Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Új nemzeti lovasprogram


  • Please log in to reply
365 válasz a témához

#121 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 13:53

izland! azért, ha KÖTELESSÉGE is egy oktatónak, LEHETÕSÉGE meg nemigen van rá... :hupp: Az anyagiak a hazai állomány és egyébb realitások számba/figyelmbe vétele után ... :(

#122 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 14:10

Én pl. ódákat tudnék zengeni szemétláda pónikról, és birkatürelmû, kitartó furioso meg kisbéri túralovakról.


Ezt készséggel elhiszem, hajdanában danában én is egy "átnevelt" ATV-n kezdtem, és nem volt egy rossz megnyilvánulása, pedig -isten bocsássa meg- puffogtam rajta nagyokat a szájába kapaszkodva. :)
Épp ezért (is) feleslegesnek tartom a magyar fajták kötelezõvé tételét. Értem én a szándékot, ami mögötte van, de szerintem felesleges nehezítés. Oktasson mindenki olyan lovon, amilyenje van. :ang:

#123 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 14:10

izland! azért, ha KÖTELESSÉGE is egy oktatónak, LEHETÕSÉGE meg nemigen van rá... :hupp:
Az anyagiak a hazai állomány és egyébb realitások számba/figyelmbe vétele után ... :(

Akkor képezze addig azt a lovat, amig nem lehet rá gyereket biztonsággal felültetni. Az nem pénz kérdés.
Vagy az a cél, hogy a jövõ nemzedéknek rövid úton elvegyék a kedvét, mert felteszik valami arra alkalmatlan, bakolós, csiklandós, dilis lóra, "mert bocsi, csak ilyen van"?
Tudom, hogy nem lehet minden lovas igényének megfelelõ ló-parkot fenntartani, de azért gondolom nem az a cél, hogy olyan lovon próbáljon a gyerek tanulni, ami nem neki való.

#124 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 14:36

izland! azért, ha KÖTELESSÉGE is egy oktatónak, LEHETÕSÉGE meg nemigen van rá... :hupp:
Az anyagiak a hazai állomány és egyébb realitások számba/figyelmbe vétele után ... :(



Ezek szerintem csak kifogások.
Ez szerintem nem elsõsorban anyagi kérdés.Normális ( lovagoltatásra idegileg és fizikailag alkalmas) lóállományt kell összeválogatni, ami nem drágább, mint idegbajos lovakat venni, legfeljebb több odafigyelést igényel.
És ha megvannak az ideális lovak, nem csak kivenni kell belõlük, hanem bele is kell tenni. ( kaját, törõdést, foglalkozást,...........)

#125 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 14:37

Vagy az a cél, hogy a jövõ nemzedéknek rövid úton elvegyék a kedvét, mert felteszik valami arra alkalmatlan, bakolós, csiklandós, dilis lóra, "mert bocsi, csak ilyen van"?


Nevezhetjük realista kiképzésnek is. :) Nem lehet elég korán szembesülni azzal, hogy a ló nem örömében cepeli õket. :)

#126 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.321 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 15:25

- Hát egy picit elkanyarodott valóban a társalgás... Akkor a linktõl: Nekem tetszik, hogy a magyar fajtákat - ha csak mondva is - megpróbálja helyzetbe hozni. Az is tetszik, hogy - ha esetleg nem jól fogalmazva is - 'hagyományos" (még) meglévõ lovaskultúránkat kedvezményezi. ÉS ezt nem valami helyett,hanem többletlehetõségként. ( Ami persze vagy teljesül. vagy nem... majd látjuk.) Annyit beszélünk értékeink megõrzésérõl, kicsit tehetnénk is érte! Az, hogy ki milyen sz@rral milyen sz@rul oktat: nem stratégia hanem igényesség kérdése, ami sokszor az embertõl -nem (csak) a pénztõl függ. Ha már lóközelben van, kicsit megfogta a lószag - majd eldönti mit akar, esetleg verseny, más.. Bock: a talpas a fanyereg vaskápás továbbfejlõdése.- Könnyõlovas A 'lovas-csatár"(135 kg ) párnás nyerge már a nagyobb teherre alakult ki, valóban a két háború közt hadrendbe álltak a sasos változatai, - egyébként ilyenek a régi nyugati 'túra'nyergek.( Nagydarab fickó sok pakkal.) ( Nem bántásnak szánom, csak megjegyzem: a 35 M. letyegõtalpas és a 'határõr-nyereg' közé egyenlõségjelet tenni nem igényes hagyományõrzés... De ez a "Miért rossz a .." része már: 1870-es ruha, menetkötõfék-benne réz postazabla.., a kamáslis csizmán veszkósarkantyú.)

#127 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 15:41

N.C. :yeah: Igazad van az utóbbiban is sajnos...bár egy átlag bandériumnak komoly nehézséget okozna egységesíteni a nyergeket a ruházattal. Általában lelkes szabadidõlovasok állnak össze saját felszereléssel, kinek mi sikerült a vaterán vagy a szomszéd falu padlásáról... De a sarkantyúra, kantárra, miegyébre tényleg nincs mentség. :nem:

#128 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.321 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 15:52

...bár egy átlag bandériumnak komoly nehézséget okozna egységesíteni a nyergeket a ruházattal. Általában lelkes szabadidőlovasok állnak össze saját felszereléssel, kinek mi sikerült a vaterán vagy a szomszéd falu padlásáról...

Persze, ez rendben is van, ha a szándék megvan. :)
( De néha a jóra törekvést felváltja a magabiztosság.)

#129 Api

Api

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 85 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 16:03

Az én elképzeléseim szerint így nézne ki a nagy királyi nemzeti lovasprogram: Iskola leszerzõdik a környék néhány különbözõ stílust képviselõ lovardáival (díjugrató, western, hagyományörzõ, voltizs.....) Ez szerintem sok helyen megoldható, mert pl. itt a környékünkön nem lehet úgy eldobni egy botot, hogy az ne egy lovardában érjen földet. Elsõ alkalommal kimegy az osztály az egyik lovardába, ahol jelen van az összes stílus oktatója és tartanak egy bemutatót, így a gyerekek megnézhetik, hogy melyik stílus mit takar és el tudják dönteni, hogy mi az, ami a kis lelkéhez a legközelebb áll. Utána fel lehet osztani a 20-25 fõs osztályt szerencsés esetben úgy, hogy egy-egy lovardába 5-6 gyerek jusson. Az már szerintem egy feldolgozható létszám. Egyébként ezt az egész lovas történetet nem lehet egy szimpla tesi órába belegyömöszölni semmiképp, mivel viszonylag kevés lovarda áll közvetlen szomszédságbsan az iskolával. Mindenféleképp több idõt kell rászánni. Nekem példaként az iskolai úszásunk jut eszembe. Ált. iskolában heti egy alkalommal az uszodában kezdtünk reggel 7-kor és csak 10 körül értünk be a suliba. A lovazást is így lehetne megoldani, vagy délután. Én így látom értelmesen kivitelezhetõnek ezt a dolgot. Szerintem ha már csinálunk valamit, akkor tegyük bele a munkát és energiát. Ezért nem értem ezt a leszûkítést. Nehezen értelmezhetõ a tradicionális magyar stílus, a lovak alkalmassága pedig nem a fajtától függ, hanem, hogy miként képezik/bánnak vele. Nekünk nagy lovaink vannak, de tudom, hogy melyik az amelyikre a legbénább embert/gyereket is rátehetem és nem lesz semmi baja (akár terepen sem). Ez persze nagy ritkaság, mondhatni kincs számunkra és a gyerekek is imádják. Attól tartok, ha ez a nemzeti lovasprogram ilyen formában megy át, az megint nem sok jóra vezet. Vagy megbukik, mert kevés hely lesz, ami megfelel, vagy elindul a csúnyáskodás: mert bárki be tud szerezni hagyományos magyar felszerelést a bemutatás erejéig. Csak így meg már mi értelme. Egyszer kell egy normális szabályozást megalkotni, utána csak be kell tartatni. A hagyományokat meg nem így kell megõrizni. Ez így túl görcsös. Ori szerintem ugyanarról beszélünk. Mi kifejezetten terep és túralovas hely vagyunk (western stílusban, de ez ilyen téren nem meghatározó) és pont ezen réteg hiányát érezzük. Van körülöttünk pár díjugrató lovarda, tele vannak. Mi meg küzdünk a fennmaradásért. Szerintem ezt a vonalat lenne fontos erõsíteni. Csak néha már nem tudom, hogy van-e rá igazán igény. Nem értem, hogy meglett felnõtt emberek miért kezdenek el ugarni tanulni és maradnak örök életükre a pályán. Biztos meg van annak is a szépsége, de szerintem egy versenyezni nem kívánó embernek az igazi lovas élet a kapunk kívül kezdõdik.

#130 szmöre

szmöre

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 122 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 18:50

Pl: Vidéki kisváros, cca. 12000 lakossal, 30 km-en belül nincs semmilyen hivatalosan bejegyzett lovasiskola. SEMMILYEN. Nemhogy westernes, túrázós, ugrós, díjlovas... Az önkormányzat a téli szünetet 2 héttel megtoldotta , mert nincs pénz a fûtést fizetni. Honnan lesz pénze ennek az önkormányzatnak a gyerekeket saját busszal lovagolni hordani?

#131 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 19:10

Vidéki kisváros, cca. 12000 lakossal, 30 km-en belül nincs semmilyen hivatalosan bejegyzett lovasiskola.


Az volna az igazi nemzeti lovasprogram, ha minden iskola saját furiosot venne, a tornatanárokat meg elküldenék lovastúravezetõ tanfolyamra. :dev: A gyerekeknek meg kiadnák, hogy mindenki tartozik iskolába menet egy nejlonzsák füvet gyûjteni, és megérkezéskor átnyújtani a lónak, hazafele meg egy-egy veder szart vinni. :D

Komolyra fordítva a szót: nem lesz ebbõl semmi, pont azért, amit mondtok: messze van, nincs kapacitás, ami van, az is illegálisan mûködik, nem lehet az órarendbe iktatni stb. :-(
Szerintem a maximum, amit el lehetne érni e fronton, ha a mindennapi iskolai tornaórák alól felmentést adnának azoknak a gyerekeknek, akik igazolhatóan valamilyen sportkör (lovas vagy foci vagy bármi) tagjai. Ezeket pedig normatívan és/vagy ösztöndíjakkal támogatná az állam.

#132 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 20:22

Pont ezt tárgyaltuk az egyik órán: -ki fogja a gyerekeke szállítani -mivel szállítja -ki állja ennek a kötségeit -hogyan tudják a tanrendet úgy módosítani, hogy ez beleférjen -ki állja a felszereléseket( gyerekek) -mi történik a nem lovagló gyerekkel -ki az a plusz egy fõ aki ezekre a gyerekekre vigyáz -õt ki fizeti ki -hogyan oldja meg a lovarda 20-25 gyerek lovagoltatását -milyen anyagi felelõséget vállal a lovarda -milyen egyéb baleseti felelõséget vállal a lovarda -ki állja a lovagoltatás költségeit A lovakat nem tárgyalom, mert ugye mindannyian tudjuk, hogy ehhez nem fajta, hanem budhista lovak kellenek!

#133 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 20:22

Szerintem a maximum, amit el lehetne érni e fronton, ha a mindennapi iskolai tornaórák alól felmentést adnának azoknak a gyerekeknek, akik igazolhatóan valamilyen sportkör (lovas vagy foci vagy bármi) tagjai.


Ebben mi a ráció? Mire menne a gyerek a felmentéssel? Mire tudná használni azt az egy órát és ki foglalkoztatná addig? Kinek lenne jobb ettõl a felmentéstõl? Vajon az a gyerek, aki szeret mozogni, rendszeresen sportol az örömmel élné meg, hogy "te fiam csak üljél itt a felmentettek padján"?

#134 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 20:27

Van még egy fogós kérdés, amit méltatlanul mellõztök: a balesettõl való félelem. Több iskolával is eljutottam a tárgyalásaim során addig, hogy megkezdõdött a fakultatív lovasoktatás szervezése az iskolai oktatás keretein belül. Itt hamvába is holt a dolog, a szülõk balesetektõl való félelme okán :hupp: (Ahol meg el se jutott idáig, ott az elõzõ lépcsõn, az igazgatón múlott a dolog, de ugyanezért.) Már nem arra célzok, mint csikasz, hogy van-e felelõsségvállalása (biztosítása) a lovardának, hanem EGYÁLTALÁN: a "jaj mi lesz vele, nagyon veszélyes" típusú féltésre.

Edited by Alatriste commandante, 2012 február 1. - 20:28.


#135 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 20:36

Vajon az a gyerek, aki szeret mozogni, rendszeresen sportol az örömmel élné meg, hogy "te fiam csak üljél itt a felmentettek padján"?


Hazabeszélek, mert forrón gyûlöltem a svédszekrényt meg a felüléseket és fekvõtámaszokat, meg az egész órás lakótelep-körülfutást meg a többi tornaórai emberkínzást. Jópár évre megutáltatták velem a testnevelés mindenféle formáját ezekkel! Nyilván akinek nincs ilyen problémája, annak felesleges volna felmentésért folyamodni.

EGYÁLTALÁN: a "jaj mi lesz vele, nagyon veszélyes" típusú féltésre.


És lássuk be, nem is alaptalan, volt énnekem egy általános iskolás osztálytársam, aki járt lovagolni (hú, de irigyeltem érte), majd' minden évben volt valami törése, csak a szerencsén múlt, hogy nem lett maradandó károsodás egyikbõl sem.

Mellesleg én úgy látom, hogy a mai szülõk valahogy betegesebben féltik csimotájukat, mint ahogy az a szocializmusban szokásban volt. Akkoriban a kulcsos gyerek volt a standard, és a "napej" a rossz gyerekek büntetõlágere volt (a többik kint játszottak), ma meg kocsival hozzák-viszik, agyonkorlátozzák és feleslegesen óvják õket.

#136 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 20:52

Mellesleg én úgy látom, hogy a mai szülõk valahogy betegesebben féltik csimotájukat, mint ahogy az a szocializmusban szokásban volt. Akkoriban a kulcsos gyerek volt a standard, és a "napej" a rossz gyerekek büntetõlágere volt (a többik kint játszottak), ma meg kocsival hozzák-viszik, agyonkorlátozzák és feleslegesen óvják õket.

Ez nekem is feltûnt. :rolleyes: Mi is kulcsos gyerekek voltunk, és valahogy csak sikerült életben maradnunk. :gm:

#137 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 21:18

Az a véleményem, hogy a lovaglásnak indokolatlanul rossz a híre (baleset téren) a realitásokhoz képest. És ezért az alkalmi lovasok, a nyáritáboros kiképzés után magukat lovasnak tartók vastagon okolhatóak.

#138 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 21:40

meg a hülye celebek...

#139 Api

Api

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 85 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 21:42

Veszélyes a lovaglás? Igen, ja és veszélyes biciklizni, síelni, utcára menni. Sõt a legveszélyesebb otthon maradni. Ha így gondolkodunk, akkor mielõbb érdemes megöngyilkolódni, mert még a végén valami élmény ér minket. Ez akkora butaság. Hány gyerek esik át fejjel a biciklin egy rossz fékezés/kanyar során és töri össze a kis testét a betonon. Vagy baromi nagy divat mostanság síelni/ sznobboardozni, és érdekes módon a síelni járó ismerõseim többsége bicegve jön haza és mégis visszatér a következõ évben. Persze, hogy van veszélye a lovaglásnak, de azért egy képzett lovon a balesetek nagy többsége a lovas tudatlanságára, vagánykodására vezethetõ vissza. Egyébként meg lehet kötni szólgáltatói felelõsségbiztosítást, amivel levédheti magát a lovarda; ja és van a diákoknak balesetbiztosítása is. Más: Sok kérdést felvet ez a nemzeti lovasprogram, amik megoldása nem biztos, hogy a mi feladatunk. Finanszírozási és szervezési kérdéseket bízzuk a nagykutyákra, a mi feladatunk szerintem annyi, hogy készen álljunk a lovainkkal és tudásunk legjavát nyújtsuk a kölyköknek. Nyilván vannak olyan helyek, ahol nincs elérhetõ közelségben lovarda, és ez szerintem nem csak vidékre vonatkozik, ugyanúgy gond lehet egy belvárosi iskolának is kijutnia az agglomerációba. Erre azt tudom mondani, hogy ahol nincs tenger oda nem kell hullámtörõ. Ezért sem lehet mindenhol "kötelezõen" bevezetni ezt a dolgot.

#140 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 2. - 8:23

... Persze, hogy van veszélye a lovaglásnak, de azért egy képzett lovon a balesetek nagy többsége a lovas tudatlanságára, vagánykodására vezethetõ vissza. Egyébként meg lehet kötni szólgáltatói felelõsségbiztosítást, amivel levédheti magát a lovarda; ja és van a diákoknak balesetbiztosítása is.

Szerintem az itt elõjövõ vélemények alapján elég tarka a kép az oktatás milyenségét illetõen is.
Talán ezen a szinten kellene kezdeni a lovasprogram feszegetését: feltérképezni azokat a helyeket, ahol valóban szinvonalas, biztonságos, értelmes oktatás folyik, használható lovakkal, esztétilailag is valamilyen szinvonalú helyen. Mert a gyerek kap egy képet, és utána már az lesz neki az etalon.
A szinvonaltalan, kötelezõ túravezetõi vizsgákkal (elnézést, ha valakit megsértek vele, ez csak az én tapasztalatom) meg elérték, hogy a papír se garantálja a tudást.
Egy laikus szülõ nem tudja megítélni, hogy a lovarda, ahová a gyerek szeretne járni / ahová az iskolából kihordják a gyereket / milyen szinvonalon mûködik. Hogy Józsi bácsi tényleg jó szakember-e és minden lovas ember köpköd és káromkodik, hogy a lovaglással alapból együttjár, hogy a gyerek minden alkalommal leesik, vagy keresni kéne egy másik helyet.
Én ebben látom a legnagyobb rizikót.
Tõlünk nem messze, kisváros egyetlen lovas létesítményét egy lovas berkekben messzirõl kerülendõ, eléggé megkérdõjelezhetõ módszereket hirdetõ ("kezdõket nem kell futószárazni, mert tönkremegy a ló, betonos állásba nem kell bealmolni nappal, mert úgysem fekszik le napközben a ló, stb") férfi vezeti, immár vagy 20 éve. Mivel nincs más hely, mindig van nála gyerek lovas, aki pont ugyanazt a sok baromságot tanulja meg, és lehet, hogy majd azt is adja tovább, ha egyszer odakerül.

#141 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 2. - 9:03

Ez nekem is feltûnt. :rolleyes: Mi is kulcsos gyerekek voltunk, és valahogy csak sikerült életben maradnunk. :gm:


És valószínûleg a para-anyukák is kulcsosgyerekként kezdték annó... aztán történt velük valami.
Pedig Mo. még nem Chicago, hogy fényes nappal gyerekeket raboljanak, szóval nem értem, mire a nagy féltés... De jól látja a Commandante, hogy ezzel a tényezõvel is számolni kell. A lovassportnak rossz a híre, az anyukák közt meg sok a hisztérikus.

#142 Dél-Alföldi

Dél-Alföldi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 608 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 2. - 9:06

Mi is többször lejátszottuk már elvben, hogyan tudnánk megoldani. Lehetne de elég húzós történet. Én azt gondolom, hogy szabadon választható sportként kellen berakni az oktatási rendbe, az utolsó tesi óra vagy az első. Igazoltatni kellene a lovardába a letöltött foglalkozást. Nállunk volt már ilyen. Az egyik sulinak nem volt tornaterme ezért 12 sport közül választhattak a tanulók. Volt egy füzetük amibe nekünk igazolnunk kellett, hogy a sport foglalkozáson részt vett. Kb 6 lánygyerek választotta a lovaglást, fizetni az iskola fizetett érte számla alapján. Most van egy sportiskolás lánykánk. Szerződtünk az iskolával heti 6 óra sport edzést kell tartanunk, és szintén számla alapján fizetnek. Nekünk kell osztályoznunk is! Ez igy működő képes, a gyerekek vagy az első két órában jönnek vagy az utolsó kettőben. Egyébként én azt tapasztaltam, hogy a mostani gyerekek nem nagyon ugrálnak még az ingyen lovaglás lehetőségéért sem!

Edited by Dél-Alföldi, 2012 február 2. - 9:06.


#143 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 2. - 10:08

Most van egy sportiskolás lánykánk. Szerzõdtünk az iskolával heti 6 óra sport edzést kell tartanunk,


Az de kemény! Hogy bírja a leányka? Nincs tünete túledzettségnek?

Egyébként én azt tapasztaltam, hogy a mostani gyerekek nem nagyon ugrálnak még az ingyen lovaglás lehetõségéért sem!


Kár! Pedig olyan aranyosak az állatok! Én meg már totál besavanyodtam a szobában... és ahogy a meteorológiai jelentést elnézem, még maradok. ;-)

#144 Timsili

Timsili

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.326 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 18. - 14:39

http://cms.equi.hu/u...yeztetesre1.pdf

#145 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 22. - 10:10

Visszhang?
http://hvg.hu/itthon...i_lovas_program

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#146 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 22. - 10:18

Egyébként én azt tapasztaltam, hogy a mostani gyerekek nem nagyon ugrálnak még az ingyen lovaglás lehetõségéért sem!


Ezt csak megerõsíteni tudom, se a gyerekek, se a felnõttek, hiába hirdetgetem, pedig Székesfehérvár is egy 100ezres város és csak 20 percet kell buszozni. A lópucoláson kívül még munkát se kérek cserébe.

#147 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 22. - 11:11

Huszárokat nevelnének a diákokból!
Leventeképzés a láthatáron?


Nem hangulatkeltõ és cinikus egy cseppet sem a HVG!

Nahalka István oktatáskutató is a támogatók között van, szerinte kifejezetten jó, hogy a gyerekek több lehetõség közül választhatnak. „Ha kötelezõ lenne, vagy ez lenne az egyedüli sportlehetõség, én lennék az elsõ, aki tiltakozna, így viszont a lovaskultúra oktatása csak egy a zeneiskolához, vagy a síeléshez hasonló plusz lehetõség, így nem veti fel az esélyegyenlõtlenség problémáját” – magyarázta a szakember a hvg.hu-nak.

A véleményem még mindig az, hogy legyen ebbõl valami a kérdés még mindig: ki fizeti a révészt?

#148 Dél-Alföldi

Dél-Alföldi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 608 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 22. - 11:43

Rengeteg kérdés merül fel ebben a témában. Lámpással egyetértve elsõ, hogy ki fizeti a révészt! A férjem szerint akkor lesz belõle valami ha ingyen fogom csinálni. Mert az önkormányzati finanszirozású iskolától az életbe nem fogom megkapni a pénzemet, legfeljebb majd betudják a fizetendõ adómba, ha meg még lesz fõle akkor meg megy a vakok javára. Ha meg nem fogok ugrálni azért a lehetõségért, hogy résztvegyek a programba akkor meg majd kicsinálnak! A futószárazó továbbképzésen is kiderült, hogy a költségvetésben nincs erre pénz. Melyek lesznek azok a lovasiskolák amik majd megfelelnek, ki fogja ezt és mennyi pénzért megmondani. Kik fognak oktatni, milyen végzettséggel! A hétvégi kötelezõ képzés után áprilisban le kell vizsgázni. A képzésen kb 80-an voltunk. De arról viták folytak, hogy a vizsga milyen legyen, mibõl és mire jogosítson. Egyébként ha a HVG-nek sikerült az érdekelt csoportok képvislõit megkeresni akkor ezek miért nem tudnak leülni egyasztalhoz ezeket a kérdéseket megbeszélni. Miért nem kérdezik meg azokat akik ezt csinálni szeretnék.

#149 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 22. - 11:47

"Nem hangulatkeltõ és cinikus egy cseppet sem a HVG!" Igen Lámpás, az, azért is írtam ez a vissz-hang. Ha a kommenteket nézzük, még cinikusabb vélemények is vannak. Ettõl függetlenül Horváth urat dícséret illeti, õ azt csinálja, ami neki a feladata, és Lázár Vilmost is el kell ismerni, a legmagasabb szinten képviseli azt, amire az életét és a szövetségben gondolom, (ha van) esküjét tette. Lovasként, és a lovaskulturánkat szívügynek tekintõ lelkes amatõrként örülök annak, hogy a kereteket feszegetve határozott tenni akarást, lelkesedést, terveket látok az "lovas ügyek" javulásáért. Itt kellene abbahagynom ezt a kis hozzászólást, de kívánkozik egy kis, vagy nagy DE, ahogy Te is kérded, ki fifeti a révészt, pontosabban méirt ez lenne most a legfontosabb, mibõl? Nem tudom, a háttérben milyen lobby, ígéretek, vagy mi húzódik meg, melynek ilyen sikere volt, nem is érdekel, és legalább a szívemnek kedves, nemes a cél, de az ország az életéért, a túlélésért kûzd, és nem is áll túl fényessen, nem kellene kicsit tolni a programot, sok egyéb halasztható projekttel együtt? Természetessen Lázár Vilmosnak ugyanazt kell tennie és képviselnie mint eddig, de a fõnöknek, vagy a jobbkezének kellene azt mondani, gyerekek, majd ha túlvagyunk a nehezén, addig csak házon belül álmodjatok... Szerintem, de ezzel lehet nem leszek népszerûbb itt, és nem is ide kellett volna talán írnom.

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#150 Timsili

Timsili

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.326 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 22. - 19:43

magát a programot ezek szerint senki nem olvasta? belinkelem megint.
Lovas program

Edited by Timsili, 2012 február 22. - 19:49.


#151 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 23. - 12:22

Olvastam a programot, ezért reagáltam a HVG-re úgy, ahogy. Nincs nekem a programmal bajom (sõt), de nagyon egyetértek Amatõrrel, "gyerekek, majd ha túlvagyunk a nehezén, addig csak házon belül álmodjatok..."

#152 Timsili

Timsili

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.326 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 23. - 21:49

szerintem most elsõsorban örülnünk kellene, hogy vannak, akik ezt így felvállalták, és lehetõségük van a cselekvésre. hogy mibõl finanszírozzák majd a programot? ha jól értelmeztem a dokumentumból, akkor pályázati forrásokból. hogy tényleg mûködni fog-e? majd az idõ eldönti: de most komolyan: mivel nagy gáz van az országban, ne örüljünk annak, hogy kínálkozik egy ilyen lehetõség? mi is egyik napról a másikra élünk, és más reményünk sincs, mint reménykedni. :) akkor most ne reménykedjünk, hogy mûködni fog? :D nekem elég átgondoltnak, komplexnek és korrektnek tûnik ez az egész program. az tuti, hogy senki nem fog belõle meggazdagodni, de ezt nem állítják. de utánpótlás nevelésnek kiváló, már azok számára, akik elhivatottak ebben a dologban, és azért teremt pár plusz lehetõséget különbözõ lovas területeken. kövezzetek meg, de ha ezt így, ilyen formában végig tudják majd vinni, én örülni fogok neki. Dél-Alföldi: leültek, megbeszélték, és megkérdezték: fõleg olyanokat, akiknél már évek óta folyik iskolai lovasoktatás.

#153 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.321 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 23. - 22:02

.. ha ezt így, ilyen formában végig tudják majd vinni, én örülni fogok neki.

- Annak nagyon sokan fogunk örülni! :ang:
( mert nem ellendrukkerek vagyunk, hanem kicsit szkeptikusok. Vagy realisták...)

#154 Dél-Alföldi

Dél-Alföldi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 608 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 24. - 7:24

Én is nagyon örülnék ha lenne és én sem ellen drukker vagyok. Azért mentem és töltöttem kér napot a továbbképzésen, mert ha mûködik akkor benne akarok lenni. Egyiskolás kisvárosban 4 lovarda könnyen feltudja vállalni a feladatot, ilyen példákról hallottunk. Mi a városunkra kidolgoztunk egy mûködõ modelt két éve. A mi Lázárunk azt mondta hogy nincs pénz arra, hogy az uszodától kb 2 km kitérõvel felszedjék a gyerekeket a lovarda elõl. ÉN oldjam meg és finanszírozzam, vagy a szülõ vagy az iskolák alapítványai. Persze az is lehet hogy most mi leszünk a példa, mert Jánosunk mindenben élen jár.

#155 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 24. - 9:18

Szerintem jól látható a konstrukció: a lovardásoktól beszedik "továbbképzés", meg "regisztrációs díj" meg hasonló jogcímeken a pénzt, aztán ebbõl kifizetik a gyerekeknek adott lovas leckéket. :)

#156 vucsi

vucsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 89 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 25. - 13:52

A lovasprogram szerint a lovardákat a Magyar Lovas Turisztikai Szövetséggel együttmûködve fogják kiválasztani. Ez annyit jelent, hogy csak patkós lovardának van erre esélye. A patkós besorolásról pedig meg van a véleményem. 2006-ban kértem a patkós minõsítést. Reggel 09.00-kor megjelent L. úr! Végignézte az öltözõt, nyergest, lovakat, szakmai végzettséget igazoló papírokat, mindent rendben talált, kivéve, hogy 10.00-kor még nem volt kitrágyázva ill. bealmolva mind a 30 box, és összegereblyézve az udvar. Ebbõl kifolyólag nem kaptunk patkós minõsítést. Megjegyzem nagyon jól megvagyunk nélküle is. Képzeljük el, milyen válogatás lesz, vagy kiknek lesz engedélyezve a lovasprogramban való részvétel. Szerintem is, ez egy bizonyos réteg privilégiuma lesz.

#157 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 25. - 14:16

Képzeljük el, milyen válogatás lesz, vagy kiknek lesz engedélyezve a lovasprogramban való részvétel.


Naná, hogy nem is Magyarország lenne, ha a döntéshozók nem a haverjaikat akarnák helyzetbe hozni... de ez csak mellékhatás. Akinek nagy a konkurrenciája, az ráfázik, aki a régiójában monopol helyetben van, azt nem biztos, hogy érinti.
Itt inkább tényleg az lesz a mókás tudathasadás az állam részérõl, ha akár patkós, akár patkótlan, de szeretett lovardatörvényünknek mindenben meg nem felelõ lovardákkal szerzõdik... mert mint tudjuk, ilyen összesen 190 van az egész országban. Illetve felvetõdik a kérdés, hogy aki jelentkezik az iskolalovagoltatásra, azt nem nyomják-e fel autómatikusan az mkeh-nél...? Szóval érdekes lesz a dolog, nagyon érdekes...

#158 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 25. - 15:56

Kicsit elõreszaladtatok szerintem, mert itt még nem tartunk, de sajnos az aggályok, felvetések eléggé reálissak. De vajon miért a rosszat keressük azonnal egy jó kezdeményezésben, illetve ... azon is merengem egy picit, hogy hogy van az, hogy, ha egy szinvonalas lovas oktató, edzõ, baráti áron dolgozva alig gyõzné a munkát, ha kialakít mindent ami a lovardatörvényben elõ vagyon írva, és felkészül a patkós minõsítésre, akkor már miért nem fogja neki akár 2x annyiért, (amire meg az "utcáról" beesve nem is talál vagy csak nagyon kevés jelentkezõt) oktatni. Jól van ez így? Legyen jó, mondjuk ez a minimum követelmény a "minõségi" munkához (pedig nem ezen múlik), tekintsük csak alapnak azt a szûk kört, aki minden addigi elõírást, elvárást teljesít, majd finanszírozza az állam nagyon, nagyon magas 100-ban a nemzeti lovasprogram által az iskolások lóhoz "kötésének" alapjait, lovagolni tanulását, mert ez fejleszti a nemzeti lovas kultúránkat késõbb. Lehet fejleszti, de milyen áron, ki fizeti és ki a haszonélvezõje, és valóban nemes-e ez a cél, nem "csak" egy új "iparág"bevezetésének, és majd 50 év múlva talán a népegészségügyben és a nemzetgazdaságban is pozitívumként megjelenõ magyar "nemzeti lovasprogramnak" a lefektetési szándékát látjuk-e. Nem böngésztem VÉGIG a fent linkelt munkaanyagot, de az elõkészítõ anyagok jó részét láttam, a tervek egy részét ismerem, és szeretnék csupa jót írni róla, de nem megy. Elismerem, hogy szükséges, és a jelen körülmények közt is idõszerû BESZÉLNI a (lovas) jövõrõl, de több okból sem kellene kapkodni. Egyik a forráshiány, másik az elképzelések további formálására, és azok széleskörû ismertetésére vonatkozó igény, harmadrészt annak tanulsága, hogy a hirtelen, lelkesedésbõl néhány íróasztal fiókjából elõkapott programok sorsa sokszor elég szánalmas utóéletû. Engem is zavar, hogy elég kritikusnak tûnõ hangokat ütök meg, (a "konkrét program" teljes ismerete nélkül is,) holott tisztelem a lelkesedést, a szándékot, de azt gondolom az ÚJ NEMZETI LOVASPROGRAMNAK az épp a feladata jelenleg, hogy vitára, beszélgetésekre inspiráljon, hogy amennyiben kiforott, ismert és kellõen (alulról is) támogatott lesz, és a foráásokat sem úgy kell elõteremteni, hogy közben tudjuk, a "jövõ hetet esszük", akkor hajrá... addig meg dolgozni, dolgozni, dolgozni... Haj, de szkeptikus vagyok, pedig szeretnék más lenni. Nagyon örülnék, ha tudnék olyan országos "TURNÉRÓL", ahol legalább a megyeszékhelyekre, de akár ennél több helyre szerveznének a program felelõsei, és a szövetség prominensei elõadás és vitasorozatot, amiben közelebb kerülnének egymáshoz az érintettekkel, és az érdeklõdõkkel.

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#159 Fanfan

Fanfan

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 15 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 26. - 10:04

Lenne egy sokkal egyszerûbb dolog. Ugye most mindenki a lovas stratégiáról beszél, és arról, hogy a magyar LOVAS NEMZET és hogy minden osztrák gyerek tud síelni, minden magyar gyerek pedig tanuljon meg lovagolni. Ez volt a kezdõ szlogen. Akkor a lovassportot miért nem tették oda hatodiknak a kiemelt látványsportok közé. Igy lehetne támogatni a lovaglást, lovasoktatást, lovaskultúra tanítást. Nem arról beszélgetnénk most, hogy honnan lesz pénz ha nem arról, hogy mennyit költsünk. Ha valaki nem tudná a látványsportok támogatását, annak csak röviden. Amennyi pénzt ad egy vállalkozás a sportnak, annak a dupláját írhatja le a társasági adójából. Király nem!! De leht , hogy így többen jutnának pénzhez nem csak egy bizonyos réteg??

#160 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 26. - 10:26

Akkor a lovassportot miért nem tették oda hatodiknak a kiemelt látványsportok közé.


Mert a látványsport =/= tömegsport

Abban egyetértünk, hogy gyalázat, hogy az utóbbi gyakorlatilag semmilyen támogatást nem kap, sem államit (mint ahogy anno volt az MHSz), sem magánt (mint anno voltak a vállalati sporttelepek). Ezek után nem csoda, ha alacsony testnevelési kultúrája van a magyarnak. :-( Zsebbe nyúlós lett sportolni. (Hacsak nem éred be az aszfalton kocogással.)