Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Ülés


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
165 válasz a témához

#1 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 2. - 21:08

A minap folytattam egy gondolatébresztõ eszmecserét egyik barátommal az ülésrõl. Anélkül, hogy bármelyikünk is meg akarta volna gyõzni a másikat az igazáról, véleményeket cseréltünk azzal kapcsolatban, hogy milyen is lenne az ideális ülés, és miért kéne épp olyannak lennie. Gondoltam hát, hogy a publikum elé tárom a témát, hátha másnak is van véleménye róla: fontos-e az, hogy hogyan ülünk a lovon, és ha igen, miért? Milyen buktatók, esetleg tévhitek, jó (vagy rossz) tanok vannak az üléssel kapcsolatban? Stílustól, szakágtól függetlenül. :) De hogy legyen valami konkrét nyitókérdés is: kinek mit jelent az ideális ülés? (És miért?) :)

Edited by gidrángirl, 2009 december 2. - 21:09.


#2 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 2. - 21:25

Hogyan lehet ilyet kérdezni? Hát mi fontosabb van annál, hogy jól, helyesen üljünk a lovon? Van-e bármi, ami meghatározóbb, ami megalapozóbb a lovaglás minõségének szempontjából? Mármint technikai elem? Mert a készség, a horseman tulajdonságok összessége szerintem fontosabb. Hiszen a technika megtanulható, de horseman-nek kicsit mégiscsak születni kell. :) Ha valóban akarsz errõl a témáról beszélgetni, akkor írd le, hogy mi a te véleményed, s mi az ellenfélé. Mi a bajod az övével, miben különböztök, miben egyeztek? Fejtsd ki a véleményedet, támaszd alá a következtetéseidet, állításaidat! Fogalmazz meg építõ kritikát a szembenállóval! Akkor majd esetleg kapsz érdemi hozzászólást a felvetésedre. De így, ilyen evidens kérdést nekünk szögezve, csak nem gondolod, hogy nekiesünk kifejteni azt, ami a legtöbb lovas számára nyilvánvaló? Kivesézhetjük persze a szokásos felszínességgel is ezt a témát, s azután jöhet majd a "Használjunk-e zablát? És ha ne, akkor miért mégis?", az "Üssük-e a lovat vadul, s ha igen, akkor mi annak a helyes módja?", a "Köszönjünk-e a többieknek a lovardába érkezéskor?", és a hasonló kérdések. Na, mi van az üléssel szerinted?

#3 Natos

Natos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 2. - 21:35

Ülés berekesztve? :)

#4 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 2. - 21:44

Számomra is evidens, hogy fontos az ülés. (De még mennyire!) Azért nem vettem ezt alapvetõnek, mert nem minden lovas van így vele. Ott vannak azok a hobbisok, akik csak terepre járnak, vagy túrázgatni... nekik bizonyára kevésbé fontos, hogy párhuzamos-e a lábfejük a ló oldalával, mint mondjuk nekem. Az én véleményem nagyjából a klasszikus, sok helyen leírt elvekkel egyezik meg. (Azt nem mondom, hogy tudok is úgy ülni, ahogy a nagy öregek tanították, de az õ ülésüket, és általában is, az õ irányelveiket - Müseler, stb. - tartom etalonnak.) Konkrét kérdésem vagy problémám nincs, csak érdekes témának tartom, hát gondoltam, felvetem. Említettél Te is, Sheriff, olyan elemeket, amelyek szerinted - és szerintem is - evidensek. A tapasztalatom azonban az, hogy egyik embernek ez az evidens, a másiknak meg az, az evidenciák nem mindig egyeznek. Pl.: A túralovasok ülése nyilván arra "specializálódik", hogy hosszú ideig, hosszú távon kényelmes legyen. (Gondolom, bár nem vagyok túralovas.) Szerintem érdekes téma, hogy kinek mit jelent ugyanaz az alapfogalom - nevezetesen az ülés -, mert tapasztalatom szerint a lovasok legtöbbje valamiben másképp értelmezi. Aztán lehet, hogy csak én találom érdekesnek, akkor meg hát ez van :)

#5 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 2. - 22:53

Ismételni vagyok kénytelen magam ;) :

Ha beszélgetni akarsz errõl a témáról, akkor írd le, hogy mi a te véleményed, s miben különbözik másokétól? Fejtsd ki a véleményedet, támaszd alá a következtetéseidet, állításaidat! Fogalmazz meg építõ kritikát a szembenállókkal! Akkor majd kapsz érdemi hozzászólást a felvetésedre. Tõlem mindenképpen. :ang:

Na, mi van az üléssel szerinted? :confused:



#6 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 2. - 23:04

Pl.: A túralovasok ülése nyilván arra "specializálódik", hogy hosszú ideig, hosszú távon kényelmes legyen. (Gondolom, bár nem vagyok túralovas.)


Ha nem ülsz jól, akkor túrában vagy nagyon fájni fog valakinek (a lónak és/vagy a lovasnak) vagy - csak - nagyon fárasztó lesz.

#7 Nevzorov

Nevzorov

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 987 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 15:38

na megyek, indulok a gerinctornára :) és csak a lovaglás miatt, hogy szebb legyen az ülésem :) (komolyan! :D) mert én is törekszem ;)

#8 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 15:41

No, de ezt a topicnyitás óta hiányolom... Hogy valaki megírja...

...hátha másnak is van véleménye róla: fontos-e az, hogy hogyan ülünk a lovon, és ha igen, miért?...

Ebben a hozzászólásban - szerintem - egy igen nagy baj van. Az, hogy számomra az ülés egyenlõ a lovaglással. Ezért hát a fontosságát ezen felül külön rangsorolni nem lehet.

#9 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 15:53

Sheriff & PozitivFeri :yeah:
/amugy BUEK a nevnapos Ferenceknek :D /

Az en ulesem peldaul igencsak hagy javitanivalot magautan..
Pedig akkor szoktam leesett allal megallni egy pillanatra, amikor azt mondjak az eletuket lovon toltott trenerek, "termeszetesen ulok a lovon.." es akkor erre azt szoktam kerdezni,
"meglehet, de segitenel tanulni helyesen ulni a lovon? "
Sok rossz berogzodesem van , amelyeket a sok marhacsordahajtason, mindennapi munka terepen nem igazan adott sok idot "iskolalovaglasra"..
Viszont ha az itteni amcsi cowboyokat, cowgirl-oket nezem, akik 30-meg 60 eve ulnek lohaton szinte mindennap , lohaton dolgoznak , ugy keresik a mindennapi betevot , az eletben nem volt iskola -lo a fenekuk alatt , az eletben nem tanitotta senki a legtobbjuket a leirott szabalyos ulesre , es tobb sajat lovuk van , de nincs panaszuk erre vagy arra, a lovaik nagyon jol belovagolt, engedelmes, tapasztalt lovak ,
nem hallani hatfajasos panaszokat stb..
Egyszeruen igy elik az eletuket , es elvezik amit csinalnak.
Megmondom oszinten , nem sok olyan lovast lattam itt , akiknbek az ulese az lenne amirol olvasunk es tanulunk lohaton..
Gary ,Lyn es Steve.. 3 ember jut eszembe a rengeteg altalam ismert itteni lovas kozul ...
... es ezzel NEM azt akarom mondani , az ules nem fontos, persze hogy fontos..
Csak az itteni tapasztalataim nem tamasztjak azt ala, hogy a popec ules nelkul ez lesz vagy az nem lesz..
Leci ne kovezzetek meg, ma erzekeny vagyok :D
holnap is az leszek, uhhummbruhumm... tegnap is az voltam... voaaaaaaa....
:gm: :D



Barátaim!

Eljött a pillanat, amire oly régóta vártam. Aminek az eljövetelében -megmondom az õszintét- már egyáltalán nem bíztam. Egy lyukas garast nem adtam volna érte. És mégis! Itt van!

Pozitívferi olyat írt, amivel egyet tudok érteni. Nem fikáz, hanem véd valakit. Ezt nem hittem volna! Sarkaiból fordult ki a világ.
(Örömkönnyeimettörölgetõsszmájli!)


ez igaz :yeah: Tegnap lehet tul nagy adagot adott egy masik topicba..
De ne felejtsuk el, ma Ferenc nap van :gm: :D
"De ha ma lesz a holnap tegnapja... " :D

#10 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 15:56

Igen, csakhogy egy elõbbi írásod a Nyugatból ehhez hozzá tartozik. Az, hogy bizonyos értelemben nem tartják semmire a lovat. Én úgy gondolom, lovagolni tanulni több célból is érdemes. Az egyik az önvédelem. A másik a személyi- vagy magántulajdon védelme. Satöbbi. :)

Edited by Ernest, 2009 december 3. - 16:07.


#11 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 16:25

Igen, csakhogy egy elõbbi írásod a Nyugatból ehhez hozzá tartozik. Az, hogy bizonyos értelemben nem tartják semmire a lovat.

Én úgy gondolom, lovagolni tanulni több célból is érdemes. Az egyik az önvédelem. A másik a személyi- vagy magántulajdon védelme. Satöbbi. :)



Nem nem es nem!
Azt az itteni montanai , eme-kornyekbeli cowboyokrol irtam, 2 honap tapasztalat utan !!!!
Az elozo evekben ilyen tapasztalatom soha nem volt Coloradoban !!
Ezt is odairtam...
Ernest,, neked ennel jobb a memoriad :gm: :D


Lovagolni tanulni pedig valoban erdemes, es nem is az ellenkezojet allitottam a fentiekben..
Csak nemi tapasztalatot irtam le a magantulajdon es szemelyitualjdon negativ tortenese vagy nem tortenese miatt... :ang:

#12 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 16:27

Menches, meglepodnel menyi ketszer ekkora sulyu lobarat ul a lovon itt kinn... :ang:

#13 Nádor

Nádor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 299 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 16:27

Mert a túrázós távlovasosok, csak falják a km.-t, hajszolják a gebéket kultúra nélkül. :D Ez tudvalevõ dolog. (a lábukba meg nincs párhuzam :huh: )

#14 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 16:32

Mielott nagyon osszekavarodna a kep , ezt "Azt az itteni montanai , eme-kornyekbeli cowboyokrol irtam, 2 honap tapasztalat utan !!!! Az elozo evekben ilyen tapasztalatom soha nem volt Coloradoban !!" Ernest : "Az, hogy bizonyos értelemben nem tartják semmire a lovat." -mondatara ertettem, nem az ules milyensegere.. No akkor most kimagyaraztam :gm:

#15 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 16:33

A lovaglás annak a kornak a szüleménye, amikor az ember vánnyadt volt a sok hasmenéstõl, és mielõtt megdagadt volna, elvitte a pestis. :dev: Nem tagadom, a lovak sem a mai debellák voltak, de ne felejtsük el, a vitéz páncélos lovagok voltak olyan józanok vagy ló-becsülõk, hogy tramplikra ültek. :dev: QS, igazad van, felületesen emlékeztem. :)

Edited by Ernest, 2009 december 3. - 16:39.


#16 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 16:40

A lovaglás annak a kornak a szüleménye, amikor az ember vánnyadt volt a sok hasmenéstõl, és mielõtt megdagadt volna, elvitte a pestis. :dev:
Nem tagadom, a lovak sem a mai debellák voltak, de ne felejtsük el, a vitéz páncélos lovagok voltak olyan józanok vagy ló-becsülõk, hogy tramplikra ültek. :dev:


Gazod van Ernest, de ha belegondolunk mekkora es milyen sulyu ezust es mindenfele haccacaret raktak nem is olyan regen a lovakra bemutatokon, akar Buffalo Bill, mas cowboy show-k , arabok, akar az indianok (!) , plusz az ember rajta..
hat nem kell a panbcelos lovagok koraba visszamenni.. csak nehany evet..

de a helyes ulest lohaton hiaba irjuk le itt a neten..
Gyerunk a palyara, es mosolygos, biztato de hatarozott szavakkal tanitani, tanulni..
Olyan ember tarsasagaban, aki nem fikazni es magabiztossagat novelni akarva lehuzoan kommunikal, hanem akinel elvezet tanulni.
En ilyen embertol szivesen tanulnek otthon ..

#17 Menches

Menches

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 798 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 16:48

QS te is félre értettél, az enyémre nem ülhet! azt, hogy más lovával vagy a sajátjával mit csinál, le...om. Bálint:) mindenhogy. M Nádor:) tudom, hogy provokálsz, de ez gyenge kísérlet volt.

#18 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 16:49

A 35-ös málházási utasításban a lovak megterhelése is le van írva a különbözõ nyeregfelszerelésekkel. 70kg-os lovassal 120kg körüli értékek jönnek ki. Mi is ilyesminek számoltuk a felszerelésünket most az utolsó utunkon. Az egyik lovam 145cm, a másik 148. Ami a régi páncélosokat illeti, õk sem nagy drabális lovakon lovagoltak. Nem hidegvérûn, az akkor még nem is létezett mai formájában.

#19 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 16:50

Egyébként, bár ezen tán sokan megharagszanak rám, úgy is érzem, hogy 87 kilóval nem lóbarát dolog lóra szállni. :dev:


Ha már az ülés a téma, úgy gondolom rossz lovas, rossz üléssel és negyven kilóval több fájdalmat tud okozni egy lónak, mint jó lovas jó üléssel és 90 kilóval.

#20 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 16:50

QS te is félre értettél, az enyémre nem ülhet!
azt, hogy más lovával vagy a sajátjával mit csinál, le...om.
Bálint:)
mindenhogy.
M

Nádor:)
tudom, hogy provokálsz, de ez gyenge kísérlet volt.


hja.. utana rajottem, mert Ernest irta a kg-kat :gm:
szoval neki szolt igazabol ..
Elnezest :ang:

#21 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 16:53

Ha már az ülés a téma, úgy gondolom rossz lovas, rossz üléssel és negyven kilóval több fájdalmat tud okozni egy lónak, mint jó lovas jó üléssel és 90 kilóval.

Ez csak sajátszemelõttközvetlenülködfejlesztés. :D :dev: :gm: Mert a jó lovas jó üléssel 60 kilóval meg még jobb kombinátzió. :dev:

Edited by Ernest, 2009 december 3. - 16:56.


#22 Menches

Menches

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 798 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 16:55

QS: :) HH: ez így van de mi van a 2, 2,5 éves növésben lévõ csikókkal? Bálint: ez már megint korrekt, ez a bajom veled, nincs mibe belekössek. bár az én lábam görbébb :gm: feristen te flúgos vagy:)

#23 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 17:00

Hogy az üléshez is hozzászóljak, ha már az a cím. Egy pillanatra én is megakadtam annál a résznél, hogy "csak terepre járnak, vagy túrázgatni... ". Annélkül hogy nagyon magamra venném, azért ebben tényleg érezhetõ némi lesajnálás. Pedig a hosszabb utak megtételéhez is kell a jó ülés, csak egy kicsit mást jelent itt, mint a négyszögben. Hosszú távon az a jó ülés, ami kényelmes, a lónak is, lovasnak is. Nem szépségverseny, nem kell külsõ elvárásokhoz igazodni. Ami pedig lényeges: a helyes ülés lovasonként, és lovanként is változó!

#24 Menches

Menches

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 798 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 17:03

és nyergenként

#25 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 17:06

Így van.

#26 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 17:10

Oké, értem. Szóval senkinek fingja sincs a témáról. a helyes ülésrõl. Legalábbis senki nem ír errõl egy szót sem. Ír mindenki mindenrõl, csak errõl nem. Ennyire evidens, vagy ennyire kemény dió? Mind arra vártok, hogy valaki végre nekidurálja magát, s majd jól letaglózzátok együtt? Gidrángirlt sikerült kiütnünk a nyeregbõl, az biztos. (Nem elég jó az ülése ezek szerint. :D) Más jelentkezõ?

#27 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 17:18

Na hat szamomra , ezek a rovid es tomor valaszok tokeletesen fedik az en tapasztalatom. /Barfoot es Menches /
Ugyhogy Koszonom nektek :ang:

es leci ne irjatok most tul sokat :dev: , mert mennem kell lovazni is , es este nem birom majd kovetni ki kivel nincs :gm: :D


Oké, értem. Szóval senkinek fingja sincs a témáról. a helyes ülésrõl. Legalábbis senki nem ír errõl egy szót sem. Ír mindenki mindenrõl, csak errõl nem. Ennyire evidens, vagy ennyire kemény dió?

Mind arra vártok, hogy valaki végre nekidurálja magát, s majd jól letaglózzátok együtt? Gidrángirlt sikerült kiütnünk a nyeregbõl, az biztos. (Nem elég jó az ülése ezek szerint. :D) Más jelentkezõ?


en valaszoltam , s szerintem mas is , de csak az fog elhangzani itt is szakmai szempontbol, amit a konyvben is olvashatunk.
Azutan pedig jojjon a gyakorlat..
Erre irtam , szivesen tanulnek en egy nem egojat felemelni akaro 'mestertol' ..
szemelyesen, nem neten keresztul.. ;)



Hjajj ezt nehogy felreertsd Sheriff, az egojat felemelni akarot nem rad ertettem..
hanem sok negativ dolgot hallani..
es az ulest nem lehet konyvon es neten keresztul javitani..
szerintem..
no uff, telleg mennem kell :ang:
meleg udv

#28 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 17:18

Sheriff valahová beraktam Gyula bácsi fiatalabb kori fényképét, az egy elegáns ülés* - szerintem. Azonban Gyula bácsi szerencsés alkat. *Itt jön be a kérdés, hogy egy eszköznél, stb, mi a szép. Ami jó.

Edited by Ernest, 2009 december 3. - 17:20.


#29 ppr

ppr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.052 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 17:20

Jól értem, hogy most van aki komoly értekezést vár arról, fontos-e az ûlés? Akkor már megvitathatnánk azt, hogy fontos-e a ló a lovagláshoz? Arra a kérdésre meg, hogy; Milyen a jó ülés? Arra az a válasz, hogy; Attól függ!

#30 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 17:23

Na, majd én megmondom a tutit. Ugyanis láttam egy tankönyvben és szoktam lovagolni is. Igaz, nem szépen, de ez más kérdés. Helyes ülés: laza csípõ; vállak, csípõ és sarok egy függõleges vonalat alkot. Ülõgumón ülünk, nem pucsítunk. Egyenes hát, nyitott mellkas, vállak hátul. Kar természetesen tartva a test mellett, a szár az alkar folytatása, törés nélkül.

#31 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 17:27

Valahogy így:
Posted Image
:)

#32 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 17:28

Na, erre gondoltam. :gm:

#33 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 17:43

Jól értem, hogy most van aki komoly értekezést vár arról, fontos-e az ûlés? Akkor már megvitathatnánk azt, hogy fontos-e a ló a lovagláshoz?

Ezzel kezdtem magam is. De ha valaki errõl akar beszélgetni, akkor beszélgethetünk vele akár errõl is. Írtam, hogy evidencia, ilyesmirõl az ember nemigen beszélget. De tiltva nincs. S senki ne állítsa nekem, hogy nem tud 10 A/4-es oldalt 8 pontos Arial CE betûkkel betöltõ gépelt esszét írni a helyes és helytelen ülésrõl, a jellegzetes hibákról, a hibák következményeirõl, korrekciójáról, stb., miközben azt is állítja, hogy ért valamelyest a lovagláshoz. A levegõrõl sem sokat beszél az ember. Lélegzik, oszt jól van! - mondhatnánk. Van aki kapkodva szedi, nem sokat törõdik vele, amíg szedheti. Van aki a jóga légzésre izgul be, nagyon is fontos a számár a miért és a hogyan. S van aki eldönti, hogy a légzéshez nem is kell, s nem is vesz levegõt. Mondjuk bele is döglik, de az már az õ baja. ;)

Mindezzel együtt a levegõnek is van szakirodalma, tudományágak vizsgálják, s ha valaki büdösnek vagy mérgezõnek tartja, akkor nem lehet a szemére hányni, hogy értekezni akar róla a nagyszakállú, tudós emberekkel. Ülés, levegõ? Mindkettõrõl lehet vég nélkül csevegni, s még csak azt sem merném kijelenteni, hogy tök feleslegesen.


Arra a kérdésre meg, hogy; Milyen a jó ülés?
Arra az a válasz, hogy; Attól függ!

Ez egy jó válasz. De nem elég konkrét, nem elég részletes, nem tanító jellegû. Gidrángirl nyilván azért vetette fel ezt a témát, mert valamiért õt ez most éppen érdekli. Arra próbáltam rávenni, hogy árulja el nekünk, hogy miért érdekli a téma, hogy valóban lehessen reagálni a felvetésére, s ha segítséget vár vagy remél, akkor azt esetleg megadhassuk neki, ha tudjuk.

#34 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 17:47

Amit Anikó írt, az western nyeregben teljeíthetõ? Hogy a sarok ott, hol a gernc lenne, ha földig érne? Látni nem nagyon látom.

#35 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 17:48

Western nyerge válogatja, van amelyikben lehet így ülni.

Helyes ülés: laza csípő; vállak, csípő és sarok egy függőleges vonalat alkot. Ülőgumón ülünk, nem pucsítunk.
Egyenes hát, nyitott mellkas, vállak hátul. Kar természetesen tartva a test mellett, a szár az alkar folytatása, törés nélkül.


Egyébként ez a tankönyv szerinti helyes ülés, amit leírtál, szerintem a legtöbb nyeregben kényelmetlen. Ha pedig kényelmetlen, akkor jó sem lehet. Ugyanakkor látni olyat, amikor a fentitől teljesen eltérő ülésben is hibátlan a lovaglás. Ezt a vidót korábban már belinkeltem az érdekességek közé:

Sajátos stílusa van, ez nem kérdés :) de az irányítás tökéletes. Díjlovaglásban erősen lepontoznák, de egy lovas tockososztó versenyen tudnám kire fogadjak, sok cilindert leverne :D

Edited by Barefoot, 2009 december 3. - 17:52.


#36 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 17:51

na itt a tuti, a következõ. A helyes ülés a lovon. 1, A mindenkori helyes ülés lényege az 'egyensulyban a lóval'. 2, tök mindegy ki hogy 'ül', ha a célját eléri és hatásosan használja a lova károsodása nélkül. 3, a célt mindenki maga határozza meg röviden ennyi a lényeg. :)

#37 Natos

Natos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 18:35

látni olyat, amikor a fentitõl teljesen eltérõ ülésben is hibátlan a lovaglás. Ezt a vidót korábban már belinkeltem az érdekességek közé:


Hát nekem ez nagyon tetszik. Ez is egy rongybaba.


a célt mindenki maga határozza meg

*

*jav oka: ide valamit akartam íírni, de elõbb nyomtam, és közben elfelejtettem.

Edited by Natos, 2009 december 3. - 18:36.


#38 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 18:47

Oké. Ez is jó válasz. Majdnem. Én pl. nagyon tisztelem a Tóth Lajost. Baromi sokat tanultam tõle. Mikor kiment Amerikába rám hagyományozta sok lovas dolgát, köztük jó pár westernlovaglás témájú DVD-t is. Néztem a 2006-os kaposvári reining OB-n készült felvételeket, s nem hittem a szememnek. Valami penetráns csúnyán ült Lajos az összes lovon, amit ott lovagolt. Szöges ellentétben mindazzal, amit nekem 2 évvel késõbb tanított, szembeszökõen különbözve attól, ahogyan én õt tavaly és idén, azaz 2-3 évvel késõbb lovagolni láttam. Elég sokat lovagoltam vele együtt, sokszor láttam. Az idén sokszor már egyenesen gyönyörködtem a lovaglásában. Hogy a fenében lehet az - gondolkodtam el, hogy az az ember, aki az együtt lovazásaink során tapasztaltak alapján nyilván nagyon sokat tudott az ülésrõl, nagyon-nagyon fontosnak tartotta azt minden lovasánál azonnal javítani, aki egészen szépen ült ekkor már a lovakon, az 2 évvel korábban hogy ülhetett olyan ordenáré módon? Talán nem csal az emlékezetem, ha azt állítom, hogy abban az évben lett magyar bajnok. De legalábbis az elitbe tartozott idehaza ekkor. Azaz eredményesen lovagolt, elérte a célját. A célja az volt, hogy reiningben eredményes legyen. +Feri szerint akkor jól is ült. Pedig nem. Azaz nem igaz az, hogy a helyes ülés mindössze annyi, amit +Feri definíciónak megad. Az igaz lehet egy adott ponton, adott helyzetben. De nem igaz egy életfolyamatban. +Feri is azt mondja, hogy a lovas élete végéig tanul. Akkor pedig az ülése is javul. (Ha fejlõdik, ha valóban tanul.) Azaz egyre jobb, helyesebb lesz. Tehát nincs tökéletesen jó, végletekig letisztultan jó ülés. Csak jobb vagy rosszabb. Szerencsés esetben egyre jobb ülés van. Vannak, akik nagyon szépen ülnek a lovakon. Az ilyenekre mondja Viktor Fröschl, hogy nem lovagolnak, hanem táncolnak a lóval. Ez mondjuk adekvát azzal, ahogyan +Feri fogalmaz: egyensúlyban lenni a lóval. Ha ez ez egyensúly látványos, akkor valóban elfogadható az állítás, hogy a lovas helyesen ül. S e között az egyensúlyi állapot és az Anikó által beidézett klasszikus definíció szerint a lovon helyet foglaló lovas között lehet fényévnyi a távolság. Megdöbbentõ egyébként, hogy az ember mennyire torz tükrön át látja a valóságot. Kialakít magában saját magáról, az ülésérõl pl. egy képet. Ha elég sokat lovagolt már, s elég erõs biztonságérzete van lóháton, akkor valószínûleg azt hiszi, úgy látja magát, hogy õ jól, helyesen ül a lovon. De elég egy óvatlan pillanatban felvett videót megnéznie magáról, vagy rendszeresen belenéznie a fedeles oldalán lévõ nagy tükörbe, s a szép, nyugalmas kép ügy zavarodik össze hirtelen, mint a tó vize, ha kavicsot dobnak bele.

#39 Menches

Menches

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 798 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 18:47

anno valamikor, egyetértettem volna Anikóval. nekem az ülés a lábtól indul, mint a ház az alapoktól. nem mindenki tud laza lenni és sok a görbe ember, de ha az alapot tudom igazítani akkor húzza magával a többit. szerintem akkor jó ha minden izom dolgozik és egy se feszül. de ez nem csak rajtunk múlik hanem az alattunk lévõ lovon is.

#40 Natos

Natos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 3. - 19:02

Valami penetráns csúnyán ült Lajos az összes lovon, amit ott lovagolt. Szöges ellentétben mindazzal, amit nekem 2 évvel késõbb tanított, szembeszökõen különbözve attól, ahogyan én õt tavaly és idén, azaz 2-3 évvel késõbb lovagolni láttam.


Ha már divat a retro... Az a boldog 2006-os év!
2006 januárjában Tóth Lala haját tépve felzokogott a Megafarm fedelesében: "Natos, te pont úgy ülsz a lovon, mint én 5 évvel ezelõtt!" (Nem dicséret volt!)
Mit meg nem adnék, ha most valaki lefikázna, hogy pont úgy ülök, mint Tóth Lala 2006-ban.