Ugrás a tartalmakhoz


Zabla nélkül


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
353 válasz a témához

#1 Guest_polanyi_*

Guest_polanyi_*
  • Guests

Közzétéve 2006 december 15. - 21:46

Van egy galopprol lehozott angol telivérem amivel csak kötöféken megyek,és szlalom,hordokerülés,kulcs és más gyorsasági versenyeken indulok elég jo eredményekkel.Veresegyháza hordokerülés 1hely,kulcs és szlalom3.hely,Több mint 80indulobol.Egyik hozzászolo kételkedett hogy kötöféken nemlehet versenyezni ezt cáfolnám!Van képem is, de nemtudom felteni ha segit valaki akkor felteszem!

#2 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 15. - 22:28

Egyik hozzászolo kételkedett hogy kötöféken nemlehet versenyezni ezt cáfolnám!Van képem is, de nemtudom felteni ha segit valaki akkor felteszem!

lehet versenyezni, csak elfogadott, szabályozott western versenyeken nem engedélyezett.mindenesetre aki gyorsaságiban tud így jót menni, az dícséretes. téged nem érhet az a vád, ami sokakat a veresi versenyen, nevezetesen, hogy letépték a ló arcát. :)

#3 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 15. - 23:25

És úgy lehet,hogy pl, van rendes kantár,meg minden,de a szár,nem a zablához van csatolva?

#4 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 15. - 23:33

hanem hova? :D a versenyszabályzat rendelkezik afelõl pl., hogy hány éves korig lehet csikózablát használni, mikortól kell feszítõt, nem használhatsz mechanikus hackamore-t, használhatsz viszont bosalt. viszont a kézhasználat is egy vagy kéz kézre vonatkozóan szabályozott, zablafüggõen.szabályozott az állszíj minimum szélessége, milyensége. pl. tilos a drót. kicsit fura, de nyilván oka van.mindezek ismretében hülyén nézne ki, ha a lovad fülére lenne kötve a szár. ;)

#5 Guest_polanyi_*

Guest_polanyi_*
  • Guests

Közzétéve 2006 december 16. - 7:46

Valoban megvan határozva hogy milyen koru lovat milyen zablával és zablátol függöen egy vagy kétkézzell kell lovagolni.Itthon hogy a versenyeken megfelelö létszámu versenyzö legyen muszály ezt a szabályt is lazábban kezelni.Elözö irásomban én csak arra reagáltam hogy a lo,verseny közben is elfogadja a kötöféket! Egyébként hogy a lovadat mivel lovagolod az töled függ,Ha elég idöd van,sok türelmed,jo kezed,és jokor huzol,jokor engedsz akkor e lovad minnél finomabb lesz és csak rajtad múlik hogy mivel lovagolod!Amennyiben rosszul képzed rossz időben huzol,és föleg ha rosszkor engedsz csak eldurvitod a lovad száját.

#6 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 16. - 8:19

Köszi. :)

#7 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 16. - 8:37

...szlalom,hordokerülés,kulcs és más gyorsasági versenyeken indulok...

2006-ban más versenyen, mint Veresegyháza? Hátha nekem is van képem.

#8 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 16. - 12:08

Szerintem mindannyiunk "titkos vágya" valahol az hogy a lovát zabla és a legkevesebb erõszakkal lovagolja, ez szerintem attól függ csupán mennyire alakult ki a bizalom ló és lovasa között....Én terepen, szõrén is lovagoltam már kötõfékkel, nem is volt baj vele, (akkoriban annyira érzékeny volt a bogarakra hogy csapkodta a fejét, én pedig a zablára gyanakodtam, de sajna a kötõfékkel sem változott a helyzet, viszont ugyanúgy engedelmeskedett mint zablával...)Igaz, én azzal is szórakoztam hogy kötõfék és minden más nélkül is lovagolgattam egész addig amíg bele nem dörgölte az orrát a villanypásztorba....... :dev: (ügetni még hosszú ideig nem tudtam....)

#9 RIDERMAN

RIDERMAN

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.211 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 16. - 20:41

Én egyszerü hobbystaként, terepre járok a kancámmal zabla nélkül, elmondhatatlanabbul szivesebben és felszabadultabban megy zabla nélkül mint zablával. Egészen más érzés, hiszen én igy csak kérhetem, hogy gyositson vagy lassitson éa jó látni hogy néha még a kedve ellenére is megteszi mert kérem.

#10 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 16. - 21:43

Van képem is, de nemtudom felteni ha segit valaki akkor felteszem!

E-mailban átküldheted nekem õket, én majd felrakom ide. Aztán - ha gondolod - magánban megpróbálom érthetõen elmagyarázni, hogyan kell. :)

#11 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 16. - 23:37

E-mailban átküldheted nekem őket, én majd felrakom ide. Aztán - ha gondolod - magánban megpróbálom érthetően elmagyarázni, hogyan kell. :)

van ilyen topickAmúgy zsubé sok szép képet feltett valahová a veresi versenyről... :D

Edited by realcowboy, 2006 december 17. - 0:12.


#12 Guest_polanyi_*

Guest_polanyi_*
  • Guests

Közzétéve 2006 december 18. - 13:21

E-mailban átküldheted nekem õket, én majd felrakom ide. Aztán - ha gondolod - magánban megpróbálom érthetõen elmagyarázni, hogyan kell. :)

Irto hülye vagyok még a géphez,szivesen elfogadom a segitséget.az iwiw-en megtalálsz Polányi Máté néven

#13 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 18. - 16:04

Ja. Ha sikerül egyszer eljutnom az iWiW-re... :rolleyes: (Mail-boxos problémák és egyéb furcsaságok miatt hiába van meghívóm, egyenlõre nem sikerült bejutnom.)De inkább keress meg te, az adataimnál számtalan elérhetõségem megtalálható. :)

#14 Szélvészcsajszi

Szélvészcsajszi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.112 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 18. - 17:50

Én egyszerü hobbystaként, terepre járok a kancámmal zabla nélkül, elmondhatatlanabbul szivesebben és felszabadultabban megy zabla nélkül mint zablával.

Én néhanapján felülök valamelyik lovamra szõrén kötõfékkel és nagyon jókat szoktam lovagolgatni... tény hogy akkor kikapcsolódunk 100%osan de én nem vettem észre hogy a lovaim depresszióba esnének ha zablával lovagolom õket..sõt zablával is tudnak felszabadultan ugrándozni játszani alattam amit én nagyon szeretek... :D

#15 Tequila

Tequila

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 180 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 18. - 18:27

Van egy galopprol lehozott angol telivérem amivel csak kötöféken megyek,és szlalom,hordokerülés,kulcs és más gyorsasági versenyeken indulok elég jo eredményekkel.Veresegyháza hordokerülés 1hely,kulcs és szlalom3.hely,Több mint 80indulobol.Egyik hozzászolo kételkedett hogy kötöféken nemlehet versenyezni ezt cáfolnám!Van képem is, de nemtudom felteni ha segit valaki akkor felteszem!

Õ az a ló a lap közepén a neved mellett?

#16 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 18. - 18:34

a kérdés helyesebb úgy, hogy melyik az a 4 közül :Dde az egyiken ül csak zabla nélkül.

#17 Guest_polanyi_*

Guest_polanyi_*
  • Guests

Közzétéve 2006 december 18. - 19:45

Õ az a ló a lap közepén a neved mellett?

HA az elsö hirdetést nézed ahol egy lány ül a lovon és én mellette akkor igen! az iwiw-en van másik kép is.

#18 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 18. - 20:36

Nem gondoltam volna, hogy ez a képfeltöltés ilyen nehéz dolog...Pláne, hogy itt többen fényképeznek/tek versenyeken...

#19 Dreamcatcher

Dreamcatcher

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 904 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 20. - 19:49

Van egy galopprol lehozott angol telivérem amivel csak kötöféken megyek,és szlalom,hordokerülés,kulcs és más gyorsasági versenyeken indulok elég jo eredményekkel.Veresegyháza hordokerülés 1hely,kulcs és szlalom3.hely,Több mint 80indulobol.Egyik hozzászolo kételkedett hogy kötöféken nemlehet versenyezni ezt cáfolnám!Van képem is, de nemtudom felteni ha segit valaki akkor felteszem!

Szia Polanyi!(Vége a szorgalmi idõszaknak, úgyhogy kezdek visszatérni a fórumra! :) )Szóval most találtam meg ezt a topicot, és gratulálnék még egyszer a paksi csapatnak! :)Esetleg a tied volt az a szürke is, amelyiket a gyorsasági és a trail II között kölcsönkaptam? Megvan még? Csak azért, mert nagyon szépen ment, remélem jövõre is találkozunk, de akkor már örülnék, ha nem terveznék a lovak egymás összerúgását, és indulhatnék én is! :)

#20 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 20. - 19:53

Küldd már el a képeket nekem emailben, az ott van az adatlapomon, én felrakom valahová...Nehogy már egy marslakó megtalálja ezer év múlva a fórum anyagát, és szétröhögje magát itt a képes szenvedésen...

#21 Guest_polanyi_*

Guest_polanyi_*
  • Guests

Közzétéve 2006 december 20. - 21:07

Szia Polanyi!(Vége a szorgalmi idõszaknak, úgyhogy kezdek visszatérni a fórumra! :) )Szóval most találtam meg ezt a topicot, és gratulálnék még egyszer a paksi csapatnak! :)Esetleg a tied volt az a szürke is, amelyiket a gyorsasági és a trail II között kölcsönkaptam? Megvan még? Csak azért, mert nagyon szépen ment, remélem jövõre is találkozunk, de akkor már örülnék, ha nem terveznék a lovak egymás összerúgását, és indulhatnék én is! :)

Igen a mi lovunk volt! Két lovat vittünk egy feketét és azt a szürkét.Örülök hogy tetszett,jövöre is megyünk és szeretnénk hasonlo eredményeket elérni.

#22 Dreamcatcher

Dreamcatcher

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 904 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 21. - 17:39

Igen a mi lovunk volt! Két lovat vittünk egy feketét és azt a szürkét.Örülök hogy tetszett,jövöre is megyünk és szeretnénk hasonlo eredményeket elérni.

Szia!Gyertek jövõre is! Ha másképp nem, minimum "civilben" én is ott leszek! :)

#23 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 22. - 14:08

Átmenetileg felraktam hozzámhoz. De majd ha otthon géphez férek, kicsit talán meg is jobbítom némelyiket.

#24 Guest_polanyi_*

Guest_polanyi_*
  • Guests

Közzétéve 2006 december 23. - 8:49

2006-ban más versenyen, mint Veresegyháza? Hátha nekem is van képem.

Most sikerült utána keresnem,2006 ban más versenyen nem voltam,de ha tudsz képeket a követketökröl,küld el: 2005.04.30 SILVERADO roping 1hely , 2005.07.17 VÉRTESTOLNA roping 2.hejy, 2005.09.10 ALAP borjudöntés 1 hely ropping 2.hely. 2005.B.PEST lovasjuniális western show bemutato.

#25 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 23. - 11:06

Na, ezek közül egyen voltam, Silveradon, de a ropingot épp kihagytam. Bocs.

#26 malibu

malibu

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 4 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 28. - 8:39

Üdv mindenkinek és Kellemes ünnepeket.Még naqyonfriss vagyok a net felhasználással.ráadásulmég a gépelés sem megy valami gyorsan :yeah: két ujjal.A témához kapcsolodva nagyon élvezetes,demegvan amaga kockázata is.Az én pacikám most 8-éves de amikor hozzám került teljessen kezelhetetlen volt.Igazán nem is tudom mi tetszet meg benne.mert nem volt semm szép sem kedves.egy fúria volt.Idén kezdtem vele próbálkozni zabla nélkül.kötöfékkel és hackamorral.Ami elég jol müködik, de martingált hasz nálni kell hozzá a múltja miatt.

#27 Guest_bujunka001_*

Guest_bujunka001_*
  • Guests

Közzétéve 2006 december 28. - 15:27

Grat, ez szép teljesítmény!Elmondaná nekem valaki, hogy amikor kötõfékkel nyomja a témát, akkor ez furi lesz "mivel irányítja a lovat"?!Illetve hová csatlakoztatja be a (asszem) szárakat?....(debénavok... :gm: )

#28 Tequila

Tequila

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 180 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 28. - 15:54

Grat, ez szép teljesítmény!Elmondaná nekem valaki, hogy amikor kötõfékkel nyomja a témát, akkor ez furi lesz "mivel irányítja a lovat"?!Illetve hová csatlakoztatja be a (asszem) szárakat?....(debénavok... :gm: )

Ha olyan kötõfékkel lovagolsz mint polanyi, akkor nyakra fektetett szárral, testsúllyal stb. irányítod a lovat és az alsó (egyetlen karikába) akasztod a szárakat.Van egy úgynevezett sidepull ahol két oldalt van a karika (lényegében ugyanolyan mint a sima kötõfék), ott az irányítás olyan mint a kantárnál, vagy ahogy tanítod a lovat (lehet nyakra fektetett szárral is).Ha jól tudom... :)

#29 Guest_polanyi_*

Guest_polanyi_*
  • Guests

Közzétéve 2006 december 28. - 18:07

Én csomozott kötõféket "Parelli" használok. több lovat is lovagolunk igy, a használt lo fejéhez méretezve készitem,általában 2 méretben. A kötöfékhez alul középen csatlakoztatom a szárakat.azért szeretem a csomozott kötöféket mert jobban reagálnak rá a lovak,és igy könnyebb dolgozni vele.Elöször megtaniton hogy engedjen,egy szárra majd mindkét szárra ugyan ugy mintha zablával dolgoznál.Ez a tanitási idö egyedektöl változik,tapasztalataim szerint amalyek zablaval jol müködnek azok akár fél ora alatt áttanulnak.utána tanithatod tovább hogy egykézben tartva a szárakat a nyakra gyakorolt hatásra fordoljon.

#30 Dreamcatcher

Dreamcatcher

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 904 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 29. - 15:17

Üdv mindenkinek és Kellemes ünnepeket.Még naqyonfriss vagyok a net felhasználással.ráadásulmég a gépelés sem megy valami gyorsan :yeah: két ujjal.A témához kapcsolodva nagyon élvezetes,demegvan amaga kockázata is.Az én pacikám most 8-éves de amikor hozzám került teljessen kezelhetetlen volt.Igazán nem is tudom mi tetszet meg benne.mert nem volt semm szép sem kedves.egy fúria volt.Idén kezdtem vele próbálkozni zabla nélkül.kötöfékkel és hackamorral.Ami elég jol müködik, de martingált hasz nálni kell hozzá a múltja miatt.

Szia Malibu!Szép teljesítmény, amit idáig elértél, de miért KELL az a martingál??? Nem ismerlek, nem tudom, hogy mióta, meg, hogy hogyan lovaglsz, de én mindenkit arra bíztatnék, hogy ezeket az "alkatrészeket" hagyja el. Kezdheted azzal, hogy kideríted, hogy mitõl akar -ezek szerint- égben lenni a ló feje. Mi az, hogy a múltja miatt? Mit csinált korábban? A felszerelés rendben van, a lovas is? Nem esik bele a ló hátába? Nézz körül az "alapdolgok" terén!Sok szerencsét és kitartást a továbbiakhoz! :)

#31 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 7. - 19:47

Volan egy genya kérdésem a hackamore használókhoz. Otthon hogy köti ki a lovat? :gm:

#32 szomjas szamár

szomjas szamár

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.905 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 7. - 20:03

Volan egy genya kérdésem a hackamore használókhoz. Otthon hogy köti ki a lovat? :gm:


Én bosal-al lovagolom és otthon nem kell kikötni, de ,ha mégis, akkor weszkós kötõfékkel. Vagy félreértettem vmit a kérdésedben? :confused:

#33 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 7. - 21:36

Én bosal-al lovagolom és otthon nem kell kikötni, de ,ha mégis, akkor weszkós kötõfékkel. Vagy félreértettem vmit a kérdésedben? :confused:

Nem, dehogy. Jó volt ez válasznak, de még hadd válaszoljon más is. És persze csak a bosalt értem hackamore alatt. Új dolgokat nem veszek figyelembe. :)

#34 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 9. - 6:35

Volan egy genya kérdésem a hackamore használókhoz. Otthon hogy köti ki a lovat? :gm:


Szerintem azzal "nem illik" kikötni egy lovat.Ezért van a kötõfék.
Én is lassan már egy éve zabla nélkül lovagolom a lovam ezzel a kantárral. (nem túl jó kép erre,de nincs jobb sajnos)
Valamelyik topicban már volt errõl szó amúgy,nekünk nagyon jól mûködik.Sokkal könnyebb lovagolni vele,irányíthatóbb és kezelhetõbb.

Edited by Chilly, 2007 szeptember 9. - 6:36.


#35 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 9. - 6:53

Óóóójeee! :yeah: :kocc: Vigyázz, Chilly, eretnek tanokat terjesztesz, felelõtlenül életveszélybe sodorva másokat. :gm:

#36 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 9. - 7:19

Én így lovagolom legyszivesebben Pendit, de a Sissy-t is.

#37 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 9. - 7:49

Ez tulajdonképpen a bosal elvén mûködik,ugyanúgy.És mielõtt valaki félreérti,nem egyszerû zabla nélkül-teszem azt bosallal vagy hackamore-ral-lovagolni a lovat.Ugyanúgy értõ és érzõ kéz kell hozzá,pontosan annyira,mint egy zablához.Ha nem jobban...
:rolleyes:
Ahogy Máté is,én is bármikor,bárhogy végig tudok menni egy trail pályán ezzel a kantárral,de akár anélkül is (kötõfékkel,"csupaszon",teljesen mindegy mivel). A lovaglás maga nem a zablán vagy kantáron múlik.A hozzáértésen és beleérzésen.Nem arról van szó,hogy mennyire tudok lovagolni,mielõtt valaki ezt szûri le belõle.Nekem ez a tapasztalatom.

(jav. oka:korán van még a gépeléshez... :kv: )

Edited by Chilly, 2007 szeptember 9. - 7:50.


#38 Coramora

Coramora

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 34 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 9. - 8:58

Ez tulajdonképpen a bosal elvén mûködik,ugyanúgy.És mielõtt valaki félreérti,nem egyszerû zabla nélkül-teszem azt bosallal vagy hackamore-ral-lovagolni a lovat.Ugyanúgy értõ és érzõ kéz kell hozzá,pontosan annyira,mint egy zablához.Ha nem jobban...
:rolleyes:
Ahogy Máté is,én is bármikor,bárhogy végig tudok menni egy trail pályán ezzel a kantárral,de akár anélkül is (kötõfékkel,"csupaszon",teljesen mindegy mivel). A lovaglás maga nem a zablán vagy kantáron múlik.A hozzáértésen és beleérzésen.Nem arról van szó,hogy mennyire tudok lovagolni,mielõtt valaki ezt szûri le belõle.Nekem ez a tapasztalatom.

(jav. oka:korán van még a gépeléshez... :kv: )



Irigyellek titeket. Az én lovacskám még csikó (igaz ez csak számomra). Most volt három éves. Szeretnék egyszer én is a hátára ülni,de nem úgy hogy "felvágom rá a nyerget, jó szorosra húzom a kantárt aztán hadd menjen az a büdõs ló". Szeretném megtanítani azt hogy szép és klassz dolog az erdõt és a mezõt járni kettesben úgy hogy ez mindkettõnknek élmény legyen. Nem szeretnék neki fájdalmat, vagy rosszat tenni. Úgy gondolom hogy a lovaglás nem arról szól hogy megtörjem az állatot hanem hogy megtegye amit kérek tõle, mert én kérem. Még nem tudom hogy ehhez hogy fogjak hozzá. Mindent elolvasok és kérdezek, próbálok elõre tanulni mielött vele próbálkozom. Bár aztán lehet hogy nekem lesz az egyetlen "foltos kutyám" aki jön és bújik hozzám ha meglát, de nem ült még senki a hátán a kecskén kívûl. Azért megkérdezném. Hol lehet ilyen kantárt kapni, vagy hogy lehet ehez a típushoz hozzájutni?

#39 Jasmine20

Jasmine20

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 9. - 9:11

én egy szamár kancát lovagoltam kötõfékben igaz ugy hogy kimentünk terepre egy szép mezõn megálltunk, a kantár le a fejérõl fél óra legelés aztán séta haza kötõfékben. Teljesen kezelhetõ volt. Bármit lehetett kérni tõle lépett ügetett vágtázott ha kértem. Ezt mindössze kb fél év alatt értem el nála úgyhogy büszke vagyook rá(mármint a csacsira) ugyanezt meg lehetett csinálni a 4 éves szamárcsõdörrel is csak nála 1.5 év volt(mivel Õ teljesen nyers volt) a kanca pedig kocsis volt úgyhogy az alapokat Õ ismerte... Fantasztikus élmény így lovagolni.. :)

#40 Lipp

Lipp

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 78 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 9. - 9:18

Külön öröm, hogy egy "földi" nyitotta ezt a témát! Lovagolni én is a "parelli" típusú csomókötõfékkel szoktam. Az ügetõ kancámat, még a régi helyén kezdtem így "átformálni", közben itthon a lippet és a kisbérit is, a csikót pedig eleve így tanítva. A kisbérinek - nagyon nyakas lévén - közbe kellett iktatni egy bõrhackamoros átmeneti állapotot, de idén a Kecskemét-Debrecenre már kötõfékkel mentünk, gyakorlatilag itthonról - Szegszárd érintésével - lábon. Talán emlékszel a csõdörömre, Oszkárra is, õt már pár éve Kriszti2 vette pártfogásába. Hosszas unszolásra kipróbálta a nevezett bõrhackamorral is: csodák-csodája nem volt többé fejdobálás... (Érdekes, hogy az embereket még arra is nehéz rávenni, hogy kipróbálják! Ekkora úr a félelem, hogy legrosszabb esetben lepottyan 1,5 m magasról a homokba? Azt zablával is meg szokták tenni!) Én most avval borzasztom a falu népét, hogy készíttettem zabla-nélküli kantárokat, a Chilly által bemutatott típusból, ezen szemellenzõ sincs, mégis evvel hajtok a faluban gumis-kocsit, Széchenyi-szárral. Igazából elõször Szellõ (a kisbéri) kérte (v.ö. Szilvia h.sz.), hogy szedjem ki a zablát, mert mindíg lerázta a fejérõl a kantárt, ha zabla volt benne. Aztán, hogy az ügetõt is be akartam fogni, tekintettel a benne fekvõ munkára, megrendeltem a szóban forgó pár szerszámot, evvel sokkal precízebb az irányítás is. Nyilván nem a fõutcán kezdtük a pudding megevését, hanem hátrafelé, az erdõben. De másnapra megérett a helyzet a munkára => széna és ganajhordás lovaskocsival. Külön érdekesség az ügetõló fegyelmezettsége: áll, ha kell, otthagyhatom a kocsit, megy, ha kell (lépésben a kisbéri néha üget mellette), és különleges a látvány, hogy ha felülrõl rájuk nézek, az ügetõnek gyakorlatilag csak a lábai mozognak, még a farka sem jár, addig a kisbérin minden izom mozog, hullámzik. :)