Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Körmölés, patkolás


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
42 válasz a témához

#1 stilles

stilles

    Új vendég

  • Kizárt tag
  • 15 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 8. - 21:59

Bár autódidakta módon sokmindent elsajátít az ember , meg is igazítom alovam körmeit / halkan megjegyzem : a patkót is felütöm rá/ , de biztosan volna még mit tanulni. Azért ez a kis bevezetõ mert hallottam , hogy Budapesten vagy annak környékén van egy Mester aki még tanítással is foglalkozik. Ha valaki tudná , hogy hogyan lehet õt elérnimegköszönném ha megosztaná velem a titkát.

#2 stilles

stilles

    Új vendég

  • Kizárt tag
  • 15 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 19. - 1:02

Hozzám szólok.!? :( A sok felesleges magamutogató , hivalkodó billenytyû csapkodáson kívül néha a segítõkész infó zár feloldása többet érne . :confused: Azt nem hiszem , hogy senki sem olvsta a fenti kérdést.Kössz.! http://cDOKUMENTUMOKKÉPEK0053

#3 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 19. - 1:10

Én nem tudok semmit. :( Szerintem ha valaki tudná biztos írna, vedd elõ újra majd a témát, hátha..... Posted Image Cav

#4 Blue

Blue

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 485 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 19. - 1:11

szia stilles!igaz én sem tudok neked segiteni, de engem is érdekelne. ;)

#5 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 19. - 9:43

Olvastam a kérdésedet cimbora. S írtam is volna neked egy magamutogatós billentyûzetcsapkodást, de nem értek a körmöléshez, nem ismerek tanító patkolókovácsot, nem volt semmi mondanivalóm a témához.Most jó?(Ja, hogy a többihez sem értek, amihez mégis írtam? Na és? Úgy tartotta úri kedvem!)

#6 Bazs81

Bazs81

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 258 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 19. - 20:22

Antalicz Mester The Best! :D

#7 Zsoltus

Zsoltus

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 2 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 22. - 15:17

Engem is érdekel a dolog!Szeretnék egy kováccsal társalogni, van egy újító ötletem a patkolással kapcsolatban!

#8 stilles

stilles

    Új vendég

  • Kizárt tag
  • 15 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 3. - 1:44

Ajánlom figyelmedbe Hencz Vilmost. Bp. Albertirsai út 4c fsz.3. Tel:06 1 263-7860 Röviden ennyi.

#9 zsolti

zsolti

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 20 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 25. - 12:44

Sziasztok! Ha valamelyikõtök Szolnok környékén lakik,az Nagy Józsefet nagy ívben kerülje el.Miatta várhatóan csak nyáron vagy õsszel ülhetek a lovamra.Az elõzõ gazdájánál õ körmölte és begyulladt a lába.

#10 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 25. - 16:24

Kedves Stilles!Lehet, hogy gorombán hangzik, de én már elég sokat olvastam/hallottam/láttam patkolást az elmúlt pár évben, de soha nem nyúlnék pataszabályozási szempontból a lovam patájához.Itthon sajnos sokan csinálják. A patkolás komoly dolog szvsz, nem kell túlparázni, de jobb helyeken évekig tanítják. Konkrétan például, ha szarul van megcsinálva simán kimehet a lovad ina. Patairhagyulladásról, patarepedésrõl nem is beszélve. Viszont a helyzet tényleg kétségbeejtõ: sok hüje, aki nemcsak a patáját cseszi el a lovadnak, hanem esetleg jól megveri, megpipázza, bebódíttatja tök értelmetlenül,

#11 Tanár Úr

Tanár Úr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 98 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 11. - 0:13

Én speciel kovács vagyok, de nem tanítok De tanácsolom, hogy Antalicz mestert hagyd ki.Én tanultan Hencz Vilmosnál én személy szerint kedvelem. De ha ténleg komolyan foglalkoztat a téma Keresd a Nemzeti Lovardában Dr Burucs Balázst õ a kovácsképzés szakmai referense.

#12 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 11. - 23:55

Kedves Tanár úr, aki speciel kovács!Csak zárójelben jegyzem meg, hogy az én lovamat Antalicz mester mentette meg, mikor kilépett a patájából. 4 állatorvos mondott le róla, mire Feri elõrukkolt egy ötlettel. Ez öt éve volt és a ló a mai napig mûködik!Nem reklámozni akarom, de ha én kihagytam volna, az a lovam életébe került volna!A másik meg, hogy nem tartom etikusnak, hogy gyakorlott "kollegádról" így nyilatkozz. Ez magánvélemény, lehet vitatkozni, de szerintem több jó kovács lenne Magyarországon, ha összedolgoznátok és nem egymást fúrnátok végkimerülésig.Lombardo

#13 Tanár Úr

Tanár Úr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 98 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 12. - 21:43

Mindenki az általa legmegfelelõbbnek tartott kovácssal patkoltasson. Nem hiszem, hogy bármi rosszat mondtam volna Antalicz Úrról, de nem hiszem hogy neki kellene tanítania.

#14 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 21. - 19:49

Lehet, hogy nem teljesen a témához tartozik, de mi van akkor, ha egy pacc minden gond nélkül feladja az elsõ lábait, simán lehet körmölni. De a hátsókat nem hajlandó. Nem rúg, csak ránehezedik a súlyával, hogy még 2 ember se tudja megemelni. Egy másik meg még az elsõket sem óhajtotta, a hátsókkal meg még rúg is. Aztán minden gond nélkül feladta az elsõket, meg lehetett körmölni. De legközelebb megint rúgott-vágott harapott még az elsõ lábaknál is, pedig tutkó, hogy soha nem vágtak bele a patájába. Ilyenkor mi van? :confused:

#15 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 22. - 8:07

Ez megint egy olyan tipikus probléma, ami a hozzá nem értésbõl keletkezik, és sok türelemmel, szakértelemmel, szeretettel, jutalomfalattal lehet orvosolni...Nem ráncigálni kell a lovat, erõvel úgyse fog menni. Végigsimítani a hátától a lábáig, és próbálni felvenni. Büntetni nem, csak jutalmazni. Illetve a büntetés nálunk egy hangosabb NEEE! felkiáltás szokott lenni. Posted Image Cav

#16 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 22. - 18:32

Cav: Az egyikrõl nem, de másikról tutira tudom, hogy sohasem volt bántva semmilyen formában. De az is tuti, hogy a másik se volt bántalmazva soha évek óta, mert mi nem bántottuk. Hogy elõttünk volt-e olyan, azt nrm tudom.

#17 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 23. - 8:35

A lónak az is bántás lehet, ha fel akarod VENNI a lábát. Õ nem tudja, hogy miért van, nem is tudod elmagyarázin neki. Azt kell elérni, hogy magától feladja. Meg kell nyugtatni õket, és próbálkozni óvatosan felvenni. Elõször csak annyira, hogy kicsit emelje meg, jobb nem közel állni, mert ha veszélyben érzi magát rúghat. Ha szorítod a lábát, az ugye a lónak abszolút veszélyhelyzet. Innen távolról nem lehet pontos receptet adni sajnos, nem látom mit csinálnak, hogyan. Az biztos, hogy jó megoldás, hogy csikókortól kezdve fel kell venni a lábát óvatosan, hogy hozzászokjon.Cav

#18 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 9:48

A patkó témában merült fel a dolog, azért kotortam elõ ezt a topicot...Számít szerintetek, ha 1 ló megrúg embert, vagy lovat, hogy van-e rajta vas? Szerintem max nagyon keveset, inkább semmit. Amatõr módon végiggondolva, ha ekkora ütést kap vki, akkor majdnem mind1, hogy pl. fából, vagy vasból volt-e amivel kapta!Kinek mi az álláspontja, indoka?

#19 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 10:02

Nem szeretném megtapasztalni egyiket sem, de a vasalt szerintem veszélyesebb a többinél.

#20 calypsoo

calypsoo

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.080 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 10:12

Szvsz a vasalt ló veszélyesebb.Amelyik a hátuljára is meg van vasalva, gondolj bele, ha rúg akkor a patkósarok is veszélyesen összekaszabolhatja a másik lovat.Meg a pata anyaga azért sokkal lágyabb mint a vas! Egész más szerintem, ha patkóval rúg meg egy ló mint anélkül. Olyan lehet mintha az öklöddel ütsz, aztán meg egy boxerrel...(Engem már rúgott hasba ló 3-4 hete szerencsémre patkó nélkül.... egyéb esetben 3méterrel lejjebb és fekve lennék mint jelen pillanatban.)

#21 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 10:16

Szerintem is veszélyesebb vassal!Engem egyszer pároslábbal rúgott meg egy ló!Többen mentünk le lóval a Dunára, egy valaki gyalog jött. Vele cseréltem és közben egy másik ló(Fanni) háta mögött mentem vagy álltam. Erre az a dög hátrarúgott. Nem volt jellemzõ rá, és még lovas is volt a hátán.A két patája, a két combomat érte és én a lendülettõl hanyattestem. Ez volt a szerencsém, mert szerintem ha ugyanez úgy történik, hogy fal van mögöttem, akkor annyi.Nem igazán fájt utána, de meglátszott a patanyom a bõrömön! (A lovasa, aki a tulajdonosa volt, meg sem bûntette, fenyítette. :mad: )Ja, itt a másik lovakat érõ rúgásokról van szó!?! Bocsi!

#22 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 10:20

Csuti! Lovat vagy embert. Úgyhogy a te történeted válasz Mandula kérdésére.Caly, ez meg hogy történt?

#23 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 10:26

Gyufa, olló, gázpalack.Az egyik nagy veszély gyerek kezében, a másik igen rosszul néz ki hasba akasztva, a gázpalack meg egyenesen terror támadás pontenciális eszköze! :D Fõleg ha nem a megfelelõ helyen hsználjuk!De ilyen veszélyt jelenthet a patkolatlan ló lába is ha rosszkor, rosszfelé jár el! :D

#24 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 10:30

A boxeros jó hasonlat, de többet számít, hogy hol, hogyan talál. Láttam süvítõs kajakból nyomott rúgást, meg tessék-lássék, menj már odébb hangulatút is.

#25 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 11:21

Tavaly(elõtt?) itt az egyik ló úgy megrúgta a másik lábát (patkolatlan rúgás), hogy már csak a virslibe tudták vinni, dupla nyílt törés... :( De patkóval tényleg veszélyesebb, összegasonlításképpen: fakalapács, vas kalapács.

#26 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 11:54

De egyébként hátul patkolt lovat nem szoktak karámozni társaságban, csak ha szinte kizárt, hogy rugdosódjon!

#27 Kriszti2

Kriszti2

    :)

  • Fórumtag
  • 641 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 12:09

Mandula,Azt kívánom, hogy soha ne rúgjon meg ló. Viszont az már biztos veled is elõfordult, hogy rálépett a ló a lábadra. Már akkor is érzékelhetõ a különbség. A patkós pata taposása sokkal fájdalmasabb, gondolom ez a rúgásra is él.

#28

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 20:28

Iiiiigen... PL a nyáron rálépett a saját, akkor még patkolatlan lovam is a lábamra, nem volt különösebb gond, viszont az egyik ismerõs lovacska is rámállt vassal és a jobb lábfejem azóta (talán június óta, késõbb biztos nem történt) is lila színekben játszik(!!!) és ha nyomás éri, akkor naggggyon tud fájni - még ennyi idõ után is. Posted Image És akkor még nem is rúgott meg! :D

#29 mókuska

mókuska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 186 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 29. - 10:29

Ikácska!Nagyon kellemetlen ha a ló rádnehezedik, nálunk is volt egy ilyen csikó, amelyik nem bírt három lábon megállni. A gazdájának azt tanácsolták, hogy ugorjon ki alóla. A ló majdnem elesett, de azóta tartja a lábát. Nem tudom, hogy ez jó módszer-e. Én ettõl tartva már néhány hónapos korában kezdtem a csikómmal a lábfelvételt és szerencsére szóra adja a lábát. Posted Image

#30 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 30. - 12:26

Rúgott már meg ló, vasalt is, meg mezítláb is, szerencsére nem nagyon.Nekem csak az volt az egész, ha attól tartok, hogy egy ló rúgni fog a karámban, min1, hogy van-e rajta vas vagy nincs, nem teszem a többi közé, ha 1 lóban bízom, akkor pedig ki rakom a többi közé vassal is. Más szóval, vszeg igazatok van, de a döntésemet ne az az 5% különbség befolyásolja a patkóval, ill. anélkül elkövetett rúgás között. (Mindkét esetben lehet a rúgás végzetes, vagy ártalmatlan.) Szvsz ez a "hátul vasalt lovat többi közé nem rakunk karámba", sokkal inkább elõítéletnek, mint megalapozott eljárásnak tûnik.

#31 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 30. - 18:54

Szerintem abszolut nem elõítélet, olvasd el a Tanulságos történetek topicot, és ezer meg egy példát olvashatsz arról hogy megbíztunk a lovunkban amit x ideje ismer(t)ünk, mégis baj törént. Sokan szokták azt mondani hogy 'még a döglött lóban sem', és könnyen lehet hogy igazuk van. Akárhogy is vesszük, állatokról van szó, akiket az ösztöneik, reflexeik, stb. vezérelnek, és ha a karámba megijednek valamitõl és pl. egy pánikolós ló mögött hirtelen megindul a többi vagy netalán az egyik neki is megy egy kicsit, nem megbízok-nem bízok meg kérdése lesz az, hogy ijedtében odarúg-e a másiknak. És ha vasalva van akkor meg ciki. :rolleyes:

#32 Palomino

Palomino

    Csillámlovas

  • Fórumtag
  • 1.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 1. - 20:24

Szerintetek mivel lehet megdumálni egy lovat, hogy nem fáj a hátsó láb körmölése sem jobban, mint az elsõké? Az Istenért sem engedi, hogy megkörmöljék a hátulját. Addig már eljutottam, hogy engedi fölvenni (bár az is attól függ, milyen kedve van), de amint hozzáér a kés, elkapja. Sajnos kiskorában senki nem tanította meg, mi az, hogy feladni a patát, így én emelgetem a párszáz kilóját egy ideje... Az elsõket már gyönyörûen adja, de a hátsóval nem boldogulok... Help :confused: Palo

#33 amigo

amigo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 986 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 2. - 9:27

[QUOTE]Eredeti szerzõ: Palomino:[QB] Szerintetek mivel lehet megdumálni egy lovat, hogy nem fáj a hátsó láb körmölése sem jobban, mint az elsõké? Az Istenért sem engedi, hogy megkörmöljék a hátulját. Addig már eljutottam, hogy engedi fölvenni (bár az is attól függ, milyen kedve van), de amint hozzáér a kés, elkapja. Sajnos kiskorában senki nem tanította meg, mi az, hogy feladni a patát, így én emelgetem a párszáz kilóját egy ideje... Az elsõket már gyönyörûen adja, de a hátsóval nem boldogulok... Help :confused: Szia!Nem tudom hogy segitek-e neked ,de azért le irok egy esetet ami velem történt meg.Van egy holsteni kancám aki három éves korában került hozzám teljesen nyers állapoptba.Direkt olyan lovat akartam ,amivel még senki nem foglalkozott,ugyanis akkoriban tanulmányoztam a Monti Roberts féle modszert könyvbõl ,és kazettáról ,és szerettem volna kipróbálni hogy müködik-e vajon.Na ez a ló megfelelõ partnernak bizonyult ,a lábait nem adta abszolutt ,sõtt.Azzal kezdte hogy az elsõ két hétben kb.tizszer akart fejbe rugni ,de célirányosan. Amikor sertepertéltem körülötte nagyon aranyoska volt,de amikor pozicióba került ,már rugott is.Két hét szoktatás után elkezdtem a Monti papát nyomni neki.Körkarám (ismered a modszert),lefáraszt,és utánna lábszedegetés.Igaz a hátsó lábat elõsször a hasa félé vettem fel,majd miután szépen adta ,akkor felvétel után gyengén kopogtattuk piszkáltuk stb.Egyhét után szépen adta .Persze volt benne néha egy kis hiszti is ,amikor elfelejtette,hogy ki a fõnök ,na olyankor rákentem az okoságmagot a lábfejemre ,és a mellkasán keresztül beadagoltam neki ;) az elsõ körmölésnél már ugy állt mint katiban a gyerek.üdv amigo

#34 Neduddki

Neduddki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.889 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 2. - 20:59

Van valakinek valami anyaga a gumipatkóról? Miért jobb/rosszabb, mint a normál?

#35 Palomino

Palomino

    Csillámlovas

  • Fórumtag
  • 1.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 5. - 23:44

Amigo!Úgy nézem sok-sok gyakorolgatással nálam is lesz eredmény. Már ki tudom kaparni a hátsó patáját is, de fél percnél tovább nem hagyja, hogy piszkáljam. Valószínûleg ezen gyakorlással lehet javítani, de nem tudom, azt vajon tûrné-e, hogy a kovács lecsípkedjen a patájából. Azért az merõben más érzés lehet, mint egy patakaparás, még ha egy kis kocogtatással vegyítem is.Amúgy azt már régóta akartam kérdezni valakitõl, hogy az a körkarám az olyan, mint amilyennek "Monti papa" leírta? Úgy értem építettetek külön egy olyan karámot, amibõl nem lát ki a ló? Még sehol nem láttam ilyet, amikor pedig sima körkarámmal próbálkoztam, onnan folyton kifelé sasolt a ló és még véletlenül sem rám figyelt. Itt adtam fel a Montyzást. Posted Image Amúgy a lefárasztás is bevált, mert egy 2 órás terep után már nem nagyon rángatta a lábát, 1x feladta, de utána fel sem emelte :D Azért megéreztem a hátamban, amikor azzal a röpke pár száz kilójával rámtámaszkodott...Köszi a tippeket!Üdv: Palo

#36 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 6. - 0:08

Szerintem nem olyan nagy gáz, ha kilát a ló a körbõl, csak akkor több vele a munka. Sõt igazából futószáron is mûködik a dolog, csak gondolom a körkarám kényelmesebb, meg könnyebben megérti a ló, hogy nincs hova menekülni. Ha nem figyel rád a ló, akkor kicsit erélyesebben kell fellépni, hogy tudja, nem csak üres fenyegetés az, ha hajtod.

#37 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 6. - 6:43

Amigo! Amíg nem írtad le, hogy az okosságodat a lábfejedre kened és a mellkasán keresztül adagolod neki, addíg szimpatikus voltál. Azóta nem!

#38 Hahóka

Hahóka

    Új vendég

  • Kizárt tag
  • 17 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 6. - 7:26

Hi és Halló Furiosó!Nem Amigo védelmében, de hozzászólok!Amigo is jó nagyot tudhat adagolni, de szerintem a saját társai az Ö 5-600 kg-os testtömegükkel annak a többszörösével nevelgetik a rakoncátlan barátjukat.Igaz ez most nem egy patentrecept de ha ezt így kezeled ( mert nem tudod hogyan tovább )és te ezzel a lórugást elkerülöd akkor a "félhivatalos" puszi puszi Pacika utállak mert VERED a lovat vélemény lepereghet rólad. Hozzá kell tennem hogy az Appaloosa Ranchon inkább a Natural Horsemanship elvei szerint neveljük lovainkat.Hahóka

#39 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 6. - 8:35

Hahóka.Ha az a "lovas okosság" elfér a lábfejben, sõt kenetként is ...Ezt az okosságot nem kéne reklámozni.Az "én rúgok" elõbb elv csak az erölködés eszkalálódásához vezet. Jó magyar hagyományok szerint neveltlovaknál semmi értelme az erõlködésnek.Csak gügyögni, és tutujkázni se szabad. Ez két véglet.

#40 Hahóka

Hahóka

    Új vendég

  • Kizárt tag
  • 17 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 7. - 7:54

Fec!Jogos lenne a taps, ha a Magyar hagyományok szerint nevelt lovak a Magyar hagyományoknak megfelelnének!Úgy érzem hogy most kezdünk újra lovasokká válni mert 1945 után megszünt a lovas élet mint olyan.Abba igazat adok hogy a lábfejkezelés nem lehet a megoldás. Most olvastam egy beszélgetést,Monty Roberts-el Western Pferde Journal sept/okt kiadásában, és itt újra rájöttem hogy az Amik (USA) mennyire elöbbre vannak az álltal hogy náluk a lovazás mindig jelen volt és talán mint kultúrörökséget is kezelik. Ugyan most elkalandoztam, de valóban se ez se az nem az igazi megoldás. Ami a lényeg az a rendszeres gyakorlás és ehez tartozik a lábfelvétel is.Hahóka [ Október 07, 2003, 07:58: Az üzenetet átszerkesztette: Hahóka ]