Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Egy istálló rendbentartása és ami vele jár...


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
50 válasz a témához

#1 Süti

Süti

    Csikó

  • Fórumtag
  • 26 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 14. - 15:57

Ezt a témát azért nyitom, mert kiváncsi vagyok Posted Image ki hogy tartja rendbe istál ló-ját a karámot és persze milyen gyakran? :confused:

#2 Devil_girl

Devil_girl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.068 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 14. - 16:36

Hogyan? Szépen.Milyen gyakran? Ha nem mély almolás, akkor naponta.Konkrétanmire is vagy kiváncsi? Az istálló kisöprését milyen gyakran végezzük? Jobb helyeken naponta háromszor, és söprûvel, bármilyen hihetetlne is! Posted Image

#3 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 14. - 16:41

Nincs istállóm ezért...Viszont ha már söprés, akkor ki tudja azt, hol lehet azt a vesszõkbõl készített seprût kapni, asszem ciroksöprû a neve?

#4 Devil_girl

Devil_girl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.068 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 14. - 16:43

Igen, ciroksöprû. Pölö a nagylovas áruház alatt lévõ nemtom milyen boltban múltkor láttam egyet. Egyébként kertészeti boltokban!

#5 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 14. - 16:49

Köszi DG!

#6 Devil_girl

Devil_girl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.068 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 14. - 16:54

Nagyon szívesen Zap! ;)

#7 kicsi huszár

kicsi huszár

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 716 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 14. - 17:07

Csak a kötözködés "végett" Posted Image : a cirokseprû, az nem a vesszõseprû. A cirokseprû az a hagyományos seprû,a vesszõbõl készített pedig a vesszõseprû. Világos? Posted Image

#8 P 2000 lovasboltos Kati

P 2000 lovasboltos Kati

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 959 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 14. - 17:16

Mi mindíg magunk csináltuk ezt a seprût. Vágtunk egy jó erõs, egyenes ágat, (de a normál bolti nyél is jó), a fákról a kis vékony ágakat, jó hosszan, volt egy fémgyûrû, amit megtömtünk ezekkel az ágakkal, és a végén a szent bálamadzagot is segítségül hívva, befejeztük a mûvet. Mivel elég rendszeresen volt használva, másfél, két hetente, vagy ahogy az állaga kvánta újra lett tömve.Amikor találtunk nagyon jó nyélnekvalót, beraktuk a trágyába érni. Ami megtaláltunk belõlük nagyon erõsek lettek.

#9 P 2000 lovasboltos Kati

P 2000 lovasboltos Kati

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 959 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 14. - 17:17

És igen, a 10 pont KHnál. Bár ezt nagyon fájó elismeri. Posted Image

#10 Devil_girl

Devil_girl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.068 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 14. - 17:22

Ez most komoly? Posted Image Tõletek mindig tanulok! De mi mindenhol ezt hívtuk cirokseprûnek.. Na mindegy..

#11 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 14. - 17:25

Patikuskám, kérdéseim vannak :D 1: és melyiken lovagoltatok? A cirokon, vagy a vesszõn? Posted Image 2: ezért tûntek el a könyéketekrõl a fák? Posted Image 3: komolyan a trágyában turkáltatok a jól megérett nyél után? :D :confused:

#12 P 2000 lovasboltos Kati

P 2000 lovasboltos Kati

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 959 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 14. - 18:07

Attól függött, hova mentünk. Rövidtávon a cirok jobban gyorsult. Nevezhetjük bevásárlójárgánynak is. A nagy a családi jármû volt. Ráfért a nagy koffer is. ;) :D Nem turkáltunk utána, egy idõ után magától elõmászott. Posted Image

#13 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 15. - 9:53

Most miért vagytok ilyen gonoszok!? :confused: Posted Image Miért ne érdekelhetné, végülis ahány ház, annyi szokás!Nálunk a nem mélyalmolású istállóból minden nap kitrágyázunk, bealmolunk, kiszénázunk és a végén felsöprünk. Törekszünk arra, hogy ne álljon bent egy ló sem egész nap, ha mégis bent marad valamelyik, akkor este újra szénázunk neki és abrakolás után újra felsöprünk. Havonta egyszer pókhálózunk (vagy nem :D ).A mélyalmolású istállóból hetente egyszer/kétszer trágyázunk ki.A futóistállókból pedig évente 2-3-szor trágyázunk ki. Kb. havonta egyszer ráalmolunk.A sárosabb karámokat, ahol megáll a víz, évente egyszer kanalasgéppel kikaparják és friss homokot szórnak rá.A pályát kéne sûrûbben boronálni vagy csúszólapozni vagy akármi. És néha oda is hordanak friss homokot.Körletezés hébe-hóba. Olyankor összegereblyézünk a karámok, nyáriállások körül, ill. felsöpörjük a lebetonozott részeket.Remélem kb. erre gondoltál!?! Posted Image

#14 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 15. - 17:50

Kicsi huszárnál az igazság! Hogy lehet a cirokseprût a vesszõsöprûvel összekeverni? Láttátok már egyiket, vagy a másikat?Értékelem Kati humorát a seprûk, mint járgányok vonatkozásában!!!

#15 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 15. - 17:58

Hogy komolyan is szóljak: ha a lovak boxos, vagy állásos istállóban (remélem egyre kevesebb van) álltak, minden etetés után ki szokták az istállót vesszõsöprûvel söpörni, azonban elõtte - fõleg a szárazabb idõszakban - a vizesnyolcasokkal illett a placcot megjelölni. Az istálló környékére is ez vonatkozott: ha szálas takarmányt, vagy alomszalmát vagy trágyát mozgattak a tárolóhelyrõl az istállóba és viszont, utána szintén illett az útvonalat és az istálló környékét felsöpörni, szintén a vesszõsöprûvel. A cirokseprû a legújabb kor találmánya az istállók környékén. Nemdebár?Az istállónak és környékének rendje mindíg vallott a lótartó ember gondolkodásmódjáról, rendszeretetérõl. S gondolom, ez ma is így van! [ Január 15, 2004, 17:01: Az üzenetet átszerkesztette: furioso ]

#16 calypsoo

calypsoo

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.080 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 15. - 21:22

Hol is kezdjem...A reggeli zabolás, szénázás után felsöprünk. Utánna itatás, és ideális esetben kiengedjük a lovakat a legelõre (ha az idõjárás is kedvezõ...) Almot fel kell igazítani, beszalmázni. Felsöpörni az istállót és környékét.Délután v. este (évszaktól függ, sötétedés elõtt) beengedünk, zabolás, szénázás. Itatás elõtt még megigazítjuk az almot. A boxokban heti 1-2-szer trágyázunk. Két állás van onnan 2 naponta kell kiszedni mindent (igaz napközben estig legelõn vannak a lovak de azért el lehet képzelni mi lesz alattuk...)Nyáron fellocsoljuk az istállót itatás után.Van egy "futóistálló" ami egy az istálló falához építet féltetõ és egy karám innen havonta, télen elõfordul, hogy 1,5-2 havonta trágyázunk (2 csikó vagy ló számára elegendõ a hely, õk is kapnak zabot, szénát, szalmát mint a többiek szóval nem ridegtartás).Hetente - 2hetente a zabosban kell rendet tenni. kb 2 hetente le kell kenni a nyergeket,kantárokat. izzasztókat kimosni (lehetõleg nem egyszerre mindet....), Nyereg többi részének ápolása(heveder, kengyel, kengyelszíj)Zablákat miden használat után le kéne mosni (ha vki nem csinálja akkor nekem kell...).Pálcákat is ki szoktam mosni néha körömkefével...Lóápoló eszközöket is tiszítani kell.Ja meg a fáslik, bõrök (segédszárak stb.), vezetõszárak, kötõfékek, futószárak rendbetétele.ha eszembe jut még vmi leírom.CAlypsoo

#17 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 16. - 9:58

Ja, tényleg, kihagytam a fellocsolást söprés elõtt! Nehogy szilikózist kapjanak a lovak, meg mi se. Posted Image Most van tervben egy használt mosógép beszerzése a nyeregalátétek mosására.A zablák elmosását használat után sokan nem ismerik :mad: , de elég sokakat rászoktattam már.Önitatók, itatók ellenõrzése, szükség esetén kimerni a vizet és kitakarítani (néhány ló szereti teletrágyázni :D ).Allergiás/alergiára és allergiára is voltak találatok a neten, mi az igazság? :confused: / vagyok arra, ha valaki széthgyja a bálamadzagokat! Zsákban gyûjtjük.Elvileg minden évben ki kellene meszelni az istállót? :confused:

#18 kanca

kanca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 69 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 18. - 12:10

Futóistállóm van, tehát csak trágyáznom kell 1-2 havonta! De a gondok mégis elkezdõdtek! Ha-ha, hát persze! Persze, hogy patkányok, egy egész família költözött a zabosba! Volt, hogy a lovak etetõjét áztattam, majd a vizet kiöntve 4!!!! kispatkány is kiborult a "bilibõl"!Most hál'isten patkánymentes korszak van, de rettegek a tavasztól! Posted Image :mad:

#19 kanca

kanca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 69 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 18. - 14:14

idézet:
Eredeti szerzõ: Hosszúhomlok: Egy törpecirkáló kutyus erõs patkányüldözõ génekkel csodát tehet. Posted Image [/QUOTE]Sajnos bérelt a hely, és nem engedik meg a kutyát (saját kutyák miatt)! Viszont van egy macskánk, de sajnos jobban fél a patkánytól, mint a patkány tõle! :D

#20 calypsoo

calypsoo

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.080 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 19. - 12:14

Patkány ellen van megoldás Posted Image Ugye azért istállóba mérget nem szabad. Ezért van vadászgörényünk :D Volt egy pár is régebben, már a szaguk távol tartotta a patkányokat (pedig nem voltak büdösek).Könnyen megtaníthatod, hogy hívójelre visszajöjjön utánna már csak hagyjuk had dolgozzanak az ösztönök ....

#21 Szépike 2

Szépike 2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 187 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 19. - 12:37

Posted Image

#22 Kutyus

Kutyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 357 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 19. - 12:47

Még annyit tennék hozzá, hogy az itatók rendszeres ellenõrzése mellett, az etetõket is néha ki kell tisztítani.Ha vödörbõl itatunk, akkor nincsen nagy gond, legfeljebb a vödröt kell tisztán tartani. Ha önitató van, arra ügyelni kell. A lovak szeretik teletömni szálas takarmánnyal, zabbal, amitöl eldugulhat, és persze télen meg befagyhatnak(ez fõleg angol-boxokban v. hûvösebb helyeken fordulhat elõ), ilyenkir langyi vízzal ki kell olvagytani és lehetõleg megelõzni a befagyást mindenféle trükökkel. En például már láttam önitató fölé lógatott infralámpát is.Az etetõt meg némely ló elõszeretettel teletrágyázza. De mint tudjuk a zab sem pormentes és egy idõ után ez az etetõ alján összegyûlik sár formájában, amit illik kiszedni és kitözölni tiszta szalmával. Nyáron még bele is képes rohadni a maradék kaja az etetõbe, fõleg ha búzakorpával is etetünk. Ilyenkor már 2 hét után kellemes moslék szaga tud lenni. En ezt tiszta vízzel ki szoktam mosni. [ Január 19, 2004, 11:51: Az üzenetet átszerkesztette: Kutyus ]

#23 Süti

Süti

    Csikó

  • Fórumtag
  • 26 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 29. - 10:49

Én is egyet értek P 2000 lovasboltos Kati_val. A vesszõsöprût mi is magunk csináljuk. :D Amúgy ezt a témát csak azért nyitottam, mert kiváncsi voltam, hogy ki hogyan foglalkozik lovaival. Csak ezért. tongue.gif

#24 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 29. - 10:58

Lóval foglalkozás nem= istálló renbentartás.Akkor most feleslegesen írogattunk?! :confused: Kicsit átverve érzem magam...

#25 Süti

Süti

    Csikó

  • Fórumtag
  • 26 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 29. - 11:13

Elnézést Csuti a megtévesztõ leírásért, persze nem hiába írtatok és ne érezd magad átverve! Azért ha valaki megsértõdött, akkor elnézést kérek. Posted Image

#26 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 29. - 11:22

Oké, akkor csak túlérzékeny voltam... Posted Image

#27 Paris

Paris

    Csikó

  • Fórumtag
  • 602 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 28. - 15:02

Sziasztok! Egy egészen új kérdésem lenen:Ugye az nem baj, ha az istállóban nem önitató van, hanem a falba betonozott vödrök, amelyekben a vizet rendszeresen cserélik?

#28 esti

esti

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 28. - 15:16

Mi több, az sem baj, ha tiszta alpesi patakból szürcsölnek...Komolyra fordítva: jobb, ha van folyamatos ivási lehetõségük. Ha egész nap karámban vannak, és a sosem használt istállóban nincs itató, akkor más a helyzet ;) . Én utáltam, amikor külön program volt, hogy itatunk, a lovak meg höhögve kaparva estek ki a karámból és várták, hogy teljen már a vödör vízzel. [ Augusztus 28, 2004, 15:19: Az üzenetet átszerkesztette: esti ]

#29 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 28. - 16:30

Ha az önitatót megtanulta hesználni egy ló, akkor nem szokott problémát okozni, hogy nem tudod mennyit iszik.Ha probléma van az önitatóval azt észreveszed, hiszen ott toporog elõtte a ló és jelzi. Többnyire. De ha almolásnál 3 másodpercet rászáán valaki és az almolás része reggelente, hogy megnyomja az önitatót, folyik-e, akkor ilyen rövid idõ alatt nem igazán lehet baj.

#30 parkjoe

parkjoe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 213 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 28. - 18:15

Sziasztok!A lo szervezete is tudja,mennyi fokyadékra van szükség.Tehàt nem valoszinü,hogy lovunk halàlra innà magàt.Tudja mikor,mennyit kell fogyasztania.Ha nem iszik,elsö lépésben valszeg az itatoval lehet a probléma.De pont ezek megelözése érdekében,nem àrt a folyamatos ellenörzés.

#31 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 28. - 20:18

idézet:
Eredeti szerzõ: Hosszúhomlok: Aham. Csak azt mondd meg, honnan tudod majd, hogy nem ivott a lovad az egyébként jól mûködõ itatóból?[/QUOTE]A vízszámlából? :D

#32 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 28. - 21:49

A vízszámlával akkor van gond, amikor elakad az önitató, vagy hasonló felesleges vízelfolyás merül fel. Amíg fent laktak a lovaink addig nálunk is önitatók voltak, de egyszer mikor hazajöttem késõ éjjel és elém sietett a több száz liter víz, :D akkor megcsináltam õket kettesével tartályosra. Száz literes hordókból folyt az önitatókba a víz a padláson. Így csak ezeket kellett feltölteni naponta. Így nem volt sosem vad hideg a víz és nem kellett aggódni, hogy elfelejti elzárni valaki munka után, hogy ne legyen gond a korai itatásból. Így azonnal is ihattak a lovak és ha probláma volt akkor csak száz liter víz folyt szanaszét. A lovaknál gyakran elõfordul egyébként, hogy remekül pancsolnak egész álló nap vagy éjjel. Sõt mindig van olyan ló aki precízen tudja teleszarni a csészét és olyankor addig folyik a víz amíg a pedálon van a lócitrom. Egyébként szerintem jobb, ha mindig a ló elõtt van a víz. A ló nem szeret inni – velünk ellentétben, ha kocsmát vagy italt lát nem lesz szomjas – csak akkor iszik, ha tényleg szüksége van rá. Engem soxor ma is meglep, hogy azt hiszem isznak, mert szomjasak, de rá sem néznek a vízre. Az viszont fontos, hogy amikor megszomjazik akkor ihasson és ne a lovászra kelljen várnia.

#33 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 28. - 22:09

HH!!Igaz, hogy könnyebben észreveszed ha a lovadnak valami baja van, hogyha te magad itatod, és tisztában vgy vele hogy éppen milyen mennyiséget ivott meg, de szerintem az önitatókat igazából oda találták ki, ahol van 50-60 versenyló egy istállóban, szóval ide, nem hülyeség mert mire végigviszed a vödröcskét minden lóhoz, az utolsó szomjanhal.. :rolleyes: de amúgy ha lenne itthon lovam akár ha 6 is, de szerintem én sem önitatóznék

#34 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 28. - 22:32

szerintem tökre felfogtam hogy mit akartál.. :rolleyes: és nem is arra gondoltam hogy 60 lovat egy szerencsétlen fiúcska itat, de nekem személy szerint csupán praktikusságilag, sok lónál, jobb megoldásnak tûnik az önitató.de tényleg elkanyarodtunk úgyhogy hagyjuk Posted Image

#35 parkjoe

parkjoe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 213 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 29. - 5:51

Sziasztok!Azt hiszem RC-nek,és Hh-nak is igaza van.Ha csak éjszaka àllnak a lovak a boxban,tényleg nem éri meg önitatot felszerelni.Föleg ha egy-két pacc szeret az itatoval jàtszadozni,biztos megugrana a vizszàmla.Viszont az itatokat nem azért talàltàk ki,hogy a lovàsznak több ideje legyen lustàlkodni.

#36 parkjoe

parkjoe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 213 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 29. - 6:12

Honnan tudom meg?Folyadék nélkül a lovak nem szivesen esznek.Megfigyelésen alapulo tapasztalat;ha nincs vize a lonak,mindegy hogy hol,betonvàlyuban,vödörben,vagy akàr szarral teli itatoban,nem fogja megenni az összes elé rakott takarmànyt.

#37 Paris

Paris

    Csikó

  • Fórumtag
  • 602 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 29. - 9:47

Értem. Tehát, ha valaki önitató nélkül akarja megoldani lovai (3-4 ló) itatását, az elég, ha reggel, munka után és este megitatja õket? :confused: [ Augusztus 29, 2004, 09:54: Az üzenetet átszerkesztette: Paris ]

#38 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 29. - 9:49

munka után nem szabad mert leforrázod a tüdejét, meg kell várni míg teljesen leszárad a ló/ezalatt az idõ alatt ki is fújja magát egy kicsit, és után a szabad csak megitatni (mi legalábbis kb egy 20 percet, fél órát várni szoktunk).. jól tudom?

#39 Paris

Paris

    Csikó

  • Fórumtag
  • 602 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 29. - 9:53

Tudom, én is így értettem, hogy lábmosás, legelés száradás után. De bocs, hogy nem nyilvánvalóan fogalmaztam meg. ;) Tehát ez a 3 elég?

#40 tungsram infrarubin

tungsram infrarubin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 210 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 29. - 15:36

ha meleg van es nem tudnak maguktol a maguk kenye kedve szerint inni, akkor talan tobbszor is meg kell oket kinalni. max nem kernek. dehat kitudja, nem mondja azt neked hogy figyelj ocsem dobj mar meg egy kis vizzel Posted Image . vagy mondja, de akkor mar kaparja a foldet es zenelni lehet a kikoton, olyan feszesre huzza ;)