Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Muraközi


  • Please log in to reply
180 válasz a témához

#41 Gonoblin

Gonoblin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 54 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 24. - 8:59

Sziasztok!

Nézzétek csak mit találtam. Két freibergirõl szóló cikk, amiben a muraközirõl (murinsulaner) is szó van (csak sajna németül vannak). Ha valaki le tudná fordítani, jó lenne.
Itt a link:

http://www.naphis-ar...er_20.02.09.pdf

http://www.schweizer...ikel_18468.html

Ja még egy:

http://www.harasnati.....HONGRIE D.pdf

#42 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 28. - 10:21

Mivel nem olyan régen és kis létszámmal fogtak neki a tenyésztésnek a magam részérõl a szándékot díjazom.
Két eredeti muraközi a könyvbõl


Halihó! Ha még nem halt ki teljesen ez a topic, akkor esetleg össze tudnánk szedni néhány régi, eredeti muraközit a fentebbiekhez hasonlóan? Nevük, származásuk kellene, képrõl nem is álmodom, de ha lenne valakinek a családi albumban, az remek lenne. Ide is jöhet: jancsor@vipmail.hu Köszi.

#43 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2009 augusztus 14. - 11:24

Szerintem itt is érdemes megemlíteni, hogy elkészült az elsõ magyar hidegvérû ló adatbázis:

http://www.hidegverulo.hu

#44 Timsel

Timsel

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 16 hozzászólás

Közzétéve 2009 augusztus 15. - 21:14

Halihó! Ha még nem halt ki teljesen ez a topic, akkor esetleg össze tudnánk szedni néhány régi, eredeti muraközit a fentebbiekhez hasonlóan? Nevük, származásuk kellene, képrõl nem is álmodom, de ha lenne valakinek a családi albumban, az remek lenne. Ide is jöhet: jancsor@vipmail.hu Köszi.

Kiraktam ide a teljes leírást. (Ha kijelölöd és letöltöd a képeket jobban olvasható.)

#45 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2009 augusztus 18. - 10:09

Köszönöm szépen! Nagyon hasznos információk vannak a cikkekben. És képek is. :)

#46 Timsel

Timsel

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 16 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 13. - 19:35

Két oldal a Kistermelõk Lapja újságból

#47 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 13. - 22:19

Gratulálok az adatbázishoz, nagyon szép, jól használható lap! Élvezet volt végigolvasgatni!

#48 Timsel

Timsel

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 16 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 5. - 17:39

Találtam a neten digitalizálva két régi lovas könyvet.
Kovácsy Béla és Monostory Károly: A ló és tenyésztése

#49 Timsili

Timsili

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.326 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 5. - 18:01

hoztam egy muraközi kancát. bogyoszlói tenyésztés.

Posted Image

#50 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 6. - 9:31

Róla mit lehet tudni?

#51 Timsili

Timsili

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.326 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 6. - 9:39

hát, a neve Cicus, és tizenx éves. tündéri kis kanca. :) nyakon sütött egyébként, de a csikói, ha jól tudom, nyereghelyre vannak hidegvérûben. sajnos többet nem tudok róla. legalábbis egyelõre. :)

#52 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 6. - 9:43

Bocs, hogy off, de olyan ez a kép, mint egy festmény. Iszonyat éles, gyönyörû színek. Milyen géppel készült?

#53 Timsili

Timsili

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.326 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 6. - 9:49

Fuji S6500 . van rajta egy chrome funkció, ami szereti a sárgát, a barnát, meg a vöröset. én is szeretem. :) nem mindig jó, de sárga és pej pacikat fényképezni kifejezetten... :)
bocs az off-ért... :ang:

#54 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 6. - 10:08

csak egy ötlet, ha már. ha valamilyen módban fényképezel, akkor utána nehéz módosítani, a legdurvább példa a fekete-fehér, abból soha többet nem csinálsz szép színes képet. ellenben mivel ez is csak egyféle képmódosítás, épp csak a kép elkészültekor történik a gépben, nem te utána csinálod a számítógépen, de ha nem ilyen módban fotózol, akkor utána ez 2 mozdulat ilyenné tenni egy képet. az elsõ mozdulat a programban való megnyitás és ha valakit érdekel, a fotós topicban talál is ilyen progikat, akinek meg hasfájása van, jöhet magánba kérdezni, egész véletlenül van egy nagyon könnyen használható programom egy forró csokiért cserébe :gm: (bocs, most jöttem fel a hóból) nem egy ördöngösség, viszont egy véletlen rossz beállítás vagy rossz számítás mellett ('aha, ez tuti jó lesz ehhez a lóhoz") egy életre tönkrevághatja a képet, míg egy utólagos módosítás (feltételezve, hogy az eredeti filet nem írjuk felül) végtelen számú lehetõséget rejt magában. köszönöm, hogy elmondhattam :D

#55 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 24. - 17:10

A 2010-es Lovas Kalendáriumban van egy cikk a muraközirõl. Természetesen megint sikerült illusztrációként a félig belga származású Szentegát-7-et betenni. :guny: Amúgy maga a cikk nem rossz.

#56 Timsili

Timsili

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.326 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 24. - 17:14

ha beírod a google-be, hogy muraközi,ez az elsõ kép, amit kidob rá...... :cool:

#57 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 24. - 18:05

ha beírod a google-be, hogy muraközi,ez az elsõ kép, amit kidob rá...... :cool:


Igen, mert a külföldi fotós aki fényképezte, ebben a téves hitben élt, és címkézte a képeit. De attól még sok köze nincs a lónak a muraközihez. ;)

#58 Timsili

Timsili

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.326 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 27. - 14:56

Na, ahogy nézem, mindenhol ez a kép trónol: az összes leírásnál, standardnél, mindenhol.... Nem tudja valaki véletlenül, hogy az Õrségben hol tartanak a tenyészprogrammal? vagy milyen "felügyelõség" alá tartozik a muraközi tenyésztés? a német cikkeket fordította már vki? ha lesz egy kis lélegzetvételnyi idõm tavasszal, szívesen bepötyögöm ide... :)

Edited by Timsili, 2010 február 27. - 15:12.


#59 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 28. - 18:40

Amennyire tudom, az Õrségi Nemzeti Park Igazgatósága felügyeli a programot. 15 kancával rendelkeznek, és egy ménnel. Tavaly freibergi spermát is használtak. A Kistermelõk Lapja novemberi számában 2 oldal szól a programról.

#60 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 1. - 11:05

Timsili! Érdemes lehet Panni fórumtársunkat megkeresni, õ elsõ kézbõl tudhat infókat a Nemzeti Parkból. ;)

#61 Timsili

Timsili

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.326 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 1. - 13:13

köszönöm a tippeket! :) :kocc:

#62 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 1. - 21:23

A méncsikókat minden évben eladják!!!!Lehet menni és venni, nagyon készségesek!

#63 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 4. - 19:53

Timsili! Ezt ismered? Most találtam. :)

#64 Gonoblin

Gonoblin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 54 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 4. - 20:53

Sziasztok!

Én is ajánlanék két oldalt:
http://onp.nemzetipa...nemzeti-parkban

http://onp.nemzetipa...u/a-murakozi-lo

#65 Timsili

Timsili

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.326 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 5. - 9:08

Timsili! Ezt ismered? Most találtam. :)


igen, ezt sikerül nekem is megtalálni. azóta próbáltam a teljes szakdogát is megkeresni, de -érthetõ okokból- védve van. :) a nemzeti parkos infókat is elolvastam. ha eljön az ideje, szerintem megkeresem õket majd. :) meg nyár elején szívesen el is ruccannék oda, hátha meg lehetne a paccokat kicsit dögönyözni... :)

#66 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 20. - 11:50

Feltettem a hidegverulo.hu-ra Kovács-Mesterházy Zoltán: A muraközi ló regenerálása az Õrségi Nemzeti Parkban c. cikkét.

Illetve a honlapon is elérhetõ a III. Nemzetközi Rönkhúzó Verseny és Hidegvérû Találkozó - 2010.08.15 programtervezete.
A rendezvénnyel, programokkal kapcsolatban kamilla nyitott egy topicot, ott lehet kérdezni stb. :)

#67 Virágkoszorú

Virágkoszorú

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 13. - 11:28

Sziasztok!

Ahogy így olvasom ezt a fórumot, elég nagy ingásokkal ugyan, de legalább halad a téma :) Elõször egy kis gyors bemutatkozás: A nevem Fanni (Virágkoszorú), Móvári egyetemi hallgató vagyok, most kezdem utolsó évemet. Szeretem a természetet, a lovaglást, vadászatot, horgászatot, kutyázást-macskázást, motorozást, fotózást és még sok minden mást is. Két kedvenc lófajtám a Muraközi és a hucul. Utóbbiból írom diploma-munkámat, bár erõsen gondolkodok a váltáson, vlszínüleg túl sokan néznének rám rossz szemmel ha az igazat kitálalnám, de majd még eldõl... elõbbi fajta, a Muraközi nagyon kedves számomra, csakúgy mint minden hidegvérû típusú vagy sodrott ló. Egy Bandi nevû muraközi sodrotton lovagolok, sajnos saját lovam nincs - még. Bár már nehéz fellelni a murákat, de azért nem csak az Õrségben vannak. Voltam ott is, gyönyörûek a lovak és a csikók is, az ottani állomány 3/4-ede a lakhelyemhez közeli faluból származik, ahogy azóta vannak muraköziek, mióta a fajta maga létezik. Nagy szerencsém, hogy az egyetemi féléves gyakorlatomat e kis falu tsz-ében, a muraköziek között tölthetem és remélem, hogy amint végeztem a sulival sikerül majd egy-két lovat vennem és be tudok szállni a fajta tenyésztésébe is.

Teszek fel egy-két képet!
1., Fekete Muraközi csikóval ( idén májusban készült)
Posted Image

2., Muraközi kanca és csikója (májusi kép, Õrség)
Posted Image

3., Kanca (május, Õrség)
Posted Image

#68 Timsili

Timsili

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.326 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 13. - 11:54

Szia! :) Üdv itt, és köszönjük a képeket! :) Jó tudni, hogy akadnak még az országban murák, még ha kis létszámban is... Az utolsó képen gyönyörû az a kanca! :)

#69 Kittu

Kittu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 420 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 13. - 11:57

Szia! Mekkora létszámú a Muraközi tenyészet? Az istálló valami csodás! :yeah: Vannak fedezõménjeik?

#70 Virágkoszorú

Virágkoszorú

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 13. - 20:39

Szia! Mekkora létszámú a Muraközi tenyészet? Az istálló valami csodás! :yeah: Vannak fedezõménjeik?


Szép jó estét!
A képek az Õrségi nemzeti parkban készültek, és van még jó pár belõlük. A csikó (aki mellett állok) melletti boxban van az egyik fedmén, a másik, tavaszi szerzemény pedig kicsit odébb. Az elõbbi egy fekete mén, attól van sok csikó, az utóbbi friss husi egy világos sárga igazán mutatós paci, épp szokta a helyet, mikor ott voltunk. Ha jól tudom, van másik mén is, de akkor nem volt ott, a feketérõl nincs képem, csak a sárgáról.
Posted Image
Õ lenne az! Volt egy másik mura jellegû csõdör is, de õ a méncsikók vezetõje lett minden évben, mert nem fedezhetett a fajtában, a nyár elején ki is herélték, teszek fel róla is képet.
Posted Image
( a bal oldali markánsabb csõdi az említett, mellette egy 1 éves méncsikó)

A másik ménes, ahova majd megyek úgy 20-25 egyedbõl áll, akiket csak alkalom adtán használnak egy kis fogatolásra. Egyebet én sem tudok, még nem voltam kint, de amint tudok, elmegyek, mert már nagyon kíváncsi vagyok.
Mindenesetre alig várom, szeretnék tényleg komolyan foglalkozni a fajtával, mielõtt túl késõ lesz.

#71 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 14. - 7:13

Fellelhető valahol, mely felmenőkkel büszkélkedő egyedek tekinthetők muraközinek ill. a regenerálásban alkalmas egyednek? Nézegetem a hideverulo.hu-n az adatbázist és érdekes dolgot találtam: 62 Virgonc törzslapja igencsak beltenyészete mutat, apja és anyja apaja is 2929 Palotabozsok...?

Edited by Eva, 2010 szeptember 14. - 7:35.


#72 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 15. - 8:48

Virágkoszorú, üdv a fórumon! :) Eva, mikor megkaptam ezt a származást, én is megakadtam rajta, de van ilyen. Méneknél is találtam hasonlót.

#73 Panni

Panni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.191 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 16. - 14:55

Szép jó estét!
A képek az Õrségi nemzeti parkban készültek, és van még jó pár belõlük. A csikó (aki mellett állok) melletti boxban van az egyik fedmén, a másik, tavaszi szerzemény pedig kicsit odébb. Az elõbbi egy fekete mén, attól van sok csikó, az utóbbi friss husi egy világos sárga igazán mutatós paci, épp szokta a helyet, mikor ott voltunk. Ha jól tudom, van másik mén is, de akkor nem volt ott, a feketérõl nincs képem, csak a sárgáról.
Posted Image
Õ lenne az!


Szia!

A sárga õ Sára(asszony) és kanca. De valóban új husi volt akkor.

#74 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 16. - 17:54

Szia!

A sárga õ Sára(asszony) és kanca. De valóban új husi volt akkor.


Róla mit lehet tudni?

#75 Virágkoszorú

Virágkoszorú

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 19. - 21:24

Kanca?? Hûû... elég sötét volt benn, nem az én képem, én nem mertem vakuzni benn, de a Zoli azt mondta, hogy mén... mik nincsenek XD Voltam most a hétvégén Horvátországban, és láttam több muraközi típusú lovat is. Fényképem nincs, mert autóból esõben, szerpentin úton vagy autópályáról fotózni elég nehézkes volt... Az õrségi honlapon olvasottak nem gyõztek meg arról, hogy horvátéknál vagy sógoréknál nem találtak megfelelõ kancákat vagy méneket. Amelyeket én láttam, nagyon jól illettek a fajtába, még a tarka egyedek is (ha már az 1905-õs könyv is megemlíti ezt a színváltozatot). A nórit szerintem nyugodtan lehetne apai vonalként használni, ha nem is teljesen, de legalább vérfrissítésre vagy cseppvérkeresztezésekre. Horvátéktól pedig szintén jó lenne méneket beszerezni, vagy kölcsönözni. - miért kellet ehhez Svájcba kimenni? No mindegy.. És felkutató utakat indítani sem ártana, de ez még alakul.

#76 Panni

Panni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.191 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 20. - 7:23

Róla mit lehet tudni?


Egy nagyon - nagyon utatós, szép ló, de nagyon ideges típus. Gondolom nem is bántak túl jól vele. Gyakorlatilag hisztis rohamokat kap. Próbáltam vele is fogatozni, négyszer voltunk vele csoportokkal. Az egyiknél azonban még befogáskor földhöz vágta magát. Elõtte is már ketten fogtuk be, mert nagyon ugrált. Ezerrel nyerít mindíg a többiek után, pedig kettesbe fogunk. Egyszer majdnem visszafordult a hámban kifelé menet :cool: De húzni nagyon, nagyon jól húz, és tényleg nagyon szép is. Én mindenképpen szerettem volna használni, de kiszámíthatatlan, hogy mikor jön rá a hiszti. Olyan is volt, hogy kikötöttem, leápoltam, felszerszámoztam, és akkor kezdte, még kikötve. Vergõdött, földhöz verte magát, az elsõ lábaival felmászott a fém karámon. Szóval csak egvártam amíg kiszabadítja magát, aztán hoztam heéyette mást a fogatba. Sok idõ kellene õhozzá. Nekem meg az nincs itt melóhelyen. Pedig nagyon - nagyon tetszõs ló.

#77 Virágkoszorú

Virágkoszorú

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 20. - 7:34

Egy nagyon - nagyon utatós, szép ló, de nagyon ideges típus. Gondolom nem is bántak túl jól vele. Gyakorlatilag hisztis rohamokat kap. Próbáltam vele is fogatozni, négyszer voltunk vele csoportokkal. Az egyiknél azonban még befogáskor földhöz vágta magát. Elõtte is már ketten fogtuk be, mert nagyon ugrált. Ezerrel nyerít mindíg a többiek után, pedig kettesbe fogunk. Egyszer majdnem visszafordult a hámban kifelé menet :cool: De húzni nagyon, nagyon jól húz, és tényleg nagyon szép is. Én mindenképpen szerettem volna használni, de kiszámíthatatlan, hogy mikor jön rá a hiszti. Olyan is volt, hogy kikötöttem, leápoltam, felszerszámoztam, és akkor kezdte, még kikötve. Vergõdött, földhöz verte magát, az elsõ lábaival felmászott a fém karámon. Szóval csak egvártam amíg kiszabadítja magát, aztán hoztam heéyette mást a fogatba. Sok idõ kellene õhozzá. Nekem meg az nincs itt melóhelyen. Pedig nagyon - nagyon tetszõs ló.


Nem is gondoltam volna... szegény pára, biztos rossz sora volt elõtte, hogy ennyire megutálta a "rituálékat" . Ha esetleg lenne annyi idõd, szerintem próbáld meg azokat a módszereket, amiket Parelli és Monty indítottak világgá - az erõszakmentes lókiképzést. Úgy értem, hogy mindent az alapoktól kezdeni a pacival, egy karámban, a bizalom megszerzésére alapozva. Talán eredményes lenne. Sajnos az idõ ritka és drága kincs.

#78 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 20. - 8:50

"Remek." Származása?

#79 Panni

Panni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.191 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 20. - 9:21

"Remek."
Származása?


Nem tudom.

#80 Virágkoszorú

Virágkoszorú

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 26. - 13:14

Sziasztok!
Tegnap volt szerencsém bekukkantani az õrségi muraközi állomány szûlõfalujába, oda ahonnan a kancák nagy többsége származik: Nyõgérbe. Az ottani 23 lóból 10 hidegvérû (és muraközi - de mivel a fajta ugye külön nincs, ezért hát hv.), 2 kanca csikóval, és 3 kanca a hidegvérû fajta nukleusz állományában szerepel. Szín szerint: fekete, pej, sötét pej és sárga egyedek vannak. A legtöbb kanca származása hasonló (nem mondom biztosra, én hülye nem jegyeztem fel, mikor mondták, de Belvárdgyula és Palotabozsok apaság a mérvadó, ha jól emlékszem), a két sárga kanca anyáról és apáról testvérek, elválaszthatatlanok, a lovak 1996-98-99 születésûek. Egyik fekete kancában nóri vér csörgedezik, ami ugyan jó lenne a muraközi fajtajellegbe, de a hidegvérûbe nem, ezért nem lett nukleusz kanca - az õ csikója a pej csõdörke, sajnos vágóra fog kerülni, mert szintén nem illik a képbe (pedig szép és formás, származása jó, apja belga - úgy elvinném, csak se pénzem rá, se helyem, se idõm a suli miatt). A fekete csikó kitûnõ, ha jól tudom az egyik pej kancáé, õ választás után az Õrségi méneshez kerül. Egy kanca kimondottan muraközi, kicsi, enyhén sarlós buksival, nagyon mutatós. Mindegyik fedeztetve van, hogy melyikükben van csikó a kérdéses. A különlévõ fekete kancák üresek, a mén nem is hágta õket, több éve sikertelenül akarják vemhesíteni õket.
A képek alapján a pacik kondija nagyon jó, de akár túl jónak is mondanám. Sõt, szerintem már már ducik egy kicsit, pedig abrakot egyáltalán nem, lucernát csak néha kapnak, amúgy csak amit legelnek és széna a menü - errõl is látszik, hogy nagyon jó takarmányértékesítõk. Minden ló egyesben, kettesben kocsizik a sárgákat leszámítva bármilyen, párosításban, bármely körülmények között. Lovagolva nincsenek, de remélem majd ez a születendõ csikókkal megváltozik. Csatolom a képeket, csemegézzetek.
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image


Panni! Ha jól tudom a parkból a csõdõr csikókat elõszeretettel adjátok el, igaz? Mennyiért, ha szabad érdeklõdnöm? Ja és tudja valaki, hogy mennyit adnak a lóhús kilójért (a vágóban) ?

No még egy két kép:
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image