Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Építkezzünk, újítsuk fel!


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
740 válasz a témához

#81 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 23. - 14:34

Nem moon, ez egészen másról szól. Többek között az árajánlat kérõ, jövõbenisabbólélõ tanácsaidról.....

Értem, hiszen érzékeltetted, hogy szerinted sznobság árajánlatot kérni és szakosodott céggel végeztetni a melót. Annyiból igazad is lehet, hogy építkezés felújítás c. topikba beleférhet a sufni, fészer, kerti reterát, vagy tyúkól házilagos, és ismerõs általi barkácsolása, melyhez tényleg nem kell különösebb szakipari ismeret, szinte barkácsolva megoldható.
Nade egy lakóház építésbe kezdeni árajánlat nélkül, vagy szóbeli megállapodás alapján, illetve referenciák nélkül, na azt már nem tanácsolnám senkinek.

#82 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 23. - 19:46

... vagy költözzön a félkész házba :D ahogy mi is tettük

Hogy haladtok az építkezéssel mau és BoKa?

A tetõt húzzák fel szép lassan. A cserepezés kövvetkezik a jövõ héten. A falak állnak, a belsõ válaszfalak még nem, ablakok megrendelve, beszerelésük még várat magára. Január óta. A födém december elejétõl április végéig készült :mad:

Nade egy lakóház építésbe kezdeni árajánlat nélkül, vagy szóbeli megállapodás alapján, illetve referenciák nélkül, na azt már nem tanácsolnám senkinek.

Ezt szerintem nem is mondta senki..

#83 Dincsi

Dincsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 225 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 23. - 20:15

Kíváncsi lennék, hogy mennyiért lehet felhúzni egy ilyen házikót...?!
1.házikó
2.házikó

Borovi fenyõbõl c.c. 120-140 ezer /n2. Egyedi igénynél ez lehet 180-190. +a telek, de még mindíg olcsóbb, mint egy pösti lakás. Szépek, kéyelmesek, csak még azt nem tudja senki, hogy ezen az éghajlaton mennyire tartós. Ellaknék az elsõben.

#84 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 23. - 20:15

Beleértem a felújítást is természetesen.

#85 Pottock

Pottock

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.495 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 23. - 20:24

Borovi fenyõbõl c.c. 120-140 ezer /n2. Egyedi igénynél ez lehet 180-190. +a telek, de még mindíg olcsóbb, mint egy pösti lakás. Szépek, kéyelmesek, csak még azt nem tudja senki, hogy ezen az éghajlaton mennyire tartós. Ellaknék az elsõben.


Jól hangzik, mert az ára nem olyan vészes, de a tartósság az aggasztó..

#86 Mézszín Sörény

Mézszín Sörény

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.324 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 23. - 21:36

Meg nagyon tûzveszélyes is.

#87 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 24. - 12:47

Értem, hiszen érzékeltetted, hogy szerinted sznobság árajánlatot kérni és szakosodott céggel végeztetni a melót. Annyiból igazad is lehet, hogy építkezés felújítás c. topikba beleférhet a sufni, fészer, kerti reterát, vagy tyúkól házilagos, és ismerõs általi barkácsolása, melyhez tényleg nem kell különösebb szakipari ismeret, szinte barkácsolva megoldható.
Nade egy lakóház építésbe kezdeni árajánlat nélkül, vagy szóbeli megállapodás alapján, illetve referenciák nélkül, na azt már nem tanácsolnám senkinek.

És akkor mit teszel kedves moon, ha profi árajánlatot kapsz egy cégtõl, de nem lesz olyan kõmûvese aki vakolni is tudna? Nagyon "könvvízû, sznobszagú" amit tanácsolsz. Ha érdekel mutatok neked olyan kõmûvest aki még egyetlen árajánlatot se írt le (húúú, de kiröhögne), de úgy érti a szakmáját, hogy bárki leverheti a vigyázz-t az árajánlatával. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem kell elõre, szóban megállapodni.

#88 Dincsi

Dincsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 225 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 24. - 19:52

Meg nagyon tûzveszélyes is.

Ezzel mondjuk nem értek egyet.

Az árajánlatokhoz meg annyit, hogy láttam én már gyûrõtt kockás papíron "költségvetést" és gyönyörû munkát, meg láttam profin elkészített számítógépes programmal, de messzire kerültem. Szerintem majdnem mindenkinek van ismerõse, aki ilyet-olyat már csináltatott, tehát van referencia, és a szájhagyomány útján terjedõ reklámban legalább meg lehet bízni. Mert gondolom, a barátom, haverom csak nem akar átverni, hogy olyan szakit ajánl, aki mondjuk nem ismeri a derékszöget vagy vízszintezõt.
De ez csak egy szõke nõ véleménye.

#89 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 24. - 20:56

Ez persze nem azt jelenti, hogy nem kell elõre, szóban megállapodni.

Inkább arra mondjatok példát, módszert, hogy miképp lehet rávenni a tisztelt vállalkozót, hogy az igéreteihez tartsa is magát. Hogy lehet szt elérni, hogy eszébe se jusson átverni a kuncsaftot. Van erre valami tuti tippje valakinek? :kv:

#90 froclee

froclee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.663 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 24. - 21:03

Független építészt megbízni a munkafolyamatok átvételére és utána kifizetni a vállalkozót. Vannak építészmérnökök, akik erre szakosodtak.

#91 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 24. - 21:05

...tehát van referencia, és a szájhagyomány útján terjedõ reklámban legalább meg lehet bízni. Mert gondolom, a barátom, haverom csak nem akar átverni, hogy olyan szakit ajánl, aki mondjuk nem ismeri a derékszöget vagy vízszintezõt.
De ez csak egy szõke nõ véleménye.

Sajnos én már olyat is láttam, aki tud szépen dolgozni, de éppen túl sok munkája volt, otthagyta a segédeit a melóval, hogy azok tudnak nélküle is mindent. Azok meg jól beittak, aztán amikor megnéztem a munkát, a fürdõszoba meg a konyha rendben volt, de a WC-ben véletlenül kiégett a villany, nem lehetett látni semmit... De nem gyanakodtam, csak akkor estem hanyatt, amikor becsavartam egy égõt... :mad:
Mit tehettem volna? Vissza kellett volna hívnom õket, hogy verjék le és kezdjék újból, de elõbb vegyék meg mégegyszer a csempét, amit bedolgoztak? Szóval nem tudom, hogy lehet az ilyen megmozdulásokat kulturáltan, de határozottan, még csírájában elfolytani... :rolleyes:

#92 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 24. - 21:24

Amikor a rendelõt újítottuk fel, a fõnöknõm (akihez képest Napóleon és Néró együtt is kispályás kezdõk voltak 'õrült diktátor' kategóriában) az egymillió éve ismert és bejáratott kivitelezõjét hívta el a munkára; õ maga vette meg az anyagokat, ötpercenként csekkolta a folyamatok állását; és végülis csak két héttel tartott tovább (az eredetileg saccolt két hétnél) és másfélszer annyiba került az egész megmozdulás, mint tervben volt. A vakolást+csempézést+festést három brigád csinálta, az utolsó vmi Kõmíves Kelement idézõ technológiával (amit felraktak, fél napra rá leesett). Rémálmaimban ne jöjjön elõ. Belsõ nyílászáróink az egész munka vége UTÁN egy héttel lettek. Árajánlat, az volt. Tervek is voltak. Speciel az ajtókat (tokostól) szállító asztalos és a bútorasztalos, illetve a villanyszerelõ tervei nem annyira lettek egyeztetve egymással, ezáltal egészen egyedi megoldások születtek (sztem senki másnak nincsenek a szekrények válaszfalán át elérhetõ konnektorai). A villanyszerelõrõl ráadásul (akit az egymillió éve ismert, bejáratott kivitelezõ "szállított") jóval késõbb derült ki, hogy annyi köze van a villanyszereléshez, hogy egyszer segédkezett egy mesternek. Át kellett vezetékezni+biztosítékolni az egész nyavalyatörést, amikor érintésvédelmi tanúsítványt akartunk csináltatni.

#93 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 24. - 21:28

Az szép... Errõl jut eszembe, egy faház esetében nyilván még sokkal fontosabb, hogy minden szempontból kifogástalan legyen a villanyszerelés... Tudja valaki, mire kell jobban figyelni?

#94 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 24. - 21:54

És akkor mit teszel kedves moon, ha profi árajánlatot kapsz egy cégtõl, de nem lesz olyan kõmûvese aki vakolni is tudna?

Akkor minden bizonnyal a munkát sem végeznék el, tehát fizetni sem kell.

Nagyon "könvvízû, sznobszagú" amit tanácsolsz.

Mindenki maga tudja. Ha valakinek olyan sok pénze van, hogy nem számít mennyi lesz a munka vége, vagy vitatkozni van kedve, hogy mi volt benne, mi jött még hozzá, vagy esetleg a válallkozó/kisiparos/cég négy helyett a úgy emlékszik, hogy hét volt, akkor ne kérjen ajánlatot.
Ha nem kell az ajánlatot, költségvetést csatolni szocpolhoz, hitelehez, hõszigetelés pályázathoz, vagy még ki tudja mihez, akkor szintén ne kérjen ajánlatot.
Ha nem érdekes a garancia, ne kérjen ajánlatot. Az ajánlatból egy mondattal szerzõdést lehet csinálni azzal, hogy a megrendelõ ráírja, hogy a felsorolt munkákat megrendeli.
De persze akkor se kérjen ajánlatot, ha a felsoroltak helyett a másik véglettel találkozik, ismer egy aranykezû mestert, akivel szóban meg lehet állapodni, rendesen elvégzi a munkát, garanciát vállal a munkájáért, és a végén annyit kell fizetni mint amennyi a megállapodásban van.
Ilyenek is léteznek, általában a könyebb költségvetési igényû iparoknál, pl. egy lakás kifestéséshez kell pár vödör festék, glettanyag, stb, amiben nem lehet jelentõs költséggel félremenni, de próbálnád meg árajánlat nélkül beszereltetni egy új házba az épületgépészetet...

Ha érdekel mutatok neked olyan kõmûvest aki még egyetlen árajánlatot se írt le (húúú, de kiröhögne), de úgy érti a szakmáját, hogy bárki leverheti a vigyázz-t az árajánlatával. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem kell elõre, szóban megállapodni.

Ismerek pár ilyen szakit én is, de ezzel az a helyzet, hogy ha szeretne valaki saját szakmájában tovább lépni, mondjuk kõmûves létére pár vakolás, falazási munka után elvállalni pl. komplett szerkezetet, majd A-tól Z-ig egy családi házat, akkor arra leginkább úgy van esélye, hogy ha maga is próbál haladni a korral, ne adj isten minõ sznobság, megtanul árajánlatot adni, szerzõdést kötni, költségvetést készíteni stb.
Ez a szaki érdeke is, mert így mellesleg nagyobb esélye van megkapni a munkájáért a járandóságát, mintha csak szóban ad ajánlatot.

#95 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 24. - 22:08

Inkább arra mondjatok példát, módszert, hogy miképp lehet rávenni a tisztelt vállalkozót, hogy az igéreteihez tartsa is magát. Hogy lehet szt elérni, hogy eszébe se jusson átverni a kuncsaftot. Van erre valami tuti tippje valakinek? :kv:


Árajánlatkérés, költségvetés készíttetés, szerzõdés, valamint felfogadni egy mûszaki ellenõrt, aki rendszeresen a fõbb munkafolyamatoknál kimegy az építkezésre, és a szakival egyezteti a technológiai kérdéseket, esetleg felmerülõ problémák megoldását, ellenõrzi és menet közben javíttatja az esetleges hibákat. Építési napló nyitása az építkezés kezdetekor, és rendszeres vezetése, megrendelõi vagy annak képviselõje oldaláról és a szakiparok oldaláról.
Ezeket már egy komolyabb felújításnál, vagy átépítésnél, de új ház építésénél feltétlenül érdemes meglépni.
Építési naplóba pl belekerülhet az is, ha az ukrán import occsó falazók tíz centit varázsoltak a fürdõszoba derékszögbe és a tulaj sérelmezi mondjuk a vakolás után, hogy mért nem derékszöges a fürdõszoba.
Hogy ne legyen vita ki és miért felel...

Sajnos én már olyat is láttam, aki tud szépen dolgozni, de éppen túl sok munkája volt, otthagyta a segédeit a melóval, hogy azok tudnak nélküle is mindent. Azok meg jól beittak... :rolleyes:


Ilyesmi lehetett? :)

#96 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 24. - 22:09

Ha jól tudom, a mûszaki ellenõr kötelezõ ha állami pénzekbõl(szocpol, félszocpol) építkezel. Igaz ez?

#97 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 24. - 22:20

Jól hangzik, mert az ára nem olyan vészes, de a tartósság az aggasztó..



A tartóssága jobb, mint egy hagyományos kõházé. Erre az akár több száz éves ausztriai hütték a bizonyítékok. :)
A tûz ellen elég komoly kezelést kapnak a rönkök, illetve a vastagságukból adódóan sem könnyen gyulladnak meg. Ami még inkább a rönkházak mellett szól, az a hõtartó képessége, ami miatt komolyan lehet spórolni a fûtésszámlán. A téma iránt érdeklõdõknek ajánlom a 2 havonta megjelenõ Gerendaházak Magazint. :)

#98 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 8:04



Ez a szaki érdeke is, mert így mellesleg nagyobb esélye van megkapni a munkájáért a járandóságát, mintha csak szóban ad ajánlatot.

Sokat gondolkodtam, hogy miért gondolunk mást, szinte mindenrõl. Idõvel rájöttem. Én a Földön élek. :)

de próbálnád meg árajánlat nélkül beszereltetni egy új házba az épületgépészetet...

Megtörtént, én nem elméletrõl beszélek.
Amúgy pár napja még azt írtad 20-30 százalékkal többe kerül tartalmilag és formailag megfelelõ (tisztességes) árajánlattal, de megéri. :D

#99 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 8:22

Inkább arra mondjatok példát, módszert, hogy miképp lehet rávenni a tisztelt vállalkozót, hogy az igéreteihez tartsa is magát. Hogy lehet szt elérni, hogy eszébe se jusson átverni a kuncsaftot. Van erre valami tuti tippje valakinek? :kv:

Sehogy.
Engem már többen kérdeztek, hogy kihez érdemes fordulni bizonyos szakipari munkák elvégzésére. (Itt a fórumon is vannak ilyen barátaim.) Ha volt az adott szakmában olyan ismerõsöm akit a barátaimnak is merek ajánlani, akkor az többet ért száz szabályos formátumú árajánlatnál. Igaz engem ilyen esetben nem az érdekel, hogy mik a tervei a jövõre nézve és hogy kõmûves létére milyen szinten kezeli a számítógépet. :)
Ha jól emlékszem olyan eset is elõfordult, hogy azt válaszoltam, ismerek szakit aki ebbõl él, de nem állok jót érte.
Szóval elsõ és legfontosabb az ajánlás. És még egy. Szerintem olcsóbb és biztonságosabb a mesterekkel szakmánként tárgyalni és megállapodni, mint úgynevezett generálkivitelezõt megbízni, mert az ismeretlen alvállalkozókkal dolgoztat.

Független építészt megbízni a munkafolyamatok átvételére és utána kifizetni a vállalkozót.
Vannak építészmérnökök, akik erre szakosodtak.

+ 50%
Persze ha szállodát építtetsz akkor nyilvánvaló. :)

#100 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 8:25

Sokszor elhangzik, hogy a "legolcsóbb" új házat építeni. A beszámolókból kiderül, hogy késések, extra költségek, bakik, rendszeresen előfordulnak. Akkor mi is az igazság? Olcsóbb vagy sem? Az rendben, hogy mielőtt nekivág az ember, készít egy költségvetési tervet, mikor befejezi, utólag kiszámolja vajon, hogy mennyivel lett drágább az elképzelthez képest és ez így megérte-e?

#101 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 9:02

Jótanácsom. Amikor az alapgödör ki van ásva, be kék rakni egy jó hosszú betonvasat - csak úgy feküdjön benne, amihez hozzá kéne hegeszteni egy 8-as ankert, és azt felvezetni a leendõ mérõszekrény környékén. Minden más földelési megoldás ennél csak drágább lehet, és rosszabb. A korrózió számít, tehát vastag legyen a gonosz vas, és a hegesztési varratokat s az ankert kell egyedül bekenni bitumennel. Egyébként ezt kb 1982 óta ajánlgatom, még sosem volt senki, aki ügyelt volna rá. :D :gm: Ez esetben a következõk történnek: 1. jól megfizettetik az árát, ha kömény talajban kell lenyomni a vasat. 2. Azt mondják, hogy ez 3 méter, közben meg csak 40 cm. Pedig a fagyhatár alatti számít csak. Mocsárban mindez nem fontos, kézzel is le lehet bökni a 6 m-es földelõt.

#102 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 10:00

Sokat gondolkodtam, hogy miért gondolunk mást, szinte mindenrõl. Idõvel rájöttem. Én a Földön élek. :)


Ez mindjárt látszott. Fõleg abból, hogy most amikor egy új házat felépíteni 20-25 milla, te a földön járva nem kérnél ajánlatot, költségvetést.

Amúgy pár napja még azt írtad 20-30 százalékkal többe kerül tartalmilag és formailag megfelelõ (tisztességes) árajánlattal, de megéri. :D


Attól kerül többe amit a saccmester szóban ígér, és attól meg kevesebbe amibe a végén saccmester tevékenysége kerül.

János elhatározza, hogy új családi házacskát épít.
Falazásra kér ajánlatot, kijön Pál szaki, és közli, hogy 650 ezerért megcsinálja, csapj bele.
Józsi árajánlatot hoz, 850 ezerrõl, ki van költségelve, hogy mi mennyibe kerül, hozzá se kell nyúlni a gazdának.
Mivel árajánlatot kérni sznobság, meg amúgy is Pál mondta a legolcsóbbat, János ezért Pállal csináltatja és megtakarít.
Menet közben kis gondok adódnak, valahogy nem akarnak kijönni a saccolt mennyiségek, valahogy mindre rakódik egy kis plusz, (a fene gondolta volna, hogy ebbe ennyi beton megy, hû ezt a falat kihagytuk a számolásból, hogyhogy 38-as fal ez Janikám, én 12-esre emékszem), Pál emlékezik, hogy a koszorúba János határozottan csak egy szál hatos vasat saccoltatott körbe, és a szóbeli megállapodás szerint a betonba elég tíz lapát sóder mellé egy lapát cement.
Végén kijön a munka ára 950 ezerre, plusz 5 hónap alatt - mert kicsit elhúzódott - egyéb költségek plusz 300 ezer. Olcsóbbról kapott ajánlatot, a reális piaci ár viszont a kettõ között volt, és Jánosunk pedig ráfizetett és itt-ott el is van baxva.

Edited by moon, 2009 május 25. - 10:01.


#103 maugly

maugly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.943 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 10:01

Hogy haladtok az építkezéssel mau és BoKa?

Köszi, egészen jól. :) A kõmûvesbrigád a nagy munkákkal múlt héten végzett, néhány menetközbeni plusz-kérésünk miatt jönnek még ma egy fél napot. Maximálisan elégedettek vagyunk a munkájukkal.
Nagyon tetszett a fizetési mód is: elõre kaptunk egy árajánlatot, az esetleg változó értékû tételekre (ár le-fel valamennyit az alapanyagoknál) elõre felhívták a figyelmünket. Heti elszámolásban fizettük ki az alapanyagokat, az elvégzett munkát, így mindannyiunk közös érdeke volt a mihamarabbi elkészülés. :)

A hétvégén pácoltuk a faárut égéslassítóval, rovarvédõvel, miegyébbel (ezzel is spóroltunk egy adag zsozsettát), s ma kezdtek az ácsok. Ha minden jól megy, jövõhéten cserepezünk - aztán lassítunk a tempón, pénzfogytával. Még a nyílászárókkal jók leszünk, a többit sztepbájsztep.

#104 Dincsi

Dincsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 225 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 10:07

Amit én tennék, ha elég fiatal volnék és újra kezdeném: Közmûves telek, rönkház. Ez fix ár, fix idõ, garancia, és remény, hogy 20 év múlva is ott lakom. :) Ha lepukkant házat vennék, csak úgy, hogy megbízható víz-gáz-központi fûtés - villanyszerelõm van. Mielõtt kifizetem, a szakiknak megmutatnám, és elmondanám az elképzeléseimet. Ha normálisak, tudnak adni egy hozzávetõleges árat, legalább nagyságrendileg. Utána el lehet dönteni, hogy belefér, avagy nem. :eek: Üres telken hagyományos házat csak akkor kezdenék el, ha feltétlen szükségem van agyvérzésre, gyomorfekélyre, dilidokira, és jó sok pénzem is van. :mad:

#105 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 10:08

Sokszor elhangzik, hogy a "legolcsóbb" új házat építeni.
A beszámolókból kiderül, hogy késések, extra költségek, bakik, rendszeresen elõfordulnak. Akkor mi is az igazság? Olcsóbb vagy sem?
Az rendben, hogy mielõtt nekivág az ember, készít egy költségvetési tervet, mikor befejezi, utólag kiszámolja vajon, hogy mennyivel lett drágább az elképzelthez képest és ez így megérte-e?

Hát ma már szinte inkább a fordítottja igaz, de ez nagyban függ az igényektõl is.
Simán lehet találni olyan házakat, amiknek a szerkezete, falak, vízszigetelés, födém, tetõ, jó állapotban van.
Vakolatot leverni, aljzatot kidobni, új válaszfalakat, vizet-villanyt, aljzatot, vakolatot, burkolatokat, hõszigetelést rádobni és simán megspóroltad az alapozás, falszerkezetek, födém és jobb esetben még a tetõ költségét is. Viszont legjobb esetben is lesznek váratlan költségek, amik miatt az egészre számolni érdemes 20% többletköltséget.

#106 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2009 május 25. - 10:15

Az új ház akkor olcsóbb, ha nem számolod a saját munkádat. Olyan mint a mezőgazdaság. Ha minden napra leosztod a magad bérét is, akkor bizony kemény. Én mai ésszel nem építkeznék. Azért kellett, mert adva volt a hely, de ha valahol másutt kéne kezdeni, vennék egy olyat ami nagyjából megfelel az elképzelésemnek, szerkezetileg megfelelő (alap, falak, tető, nyílászárók). Ez alapnak jó, aztán ha lesz kedvem és ahogy a pénzem engedi, csinálgatom. Rémálmaimban se jöjjön elő a falazás, vakolás..... Rámegy az ember fizikailag, idegileg. Tervezés... Megcsináltam, aztán kértem rá fennmaradásit.

Edited by Mongol, 2009 május 25. - 10:16.


#107 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 11:02

Jótanácsom.
Amikor az alapgödör ki van ásva, be kék rakni egy jó hosszú betonvasat - csak úgy feküdjön benne, amihez hozzá kéne hegeszteni egy 8-as ankert, és azt felvezetni a leendõ mérõszekrény környékén. Minden más földelési megoldás ennél csak drágább lehet, és rosszabb. A korrózió számít, tehát vastag legyen a gonosz vas, és a hegesztési varratokat s az ankert kell egyedül bekenni bitumennel.
Egyébként ezt kb 1982 óta ajánlgatom, még sosem volt senki, aki ügyelt volna rá. :D :gm: Ez esetben a következõk történnek:
1. jól megfizettetik az árát, ha kömény talajban kell lenyomni a vasat.
2. Azt mondják, hogy ez 3 méter, közben meg csak 40 cm. Pedig a fagyhatár alatti számít csak.

Mocsárban mindez nem fontos, kézzel is le lehet bökni a 6 m-es földelõt.

Köszi, Örni! Akkor elmondanád ugyanezt úgy is, hogy én is értsem? :huh: Komolyan érdekelnek az ilyen alternatív megoldások!
Mondjuk ez akkor lenne jó, ha nem egy meglévõ pincére épült faházról lenne szó. :) Azt nem vállalom, hogy a pincét is lebontom, csak, hogy a gödörnél kezdjem újra az egészet. :gm:

Mi az, amit alaposan meg kell néznem a faháznál, elektromos ügyben. Jó..., tudom, a villanyszerelõ srácot! De azon kívül? :dev:

Edited by Bokorugró, 2009 május 25. - 11:05.


#108 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 11:32

Új építésbe jelenlegi gazdasági helyzetben én sem fognék bele, levegõben lóg egy nagy ingatlan áresés a gazdasági válság és a harácsoló bankok miatt.

#109 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 11:48

és a szóbeli megállapodás szerint a betonba elég tíz lapát sóder mellé egy lapát cement.

Moon, te vagy viccelsz vagy fingod sincs az egészrõl.

#110 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 11:51

Vagy túloz egy kicsit. Ezt hívják humornak. :)

#111 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 11:52

és remény, hogy 20 év múlva is ott lakom. :)

Ez fontos, mert ha mégsem, akkor nagy bukta.

#112 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 12:05

Vagy túloz egy kicsit. Ezt hívják humornak. :)

Ezért írtam, hogy vagy-vagy. ;)
Meg azért, mert ha szakival dolgoztatsz, akkor te veszed az anyagot, mi a túrónak lopná ki a cementet. (Ráadásul "sovány" anyaggal a legjobb kõmûves se tud dolgozni, így meglehetõsen életszerûtlen az egész)

#113 Dincsi

Dincsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 225 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 12:08

Ez fontos, mert ha mégsem, akkor nagy bukta.


Ha gonosz akarok lenni, azt mondom, hogy ez már az örökösök gondja.

Bokor, amit sztünk meg kell nézni ( a pasin kívül ) biztosítéktábla, van-e EPH ( egyenpotenciálra hozás ) bár azt hiszem, inkább a pasi nézegesse a rendszert, mert aki nem ért hozzá, az hiába.nézegeti. Úgy, hogy nem is sorolnám.

#114 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 12:10

Ha gonosz akarok lenni, azt mondom.....

És ha realista? :)

#115 Dincsi

Dincsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 225 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 12:13

És ha realista? :)


Akkor maradok a sggemen a 2. emeleten, és van még 15 évem.

#116 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 12:23

Meg azért, mert ha szakival dolgoztatsz, akkor te veszed az anyagot, mi a túrónak lopná ki a cementet. (Ráadásul "sovány" anyaggal a legjobb kõmûves se tud dolgozni, így meglehetõsen életszerûtlen az egész)

Azért annyira nem életszerûtlen. :nem: Nem tudom miért nem rakják bele rendesen az anyagokat, de már nagyon sok elcseszett munkát láttam. Porlik, reped, esik szét már egy évvel az elkészülte után, vagy mert kiégett, vagy, mert csak homokból áll, vasalat sincs benne. Minek az?...


Bokor, amit sztünk meg kell nézni ( a pasin kívül ) biztosítéktábla, van-e EPH ( egyenpotenciálra hozás ) bár azt hiszem, inkább a pasi nézegesse a rendszert, mert aki nem ért hozzá, az hiába.nézegeti. Úgy, hogy nem is sorolnám.

Igaz, én nem fogok érteni hozzá, nézegetem inkább a pasit tényleg! :gm:
De nem árt tudnom, hogy a villanyszerelõ hapsinak mit kéne megnéznie. Úgy értem, nem rajtam. :dev:

Ezt hjvják egyenjogúságnak. :D Én nézegethetem õt, õ meg inkább a villanyhálózatot nézegesse!...

Edited by Bokorugró, 2009 május 25. - 12:21.


#117 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 12:24

Azért annyira nem életszerûtlen. :nem: Nem tudom miért nem rakják bele rendesen az anyagokat,

Azért mert a megrendelõ formailag és alakilag(!!!) is kiváló árajánlatot készíttetett, amit tokkal vonóval szokás megadni. Ott ha spórol a kivitelezõ, akkor magának spórol.
Hogy értsd. Az "én" kõmûvesem (aki nem tud formailag megfelelõ árajánlatot szerkeszteni a számítógépen) azt mondja, hogy X forintért falaz köbméterenként, y-ért vakol nm-enként, stb. Aztán szépen kigondolja, hogy mibõl mennyi kell és a megrendelõ szépen megvásárolja. Szerinted érdekében áll szar anyaggal kínlódni?

#118 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 12:28

Ehh...., mit kell azzal kínlódnia? Összeb@ssza és kész! :dev: De értem, amit mondasz. :)

#119 Dincsi

Dincsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 225 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 12:30

Jó. Az elõbb leírtakon kívül, a régi típusú faházaknál általában a vezeték védõcsõbe, vagy csatornába fut. Ott meg tudja nézni az állapotát. Ha valami csoda folytán el van vakolva, szedjen le egy lámpatestet vagy elosztót, és meg tudja mondani, hogy a jelenlegi szabványnak megfelel-e. Valószínûbbnek tartom, hogy nem. Mivel, mint írtad, ez mg. terület, elképzelhetõ, hogy csak valami gányolt munka.

#120 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 25. - 12:31



De értem, amit mondasz. :)

Az jó, meg is írom egy másik topikban! :D