Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Allergia és egy új kezelési módszer


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
252 válasz a témához

#1 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 9. - 15:31

Akik még nem ismernék esetleg a helyzetet... Misty egy Quarter horse kanca, 2007 õszén került hozzánk az USA-ból.
2008 nyarára elkezdett köhögni, és pár félrediagnosztizálás- valamint kezelés után kiderült, hogy allergiás.
Az idei nyarat az injekciózásával, gyógyszerezésével,gyógynövényezésével, házi praktikákkal és sok kérdéssel töltöttük.

Végre találtunk egy lelkiismeretes állatorvost, aki felismerte a bajt, szerette is volna meggyógyítani és megtett minden tõle telhetõt, nem csak a karámon könyökölve diagnosztizált. Az erõfeszítéseinek köszönhetõen úgy ahogy sikerült Misty állapotát szinten tartani. Voltak párásabb, fülledtebb napok,mikor azt hittük, megfullad. Felületesen és nagyon gyorsan, aprókat lélegezve vette a levegõt. Megmozdulni sem akart. Nem szaladt a többiekkel, állt egy helyben a sarokban és próbált levegõt venni. Aratáskor köhögõrohamai voltak. Volt, mikor folyt az orra, volt mikor semmi baja nem volt. Ezek a napok lettek egyre ritkábbak. Az injekciók,gyógyszerek mellékhatásai miatt a ciklusa teljesen felborult, nem sárlott, majd késõbb nem vemhesült. Biztosan van sok ló, amely ezerszer rosszabb állapotban van nála. Nekünk sosem volt sem allergiás, sem kehes lovunk, és nem tudtuk nézni, hogy néha mennyire szenved annak ellenére, hogy állandó kezelés és állatorvosi felügyelet alatt állt.

Állatorvosunk hívta fel figyelmünket egy viszonylag újnak mondható módszerre, az immunterápiára. Biztosan van olyan itt, akinek ez teljesen magától értetõdõ, én még sosem hallottam róla elõtte.

A hivatalos leírás:
Vérbõl történõ allergén-vizsgálatra többféle módszer létezik. Az amerikai SPECTRUM LABS a jelenleg legkorszerûbbnek tartott, általa szabadalmaztatott SPOT-technikával végzi a meghatározásokat.

Az allergogram alapján elkészített oldatsorozattal, a megfelelõ protokoll szerint kezelt állat immunrendszere, egyre kevesebb IgE-t termel az adott allergénnel szemben, így csökkennek, majd megszûnnek az allergia tünetei. A kezelést 9 hónapig kell folytatni, majd ezt követõen havonta csak egyszer kell emlékeztetõ injekciót adni.

Vagyis: vért vesznek a lótól, 91 allergénre elvégzik az allergia tesztet és az eredmények alapján összeállítanak egy egyedre szabott szérumot, amit aztán 9 hónapig minden nap adagolni kell neki az elõírásoknak megfelelõen.

Nos ebbe vágunk bele. Úgy gondoltam írok egy napló-szerûséget, hetente megvizsgálom Misty állapotát és leírom az esetlegesen bekövetkezõ változásokat. Hátha lesz egyszer még valaki itt, akinek ez segíthet valamiben.

Nem tudjuk,milyen eredménnyel fog zárulni a kezelés,azt sem,az egész hogyan fog történni egyelõre. Annyit tudok, hogy a minimum az 1-2-3 hónap, mire valamilyen változás is észlelhetõ a lovon.

Egy a biztos: kedd reggel megy a vére a laborba. És õszintén remélem,hogy tudunk rajta, neki segíteni. Mert megérdemli.

Posted Image

Edited by Chilly, 2008 november 9. - 15:38.


#2 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 9. - 15:40

Sikerülni fog :yeah:

#3 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 9. - 19:42

Nagy drukk Nektek, és nagyon örülök, hogy belevágtok, meg annak is, hogy megosztod itt a tapasztalatokat! Talán többünknek erõt ad,és kedvet, hogy belevágjon! :ang: :)

#4 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 16. - 18:45

A vére sajnos nem jutott el a laborba, ugyanis az ülepítés után sikerült összekeverni újra a savóval, így az a minta ment a kukába. A héten Doki is meg én is Pesten voltunk, így nem tudtunk újra vért venni, csak ma. Szóval helyesbítve a dolog: a vére holnapután megy a laborba. Nem merem biztosra mondani... :D Viszont ezúttal megvan a savó (rábíztuk Dokira a szakszerû leszívását :)), és már csak azon kell izgulni, hogy ne folyjon ki és ne hagyjam el. A mai nap a légzése egészen visszaállt normálisra, nem sípolt és nem kapkodta a levegõt, szépen, lassan és mélyen lélegzett. Érthetetlen okokból, mert a héten egész héten sokat köhögött és elég nehezen vette a levegõt, még a múlt hét vasárnapi szteroid injekció ellenére is. Ma lovagoltam rajta egy nagyon kicsit, nem fújtatott és nem köhögött. A légzésének javulásának köszönhetõen többet szaladgál, lefogyott kicsit és kergeti a kutyákat (felfedeztem benne a cow sense-t is és most már értem Bubi honnan örökölte ezt. :) Õ a nap 24 órájában tudott a kutyákkal kergetõzni). Szóval holnap reggel viszem magammal a savót Pestre, és kedd reggel megyek a laborba.

#5 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 16. - 20:26

HA ez az aminek látszik, egy egyre növekvõ koncentrációjú oldatsorozatról beszélünk. Embernél régen létezik, a tavaszi, igen súlyos allergiámat egy ilyen - anno sok évig tartó - kúra szüntette meg úgy, hogy sok éve semmi fenntartóra nincs szükségem. Legyen ez biztatás. :) (lett helyette õszi allergiám, persze a kettõ közt semmi kapcsolat nincs :D ) Alapvetõen az elv elég közel áll a homeopátiához, amit viszont én soha nem próbáltam, pedig az is sokak szerint hatékony. Chilly, tehát titrálós dolog ez? Mindegy mikor kezded a lónál? Embernél baromira nem az ugyanis.

#6 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 17. - 11:07

OSH, igen, az. Amennyire utána tudtam olvasni és láttam képeket, három különbözõ összetételû oldat (három különbözõ színû kupakkal jön majd, hogy mi is értsük :D), mindegyiket a kezelés meghatározott szakaszában, meghatározott idõben és napon kell adni és naplót vezetni róla. Szóval elvileg az sem mindegy, hogy mikor adod be, reggel vagy este. Meg hogy hova. Én is kérdeztem, mikor a legjobb elkezdeni. Doki beszélt az illetékes állatorvossal, aki kicsit otthonosabban mozog a témában, és azt mondta õsszel kellene. Vagyis most. Eredetileg tavasszal akartuk mi is (mondjuk fogalmam nem volt róla, mikor kellett volna).

#7 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 17. - 17:48

Szia! Nagyon hasznos a téma, kiváncsian várom a folytatást. Szorítok.

#8 maugly

maugly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.943 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 18. - 9:35

Drukkolok! A jobbanléthez: együttérzek vele. Nekünk, allergiásoknak a kevesebb párás hideg mindig ajándék. :) (...és legalább hallok olyan módszerrõl, ami nekem is jól jöhet... :D )

#9 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 18. - 11:07

Nagyon köszönjük a bíztatást mindenkinek. :) Eljutott a cucc Budaörsre,bár kissé kalandos volt - miért is ne. :rolleyes: Miután elaludtunk és késve indultunk a kocsiban (már ekkor kezdtem izgulni, mert hatalmas dugó is volt reggel) eszembe jutott, hogy mindent elhoztam magammal, csak a lényeg maradt otthon, a savó. :D Kocsi leparkol tilosban, kiugrok, futottunk vissza az utcában,a lépcsõn, fel az emeletre. Én pánikoltam, Máté meg faltól falig sunnyogott és egy képzeletbeli pisztolyt fogva "biztosította nekem az utat" a lépcsõházban, végig azt hajtogatva, hogy "Meg kell szereznünk a szérumot bármi áron is, Misty ügynök élete függ tõle! Menj elõre, majd én fedezlek!" Na mindegy, odaértünk végülis. Dr. Szaniszló Ference egy szimpatikus állatorvos, kissé halkszavú. Kérdezgettem tõle egy s mást, elmondta mi fog történni és mi is ez az egész dolog pontosan és hogy kb. 2 hét múlva lesz eredmény. Külön végeznek allergia tesztet takarmányban fellelhetõ allergénekre, legelõn lévõ növényekre és azok virágporaira (mindenféle füvek, perjék, stb.) és élõsködõkre (atkák pl.). Az eredmények tükrében pedig majd meg kell beszélnünk a továbbiakat. Ha meg lesz az eredmény csatolom majd a dokumentumot róla ide. Kíváncsi vagyok. Egy pár allergénben 100%-ig biztosak vagyunk (por pl. De az is feltûnt, bár ebben nem vagyok biztos, hogy mintha egy fokkal rosszabbul lett volna a gyógynövény etetésekor. De ez nem biztos. Sokszor már szerintem csak benéztem dolgokat. Mindenesetre abban olyan sok növény van, hogy elõfordulhat, hogy valamelyiket nem kedveli). Dr. Szaniszló azt mondta hozzá 20 ló vérét hozták eddig ezügyben, ebbõl 19 meggyógyult és egynek csak javult az állapota (azt mondta õ nagyon rossz állapotban is volt, rosszabban, mint a többi). Mau, ha jól tudom embernél ez már bevált módszer.

#10 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 18. - 11:28



Dr. Szaniszló azt mondta hozzá 20 ló vérét hozták eddig ezügyben, ebbõl 19 meggyógyult és egynek csak javult az állapota (azt mondta õ nagyon rossz állapotban is volt, rosszabban, mint a többi).




Hát, ez nagyon jól hangzik.Mi most remekül vagyunk( kopp-kopp), a vizezett széna-angol box-karámozás-bisolvon egyenlõre annyira bevált, hogy gyakorlatilag teljesen tünetmentes.Tejesen egészséges ló látszatát kelti munka közben is.A nyári közepi vizsgálati eredményeket olvasva a dokim megkérdezte, biztosan ugyanaz a ló e.Ha jövõ nyáron visszatér az allergia, õsszel mi is belevágunk!
Addig is nagy drukk Nektek!! :ang:

#11 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 19. - 11:22

...
Én is kérdeztem, mikor a legjobb elkezdeni. Doki beszélt az illetékes állatorvossal, aki kicsit otthonosabban mozog a témában, és azt mondta õsszel kellene. Vagyis most. Eredetileg tavasszal akartuk mi is (mondjuk fogalmam nem volt róla, mikor kellett volna).


Ja. Azért ilyenkor kell elkezdeni ezt a tipusú kezelést - deszenzibilizálás - mert ilyenkor a legalacsonyabb a pollen- vagy allergénkoncentráció. Ugyanis ha akkor kezdi az ember, amikor kívülrõl is terhelve van a szervezet, esélyes hogy úgy marad a talajon. Ugyanígy, ha kimarad egy kezelés, vissza kell titrálni, tehát nem szabad folytatni, mintha mi sem történt volna. Én laza voltam - mit nekem ez az apróság - egy hét kihagyás után nyomtam a következõt, olyan anafilaxiás rohamom lett, hogy dúrva. Vérnyomás le, pulzus fel, feküdtem a padlón, asztalon a lábam, a Kollégák meg döntötték belém a kávét. Ugyanez történik, ha tavasszal kezdi a dógozó.

Szerintem érdemes arra is figyelned, hogy mikor szénáznak - por az istállóban, ha arra is érzékeny. De miután abban a porban van minden én tuti a lehetõ legtávolabbi idõpontban nyomnám.

Lónál is bõr alá kell nyomni? Mert embernél ha beljebb csúszik - izomba - az is csúf véget érhet.

Komplikált egy macera, de szerintem megéri.

#12 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 19. - 12:11

Amennyire tudom bõr alá kell igen. Ha jól értettem itt is van olyan, hogy egyszer farba, egyszer nyakba. Viccesnek tûnik, de nem mindegy, hogy ha az elõzõ adagot reggel adtad,a következõt mikor fogod és hova. Szóval igazából mindennek nagy jelentõsége van. És ha rosszul csináljuk, semmit nem ér az egész. Sõt, még ronthatunk is rajta. Mikor Misty nagyon vacakul lett néhány héttel ezelõtt, hívtam az orvost és ugyanezt mondtam el neki, hogy lehet, hogy õsszel jobb lenne, kisebb a pollen koncentráció és józan paraszti ésszel végiggondolva ez a logikus, hogy ha már úgyis terheljük a szervezetét, nem tenne jót, ha a környezetében ugyanez venné körül (vagyis kívül-belül allergén veszi körül). Ekkor mondta, hogy azóta õ is beszélt Dr. Szaniszlóval és Dr. Túrival (õ a dunaföldvári állatkórház tulajdonosa és vezetõ állatorvosa), és õk is azt õszt tanácsolták mindenképpen. A szénázás mindig úgy törétnik,mikor Misty nincs ott, és utána lelocsoljuk. Vagyis mire beér a helyére, nem porol. Meg amúgy sem bokszban vagy zárt heyen van, van egy saját kis karámja és kint eszi a szénát is.

#13 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 19. - 18:15

megkérdezhetem,hogy mennyibe kerül ez az egész? Egyenlõre hozzávetõlegesen ,de majd a végszámla is érdekel...puszta kíváncsiság.

#14 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 19. - 18:17

Hozzávetõlegesen 100.000 Ft. Egészen pontosan nem tudom,szerintem kevesebb lesz.

#15 doktorferi

doktorferi

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 15 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 24. - 19:24

Sziasztok, Csak szeretném megjegyezni, hogy mi most fejeztünk be egy 24 hetes kúrát, a nyáron kezdtük el egy fiatal lónál, aki gyomokra illetve egy vérszívó légyre volt allergiás. A kezelések elsõ 2 hetében jelentkeztek korábbi kiütések, de azóta a ló teljesen tünetmentes, javaslom én is ezt a kezelési formát. Egy friss francia kutatás alapján a lovak jelentõs részénél atkák okozzák a - Kehesség, COPD, RAO - problémáit. Javasolják ilyen lovaknál az istállóban UV-lámpák kihelyezését. üdv mindenkinek

#16 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 24. - 20:17

Annyira nem újkeletû, elég régóta létezik ez a módszer állatoknál is, kutyát már 10 éve is kezeltem így. Kíváncsi leszek a végeredményre, nekem van jó és rossz tapasztalatom is vele, a saját lovamnak pl. semmit sem javított az állapotán, és a gyógyultaknál is gyakran van visszaesés, hogy újabb kúrára szorul az állat, és nem 100%-os a gyógyulás. Persze van olyan is (100%-os) :D :)

#17 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 24. - 21:32

Nem ígért senki 100%-os gyógyulást. Sõt, a kezelés után minden hónapban emlékeztetõ oltást kell kapnia.

#18 Szélvészcsajszi

Szélvészcsajszi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.112 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 27. - 11:25

Sziasztok, hogy van Misty? Ha jól értettem az allergia vizsgálathoz 1 sima vérvétel szükséges? Ez már benne van a kb 100ezres nagyságrendû árban vagy az csak a kezelés költsége?

#19 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 30. - 20:40

Hát,sajnos ,ehhez a témához hozzá tudok szólni,együtt tudok érezni Chilly bajával.Ugyanis nekünk is van egy allergiás lovunk,most kezdtük a kezelését.Õ folyton vakaródzott,meglátta a vakarót,dõlt az emberre,tolta oda magát,hogy"na,vakarjál már meg"!Kiderült,hogy bogár-széna- és porallergiája van. :nem: Most jött Németországból a szuri egy vagyonért.Fél évig hetente kell böködni,utána majd a szintentartó injekciókat fogja kapni :hupp: Ráadásul kétféle injekciót kap,úgyhogy nyak egyik-másik oldala is igénybe van véve egy alkalommal :( ezt csinálja minden pucolásnál :D Posted Image

Kicsit nagy lett a kép.de valahogy a köztes állapot nem megy.Bocsi érte

#20 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 1. - 16:17

Holnap letelik az a két hét, amennyit mondtak a teszt eredményére.

#21 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 2. - 6:36

Mit mondott a teszt :confused:

#22 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 5. - 15:30

Megérkezett az eredmény, kicsit elkeseredtünk... :( Otthonról beszkennelem majd. Elöljáróban annyit, hogy a 91 allergén közül 19-re pozitív lett az eredmény és 7 határeset.

#23 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 5. - 16:04

Hát ez nem túl jó hír, de lehetne rosszabb is Edó. Sikerülnie kell ;)

#24 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 5. - 17:40

Rosszabb akkor lenne, ha még több dologra lenne allergiás...

No de próbáljuk objektíven szemlélni az egészet. A következõ dolgokra lett pozitív a teszt:

Füvek:

- csomós ebír
- csillagpázsit
- fenyer cirok
- pelyhes perje
- határértéken: nád

Gyomnövények:

- fehér libatop
- parlagfû
- aranyvesszõ
- pitypang
- határértéken: üröm

Fák:

- rezgõ nyár
- boróka
- közönséges mogyoró
- fehér fûz
- határértéken: tölgy

Gombák:

- cladosporium
- monila
- chaetomium
- phoma
- penicillium
- határértéken: cephalosporium

Ételek:

- melasz
- legelõ keverék (csillagpázsit, mezei komócsin, rozs)
- zab
- szója
- határértéken: lucerna

Épületen belüli tényezõk:

- határértéken: kaliforniai szikvója fenyõ forgácsa

Rovarok:

- határértéken: szúnyog

Takarmány:

- kukorica pollen
- árpa pollen
- határértéken: búza pollen

Átgondolva az egészet, tulajdonképpen minden olyan dolog allergiás reakciót vált ki a szervezetében, amely vagy a táplálékában van, vagy a levegõben.

Nem tudjuk a szénáját átszálazni sajnos. A tanya mellett szántóföldek vannak, folyton bevetve valamivel (kukorica, búza, árpa, amikre allergiás). Ezt sem tudjuk kiiktatni. A hegyi legelõ nem opció.

A lucerna szénát és a zabot elhagyjuk a takarmányából, illetve a zabot árpával helyettesítjük.

A többivel még nem tudjuk mit kezdünk, végig kell gondolni. Doki felhívja most Dr. Szaniszlót, hogy hogyan tovább akkor.

Átgondoltuk apával és arra jutottunk, hogy valószínûleg néhány dologra allergiás erõsebben, és a legyengült immunrendszere túlreagálva válaszol pár másik dologra is, de nem ugyanolyan intenzitással.
Valamint hogy jó ez az allergia teszt, de azt hiszem ha én, mint nem allergiás bemennék egy tesztre valahova, magam is meglepõdnék az eredményen valószínûleg.

Öröm az ürömben: a kaliforniai szikvója fenyõ forgácsa bek@ph@tja, ettõl az egytõl nem félünk. :D

Valamint megkérném az itt jelenlévõ növényes agronómusokat vagy állatorvosokat, hogy a gombás részt fordítsák le emberi nyelvre. Köszönöm.

Edited by Chilly, 2008 december 5. - 17:53.


#25 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 6. - 18:29

Ahogy elnézem a Te lovad is allergiás mindenre,ami egyébként a lóhoz tartozik. :hupp: Mi is gondolkodtunk,hogy átszoktatnánk husira,széna helyett.Mi már két szurit beadtunk neki,de azt mondták,hónapok múlva fog látszódni az eredmény. :o

#26 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 7. - 19:23

Chilly! Én magam allergiás vagyok, ezért aláfeküdtem egy ilyen tesztnek pár éve.Annak ellenére, hogy csak a parlagfûszezonban vannak allergiás tüneteim, az év többi szakaszában semmi bajom, mégis hatalmas mennyiségû allergénre lett pozitív a próba.Többek közt pl, macska, kutyaszõrre.Kutyával, macskával élek együtt, SOHA egyetlen tüsszentés sem volt. Ezek mellett rengeteg gyomra, egyéb illatszer adalék anyagra mutatott allergiát, pedig ezek soha azelõtt, és azóta sem voltam érzékeny! Ezzel csak azt akartam mondani, hogy a teszt lehet, hogy mutat allergiát, de a bajt ezek közül valószínûleg csak 1-2 dolog okozza! Drukkolok továbbra is! :ang:

#27 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 7. - 22:21

Én magam allergiás vagyok, ezért aláfeküdtem egy ilyen tesztnek pár éve.


Küldenél nekem egy magánt errõl a dologról?
Pici korom óta szenvedek vele, és azt kell mondjam egyre rosszabb.

#28 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 8. - 10:48

lilith, ezt beszéltük mi is apuval. Hogy valószínûleg van pár dolog, amire tényleg allergiás, erõsen, és a többit meg hozza magával. Tudom, hogy nem hangzik túl szakmaian, de mégis így gondolom.
Van pár dolog, aminek az értéke magasabb lett, azokat megpróbáljuk elhagyni a takarmányozásából - van amit el is tudunk, nem csak megpróbáljuk, mint pl. a zab -, a többire pedig elkészül majd a beadandó oldat.

Teszt eredménye

#29 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 8. - 20:11

cladosporium = fonálpenész
monila = fákon (általában gyümölcsfákon) élõsködõ gomba
chaetomium, penicillium, cephalosporium = penészgombák
phoma = passz :D ez is vmi növényélõsködõ

(penicillium = a „klasszikus” openicillin termelõ penész nemzetség(?) )


Nagyon sok mindennél van ún. keresztallergia. Keresztallergiát kiváltó anyagok kémiai szerkezete nagyon hasonló az "eredeti" allergiát kiváltó anyagéhoz, a szervezet nem tud különbséget tenni és hasonló allergiás reakciókat produkál, fõként az allergia elõrehaladottabb állapotában. Például embernél a parlagfû a görögdinnyével keresztallergiát ad, így a dinnyeevés hasonló tüneteket vált ki, mint a parlagfû, pl. tüsszögés-rohamokat idéz elõ. Elõfordul, hogy az illetõ dinnyére nem allergiás, ám meglévõ "parlagfû nátháját" jelentõsen felerõsítheti.

Edited by lisawica, 2008 december 8. - 20:56.


#30 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 8. - 20:24

Nagyon sok mindennél van ún. keresztallergia. Keresztallergiát kiváltó anyagok kémiai szerkezete nagyon hasonló az "eredeti" allergiát kiváltó anyagéhoz, a szervezet nem tud különbséget tenni és hasonló allergiás reakciókat produkál, fõként az allergia elõrehaladottabb állapotában. Például embernél a parlagfû a görögdinnyével keresztallergiát ad, így a dinnyeevés hasonló tüneteket vált ki, mint a parlagfû, pl. tüsszögés-rohamokat idéz elõ. Elõfordul, hogy az illetõ dinnyére nem allergiás, ám meglévõ "parlagfû nátháját" jelentõsen felerõsítheti.



Úristen!Te aztán nagyon nyomod ezt a témát :)

#31 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 9. - 3:36

Kiccsaj, ne kettyennyé el! Én a magam részérõl örülnék, ha csak ekkora százalékban lennék allergiás, oszt mégis itt vagyok. Nyomjátok bele a deszenzibili sort minél hamarabb. Ami a fentiekbõl lényeges, az annyi fõleg, hogy figyeljél a penészre, akár alom, akár kaja. HA ezekben nincs - máshonnan szerzitek be pl - egy hét alatt lehet elmúlik az egész. ( a fóma az un szárrákot okozó gomba, elsõsorban a repcét támadja.)

#32 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 9. - 11:50

Hát,próbálom pozitívan szemlélni a dolgot,csak nehéz, mikor látom ahogy fullad meg kínlódik. Közben meg olyan lelkes, szalad a többiekkel, játszik a kutyákkal, és mikor már nagyon nem kap levegõt, félreáll és nézi, ahogyan a többiek tovább szaladgálnak. :( Emellett a két vetélésében is gondolom szerepet játszott az állandó zihálása. Látszik rajta, hogy szívesen dolgozna, csak hát nem bírja annyira. :( Tök lelkes lesz mindig, mikor felülök rá és nagyon próbálkozik megfelelni, kanca létére. :) Doki beszélt Dr. Szaniszlóval és Dr. Túrival is, megrendelték az oldatot, ami elvileg karácsony elõtt ideér még és megkezdhetjük a kezelést. Az állatorvosok jobban izgulnak meg szorítanak, mint mi. :D Köszi lisa!! Penészes takarmányt soha nem etettünk még meg a lovainkkal, ha a szénabála külsõ része az volt az állás miatt, azt leszedtük és elégettük mindig. Igyekszünk a lehetõ legkisebb esélyt adni bármilyen megbetegedésnek is, mindenféle szempontból. Ez 15 éve így van. Ami fura lehet még, hogy mielõtt megvettük a telket, ahol most a lovak vannak, az elõzõ tulaj hozatott rá földet, mert elõtte sok törmelék volt rajta és nem nagyon maradt meg sem a fû,sem más egyéb növény. És ez a föld állítólag egy gombákat tenyésztõ üzembõl vagy mellõle származott. Mikor esik az esõ mindenféle gomba kezd el nõni mindenhol, amit kirúgdosunk apuval és elhordunk.

#33 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 11. - 21:35

Úristen!Te aztán nagyon nyomod ezt a témát :)


Állatorvos :dev: :) :ang:

#34 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 12. - 17:19


Állatorvos :dev: :) :ang:



Bocsi,ezt nem tudtam. :huh:

#35 iBIza

iBIza

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.273 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 16. - 11:09


Ami fura lehet még, hogy mielõtt megvettük a telket, ahol most a lovak vannak, az elõzõ tulaj hozatott rá földet, mert elõtte sok törmelék volt rajta és nem nagyon maradt meg sem a fû,sem más egyéb növény. És ez a föld állítólag egy gombákat tenyésztõ üzembõl vagy mellõle származott. Mikor esik az esõ mindenféle gomba kezd el nõni mindenhol, amit kirúgdosunk apuval és elhordunk.


Nem vagyok nagy szakértõ, de úgy tudom, azzal, hogy a földbõl kiálló gombarészt megsemmisítik ("kirúgdossuk"), még nem szûnik meg a gomba. A gombafonalak a föld alatt vannak, a spórák is oda szóródnak és kezdenek fejlõdni. Sõt, van olyan gomba (és ez a több!), aminek nincs "kalapos" megjelenési formája. Biztos van valamilyen módszer, amivel a talajból ki lehet írtani a gombás fertõzést.

#36 houdini

houdini

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 214 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 16. - 11:55

Biztos van valamilyen módszer, amivel a talajból ki lehet írtani a gombás fertõzést.


Csakis a CANESTEN jöhet szóba! :dev:
De elég sok kell belõle! :D

#37 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 16. - 19:13

Az másféle gomba :gm:

#38 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 16. - 19:15

Hát,próbálom pozitívan szemlélni a dolgot,csak nehéz, mikor látom ahogy fullad meg kínlódik. Közben meg olyan lelkes, szalad a többiekkel, játszik a kutyákkal, és mikor már nagyon nem kap levegõt, félreáll és nézi, ahogyan a többiek tovább szaladgálnak. :( Emellett a két vetélésében is gondolom szerepet játszott az állandó zihálása.

Elõbb vetélt és aztán zihált v fordítva?

Látszik rajta, hogy szívesen dolgozna, csak hát nem bírja annyira. :( Tök lelkes lesz mindig, mikor felülök rá és nagyon próbálkozik megfelelni, kanca létére. :)

Doki beszélt Dr. Szaniszlóval és Dr. Túrival is, megrendelték az oldatot, ami elvileg karácsony elõtt ideér még és megkezdhetjük a kezelést. Az állatorvosok jobban izgulnak meg szorítanak, mint mi. :D

Köszi lisa!!
Penészes takarmányt soha nem etettünk még meg a lovainkkal, ha a szénabála külsõ része az volt az állás miatt, azt leszedtük és elégettük mindig. Igyekszünk a lehetõ legkisebb esélyt adni bármilyen megbetegedésnek is, mindenféle szempontból. Ez 15 éve így van.

Ami fura lehet még, hogy mielõtt megvettük a telket, ahol most a lovak vannak, az elõzõ tulaj hozatott rá földet, mert elõtte sok törmelék volt rajta és nem nagyon maradt meg sem a fû,sem más egyéb növény. És ez a föld állítólag egy gombákat tenyésztõ üzembõl vagy mellõle származott. Mikor esik az esõ mindenféle gomba kezd el nõni mindenhol, amit kirúgdosunk apuval és elhordunk.


Edited by LANDGRAF, 2008 december 16. - 19:16.


#39 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 16. - 19:22

Asszem fordítva.

#40 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 16. - 19:54

köszönöm.