Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Túrakaja-receptkönyv


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
72 válasz a témához

#1 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 25. - 12:10

Komoly fejtörést okoz, hogy mi az az élelem, ami kis helyen (pl. nyeregtáskában) is elfér, ugyanakkor nem romlandó, tehát egy több napos túrán hurcolható, míg föl nem étetik a tisztelt lovashaddal. Ám, ha valaki járatos ebben a mûfajban, ne ragadjon le a basic-minimumnál (keksz, kétszersült), tegye közzé azt is, hogy a táborhelyeken milyen ételeket és hogyan lehet elkészíteni. Lehetõség szerint a megfelelõ italajánlattal. Ínyencek, ne kíméljetek!

#2 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 25. - 12:51

Afenébe! Senki sem tobzódik? Na jó, akkor elkezdem. Íme:Prflh kedvence a'la PrflhKedves lovastúrázók! Ez az étel az egyik legbonyolultabb, amelyet ajánlhatok szíves figyelmetekbe, viszont garantálhatom, megéri a bíbelõdést. Rajta hát, jegyzeteljen, aki bírja: Vehgyél juhtúrót és hagymát. A hagymát vágd apróra. Keverd el a juhtúróval aztán edd meg.

#3 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 25. - 13:01

Finom kaja, ami kis helyen elfér, és finom? hm...nézzük csak. Tejberizs, csomagolás by Apple Ajánlom mindenkinek, aki esetleg a fogorvostól szenved, viszont farkaséhségre hajlamos, szóval, olyan, mint én :D Fõzz egy adag tejberizst (otthon), tedd be egy kisebb lapos! jól zárható ételdobozba, biztonság kedvéért ragaszd le a fedõt, mert mégis, milyen íze van egy nyersbõrös tejberizsnek??? pfujj, tekerd bele egy nejlonzacskóba, tegyél el egy kiskanalat, adj 20 forintot Szent Antalnak, és indulás túrára. Ha megéhezel, csak vedd elõ, lehetõleg ne vágta közben, mert macerás a többszörös csomagolásból kihámozni, elõ a kiskanállal, majd evés. Posted Image Apple

#4 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 25. - 13:03

idézet:
Eredeti szerzõ: Porfelhõ: Vehgyél juhtúrót és hagymát. A hagymát vágd apróra. Keverd el a juhtúróval aztán edd meg.[/QUOTE]Táborhelyen elkészíthetõ a piritós, amire rákenve issssteni.

#5 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 25. - 13:06

Kapros, tejfölös töltöttkáposztaEzt a fönnséges egytálételt szinte lehetetlenség tábori körülmények között elõállítani, ezért most nem is fárasztanék senkit a gyártási metodikájával. Nézzük cserébe a lecsót! Mintegy vigaszdíjként vegyük alapul a lecsót, mondom. Királyi eledel. Kifejezetten férfiúi kézimunkát igényel, vászoncselédnek ki kell ütni a kezébõl a fakanalat, ha a lecsót meg kívánná böcstölöníteni. Ám vigyázat! Csakis a kolbászos lecsó rendeltetett férfiak által történõ megfõzésre, az árvalecsó, tehát a kolbászttalan csinálása rábízattathatik asszonyállatainkra is az javábúl. Szükségeltetik hozzá: paradicsom, paprika, hagyma, körömfeketényi fokhagyma, valamint más zõccségfélék, amelyek most nem jutnak eszembe, nomeg aztán külön kéretik a kolbászt nem kifelejteni az arzenálból. A teljes készletet a döcögõ málháslóra kéretik rakni, ha ilyen nincs a csapatban, úgy lehetõség szerint egy kevésbé stabil nyeregtáskába. Megérkezvén a táborhelyre, a zõccségsûrítményt beleboríttyuk az üstbe, hozzávágjuk (magyarán: hozzánemikontaktáljuk) a kolbászt, oszt' fölforrosíttyuk üstvöllést, s úgy szervírozzuk (nagy alázattal, s a múló világ szerfelett nagy dicsõségére) társainknak.Ám szigorúan felhívni a figyelmet, hogy a lecsóval ízre kevésbé harmonizáló pánikkarabinert, kötõfékkapcsot, vezetõszárrojtot, kengyelvasat és gumipatkót kéretik nem lenyelni, hanem szépen visszaszolgáltatni a tábori kincstárnoknak!

#6 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 25. - 13:41

Ezt a topicot iziben elkomolytalankodtam, még mielõtt kiforrta volna magát, de mindegy. Elfelejtettem a topicnyitóban közölni, hogy volt egy olyan sanda szándékom, vágyam is, miszerint ez a topic adhatna helyet a különbözõ tájegységek speciális ételeinek. Az sem baj, ha egyazon kaja kétféle elkészítési módja jelenik meg. Pl. a pásztortarhonya ahogyan a Nyírségben, vagy - teszem azt - az Õrségben készítik. Az sem baj, ha csak árnyalatnyi különbségek lesznek egyazon ételek elékészítési módja között. Hajrá szakácsok és tábori étekfogók, áruljátok el céhetek legféltettebb titkait!

#7 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 25. - 13:51

hogy te milyen türelmetlen vagy Porfelhõcske drága! Ha csak 2en 3an vagyunk, itt, akkor mit vársz? Te már írtál, meg Epöl is írt. Engem meg nem lehet rávenni, hogy fõzzek. Najó... tojásránottát azt igen... de elõbb vitesd a ló szájában a tojást anélkül, hogy az összetörne! Akkor megsütöm neked akárhogy. Akár meg is buggyantom! :D

#8 Ferenc

Ferenc

    Vágtabetolós

  • Fórumtag
  • 866 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 25. - 14:00

Gyakorlott túrázó természetesen nem visz magával romlandó vagy nehéz ételeket, alapanyagokat. Mindössze egy winchester puskát, némi lõszerrel, meg egy nagyméretû tört. Táborverés után óvatosan becserkészi a vacsorát. Az alföldön csak néhány jellegzetes vacsoraféle található.Táborozó: fõleg a faj kisebb egyedei fordulnak elõ, húsa porhanyós, omlós. Pont elegendõ 2-3 túrázó ellátására. Sajnos az utóbbi idõben a faj határozott elhízása tapasztalható. Ezért fõleg saját zsírjában sütve javasoljuk. Alufóliából és fakéregbõl készített tepsiben, erõs fûszerezéssel fantasztikus lakomát kapunk.Geológus: erõsen mossuk le, a faj minden egyede imád földön, gödörben, barlangban mászkálni. Nagy elõnye, hogy mindenféle eszközt cipel magával, ami az elkészítése során felhasználható. Fõleg a bográcslábra emlékeztetõ szerkezeteknek vesszük nagy hasznát. Rendkívül szikár, csontos. Ha van bográcsunk, levesnek ideális. Különben éppen csak pirítsuk meg, és félnyersen szopogatható. Gyakran elõfordul a szemüveges egyed, ezek elkészítésénél és fogyasztásánál legyünk körültekintõek.Ornitológus: jó falat, de keményen meg kell küzdenünk érte. Ritka, mint a fehér holló. Remekül rejtõzködik. A nap nagy részét bokrokba rejtõzve vagy fészkelõhelyén, a lesnek nevezett tákolmányon tölti. Nagyon óvatos, minden apró zajra felfigyel. Igazi élmény az elejtése. Hússal gazdagon ellátott, szinte bármi készíthetõ belõle.Erdõkerülõ: csak profiknak. Fegyvere van, visszalõ. Nagyon kemény a bõre, hús helyett fõleg inakat találunk rajta. Csak a legelvetemültebb túrázok fogyasztják. Ráadásul csak több napos túrán érdemes elejteni. Elejtéskori állapotában fogyaszthatatlan, ezért egy nagy, fûszeres vízzel teli mûanyag zsákba rakjuk. A zsákot lezárás után kb. 30-50 centiméter mélyre elássuk. 3-4 nap múlva elõvesszük, a páclé addigra fogyasztható állapotba hozza az egyedet. Íze nem túl jó, az elejtést és elkészítést jelentõ kihívás miatt fogyasztják.Szerelmes pár: fõleg a városok közelében található. Többnyire valamilyen árulkodó jármû közelében bukkan fel. Számunkra értéktelen, mivel a két egyed olyan mértékû szimbiózisban van, hogy nagyon nehéz szétválasztani õket. Együttesen viszont túl nagyok, ekkora túra ritkán van, sok lenne a maradék.

#9 vadaszgoreny

vadaszgoreny

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 70 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 26. - 8:39

Az alábbi receptet ímélen kaptam. Szerintem jól hangzik. Ha valaki veszi a fáradtságot és az instrukciók alapján elkészíti, az küldjön nekem is belõle, mert még nem sikerült megkóstolnom. Tüttyölt ratyli Hozzávalók:- 1,5kg nyersratlyi- egy jókora pese- 2 csobolyó gönyézde (ha lehet, pöcörgõsi)- 3 csipet ciháta Elkészítés:A nyersratylit fertályórát posvásztjuk, míg csurmot nem enged. Szépen höllyén kipicskázzuk, a nyesedékbõl pedig apró csulmákat gyúrunk, ezek kerülnek a koshadtba. Közben a pocadékot megpeccsentjük, a ratylit pedig hagyjuk slottyanni. Tüttyölni csak akkor kezdjük, ha már jó vatyálós. A pesét lesolyvasztjuk, aztán már csak töttyentgetjük, mert hamar odakaphat...ahova nem szeretnénk. Jó étvágyat! Posted Image :D

#10 Gumilovas

Gumilovas

    Halasi Vénusz

  • Fórumtag
  • 2.159 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 26. - 9:21

Na hát ezekkel a receptekkel ki vagyunk segítve! De nagyon jók :D Itt nyerítek az irodában az olvasásuk közben.Viszont amit mi szoktunk vinni:Egy-két fõzõedény azért nélkülözhetetlen hozzá, de nem kell az otthoni tûzhelyet a lóra szerelni.Élelmiszereink között régóta felbukkantak a mûanyag kaják. Én oda vagyok értük, mert könnyen elkészíthetõk, bármikor elõvehetõk.Egy zsák zacsis levest viszünk, kis helyen elfér és csak víz kell hozzá. A tészta nagyon népszerû. Laktató, könnyen megfõzhetõ. Bármilyen tészta jó, bár a spagetti erõsen elaprózodik felhasználásig. Egy rakás szószt lehet kapni, bolognait, carbonara-t. A Carbonara szószhoz pl. egy kis tej kell, gomba vagy sonka és kész. Gomba konzervben van, a házisonka nem romlik olyan gyorsan. Ezek a kaják 10 és 30 perc között megvannak.

#11 Szertelen

Szertelen

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 28 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 26. - 10:12

Én konzervet viszek túrára. Ha megéhezem, tüzet rakok,felnyitom, vagy legalábbis kilyukasztom a dobozt és aztán beleállítom a parázsba. Felmelegszik, elõ az evõeszközzel és már ehetõ is a konzerv töltött káposzta vagy körömpörkölt vagy mittudoménmi. Ha nem a nyári rekkenõ hõségben vágok neki az útnak, akkor valamilyen húst jól befûszerezek, hagymát vágok rá, mellé krumplit teszek, alufóliába betekerem, s ezt teszem a parázsba. Egyszer csináltam olyat, hogy a tûzbe beletettem 1 lapos követ, majd amikor felforrósodott, kipiszkáltam, tettem rá bacon szalonnát és tojást ütöttem rá. Isteni volt. De az is lehet, hogy én voltam nagyon éhes :D Ilyet még nem csináltam, de nem lehet rossz, csak kicsit idõigényes: áss 1 gödröt, rakd meg kövekkel, aztán gyújts benne tüzet, jó nagyot. Mire kialszik, addigra a gödör és a kövek is jól felforrósodnak. Béleld ki a maradék helyet alufóliával, majd tégy bele több rétegben húst és zöldséget, ezt takard le alufóliával és várj türelmesen. Többször ellenõrizd az étek milyenségét, a hús puhaságát. Ha úgy döntesz, hogy már jó, vedd ki a gödörbõl alufóliástól a cuccot, helyezd az asztalra vagy ahová éppen lehet és már neki is láthatsz a falatozásnak.Jó étvágyat!

#12 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 26. - 10:47

Ez a gödrös menet nem lehet rossz, csakhogy... Mi a tûz alatti gödröt hûtésre használtuk. Pl. szalonnát tettünk a tûzhely alá, ahol hidegen maradt. A tûz ugyanis hõt von el a földtõl, tehát hûti.Elképzelhetõnek tartom, hogy az ily' módon elkészített egy réteg hús egy réteg zõccség, mire a tûz leég, egyszerûen - megfagy. :D

#13 Szertelen

Szertelen

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 28 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 26. - 10:50

Drága PRFLH!Nem a gödör felett kell tüzet rakni, hanem benne!!! tongue.gif

#14 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 26. - 11:54

Most akkor mi van? Mi van? Jéééé, tényleg! Bocs, nem vettem észre. Na mindegy, poén lelõve, mindenki menjen haza!Meg oszt' nembeszóni, hogy felületes vagyok![Hol a 6almas bicepszét fenyegetõn és hivalkodón mutogató smiley?]

#15 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 26. - 12:00

itt van egy Posted Image :D de egyébként tényleg mostanában nagyon sokmindent nem olvasol el rendesen, és félreérted a dolgokat... megéri ez? :confused: tongue.gif Posted Image

#16 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 26. - 13:05

Gombapörkölt az jó. Az erdõben lehet gombát szedni. Kell még zsír, hagyma, paprika, só, kakukkfû, tejföl, galuska. Feltöltött mobiltelefon, és nem árt egy GPS sem, hogy a koordináták alapján a mentõhelikopter könnyebben odataláljon a táborhelyre. Posted Image Cav

#17 forkissima

forkissima

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.661 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 26. - 14:06

tudtok valamit ajánlani egy vegetáriánus, vagy inkább vegán túrázónak? vagy itt mindenki húst eszik? :( ((

#18 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 26. - 14:55

A gombapörkölt nem elég vega? Vagy a lecsó nõi módra. Posted Image De vannak még jó vega kaják, parázson lehet sütni ezt-azt, olyan rakottkrumplifélét is, karaláb, krumpli, répa, tojás, ha megsült a tetejére egy kis sajt. Jó lehet, de én húsevõ vagyok. Posted Image Forkie, mi van veled, nagyon eltûntél az utóbbi idõben.. :( Remélem a múltkor a névnapi SMS-emet megkaptad. Posted Image Cav

#19 Huxley

Huxley

    Fórumgazdi

  • Admin
  • 2.920 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 26. - 17:55

Gyümölcskocka (nagy energiatartalmú kaja, vésztartaléknak, csemegének, vegetáriánusok is ehetik).Kell jozzá:50 g tejpor50-100 g mandula (dió, mogyoró)300 g darált aszalt gyümölcs1 evõkanél citromléAz egészet össze kell gyúrni, kinyújtani kb. 8 mm vastagságúra, az aljára és a tetejére sütõpapírt tenni, aztán mehet a hûtõbe. Pár óra alatt megkeményedik, akkor elõ lehet venni. Kis szeletekre kell darabolni, alufóliába vagy zsírpapírba csomagolva tárolható, nem romlandó. Az hozzávalókat ízlés szerint lehet variálni, tehetünk bele narancslevet, datolyát, mazsolát, mézet és akár csokit is.A másik tartós kaja, ami hasonlóan nagy energiatartalmú és finom is a mézeskalács. A hajósok is ezt vitték magukkal régen hosszabb tengeri utakra is.

#20 Huxley

Huxley

    Fórumgazdi

  • Admin
  • 2.920 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 26. - 18:12

Pemmikán (szárított bölényhús, régi indián recept):A bölényhúst vékony szeletekre vágjuk, napon vagy lassú tûzön megszárítjuk. Sûrû masszává gyúrjuk-ütjük-verjük, aztán összekeverjük bölényzsírral 5:4 arányban (5 rész húshoz 4 rész zsír). Erdei bogyókat is lehet belekeverni. Nyersen is ették, és sütve is. Guszta, mi? Mondjuk az eszkimó fagyit nem tudja fölülmúlni (fagyasztott fókazsír áfonyával).

#21 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 28. - 9:59

Helykímélõ kajapótlóVigyük magunkkal Huxleyt túrára. És közben kérjük meg, meséljen különféle indián és eszkimó recepteket. Nem tápláló, viszont garantált, hogy senkinek sem lesz étvágya.

#22 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 28. - 18:37

Íme egy újabb recept, most találtam ki:Fél füstölt sonka (csülök) a nyeregtáskában, rozscipóval és egy tubus mustárral, esetleg majonézzel, illetve gulyáskrémmelFél füstölt sonka (csülök) a nyeregtáskában, rozscipóval és egy tubus mustárral, esetleg majonézzel, illetve gulyáskrémmel.

#23 Szertelen

Szertelen

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 28 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 29. - 8:23

Csinálj kõrözöttet,töltsd meg vele a kibelezett fehérpaprikát, tedd a hûtõbe, végy hozzá kenyeret, s ha jól áthûlt a cucc, szeleteld fel a kõrözöttes paprikát és már eheted is.Jó étvágyat!

#24 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 29. - 10:20

Ez jól hangzik Szertelen!De a mezõ vagy az erdõ közepén hol veszel te hûtõt? :D Vagy akkor túra elõtt fagyaszd be, és mire odaérsz, pont jó lesz :D tongue.gif

#25 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 29. - 17:09

idézet:
Eredeti szerzõ: Huxley:Pemmikán (szárított bölényhús, régi indián recept): [/QUOTE]És a Walter Ranch Tatankáját vagy Tankarankáját használjuk fel alapanyagnak?

#26 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 30. - 8:35

Sok minden elhangzott itt, de egyik sem igazán oké. Mint öreg, kipróbált túrázó elmondom nektek a legtutibb tutit!Fogjátok meg a brifkót, s tegyetek bele egy marok zsozsót. Sem a brifkó, sem a zsozsó nem elég finom kaja, akár fõzzük, akár sütjük, de ha az útvonalat jól választjuk meg, akkor asztalnál, rendes tányérból megehetünk egy gulyást, vagy egy túrós csuszát vagy rántott csirkét, rántottát, fõtt virslit, miegymást.Ez a legpraktikusabb hadtáp logisztika. A brifkó és a zsozsó kis helyet foglal, s egyáltalán nem romlandó. (Leszámítva az inflációt!) Nem kell veszõdni, készülni, tanakodni, romlott ételt enni, szétkenõdött, a nyeregtáska belsejébõl kivakart, a szétázott papírzsepiktõl és wc papírtól csak részlegesen elválasztott kajával kibékülni.Konzerv? Ez elég jól hangzik, amíg az ember úgy nem jár, mint én a zöldborsóval. Katona koromban egyszer kiraktak másodmagammal lõtér õrnek Táborfalva környékén. És ott felejtettek! Két napig nem ettünk a haverommal semmit, s elõfelvételis katonaként nem mertük az õrhelyet elhagyni. Egyszer csak jött egy teherautó, s ledobtak nekünk két konzervet a porba, hogy: Netök gyerökök, ögyetök! Tüzet raktunk, s beledobtam a konzervet melegedni. A társam egy vadállat volt, hidegen befalta a székelykáposztát. Enyém volt a borsó, amit különben is mindig utáltam, s nem tudtam elképzelni, hogy hidegen megegyem. Talán majd flmelegítve - gondoltam. Késõn vettük észre, hogy a doboz már robbanásig melegedett. Sõt azon is túl! Az utált zöldborsókonzervet így egy nagy tölgyfa (ez alatt raktuk a tüzet) törzsérõl vakargattam le, s úgy ettem meg. Azóta gyûlölöm a zoldborsókonzervet, s mindenkit alacsonyabb rendû páriának tartok, aki ilyesmit képes a szájába venni. De 48 óra koplalás után, 19 évesen megettem. Ott és akkor utoljára.

#27 Szertelen

Szertelen

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 28 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 30. - 13:27

Sheriff!Ebben egyet kell értenem Veled, de azért járunk mi túrázni, hogy asztalról, tányérból, késsel-villával együk meg az elénk rakott étket??? Na ne máááár..Hol a feeling? Azt naponta megtehetjük otthon.Augusztusi túránk elõzeteseként szállásnézõben voltam, s mindenki 3 csillagos szobát kínált, de én 2 okból utasítottam vissza:1.túrán vagyunk, aludjunk szénában, szalmában vagy szabad ég alatt. Ágyban otthon is lehet aludni2.a borsos árakról nem is beszélve ;) Ez áll a kajára is. No nem mondom, hogy 1 hét alatt az ember nem kíván meg 1-2 rendesen elkészített és fogyasztható ételt. Nem is emberek lennénk, ha ez nem így lenne Posted Image Különben is Te, mint a westernesek istene, ne ajánlgass ilyeneket nekünk, földi halandóknak :D Üdv.: amárbeoltottmajdnemwesternesszertelen

#28 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 30. - 13:41

Hát én nem tudom, ti milyen emberek vagytok!A nyereg legjobb (magyar) tudomásom szerint arra való, hogy alatta húst puhítsunk. Minél több napos a túra, annál jobb lesz a hús. Nyammm :D Csak azt nem értem, hogy feledkezhettetek el errõl a receptrõl?! Posted Image

#29 Szertelen

Szertelen

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 28 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 30. - 13:48

Kedves Boka!Azt hittük, hogy ez mindenki számára 1értelmû.De ha már itt tartunk, a nyereg alatt lévõ ló elég nagy darab hús puhítás céljára??? :D :D Üdv.:akötözködõdögszertelen

#30 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 30. - 14:59

Egy több napos túra után, megpuhul a lovam?

#31 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 30. - 15:17

Mér'? Nem csak az emberek lehetnek puhányok, lehet, hogy innen ered a szólás? :D Amúgy meg a lovakat régen asználat után úgyis elfogyasztották Posted Image Na majd ha már nem csak csokinyúl, hanem csokiló is lesz :D

#32 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 30. - 15:32

idézet:
Eredeti szerzõ: BoKa:Hát én nem tudom, ti milyen emberek vagytok!A nyereg legjobb (magyar) tudomásom szerint arra való, hogy alatta húst puhítsunk. [/QUOTE]Kedves BoKa! Poén ide vagy oda, de rég bizonyítást nyert, hogy a nyereg alatt szállított hús nem kifejezetten élelmezési célokat szolgált honfoglaló eleinknél. Hanem rájöttek arra, hogy jótékonyan hat a nyers izomrost a hosszú idõn át nyereg alatt lévõ ló hátára, esetleg a nyereg által okozott sebekre.

#33 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 30. - 15:56

És mennyire találod elképzelhetõnek, hogy utána nem ették meg lovastul együt?? Posted Image

#34 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 30. - 16:20

Ha jól emlékszem, valahol olvastam, hogy az alfagel vagy hogyhíják a zselés nyeregalátétben levõ izét, na szóval annak a szerkezete leginkább az izomrostokéhoz próbál meg hasonlítani, mert az tudja leginkább megakadályozni a feltörést.

#35 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 30. - 22:48

Nagyon szeretem a sültkrumplit. Ehhez aztán nem kell sokminden, még alufólia sem, és még szét se kenõdik a nyeregtáskában (hacsak nem rohadtat ragad fel otthon az ember a sötétben). Finom még a sült kukorica, természetesen csakis rapsic-beszerzésben.

#36 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 31. - 7:54

Filly, Filly!Hát szabad ilyet? Csak nem lennél képes akár még szõlõt is dézsmálni párás, õszi reggeleken? Vagy lóhátról almát lopni? Csak, hogy tudd: ilyet nem szabad! Mi sosem szoktunk! Nem is tudjuk, hogy mi az a rapsic!

#37 zsezse

zsezse

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 251 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 31. - 8:51

OFF
idézet:
Eredeti szerzõ: mandula:Ha jól emlékszem, valahol olvastam, hogy az alfagel vagy hogyhíják a zselés nyeregalátétben levõ izét, na szóval annak a szerkezete leginkább az izomrostokéhoz próbál meg hasonlítani, mert az tudja leginkább megakadályozni a feltörést.[/QUOTE]Nekünk ez az alfagéles, zselés alátét baromira nem jött be, mivel a zselétokos szivacsalátét varrása, meg az alátét széle egy hatalmas púpot nyomott a ló hátára. Azóta nem használjuk, a hetes túrán is csak egyszerû szivacsalátét volt a nyereg alatt. Ezen kívül nagyon izzad a zselé alatt a ló, nincs ami elszívja a nedvességet. ON

#38 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 31. - 9:38

Figyelem, szolgálati közlemény! Te Idegön! Az, ki oly' kényes vagy fõztödre, miért nem nyilvánulsz már meg végre a receptkönyvben? Miért kell tolvajok (Filly), álszentek (Sheriff) semmitmondó és hasznavehetetlen dumáit olvasnom - ki nem állhatom õket! -, amikor Te is itt ólálkodsz naphosszat? Hát vétettem én ellened? Megbántottalak valaha is? Na jó, de ez nem lehet magyarázat a hûvös távolságtartásodra.Üdv: Prflh

#39 Idegen

Idegen

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 458 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 31. - 20:45

Hát hosszas unszolásra és noszogatásra megosztom véletek kedvenc receptjeimet.1.) Vörös boros, tejszínes, gombás marhalábszár pörkölt:Hozzávalók (8 személyre):2,5 kg sovány marhalábszár (mégjobb, ha borjú húsból készül az étek)1 kg vörös hagyma1 fej (nem gerezd) fokhagyma1 üveg száraz minõségi vörös bor (minél testesebb, annál jobb, de azért a barikolt borok inkább kisérõnek valók)1/2 kg csiperke gomba1 liter tejszín3 paradicsom1 zöld paprikamargarinpiros paprikaõrölt fekete borsmajorannarozmaringbazsalikomvegetaAz apróra vágott hagymát, a szeletekre vágott gombával együtt vajon megpirítom, majd hozzáadom a forró vízben héjatlanított nyolcba vágott paradicsomot és ízlés szerint alaposan megpaprikázom, megfûszerezem. A kockákra vágott húst hozzáöntöm és így már a pirítás során átjárja a fûszerek zamata. Sót nem használok, mert a vegetával helyettesítem aminek finomabb az íze. Sûrû kevergetések közben megpirítom a húst is, amíg mindenhol fehér nem lesz. Összerántja a pólusokat a forró zsiradék és így az ízek nem fõnek ki a húsból, hanem benne maradnak. A húst saját levében fõzöm, ameddig a leégés veszélye nélkül lehet, majd a vörös borral öntöm fel, hogy abban pácolódjon meg. Az esetek nagy részében vizet nem is használok, csak nagyon keveset, ha idõsebb a marha és nem puhul meg a borban. Mindíg nagyon kevés vizet használok, csak, hogy éppen le ne égjen, mert a végén a tejszín is még hígítja a szaftot. Ha már a hús megpuhult, utána öntöm hozzá a tejszínt és dobom bele a fokhagymát és a paprikát félbe vágva. (Vigyázni kell a paprikával, mert már jártam úgy, hogy erõs volt és ehetetlen lett az egész pöri.) Hamarabb a fokhagymát nem szabad bele tenni, mert elmegy az íze. A végén addig fõzöm, amíg a szaftja be nem sûrûsödik. Galuskával, esetleg fõtt krumplival tálalom, nyakon öntve egy nagy adag tejföllel. Ízlés szerint alma paprika, uborka saláta, vagy akár savanyú káposzta illik hozzá.A hozzá passzoló ital természetesen a vörös bor. Csak a vörös!!! Abból is ajánlanám mondjuk a Gere féle 98-as barikolt Cabernet Savignon-t, vagy bármelyik minõségi, testes, száraz vörösbort.Ez az elsõ recept, mint ahogyan azt mac mester írná: folyt.köv.Egyenlõre nincs több idõm. :(

#40 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 31. - 20:52

Na így, na!Faxom, telefaxom! Olyan éhös lettem, de mint a [cenzúrázva by Prflh]!!!