nincs vita, azokhoz erõs, határozott kéz kell (megfelelõ érzékkel vegyítve!). Bár én legszívesebben elvenném ezeket a kutyákat a gazdáiktól, mivel a kutya a gazda miatt lesz ilyen! Viszont NEM ezekrõl volt szó (csak annyira határozottan írtad, hogy csak a Te módszered mûködik, hogy muszály volt beírnom a figyelmeztetést, nehogy valaki pórul járjon)!Hogy a kutya akar-e vagy nem engedelmeskedni, ez megint csak a kapcsolattól függ. Az én kutyám AKAR engedelmeskedni, ez látszik. Viszont nem egzecíroztatom állandóan, így megvan a motiváció is, nem unja meg. Ha ilyennel nem találkoztál, az a te peched (legalább a saját kutyáidnál látnod kéne...). Otthon pedig tanítani KELL! Mit gondolsz, mitõl alakul ki a családi rangsor? Attól a pár kutyaiskolás órától? Tévedés! Az OTTHONI foglalkozásoktól! [ Március 27, 2003, 09:53: Az üzenetet átszerkesztette: vau ]

#52 Frankie

Frankie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 273 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 27. - 20:10

Had kérdezzek valamit tõled!Ha átakarsz a kutyáddal ugrani egy 120cmes akadályt akkor elõbb te ugrassz majd õ ?? Posted Image

#53 vau

vau

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 177 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 27. - 20:12

Igen!

#54 Frankie

Frankie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 273 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 27. - 20:27

Hát neharagudj , de ez elég röhejes! Posted Image < szarráröhögimagátsmile > [ Március 27, 2003, 19:28: Az üzenetet átszerkesztette: Frankie ]

#55 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 27. - 20:48

De biztosan hatásos! Posted Image -> gúny nélkül!!! Komolyan!

#56 Frankie

Frankie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 273 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 27. - 20:54

Én inkább maradok a léccicsináldmeg vagy a segglenyomós módszernél, tudod ki égeti le magát, ennyi erõvel mértnem én vagyok a kutya? Posted Image A kutya meg álljon kétlábra!Vau! Szerintem ezzel a módszerrel ne menj kutyasuli közelébe. Nemakarok rosszat neked! :D

#57 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 27. - 21:04

Azért Vaunak sok mindenben igaza van! Posted Image Ami az akadályugrást illeti, ha nem is 120 cm-t, de egy 60 cm-t a gazdának is át kell ugrania az elsõ tanításkor.. Posted Image Úgyhogy ne hurrogd le ennyire Frankie, mert nincs miért!

#58 vau

vau

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 177 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 27. - 21:16

Posted Image

#59 Frankie

Frankie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 273 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 27. - 21:22

Ugratni,oké elõször vele kell menni,de azért mégse gondolhatod komolyan, hogyha megakarom tanítani neki az ülést, akkor elõször én leülök majd csináld utánam.

#60 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 27. - 21:25

Nahh, nem is tudom min vitáztunk (vita volt ez???), ha nagyjából egyet értünk. Csak a módszereink különböznek.Egyébként nagyon halkan megjegyzem, hogy mikor a kutya nagyon értetlenül néz rám, nem tudja mi van, én is rásegítek a testbeszéddel, néha meg s csinálom. Persze itt alap-gyakorlatokról beszélek: fekszik, ül, áll ... Mondjuk a kutyasuliban meg az utcán nem csináltam, de itthon igen ... Bár már itthon sem kell, ezeket szerencsére tudja a kutty.

#61 vau

vau

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 177 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 11:09

Frankie,Ne izgulj, ennyire nem vagyok mágus...A megmutatást csak addig alkalmazom, amig a kutya megérti, mit akarok (az ülést érti, nem kell elõtte leülnöm Posted Image ). Utána már szóval tudom irányítani. A megmutatásnak ott van igazi hatása, ha a kutya fél a gyakorlattól, vagy nem magabiztos az adott helyzetben. Motiválásként is lehet alkalmazni.Régebben, amikor az állást tanítottam a kutyának, sokáig kerestem a megfelelõ módszert. Próbálkoztam azzal is, hogy guggolásból (ami a kutyánál az ülés) felemelkedtem négy(kéz)lábra. A kutya nézett, majd szép lassan felemelkedett állásba. Közben a tekintetében benne volt egy óriási kérdés: ÍGY? :D . Ettõl nem tanulta meg az állást, de amit ekkor produkált, az mindenért kárpótolt. Érdekes, hogy olyan kifejezõen kérdezett, hogy visszagondolva úgy érzem, hogy kimondta a kérdést. ;) (már a harmadik-harmadszorra,stb.. smiley-t rakom be, mert mindegyik animálása mást fejez ki, mint amit akarnék. Hrgh!!! Ez ma nekem nem megy!) (az állást azóta más módszerrel megtanulta ha nem is profin, leírás a kutyaiskola topicban) [ Március 28, 2003, 10:17: Az üzenetet átszerkesztette: vau ]

#62 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 22:03

Na,megjött a 7végi turnus. :D Húúúúú,de jóóóó.A témám má 2 oldalas.!!!(Mintha ti nem látnátok) :D Most elolvasom az írásokat,aztán hozzászólok amelyikhez tudok.A 2.oldalt nem is olvastam még!!Pedig most beteg vok,és egész 7en fenn lehettem volna,de nem volt vmi sok erõm hozzá.Na mind1.

#63 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 22:18

Ilusta!Nálunk én vagyok a falkavezér,de az "al" falkavezér az Elza.Az a baj,hogy nem láttam,amikor verekedtek,mert otthon voltam anyukámnál.Egyébként meg a kutyák 4-en vannak.De ez lényegtelen.Pont az a baj,hogy mindig kivételeztem az Elzussal,és ezért õ azt hiszi,hogy neki mindent szabad.És mióta nem kivételezek vele,féltékeny,és ezért támad rá arra,amelyiket megsimogatom. :(

#64 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 22:36

idézet:
Eredeti szerzõ: kiwi: Ilusta!Nálunk én vagyok a falkavezér,de az "al" falkavezér az Elza.Pont az a baj,hogy mindig kivételeztem az Elzussal,és ezért õ azt hiszi,hogy neki mindent szabad.És mióta nem kivételezek vele,féltékeny,és ezért támad rá arra,amelyiket megsimogatom. :( [/QUOTE]Mint írtam, a kutyák közti vezérrel kell, hogy elsõnek csinálj mindent! Mióta nem kivételezel vele, pont ezzel szítod a tüzet!Igenis tessék õt elõször megsimogatni, neki adni elõször kaját és vele játszani elõször.De utána nyugodjon meg és jön a többi. Mihelyt megkapta a magáét elsõként, nem szabad eltûrni utána az acsarkodást vagy akármilyen kis féltékenységet! Szidd le, küld el, vagy fektesd egy helyben. Ezzel akár erõsítheted is a pozíciódat.

#65 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 23:05

Köszi Ilusta!Ezt majd kipróbálom!

#66 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 6. - 13:39

Úgy látom elég lapos lett ez a topic.Na,feldobok egy új témát,aztán majd csak lesz vmi...Szóval:Valahol írtam,hogy amikor a kutyám a 3.pórázát rágta el,lenyomtam neki egy pofont.Erre vau (asszem õ volt) visszaírta,hogy ezt én milyen rosszul tettem.Na sztem nem csináltam rosszul,mert azért a kutyát sem lehet CSAK szóban büntetni.Van,amikor kicsit erélyesebben kell fellépni,például egy pofonnal.Nektek mi a véleményetek?

#67 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 6. - 20:17

A figyelmeztetõ pofonnal semmi gond, ha nem KO-zod ki vele a kutyát. :D

#68 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 11. - 21:16

Hopsz.Én pedig azt hittem,hogy a kutyám csak hirtelen elaludt... :rolleyes: tongue.gif :D

#69 Erynome

Erynome

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 2 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 10. - 20:04

Hello Mindenki!Én csak,röviden szeretnék hozzászólni.nekem,volt kutyám.Soha nem bántottam.- :mad: Hiszen hogylehetne egy aranyos kutyát bántani úgy õszintén hm?Szerintem nem illik!!!!!!!!! :mad: Én azt tudom mondani hogy Szeressétek az Ebeteket!Erynome ! Posted Image Posted Image [ Május 10, 2003, 20:07: Az üzenetet átszerkesztette: Erynome ]

#70 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 18. - 10:35

Hát persze,szeresd a kutyádat,de ez nem = azzal,hogy bármit megengedsz neki.Egyszer-kétszer akkor is kell neki adni egy figyelmeztetõ pofont!DE CSAK ha tényleg megérdemli! ;)

#71 Agika

Agika

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 53 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 18. - 12:49

idézet:
Eredeti szerzõ: Ilusta: Azért Vaunak sok mindenben igaza van! Posted Image Ami az akadályugrást illeti, ha nem is 120 cm-t, de egy 60 cm-t a gazdának is át kell ugrania az elsõ tanításkor.. Posted Image Úgyhogy ne hurrogd le ennyire Frankie, mert nincs miért! [/QUOTE]Sziasztok!Folottebb erdeklodve olvastam e temat, foleg a kutyat nyakanal folytoval felrantom hogy talpa sem eri a talajt resz fagyasztotta belem a szuszt... En is probaltam ezen kikepzo modelleket egyik masik kutyamon, de ma mar nem hasznalok ilyet es foleg nem ilyen vad stilusban. Hogyha a kutyad annyira leszar, hogy cibalnod kell meg fojtogatni, hogy elerj nala valamit megette a fene. En ugy tanitgatom oket hogy ram figyeljenek es elvezzek a dolgot, oromuket leljek benne, hogy egyutt lehetunk egyutt dolgozhatunk. Eddig nem vettem eszre, hogy barki a jutalom szot felhozta volna. Nem csak fegyelmezni -egrecirozni- kell, hanem jutalmazni is keremszepen! Azzal kapcsolatban hogy 60 cm-es vagy 120 cm-es vagy akar 220 cm-es akadalyt ugralok vegig a kutyam elott, csak annyit tennek hozza, hogy barmilyen "akadaly"-t erdemes szerintem bemutatni az ebnek (akar lonak is). Ha fel tole akkor pl. erdemes atcsalogatni, 2 mellso labaval ugorjon ra hogy nem harap az a targy stbstb. Ha esetleg a pallo mozog nem muszaj nekem is felmaszni hanem eleg megmutatni neki (ratamaszkodsz, mintha neked is lenne kedved atmenni) hogy biztonsagos, azt kesz. A falkavezerseg es rangsorrol annyit, hogy -persze milyen fajta es mentalitasu kutyad van- ha be akarsz kerulni a rangsorba akkor azt tudd is megtartani. Egy 40 kg-os holgy ne akarjon 3 komondor kozt falkavezereskedni, mertha el van borulva a kuttyok agya mert mar 10 perce olik egymast, esetleg, soot biztos hogy kaphat egy ket sallert, akarmennyire is imadjak ot. Marpedig a komondor imadja a gazdajat. Nem celszeru senkinek beugrani min. 2 db tenyleg verekedo kutya koze, vagy kivarod a veget vagy _slag_.Megelozve sokmindent, nem lehurrogni, okoskodni akarok stb. Tömör irkalasom sajat tapasztalatbol van, nem mester szinten, hanem tartoi, hobby szinten. Ja, es ha nekem nem hisztek kerdezzetek a kuttyaimat! Posted Image Agnes

#72 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 18. - 13:17

idézet:
Eredeti szerzõ: Agika:Megelozve sokmindent, nem lehurrogni, okoskodni akarok stb.[/QUOTE]Pedig eléggé úgy hangzott redface.gif Posted Image
idézet:
Eredeti szerzõ: Agika:Tömör irkalasom sajat tapasztalatbol van, nem mester szinten, hanem tartoi, hobby szinten. Ja, es ha nekem nem hisztek kerdezzetek a kuttyaimat! Posted Image Agnes [/QUOTE]Elhiheted,hogy ezeket mi is tapasztalatból csináljuk.Van akinek beválik,van akinek nem.Ahány ház,annyi szokás... tongue.gif Viszont azt nem írtad,hogy neked milyen kutyáid vannak.Mert ha nem olyan,mint nekünk,akkor nem ismerheted a kutya viselkedésmódját,stílusát,és nem tudhatod,hogyan kell vele bánni.Pl.:egy pincsinil valószínûleg nem azt a módszert alkalmazom,mint egy pit bullnál.Érted? ;)

#73 esti

esti

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 18. - 16:53

Sziasztok! Délelõtt egyben elolvastam a 2 oldalas topicot. Nekem egy fiatal, jóó nagy kaukázusi keverékem van. Húzott mindig, ha nem futottam vele egy nagyot a séta elején. most egy idejig nem vittem sétálni szalagszakadásom miatt, és még most sem megy a rohanás. Ezért szedtem ötleteket innen, Tõletek. Frankie egy pillanat alatt elvágta magát elõttem (bocsánat), mert az tuti, hogy én nem fogok nekiállni ráncigálni, elég reménytelen is, meg azt szeretném, ha a kutyám élvezné a tanítást, megmaradna a bizalma a tanulás szépségeiben. Megpróbáltam tehát vau módszerét (visszatart-mellémegy-enged) és bejött! 2 óra séta, a végén úgy jött, mint Rex felügyelõ. És nem bántottam. Finom volt a megállítás (ok, csaltam is, mert az "áll" vezényszóról már van sejtése). Ez úton is köszönöm vau! Szerintem nem bejövõs módszer, hogy ha félsz, tegyél rá szájkosarat, onnantól meg úgyse bír bántani. Az én kutyám a kezdetekkor csinálta, hogy ha megfeszült a fóráz, fátranyúlt, és szájába vette a kezem. Nem harapott, de nekem eszembe jutott, hogy haraphatna is. Ekkor jöttem rá, hogy milyen kihasználás is, mikor vered a kutyát. Simán széttéphetne, ha esetleg nem ért veled egyet. De csak azért nem teszi, mert Õ EKKOR IS szeret téged. Úgyhogy én sem raktam rá a szájkosarat, úgy tanítottam, hogy ne legyen oka a kezem a szájába venni. Beismerem, lassabb így a kiképzés, de teljes az öszhang végig. Mára simán tartja a fejét, ha szájkosarat akarok ráadni, mert tudja, ez nem egy megnyirbálása a lehetõségeinek. Azér nézd meg azt a kutyát, hogy fogadja a szájkosarat, akit azzal nevelnek.Frankie! Nem azért mondtam, egyébként nem vágtad el magad, semmi bajom veled, mielõtt félreértenél!!!!! Csak HA LEHET, én nem ráncigálnám az állatot.Üdv: esti

#74 esti

esti

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 18. - 17:07

Egy kérdésem is lenne, ha már itt tartunk.A kutyámnak nem szabad felmenni a teraszra. Ezt tudja is, be is tartja, de van, hogy ha a teraszon vagyok, egy idõ után követelõzik, hogy ha nem megyek oda, akkor õ jön hozzám. Pár perc múlva eldöntöttnek véli a kérdést, és töntetõleg a terasz szélére, a már tiltott területre csüccsen. Ha nekem aktuálisan nincs idõm, hogy odamenjek és foglalkozzak vele, akkor ugye le kell küldenem. Hangos szó, határoztt parancs, föléállás, minden van. De egy idõ után már ez sem érdekli. Ekkor jön a pálca. Elvem ugye, hogy nem verem, amíg nem muszáj, így rácsapok a lába elõtt a földre, stb. A fent említett módszereket rendszerint egymás után bevetem, de kb fél óra után kifogyok az ötletbõl. Nem fél tõlem, suhogtathatom neki a pálcát, nem hatja meg.Egyszer, csak hogy tudja, hogy komolyan gondolom, egy ilyen ceremónia végén kapott is kettõt a fenekére (na nem mintha megilletõdött volna...) Szóval elvileg félhetne a bottól, de nem teszi.Mit csináljak? :confused: Mégis verjem meg párszor, elérve ezzel, hogy féljen a bottól, és akkor van fenyítõ eszközöm? Nem szeretném ezt. :rolleyes: Segítsetek!Köszi: esti

#75 vau

vau

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 177 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 18. - 21:49

esti,Örülök, hogy bevált a módszer. A kérdésedre megoldást nem tudok, de irányelveket szeretnék írni.A teraszra azért megy fel a kuty, mert veled akar lenni. Ez sokkal erõsebb motiváció, mint a teraszralépés tiltása. Ennek szerintem inkább örülj. Nálunk hasonló helyzet van. A kutya nem jöhet be a szobámba, a határ a küszöb úgy, hogy legalább egy lába kinnt kell legyen az elõszobában. Mégis séta elõtt, vagy ha nem lát de bennt vagyok, vagy ha fél, egy picit beljebb jön. Ha kiküldöm, egybõl kijjebb megy, majd megint erõsebb lesz az együttlét iránti vágy és megint be"sunnyog". Igazából tartja a határt, de mégsem.A pálcás elverés ebben az esetben semmire sem jó. Mivel veled akar lenni, ha fenyíted, csak megpróbál kiengesztelni, amit szerinte úgy ér el, hogy odamegy hozzád. Csöbörbõl vödörbe...Keress olyan megoldást, amivel vonzóvá tudod tenni a lenntmaradást. Erre a legegyszerûbb megoldás, hogy látótávolságban maradsz a kutyával. Ha normál esetben ez nem lehetséges, neked kell közelebb menni a határhoz. Az igazi megoldás azt hiszem egy komplex engedelmességi tréning (kicsit hosszadalmas). Ebbe beletartozik az egy helyben maradás. Pl. leülteted v. fekteted, és a kutyának ott kell maradnia. Elõször csak kb. fél percre. Majd néhány percre, késõbb úgy is, hogy kimész a látómezejébõl. Az egyhelyben maradás feloldásakor természetesen jutalom (nálunk simogatás, örömködés, van ahol jutalomfalat). Ha elmozdul, nyugodtan de határozottan vissza kell küldeni (vezetni) az eredetileg meghatározott helyére, és folytatni a gyakorlatot.Az egész végeredménye elvileg az kell legyen, hogy le fogod tudni küldeni a teraszról, szépen kivárja, amíg nem érsz rá, de utána meg kell kapja a jutalmát (szerintem itt egy jó kiadós játék VELED!). Ehhez viszont hangúlyozom, hosszú idõ alatt lehet csak eljutni. Én nem csináltam ezt végig, de annyit azért kipróbáltam, hogy a dolog mûködik.

#76 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 19. - 12:09

Agika!Igenis, én pl. (és szerintem más is) szoktam jutalmazni a kutyá, csak ez most nem merült fel. Nem ezen volt a hangsúly. Az én módszerem az - egy kezdõbb kutyánál - : ha nem csinálja meg magától, pl. azt hogy "ül", akkor lenyomom a fenekét, és utána megdicsérem szóban, és megsimogatom. Ha viszont magától megcsinálja, akkor adok neki jutalomfalatot/labdát. Ha már jól tud egy bizonyos gyakorlatot a kutya, nem feltétlenül kap érte jutalomfalatot/labdát, "csak" szóban dicsérést és simogatást.

#77 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 20. - 7:59

A barátságos módszerek:Nem azért írom le a tegnapi és mai történetem, hogy a "rángatós módszert" vagy egyéb durva kiképzési módszert ajánljam, sõt ha nem muszáj, én is ellene vagyok. :( De azért megnézném hogy boldogulnátok az abszolút agressziómentes módszerrel az én kutyámmal!(Soha nem volt még pórázon víve, 1 éves, kertes házban lakunk, mindig szabadon volt(ak) és most füvet javítanak, mert a kutyák miatt nincs és 2 hétig, most nem mehetnek rá, úgyhogy egyenkénti sétáltatás a program)Vau módszere nagyon jó, ha meg tudod tartani a kutyát! Nem tudom a kau-keverék kb. hány kiló, és Te hány kiló vagy, de nálunk az arány 1:1.Magyarul a kutya annyi kiló mint én és megy mint a tank, egyszerûen nem lehet (még fojtóval sem!!) megtartani, hogy mellémenj...Nos tegnap lerendeztem az agyát. Úgy bedurrant az én agyam, hogy azt hittem helyben megölöm! :mad: Aztán lehiggadtam...de nagyon letepertem a földre, leszorítottam a nyakát, mint,ha más kutya tenné!Csórikám annyira behódolt, hogy fel sem akart kelni abból a megadott pózból...szóval a tegnapi nap katasztrófa volt..Ma reggel érdekes módon javult a helyzet, vittem virslit neki, és egész ügyesen jött láb mellett..Néha még ki-ki tört mikor érdekesebb szagokat talált, de egészében véve javult a dolog....És! Mikor pont mellettem van, mondom neki: Lábhoz!! ügyes-okos kutya!! simi, jutalomfalat! Igenám! De! Ennek "büdös dög"-nek nem kell a finom drága bõrõs virsli! :D Utána mikor olyan részre értünk elengedtem....visszajön-é vagy sem?Engedtem egy ideig szaglászni, persze elég jól eltávolodott tõlem, aztán fütty, Hozzám! -én elindultam az ellenkezõ irányba...Kutya néz, gondolkodik...aztán jön, lobog a füle, laza, bõrõs, nyálas szája is a füléig lobog, fut. :D Nagy dicséret, simi, paskolás (jutalomfalat a kezemben maradt, mert úgysem kell neki..)Pórázra vettem és hazafelé elég nyugisan jött a bal oldalon, közben persze megint dicsérgetések sokasága, simi, paskolás...Azt mondhatom ez a mai nap sokkal sikeresebb volt a tegnapinál, de szerintem jót tett neki az én agresszióm...most lehet megkövezni, ki, hogy éri el a teljes fönökséget a kutyánál, de egy ekkora kaliberû kutyánál életveszély, ha nem mutatod ki a fogad fehérjét!Nem vertem...csak nagyon durván legyûrtem...

#78 vau

vau

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 177 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 20. - 9:52

Ilusta,Most mintha EGY AZ EGYBEN engem igazolnál!A legyûrést nevezzük durva "játék"-nak. Vagyis nem játék, igenis komoly, de kutyaként kezelted a kutyádat, amit MEGÉRT. Ha akkora a kutya mint Te, gratulálok, jó erõben vagy. Hozzáteszem, hogy a fõnöki pozíciód már elõtte is megvolt, mivel egy súlyban egyenrangú kutya csak ekkor hódol be (szerintem kb. ha a kutya fele akkora súlyú mint az ember, akkor okos harccal már lehet az embernek esélye, ha TÉNYLEG kenyértörésre kerül sor).A jutalomfalat probléma ismerõs. Sokszor hangsúlyozom, hogy kajával egy kutyát nem lehet igazán megfogni. Persze mûködik a jutalomfalat sok helyen (õszintén szólva szinte mindenhol), de a megfelelõ társas kapcsolat sokkal erõsebb motiváció.A végén még elérjük, hogy a Te óriási méretû kutyád könnyen kezelhetõ lesz finom módszerekkel. :D

#79 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 20. - 10:48

Igen ezt szeretném elérni!Ami a jutalomfalat dolgot illeti, õ nagyon kajás, csak épp a virsli nem jött be neki...eddig sosem kapott! Egy fél vorsli, úgy eltûnik a szájában, hogy szerintem keresnie kell.. :D Neki egy nagy db. csirkecomb annyi, hogy egy nyelés! :D

#80 esti

esti

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 22. - 21:43

Jeee!Nehogy valaki egy kavicsot is kezébe fogjon Ilusta bántalmazására! Mer' különben jövünk a méretes kaukázusi keverékemmel, és megmutatjuk, milyen, ha mérgesek vagyunk. Posted Image Ez a módszer mondhatni kiváló. Posted Image A saját nyelvén szóltál a kutyákoz. Ha a domináns kutya (alfa egyed) elõtt nem hódol be RÖGTÖN a többi, akkor valóban jön a jelképes torkon ragadás, behódoltatás. (ilyen esetek viszonylag gyakoriak, de általában jelentõsebb hatalmi villongások nélkül és sérülések nélkül megoldódnak) Szóval nincs szépen kérés, de nincs kegyetlen bántalmazás sem, ha a rangsorban lejjebb álló egyed kellõ idõben elismeri hátrányosabb rangsori helyét. A kutya számára a gazdi is egy kicsit alfa egyed. Vele is próbál játszani, csipkedi, stb. Ki lehet próbálni: ha valamikor a kutya rossz fát tesz a tûzre, (nem túl súlyos vétség) fenyegetõ pozíciót veszünk fel, és határozottan megragadjuk a nyakszirtjét (a falkában erre a helyre harapnak jelképesen). Ideális esetben a kutya lejjebb hajtja a fejét, ha álló füle van, azt vízszintes helyzetbe hozza, és tõled el, kicsit félredõl, "kihalyol". Ez egy gyors, praktikus behódolás. Ha nagyon kemény voltál, akkor a hátára is fordul, ez a teljes megadás.sok sikert a "bio neveléshez"