Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Mit eszik egy csikó?


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
102 válasz a témához

#41 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 18:01

A csikóm 1 éves 5 hónapos. A két fandli zab, fél fandli korpa pedig egy nem dolgozó felnõtt ló, amelyik karámban mozog!! max. fejadagja egyszeri etetésnél.A csikómat ezért ugyanúgy etetem, mert a csikó fejlõdésban van, kell neki a takarmány.De, nem lehet neki annyit adni, amennyit megbír enni, mert bekólikázik tõle.Egyszer behúzott magához egy zaboszsákot és félig megette, képzelheted mennyi ideig sétáltattuk mire jobban lett.Tehát a zabbal vigyázni kell, amihez hozzászoktatod, azt kell másnap is csinálnod, mertha eltérsz baj lehet.A lényeg a fokozatosság. Ha eddig árpát evett fokozatosa szoktassad a zabhoz és mindenféleképpen vízesen.Úgy vízezd, hogy a korpa megsötétedjen a víztõl, és keverd össze a zabbal, de a víz ne álljon a vödörben, pont annyit önt hozzá, hogy ne álljon a víz benne. ( Ha kicsit áll nem baj a zab felszívja)A csonterõsítõnek futor a neve, kétnaponta egy evõkanállal tegyél egy etetéskor a zabba.Minden loovas vagy terményboltban lehet kapni.Télen etess cukorrépát a csikóval és kukoricát is, de ne sokat. A cukorrépa mehet nagyobb mennyiségben is.A lényeg: a fokozatosság.És a csikó elõtt mindig legyen széna, mindig. Sokkal többet megeszik, mint a felnõtt ló.Én este egy kisbála, ami 18 kg. szénát odateszek nekik, mert egy öreg ló is van mellette.Reggelre hûlt helye a szénának, 5.30-kor a csikó úgy kaparja az istálló padlózatát, mint aki soha nem evett.A lényeg a sok széna, mert a közmondás szerint a lónak a széna húst ad, a zab csak csípi a seggét.

#42 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 18:11

A tápból délben adok egy fandlit.

#43 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 18:17

És mibe kerül ez a táp? És a futor?

#44 Paris

Paris

    Csikó

  • Fórumtag
  • 602 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 18:26

Beus! Ennyi elég?[url="http://"http://www.nagylovas.hu/shop.php?root=193"]http://www.nagylovas.hu/shop.php?root=193[/url]

#45 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 18:30

Tökéletesen, Posted Image vagy.

#46 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 18:50

Igen, ez a tuti recept és az lenne a legjobb, ha találnánk egy ilyen csikót. De momentán még csak kiszemelt áldozat sincs, keresgélünk, aztán majd csak találunk egy olyan csikaszt ( ;) ), akibe beleszeretünk. De addig is felkészülünk az érkezésére. Majd még kikérdezem az állatdokit is etetés ügyben.

#47 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 20:00

Orsi! Már megint kavarsz!Õz azt írta, hogy a korpa magas foszfortartalma miatt eltolja a kalcium-foszfor arányt, s ezért csontritkulást, stb...Erre Te jössz azzal, hogy a korpa foszforelvonó hatású...Aztán itt többen megemlítették, plusz a szakirodalom is ezt írja, hogy a zabot majdnem ad libitum (ha nem tudod mi az, nézz utána!) lehet etetni, erre Te jössz azzal, hogy a zabbal vigyázni kell, mert bezabál a ló és kólikát okoz...Jó lenne, mielõtt megszólalsz, legalább annak a helyességének utánanéznél, amit le akarsz írni!Én úgy látom, a Te ismereteid és tanácsaid alapján, a vak vezet világtalant helyzet áll(t) elõ...

#48 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 20:29

Furioso! Megvédeném Orsit abból a szempontból, h õ csak jót akart és ahány ló, annyi féle, lehet, h neki pont ez az etetési módszer vált be. Én nem tekintem Szentírásnak az itt elhangzottakat, számítottam is rá, h ahány embert megkérdezek, annyi különbözõ véleményt fogok hallani. Csak szerettem volna a tapasztalataitokra, véleményetekre rákérdezni, mert érdekel, h ki hogyan oldja meg a csikótartást, aztán ha van olyan dolog (és természetesen van), amit eddig nem tudtam vagy rosszul gondoltam, akkor tanulni belõle. Szóval én örülök minden hozzászólásnak és díjazom, h ennyien segíteni szeretnétek! Posted Image

#49 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 21:35

idézet:
Eredeti szerzõ: Beus: Furioso! Megvédeném Orsit [/QUOTE]Ok. De akkor õt kérdezd mindenrõl! :mad:

#50 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 21:41

Húha, kérem, mi ez az ellenségeskedés??

#51 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 21:42

Beus, remélem, a döntés során figyelembe veszed, hogy RC, furioso és Csikasz egy KICSIVEL több csikót neveltek már fel mint Orsi... :rolleyes:

#52 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 21:48

Mivel jóformán semmit sem tudok egyikötökrõl sem, többek között azt sem, h ki nevel és mióta csikókat (bevallom nem vagyok túl gyakori topiclátogató), ezért egyforma érdeklõdéssel olvastam mindenkinek a hozzászólását. Eleve abból indult ki ez a topic, h leírtam, h azok véleményére vagyok fõleg kíváncsi, akik tapasztalatokkal is rendelkeznek e téren. Ezért tekintettem Orsi hozzászólásait is megbízhatónak. De ha ennyien mondjátok, akkor nyilván van benne valami... [ Október 12, 2004, 21:50: Az üzenetet átszerkesztette: Beus ]

#53 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 21:55

Demokratikus alapokon (szavazatszám szerint) döntesz a javaslatok megfogadásáról; vagy utánanézel a szakirodalomban és az lesz a döntõ (akkor minek kérdezgetsz itt? Posted Image ); vagy megkérdezel mindenkit, aztán azt csinálod amit amúgy is csinálnál?...Megmondom õszintén, nálam ha bármilyen témában tanácsot kérek/utánaolvasok dolgoknak, az az elsõ amit igyekszek ellenõrizni, hogy mennyire hiteles, megbízható a forrás; és ez alapján súlyozok a különbözõ információk között.(Mert attól, hogy valamit sokan mondanak; még lehet oltári marhaság; és attól, hogy valami jólcsengõen meg van indokolva, megintcsak lehet oltári marhaság... Az interneten meg bárki képes hatalmas szakértõként mutatkozni, aki valaha látott valakit aki olvasott a dologról. De ez persze csak az én véleményem :D )

#54 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 22:02

Meghallgatok mindenkit, következtetéseket vonok le abból, hogy ha pl 3 ember is ugyan azt mondja akkor az valszeg nem lehet akkora baromság... Közben utánaolvasok és végül felhívom az állatdokit. Így jó a sorrend? ;)

#55 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 22:06

A végeredmény szempontjából valószínûleg nem rossz; az hogy én (meg, ha jól sejtem, az urak, akik föntebb morgolódtak) más utat követek(-tünk), egyéni szoc. probléma Posted Image

#56 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 22:09

Miért követnétek más utat? Ezt most nem értem, hiszen ti is szakirodalomból ill. konkrétan állatorvostól tudjátok gondolom, h hogyan kell helyesen etetni a lovakat. És én is erre készülök, azon felül, h más emberek véleménye is érdekel. :confused:

#57 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 22:22

Fenntebb írtam le, nekem mi az általános információ-szerzési és -értékelési sémám; RC már többször fejtegette korábban hogy õ ha lát a fórumon valami "szak"dolgot leírva, igyekszik utánajárni, mennyi tapasztalata van az illetõ hozzászólónak a témában, és ennek függvényében viszonyul a szak(?)tanácshoz; furioso álláspontja is nagyon hasonlónak tûnik... (De természetesen az õ nevükben nem nyilatkozhatom; viszont örülnék ha õk megtennék Posted Image )Takarmányozási, tartástechnológiai dolgokban a szakirodalomnak, agrárszakembernek (az állatorvosnak kevésbé, mint az állattenyésztõnek), és olyan embernek érdemes hinni akirõl tudjuk hogy hosszú ideje eredményesen mûveli az adott dolgot (még ha nem is "papíros" szakember), és mi magunk vagy általunk szavahihetõnek tartott emberek látták is az eredményeit. [ Október 12, 2004, 22:23: Az üzenetet átszerkesztette: Õz ]

#58 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 22:48

idézet:
Eredeti szerzõ: Õz: Az interneten meg bárki képes hatalmas szakértõként mutatkozni, aki valaha látott valakit aki olvasott a dologról. De ez persze csak az én véleményem [/QUOTE]Nem csak a tiéd.... :D A takarmányozás a lótartás legkényesebb része.Ha összejön több olyan ember aki évek, esetleg évtizedek óta etetnek lovakat, még õk is tudnak egymásnak újdonsággal szolgálni, tanulni, kipróbálni dolgokat. A topic elsõ kérdése nem volt egyértelmûen megválaszolható, de úgy gondoltam, hogy jó kis téma lehet. Majd húsz éve etetek lovakat és már egy ideje azt mondom, hogy merek is etetni. Forgattam eleget a könyveket, ma már csodálkozom soxor az ott megadott mennyiségeken például amit etetni javallanak, de az nem jelenti azt, hogy ne venném támpontul ha elbizonytaladok valamiben. Ha már leírok valamit akkor azt biztos, hogy ellenõriztem, ha kényes, fontos kérdés. Mindezek mellet úgy gondolom, hogy nem egy ilyen topicból kell lovat etetni tanulni, mind ahogy szerintem Beusnak is csak elméletiek a kérdései, mert van aki eldönti helyette, hogy mit eszik a ló! ;)

#59 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 23:08

Rc! Ez ügyben ki kell, hogy ábrándítsalak, mert valóban az én felelõsségem a lovak etetése, mozgatása és minden, ami körülöttük történik. Én is örülnék neki, ha lenne egy szakember mellettem, mivel tudom jól, hogy igencsak kezdõ vagyok még a témában (ne helyeselj ilyen buzgón! Posted Image ), de ha nincs, akkor kénytelen vagyok így megoldani a dolgot. Ez egy kis magántanya, ahol szakember ugyan nincs, viszont van sok jó ember tele jóindulattal és lovak iránti szeretettel és némi utánajárással sztem kompenzálható a fent említett hiányosságom/unk.Minél több infót szerez az ember, annál tájékozottabb lesz, még akkor is, ha idõnként akkora baromságokat olvas, h a füle kettéáll a gyönyörtõl, de hát ez is benne van a pakliban.

#60 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 13. - 9:44

Egy kis adalék:A ló abraktakarmánya zab!!!Nemcsak optimális összetétele miatt, hanem nyálkaanyagai révén is mivel jó hatással van az emésztésre.Az árpa szerepelhet akár 50 %-ban is az abrakban (a zab mellett), de felhívnám a figyelmet, hogy növeli a libidót (nemcsak lovaknál), ezért mének esetében elsõsorban tenyészállatok etetésekor célszerû.A tritikálé etetése nem elterjedt, pedig jó takarmány, csak kicsi a vetésterülete, mert a jó talajokon a búza termésátlagai, rossz talajon a rozs termésátlagai megelõzik, ezért drágább általában a zabnál, de 1/3 arányban lehet keverni zabhoz.a kukorica hizlaló és izzasztó takarmány, etetése ezért télen javasolt, de fehérjeösszetétele nem kedvezõ, viszont energiatartalma a legmagasabb. Napi 0,5-1,5 kg ajánlott zab mellett.A korpáról:Értékes melléktermék (nem abrak!!!)energiatartalma alacsony, viszont a héj alatt halmozódnak a vitaminok, nyomelemek ( ahéjában van a vitamin :D , mint tudjuk)De!!!A toxinok is itt raktározódnak, ezért kérjetek a malomtól, vagy a takarmányos bolttól igazolást, hogy be van e vizsgálva, vagy még jobb étkezésit venni, mert az biztos be van vizsgálva.a korpánál jobb melléktermék szerintem a malátatisztítási melléktermék, amit a sörgyáraktól lehet venni (mi 1350 Ft-ért vettük mázsáját) ez a korpához hasonlóan zsákos kiszerelésû, viszont a fehérjetartalma 19% Ca 0,07%, P 0,2% ezért itt is javasolható a futor, vagy zeolit etetése. Maximum 1 kg etetése javasolt, de ha lucernát is kap mellé, akkor ennek a fele. Szoptatós és elõrehaladott vemhes kancának kitûnõ kiegészítõ ez, mivel metionin, lizin karotin tartalma is magas ezért nagyon értékes.A fokozatosságra én is felhívnám a figyelmet, teljes takarmányváltáshoz (pl zabról komplett tápra) minimum 1 hetes átmenet szükséges!!!És még egy irányelv:csikó takarmányozása szempontjából az elsõ 1,5 évben a takarmányozáson van a hangsúly, azaz. takarmány, mozgás, a második 1,5 évben pedig a mozgáson, ilyenkor már nem ad lib. takarmányozunk.Mivel a csikó rosszul, szinte egyáltalán nem tudja kompenzálni a csikókori növekedésben való lemaradást, ezért az elsõ 1,5 évben mindent meg kell adni neki.A nyomelemek közül a szelén pótlása lehet az egyik legfontosabb, mert hazánk fokozottan hiányos, hiánya az izomszövet rendellenes fejlõdéséhez, sorvadásához vezethet.Nyomelemhiányra utalhat a csikók trágyaevése is, bár néhány szakértõ szerint a pár napos csikók azért (is) ehetnek trágyát, hogy a bélflórához szükséges baktériumokat fölvegyék, azonban a feltûnõen nagy étvággyal fogyasztott trágyaevés, a fal nyalogatása biztos hiányra utal.Remélem nem hagytam ki semmit és nem is írtam el semmit.

#61 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 13. - 13:39

Ehhez még annyit hozzátennék, hogy a magyar termõtalajok sajnos vas szegények, ezért néha vasat is lehet adni a lónak, amennyit az állatorvos javasol.(folyadék)A futort elírtam kálciumot von el, nem foszfort, bocsi.Minenki hibázhat Furioso.És persze lehet, hogy nincs húszéves tapasztalatom, mint egyeseknek itt, de a véleményemet mindig megírom.Beus!A zabba tehetsz még egy kis étolajat, a könnyebb emésztést illetõen.

#62 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 13. - 13:47

Ja igen Beus!A többiekrõl RC, Furioso stb. az a véleményem, hogy írjanak Neked jobb etetési javaslatot az enyémnél, ha tudnak, és utána legyen nagy szájuk, ha leírták.Pusszancs

#63 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 13. - 14:38

Orsi!Ha neked fogalmad lenne, hogy a többieknek mi a véleménye rólad, már a Havas betonba se mennél el. Hanem elbujdosnál. De mivel nincs így keresd fel bátran! :D

#64 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 13. - 14:50

idézet:
Eredeti szerzõ: Beus: ...mert valóban az én felelõsségem a lovak etetése, mozgatása és minden, ami körülöttük történik. Én is örülnék neki, ha lenne egy szakember mellettem... [/QUOTE]Beus, ugye csak viccelsz. Mert nem hiszem, hogy komolyan mondod, hogy ezzel foglalkozol, de ilyeneket kérdezel, nem keresel fel személyesen egy szakembert, vagy legalább nem ruházol be egy szakkönyvre?Édes Istenem... Posted Image :(

#65 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 13. - 15:09

OSH!Csak azért nem mondom, hogy egy barom vagyok, hogy ilyeneknek beugrok, mert nyilván amikor egy ilyen kérdésre rászaladok, akkor nem a konkrét kérdezõnek válaszolok, hanem mindenkinek akit érdekelhet. :D

#66 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 13. - 15:27

RC! Korábban olvastam Orsi nekünk (is) szóló válaszát, az jutott eszembe, hogy mi a francnak kell nekünk rácuppanni minden hülye kérdésre? :mad: Aztán - tartalmában - valami hasonlót válaszoltál Te is.Csak hát - gondolom - amikor a válaszok tartalma kellõen felbosszant Téged is, nem tudod megállni, mint ahogy én sem, hogy valami iránymutatót ne válaszolj. Aztán jön a fejünkre a hideg meg a meleg... :eek: :eek:

#67 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 13. - 16:28

Orsi!Azt a vasszegénységet rosszul tároltad a fejedben. A magyar talajok (inkább legelõnek és szénának mondanám) SZELÉN-ben szegények.Ha akar valaki, szelénes sóval pótolhatja, vagy szelén tartalmú kiegészítõ táppal. Ha a ló normális összetételû abrakot kap (most mindegy, hogy csikó vagy ló) akkor elvileg nem lehet ásványianyag hiánya. Ha mégis, vagy biztonságban akarod tudni, erre való a jó minõségû nyalósó.Na, hogy már okoskodhassak én is egy kicsit...Havas betonba valaki invitálna? Posted Image

#68 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 13. - 17:31

Az az igazság RC, hogy a többiek, akiket persze nem is imerek mi a véleményük Rólam, nem érdekel.Viszont Te tükörbe nézhetnél néha.

#69 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 13. - 18:30

Nem!Az igazság az, hogy ez egy jó és fontos kis topic volt, míg bele nem tenyereltél!Remélem kitakarítja majd aki illetékes és akkor írunk még hozzá okosságokat. Addig meg nézegetek a tükörbe. ;) Nem vagyok egy jó látvány de már megszoktam. Addig sem olvaslak. :D

#70 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 13. - 21:08

OSH! Egy szóval sem mondtam, hogy ezzel foglalkozom. Én egy mezei hobbilovas vagyok (errõl Zsuzska bõvebb információkkal is szolgálhat számodra), aki történetesen ezen a tanyán lovagol. Eretetileg csak a tulaj lova volt rám bízva, hogy lovagoljam, mert õ külföldön él kb egy éve, a lovat viszont nem akarta eladni. Aztán ahogy kijártam oda, szépen lassan kiderült, hogy az ottani emberek, akikre a tanya gondozását rábízta, még annyira sem értenek a lovakhoz mint én (az egyikük akkor látott lovat elõször közelrõl). És mivel eléggé nem voltak tisztában még a legalapvetõbb dolgokkal sem, ami a lótartást illeti, ezért döntöttem úgy a tulaj beleegyezésével, hogy még mindig jobb ha én foglalkozom a lovakkal, mint õk, akiknek full gõzük nincs az egészrõl. Eddig ezzel nem is volt gond, csak hát csikó terén nekem sincsenek abszolút tapasztalataim, ezért jött létre ez a topic. És mint ahogy már le is írtam, természetesen meg fogok kérdezni szakembert is, mert ha már elvállaltam, akkor lelkiismeretesen csinálom.Nem értem miért kell kvázi lehülyézni egy embert azért, mert felvállalja nyíltan, hogy nem ért valamihez. Tudtommal ennek az egész fórumnak az a lényege, hogy az emberek beszélgetnek, tapasztalatokat cserélnek. Akkor miért ne kérhetném ki én is a véleményeteket?

#71 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 13. - 22:30

idézet:
Eredeti szerzõ: agrobe:A tritikálé etetése nem elterjedt, pedig jó takarmány, csak kicsi a vetésterülete, mert a jó talajokon a búza termésátlagai, rossz talajon a rozs termésátlagai megelõzik, ezért drágább általában a zabnál, de 1/3 arányban lehet keverni zabhoz.a kukorica hizlaló és izzasztó takarmány, etetése ezért télen javasolt, de fehérjeösszetétele nem kedvezõ, viszont energiatartalma a legmagasabb. Napi 0,5-1,5 kg ajánlott zab mellett. [/QUOTE]Azért én melegen ajánlom, hogy aki kitalálja, hogy tritikálét etet, aludjon a lova közelébe! Úgy hamarabb tud állatorvost hívni! :D Az izzasztó hatású takarmányokról:Mind a kukorica, mind pedig az árpa lehet izzasztó hatású. Azt azonban tudni kell, hogy csak a szükséges energiapótláson túli mennyiség izzaszt.Tizenéve etetek úgy, hogy túlnyomórészt az árpa az abrak. Télen igen sok kukoricát etetünk, mert a lovainkat szabadon tartjuk. Másfél éve elkezdtem Lómixet etetni, abban is árpából van a legtöbb. Természetesen a ló fõ abrakja a zab! Én is ezt tanácsolom kezdõ lótartóknak, mert abból lehet a legkevésbé probléma. Már ha azt leszámítom, hogy tényleg szúrja a lovak seggét! :D Nem tudom az okát, de a zabbal fordul elõ a leggyakrabban, hogy egyben marad belõle sok a lócitromban.Nehéz dolog a takarmányozási kérdésekben tanácsokat osztogatni, ritkán is szoktam. Soxor a látottak sem meggyõzõek. Aki megfigyelte tudja, hogy vidéken a paraszti életben nagyon sokan szinte kizárólag pillangósokat etetnek réti széna helyett. Ezt megtetézik rendszeres kukorica etetéssel. Persze a ló kövér,mint a disznó, de közben tönkre megy a mája, olyan büdöset szarik, mint a sertés, mert problémája van a fehérje emésztéssel. Miután a lucerna elõbb megnõ, mint a fû így már kora tavasztól fonnyasztott lucernát eszik a ló. Pedig a ló az erõs szálú réti szénát kéne egye,meg a a legelt füvet, esetleg harmadrészben lucernaszénákat. De a paraszt ember szereti ha a lova kövér. Büszkén mutogatja a lova kerek seggét, de meghalna a szerencsétlen ha a szokásosnál többet, másképpen dolgozna. Télen megköti, állítja hétszámra, estére bead neki néhány csöves kukoricát és boldog ha ránéz. Rengeteg ilyet láttam. Igaz, hogy szép komótosan ballag csak a kocsiban vele, (úgy is ömlik róla a víz)szántani is csak szép nyugodtan szokott így nem fogy le, de messze nem úgy táplálja a lovat ahogyan kellene. Nekünk másképpen kell etetni és ezt meg kell tanulni. Sokáig, sokféle lovat kell etetni ahhoz, hogy bátrabban álljunk a takarmányozáshoz, mint azt a Lótenyésztõk kézikönyvébõl "kiolvassuk". Természetesen azzal kell kezdõdjön az ilyen, hogy az alapokkal tisztában legyünk. Zöldségeket gyümölcsöket etetni a lóval csak nekünk, városi embereknek jut eszébe. Nem azért, mert tilos hanem azért, mert a paraszti életben az ilyen nem kerül a ló elé, mert a disznóknak egyéb haszonállatoknak adják.De a lótenyésztõk kézikönyvébõl az sem fog kiderülni, hogy meg lehet a lóval etetni a csipszet zsákszámra, miért is ne, hisz csak krumpli, olaj, só ami mind jó a lónak. Hogy literszámra kellhet a lóba az étolaj, az élesztõ, hogy normálisan nézzen ki, sokan nem tudják.Aki elmélyed a takarmányozási kérdésekben gondoljon a nyuszira. :D Nyulunk sokunknak volt még városiaknak is. Ugye, hogy pikk-pakk képes fedobni a talpát a legártatlanabbnak tûnõ kajától?Így van a ló is. A bélése nagyon hasonlít a nyusziéra. Csak nem olyan szapora! ;)

#72 liviakonrád

liviakonrád

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 931 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 13. - 23:00

Én a csikómat mielött megvettem, rengeteg könyvet átolvastam a takarmányozásról, jegyzeteket készítettem, és takarmányozási elõadásokon jártam hallgatóként, és szaktanácsadók véleményét kértem ki ott is, mivel az öregebb telivérem sok problémával küzd a takarmányhasznosítás terén is. Mégsem mernék tanácsot adni senkinek. Csak azt tudom én hogy csináltam, és elégedett vagyok az eredményel. Az egyetlen amiben biztos vagyok, (ebben is csak azért mert olyanok mondták akik értenek valóban hozzá, és mert hiszek benne) hogy mint Agrobe is említette az elsõ másfél év a leglényegessebb. Egy ismerõsöm ahogy mondta: etesd rendessen azt a csikót mert késöbb nem, vagy jól nem lehet "megnöveszteni" (persze ezt képletessen értette.) Ennek megfelelõen próbáltam én is etetni a csikót. A tenyésztõnél ahonnan hoztam folyamatossan ott volt elöttük a zab, (állítólag) de azért én fokozatossan emeltem a zabadagját 3szor 6 fandli-ig. Ennyit kapott (mindennapi mozgás mellett) kb. 14 hónapos koráig, ekkor magától egyre kevésbé ette meg, viszont a szénából többet evett. Ezért fokozatossan lecsökkentettem 4 fandli-ig, és a széna ménnyiségét növeltem fél bála/etetésre. Mellette a zabhoz mindig kapott korpát, daráltárpát, fõttlenmagot, futort, és kevés tápot. Persze nyalósó is van a boxban mindig. Most 3 fandlit kap, mert ennyit eszik meg. Lehet hogy csak szerencsém van, vagy a fokozatosságnak köszönhetõ, mindig annyit eszik amennyire szüksége van, mutatja ha nem igényli a kaját. Pl. amikor nyáron egész nap legelt, csak fanyalgott a zabra. Mindig meghagyott belõle rendessen. Persze a bizonytalanság mindig megvan bennem hogy valamit rosszul csinálok, de ránézve a csikóra (fõleg miután sajnos ritkán látok igazán szépen fejlett csikókat utaimon) ez kicsit szûnik.

#73 liviakonrád

liviakonrád

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 931 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 13. - 23:15

Lehet hogy elfogult vagyok, de õt én (számomra) megfelelõ eredmény igazolásának látom. Posted Image Ezt mindenki döntse el inkább maga, hogy ez mennyire csak az én elfogultságom.Egyébként terepen sincs különössebb nehézsége, a korának megfelelõen bírja szerintem a terepeket. (mászatást stb.)Most pedig lehet megkövezni.. Posted Image :cool: ...aztán max. a megkövezés eredményeképpen átgondolom hogyan etessem tovább... :D [ Október 14, 2004, 00:00: Az üzenetet átszerkesztette: liviakonrád ]

#74 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 13. - 23:33

A lovat etsd, hÍzlald tovább! Csak a képet vedd kisebbre, mert csak hízik a képernyõm! :D

#75 liviakonrád

liviakonrád

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 931 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 13. - 23:46

Karácsonykor levágjuk? :D Rc, rajtad sosem tudok kiigazodni mikor mondasz nekem valamit komolyan, és mikor cinikussan. ;) [ Október 14, 2004, 00:14: Az üzenetet átszerkesztette: liviakonrád ]

#76 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 14. - 0:24

Pedig semmi furcsát nem mondtam. :D A fénykép amit beraktál túl nagy és meghízlalta a monitor képét és az nem jó, de a ló hízhat az nem baj. Jön a tél. ;)

#77 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 14. - 1:20

liviakonrád!Pofás kiscsikód van. Nem eladó? :D

#78 Paris

Paris

    Csikó

  • Fórumtag
  • 602 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 14. - 7:15

Livia! Õ Trinity, vagy nagyon el vagyok tévedve? Egyébként gyönyörû! Mostmán én is megkérdezném, hogy vajon általam ismert/szeretett Lebbencs helyes kajára van-e ítélve:Egy nap 3-szor eszik, mindig 2 fandli roppantott zabot(hozzá engedve egy kicsi vizet),+ fél fandli lótáp. De ezen kívül egész nap rendelkezésére áll többféle szálas takarmány is. Tehát?Ja, és mindennap dolgozik, 2-3 óra változatos munkát.És nem néz ki sem kövérnek, sem gebének.

#79 liviakonrád

liviakonrád

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 931 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 14. - 8:00

Rc, a képet már megszerkesztettem, ha ennél kissebb akkor nem lehet látni semmit. Gondoltam rá hogy esetleg télen adok neki kukoricát is, de tavaly nem, kapott, és akkora szõrt növesztett hogy állt a hátán két centi hó, és nem olvadt el. Lehet persze hogy csak csikószõr volt ilyen jó hõszigetelõ. Még vívódom. Reggeltõl estig esõben, szélben kint vannak karámban, csak éjszakára viszem õket boxba a kutyák miatt. De õk amúgy esõben többnyire beállnak a féltetõ alá.Beus, ha két hónappal ezelött kérdezel (amikor nagyon magam alatt voltam, és elegem lett a lovazásból) akkor még eladó volt. Most nem. Aztán késöbb meg kitudja. ;) Paris, köszönöm a dicséretet, igen õ Trinity. Posted Image Most másfél éves, a kép aug.20.án készült. A te pacid mennyi idõs?

#80 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 14. - 9:03

Rc-vel egyetértek abban, hogy sok olyan paraszt van (ezt egyátalán nem rossz értelemben írom!)Akinek az ük-ük-ük apjának is voltak lovai, nem tanulta sehol a gazdálkodást, csak látta az õsöktõl.Ennek következtében azt etet a lóval ami van és olcsó és büszke a dagadt lovára...Sajnos az is benne van a pakliban, hogy õk haszonállatként tekintenek a lóra, nem pedig társként, ezért ha valami gond van, akkor nem sokat gondolkodnak, búslakodnak, irány a kolbász, legalább teli a kamra.Egyik ismerõsöm evvel az abrakkal eteti a lovait, kólika nem volt nála:malomipari melléktermék, ami áll az összesöpört lisztbõl,+ a búza ocsújából, ezt bevizezi és megerjeszti, olyan szaga van, hogy be lehet tõle rúgni.elborzadva láttam, hogy (ad. lib.), hogy cuppogják be magukba a lovak.emellett egy sovány cxsikója van, mondtam neki, hogy tán féreghajtóval meg kéne nyomni, mire azt felelte, hogy ugyan már minden lóban van féreg, majd többet eszik és kész :confused: Ezt persze nem követendõ példaként írtam!!!!CSak ugye ahány ház, annyi szokás, annyi vélemény, nem mindent kell elfogadni, az enyémet sem, másét sem és néha még a szakértõk is hajbakapnak, ezért józanul kell mérlegelni, véleményeket összevetniés elgondolkodni, hogyha homlokegyenest más vélemények születnek.A tritikáléról:Itt is nagyon fontos a fokozatosság.Már írtam, hogy a zab a legjobb a lónak, ezért minden mással vigyázni kell (de a zabbal is).Kisbéren a magánménesben huzamosabb ideig etettek tritikálét, mivel ilyen takarmányuk is volt a zab mellett 1/3 arányban, nem volt kólika, de tény, hogy roppantva keverve és nem étvágy szerint etették.emellett a ménes legelt és este szénát is kaptak.Emellett nem vagyok tritikálé-ügynök és nem is rokonom ez a gabona, hogy megvédjem, de etethetõ módjával.Mindenestre ha nem muszáj (anyagi okokból), akkor én sem adnám a zab helyett, mert az a legjobb!!!Svájci tartózkodásom alatt a lovak mûzlijébe olajnapraforgót is kevertek (héjastul, mert ennek a kis szemû fajtának igen vékony a héja és nem okoz gondot), bár én inkább a héj nélkülit, vagy az olajat javasolnám.Amúgy sokan nem tudják, de a ló zsíremésztése jobb, mint gondolnánk, ezért sovány, vagy intenzív munka alatt lévõ lónak az energia szükséglet fedezésére (természetesen csak részben) lehet olajat is keverni az abrakba.Barátnõm foglalkozott ezzel a témával az egyetem, onnan tudom, elég meglepõ eredményekre jutott, ha jól emlékszem akkor a takarmány 6%-ban tartalmazott nála olajat.Az olajgyárak, olajütõk táján hozzá lehet jutni a kisajtolt napraforgóhoz általában pogácsa formába préselik össze,vagy extrahált napraforgódara formában árulják, ez is egy értékes fehérjetakarmány (tocsog a metioninban!), olaj már nem sok marad benne.Úgy emlékszem viszont, hogy nem túl olcsó.