Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

A kezdetektõl... - Napló


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
96 válasz a témához

#1 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 1. - 11:24

Cipriánnal az elkövetkezendõ idõkben máshogy fogok foglalkozni. Legalább tavaszig nem tervezem, hogy 3-4 órás túránál nagyobbra menjek vele, pláne úgy nem, hogy velünk együtt 4-5 embernél nagyobb a csapat.Ehelyett több hangsúlyt szeretnék fektetni -kezdetben- a földrõl való munkára, a futószárazásra. S ha ezzel már nem lesznek gondok, akkor a lényeg a nyeregben végzett feladatok lesznek.Ezeket az élményeket, gondolatokat szeretném egy topikba leírni, s nyomon követni a változásokat.

#2 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 1. - 11:25

2004. január 26. Rá kellett jönnöm, hogy Ciprián egyáltalán nem fogad el vezérnek, vagy ha úgy tetszik, fõnöknek. Márpedig minden együtt végzett munka alapja az elfogadott rangsor! Ha ez nincs meg, s mégsem történik baleset a lovaglások alkalmával, akkor az csak annak köszönhetõ, hogy hátasunk megtûr minket. De természetesen errõl szó sem lehet. El kell érni, hogy a ló elfogadjon feljebbvalójának, aztán tisztelje is pozíciónkat, s ezután már nem lesz nagyon nehéz dolgunk, hogy elnyerjük a bizalmát is. Ennek okán igyekszem minél elõbb elérni, hogy Cipi szemében én legyek az „alpha-egyed”. Sajnos a körkarám egy ideje nem áll rendelkezésünkre, de remélem, hamarosan változik a helyzet. A rangsor kialakításának színtere szerintem a körkarám lenne a legideálisabb hely, de ennek hiányában rögtön futószáron kell ezt elérnem.És itt estem bele a 22-es csapdájába. Ugyanis ahhoz, hogy a ló tiszteljen, futószáraznom kell. De a futószáras munkához elengedhetetlen a tisztelet és bizalom. Jelenleg próbálok összegyûjteni minden használható írást errõl a témáról, hogy lehetõségeimhez képest a legjobbat hozzam ki a dologból.Sajnos nagy hátrányom, hogy nagyon ritkán tudom megoldani a heti egy alkalmat, hogy lejussak. És ez még így is nagyon kevés. A kezdeti szakaszban legalább heti 3x kéne Cipivel foglalkoznom, de ezt a nyári szünetig nem tehetem meg.A hétvégén -akkor még nem ezzel a céllal és tudattal- leginkább futószáron foglalkoztam a csikóval, és elég kevés idõre ültem felé rá. Most elég szépen együttmûködött, a járóiskolától sem vesztette el a fejét.Hiányzik a normális akadályrúd, valamint a cavaletti. Elég nagy szolgálatot tenne.

#3 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 1. - 11:36

2004. január 31. Szerencsére ezen a hétvégén is sikerült lemennem hozzá, és nagy változások is történtek, amiért már eleve megérte leutazni.Szombat reggel 10 körül érkeztem meg, de nem kezdtem el rögtön foglalkozni Cipriánnal. Eközben befutott Bazs is. Majd kihoztam Cipit az istállóból. Elõtte máris meglepetésként ért, hogy a boxban nem volt se szemtelen, se tolakodó, és nem is próbált meg csipkedni. Kint lepucoltam, a hátsó lábait is rugdalózás nélkül odaadta. A nyergelésnél már Bazs segített be, és a kantár felrakásakor nem vágta fel a fejét a ló, mint legutóbb.Amikor ezzel végeztünk, kivittük a nagykarámba, és kb. 20 percet ment futószáron. A második felében én futtattam, és sok átmenetet csináltattam vele. Nagyon meglepõdtem, mert végig rám figyelt, akkor váltott jármódot, amikor én kértem, és nem is ellenkezett. Ezután felültem rá, Bazs fogta a futószár végét. Ügetésben én is kicsit gyakoroltam. El kellett érnem, hogy ha csukott szemmel tanügetek, akkor helyes lábra kezdjek el könnyûügetni. Nem mindig sikerült megéreznem a vállmozdulásból, de a vágáre egész jól belejöttem. Aztán félfelvételeket csináltunk, és jól reagált. A támaszkodást elég hamar elértük, de ezt még nagyon sokat kell gyakorolni. A fõ feladat a nyugodtan állás volt, mert Cipi rendszeresen azt csinálja túrákon, hogy ha meg kell állni, akkor el kezd kapálni, és nem marad nyugton. Hát ennek véget kell vetni. Az elsõ megállásnál ficánkolt, de könnyû szárkezeléssel, és nyugtatásokkal elértük, hogy szépen álljon egyhelyben. Aztán Bazs ült fel rá, szintén futószáron. Nála is minden ment természetesen. Nagyon sokat dícsértük, mert nagyon szépen dolgozott. Jutalomként kimentem vele terepre, hogy kinyújthassak magát, meg ellazuljon. Kint is nagyon kezelhetõ volt. Az árkon is átment, elõtte pedig mentünk egy teljes iramú vágtát, amibõl gond nélkül vettem fel ügetésbe. Szerintem nem csak nekem, hanem neki is jó élményeket okozott a tegnapi nap. És nagyon büszke vagyok, mert ha azt vesszük, hogy pár hónapja még meg se tudtam futtatni jóformán a körkarámban, mert szembeállt velem, meg ágaskodott, akkor nagy lépést tettünk elõre, és már figyelembe vesz engem is.

#4 sarolta

sarolta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 593 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 2. - 9:48

Én nem ilyen "problémás" lónak ismertem meg Cipit eddigi írásaitokból... :confused: Most hol van? Hogyhogy le kell utazni hozzá? Hát nem valahol itt Pest közelében vagy szélén tartjátok?Bocs a sok kérdédért, de nem tudom rendesen követni a dolgokat...sarolta

#5 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 2. - 11:45

Szia Apple!Nem írtad, hogy privát topic, vagy közbe leghet szólni, de nem is tiltottad ezért: jó ötletnek tartom a Naplót, mert visszaolvasva biztos, hogy a késõbbi problémák megoldását is segíteni fogja, és mindenkinek tanulságos. Olvastam nagyjából a problémát, és remélem, hogy sikerül megoldani, az általad elkezdett az egyetlen sikeres út.

#6 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 2. - 13:06

Apple!Egy kéretlen jó tanács ahhoz, hogy helyesen kezdj el tanügetésbõl könnyûügetni csukott szemmel: A lovasnak soha nem arra kell figyelni, hogy hogyan mozdul a ló válla, hiszen ez irtó rossz megközelítés, ami félerviszi az egész lovaglást! A lényeg ugyanis az, hogy a ló lendülete az aktív hátulsó lábakból ered. Könnyûügetésnél azért arra a lábra ülünk le, amelyikre, mert ebben a pillanatban van a ló belsõ hátulsó lába a talajon, ami legstabilabban támasztja alá a testsúlyt. Íven való ügetéskor ugyanis a külsõ hátulsó láb alátámasztása nem ugyanilyen stabil,nem lép olyen mélyen a testsúly középpontja alá, ezért ha fordítva csinálnánk, akkor azzal nem segítenénk a ló egyensúlyi helyzetét. Az, hogy a kezdõ elõször az átlós lábpár vállát figyeli az csak egyfajta segítség, de csak addig, amíg a hátulsó lábak mozgását nem érzi! Te azonban úgy tûnik nem teljesen kezdõ vagy, ha azt próbálod megérezni, hogy melyik lábra kezdj el könnyûügetni csukott szemmel. Lényegesen könnyebb megérezni és már lépésben is megfigyelhetõ, hogy a far melyik fele emelkedik, és ilyenkor azzal a hátulsó lábbal lép a ló. Másrészt kifejezetten rossz, ha a ló vállának mozgását akarod érezni és nem a hátulsó lábakét, hiszen az elõreléptetõ segítség is mindig a ló hátulsó lábának szól, mégpedig mindig annak, amelyik elemelkedett a talajról, hiszen azt tudja a csizma elõrelépésre késztetni. Ha a vállát figyeled, mindig át kellene számolgatni, hogy "ha ez a válla akkor a másik hátulja", erre meg sem idõ, sem értelme nincs. Tehát a lovaglás során mindig a ló hátulsó lábának mozgása az elsõdleges.

#7 Blue

Blue

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 485 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 2. - 13:48

Szia Apple!Örülök, hogy szépen fejlödtök!Haflingi tökéletesen leirta miröl is van szó.Egy kis segitség a kivitelezéshez:amikor lép a ló, érezheted, hogy nem csak elöre lenditi a csipöd, hanem kicsit oldalra is. Egy képzeletbeli nyolcast ir le a csipöd. Ha pontosan érezni akarod hogy mikor melyik hátsólábával lép a ló, tudnod kell hogy milyen érzésre figyelj!pl. ha amikor a bal hátsólába földetér, akkor a bal ülögumód egy pillanatra jobban érzed... és a csipöd el kezd a jobbra elörelendülni. Majd a jobb ülögumódat kicsit eröteljesebben érzed- ebben a pillanatban ért földet a jobb hátsólába. Mindent elöször lépésben csinálj, hisz ez a leglassúbb. Csak ha tutibiztosantudod mikor melyik lába ér földet, akkor kezdj tanügetni.Remélem segít. Amugy sokszor nem az a baj, hogy a lovasok nem tudják mit kellene csinálni, hanem hogy nem tudják milyen érzés az amikor valamit helyesen csinálnak. Sokkal könnyebb megtanulni eggyes dolgokat, ha elmagyarázzuk milyen az érzés. Nem véletlenül van a vakok között is jópár kiváló lovas. Hisz a lovagláshoz nem a szemünkre, hanem a fenekünkre van szükség, amivel meg kell tanulnunk tökéletesen érezni :D jó gyakorlást! Posted Image

#8 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 2. - 16:51

Jujj, máris elkezdõdik a hét, és végre megtelik élettel a topik Posted Image Hát akkor sorjában:sarolta: Nem, ezt nem tudom, honnan vetted. Kistarcsáról Bazzsal már rég elkerültünk (október óta), és azóta Silveradon van Cipi.Mandula: természetesen ez egy olyan napló, hogy leírom a tapasztalataimat, de ugyanúgy várom mások írását, is, ha ilyen jellegû. Vagy mint pl. Haf és Blue segítsége Posted Image Haf! Köszönöm, ez elég tanulságos leírás volt, igyekszem ezentúl erre figyelni ;) Blue: iiiiiggggen, vágre meg tudtad fogalmazni azt, amin ott a ló hátán gondoltam. Észrevettem ezt a mozgás, a harmadik, vagy negyedik próbálkozásnál rájöttem, hogy természetesen különbség van a kettõ között, és ezután én is erre az érzésre hagyatkoztam. Ezután volt az, hogy többször eltaláltam. Ez a nyolcast-ír-le-a-csípõd a leghelyesebb kifejezés! Posted Image Csak amikor átmentünk másik kézre, ellenkezõ irányba ment minden, és azt is meg kellett szoknom Posted Image Ezen a hétvégén úgy tûnt, ismét lejutok, de Bazs elmegy Cipivel a cidri-túrára, így nem lesz rá lehetõségem. Hát, majd akkor két hét múlva... Evvan. :(

#9 Blue

Blue

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 485 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 2. - 18:46

Örülök, hogy magadtól is ráéreztél a dolog lényegére. csak igy tovább! Posted Image

#10

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 2. - 21:54

Apple!Nekem nincsen most semmiféle építõ jellegû hozzászólásom (nem mintha egyébként szokna lenni :D ).Viszont szeretnék én is csatlakozni a topic megnyitása felett örömködõk táborához! Mert egyrászt engem érdekel, mivé gyúrjátok Cipit, mert én egyszer találkozam vele személyesen, de inkább azokból tudom, amit meséltek, h nem egyszerû eset. Tanulságos lehet, nem csak nekem, h egy-egy problémát mivel sikerül lekûzdeni! Meg valóban, késõbb jó lesz visszaolvasni is. (Meg ha majd lesz csikaszom, bár adja isten, h könnyebb eset legyen, de sose árt, ha van mihez nyúlni, ha probléma van... Posted Image )Szóval szerintem is jó ötlet, és hajrá, sok sikert!

#11 Neduddki

Neduddki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.889 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 2. - 23:08

Apple!Minden kis apróságot is írj le! Azt is, amirõl úgy gondolod, hogy teljesen egyértelmû. Ki tudja, lehet, hogy 2 év múlva én leszek ilyen cipõben a drága fekete "csikómmal".Biztos jó lesz egy olyan topic, amit majd ebben az esetben visszaolvashatok.

#12 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 3. - 14:52

Huh, nem hittem volna, hogy másnak is jól fog jönni, és hogy jó ötletnek tartjátok! Posted Image Köszönöm szépen Posted Image

#13 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 3. - 15:06

Jajj, muszáj elbüszkélkednem a világ leg...leg...leg...leg[mindenszépésjótulajdonságú] lovával!A képet én csináltam Sac gépével. Posted Image Posted Image

#14 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 3. - 19:26

Azt hiszem, a rólunk készülõ fotókat ezentúl [url="http://"http://kep.tar.hu/apple1987/index.phtml?aid=27625903"]IDE[/url] fogom feltölteni Posted Image Nem biztos, de lehet, hogy vasárnap megint láthatom az én drágámat Posted Image

#15

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 4. - 19:29

Nagyon aranyos kép! :D Ha legközelebb fent jársz az új képtárban, csinálj vmit, mert most nem jelenthetõ meg (lehet, h csak mert nincsenek még benne képek?..). Várjuk a beszámolókat ezerrel! Posted Image

#16 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 4. - 20:05

Kedves Apple!Nagyon érdekes ez a topik amit nyitottál.Már vagy nyolc éve, hogy lovagolok talán kilenc, de visszatérõ problémám amit írsz, a ló engedelmességével és rangsorolásával kapcsolatban.A ló a ménesben elfogad egy vezért, aki után bárhova elmegy, általában a ménes legidõsebb lova a vezér, aki vezeti a csapatot.Egy kezemen meg tudom számolni hány emberrel találkoztam életem során aki erõszak nélkül érte el, hogy lova minden esetben neki engedelmeskedjen, ha folyón, vonatsínen stb. kell áthaladni. Én régóta lovagolok, mégis az öreg lovam, aki 20 éves a mai napig nem fogadott el csapatkapitánynak, csupán szeretettbõl és engedelmességbõl tanított meg lovagolni. Érdekes a karámban ahol 20 lóval él együtt, Õ a csapatkapitány. Múltkor mikor kinnt volt az állatorvos vakcinázni, nem akarta a dokit a méneshez engedni, féltette õket. El kellett zárni, amíg a többi lovat vakcinázták.Tavaly elég sok versenyre eljutottam díjugratásban, otthon a lovam remekül ment a pályán, de a versenyen hol félt, hol rohant, hol megállt, szörnnyû volt. Nem voltam a lovam ura és nem tudtam elképzelni mi lehet a baj, mikor otthon Õ volt az egyik legjobb ugróló.Azt hiszem nem fogadott el vezérként, nagyon erõs egyéniség volt, de nem volt szívem bántani, nem mentem volna semmire vele.De ismerem a másik oldalt is, ismerek olyan embert akit nagyon tisztelnek és szeretnek a lovai, ha bármelyikre felülne a világ végére is elmennének vele. Lehet azért, mert több évtizede együtt él a lovaival és még a régi öregek tanították a ló nyelvezetére.

#17 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 4. - 21:15

Orsi! Véleményem szerint itt nem fõnök-beosztott viszony kialakulásának hiányáról van szó, hanem inkább arról, hogy nem feltétlenül bízik meg Benned a ló. Nem tudom milyen élmény alakíthatta ki ezt a helyzetet, de valószínû, hogy valamikor "csalódott" Benned.Nem magam akarom fényezni, de a hosszú évek során sok minden elõfordult már velem. Felbuktam a lóval a melegítõben, visszaültem rá, ugyanazt az ugrást mindenféle visszatartás nélkül abszolválta. Vagy más esetben egy hibás távolságbecslés után a ló jó szívvel elugrott, de én éreztem, hogy ebbõl nem jöhetünk ki jól, kevés a lendület, nem érünk át ezen a széles ugráson. Segített, átértünk, hibátlanul.Ezeknek az eseteknek talán az volt az oka, hogy soha nem csaptam be a lovat, csak olyan feladat végrehajtását kértem, követeltem meg tõle, ami megfelelt a képességeinek, lovagoltsági szintjének, s gond nélkül meg tudta oldani.A ló erõszak hatására, félelmében sok mindent megcsinál a lovasnak. De az ilyen párosnál a ló mindig akkor "fizet", amikor a segítségére lenne szükség. Egy goromba, durva, erõszakos lovas, aki nincs tekintettel a lóra, nem is igen számíthat a ló jóindulatára.Ez utóbbi dolgok általánosságban igazak, nem konkrétan a Te esetedre vonatkoznak. Még mielõtt félre értenéd.... [ Február 04, 2004, 20:18: Az üzenetet átszerkesztette: furioso ]

#18

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 4. - 21:27

Azt is el tudom képzelni, h a bizalom elvesztése már elõbb alakult ki, más csapta be korábban a lovat (Orsi, arról a lóról beszélsz, akit ha jól emléxem, öttusából vettél, ugye?..), és sokat kell az embernek dolgozni ahhoz, h visszanyerje azt!.. Pl az én lovam is ilyen, bár még nincs egy éve sem nálam, úh hosszútávú konklúziókat nem vonhatok le, de lépésrõl lépésre haladunk az olyan dolgok terén, amik az elején gondot okoztak (pl az ugrás - sokat és nagyot nem ugrok vele a lábai miatt, de az elején megtagadta, aztán terepen belejött, mostmár, ha nagyritkán kérem tõle, a pályán is kedvvel ugrik, bár mondom, picike akadályokat amúgyis).Orsi! Off, de írtam magánt is neked a régi jó témában,c sak nem válaszoltál: mi van a képekkel?.. Posted Image

#19 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 5. - 16:11

kicsit off: Dé! milyen új képtár, nem vágom...egyébként az albumban a képek ikonjai azért nem jelennek meg, mert a képtár egy í³ÿ´[Ð[|^¢]í<;£>£{&#{&, és hiába kicsi amúgyis a kép mérete, õ tovább akarja kicsinyíteni. de ha rákattintasz, elõjön a kép....Orsi! Hát, igen, elég nehéz ügy, ha a lovunk ráadásul vezérkanca/mén is a legelõn... A régi általam lovagolt lóval is sokszor volt ilyen gondom, makacsabb volt, és ezt számomra az is nehezítette, hogy elõl van nagyon a rangsorban. Posted Image Cipinél nem ez a helyzet, õ nincs kapcsolatban a többi lóval, csak látásból, lévén, hogy mén, külön karámja van. Szóval itt inkább az erõfitogtatásról van szó, meg igazából neki még nem nagyon volt lehetõsége a rangsorban elhelyezkedni, hiszen nincs is rangsor, mert nem a többi lóval van egy karámban :D

#20 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 6. - 20:47

Jaj, most nem érek rá túl sokáig írni, Dé majd válaszolok, most 1,5 hetes edzõtáborba begyek. Sok puszi: Orsi

#21

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 6. - 20:52

Apple! Az, amit belinkeltél, h ezentúl ide fogod tenni a képeket... Amikor meg akartam nyitni, nem jött be egyáltalán.Orsi! Oké :D

#22

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 6. - 20:54

Ap! Mostmár bejön, megnéztem megint Posted Image

#23 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 6. - 21:00

;) Posted Image Ma írtam még sms-t HosszûHomloknak, hogy mivel már ma este is Silveradon eszi õt a fene, csináljon már angyal módjára pár kósza képet cipirõl. Remélem, imám meghallgatásra lelt Posted Image És ha Aniko is angyalka lesz, akkor vasárnap megyünk Silveradoba, és Cipizek egy kicsit Posted Image

#24

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 6. - 23:13

Na, az jó lesz, remélem, mindkettõ összejön! Posted Image

#25 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 9. - 16:37

2004.02.08. A cidritúrán úgy volt, hogy nem lovagolok egyáltalán, ám vasárnap mégis úgy alakult, hogy Orgoványtól hazáig én ülhetek fel Bronco-ra. Miután megérkeztünk Silveradoba, kikaptam Cipriánt a boxból (és közben nézelõdtem körbe, reménykedve, hogy minél többen látják kijönni az istállóból az überlovat :D ), felraktam rá a kötõféket, és kivittem a nagykarámba. Nem nyergeltem föl, mert nagyon fájt a lábam, nem akartam felülni rá. Pontosabban akartam, csak nem tudtam.Õz, VB Ferenc és Ram voltak a társaságom, míg Cipriánt futószáraztam. Nagyon nem rám figyelt, jobbn lekötötte a figyelmét a három új ló (Petya, Rc, és Nautilus lova, akik lószállítóval érkeztek a túrára), nomeg az udvaron sorakozó három lószállító. Próbáltam hatni rá, hogy ide figyeljen, jobbára átmeneteket gyakoroltattam vele. Volt egy-két ficánkolása, meg nem akart a körön haladni. Aztán megjelent Bitang is, a komondor, akit jól megkergetett, amíg elõtte rohant a kutya. Néhány bakolást is megengedett magának, meg egyszer már nem is emlékszem, hogy miért, de vagy át akartam vinni másik kézre, vagy hülyéskedett, és ezért mentem oda hozzá, de rámágaskodott, akkor kapott egyet. Utána érdekes módon esze ágában sem volt ellenkezni.Persze nem bírtam a véremmel, megkértem Ramot, hogy dobjon fel Cipire, megyek vele pár kört szõrén. Aha...hát lépés nemsok volt, fõleg az ügetést alkalmaztuk (én akaratlanul, Cipi pedig akarva). Vágtát nem is engedtem neki, mert még ügetésben is bakolt, mint a hülye. Érdekes módon fennmaradtam. Énnemtudom, hogy hogyan, de szõrén gond nélkül kiültem azt, amit nyeregben már nem annyira... Vicces volt... :rolleyes: Aztán Õz még fotózgatott minket naplementében is, végül bevittem a helyére. Ja, de még elõtte odaálltam lóstul a saloon ablakához, hadd csodáljon meg minden bentülõ minket :D RC-ék se jöttek ám rá, hogy mi az isten nyila lehet Cipi jobb elsõ lábán az a kis kinövés, ami hasonlít a szarugesztenyéhez, de nem az. Kisebb is, meg egy szabályos gömb-valami. Én inkább nem nyúlok hozzá, biztos vmi ártatlan kinövés, Bazs is ezt mondta. Zavarni pedig nem zavarja Cipit, úgyhogy...Na, és akkor most jönnek a kéééééééépek! :D Nagy-nagy köszönet érte ÕZ-nek Posted Image Posted Image [url="http://"http://www.fw.hu/apple/cipi0208/10.jpg"]Már itt is egy kicsit kifelé tart...[/url] [url="http://"http://www.fw.hu/apple/cipi0208/11.jpg"]Jajj de élvezzük a vágtát....![/url] [url="http://"http://www.fw.hu/apple/cipi0208/13.jpg"]Ügetés....helyett!!! VÁGTA[/url] [url="http://"http://www.fw.hu/apple/cipi0208/15.jpg"]Szent a béke?[/url] [url="http://"http://www.fw.hu/apple/cipi0208/16.jpg"]Tessék a nyálakat csorgatni...: Naplementés lovaglás tongue.gif [/url] [url="http://"http://www.fw.hu/apple/cipi0208/19.jpg"]...meg ezis Posted Image [/url] [url="http://"http://www.fw.hu/apple/cipi0208/22.jpg"]THE BEST OF PICTURE!![/url] [url="http://"http://www.fw.hu/apple/cipi0208/23.jpg"]Szõrén-ügetés[/url] [url="http://"http://www.fw.hu/apple/cipi0208/25.jpg"]Lovaglás nappal szembe[/url] [ Február 09, 2004, 19:15: Az üzenetet átszerkesztette: Apple ]

#26 sarolta

sarolta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 593 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 9. - 18:20

Biztos le avgyok maradva, de mi a baja a labadnak Apple???

#27 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 9. - 18:51

Nem maradtál le semmirõl Posted Image Csak annyi volt, hogy Bronco nyergén a kengyel rövid volt, de már nem volt idõm harmadjára is átállítani (mint így utólag visszagondolva, a Sheriff mérete lett volna nekem is jó :D ), és teljesen begörcsöltt. Ráadásul a nyereg is félre-félrecsúszott, akkor is gáz volt. DE! Jóhír, hogy legalább a hátam nem fájt végre Posted Image

#28

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 9. - 19:39

Csorog-csorog-csorog... Posted Image Szép képek! De nem irigykedem, viszont gratulálok hozzájuk, meg a túrához, meg Cipizéshez! És gyógyuljon meg a lábad is hamar!

#29 esti

esti

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 9. - 19:53

Most vagy nálam van a defekt, (a monitorom baromi sötét ugyanis), vagypedig az ügetés feliratú képen a ló egy szép tiszta vágtát megy... Posted Image

#30 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 9. - 20:14

Apple!Én megtiltanám az ilyeneknek, mint te, hogy ilyen naplementés-lovaglós képeket tegyenek fel, mint azok ott fönt. ;) Szörnyûek a színei ( :D ) meg nekem is szörnyû sárga színem lett az irígységtõl, hogy nem jut idõm minden nap ilyenre. Meg szerintem nem csak én lettem sárga.Ez büntetendõ cselekedet! Posted Image A legsárgább Haflingi

#31 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 9. - 20:16

esti: jogos :D Haf: sorry :D néha-néha nekem is kijár az ilyen. Persze nektek is :D

#32 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 15. - 12:40

2004.02.14. Reggel a szokásos módon találkoztunk a Lurdy elõtt Idegennel és Saccal, majd a frissen leesett hóban elindultunk Silveradoba. Megérkeztünk, és ott is minden havas volt, örültünk neki Posted Image Cipit kihoztam a boxból, leápoltam, és észrevettem, hogy az a szarugesztenye-szerû kinövés a szügyén egyre nagyobb, és ezáltal csúnyább. Én még nem láttam ilyet, egy szabályos gömb, és már olyan ronda, mert a súlyától ott ficeg a bõrön. Tudom, ez undorítóan hangzik. Hát az is... De senki nem tudja, miaz. Fájni nem fáj neki, zavarni nem zavarja (csak a szépségét Posted Image ). Mondta Õz még a múlt héten, hogy kössem el egy damillal, és majd magától leesik. Hát én ezt nem vagyok hajlandó megtenni. Egyrészt mert broáf, másrészt meg szerintem kárt tennék vele jócskán.Na, szóval lepucoltam, és megpróbáltam felnyergelni úgy, hogy a nyerget is én magam rakom fel. Csodák csodájára sikerült :D Azzal az egy szépséghibával, hogy utána rögtön le is vettem, mert nem ráemeltem a hátára, hanem jóformán feltaszajtottam, és az izzasztó is összegyûrõdött alatt, meg ilyenek. 10 perc múlva újra megpróbáltam, megint sikerült, kicsit hátraraktam, úgyhogy húzgálhattam elõre. Namost tudni kell rólam, hogy mióta feltört Rodeó a marján, azóta én rettegek, hogy az általam lovagolt lovat ha lenyergelem, fel elsz törve. Úgyhogy még ezután is kértem Ramot, hogy igazítsa meg, Idegent kétszer megkérdeztem, hogy biztos jó helyen van-e a nyereg. Kínomban még teljesen alá is nyúltam az izzasztónak, és elkezdetm elsimítani Cipi szõrét, biztos ami biztos alapon. Én emiatt már olyan hülyén érzem magam, de ahhoz, hogy ne legyen görcsben a gyomrom, inkább végigcsinálom ezt a hülyeséget. És még eztán se vagyok nyugodt. najó, most akkor kicsit a lovazásról:Bevittem a kisebbik karámba Cipit, mert nem tudtam, mennyi van benne, és ha felhúzza magát, csak kínszenvedés lenne a nagykarámban a futószárazás.Az elején kapott egy pár pofont, megint rákezdett a harapdálásra :mad: Viszont a járásrafordításnál semmi gond nem volt, nem fordult szembe, stb, és laza futószáron lépett, majd bemelegítés után ügetett, nem rohant. Ilyen még nem nagyon volt, hogy nem akarta kitépni a futószárat a kezembõl...A jármódok váltogatását ügyesen vette, vágtánál sem volt semmi baj. Úgy vettem észre, hogy még hajtani is kellett picit. A múltkori kettétaposott faág még mindig ott hevertek, úgyhogy kihasználva az alkalmat, odairányítottam cipit, és becsülettel átugrotta õket. Aztán átvittam másik kézre (áldom Bazs nevét, amiért levitte nekem a szakállat, mert így nem kell ökörködnöm a futószáracsatt áthelyezésével, ha átmegyünk a másik kézre). Ismét nem volt balhé az irányváltás miatt, tündérien ment át jobbkézre. 2x volt, hogy hamis lábra ugrott be vágtába, de amint jeleztem neki, hogy ügessen, visszament ügetésbe, és újra beugrattam vágátba, helyes lábra. Jobbkézre nem nagyon akarózik neki vágtázni, hajtanom kellett. Közben rájöttem, hogy én igazából nem is nagyon akarok kimenni túrázni aznap, meg a hátam is fájt, nem akartam 3-4 órát végigszenvedni.Ezértaztán Sac, Idegen és Ram kimentek terepre.Cipi kicsit meg volt illetõdve, és kiabált, hogy Naaa, én is akarok menni! De meggyõztem, hogy jobb, ha maradunk Posted Image Felültem rá a kiskarámba, a kitaposott járáson ügettem vele kicsit, meg újra gyakoroltuk az egyhelyben állást, hátralépést. Ügyes volt nagyon. Kimentünk a nagykarámba, és miután végigsétáltuk az egészet, kis ügetés után vágtáztam vele három kört. Az azért elég szép táv, mert nem kicsi a nagykarám (=legelõ). Másik kézre is ugyanez. Persze ebbe az irányba már nem tetszett õfelségének a dolog, és elkezdett hülyéskedni holmi bakolásokkal, csavarásokkal, kiflibehajlásokkal (aminek az volt az értelme, hogy megpróbált beleharapni a lábamba, ha csizmasegítséget adtam neki. Aztán meglepõdött, amikor a bakancsommal találkozott az orra, mert eltévesztette az irány :D ). Még odáig is eljutott, hogy simán csinált féloldalazásokat... Namondom, ez most már sok, elég volt belõle. Úgyhogy jól meghajtottam vágtában (jó ez a nyereg -Puskásnyereg- jól ültet, könnyebb kiülni a bakolásokat), és eztán már nem volt kedve bolondozni. Ellenben szépen ügetett kiskörön, nagykörön, lépett hátrafelé is, amikor akartam.Amikor úgygondoltam, hogy elég volt, szóltam kati néninek, hogy kimegyek kicsit terepre Cipivel. Kérdezte, hogy van-e nálam telefon. Mondom, van. Aztán rögtön eszembejutott, hogy hoppá, elõbb még ittvolt nálam a telefon a zsebemben. Ez most egy kölcsöntelefon, nagyon nem lenne jó, ha elhagynám. Teljes pánikban leszálltam Cipirõl, és magam mellett vezetve 2x körbejártam a nyomaink mentén a karámot, de nem találtam a telefont. Utána persze megtaláltam. Hol volt? A legkézenfekvõbb helyen: a kiskarámban, amikor is futószáraztam, kiesett...De sajnos a sok telefongeresgélésben eljárt az idõ felettünk, és már nem volt értelme (meg kedvem) kimenni terepre. Kicsit még visszaültem rá, hogy sétáljunk (bár, amíg kerestem azt az átkozott telefont, Cipi végig ott lépett mellettem).Délután még sheriffék másodjára is felnyergeltek, mert bementek a faluba, de én lustaságból inkább bentmaradtam a jó meleg kemence mellett Posted Image

#33 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 15. - 15:07

idézet:
Eredeti szerzõ: Apple: Én még nem láttam ilyet, egy szabályos gömb, és már olyan ronda, mert a súlyától ott ficeg a bõrön. Tudom, ez undorítóan hangzik. Hát az is... De senki nem tudja, miaz. Fájni nem fáj neki, zavarni nem zavarja (csak a szépségét Posted Image ). Mondta Õz még a múlt héten, hogy kössem el egy damillal, és majd magától leesik. Hát én ezt nem vagyok hajlandó megtenni. Egyrészt mert broáf, másrészt meg szerintem kárt tennék vele jócskán.[/QUOTE]Tiltakozom. Én ilyent egészen biztosan nem mondtam; annál is inkább, mert nem is láttam az illetõ kinövést.(Viszont fenemód érdekel; szóval ha legközelebb mentek, lécci-lécci valaki fotózza le közelrõl!... Posted Image )

#34 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 15. - 16:38

Jelentem, én voltam aki ezt említette. Igaz, hogy azt mondtam csak, hogy szoktunk ilyet csinálni, de jó ha látja orvos. (mert õ lehet, hogy simán lenyisszantja) :D Amúgy meg az nem szarugesztenye szerû, mert puhi. [ Február 15, 2004, 15:40: Az üzenetet átszerkesztette: realcowboy ]

#35 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 15. - 20:24

semmi baj, a mai napon már nem ezaz 1. eset, hogy beégek :D

#36

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 15. - 21:54

Én is épp akartam kérdezni, h állatorvos látta-e már azt a dógot Cipin! Pl líviakonrád féléves csikójának a hátsó lábán is van ilyen (v nem ilyen, nemtom :D ) kinövés, vhol a térdén asszem, és növöget is, és valszeg le lesz operálva, mert elég csúf (pedig a csikó nagyon szép!). Az is ilyen puhább (de legalábbis nem csont, v porc), nem fáj neki, nem érzékeny, csak nem is szép... Szal nézzen rá egy doki, mielõtt még elkötitek :D Apple! Ügyi ez a Cipi ló, jó volt olvasni a szombatot... Posted Image

#37 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 16. - 17:20

Eddig még csak odáig jutottam, hogy heyzetjelentést küldtem Bazsnak a "micsodáról", de nem írt vissza sms-t. Majd lehet, hogy szólok neki, ha addig nem megy le hozzá, hogy ha megy le, nézze meg, és esetleg nem ártana egy orvos is, de ezt már majd õ dönti el.

#38 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 19. - 19:56

Ezen a hétvégén is írok majd beszámolót ;)

#39 Noir

Noir

    Csikó

  • Fórumtag
  • 54 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 19. - 20:40

Apple!Én nem értek annyira a lovagláshoz mint akik elõttem írtak, de szerintem talán jobb lenne, ha nem engedelmességet, hanem együttmûködést várnál a lovacskától. (Lehet h ez neki is jobban tetszene, így nem kéne elismernie a "feljebbvalóságodat ;) ")Sok sikert kívánok neked! :cool: Én nem ismerem a lovat, de ha van kedve valakinek, mesélhetene nekem róla magáüziben is akár Posted Image :rolleyes: .

#40 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 19. - 21:00

Bevallom, kicsit megmosolyogtam kedves Noir a hozzászólásodat, és igazából még nem tudom, hogy hogyan tudnám neked megfogalmazni, amit meg akarok, de majdcsak kisül belõle valami. Posted Image Szóval. Szerintem pusztán szentimentalizmus elhagyni az "engedelmesség" szót. Igenis ez engedelmeskedést. Hogy hívod másként azt, hogy ha csizmasegítséggel "megkérem", hogy forduljon balra, akkor azt megteszi? Engedelmeskedik. Lényegében teljesen mindegy, ki hogy nevezi, a ló az emberi szavakat nem érti, tehát neki tökmindegy, hogy õ most engedelmeskedik ippeg, vagy együttmûködik. Mivel a kettõ ugyanaz. Az én esetemben. Az persze más kérdés, ha ugyanezeket megfélemlítéssel érik el. Arról nem beszélve, hogy néhány igen elismert lovas arról regél nekünk a szebbnél szebb könyveiben (lásd Monty Roberts), hogy ahhoz, hogy ló és ember együtt tudjon dolgozni, az embernek kell lennie a fõnöknek.A lónak kifejezetten életeleme, hogy valaki irányítsa. Egy embert ha elfogad, ugyanazt jelenti, mintha egy ménesben az alfaegyedet (vagy ha jobban tetszik, vezérkancát) fogadná el feljebbvalójának . Nem én vagyok a megfelelõ ember arra, hogy ezt szépenügyesenokosan és precízen leírjam, azt hiszem, errõl pl. RC sokkal többet tudna mondani.Ami pedig a "lovacskát" illeti, mesélhetek rólaha gondolod én magam is.Õ egy magyar sportló sütésû pej mén, áprilisban lesz 4 éves. 2 éves koráig Kistarcsán neveltük, aztán onnan levittük a gazdájával Silveradoba (Kecskemétre), és 3 éves koráig ott volt, senki nem idomította (mert még nem volt abban a korban, hogy szükség legyen rá), végülis úgyis mondhatnánk, hogy ménesben volt, csak éppen õ egyedül vot egy karámban. A többi lóval azért nem engedtük persze õssze, mert mén.Aztán 2003. márciusában -ekkor volt 3 éves- visszahoztuk Kistarcsára, ahol lassan elkezdtünk vele foglalkozni. A körkarámban mozgattuk, fõként ugrásokkal tarkítva. Majd 2003. nyarán felültünk rá, és szépen elkezdtük a belovaglását. Egy kis idõben volt szó róla, hogy el lesz adva, de hálistennek ez nem következett be, így újra visszavittük a körülmények miatt Kecskemétre, ahol nagyon jó helye van, csak épp a gazdájának is, és nekem is messze van, nem tudunk hozzá hét közben lejutni. Mostanában úgy adódik, hogy sikerül hetente lejutnom a hétvégékent, tehát nincsenek kéthetes kihagyások (remélem, ez így is marad). Hát, most egyszusszra ennyit. Posted Image