Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Lovak vs igénybevétel


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
30 válasz a témához

#1 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.250 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 11. - 23:38

Arról fel tudna sötétíteni valaki, hogy mi mennyire terheli a lovat? Annyit sejtek, hogy ez nem egyszerû, mert függ attól is, hogy a ló mennyire van felkészítve a dologra. Legalábbis hallottam valami olyasmit, hogy a Spanyol iskolában a csõdörök hosszú életûek, míg azok a cirkuszi lovak, akik hasonló dolgokat meg tudnak csinálni, azok meg nem.Pl. mint felsötétítettek, a lefele vágta az megterhelõ. Na de az ugróedzés is megterhelõ. Hogy ál ez a kettõ relációban? Min múlik, hogy az adott lovat mennyire terheli meg?Remélem nem voltam nagyon zavaros :rolleyes:

#2 Aggie

Aggie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 0:31

Nos, nézzük csak milyen együtthatók lehetnek:Ló tömege: xAz adott feladattal elégethetõ kalória: yA ló fajtája/genetikai adottságai: aA ló életkora: bA lovas tudása: cA lovas bánásmódja a lóval: dA ló takarmányának kalóriatartalma: eA talaj minõsége, ahol a feldatot végzi a ló: fHõmérsékleti viszonyok: gMost, hogy így segítettem a felsorolással, az okosoknak már szinte gyerekjáték lesz a fentiekbõl felállítani az egyenletet. És akkor máris meglesz a kérdésre a válasz... :D

#3 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 1:21

Imre!Szakítószilárdság, kopásállóság,tárolás, állagmegõrzés,üzemeltetés, márka,szerencse,stb.Na ez is jól indul. :D Bár a kérdés nekem is szívügyem de várjuk meg mi lesz belõle. Posted Image [ Március 12, 2003, 00:22: Az üzenetet átszerkesztette: realcowboy ]

#4 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 10:52

Aggie!Kihagytad a lovas súlyát!Az sem mindegy, hogy 150 kg-os lovas ül rajta mindennap több órán keresztûl (lásd Érdekesség!! topic), vagy 50 kg.-os! :D

#5 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 11:01

Ez a kérdés nekem is komoly fejtörést okoz. A magam részérõl "túlkímélem" a lovat, egyszerûen azért, mert magam sem vagyok tisztában azzal, hogy meddig terhelhetem.Vagyok abban a szerencsés helyzetben, hogy rengeteg lóval és lovassal találkozom. Figyelem õket mit és hogyan csinálnak. Tapasztalati úton próbálok tanulni, mert meggyõzõdésem, hogy a sok ismeretlen együttható miatt könyvbõl a büdös életben nem lehet megtanulni, hogy meddig és milyen módon terhelhetõ egy ló. Szvsz érezni kell. Úgyhogy felõlem a topic akár le is zárható. :D

#6 Aggie

Aggie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 11:02

Oké, igaz. Mea cupla...Tehát a kiegészítések az egyenlet készítéséhez:A lovas tömege: mA feladattal töltött idõ: t

#7 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 11:14

SOS!Egy matematikust! :D Vagy fizikus kéne? [ Március 12, 2003, 10:15: Az üzenetet átszerkesztette: Ilusta ]

#8 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 11:19

Itt vagyok, Ilusta - megoldom, legalábbis a rávezetõ kérdést megpróbálom egyértelmûsíteni:Ha a ló tömege: xHa az adott feladattal elégethetõ kalória: yHa a ló fajtája/genetikai adottságai: aHa a ló életkora: bHa a lovas tudása: cHa a lovas bánásmódja a lóval: dHa a ló takarmányának kalóriatartalma: eHa a talaj minõsége, ahol a feldatot végzi a ló: fHa a hõmérsékleti viszonyok: gHa a lovas testtömege: mHa a a lovaglással töltött idõ: tAkkor hogy hívják a lovat?

#9 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 11:23

:D :D :D És hány éves a buszsofõr.Na, de komolyan!!Engem is érdekel, hogy Haramia drágám, mikor fog kibukni alólam! :D Igaz, még rajta sem voltam... :D

#10 Aggie

Aggie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 11:24

Hogyan is? Mondjuk: "gyere ide egyetlen bogárvirágszálbabanyulam"....Bocsbocsbocs :D

#11 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 11:35

idézet:
Eredeti szerzõ: Ilusta:És hány éves a buszsofõr?Engem is érdekel, hogy Haramia drágám, mikor fog kibukni alólam! Igaz, még rajta sem voltam...[/QUOTE]Ilusta!Miért fontos, hogy hány éves a buszsofõr?Gondolod õ majd kitartóbb lesz? :D [ Március 12, 2003, 10:36: Az üzenetet átszerkesztette: realcowboy ]

#12 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 11:41

elküldve Március 12, 2003 00:21 Na ez is jól indul. Hát ettõl tartottam! :D

#13 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 11:45

RC! :D Annyira érdekes a buszsoför éveinek száma, amennyire Porfelhõ szerint a ló neve. :D Na, most már vegyük komolyra a figurát! :D Ti mindent elhülyéskedtek...

#14 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.250 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 11:46

idézet:
Eredeti szerzõ: Ilusta:Kihagytad a lovas súlyát![/QUOTE]Meg a nyereg felepiteset, meg az ules modjat. Asszem ezzel lehet modositani, hogy mennyit erezzen a lo a sulybol.

#15 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 11:50

Na asszem ebbe is belepofázok, legyen kibe belekötni.Egyszerûen, de gyakorlati szempontból megközelítve: nincs egyértelmû megoldás, mert a fentieken túl még vagy ezer tényezõtõl függ a dolog. Lásd pl. saját magadat, tud valaki saját magára nézve egzakt terhelhetõséget megállapítani? :D 1. válasz: A lovat az meber arra tenyésztette, hogy használja, vagyis ami emberünknek jólesik, azt a lónak ki kell bírni, legfeljebb lesz másik lova.2. válasz: A ló élettartamát, és lelki egyensúlyát vizsgálva elsõdlegesen megállapíthatjuk, hogy a gerincoszlopának elhasználódása jelentõsen felgyorsul azáltal, hogy 50-100 kg plusz terhelést kap napi rendszerességgel, ezáltal ez a felesleges megterhelés elkerülendõ.

#16 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.250 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 12:14

idézet:
Eredeti szerzõ: mandula:A ló élettartamát, és lelki egyensúlyát vizsgálva elsõdlegesen megállapíthatjuk, hogy a gerincoszlopának elhasználódása jelentõsen felgyorsul azáltal, hogy 50-100 kg plusz terhelést kap napi rendszerességgel, ezáltal ez a felesleges megterhelés elkerülendõ. [/QUOTE]Szoval aki 50 kg-nal nehezebb, az ne uljon lora? :eek:

#17 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 12:19

idézet:
Eredeti szerzõ: mandula: Na asszem ebbe is belepofázok, legyen kibe belekötni.[/QUOTE]Ez bejött! :D

#18 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 12:28

Hát Imre, lelkiismeret kérdése, hogy egyáltalán 50kg alatt felülsz-e... Viszont akkor sem ajánlott ugye indokolatlan terhelést alkalmazni, mint ügetés vágtázás, emelkedõre másztatás, megállítás, elindítás, ezek mind a ló lelkiegyensúlyának szempontjából mind-mind feleslegesek. Tudnám ajánlani mindenkinek 50kg alatt és felett: a lovadat hagyd békén legelni a karámban, a lelki sérülések elkerülése végett ne is lásson lószerszámot, biztosíts neki kaját, fedelet a feje fölé, állatorvosi felügyeletet, és nyugodt lesz az álmod: lovad terhelése teljesen optimális, élettartama várhatóan maximális. Posted Image

#19 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 12:55

Ne izéljetek már!Hát az emberek egyformák?Az ember sem arra született,hogy egész életében bányásszon mégis meghalnak olyan emberek nyugdij elõtt akinek legnagyobb fizikai megterhelés életükben a kazetta csere volt a hi-fi toronyban.Az azért tudható,hogy mennyire lehet normálisan terhelni a lovat.Én bal kezes vagyok. Ha valami nagyot kell fogni azt mindig ballal teszem.Gyakran fáj is a bal oldalamon ez az.Ezért például az ujabb lovainkat szoktatom a jobb oldalról való felszállásra is.Egyrészt, mert nem hordunk kardot ami miatt csak bal oldalon tudnánk felszállni,másrészt az évek során nem csak a kenygyel szij nyúlik hanem az izületek is érzik a bal oldalon lévõ + terhelést.De amíg olyanokat lehet hallani,hogy nem ugratom át terepen a lovat, mert kényelmetlen a másik lába addig kár sajnos ezt ragozni.A bérlovik javában úgy jár a ló állandóan ahogy akar.És nem minden ló vált lábat magától legfeljebb csak ha már nagyon fáradt az általában bal lába. Olyankor aztán kelletlen átugrik és akkor gyorsan belenyúl a lónyúzó, hogy ne riszáljon a szegény pára.És akkor még nem ugrottunk egyet sem! [ Március 12, 2003, 11:56: Az üzenetet átszerkesztette: realcowboy ]

#20 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 18:38

Komolyra fordítva vannak persze általános (értsd többség által elfogadott) elvek: a ló két oldalát egyenletesen terheljük, melegítsük be a lovat munka elõtt, sétáltassuk le utána, fokozatosan szoktassuk a terheléshez(hetente egyszer kimenni a karámba nem járó lóval nagy vágtaterepre stb.). Ezekkel a jó ki szabályokkal csak az a baj, hogy minden lónál más a szituáció, lóra szabottan kell dönteni, általános tanácsot adni nem lehet. Az egyetlen biztos módja, hogy észrevedd: hibáztál! - az a sérülés, betegség, lovagolhatósági probléma. Vannak persze "peches" emberek, akiknek valahogy minden lovának gyenge a lába, és a "normális" munkától is lesántulnak... Posted Image Mielõtt valakinek elfogadod a tanácsát, nézd meg a lovait: nem sánták, nem soványak, nem rohannak el észnélkül. Egyegy ilyen ló persze mindenhol akad, de ha túl sok, gyanús.

#21 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 18:56

Mandula, teljesen igaz, amit mondasz, viszont tennék hozzá egy kiegészítést, ami engem aggaszt - adott esetekben. Mi történik akkor, ha valaki szakszerûtlenül bánik a lovával, viszont annak láthatóan nyoma sincs? Ha a szakszerûtlenségnek a következményei, tételezzük fel, csak két-három, esetleg több év múlva válnak olyan súlyossá, hogy látványosak legyenek? Más: elképzelhetõnek tartom azt is, hogy a szakszerûtlen bánásmód miatt olyan hipermagnetikus mezõ keletkezik a ló koponyája körül, ami elementáris erõvel vonzza a gömbvillámokat, s agyonüti a lovat egy ilyen plazmaanyag. Engem ez a két dolog aggaszt a legjobban.

#22 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 19:04

Amit sokan elfelejtenek,hogy a lovat olyan alaposan kell levezetni,mint bemelegíteni.Például ugrás elött jó alaposan kell a lovat melegíteni,az izületeit,az izmait,de nem szabad elfelejteni,hogy a végén is kell neki idö,hogy lehüljön.Például az odadobott száron való ügetést jó öltletnek tartom,hagy fújja ki magát a paci.És jóó sok séta.

#23 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 21:16

idézet:
Eredeti szerzõ: Porfelhõ:Más: elképzelhetõnek tartom azt is, hogy a szakszerûtlen bánásmód miatt olyan hipermagnetikus mezõ keletkezik a ló koponyája körül, ami elementáris erõvel vonzza a gömbvillámokat, s agyonüti a lovat egy ilyen plazmaanyag. Engem ez a két dolog aggaszt a legjobban. [/QB][/QUOTE]Csak nehogy egy porfelhõ is belecsapjon! Posted Image

#24 Bubus

Bubus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 330 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 13. - 9:34

Lejtõn felfelé illik kikönyíteni a hátából. Evés után minimum 30 percig nem szabad munkára fogni. Munka után még egy darabig az a biztos, ha nem iszik.Lejtõn lefelé nem tesz jót a lábának az ügetés sem.

#25 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.250 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 13. - 10:09

idézet:
Eredeti szerzõ: Bubus:Lejtõn lefelé nem tesz jót a lábának az ügetés sem. [/QUOTE]Mennyire nem tesz jot? Az ugratas se tesz jot a lo labanak. Tudnad pl. ehez viszonyitani? [ Március 13, 2003, 09:20: Az üzenetet átszerkesztette: ImRe ]

#26 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.250 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 13. - 10:19

Az okolszabalyok tulnyomo reszet en is tudom. De vannak pl. a csontozati megterhelesre olyan veszcsengok amiket ha eszrevesz az ember a lovan, akkor tudja, hogy most kimelni kell egy darabig? (Nem a santasagra gondolok, hanem meg elotte.)A terhelesnel a leizzadas az mennyire tampont? Ha egy versenyen ugy erek be a celba, hogy az en lovam szaraz, a tobbieke meg csuron viz, akkor valoszinusithetem, hogy en jobban kimeltem a lovam?Egyszer volt egy olyan esetem, hogy a lo mar nagyon lihegett, es ugy tunt, hogy tudovel nem birja a dolgot. Ekkor egy kemenyebb emelkedonel gyalog szaladtam fel a lo mellett. Onnantol hosszu ideig semmi baja nem volt. Tenyleg ennyit szamitana? [ Március 13, 2003, 09:21: Az üzenetet átszerkesztette: ImRe ]

#27 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 13. - 10:42

Imre!Én pont azt szeretném hangsúlyozni, hogy ezeket az ökölszabályokat mennyire nehéz jól használni. A látható következményekkel pedig szinte minden esetben az a baj, hogy akkor már túl késõ...Marad az ökölszabályok irányvonalának követése és a saját belátás, tapasztalat, esetleg olyan ember tanácsa, akinek hosszú ideje láthatóan jó állapotban vannak a lovai. A leglényegesebb dolog, az adott ló ismerete, és az odafigyelés. Az izzadás sem egyértelmû jel, idegességtõl is leizzadhat, meg adottság kérdése is (mint embereknél). A csontozat az egyik legnehezebb kérdés. Sokkal könnyebb pl. az inakat figyelni, mert az esetek igen nagy hányadában a sántaság elõtt látszik, hogy valami nem stimmel. (melegebb a lába, be van szûrõdvé "tésztás" a tapintása)Ami nagyon fontos szvsz, az a lovaglás. Ha rendszeresen lovagolsz egy lovat, akkor könnyebb észrevenni a változást. Ha egy ló nem megy igazán lelkesen elõre, nem engedi el a hátát, nem szívesen ugrik, egy bérló válogatás nélkül mindenkit leszór, akkor nem biztos, hogy bunkó, lehet hogy pl. fáj a háta.Na, ezeket a jeleket nagyon nehéz elõre kiszûrni.Minden lovaglási problémánál érdemes arra is gondolni, minden rendben van-e a ló egészségével..

#28 Bubus

Bubus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 330 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 13. - 13:16

Valóban nehéz eldönteni. Mert láttam olyat, hogy egy mély szántásban történõ vágta után a lónak kiment az ina. Vagy olyan lóval ugrattak ami nem szokta meg és szintén kiment az ina. Gödrös talajon vágtázott sötétben az illetõ a lónak elég volt egy rossz lépés és használhatatlaná vált hiába mûtötték meg. Az biztos, hogy lova válogatja. Kemény talajon sem szerencsés vágtázgatni. De van olyan aki nem tartja be ezeket a szabályokat és egyenlõre a semmi baja a lovának. Azt hiszem én túl óvatos vagyok. [ Március 13, 2003, 12:17: Az üzenetet átszerkesztette: Bubus ]

#29 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 13. - 14:57

Errõl az egyenlõre semmi bajáról van szó!Lehet, hogyha alaposan megnéznéd, látnád, hogy a ló ina nem tökéletes, amire a gazda azonnál rávágná, hogy a ló nem sánta, és különben is mindig is ilyen volt a lába...En úgy látom, hogy a közhiedelemmel ellentétben az ínsérülések jelentõs része nem szerencsétlen véletlen következménye, ha folyamatos túleröltetés, vagy hirtelen túlterhelés eredménye, ami elkerülhetõ lenne. Az én idõsebbik lovamnak is voltak komoly ínproblémái, és amikor újra elkezdtünk edzeni, és azóta is, bármit is szeretnék vele aznap csinálni, elõbb a lábát nézem meg. Itt nem a sántaságra kell gondolni, hanem egyszerû tapintásra, és ha nem vagyok vele elégedett, akkor pl. jöhet az idomítás helyett az 1 óra szõrén sétaterep. Sokkal könyebb megelõzni a bajt! Ilyenkor persze jönnek az okosok és közlik, hogy ne aggódj feleslegesen amíg nem sántít, menj velük terepre/ugróedzésre. Emiatt sérült le a lovam 3szor annakidején: nem voltam elég óvatos.

#30 helena

helena

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 370 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 21:55

Sziasztok!Helena + Sugi kibírná-e ha korán reggel kb 20Km-t mennénk lépésben, majd Helenának egy felvonuláson kellenne szerepelni + d.u. díjlov.bemutató (+bemelegítés) + ügyességi verseny. Suginak egész nap lovagoltatnia kellenne gyerekeket (azaz csak lépés) + esetleg csikós bemutató. Este vissza 20Km lépésben.Sok? Befejelnének?Kösy

#31 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 28. - 10:26

Ha egyébként bírják a mozgalmas dolgokat - sok ember, autó stb., akkor fizikailag biztosan nem lesz semmi bajuk. Másnap pihi karrámozással szvsz teljesen renbehozza a lelküket.Amire figyelj, hogy valami nyugodt helyre kösd őket, vagy vidd el őket legelni kicsit távolabb a zajtól, és kapjanak inni sokat. Ezeket persze magadtól is tudtad...