Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Ridegtartás vagy istálló?


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
90 válasz a témához

Poll: Ridegtartás vagy istálló? (56 member(s) have cast votes)

Ridegtartás vagy istálló?

  1. Ridegtartás (30 votes [53.57%])

    Percentage of vote: 53.57%

  2. Istálló (18 votes [32.14%])

    Percentage of vote: 32.14%

  3. Télen istálló, nyáron kint! (8 votes [14.29%])

    Percentage of vote: 14.29%

Vote Guests cannot vote

#1 Kitty

Kitty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 105 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 6. - 13:33

Azthiszem ezen nincs mit magyarázni, a téma épp aktuális!

#2 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2003 január 6. - 13:38

Én szivem szerint egyikre se szavaznék, mert lófajtánként is változhat a dolog.Egyébként a kettõ kombinációját találom a legmegfelelõbbnek.Legeljenek kinn, de estére menjenek "haza".

#3 zsolti

zsolti

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 20 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 6. - 14:02

Sziasztok!A mi lovainknak olyan istállót építettünk,hogy három oldalról zárt és dél felõl nyitott.A boxok tégla falúak,de a nyitott oldal felõl csak akácrudak vannak feltéve.Az ajtók is akácból vannak.Amikor nagyon hideg van,akkor felrakjuk a nyitott oldalt szalmabálákkal,de amit bejáratnak szabadon hagyunk,azt nem takarjuk le.Ha hideg van,akkor bõven kapnak enni,napközben pedig a karámba begörgetett körbálából kedvükre ehetnek.Szemmel láthatóan jól érzik magukat.(A hideget sokkal jobban tûrik,mint a meleget!)Sziasztok!

#4 sarolta

sarolta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 593 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 6. - 15:42

Ezzel én is egyetértek:napközben,ha lehet,legyenek kint,éjjelre menjenek haza...Mondjuk Irokéz egy "hidegebb" boxban van,mert egy 4 boxos angol soron van,ami különálló,nem tartozik sem az istállóhoz,sem a hosszú angolsorhoz.De én modtam,amikor megvettem,hogy ne tegyék be a "meleg-istállóba",mert ha eddig ahhoz volt szokva,hogy hidegebb helyen van,akkor továbbra is jó lesz Neki.Jó vastag a bundája ;) De valóban fajtától függ,hogy hol engedhetõ meg a "ridegtartás",illetve melyik fajtánál nem.

#5 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 6. - 17:01

Nem szavazok. Ez függhet a fajtától is, de használati szemponttól is. [ 06 Január 2003, 16:02: Az üzenetet átszerkesztette: piaffe ]

#6 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 6. - 19:02

Egyetértek Mongollal és Saroltával. ;)

#7 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 6. - 19:41

Én meg nem értek egyet. Pusztán azért, mert a cáfolásra pont a saját lovaim a legjobb példák. Már több helyen említettem, hogy szabadon mászkálhatnak a kertben, amihez tartozik egy 3 oldalról védett és fedett kis rész (itt van az ennivalójuk is) és ebbõl nyílik az istálló, amibe akkor mennek, amikor kedvük tartja. Ma voltam az istállóban, nem huzatos (kinn süvített a szél, de bentre ebbõl semmi sem jutott), és nagyon kellemes idõ volt benn. És már nem egyszer voltam kinn éjszaka is náluk a -15-20 fokos hidegben, és mindig kívül vannak. Bemehetnének ha akarnának, de nem mennek. Az istállót magát nem is takarítottuk hetek óta, mert egy szem trágya nincs benne. Tehát szerintem ha a lovak választhatnának, mindig kívül lennének (persze vannak kivételek), hisz ez a természetes nekik. De nyilván amelyik eddig a téli éjszakákat istállóban töltötte, és csak a nappalokat kívül, az nincs ehhez hozzászokva.

#8 WinchEszter

WinchEszter

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 592 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 6. - 19:58

Az én medveszõrû állataim csak akkor mennek be a fedél alá, ha:a) a karámban nyakig ér a sár és nincs kedvük abban ácsorogni, mikor odabent tiszta és száraz a cuccB) a korábbi sár nagy buckákban kõvé van fagyva (mint ma is)c) ha trágyázni szeretnénk odabent, mert akkor az összes ördögfajzat ott tömörül és egyenként kóstolgatják a taligáról a galacsinokat, valamint a lapátnyelet, a villát, a gerebélyét, a kint felejtett sapkákat és a kabátujjakat.És juszt' se mennek be a fedél alá, ha:a) szakad a hóB) zuhog az esõc) az elõbbi két esetben, fõleg ha elõtte/utána jól meghemperegtek, és röhögnek rajtad amikor gyökérkefékkel meg vakarókkal felszerelkezve közeledsz. :D (Mellesleg ugyanezt a témát nyugodtan kitárgyalhattátok/tuk volna a másik szavazós, takarós topicban is, kár volt megint nyitni egy újabbat... :confused: )

#9 Kitty

Kitty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 105 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 6. - 22:22

Elég, hogyha szavaztok, csak a szavazati arányok miatt csináltam!

#10 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 6. - 22:34

Kitty!Bizonyára elkerülte a figyelmedet, hogy ez egy fórum. Tudod, vélemény-ellenvélemény, indoklások, érvelések, meggyõzés, tapasztalatok közkinccsé tétele és hasonlók. Nem a KSH. Ha fogalmad sincs, ki miért, miféle tapasztalatokkal a háta mögött, milyen gondolatmenettel szavaz egyik vagy másik mellett, ugyan hogyan kaphatnál a valóságot tükrözõ adatot?

#11 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 6. - 22:40

Nem mintha védeni akarnék bárkit, de szerintem ezt Kitty úgy értette, hogy mivel az adott topikban ez már ki lett elemezve, azért nyitott szavazós topikot, hogy azok szimpla véleményét is megtudja, akik nem akarják így kifejteni a véleményüket, akár mert mások már pontosan kifejtették.Ezzel semmi baj nincs szerintem, erre (is) való a szavazás.De lehet, hogy félreértettem.

#12 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 6. - 22:49

Igazad van, Zsuzska, de ezt szerintem Kitty nem tette világossá az elején. Úgy gondolom, hogy akkor ha valaki véleményt akar nyilvánítani, akkor hagyni kellene, ha valakit nem érdekel, akkor használja a gördítõsávot. (Vagy írja ki az elején: emberek! Ne indokoljatok! Már torkig vagyok a sok indoklással!)

#13 Sac

Sac

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 6. - 22:50

Jelentem, én minden magyarázat nélkül szavaztam ;)

#14 Kitty

Kitty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 105 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 6. - 23:12

Kedves moly!Nem irtam oda, hogy ne írj véleményt, mert te is láthattad, van akiknek a véleménye nem volt a kérdésre adható válaszok között! Úgy érzem itt csak olyan emberek rendetlenkednek :D akik értenek a lovakhoz(vagy érteni szeretnének)!Biztos vagyok benne, hogy a szavazat végeredménye valósághû lesz, mivel a végén az átlagot kell nézni, nem azt, hogy pontosan mi indokolta döntéseket!

#15 Vas tag

Vas tag

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 185 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 6. - 23:55

Nagyon jó a téma!Szivem szerint szilajon tartanám a lovaimat, de! Valóban nem mindegy hogy milyen lovat és hogyan tartunk szabadon.Az én kompromisszumom a kovetkezõ:Mént háremben tartom mert ezt szerintem így kell.Az én ménem ezálltal sokkal sokkal kiegyensúlyozottabbá vált. Napközben mindenki kint van, majd estére behozzuk a lovakat a hideg de szélmentes istálóba .Tapasztalatom a következõ:Nincsenek légúti,és nincsenek kólikás panaszaink. Vannak viszont sérülések, ami a közös játszásnál adódnak , itt inkább a méncsikók érintettek.Az este behajtás azt hozza magával, hogy minden lovat egyenként látunk, pata stb kontroll után egyenként a száraz, huzatmentes " Boxokban" nyugodtan elfogyasszthatják az egyéni abrak adagot, annyi idõ alatt amennyi alatt akarják .A szálastakarmányt mindig elõször kapják, és ezzel beindul is az emésztõrendszer mûködése.A "boxokban" ( azért írom a "boxot" idézõjelben mert nálam fából készült mint a Westernfilmekben olyan melligérõ boxok vannak ami az Angol vasrácsos celláktól eltér) alvásuk ill zavartalan fekvési lehetõség igy adott amit kivétel nélkül mind ki is használnak.Sáros idõ esetén pedig a szõr ápolása így könnyebb.Én így csinálom és a munkatársaimtól is ezt várom el.Üdv Vas tag Posted Image

#16 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 0:00

Kitty!Sose legyél biztos az átlagban!Mert például a 2003-as év átlag fórumlátogatói között te is itt vagy.Sõt "idén" már több topicot is sikerült nyitnod mindezek dacára egyenlõre inkább csak érdeklõdõnek tekinthetünk.Amit kérdezel baromi egyszerû:Allah vagy Jézus? Ebbõl számolj átlagot.Mindkettõ elõtt leborulnak milliók.De melyik jobb?A válasz csak az tudja aki ismeri õket, közel került valamelyikhez.Így van ez a tartásmóddal is.A kérdés amit feltettél egyébként sem precíz, mert magyarországon csak néhányan tehetnék meg,hogy rideg tartásban tartsanak lovat.És ott is kell pluszban etetni.Erre tanácsot nehéz adni, legfeljebb aki igy vagy úgy de tart már lovakat egy ideje.Persze itt nem a tizenhárom éves lovasmúltra gondolok amit öt éves korban kezdünk!A félrideg tartás sem olyan egyszerû, mint azt kérdezed istálló vagy szabadban?Bár egyre többen tartják így a lovakat köztük én is negyedik éve.A lónak az a jó, ha minél inkább közelíteni tudsz a természetes életmódjához.De ez sok megalkuvás és több kevesebb lehetõség kérdése.Ha a lovat kérdeznéd errõl aki tudja,hogy teljesen szabadon nem élhet azt válaszolná, hogy csak néha napján szeretne téged látni mindig legyen legelõje,patakja vagy legalább egy teli vizeskádja!Ez az alap ebbõl kell megalkudj neked és a lovadnak!Az a fontos,hogy sose juss el oda,hogy a lovad egy állásban ácsingózik megkötve, napszámra a falat nézegetve! Nádai Péter, P.K.N. Ranch2001. február 6., Lovas ÉletA western lovak (quarter horse, paint, appalossa) és a western lovaglásra alkalmas lovak higgadtsága és jólneveltsége nem csak a természetükbõl fakad, vagy kiképzésüktõl függ. Ebben nagy része van a természetes tartásuknak is. A legtöbb western lovas a lovait nem egyszerû boxban tartja, mint azt általában lótartók teszik, hanem egy szabadabb tartásban. Erre nem csak a ló veleszületett tulajdonságai miatt van szükség, hanem figyelembe véve majdani elvárásunkat a western kiképzéskor lovainknak "lótársadalomban" kell élniük! Ez pozitívan hat a ló pszichéjére, õt erõsebbé, nyugodtabbá teszi. Mivel a lovak hierarchiában élnek, köztük a harapás, lökdösõdés, fenyegetés magától értetõdõ dolog, így biztosítják helyüket a rangsorban. A lovaknál a demokrácia ismeretlen fogalom! Õk kiszolgáltatják magukat ezeknek a "durvaságoknak" és tudják, a fajtájuktól mit várhatunk. Annak a lónak, aki a rangsorban magasabban áll és ezt a helyet a fogaival, patáival rendre fenntartja, elég az alacsonyabb rangsorú lovakra csak ránéznie. Miután a társai között élõ ló a hierarchiában betöltött helyet konzekvensen megvédi alatta, felette tisztában van az erõviszonyokkal; az ilyen körülmények között élõ lovak között az ember szerepe is könnyebben beilleszthetõ.A kérdés: Hogyan tartsuk lovainkat?Az állásos lótartásról a véleményem, hogy mind a ló, mind pedig az általa betöltött szerepe szerint egy idejétmúlt "tárolási forma", ami esetleg csak gazdasági okokból magyarázható. Mindenképp állandó felügyeletet igényelne, de ha még ez megoldható is, gondoljunk bele, mit jelenthet egy folyamatos mozgást igénylõ állat számára, ha napi 10-12 órát nézi a falat bekötve. Németországban például törvény tiltja a ló kötött tartását. Szerencsére azonban az utóbbi években folyamatosan növekvõ lótartási kedvünk eredményeképpen egyre több kifutóboxos istálló épül, ahol a lovak lényegesen jobban érzik magukat, mint elõdeik, akik az ember saját hõkomfort-zónájának megfelelõen kialakított magasabb hõmérsékletû, olykor nagy páratartalmú, fülledt istállóiban éltek.A következõkben a félextenzív lótartást szeretném bemutatni olyan tenyésztõ-lótartó társaink megszólaltatásával, akik maguk is ezt a tartási módot választották. Ideális esetben töltse a ló napjait a legelõn! Természetesen tudjuk, hogy ezt megoldani mindenki nem tudja, de ésszerû kompromisszumokkal ló létszámtól függõen kisebb-nagyobb helyen megvalósítható egy, a ló természetes életkörülményeihez igazodó szabadabb tartás. Nálam a lovak 3000m2-es villanypásztorral biztosított karámban töltik napjaikat. Itt szabad bejárásuk van egy, az uralkodó széljárás ellenében épített nyitott ajtajú 80m2-es fa istállóba, ami kellõen szigetelt annyira, hogy a kinti hõmérsékletnél 5-7 fokkal enyhébb hõmérsékletû. Az istálló egyterû, választó rudakkal felszerelt, megakadályozandó, hogy a lovak egymást kergessék. Padozata homok, amire magasan faforgáccsal almolunk, amit hetente cserélünk. Itt a lovak csak pihennek, nem esznek, mert az villongásokra adna okot, tehát csak akkor keresik fel, ha szárazabb enyhébb helyet keresnek. Abrakoláshoz egy féltetõs fészert használunk, ahol mindenki a saját helyén megkötve eszik. Ezt a lovak viszonylag hamar megtanulják és etetéskor szorgalmasan állnak be a helyükre, hogy megkössük õket. Kötõféket csak ilyenkor viselnek, mert balesetvédelmi okokból nem célszerû napközben rajtuk tartani. Extrém példa, de szenvedett már ló gerinctörést, amikor patkolt hátsólábával a fülét akarta megvakarni. A szálastakarmányt alacsony szénázóból szinte a földrõl fogyasztják. Ivóvíz egész nap rendelkezésükre áll. A karámban kb.: 700m2-en, vastagon (20-30cm) faforgács van. Itt viszonylag mindig találnak száraz helyet hempergésre, fekvésre így nem különösebben sáros a szõrük. Ettõl függetlenül van néhány magas vakarózó oszlop a számukra.A karámhoz tartozik egy kisebb legelõ, amihez idõszakonként villanypásztorral kapcsolható egy-egy plusz terület. Itt ugyan a tápanyag-szükségleti mennyiséget közel sem tudják legelni, de a folyamatos elfoglaltságot biztosítja. A rendszeres takarmány-adagon túl kiadott széna, takarmányszalma biztosítja, hogy a lovak szinte állandóan szálazhassanak. Szabadon járkálhatnak az egész területen. Az a néhány többletmunkát adó körülmény, gondolok itt az idõjáráshoz alkalmazkodó megnõtt szõrzetre, esetlegesen sárban-hóban végzett munkánkra, elhanyagolható azzal szemben, amit pluszként kínál az ilyen tartásmód. Nincs úgynevezett istállógõz az esetleg felgyülemlett energiától. Az ekképpen tartott lovak között szinte ismeretlen fogalom a kólika, kiegyensúlyozottabb az idegrendszerük, amit a természeteshez hasonlító tartásmódban szereznek, ez mindenképpen könnyebb lovagolhatóságot, idomíthatóságot eredményez. A szabad tartásban élõ lovak láthatóan, igen jól érzik magukat akár zúzmarás háttal, jégcsapoktól zörgõ sörénnyel, farokkal, mégis száraz orrnyílásokkal és tiszta szemekkel. Bár minden lótartó szereti a lovát általános jó egészségben tudni, de van néhány testtáj, amire mindig jobban ügyelnénk, ilyenek a paták, szõrzet, tüdõ.· Mik a legfontosabb állatorvosi szempontok a fél-rideg tartás esetén? Errõl kérdezem Dr. Filipsz Istvánt az I.C.Ranchen.· Mielõtt a kérdésedre válaszolnék, hadd szóljak néhány szót magáról a tartásmódról, mivel mi magunk is a tenyészállataink számára ezt a természetszerû lótartási formát választottunk. A fél-rideg tartási mód azt jelenti, hogy a lovak nagy területen, szabadon vannak, de a takarmányozásukról (gyakran egyedi abrakolásukról is) mi magunk gondoskodunk, az állományt folyamatosan felügyeljük és a tenyészállatok esetén a párosítást is kézben tartjuk. Mint ezt a tartási formát hosszú évek óta gyakorló lótulajdonos és állatorvos, hadd javasoljam, hogy ilyen tartási módot csak az válasszon, akinek megfelelõ terület (legelõ) áll rendelkezésére, hogy például a zsúfoltság esetén a gyakori sérüléseket elkerülje. A terület nagysága ne csak a lovak számától függjön, hanem a terület adottságaitól is (pl. talaj minõségétõl, domborzati viszonyaitól stb.…)!Talán a legfontosabb irányelv, hogy biztosítsunk valamennyi állat számára széltõl és csapadéktól védett, száraz helyet is. Ez állatorvosi szempontból azért fontos, mert ugyan gyakran tapasztaljuk, hogy a lovak bizonyos esetekben esõben, hóban sem keresnek fedett helyet, de ha a csapadék széllel (!) párosul, akkor a ló (fõleg a csikó, amelyik napközben is sokat fekszik) pillanatok alatt átfázhat, akár kólikás is lehet. "A ló tudja, mi a jó neki", adjuk meg számára a választási lehetõségét! Azonban az ilyen tartási körülmények mellett is szükség van istállóra, ahol a lovakat az igazán szélsõséges körülmények esetén is el tudjuk helyezni. Az istálló jó szolgálatot tehet az ellési idõszakban vagy az állatorvosi kezelések alatt.Állatorvosi szempontból igen fontos, hogy a lovak karámjaiban vagy legelõin ne legyen semmi olyan, ami sérülést okozhat. Ezért mi magunk is nagyon odafigyelünk a kerítések, etetõk stb. anyagára és kialakítására. Emellett rendszeresen bejárjuk a legelõket és a karámokat, hogy ha kell, azonnal kijavíthassuk azokat. Ha legelõn tartjuk lovainkat, figyelni kell arra, hogy ott ne legyen semmilyen mérgezõ vagy pl. allergizáló növény. Ehhez kérjük ki szakember tanácsát!A szabadban való tartásnak igen sok kedvezõ hatása van a lovak egészségére. Az így tartott csikók edzettebbek, ellenállóbbak lesznek, mert szervezetük folyamatosan tud alkalmazkodni a külvilághoz, és ez erõsíti immunrendszerüket is. Ha a takarmányozásuk is megfelelõ, akkor lábszerkezetük is szabályosabb, stabilabb lehet. Állandó mozgás jótékony hatást gyakorol a légzõszervek fejlõdésére. A fél-rideg tartás során igen ritka a kólika és ez a tartási mód a kancák nemi mûködését is serkenti.Természetesen a szabadon tartott lovak esetében a szõrváltás követi az évszakot (nem úgy, mint istállózott lovaknál), így a szõrváltás idõszakában nagy gondot kell fordítani a megfelelõ takarmány-kiegészítésre (vitaminok, fehérje). Mi magunk folyamatosan és kiegyensúlyozottan alkalmazunk komplex vitamin és mikroelem-kiegészítést, ezért csak a tavaszi szõrváltásnál kell speciális lótápokkal "besegíteni". Tartós nagy hideg esetén mindig szükséges energiában gazdag takarmánnyal, például kukoricával kiegészíteni az abrakot. (A kukorica maximum az abrak 30%-a lehet!)A Kiskõrös melletti Kaskantyún található Walter Ranchen közel 50 quarter horse él. Hogy miképpen? Errõl kérdeztem Walter Andrást, egyesületünk tagját. · A ranch-hez 20 hektár legelõ tartozik. Ezen belül 15 hektáron legelnek a kancák, vemhes kancák, csikók és heréltek. 5 hektárt pedig megosztottan használnak az I. és II. évjáratú méncsikók, valamint a fedezõmének. Az istállók nyitottak, bejáratukra télen átlátszó, vastag, hõszigetelõ mûanyag csíkok kerülnek. Az ajtónyílások kellõen nagyok ahhoz, hogy egy-egy ló ne állhassa el az utat. Egyébként jó, ha tudjuk, hogy csak mínusz 10 fok körüli hõmérsékletnél igénylik az istállót. A legelésen túl állandóan hozzáférnek kiegészítõ ballasztot adó szénához, amit alacsony etetõbõl esznek. Télen, amikor nem tudunk legeltetni a szálastakarmány 20%-a pillangós féle. Abrakot mindig etetünk, de évszakonként változó mennyiségût, árpát, zabot, kukoricát roppantva. Télen etetünk takarmány-kiegészítõt, és mindig találnak ásványi sókkal dúsított nyalósót.· Nehéz munka ennyi lovat nap mint nap ellátni? Kérdeztem Móri Andreától, aki a Walter Ranch egyetlen lovásza.· Jóval könnyebb dolgom van, mint a hagyományos istállózott tartásban lenne. Úgy alakítottunk ki mindent, hogy a munkámat könnyítse, mivel egyedül látom el az összes lovat. Abrakoláshoz például be sem kell lépnem a karámba. A kiszolgáló útról etetek a következõképpen: a lovakat a saját helyükön kívülrõl megkötöm. Minden ló tudja a helyét! Ezt könnyen megtanulják: akiért be kell menni a karámba, az kimarad az abrakolásból. Legközelebb biztos elsõként fog odaállni. Az etetõcsészék abrakolás után lefordíthatóak, így nem áll meg bennük az esõvíz, és elkerülhetõ, hogy télen esetleg jeges abrakot egyenek a lovak.· Hogyan oldottátok meg ennyi ló rendszeres itatását télen? Fordulok Walter Andráshoz.· Ez fontos kérdés! Megfelelõ számú önitatók vannak felszerelve, amikben folyamatosan keringetett 8-12 fokos melegített víz cirkulál mindenhol. Így a lovak bármikor vízhez jutnak.Remélem, az ismertetett tartási mód felkelti lótartó társaink érdeklõdését, és minél több követõre talál, ezzel biztosítva kedvenceinknek egy méltóbb, minõségibb életet. Ahhoz ugyanis, hogy a ló tiszteletét elnyerjük, elsõ lépésként nekünk kell megtisztelni azzal, hogy a fajának megfelelõ az õsi életéhez legalább hasonlító életformát biztosítsunk.

#17 Kitty

Kitty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 105 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 0:37

Realcowboy:Nagyon sok hasznos infoval szolgálsz, ám azt nem értem, hogy miért csak néhányan tehetik azt meg Mo.-on ,hogy ridegtartásban tartsák a lovukat????Ha megnézed egy lovas lap apróhirdetését, már szinte mindenhol tartanak így lovat, ráadásul olcsóbban! Akár otthon is gazdaságosabban jössz ki, hogyha nem építesz istállót "csak beállót"! Abban biztos vagyok, hogy a te 103 :D mögötted tudható éveid alatt nagyobb tapasztalatra tettél szert, ám hozzászólásod az én "tapasztaltságommal" szemben talán csöppet cinikus volt. De így van ez rendjén, a fiatalságnak szüksége van az "öregek" tapasztalataira, ez belátom!

#18 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 0:47

Kitty!Engedd meg nekem, hogy RC helyett válaszoljak.Azért nem tudja Magyarországon mindenki ridegtartásban tartani a lovát, mert még mindig kevesebb a legelõs lótartó hely, mint amennyi ló van... És szerintem nem is akarja mindenki így tartani a lovát.Én mondjuk örülnék, ha az én lovam nappal karámban lenne, éjjel pedig az istállóban, de jelenleg olyan helyen van lehetõségem tartani, ahol "csak" jártatógép van, és box.Angol, de nem cella... nincs rajta vasrács.Én RC stílusát nem érzem cinikusnak. Nem ismered még õt eléggé ahhoz, hogy ebbõl az egy hozzászólásából megítéld... [ 06 Január 2003, 23:49: Az üzenetet átszerkesztette: Aniko ]

#19 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 1:11

Kitty!Egy újabb hasznos infó: Rosszul használod a kettõspontot!Ezt mondta, Moly mellettem álva mikor elolvastunk.Én szeretek egy kicsit gonoszkodni de ez nem befolyásolja a lényegét annak amit leírok.Ne voltam nyílván világos de a rideg tartás és a HIDEG tartás az nem ugyanaz.A ridegtartás feltételez lovanként egy félhektáros legelõt legalább.Az viszont jó ha nem zárod be a lovat egy magas páratartalmú ammónia gõzõs istállóba de megfelelõen táplálod.Az,hogy az újságban olcsóként hirdetik a ridegtartást ami jó esetben egy félextenziv tartás az azért van,mert még nem számolták ki pontosan,vagy ezzel csalogatnak oda.Divatba jött,mióta fõleg a westernesek divatba hozták!De olcsóbbnak semmiképp nem mondható.Igaz alomra nem költesz annyit de ahhoz.hogy a ló mindíg el legyen foglalva és fõleg ha többen vannak mindenkinek jusson elég széna ahhoz majd dupla adag szálast kell megetetni.Problémásabb az itatás télen és még sorolhatnám.De a lónak mindenképp jobb!Ezt mondja neked egy nagy öreg!

#20 Kitty

Kitty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 105 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 1:50

Realcowboy:--)Még mindig rossz? :confused: A teljes igazság az, hogy a csikó megvétele után aggódni kezdtem azon, hogy kint tartózkodik minden körülmények között! Rá is kérdeztem a bértartómnál, aki meggyõzött, hogy így a legjobb! Ám valamelyik nap mikor kimentem pucolgatni az éjjeli esõ következtében jégcsapok lógtak 10cm-es bundáján(bár bemehetett volna a beálló alá, mégsem tette)--)ezért szeretném ezt a dolgot megszavaztatni! Kérdem én, mit tehetek most, a legjobbat akarom neki, ám lehetõségeim sokmindenben korlátoltak :confused: ? Ha tehetném, valószínûleg éjjelre beraknám boxba, ám erre jelenleg nincs lehetõségem!!

#21 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 2:04

Kitty! (nem kell a kettõsponty)Ne szavaztass,mert ezt csak azok tudják akik gyakorolják nem csak olvasták!Én is féltem eleinte elmentem megnézni máshol de ezt kevesen csinálják még.Nálam 15 ló lakik így.Esõben, hóban, fagyban.Legyen szélvédett a beálló,aztán bízd rá!És nem kell azutolsó porszemet is kikefélni belõle.Hajtsd fel a hosszúszõröket és meglátod,hogy alul száraz.Csak ha az esõ erõs széllel párosul akkor ázik át.Az elõl talán majd beáll.

#22 Kitty

Kitty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 105 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 2:11

Egy nagy gond! A beállónak csak teteje van!

#23 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 2:20

Az baj!Azt holnap körbe kell lapolni,az uralkodó széljárásnak megfelelõen.A ló sok mindent elvisel de ennek meg kell lennie.A nagy hidegben jó ha van a bejártban csíkokra vágott (40 cm)rossz padló szõnyeg.Menõ helyeken puha átlátszó mûanyagcsík van.

#24 Kitty

Kitty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 105 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 2:41

Itt a probléma! Ugyanis bérben tartom a lovam, úgyhogy nem mehetek el holnap csak úgy bedeszkázni a beállót! Sajnos tudom, hogy bértartómat sem fogom meggyõzni ezzel kapcsolatban! Mit tehetnék? Tanácstalan vagyok, mert féltem a kis szõrgombócot!

#25 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 2:54

Tényleg megkarmolom magam mielõtt elmennék aludni!Már meg ne sértselek de tényleg ovis vagy!Egész nap ezen rágódsz,szavazásokat írsz ki,lovasnak tartod magad és éjszakára kiderül,hogy úgy lakik a csikód, mint ahogy egy kóbor kutya sem!És ezt te bértartásnak nevezted el.Van neked lelked?A melegben vered a klaviatúrát és okoskodsz?Én meg bedõlök neked! Egy barom vagyok!Felejts el!

#26 Kitty

Kitty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 105 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 3:00

Ez azért nem teljesen így van! [ 07 Január 2003, 02:12: Az üzenetet átszerkesztette: Kitty ]

#27 Kitty

Kitty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 105 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 3:07

Képzeld lelkem is van! Az úgy lakik a csikód, mint egy kutya sem, azt kikérem magamnak, a farmon élõ 24 többi ló nevében is! Egyáltalán, hogy veszed magadnak azt a bátorságod, hogy így sértegess v.kit mikor mégcsak nem is ismered, és fogalmad sincs a helyzetérõl, én tanácsot kértem, nem pedig ugatást! Max. te okoskodsz, én segitségeket kértem! De akkor szerintem is felejtsük el egymást, és bocsásd meg nekem, hogy én is ide jöttem, a melegbe!! [ 07 Január 2003, 02:20: Az üzenetet átszerkesztette: Kitty ]

#28 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 4:17

Ki vehetné rá az istálló tulajdonosát, hogy csináljanak egy 3 oldalról zárt beállót? Szerintem csak a bértartók, nem? RC erre próbált utalni, hogy ha ennyit nem tudsz elérni ott, akkor nincs mirõl beszélnie. Amúgy viheted a lovat máshova, ha van lehetõség, ha semmi hajlandóságot nem mutatnak arra, hogy megcsinálják. Amúgy egy fél havi bértartásból lehet venni egy teherautónyi raklapot, (nem EUR-t kell keresni) egy kalapáccsal, pajszerral szétszedni, és megszögelni a kis bódét. Persze nem tudom milyen a hely, lehet, hogy nem illene a képbe egy ilyen építmény. De akkor meg nádfonattal megoldható kívülrõl a borítás.Cav

#29 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 9:07

Kitty!Valahol igaza van RC-nek: neked kell elérned a bértartó helyen, hogy a lovad megfelelõ körülmények között éljen. Hiszen a te felelõsséged!Ha belegondolok, hogy most hófúvás van, és éjszakára mínusz 25 (!!!!!!!!!) fokot ígérnek... hááát... én még arra is gondolok, hogy kimegyek a lovamhoz, és letakarom az angolbox "ablakát".Bár gyönyörû szép hosszú téli bundája van, így valószínû, hogy rábízom a hideg elleni védekezést.

#30 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 10:04

Igen.Erre gondoltam amit Cav mondott,hogy népszavazás és lamentálás helyett ezalatt a fél nap alatt ezt meg lehetne oldani.És nem velem közölni,hogy ugatok.Pedig az a kutya amelyik ugat az haraphat még!

#31 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 11:38

Kitty!Igaza van RC-nek Cav-nak és a többieknek!Nehogy már a bértartó mondja meg, hogy hogyan tartsad (a legjobb belátásod szerint) a lovadat, pláne, hogy Te fizetsz!!!!Igenis tessék rábírni, összefogni a többi lótulajjal, hogy pár ezresért deszkázza már be azt a beállót!!! Különben mindannyian elviszitek a lovaitokat! Szerintem senki sem akarja, hogy megfázzon a kedvence!El kell nekik magyarázni, hogy hogyan kell!Az a "bértartó" meg baromira érthet a lovakhoz, ha ezt így csinálja!! Vagy egyszerûen nem érdekli!!!Ilyen helyrõl sûrgõsen elvinném!!Vagy szólj a szüleidnek, ha Téged gyerekszámba vesz!!

#32 amigo

amigo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 986 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 11:44

idézet:
Eredeti szerzõ: realcowboy:Igen.Erre gondoltam amit Cav mondott,hogy népszavazás és lamentálás helyett ezalatt a fél nap alatt ezt meg lehetne oldani.És nem velem közölni,hogy ugatok.Pedig az a kutya amelyik ugat az haraphat még![/QUOTE]A közmondás szerint nem harap!!!!!!!Külömben is 103-évesen, már a vau-t is hau-nak mondja, örül ha néha eltud nyalogatni egy málna izû magnumot,és ha néha nim vizel a körmére,hát akkor szétveti a boldogság :D

#33 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 11:44

idézet:
Eredeti szerzõ: Ilusta:Kitty!Vagy szólj a szüleidnek, ha Téged gyerekszámba vesz!![/QUOTE]Posted Image

#34 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 11:49

idézet:
Eredeti szerzõ: amigo: már a vau-t is hau-nak mondja :D [/QB][/QUOTE]Ezesetben egy rendkívül mûvelt kutyáról beszélünk. Posted Image Pláne, ha fonetikusan írtad, amit mond. Ugyanis a hau jelentése valami olyasmi, hogy jó. A sziúk nyelvén.(OFF vége.) [ 07 Január 2003, 10:49: Az üzenetet átszerkesztette: moly ]

#35 misi western bakony

misi western bakony

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.182 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 11:58

Hoppá,hoppá!!! :( Kitty,itt többen közülünk bértartással is foglalkoznak,higgy az elöttem szólóknak Posted Image

#36 amigo

amigo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 986 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 12:06

idézet:
Eredeti szerzõ: moly:
idézet:
Eredeti szerzõ: amigo: már a vau-t is hau-nak mondja :D
[/QUOTE]Ezesetben egy rendkívül mûvelt kutyáról beszélünk. Posted Image Pláne, ha fonetikusan írtad, amit mond. Ugyanis a hau jelentése valami olyasmi, hogy jó. A sziúk nyelvén.(OFF vége.)[/QB][/QUOTE]Akkor modositok:vaúúúúú-t is aúúúúú-nak mondja,és csak alulról tudja megülni a lovat :D !!!!" uff tüsszentett az indián" :D :D

#37 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 12:14

Amigo!Alulról nehezebb! :D (szerintem)

#38 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 12:24

Ilusta, Amigo, gyertek át a saloonba, ne OFF-oljuk szét ezt a topicot. Posted Image

#39 Csermely

Csermely

    A csendesen csobogó

  • Fórumtag
  • 294 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 7. - 12:59

Kitty, kedves!Én sem szavazok, mert úgy gondolom, sok más lovashoz hasonlóan, hogy a kettõ között van az igazság.Lehet, hogy Neked nem tetszik, de "öregRCmatuzsálemapó tongue.gif "-nak adok igazat, mert bár lehet, hogy a stílusa nem éppen behízelgõ, de nekem tetszik. Mégpedig elsõsorban azért, mert, én találkoztam Vele, néhány szót váltottunk csupán, de ha keveset beszélt is, azzal sokat mondott. Megtudtam tehát, hogy Õ igenis jó és legalábbis ami a lovakat illeti nagy tapasztalatokkal rendelkezik. Téged megtisztelt azzal, hogy igen alaposan kifejtette a lótartás terén szerzett tapasztalatait. Tette mindezt a legnagyobb jóakarattal, kár ezt ifjonti hévvel lebecsülni. (Korát tekintve pedig nem annyira agg, hogy ne tudná, mit beszél....)Ha valóban a legjobbat szeretnéd az aranyos kiscsikódnak, fogadd meg inkább a bölcs tanácsokat, ne akadj fenn butaságokon! Ne aggódj, továbbra is mindannyian melletted állunk! Posted Image

#40 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2003 január 7. - 13:37

Anikó! Ugye nem hiszed komolyan, hogy a legelõk száma nõni fog.Sajnos 955-ben elkezdõdött valami visszafordíthatatlan, ami miatt Mo. egy kis elcseszett rántotthúsra hasonlít. Nem lesznek újra hatalmas csordák, ménesek, mert nincs hely.Lovazás közben hiába teszek megjegyzéseket a szõlejét metszegetõ parasztra, hogy szépapja forogna a sírjában ha látná a szolga utódját, nem lesz a szõlõ helyén legelõ. ;)