Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Mit eszik egy csikó?


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
102 válasz a témához

#1 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 10. - 15:34

Sziasztok!A közeljövõben csikó kerül a tanyára, ahol én is lovagolok és nem igazán tudjuk, hogy egy növésben lévõ lovat mivel kell / célszerû etetni. :rolleyes: Biztosan vannak köztetek olyanok, akik tapasztaltak csikótartás ill. -nevelés ügyben, fõleg az õ segítségüket szeretném kérni.Valószínûleg 1-2 éves csikó lesz, még nincs meg, de szeretnénk már elõre felkészülni rá, nehogy valami hülyeséget csináljunk.Ilyen banális kérdéseim vannak pl. mint, hogy kell neki zabot adni? Ha igen, mennyit? Zab helyett ehet árpát is? Mennyi szénát kapjon? Lucernát ehet? És korpát, kukoricát? Mire van még szüksége ezeken kívül ahhoz, hogy egészséges, életerõs paci válljon belõle? Egy csikó is ehet zöldséget-gyümölcsöt minden mennyiségben? Ezt azért kérdezem, mert nálunk ezek töménytelen mennyiségben állnak a rendelkezésünkre és a felnõtt lovak eszik is, de nem tudom, hogy egy csikónak jót tesz-e, ha azt a rengeteg vegyianyagot megeszi, amivel a növényeket kezelik a termesztés során.Elõre is köszönöm a hozzászólásaitokat! Posted Image

#2 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 10. - 15:44

Beus! A legjobb, ha nem adsz neki semmit, mert azokban a takarmányokban, amiket felsoroltál is vannak kisebb-nagyobb mennyiségben káros vegyianyagok. :confused: A viccet félretéve: ugyanazokkal a takarmányokkal lehet etetni, mint a többi lovat. Természetesen meg kell kérdezni az elõzõ helyen mit kapott, s ha ez eltér attól, amit nálatok kap a többi ló, fokozatosan kell átállítani arra az abrak és takarmányfajtára, amit nálatok eszik a többi.A takarmánynál majdnem fontosabb, hogy eleget tudjon mozogni a csikó.Ha egészen tudományosan akarod takarmányozni, akkor ajánlom a Bodó Imre és Hecker Walter szerkesztésében megjelent Lótenyésztõk kézikönyve címû könyvet. Posted Image Egyébként meg nem kell ebbõl faksznit csinálni...

#3 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 10. - 15:51

Hát elõször sikerült megrémítened, de csak elõször. ;) Ezek szerint tök ugyanazt eheti, de mekkora mennyiségben?Nálunk ezt eszik a lovak: egy 1,5kg fandli darált árpa+ugyanennyi korpa összekeverve, vizezve, télen ehhez hozzájön ugyanennyi kukorica. Napjában kétszer kapják, napközben zöldség-gyümölcs a kaja. Tehát ha mondjuk 1 éves csikó lesz, akkor ennek az adagnak a hányadát kapja?

#4 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 10. - 15:54

Persze megkérdezzük majd, hogy eddig mit evett és fokozatosan állítjuk majd át, de a végsõ mennyiség mennyi lehet, ez az, amit nem tudok. Meg azt, hogy a kor elõrehaladtával mennyivel emeljem az adagját, míg felnõtt nem lesz.

#5 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 10. - 16:10

Ha meg lehet oldani technikailag, hogy a csikó mindig hozzáférjen, de ne tudja kiborogatni,összekoszolni akkor az egész havi zab adagját elé lehet tenni. Természetesen hozzá kell szoktatni néhány napig emelve az adagot. Eheti ad libitum, mert ilyen korú csikó nem zabál be és jobb neki ha mindig odajut a zabjához!A csikónak, lónak gyümölcs nem kell ha van rendes kaja amit ehet. A ló ha szabadon van akkor is inkább legel, mint almát meg banánt, fügét szed a fáról! :D

#6 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 10. - 16:14

RC! Ez komoly? És mi a helyzet a kólikával, 2 éves csikónál is meg lehet ezt játszani? Ez csak a zabra vonatkozik, vagy az árpára is? Nálunk füves karám sajna nincs, csak homokos, és mivel ott nem terem meg a banán, ezért kapják rekeszekbõl a zöldségeket. ;)

#7 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 10. - 16:27

Beus, "zöldségek" alatt szálastakarmányt értesz; vagy ténylegesen répát-petrezselymet(-stb), és szálast nem etettek? :confused:

#8 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 10. - 16:28

Inkább egy év körüli csikóra gondoltam, de az esetek többségében nem gond. De csak a ZAB! Az árpa etetése igényel némi jártasságot.A lényeg, hogy a fiatal lónak többször kell ennie, mint az ídõsebbeknek.

#9 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 10. - 16:32

Õz! Zöldség alatt répát, salátát, ilyesmit értek, egyszóval mindent, amit a zöldségesnél megvehetsz. Természetesen kapnak szénát / lucernát is.RC! Oké, ez mindenképpen hasznos infó, köszi! Asszem bemegyek a lovasboltba és utánajárok valamilyen könyvben, fõleg ennek az árpa kérdésnek, mert nálunk zab nem nagyon van, minden ló árpát eszik.

#10 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 10. - 16:52

A szálastakarmány mennyiséget meg ki kell "kísérletezni". Ha két lónak ugyanakkora adag szénát adsz, lehet, hogy az egyik egy szál kárbaveszte nélkül feleszi az egészet, míg a másik eszik belõle, a többit bekaparja maga alá, összetapossa. No itt jön a kísérlezetés: mennyi az a mennyiség, amit a legkisebb veszteség árán elé tehetek. A szálastakarmány etetését is úgy kell megoldani, hogy amikor a fiatal (1-2 év közötti) csikónak szüksége van rá, hozzáférhessen. De a folytonos lucerna etetéssel óvatosan kell bánni. Adni kell rétiszénát (fûszénát) is, nehogy problémát okozzon a túlzott fehérje bevitel...

#11 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 10. - 17:01

Furioso! Igen, ez a bekaparja maga alá-szindróma ismerõs nekem is. Posted Image Ha minden második nap mozgatjuk a csikót úgy, hogy kivisszük a másik lóval együtt, akkor sem eheti kedvére a lucernát (a karám elég picike, ott max kettõt tud ugrani)? Egyáltalán ennyi mozgatás elegendõ neki ahhoz, h szép, jól izmolt paci legyen? Tudom, egy picit túlzásba viszem az aggódást, csak hát egyrészt maximalista is vagyok, másrészt meg a paccok a tanyán nagyrészt az én felelõsségem, egy csikó meg aztán tudom, h különösen nagy felelõsség és azt szeretném 8mint mindenki), hogy a mi csikónk legyen a világon a leges-legegészségesebb, legszebb stb stb stb. :D

#12 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 10. - 17:44

Az volna a legjobb, ha mindennap ki tudnátok vinni, csak akkor a felnõtt ló mozgásadagját a csikóéhoz kell igazítani. Nem szabad túlerõltetni.A lucerna-rétiszéna arány kb. 50-50% legyen.

#13 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 10. - 17:54

Az sajna nem megy, mert egyedül vagyok 2 lóra..., csikóval együtt 3-ra, örülök ha kétnaponta megmozgatom õket. Túlerõltetni semmiképpen nem akarom, csak azt, hogy minél jobb legyen a csikónak, minél ideálisabban mozoghasson, mivel a karámban ezt nem nagyon tudja megtenni. Karám ugyan van nagyobbacska, de nem lehet majd összerakni a többi lóval, mert az egyik közülük köcsög a többi lóval, terrorizálja õket és biztos, h a csikót is bántaná, azt meg nem akarom. Így neki marad a kb 10x10-es karám.A szénaadag tanácsodat köszönöm, megfogadom.

#14 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 6:51

Gyerekek!Lenne még egy kérdésem: tritikálét lehet lónak/csikónak adni? Mindenféle téveszmék keringenek ez ügyben, aztán gyõzzön az ember dönteni...

#15 Paris

Paris

    Csikó

  • Fórumtag
  • 602 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 6:56

Beus! Olvass itt![url="http://"http://www.pointernet.pds.hu/lovaglas/tudas/bokorarpad/balotakhun.htm#label9"]http://www.pointernet.pds.hu/lovaglas/tuda...khun.htm#label9[/url]

#16 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 7:01

Fú, ez nagyon jó Paris, köszi! Posted Image

#17 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 7:06

De sajna a tritikáléról egy mukkot nem írnak benne. :(

#18 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2004 október 12. - 7:49

Mi Braziliából hozatjuk a karambolát meg a papaját. Egyébként ha egész nap tud legelni zöldet, meg kétszer meghajtod minden nap, abrakból is csak minimum kell, jól elvannak a maguk instenteremtettségében.

#19 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 8:27

idézet:
Eredeti szerzõ: Beus: De sajna a tritikáléról egy mukkot nem írnak benne. :( [/QUOTE]A tritikáléról azt kell tudni, hogy lehet lovat etetni vele annak aki ért hozzá, de az meg nem eteti.Ez a gabona rozsos jellegû ami különösen hajlamosít a kólikára. Ma minden vann olcsón ami kell a lónak.Csikasz!Csak egy-két lovam eszi a tic-tacot. ;) De ne add ki a titkot, hogy mivel lehet függõvé tenni a lovat!Tréfát félre, semmi jutalomfalat rendszeres etetése, adogatása nem jó szokás, mert elõször aranyossá, majd erõszakossá, neveletlenné teszi a lovat, mint a cukor, lócsemege és egyéb kézbõl, nem etetõhelyen adott kaja.

#20 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 14:06

Mongol! Pont az, hogy nem tud egész nap legelni, mivel nincs füves karám és mozgatni is csak kétnaponta tudom, ahogy azt már korábban is írtam.Csikasz! Köszönöm a tippeket, mindenképpen hasznos infókat adtál. A tritikálét mint lótápot tehát elfelejtem, és azt hiszem inkább a kukoricával sem kísérletezem, jobb félni... Kukoricát csak a téli hideg miatt gondoltam, hogy hasznos lehet ridegen tartott lovaknál etetni, mert jól fût belülrõl.Az árpáról tudom, hogy vigyázni kell vele, meg, hogy nehezen szívódik fel és ezért kólikát okozhat, ezért etejük korpával a lovakat minden nap, mert az rost és megmozgatja a beleiket. Nem is volt eddig szerencsére semmi gond velük (kopp-kopp) és jobban is szeretik ezt a keveréket, mint a zabot.Lucernából amúgy sincs most túl sok nekünk, tehát azt nem fog gyakran kapni, csak szénát. A zöldségekkel meg úgy vagyok, hogy ha már ingyen ott van a tanyán, akkor miért ne egyék a lovak. Egyébként számomra is érdekes volt a felismerés, hogy a hagymán kívül az ég egy adta világon mindent megesznek a lovak, amit a zöldségestõl megkapunk. A hagymát meg befalják a kecskék, úgyhogy semmi sem megy kárba. Posted Image Tehát már csak azt kéne megtudnom, hogy mennyire tanácsos csikóval árpát etetni ill., hogy mennyivel jobb neki, ha zabot kap árpa helyett, mert ha jobb neki a zab egyértelmûen, akkor azt fogjuk megrendelni. (Egyenlõre csak árpa áll a rendelkezésünkre.)

#21 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 14:36

Beus!Fentieket elolvasva, azt hiszem, hogy a fórumos érdeklõdésen kívül alaposabban kéne tájékozódnod az etetésrõl! :D Ahol ma "csak árpa áll rendelkezésre" ott egyébként is gondok vannak. ;) Hogy etetitek az árpát?

#22 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 14:44

Hát, lehet, hogy igazad van, tényleg nem vagyok túl tapasztalt e téren, viszont igyekszem kimûvelni magam a témában. :D Az árpát úgy etetjük, hogy napi 2x 1,5 kg-ot kapnak a lovak darálva, szintén 1,5 kg korpa hozzáadásával, vizezve. Eddig bevált, meg én sem ám a kisujjamból szoptam ki ezt az adagot, hanem egy lótartó ismerõsömtõl, nomeg az állatorvosunktól, aki az árpára esküszik. Posted Image

#23 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 14:48

Az árpa ok. így, de szerintem fele részben korpát etetni felesleges és drága is.

#24 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 14:52

Megnyugtattál. ;) És te mennyi korpát adnál ennyi árpához? Lehet, hogy mi túlzottan elõvigyázatosak vagyunk.

#25 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 14:53

Hát nálunk 730 forintba kerül most egy zsákkal, azt ugyan meg nem mondom, hogy hány kg van benne.

#26 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 15:03

A korpával vigyázni kell, az veszélyes! Nem figyelsz, közé keveredsz, oszt már meg is ettek a disznók :D

#27 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 15:06

Ejnye-bejnye Posted Image

#28 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 15:09

idézet:
Eredeti szerzõ: Beus: Hát nálunk 730 forintba kerül most egy zsákkal, azt ugyan meg nem mondom, hogy hány kg van benne. [/QUOTE]30 Kg valószínû. Azért már zabot is vehetsz.Korpát a szoptatós kancákkal etetünk bõvebben, egyébként inkább dietetikai haszna van. Nem szükséges azonban rendszeresen etetni. Egy harmada az abraknak elég ha korpából van.Szerintem. (hogy a mostanában futó tv reklámot idézzem) ;)

#29 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 15:10

A búzakorpáról még jó ha tudod, hogy kisebb mennyiségben széklet fogó, de ha sok akkor fosat! :D

#30 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2004 október 12. - 15:14

Eztet én nem tudhatom, még nem kóstoltam, kösz az infót.

#31 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 15:18

Mongol!Szerencséd van. Nálunk Moly rendszeresen fogyasztja a különbözõ korpákat :D . Nem tudom elképzelni, hogy finom lehet. Rosszul is vagyok tõle. Posted Image

#32 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 15:21

Megint okosabb lettem. :cool: Tehát az árpa egyharmada a helyes adag.RC! Akkor maradhat az árpa-korpa párosítás a csikónak?

#33 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 15:24

Én a csikóval zabot etenék, télen egyharmad rész kukoricával.Nem értem miért van ez az árpagörcs nálad, mikor három zsák zab a havi adagja egy lónak.Az árpát áztatni kell mindig. A lónak meg nyálazni kellene. Egy nap kb 40 liter nyálat is megtermel jó esetben, ezért nem kéne áztatott kaját ennie, hanem magának kell megtemelni az emésztéshez szükséges "lónyált" :D [ Október 12, 2004, 15:28: Az üzenetet átszerkesztette: realcowboy ]

#34 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 15:35

Na most jól megkaptam. Nincs árpagörcsöm és szerencsére másmilyen sincs. redface.gif De sztem az is érthetõ, hogy ha egyszer az árpa az adott, akkor egyszerûbb lenne nekünk azt etetni, mint hogy csak a csikó miatt zabot hozatni. Nyilván ha nem lenne fontos számomra, hogy megfelelõen tápláljuk a csikót, akkor nem foglalkoznék ezzel az egész kérdéssel és kapná az árpát, akár tetszik, akár nem. Így viszont tekintettel vagyok rá és ha zab kell neki, akkor meg fogja kapni. Nem értetlenkedem, csak határozott válaszra vártam, amit egészen eddig nem kaptam meg. De örülök, hogy ugyan kis kitérõvel, de megtaláltuk erre a kérdésre is a választ. Posted Image

#35 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 15:52

Szinte félek leírni (bizonyos régebbi elõzmények miatt :D ), de: a Tati állatorvosnõje mondta nekünk pár éve; hogy a túl sok korpa (pl annyi amennyit ott etetnek Posted Image ) nem tesz jót a lónak, mert a magas foszfortartalma miatt eltolja a takarmány kalcium:foszfor arányát kedvezõtlen irányba, és csontritkulást (csikókban: angolkórt) okoz.

#36 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 16:02

No, akkor most már egészen biztos, h csökkenteni fogjuk az adagot. Köszi Õz!

#37 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 16:08

Héhéhé!Hogy létezhet egy takarmányozási topic Szami nélkül?!

#38 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 17:32

Beus!Én úgy etetem a csikómat, hogy egy etetésre két fandli zab és fél fandli korpa, vízezve. Ezenkívül csikótápot eszik délben. Cavallor Junior-mix-et.Én árpát nem etetnék, a lónak a zab való nem az árpa, fõleg egy csikónak, bárki bármit mond. Nyiss ki egy könyvet és olvasd el, vagy kérdezz meg olyan embereket, aik jó régóta ezzel foglalkoznak.A korpa egyébként tényleg foszfor elvonó, ezért kell a lovak kajájába egy evõkanálnyi csonterõsítõt keverni kétnaponta.Szerintem ez a tuti.Mégegyszer kihangsúlyozom a lónak a zab való, nem az árpa.

#39 Beus

Beus

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 90 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 17:36

Orsi! Köszönöm a jótanácsokat. Tehát te adsz a csikódnak minden étkezésnél korpát is. Mennyi idõs a csikód? Csak, hogy tudjam mihez mérni a kajaadagját.A megkérdezéssel az a gond, h nincs körülöttem olyan ember, aki tapasztalt csikótartás terén. Ezt a csonterõsítõt hol lehet beszerezni? Így hívják, vagy van vmi konkrét neve?

#40 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 12. - 17:58

idézet:
Eredeti szerzõ: Orsi:Mégegyszer kihangsúlyozom a lónak a zab való, nem az árpa. [/QUOTE]Akkor talán nézz utána mi van a tápban amit etetsz a lovaddal. Meglepõdnék ha nem tartalmazna legalább 50%-ban árpát, ahogy ez lótápoknál szokás.