Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Szárazedzés


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
95 válasz a témához

#1 Karesz

Karesz

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 217 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 15:18

Vagyis arra lennék kíváncsi, ki milyen módszereket, technikákat ismer a ló nélküli lovas tudás fejlesztésére, szinten tartására. Bevált egyensúlyi, reflex, koncentrációs, erõnléti, esési, gyakorlatokra gondolok, természetesen az alapvetõ futóedzések mellett. :)

#2 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 15:43

Esési gyakorlatok? :confused:

#3 Sac

Sac

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 16:05

Igen van ilyen, emlékezz Piaffe a múltkor te is leestél! Jujj de gonosz vagyok ;) Posted Image (vagy nem jól emlékszem?) [ Április 15, 2003, 16:06: Az üzenetet átszerkesztette: Sac ]

#4 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 16:31

Szelektív a lelkem, de mi figyelünk! ;)

#5 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 16:33

idézet:
Eredeti szerzõ: Karesz: természetesen az alapvetõ futóedzések mellett. :) [/QUOTE]Én évetne kétszer a suliban a coopert lefutom, de többet se... :eek: :rolleyes:

#6 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 16:47

Hát most aki akar, kövezzen meg, de én nem sportolok másegyebet. :rolleyes: Futni?? Nem elég nekem, ha tavasszal hetente 4x körbe kell tesin futnom a Feneketlen tavat egyszusszra?? Hogyisne! Futás suxxxxx Posted Image

#7 Aggie

Aggie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 17:10

idézet:
Eredeti szerzõ: Apple: ...Nem elég nekem, ha tavasszal hetente 4x körbe kell tesin futnom a Feneketlen tavat egyszusszra?? Hogyisne! Futás suxxxxx Posted Image [/QUOTE]Akkor valószínüleg a Ménesi körrõl sem maradsz le. Ha az emlékeim nem csalnak!

#8 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 17:28

A Ménesi kör sokkal jobb, mert ott csak a sarokig lát a tanár. :D A tó körül viszont sajnos kiirtották már a nádast, de mikor én jártam oda, még megvolt. tongue.gif Amúgy az esési gyakorlatok nem lehet hülyeség, több helyrõl hallottam már ilyet; utána szerintem kevsébé fog félni a delikvens az esésétõl, így kevésbé lesz merev, görcsös.Olyanról viszont nem hallottam, hogy valaki lovaglás mellett, kifejezetten amiatt még erõsítene...

#9 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 17:32

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska: Amúgy az esési gyakorlatok nem lehet hülyeség, több helyrõl hallottam már ilyet; utána szerintem kevsébé fog félni a delikvens az esésétõl, így kevésbé lesz merev, görcsös.[/QUOTE]Ez így van, én már úgy vagyok vele, ha esni kell, hát esni kell... Milli megtanított esni :D Posted Image Posted Image

#10 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 18:10

Ménesi kör nekem most így nem ugrik be, ezer bocsi... Posted Image Nádast frankón kiírtották, de a Hemingway étterem oldalán persze mindig leállok, lazán sétálok, de akkor is sok 1km-t csak úgy lefutni, ha nincs rutin. :mad: Egyébként, ez most lehet, hogy nagypofájúnak tûnik, de istenem: én nem félek attól, hogy leesem. Ha olyan szituba kerül, hogy márpedig ennek esés lesz a vége, akkor esés lesz a vége. De nincs bennem félsz, miko felülök a lóra, hogy úristen, mikor esem le.Tökkel volt egy esetem: Szõrén lovagoltam õt, és mentem vele -ekkor még életemben nem vágtáztam szõrén, na attól viszont féltem!-, és bértartónk, Peti megjelent egy szénahordó kistraktorral. Egyi ideig nagyon nézegette Tökkoma az otromba szörnyet, de megnyugtattam. Majd mikor tolatni kezdett a szörny, bepánikolt, és megugrott. Ezzel még úgyahogy semmi gond nem volt, de tett egy szem vágtaugrást, amit már éreztem, nem tudok kiülni, és amikor éreztem, hogy dõlök oldalra, akkor már nem próbáltam visszaülni, mert felesleges lett volna a próbálkozás, és elengedtem magam. Na, ez jobb volt, mintha csak úgy bumm leestem volna, de hát a föld akkor is kemény... Amíg egy esésem nem volt, addig persze féltem. Még talán a harmadik után is... De most már elmúlt.Ez nagyképûség? :confused: Sztem nem, mert nem úgy írom, hogy na, ide nekem vihart, tornádót, az egész világot, mert úgysem esem le... Hanem hogy ha felülök a lóra, nincs bennem, hogy jajj, le fogok esni... Posted Image

#11 Aggie

Aggie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 18:11

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska: A Ménesi kör sokkal jobb, mert ott csak a sarokig lát a tanár. :D A tó körül viszont sajnos kiirtották már a nádast, de mikor én jártam oda, még megvolt. tongue.gif Ráadásul Ménesi körnél anno még le lehetett vágni 1. a KEK-en keresztül, 2. a templom mellett. :D Olyanról viszont nem hallottam, hogy valaki lovaglás mellett, kifejezetten amiatt még erõsítene... Erõsítésrõl még én sem , de nyújtásról már igen. [/QUOTE] [ Április 15, 2003, 18:15: Az üzenetet átszerkesztette: Aggie ]

#12 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 19:09

Már megint szétoffoltatok egy témát, ejnye...Én jártam a lovaglás mellett aerobicozni, de nem azért, mert a lovagláshoz akartam erõsíteni, hanem mert jól esett. Mostanában nem járok, pedig kéne.Futni én is utálok!! tongue.gif Az én "tanítványom" - na ez milyen nagyképûen hangzik!!! Posted Image - most belsõ combra erõsít, egy külön erre a célra készített eszközzel, amit a tévéshopokban szoktak reklámozni... Nem beszélem le róla, mert miért tenném?De szerintem bõven elég, ha az ember sokat lovagol. Ha mellette sportolsz, az csak jó.

#13 sellõ

sellõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 243 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 19:13

Ló nélküli tudás fejlesztése?Hmmm, igen aktív és sportos módon fejlesztem: sokat olvasok Posted Image Posted Image

#14 helena

helena

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 370 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 19:13

Azt mondják, hogy az úszás a legjobb "melléksport" a lovagláshoz...de ki szerett úszni??? Nekem nincs tesi órám, mi úszni járunk (vagyis az osztályom), de én fel vagyok mentve!!!! Hihi!

#15 sarolta

sarolta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 593 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 19:27

Az úszás tényleg jó,mert amelyik izmokat a lovaglás megmerevítheti,megerõltetheti,azokat lazítja pont!Én néha szoktam úszni mellette,de sajna nem nagyon jut erre idõm.Viszont tanjtványaimnak szoktam tanácsolni az achilles in nyújtását az elején,lépcsõs tornáztatással.Kondit mindenképpen érdemes javítani pl. futással,de én utálok futni! Posted Image Posted Image

#16 Sac

Sac

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 19:43

Ahogy látom a lovasok nagy része utál futni (jómagam is közéjük tartozom). De hát ha lóval gyorsabban odaérünk bárhová, nemde?Amúgy szerintem a lovagláshoz, mint minden sporthoz a fokozatosság a legfontosabb. Sõt szerintem addig feltétenül kellene egy embernek sportolni amíg növésben van, hogy jó kifejlõdjenek az izmai és kellõen rugalmas legyen ... utána már "csak" karban kell tartani õket.Lovaglás mellett mit sportolok? Én is Anikóhoz hasonlóan aerobikozni szoktam (én mostanában is járok tongue.gif ) és legalább heti 1szer hatalmas sétát teszek a kutyáimmal ...

#17 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 19:50

idézet:
Eredeti szerzõ: Karesz:... ki milyen módszereket, technikákat ismer a ló nélküli lovas tudás fejlesztésére[/QUOTE]Egyik ismerõsöm a egyszer megkérdezte lányát:- Kislányom, a holnapi hegedûórára gyakoroltál már?- Még nem, de már dúdolgattam! Úgyhogy hunyd le a szemed, fogd meg a külsõ szárat, a belsõ finoman állít, külsõ csizma hátra, belsõ a hevederen, belsõ ülõcsonttal megtolod, és beemeled vágtába... Jó munkát!

#18 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 19:54

Hát igen, kiderült, hogy a futás egy idióta sport, fusson, akit kergetnek! :D Én szeretek úszni, Helena, nem értem, mit nem szeretsz benne Posted Image Csak az a baj, hogy soha sem jutok hozzá... najó, ha nagyon akarnék, elmehetnék uszodába kis gumisapesszal, de kinek kell az? :D Gyógytesisek járnak úszni, és a coopert is le lehet úszni, csak nem tudom pontosan abból mennyit mennyi idõ alatt kell leúszni, de azt mondta a tesitanárom, hogy az még nehezebb, mint lefutni :confused: A nyújtás az más, amikor nekem izomlázam van, még a számítógép elõtt is nyújtom az izmaimat :D Posted Image

#19 Eszty

Eszty

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 2 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 20:10

idézet:
Eredeti szerzõ: Karesz: Vagyis arra lennék kíváncsi, ki milyen módszereket, technikákat ismer a ló nélküli lovas tudás fejlesztésére, szinten tartására. Bevált egyensúlyi, reflex, koncentrációs, erõnléti, esési, gyakorlatokra gondolok, természetesen az alapvetõ futóedzések mellett. :) [/QUOTE]Ha ezt az utóbbit esetleg felejthetõvé tennéd Posted Image a többire régi "huszártörténeteim "akadnak,pl:stoki este.Egyébként javaslom ,olvass más topicokat is,sok - számomra is meglepõ de használható ötlet érkezett ma gyakorló oktatóktól.Régebbiekben különösen.Bocs Saf voltam,csak máshonnan.Az elõbbi "gondolj arra hogy mely kézen mit miben csinálsz " jó gondolat,volt hogy reggel melóba menet a tuján "ujraéltem" a hajnalt,s a többi kuka nem tudta elképzelni,mi a manóért zárt térdel,kifordított lábfejjel,meghuzott derékkal "védem" ki a tuja fékezését,s miért "küldöm" elõre a "dögöt".(Elötte elszabtam egy ugrást :( ) [ Április 15, 2003, 20:17: Az üzenetet átszerkesztette: Eszty ]

#20 Karesz

Karesz

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 217 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 20:23

Több komolyságot vártam :) Posted Image Szerintem a leesést is lehet profin kivitelezni, gondolom a trükklovasok is gyakorolják valahogy. Aztán a rodeosok is szárazedzenek. Nem a leeséssel van a baj, hanaem, hogy biztonságosan tudjon az ember földet érni, nem úgy mint Christopher Reeve. Továbbá nem kifejezetten más sportra gondoltam, hanem olyanra ami kifejezetten a lovastechnikát fejleszti… nem tudom, talán a békaügetés…? :confused:

#21 sellõ

sellõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 243 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 21:05

idézet:
Eredeti szerzõ: Karesz:Több komolyságot vártam :) Posted Image Szerintem a leesést is lehet profin kivitelezni, gondolom a trükklovasok is gyakorolják valahogy. Aztán a rodeosok is szárazedzenek. Nem a leeséssel van a baj, hanaem, hogy biztonságosan tudjon az ember földet érni,...[/QUOTE]Ja! Egyszer nekem is sikerült tervezetten esnem lóról, esés közben még büszke is voltam magamra, milyen szépen gurulok. Csak azt nem terveztem, hogy ott van az a fránya karámoszlop, amin visszacsavarodott a lábam :mad:

#22 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 21:22

Egyszer nekem is sikerült véghezvinnem egy elõre nem tervezett, de zuhanás közben átgondolt esést.Jól elgondoltam a ló nyaka fölött, hogy szépen bal váll, gurulás és a szuper puha felszántott földre érkezés, ami még kellemes is lesz!Nos, azzal nem számoltam, hogy február van és mínusz 10 fok! :D Úgyhogy a puha esésbõl egy jó nagy káromkodás és vállfájás, aztán dühömben lócsere lett! :D

#23 Trudi

Trudi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 106 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 21:33

A helyzet az, hogy én nem edzem, erõsítek vagy futok lovaglás mellett, de nem is bírnám, mert a lovagló edzések kitöltik minden idõmet. Egyébként meg utálok futni tongue.gif ;) Én sem igazán félek attól, hogy leesek a lóról, de ha már leestem mindig eldöntöm, hogy nem lovagolok többé, de aztán másnap már felülök. :D

#24 Palomino

Palomino

    Csillámlovas

  • Fórumtag
  • 1.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 22:09

Ló nélküli lovastudás fejlesztése? Hmm... Nekem errõl az jutott eszembe, hogy igenis vannak dolgok, amiket meg lehet tanulni ló nélkül. Persze könnyebb lóval, de nem kell feltétlenül rajta ülni. Szóval arra gondolok, hogy még mielõtt nekiesünk az elsõ lovasleckénknek, nem árt egy kicsit tanulmányozni az állatot. Tudom, hogy itt nagy többségben már haladó lovasok olvasgatják a sorokat, de ha már belekezdtem elmondom errõl a ló nélküli lovastudásról a véleményem. Amikor kezdõ lovasokat oktattam, sok gondot okozott, hogy gõzük sem volt, mikor melyik lábát emeli a ló. Én azt mondom, kezdjék el elõször egy könyvben nézegetni a lábsorrendeket lépésben, ügetésben és vágtában, majd egyeztesse a lovardában élõben. Szerintem rengeteget lehet tanulni azzal, ha nézi az ember, mások hogyan lovagolnak. Csak így lehet megérteni mi az az összgang, mi az hogy külsõ vagy belsõ lábra leülni, hamisan ill. jól vágtázni.Szintén kezdõ lovasoknak való ugyan (bár láttam már ellenpéldát is :( ), de a lovak tesstájait is meg lehet és illik tanulni könyvbõl. Nem mondom, hogy idõvel nem ragad rá az emberre, de mekkora jó érzés, ha a kis tanítványodnak azt mondod hogy kenje be a jó csánkján lévõ sebet és nem a csüdjét vizslatja seb után kutatva. Vagy azt mondod neki, hogy marmagasság és azt hiszi hogy a ló a feje búbjától mérve annyi, mert õt otthon az anyukája úgy szokta méregetni.Még valami, ami szintén nem igényel lovat, de jó ha tudod, ha karámban lovagolsz több lovassal együtt. Pláne, ha osztálylovaglásról van szó és véletlenül te kerülsz a sor elejére. Igen, igen, ezek a patanyomok (átváltás, átlóváltás, kiskör, stb.) Wescosok csukják be a szemüket, nem nekik szóltam Posted Image Persze ezek alap dolgok, amik megtanulásához nem kell ló, de érdemes kipróbálni lóval is.Szerintem olvasni kell sokat okos emberektõl (akár könyvet, akár fórumot -> ez itt a reklám helye :D ) és azután kipróbálni, hogy is mûködik valójában. Szóval szerintem van mit tanulni ló nélkül is, de a vége mindig az, hogy gyakorlatban is el kell sajátítani. Gondolom ezzel semmi újat nem mondtam, mert ez már bevett szokás itt Posted Image Kiegészítõ, "szintentartó" sportra szerintem semmi szükség nincs. Próbálj olyan sportot találni,ami csak egy kicsit is hasonlít a lovaglásra... Biciklizz vagy sielj, tök mind1 ha megtalálod az egyensúlyt megtalálod, ha nem nem. Egyik sem olyan egyensúlyozás-féle, mint a lovaglás. Ezen nincs mit szintentartani.Üdv: Palomino

#25 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 15. - 22:17

Sport: Régen sportoltam a lovaglás mellett, de nem a lovaglás miatt. Ugyanis tesitagozaton voltam, volt, hogy mellette atlétikáztam, volt, hogy kéziztem, illetve volt az életemben egy rövid kosaras idõszak is.Futni én sem szeretek, de ha már muszáj, akkor a hosszútávot szeretem komótos tempóban, a rövidtávú futás szélvész tempóban nem az én mûfajom. Sajnos ezekkel a suli után teljesen felhagytam, és következményként fel is szedtem néhány kilót. És érzem a kondíciómon a lovaglások alkalmával is, hogy nem az igazi, mint amilyen régen volt. Esés: Szerintem nem rossz dolog az esés tanulása. Tapasztalataim és olvasmányaim szerint vannak lovasok, akik reflexbõl, tanulás nélkül is úgy tudnak esni, hogy a legbrutálisabb eséseket is karcolás nélkül megússzák. Én ilyen vagyok. Viszonylag könnyen esek le a lóról, de mindenféle következmény nélkül, pedig estem már nagyon keményeket. Ugyanakkor vannak lovasok, akik egy teljesen ártatlan esés következtében széttörik szinte mindenüket. Ismerek ilyeneket.Van egy nagyon lényeges dolog: az esés közben helyezkedned kell, és mindenképp igyekezni kell olyan esést produkálni, aminek a vége gurulás.Mi tanultunk amúgy esni. Egy fiatal, ijedõs lovat hoztak ki nekünk, aki már a felszállást is ágaskodással indította. Errõl a lóról kellett szándékosan leugranunk az összes jármódban, kétféle módon. Az egyik az volt, ahogy amúgyis leszállnál róla, ha helyben állna, csak sokkal gyorsabb tempóban, a másik pedig ennek a fordítottja volt, nem hátrafele emelted a lábad, hanem a nyakán keresztül. Az edzõnk azt mondta, ezt is tanulni kell, mert kerülhet olyan helyzetbe az ember, hogy csak így tud leugrani. [ Április 15, 2003, 22:22: Az üzenetet átszerkesztette: ikácska ]

#26 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 16. - 9:27

idézet:
Eredeti szerzõ: ikácska: Esés: a másik pedig ennek a fordítottja volt, nem hátrafele emelted a lábad, hanem a nyakán keresztül. Az edzõnk azt mondta, ezt is tanulni kell, mert kerülhet olyan helyzetbe az ember, hogy csak így tud leugrani. [/QUOTE]Na, ezt csináltam, rodeo közben, aztán 1 évre ki is ment szabadságra a térdem! :D :(

#27 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 16. - 10:15

idézet:
Eredeti szerzõ: Karesz: Továbbá nem kifejezetten más sportra gondoltam, hanem olyanra ami kifejezetten a lovastechnikát fejleszti; nem tudom, talán a békaügetés? :confused: [/QUOTE]Én erre nem tudok mást elképzelni, mint magát a lovaglást. :confused:

#28 Luca

Luca

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 24 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 16. - 12:35

Mire végigolvastam a hozzászólásokat, elfelejtettem ki kérdezett, de neki írnék pár dolgot. A futás jó dolog, hoszen növeli az állóképességet. Ha nincs hasizmod azt is érdemes kifejleszteni, mert a jó üléshez kell. Szóval szerintem az egyik a alap a biztos, helyes ülés. Ehhez egyensúlyban kell lenned. Vagyis az egyensúly gyakorlatok nagyon jók. Példáúl szabályos mérlegállás, stb. A helyes ülést gyakorolhatod még egy széken aminek nincsen karja. Próbálj meg a székkel úgy elõrehaladni, hogy csak a hátadat és hasizmodat használod, a lábadat nem! Ez jól fejleszti azt a mozdulatot, aminek a hátból kéne elindulni, végighullámozni a dérékig, és onnan irányítani a lovat. Most nem untatlak hosszasan, de tény, hogy hasznosak lehetnek a "szárazon végzett" gyakorlatok lovaglás elõtt.

#29 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 16. - 12:46

Sziasztok!Szerintem van értelme a Karesz által felvetett témának és ne komolytalankodjuk el teljesen! (Esésekrõl én is tudnék hosszasan mesélni! :D És én is utálok futni!)Van a Lovasakadémia sorozatban az Edzéselmélet c. könyv, ami pontosan ilyesmikkel is foglalkozik, például célirányos gimnasztikai gyakorlatokat is bemutat, rajzokkal is. [url="http://"http://www.extra.hu/mezogazda/"]http://www.extra.hu/mezogazda/[/url] Ezen belül meg tudod nézni a könyv borítóját és leírását. Csak ez a könyv többnyire nem ragadja meg a lovasokat. (Bevallom én sem olvastam el...) Talán azért mert a lovasok, olyan kifejezetten gyakorlatias emberek, vagy nem? ;) (A lovaglást lóval szeretjük a legjobban mûvelni!)Sajna, csatlakozom Ikácskához, miszerint, a suli befejezése óta csökkent a kondim. Azért heti 2-szer megpróbálok eljutni a konditerembe, fõleg télen, amikor kevesebbet tudok lovazni, a rövid nappalok miatt, ugyanis meló után tudok csak kimenni. Élvezzétek ki a diákéveket!Néhány évvel ezelõtt volt egy darabig díjugrató edzésem és az edzõm azt mondta sportoljak még valamit, mert rossz az állóképességem. Ez abban nyilvánult meg (most is), hogy fél óra idomítómunka után, vörös lett a fejem, nehezen vettem a levegõt, elfáradtam. (Terepen nem! Posted Image ) És akkor funi is jártam, meg úszni is, de szerintem nem lett sokkal jobb. (Lehet, hogy a légzõszerveimmel van valami?)Ja, még valami: kezdõ koromban egy puffon gyakoroltam. Ráültem lovaglóülésben (nem vagyok aberált! Posted Image ), szorítottam és a könnyûügetést "imitáltam". De gondolom, hogy Te, Karesz, nem kezdõ vagy!?Ui.: Nem bírom megállni, hogy 1-et elmeséljek: Egyszer hatalmasat botlott alattam Mirza terepen, átbucskáztam a feje felett elõre, a bal lábam meg beakadt a kengyelbe, a lakat nem oldott ki. Még szerencse, hogy az a reflexem megvan, hogy fogom a szárat, ha leesek, így nem tudott elrohanni, de így is húzott pár métert a fûben. Egyedül voltam és eltartott egy darabig míg földön fekve, egy láb az égben, egyik kézben szár, másik kézzel meg kibányásztam a lábam a kengyelbõl. Csak röhögni tudtam magamon. Jól nézhettem ki!

#30 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 16. - 15:04

Nekem is van valami légzési bajom, mert elég gyakran beszorul a levegõ, és úgy szúr, hogy szinte meggörnyedek, ilyenkor tíz perc séta és elmúlik, de van, hogy visszajön... nem tudok rendesen, egyenletesen levegõt venni... :eek:

#31 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 16. - 15:20

Azért értetlenkedtem egy kicsit az esési gyakorlatokkal kapcsolatban, mert egyrészt szerintem nem tartozik bele az edzés témakörbe, másrészt én nem látom túl sok értelmét az esés gyakorolgatásának.Más egy kaszkadõr esete, akinek minden mozdulata elõre meg van írva és tudja, hogy mit kell csinálnia, illetve õ akar leesni. De egy váratlanul bekövetkezõ esés közben már nehéz változtatni és a mozdulat jórészt úgyis reflexszerûen jön.Megdöbbenve olvastam az elején a hozzászólásokat, hogy nem tartjátok fontosnak a lovaglás melletti kiegészítõ sportokat, gyakorlatokat. Aztán rájöttem, hogy fõként a hobbilovasok nyilatkoztak így, akiknek valóban nincsen rá szüksége. Azonban egy sportlovasnak nagyon is szüksége lehet rá, de ez attól függ, hogy milyen kondícióban van, illetve milyen az izomzata. Nekem például nagy szükségem lett volna anno az úszásra a hátizmaim erõsítéséhez. De a gimi és a heti hatszori lovaglás mellett arra már nem lett volna se idõm, se kedvem. Végül hozzáerõsödtem a lovamhoz (és a többi lóhoz) csupán a lovaglás által is, de nagyban megkönnyíti a lovas munkáját a megfelelõ erõnlét.

#32 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 16. - 15:33

idézet:
Eredeti szerzõ: Luca:A helyes ülést gyakorolhatod még egy széken aminek nincsen karja. Próbálj meg a székkel úgy elõrehaladni, hogy csak a hátadat és hasizmodat használod, a lábadat nem! Ez jól fejleszti azt a mozdulatot, aminek a hátból kéne elindulni, végighullámozni a dérékig, és onnan irányítani a lovat. [/QUOTE]Ez valóban jó gyakorlat, de egy kicsit belekötnék a mondandódba:1.) A gerincnek éppen hogy pont hullámoznia nem szabadna, mert az csúnya és rossz is. Ezzel a lovas csak kivonja ülésének hatását a ló alól. 2.) A helyes üléssel nem irányítani szoktuk a lovat.Ja, és a hasizom mellett én legalább olyan fontosnak tartom a derék- és hátizmok erõsítését mindenki számára. Bár kinek melyik a gyengébb, ill. erõsebb...

#33 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 16. - 15:44

idézet:
Eredeti szerzõ: Csuti: Ja, még valami: kezdõ koromban egy puffon gyakoroltam. Ráültem lovaglóülésben (nem vagyok aberált! Posted Image ), szorítottam és a könnyûügetést "imitáltam".[/QUOTE]Nem vitatom az erõs combizmok fontosságát. De véleményem szerint egy kezdõ nem akkor fog tudni megtanulni helyesen könnyûügetni, ha a lovaglóizmai megerõsödnek, hanem ha megérzi, hogy hogyan kell tartani a lábait. Ugyanis onnantól kezdve senkinek nem fog gondot okozni a könnyûügetés okozta izomláz.Nem kezdõ esetében pedig tényleg nem érzem különösen fontosnak a lovaglóizom erõsítését. Attól nem fog valaki jobban tudni lovagolni.

#34 Karesz

Karesz

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 217 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 16. - 15:54

Csuti,Én olyan kezdõ vagyok, hogy aki nálam kezdõbb az csal. Posted Image Egyébként minden reggel a bemelegítõ biciklizés után terepen futok egy kb. 20 percet. Ha marad idõm nyolcig, és jó az idõ, akkor kilövök 80-100 nyílvesszõt is. Este 6 után még félóra lovas tanulás vagy egy órácska biciklizés, így napi maximum két órát áldozok a mozgás oltárán. (Mindezt egy 40 éves ember tempójában.) Persze szoktam pihenõnapot is tartani. A többi idõm a hazámé a családomé és a munkahelyemé. Szerintem azért kellenek a kiegészítõ, ló nélküli gyakorlatok, hogy a teljesítményt lehessen fokozni. Ha egy kerékpáros szeretné a combjait erõsíteni, nem hiszem, hogy elegendõ a bringa tekerése. Elképedve olvasom, hogy van aki díjugart, és nem edzi magát másképpen. Schumacher heti több órát tölt rugóhoz kikötött fejjel azzal, hogy nyakizmait erõsítse, nem bízza magát pusztán a versenyautójának centrifugálisan ható erejére.

#35 Blue

Blue

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 485 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 16. - 21:09

Szia Karesz!A téma nagyon jó és fontos! Minden lovasnak ajánlom a szárazedzéseket, a lovasgimnasztikát és az esésedzéseket! A tanitványimnak tartok ilyet ez hozzátartozik a lovagláshoz, ha érdekel hivj fel!Üdv Blueui: csak akkor várhatjuk el lovainktól, hogy elasztikusan dolgozzanak, ha mi sem görcsölünk a hátukon. Az esés pedig nagyon fontos, mert akár hiszitek akár nem, az esés közben pontosan tudjuk koordinálni testünket, igy sok kellemetlen sérüléstöl megkímélhetjük magunkat.Ezt is be kell gyakorolni.

#36 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 16. - 23:02

idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe: Azért értetlenkedtem egy kicsit az esési gyakorlatokkal kapcsolatban, mert egyrészt szerintem nem tartozik bele az edzés témakörbe, másrészt én nem látom túl sok értelmét az esés gyakorolgatásának.Más egy kaszkadõr esete, akinek minden mozdulata elõre meg van írva és tudja, hogy mit kell csinálnia, illetve õ akar leesni. De egy váratlanul bekövetkezõ esés közben már nehéz változtatni és a mozdulat jórészt úgyis reflexszerûen jön.[/QUOTE]Piaffe!Estem már nagyon sokat, és csak Blue-t tudnám ismételni. Igenis lehet irányítani az esést. Pont ezért úsztam meg a legkomolyabb eséseimet is karcolás nélkül. Persze szerencse is kell, ezt nem firtatom.Talán rossz a hasonlat, de úgy gondolom, mégis csak van benne valami:Ha elkezded tanulni a kocsivezetést, kapkodsz össze-vissza, hirtelen kell lépned a soron következõ lépést, mindenre oda kell figyelned:a gáz-, fék-, kuplungpedálra, a sebességekre és sebességváltásra... De ha eltelik egy kis idõ, ez már rutin lesz a számodra, elvezeted úgy az autót, hogy nem figyelsz tudatosan semmire, minden jön automatikusan, reflex-szerûen. És mi kell mindehhez? Sok-sok gyakorlás.Valahogy így van ez az eséssel is. Nem hiába tanítják a küzdõsportokban is az esést.

#37 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 16. - 23:42

Hmmm. Ahogy így olvasgatlak titeket, egyre nyilvánvalóbbank tûnik hogy fõleg kor és alapkondi kérdése, kell-e kiegészítõ sport a lovagláshoz. Nem?... (nekem pl most nem ártana, mert egy lóra vagyok momentán erõnlétileg hitelesítve; és kettõt kell lelovagolni. De - idõm, az nincs; úgyhogy azzal áltatom magam hogy a félórás hegyi gyalogtúra busz és lovarda között, minden áldott alkalommal, elég lesz.)Esés - akadnak mázlista alkatok akiknek külön gyakorlás nélkül is veszélytelen dolog; a többiek, ha módjukban áll, igenis gyakorolgassák - nem mindegy hogy minden váratlan landolással a Traumatológiára kerül-e az ember... (pláne, van barátnõm aki azért hagyta abba, úgy tûnik végleg, a lovaglást mert minden egyes esésnél eltört valamije, és igaz hogy 5 nyár alatt 6 esése volt összesen de azt is sokallta.)(helyesírást javítottam) [ Április 16, 2003, 23:44: Az üzenetet átszerkesztette: Õz ]

#38 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 17. - 1:14

Oké, lehet hogy az én dolgom, ha nem akarok esni tanulni. Más attól még tanulhat, én továbbra sem akarok. Érdekes módon estem már "néhányszor" és lehetett volna az eséseimnek szerencsétlen kimenetele, de valahogy mindig sikerült úgy esnem, hogy kutya bajom sem lett. Ilyenkor mindig úgy éreztem, mintha gyakorlás nélkül is tudtam volna, hogyan kell esni. És nem tudom elképzelni, hogy bárki meg tudna tanítani annál jobban esni, ahogyan a saját érzéseim és reflexeim diktálják.Szerintem a vezetést azért ne hasonlítsuk az eséshez, mert az egy kezdõnek hirtelen nagyon bonyolult feladat, egyszerre nagyon sok dologra kell figyelni. Mégis meg lehet tökéletesen tanulni, míg ezzel szemben az esést nem lehet. És ha reflex-szerûen is teszed (vagyis inkább rutin-szerûen), de vezetni úgy szoktál, hogy elõre elhatározod, hogy mit csinálsz.Egy átlagos eséstõl ritkán lesz valakinek baja. Mit csinál egy profi lóról esõ, ha egy váratlan pillanatban ráesik egy akadályrúdra? Vagy mit csinál egy olyan helyzetben, ha a lova felbukik/elcsúszik és maga alá temeti? (Az edzõmnek például így lett agyrázkódása.) Szerintem a begyakorolt esésekre ilyen esetben nem támaszkodhat.Illetve eszembe jutott például egy military versenyen történt eset. Egy vizesárok után rögtön egy akadály jött. A ló rosszul ugrott el a vízbõl és felbukott a vizesárok falában, miközben a lovas egyenesen az akadálynak csapódott és a ló úgy hozzányomta, hogy eltört a combja. Mindez egy szempillantás alatt, hogy a nézõ fel sem fogta mi történt. (Érdekes volt utána videón analizálni.)Tudom, ezek szerencsétlen esetek. De véleményem szerint a rossz kimenetelû balesetek legnagyobb százalékban ha nem is ennyire durvák, de ilyenek, amit egyszerûen nem lehet kivédeni. Amit pedig ki lehet, az szerintem nem a gyakorláson, hanem a jó reflexeken (nem a rutinra gondolok) és egy kis szerencsén múlik.Bár kétlem, hogy bárki is meg tudna gyõzni, de azért nem vagyok ellene, hogy megpróbáljátok. [ Április 17, 2003, 01:24: Az üzenetet átszerkesztette: piaffe ]

#39 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 17. - 1:22

idézet:
Eredeti szerzõ: Õz: ...van barátnõm aki azért hagyta abba, úgy tûnik végleg, a lovaglást mert minden egyes esésnél eltört valamije... [/QUOTE]Ehhez már tehetség kell... Posted Image Az én meggyõzõdésem az, hogy ennek van valami lélektani oka. Mimimum valami olyasmi, hogy az illetõ nagyon fél az eséstõl. Vagy valami más, de van. Nem véletlenül vonzza a baleseteket.

#40 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 17. - 1:30

Piaffe, nem véletlen írtam hogy van akinek gyakorlás nélkül is megy Posted Image Több mint tucatnyi kényszerleszállásból még egyszer se lett horzsolásnál nagyobb bajom nekem se. De akik olyképp esnek mint egy zsák, vagy rendre valamelyik végtagjukra, esetleg pont amiatt hogy görcsösen félnek az eséstõl, azokra igenis ráfér hogy elõre tervezetten gyakorolgassák.