Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Természetvédelem és lovaglás


  • Please log in to reply
206 válasz a témához

#41 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 27. - 9:35

Kedves Park Ranger!Feltételezem, hogy nem igen jutsz internet közelébe, ám ezennel megkérem Sheriffet, hogy alkalmasint juttassa már el hozzád ezt az üzenetet, vagy válaszoljon Õ maga nekem, a lényeg az lenne, hogy beazonosítsuk egymást.Egyszer egy halom emberszabásúval (vö. újságíróval) busszal érkeztünk meg a Kiskunsági Nemzeti Parkba. Egy csárda udvarán találkoztunk vezetõnkkel, egy igazi Park Rangerrel. A Park Ranger fekete körszakállat viselt, kék egyenruhát, s a szakállához hasonlóan fekete, fiatal kanca hátán érkezett. Ezek után végigkalauzolt bennünket a nemzeti park egy szegletén, számos érdekességet tudtunk meg tõle. Egészen pontosan azt szeretném megtudni, Te vagy-e a fekete körszakállas Park Ranger, aki egy fekete kancával érkezett elibénk és kalauzolt végig bennünket a nemzeti park egyik szegletén, számos érdekességet közölve velünk? Mert ha igen, akkor: szia!

#42 Park Ranger

Park Ranger

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 28 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 29. - 10:26

HellóÖrömmel olvasom a hozzászólásokat. Sajnos, vagy hál istennek ritkán jutok internet közelbe és nem tudok a feltett kérdésekre azonnal válaszolni, pedig az egésznek ez lenne az értelme. Azonban én terep ember vagyok, a nap nagyobb részében kint a területemen ill. azzal kapcsolatos ügyek intézésével foglalkozom. Valóban kellene több, gyakorlatiasabb írás a lovas ujságokba pl. bemutatva a Kiskunsági Nemzeti Park egyes területeit, a területek kezelésével kapcsolatos problémákat, lehetõségeket. A jellemzõ és ritka fajok ismertetése is érdekes lenne, lehetne. Számomra azonban már az is meglepõ volt, hogy az adott cikket leközölték. A gond az, hogy valójában erre nincs igazán kapacitásunk, energiánk. A tájékoztatás természetesen alapvetõ feladataink közé kell, hogy tartozzon, igyekszünk is ezen javítani, de kevesen vagyunk és nagyon, ill. túl széles területen kell mozognunk. A lovasoknak a területeinken való mozgásának koordinálása csak egy picinyke szelet ebbõl. Az egészet figyelem felkeltésnek szántam. A természetvédelemnek elszánt „õrült” de józan gondolkodású emberekre nagy szüksége van. Miért ne kerülhetnének ki többek között a lovasok közül is ezek az emberek. Minden lovas szereti a természetet, csak az nem mindegy, hogy hogyan. Tizenhat éves korom óta foglalkozom aktívan természet védelemmel, ez azt jelenti, hogy huszönöt éve egyre jobban próbálok elmélyülni ebben a témában. Olyan ez mint amikor az ember elkezd bemenni egy sûrû erdõbe, az elején még tud tályékozódni, tudja merre van és mi az irány de egyre jobban összekeveredik vele a világ, miközben az akadályok hatványozódnak. Nem a lovasok a probléma. Amikor pl. nem tudunk egy több ezer hektáros ex-lege (a törvény erejénél fogva védett ill. azok az értékes élõhelyek amelyek korábban nem élveztek semmiféle védettséget) lápos, mocsaras területen vizet visszatartani, addig az, hogy egy-két lovas akarva akaratlanul betéved a fokozottan védett területre, vagy erdõbe, igazán nem tûnhet nagy jelentõségûnek. Ez az ex-lege terület két nagyobb törzsterületünk vízháztartására is döntõ jelentõségû, vagyis kihatással van rájuk. Az ok az ott részben tulajdonos és részben bérlõ nádvágó nem járul hozzá a vízjogi engedélyhez (megjegyzem az õ szempontjából talán jogosan). A sok millió köbméter víz meg csak folyik le a csatornákon keresztül a Dunába.Mintegy tíz éves probléma és még nincs megoldása. Csak egy példa ez a sok közül, de mi naponta nézünk szembe ilyenekkel. Ha élõhelyet veszítünk az õshonos életközösségek, növény és állatfajok tucatszám tûnhetnek és tûntek is el. Habár a látszat talán olyan lehet, de valójában a parkok nem gazdálkodó és túrizmus ellenesek. A nemzeti parkokat az állam tartja fenn, tehát az adófizetõk pénze fekszik bennük plusz a saját bevételek (bérleti szerzõdésekbõl, idegenforgalomból, itthoni és külföldi támogatásokból, pályázatokból, tehát részben tõlünk is függõ bevételi forrásokból).Igen az információ hiányos. Sajnos a lelkesedés mellé rengeteg pénz is kell. A mûködésünkre kapott állami költségvetésbõl erre nem telik. Hogy is telhetne mikor katasztrofális az egészségügy állapota, relative nagy a szegénység. Bármennyire utáljuk mi parkosok a politikát de tudomásul kell vennünk, hogy nagymértékben függünk tõle,(”nem mi politizálunk, hanem velünk politizálnak”) sõt alapvetõen.Térképek kiadására nekünk kell megszerezni a pénzt, ez bizony komoly marketing tevékenység. Próbáltuk és próbáljuk! A Központi kollegáim vagy háromszáz helyre (panziók, turista irodák stb.) elküldték javaslatukat, miszerint a térkép hátulját felajánljuk az adott létesítmény számára reklámozási célzattal. Kb. százezer Ft. jött össze, amivel nem lehet ilyen volumenû munkát elvégezni. Marad a pályázat, most ezen a vonalon vagyunk. Pillanatnyilag a legcélravezetõbb megoldásnak a néhányoldalas kis szórólapok kiadása tûnik, azonban ezek nem részletesek. De a kiadványaink bõvítése folyamatos. Én azonban csak a Kiskunsági Nemzeti Park nevében beszélhetek, azonban tíz nemzeti park van az országban.Egyenlõre nincs arra lehetõség, hogy ha valaki, vagy valamilyen csoport bevágódik egy védett területre és azonnal szakavatott vezetõhöz jusson, vagy szakszerû elõadásban részesüljön. Viszont ha egy csoport bejelentkezik (szezonban lehetõleg idõben, nem elõtte való nap), akkor lehetõség van a szakvezetõre. Erre van egy külön osztályunk, az oktatási osztály.Van egy oktatási központunk (az én területemen található), ami erdei iskola jelleggel mûködik és Kecskeméten kapott elhelyezést a Természet Háza, kifejezetten információs célzattal, a kívánalom szerint elõadással egybekötve, kiállítás megtekintésével.A lovas panzióknak, lovas létesítményeknek egyenlõre nem tartunk továbbképzéseket. Azonban már felmerült, hogy meghívás esetén a lovas túra vezetõk képzése során mi (értsd. Nemzeti Park szakemberei) tarthatnánk elõadásokat a természetvédelemmel kapcsolatban.Idén tavasszal már érintõlegesen voltunk egy ilyenen Jásszentlászlón. Valójában ebbõl mi is tanulhatunk.Minden területünkön évente egyszer-kétszer van nyílt túra nap, amikor bárki eljöhet és ismerkedhet a park értékeivel.A táblák valóban nem mindenhól egyértelmûek. Elméletileg ahol nincs tiltást jelzõ tábla oda belehet menni. Ebbõl következik, hogy minden úthoz elágazáshoz, ahova valamilyen oknál fogva csak szakvezetõvel vagy uram bocsá. még úgy sem lehet bemenni tiltó táblát kell kihelyezni. Persze alkalmanként ezeket jó magyar szokás szerint ellopják. A tiltás mindenféle közlekedési formára vonatkozik.Valóban égetõ szükség lenne az egész országot átfogó lovaglási útvonalat feltüntetõ térképekre, vagy inkább térkép sorozatokra, kiadványokra. Hol a pénz és ki csinálja meg? Pedig elõbb utóbb meg kell lennie. Nem csak a védett területekre (hiszen az csak nyolc-kilenc százaléka az országnak + az ex-légék), hanem azon kívülre is. Negyven ötven év állami tulajdon után a magántulajdon szentség lett ( szerencsére ). Tudomásul kell venni, hogy a vidék még mindig sajgó pont. Nagyon nehéz mezõgazdaságból megélni és nagyon munkás. Hogy ne lenne pipa a magyar gazda amikor „ráérõs gazdag városi lovas emberek még meg sem kalapolva õket, végigszáguldanak, baktatnak az Õ területén, ami végre az Övé”. Az évtizedek alatt megalázták, vért izzadt érte, és volt kitartása, türelme küzdeni a visszaszerzéséért. Tisztában vannak azzal, hogy Európa Ny-i felén a magánterületek látogatása általában nem így mûködik. Engem is küldtek már el a bánatba, amikor a törzsterületemen kívül keresztül mentem egy hajdan volt szikes gyepen lóháton, a gyep vegetáció változását ellenõrizve. Ugyan ez a terület a körzetemhez tartozik, de a gazda ezt nem tudta (újabb hiányosság az információban). Visszatérve az átvezetõ útra odalovagoltam a tulajhoz és miután már nem emlegette anyámat rossz házból valónak, szóba elegyedtünk. A problémája az volt, hogy a környezõ panziók lovasai válogatás nélkül nyargalásznak a gyepén, fõleg külföldi lovasok, magyar statisztálással. Ha az úton mennének egy szót sem szólna, de ilyen helyen túl nagy a csábítás.Nem jó és egyáltalán nem fest jó képet az országról, ha a vendégek azért jönnek hozzánk mert nálunk mindent szabad. A pénzüket talán itt hagyják és a Ladát kicserélhetjük Opelra majd Audira, de tisztelet nem lesz az országunk iránt. Maradunk lenézett Közép-Európaiak, akiknél pénzzel minden lehetséges (szerintem per pillanat lehetséges is).Talán az õrök, ill. az õrök közül egyesek azért tûnnek olyan „magának való fickóknak”, mert túl sok irányból kapnak rúgást. Nem vagyunk azok. Nem is lehetünk mivel sok emberrel foglalkozunk, csoportokat vezetünk, elõadásokat tartunk mindenféle korosztálynak. „A feladatainkat négy csoportba sorolhatjuk: 1.-a természet és védett természeti területek és értékek hatósági õrzése,2.-a természetvédelmi kezelés területi szakmai feladatai3.-hatósági és szakhatósági ügyintézési feladatok 4.-vagyonvédelmi és tûzvédelmi feladatokEzek a feladatok önmagukban is sokrétûek és egymástól nem választhatók el. Magukban foglalják a természet védelmérõl szóló 1996. évi LIII. Tv. 36. § (2) bekezdés értelmében többek között a védett természeti értékek, területek felmérésében és nyilvántartásában való közremûködést, az élõvilág védelmi megfigyeléseket és jelentéseket.”Továbbá, szakmai csoportvezetõk vagyunk, a természetvédelmi oktatásban is részt vállalunk.Jelen pillanatban az egész ország területén 230 term. õr mûködik tíz nemzeti parkban. Az elkövetkezendõ években legalább 500-ra kellene növelni a létszámot.Egy õr nem lehet rideg hatóság. A természetvédelmi kezelést csak úgy tudjuk megvalósítani, ha állandó tárgyalásban vagyunk a gazdálkodókkal, a túrizmussal foglalkozó szervezetekkel vadászokkal, erdészekkel. Tehát mi az itt élõ ill. a területre hatással levõ embereken keresztül tudjuk megvalósítani a természet védelmét. Esetenként ez nagyon sok tárgyalással, beszélgetéssel, eszmecserével, nem elvtelen kompromisszummal jár.A Kiskunsági Nemzeti Park 9 törzsterületbõl, 2 tájvédelmi körzetbõl és 18 természetvédelmi területbõl áll, össz. 76, 668 hektár. Ezen felül 13, 674 hektár szikes tó és 16, 908 hektár láp, mint ex-lege védett természeti terület tartozik hozzá. Az igazgatóság teljes illetékességi területe (pl. tájvédelem /engedélyek kiadása, pl. halastó/) mintegy 1.050.000 hektár.A Kiskunsági Nemzeti Park területén egy õrre 4, 875 hektár védett terület jut, ill. a mûködési területünkbõl 47, 727 hektár. Tudom, hogy amit leírtam az nagyobb részt mind dög unalmas, de ahhoz, hogy a hivatásos természetvédelmet megértsük néhány alap információra szükség van.Az erdõ téma egy külön világ. Sok a magánerdõ, és az erdészek hozzáállásától is függ. Elszoktak a lótól, mint általában a hivatalos szervezetek. Egy-két szabályszegõ lovasból messzemenõ következtetéseket vonnak le. Itt az idõ, hogy ezen változtassanak a lovasok. Azt hiszem, azonban, hogy ez egyénileg nehezen megy, ehhez valamilyen szervezõdésre lenne szükség.A szemetelés állandó téma. Mi pótkocsi számra gyûjtjük, a parkon belül talán csökkent a mennyisége. Jó módszert ajánlok, fõleg faluhelyen hatásos, bár a szervezés idõigényes. A helyi általános iskolákban érdemes egyszer kétszer szemétszedõ programot szervezni (már akinek van erre lehetõsége) és egy-két éven belül ezt megismételni. Érdekes közben hallgatni a kölyköket, amint szidják az illetõ szemetelõt, aki talán az õ rokonsági köreikbõl származik.Park ranger

#43 bozzy

bozzy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 352 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 29. - 11:17

Szia Park Ranger!Örülök, hogy ismét jelentkeztél. Nagy érdeklõdéssel olvastam már az újságcikkedet is, s remek gondolatot adtál most a gyerekekkel kapcsolatban. Budajenõn lakom a Pilisi Parkerdõ határában. A helyi általános iskolában egy regionális központ van kialakulóban a környékbeli "eko" iskolák között.Remekül össze lehetne kapcsolni a sulival a hivatásos természetvédõket. Elképzelem, amint egy hét végi családi kiránduláson a kölyök visszamegy a szüléje által elpottyantott szemétért! Túl idillikus a kép ahhoz, hogy igaz legyen, de meg fogjuk próbálni!

#44 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 29. - 11:22

Ha már természetvédelemnél és ismeretnél tartunk, ajánlom a következõt.Aki szeretne egy kicsit többet tudni a természetrõl, szeretne bekapcsolódni bizonyos programokba, az olvassa el a Magyar Madártani Egyesület honlapját: [url="http://"http://www.mme.hu"]www.mme.hu[/url]Akár be is léphet az egyesületbe, ehhez nem kell semmilyen különösebb elõképzettség, nem csak profiknak szól az MME, sõt.

#45

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 29. - 20:04

Ilusta! Az az ember, akirõl írtál még az elõzõ oldalon, hogy nincs tekintettel a lovára és belerongyolt a kirándulókba, az nem egy idõsödõ, õsz hajú, asszem bajszos pasi, akit én eddig 1X láttam ügetni, amúgy meg egyfolytában galoppozik, mint a veszedelem és egyszer engem is majdnem letaposott? Tudom, nem valami hej,de használható személyleírás... Posted Image Sokszor kockás ingekben lovagol és mondom, õszhajú... Bocs, hogy belevágtam, de ez fontos lenne...

#46 Ferenc

Ferenc

    Vágtabetolós

  • Fórumtag
  • 866 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 30. - 9:38

Hello Park Ranger!Valóban ritkán írsz, viszont tartalmasan. Kár, hogy nincs energiád/tok/ arra, hogy cikksorozat szülessen az ötletbõl. Szerintem lenne rá érdeklõdés. Tudtommal az NLM-ban a szeptemberi szám lesz az utolsó, amit Filly szerkeszt, de az új fõszerkesztõt is rá lehetne talán beszélni. 20-30 olvasói levelet biztos összehozunk havonta. ;) A sûrû erdõs hasonlat nagyon elszomorítóan hangzik, remélem, hogy ennyire azért nem rossz a helyzet. Ellenben a weblapotok mûködõ részei igényesek, örömmel olvasgatom. A Természet Háza is szimpatikus, kár, hogy a legtöbb rendezvény hétköznap van. A térkép ügyet nem értem. Amikor ilyesmi kerül szóba, akkor mindenki helyesel, a kivitelezésnél pedig nincs érdeklõdés. Gondolom, milliós nagyságrend szükséges a megvalósításhoz. Ilyen jellegû dolgokban szerintem a fórum nyilvánossága hasznos, hiszen itt megtalálható néhány érintett vállalkozás tulajdonosa, vezetõje. Meg persze a lovasok, akik fel tudják hívni az illetékesek figyelmét a dologra a saját lovardájukban. Már többszõr beszéltünk a forumon lovastúra térképekrõl, és végül abban maradtunk, hogy szinte megvalósíthatatlan, mert az emberkék folyamatosan lezárják az utakat, réteket. A Parkban legalább ezzel nem kell küzdeni.A magánterületek kérdése eléggé problémás. Talán az lehet a baj, hogy a városi neveltetésû emberek többsége nem tekinti magántulajdonnak azt, ami nincs bekerítve, kiplakátolva. Természetesen a mûvelt földekre gondolok. Persze ez már végképp nem a Ti gondotok, hanem a lovasoké. Szerencsére vannak még olyan területek, amik nincsenek magántulajdonban, de azért megközelíthetõek. Természetesen a kollégáidat nem akartam bántani, csak egy szubjektív megfigyelés volt. Tartok tõle, hogy a létszámotok nem fog emelkedni a jövõben sem. Tudom, hogy nem egyszerû a dolgotok. Ráadásul a tehetetlenség érzésénél nincs rosszabb. A víz ügyében segíthetünk, ha megmondod, hogy hol a zsilip, akkor mindig elzárjuk, ha arra járunk. :D Persze az ilyen egyszerû megoldások nem szoktak mûködni. :( A szemétszedés valóban jó ötlet. Az ember nem úgy mûködik, hogy hétfõn elfogadja a természetvédelem fontosságát, keddtõl meg napi 24 órás természetvédõ lesz. Ezért fontosak a néhány órás, egy napos programok, amik segítségével lassan "beleszokik" a dologba. Gondolom Nektek is vannak ilyen kis léptékû szervezéseitek. Például vadetetõk, táblák ellenõrzése, karbantartása.Lenne egy kérdésem, ami Teremburának is szól.A költözõ madarak távozása lassan esedékes. Mit lehet errõl tudni? A vonulás az idõjárás függvénye, vagy inkább naptári idõszakhoz köthetõ? Lehet pár nappal elõbb tudni, hogy mikor kerül rá sor? Az egy fajtához tartozó madarak egyszerre indulnak el a költõhelyekrõl, vagy nagyobb csapatokban, több nap eltéréssel? Rá tudjátok beszélni õket, hogy hétvégén induljanak? Vajon Hux lelõ a madarazásért? Posted Image Ferenc

#47 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 30. - 10:09

Ferenc felvetéseire néhány válasz.Térkép: Igazából csak a 1:10000 vagy ennél is részletesebb 1:5000 térkép használható igazán. Ezeken vannak a földutak is bejelölve. Mi a terepi madár monitoringhoz ilyeneket használunk és ezek baromi jók. 2,5 x 2,5 km - es négyzetekre osztva fel az ország területét. Több mint 400 db fedi le az országot. Azonban biztos, hogy minden részrõl nem kellene pl. a Balaton közepe. Viszont beszerezhetõ, ha kell utána nézek, digitalizált változat. Ez ugye nyomtatható. Egyébként ez utóbbi szerintem valami firnájszos pályázatban eladható lenne, csak kellene valaki, aki a hátára veszi az ügyet. Aztán mindenki tõtögetheti majd magának amit akar.Azt írod, hogy "szerencsére vannak még olyan területek, amik nincsenek magántulajdonban". Sajnos ilyenek már alig vannak. Ma két tulajdonos létezik: magán és állami. Ez utóbbihoz tartozik az erdõk 90 %-a. Az állami termõföldek pedig valami Kft-nél, Rt-nél vannak haszonbérbe. Amire Te gondolsz, az valószínû magán, csak nem csinálnak vele semmit. Szerencsére. Egyébként az utakról jogosan senkit sem lehet letiltani, kivéve a magán tulajdonú utakat. A földút ugyan olyan út, mint a betonos, csak nincs burkolva. Azon mindenkinek joga van jönni-menni, akár lóval is.Madarak. A madár vonulást a hormonok szabályozzák, ezt pedig a nappalok hosszúsága. Tehát valójában a nappalok hosszabodása (tavasz) és a rövidülése (õsz) határozza meg, hogy mikor mi történik vonulásilag. Szinte napra pontosan mûködik a dolog. A szélsõséges idõjárás néhány napos plus - minus eltérést okozhat. Pl. most aug. végén már nem igen látsz gólyát, elmentek. Természetesen egy faj vonulása elhózódhat akár hónapokra is, mivel az északról jövõk is átrepülnek hazánkon. Egyébként ez annyira jól mûködik, hogy a nagy testû madarak vonulását rengetegen figyelik pl. Isztambulban a Csamlicsa nevû hegy tetejérõl. Szakirodalmat valaki fellapozza és azt mondja, hogy engem a békászó sasok érdekelnek, akkor szept. 23. plusz- minusz 5 nap, és megszámolhatja az összes kelet- európai békászót Isztambulban. A többi faj hasonló.Azt viszont már kevesebben tudják, hogy nem csak vonulás (egyik földrészrõl a másikra), hanem kóborlás is van. Ez egy földrészen belüli mozgás. Pl. a télen nálunk pockozó egerész ölyvek nagy része északabbról jött és tavasszal vissza is megy. A mieink pedig délebbre mentek, de õk is vissza jönnek.Egyébként a lovaglás és természetvédelem témában most írunk egy anyagot, amit a lovas szövettséggel és más szervezetekkel akarunk egyeztetni, fõleg a védett értékek megóvása érdekében.

#48 Vihar

Vihar

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 10 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 30. - 10:10

Most kapcsolódtam bele a témába és nagyon örülök, hogy Park Ranger megnyitotta ezt az új témát. Sajnos én nem olvastam a cikket, de nagyon szeretném bepótolni. A Nemzetközi Lovas Magazin melyik számában jelent meg? Elektronikusan is hozzá lehet férni a cikkhez?Én pontosan azért választottam a lovaglást, mert így össze tudom kötni a hobbimat és a lovak iránt érzett szeretetemet a természettel és egyben a szakmámmal (környezetvédelmi szakember vagyok). Talán már többen hallottatok a NATURA 2000-es területek kialakításáról. Az EU országokban 2004-ig kell a területeket kijelölni és azok megfelelõ kezelésérõl is tervet kell készíteni. Szerintem Magyarországon a lovaglas hagyományok ápolásával és a lovas turizmus fejlesztésével pontosan ezeket a törekvéseket lehetne erõsíteni. Szívesen elbeszélgetnék hosszabban a témáról az érdeklõdõkkel. Esetleg mi lóbarátok a véleménycserénél többet is tehetnénk a természetvédelemért...

#49 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 30. - 11:44

Vihar! A NLM legutóbbi számában olvashatod. Te KÖVIM-ben dolgozol, netalán a Költõben?

#50 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 2. - 15:53

Kicsit off!Dé!De igen! Sötétpej vékony testalkatú, magas, herélt lova van.Én nagyon sajnálom azt a lovat, állandóan veri, a ló fél is tõle, mindig másnak kellett megfognia a karámban........volt, hogy crossmotorral üldözte a karámban a csóri állatot kifulladásig.Amúgy ne csodálkozz, ha motorral is közétek rongyol!Ezt a fickót egyszer nagyon el kellene verni!!Mikor még a lovam elég nyers volt, és nem akartam, hogy meghülyüljön, mert Õfensége vágtában jött velünk szemben, egyszerûen keresztbeálltam a lóval, így kénytelen volt lassítani... de hála, már nem nálunk tartja a lovát, igaz sajnos túl messze sincs, úgyhogy lehet vele találkozni az erdõben...

#51

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 2. - 19:07

Hatalmas nagy vadmarha ez a hapi!.. :mad: Nálunk is mindenki utálja, aki egyszer is találkozott vele... Télen is, felrakja a sarkat a patkóra, aztán szalad is kiélvezni, hogy nem csúszik a ló patája, végigrongyol a jeges utakon!.. Meg egyszer láttam, amint végigvágtázik egy olyan szakaszon, amin én gyalog is csak óvatosan megyek el; egy kisebb "szakadék" omladozó szélére fektetett pallón úgy galoppozott át, mintha 10méteres sík mezõn futkorászna!.. Nem hittem a szememnek!.. Csak egyszer csúszik meg a ló, vagy botlik el a palló szélében és mindketten leesnek és annyi!.. Nagyon sajnálom azt a lovat, nem tudom, meddig húzza még szerencsétlen... Most vhol a Bécsi út mentén tartja asszem, ha jól emlékezem... Egyszer felülnék a muksó hátára és megcsinálnám vele azt, amit õ a lovával!.. Nem lenne benne köszönet! És -hogy a témához kapcsolódjak is- õ aztán az a lovas, aki miatt az erdõben lovaglással kapcs elõítéletek születtek, mert tényleg nincs tekintettel senkire és semmire! :mad: Az a szerencse, h ilyen csak 1 van 100ból...

#52 Ferenc

Ferenc

    Vágtabetolós

  • Fórumtag
  • 866 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 3. - 9:52

Szia Terembura!Tehát, ha jól értem, léteznek használható térképek. Ezek közkiadások vagy belsõ felhasználásra készültek? Hogy lehet hozzájuk jutni, és persze mennyiért? A térképekhez nem értek, de a 2,5 km-es méret azt sugallja, hogy egy túrához már rendesebb adag papír kell. Viszont ha lett volna ilyenem a hétvégén, akkor nem maradok le a ló fürdetésrõl.A földekkel kapcsolatban én is az államiakra gondoltam, csak a mûveletlen állami földet én senkiföldjének tartom. Pontosabban mindenkié. Szóval tulajdonosa van, csak gazdája nincs. Ami nem is olyan nagy baj.Az utakkal is igazad van, csak egy lelakatolt sorompóval szemben a jogaimmal nem tudok mit kezdeni. Ezért gond a pontos útvonaltervezés.Köszönöm az infót a vonulásról. Tudsz mondani olyan helyeket, ahova lehet és érdemes elmenni vonulást nézni? Én még élõben nem láttam ilyet. Mármint közelrõl, nagy tömegû madarat. Egyszer szívesen megnézném. Fõleg valami nagytestû madárfajjal, mert a szemem már nem a régi. Posted Image Abban az anyagban, amit most készítetek konkrét tervek vannak vagy általános irányelvek?Hello Vihar!Részemrõl érdekel a dolog, bár sokat nem konyítok hozzá. Szívesen olvasnék a programról valami közelebbit. Örülök, hogy így fellendült a téma, úgy tûnik számomra, hogy sok elkötelezett ember dolgozik a környezetvédelem témakörben, éppen csak nem "hangoskodnak", ezért nem tudunk róluk.Ilusta, Dé!Mit problémáztok ennyit? Simán lõjétek le a sötétpej, bajuszos fickót. ;) Üdv.:Ferenc

#53 Gumilovas

Gumilovas

    Halasi Vénusz

  • Fórumtag
  • 2.159 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 3. - 10:48

Gondolom a Geodéziásoknál, vagy az olajbányászoknál is létezik térkép. Az egész országot végigpásztázták már, csak ezek a térképek nem nyilvánosak. Egy-egy kis cikk terület térképéért meg vagyonokat kérnek a földhivatalok. Én is hónapokig könyörgök térképmásolatért a munkámhoz.Biztos, hogy megvalósítható valahogy a kiadás, csak pl. a földmérõkkel kellene egyezkedni. Úgy tudom, a térképeiket már számítógépre rakják fel.De majd figyeljétek csak, nem kell sok idõ és az autóstérképek mellett ott virít majd a lovastérkép is. Vagy nem?

#54 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 3. - 14:14

Ferenc!Igazad van!De, ha a sötétpejre lövök, akkor a lovat találom el! Posted Image Bár a fickó õsz, világít még a sötétben is! Posted Image Ha vadász lennék, "véletlenül" elnézném és biztos megpörkölném!Amúgy már többször összeveszett az erdészetiekkel, volt, hogy majdnem összeverekedtek.Dé!Igen ott tartja, párszáz m-re tõlünk.Igen télen, nyáron 4 lábra van patkolva a ló, valóban sarkakat tetet rá a sárban, jégben.Csóri lovat mi csak Nagydarabnak hívtuk, egyszer majdnem elküldte a vágóba, mert tönkretette a lábát, elég nehezen gyógyult meg, azóta gumit kell a patkó alá tenni.A hapsit Gyurinak hívják.Egy lovat már kiszuperált, azt hála, egy jólelkû lány megvette.Egyszer a barátnõjével lovagolt (már nem az)és a csaj hátul volt és nem tudom ismered-e van Pest felé egy elég jó kanyar az erdõben,jobb oldalt magaslat, baloldalt szakadék, na, ott a barátnõje szó szerint beleesett a szakadékba lovastól, a csávó annyira rohant elõl, hogy észre sem vette. (vagy nem érdekelte).Ugyanezt a barátnõt sielés közben is otthagyta, amikor az elesett.Tudod mit mondott, mikor próbáltuk a ló érdekében leállítani?"Ha lenne pénzem vennék 10 lovat és addig hajtanám õket, míg térdig kopik a lábuk!"Ti honnan jöttök?Merre vannak a lovaitok? [ 03 Szeptember 2002, 14:20: Az üzenetet átszerkesztette: Ilusta ]

#55 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 3. - 16:12

idézet:
Eredeti szerzõ: Ilusta:A hapsit Gyurinak hívják.[/QUOTE]Vagy Sándor Móricnak? :(

#56 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 3. - 18:32

idézet:
Eredeti szerzõ: Ferenc:Tehát, ha jól értem, léteznek használható térképek. Ezek közkiadások vagy belsõ felhasználásra készültek? Hogy lehet hozzájuk jutni, és persze mennyiért? A térképekhez nem értek, de a 2,5 km-es méret azt sugallja, hogy egy túrához már rendesebb adag papír kell. Viszont ha lett volna ilyenem a hétvégén, akkor nem maradok le a ló fürdetésrõl.Ferenc[/QUOTE]A térképeknek én már tavaly utána néztem. Két forrásból lehet szerezni.1. Térképészeti intézet (Bosnyák tér)1:10.000-es alaptértképeket lehet itt kapni, 3500 Ft/szelvény. Ez lovagláshoz használhatatlan. Egy jobb vágtával két szelvény is ugrassz.Ugyanezt (ugyanennyiért) megkaphatod CD-n digitálisan is, így akkorában nyomtatsz, amekkorában akarsz, de nagyon drága. :( 2. HM Tóth Á. térképészeti Int. (Fillér u.)1:25.000-es katonai térképek. Ezeken még rajta van minden földút, stb. Sõt sok számunkra felesleges infó is. Egy napos túrához még ebbõl is 4-5 darabot kell összeragasztani, hajtogatni. Ha jól emlékszem 1800Ft/szelvény körül volt az ára.Hátrány, hogy nagyon régiek! 1988 körüli a legfrissebb!! :( azóta pedig sok mindent privatizáltak, bekerítettek. :( Ha valakit érdekel, mindkettõbõl megvettem a Csömör környékieket. Meggyessel ki is próbáltuk egy Csömör-Gödöllõ túrán. Hazaértünk. Posted Image

#57

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 3. - 19:08

Ilusta!Ez a hapi nem lenne, hát mit mondjak, nem kéne kitalálni!.. De nekem, ha épp nem fénysebességgel közeledik, még köszönni is szokott!..Asszem tudom, melyik szakszról beszélsz... Ez állati durva!.. Nem mernék kimenni vele terepre, az tuti!Nem tudom, tudod-e, hol van a Mészárosék istállója? Nem ott, hanem mellette vannak a barátnõmék lovai, azokkal lovazok errefelé... A Hidegkúti út felé van, ha a sárga túristaútról lefordulsz ott a kõfejtõ vagy mifene mellett, ott vannak házak a hegyoldalban és egy valag utca vezet lefelé. Na arrafelé... :D Ebbõl most biztos tudod már! Posted Image Tudok én navigálni...És ti kicsit pontosabban merre? Lovarda vagy magánudvar? Ha van bértartás, mennyirét és milyenek a körülmények? Hosszú távra tervezek, felmérem a terepet, ha esetleg összejönne a pénz és saját lóba vágnék... (De ez még egy ideig tuti nem lesz...)

#58 Park Ranger

Park Ranger

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 28 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 4. - 11:41

HellóSzokásos hülyeségem, bizonyos kérdésekre elfelejtek válaszolni. Porfelhõ! Az azonosítás pontosítására, a Nemzeti Park Oktatási Központjának parkolójában találkoztam egy kisebb csapat ujságíróval. Az egyenruhánk a zöldnek egy bizonyos árnyalata (habár én színtévesztõ vagyok), a kancám pej, ill. talán inkább sötétpej. Szakállas vagyok és szálfa termetû (169cm). Ha így van akkor szia, ha nem akkor is. Ámbár a Kiskunsági Nemzeti Parkban egyenlõre én vagyok az egyetlen lovas természetvédelmi õr (pontosabban õrkerület vezetõ, mert ez sokkal jobban hangzik). Hogy miért "egyenlõre" arról késõbb. Apropó rangsor az õrszolgálatnál: Term.õr.szolgálat vezetõ, -helyettese, tályegység vezetõ, õrkerület vezetõ, természet õr. A magántulajdonú mezõgazdasági területeken a közlekedéssel kapcsolatban. A térképen jelzett (helyrajzi számos) utakat a közforgalom elõl csak a KPM engedélyével lehet lezárni. Tehát azokról az utakról van szó amit a KPM útként tart nyilván és a térképen jelzett formában van megjelenítve. Még a térképen alrészlettel jelzett dûlõutak, átvezetõ utak is ide tartoznak. A KPM viszont ilyen engedélyt nagyon nehezen ad ki. A törvénytõl függetlenül, jobb a békesség. Tanyás térségekben sok a panasz arra, hogy az autók lengéscsillapítója a sok lónyom miatt megy tönkre. Ez igy igaz. Az enyém is (néha a saját lónyomomba megyek). Ilyen helyen ha lehet menjünk az út közepén, vagy a legszélén(a lovas gondolkodásom teljesen alföldi, hegyvidéken talán ezek a részek túl kövesek). Egy momentum a természettel kapcsolatos, terepjárós, modern társadalmi gondolkodás formára. A magyar származású osztrák természetfilmes barátomnak arra panaszkodott az illetõ erdész, hogy a drága terepjáróját az erdei utakon a sok lónyom tönkre teszi. Terepmotorosokról és terepjárósokról ne beszéljünk. Katasztrófa! Neves személyiségek is vannak közöttük. Amikor megjelentek nálam nagyritkán a homokbuckákban, a vonal vezetésüket még évek multán is nyomon lehetett és lehet követni az õshonos vegetáción. Kora tavasszal egy négykerekû homokfutó ment végig a területen a nyomai még mindig látszanak, és jövõre is látszani fognak. Fogtam már el belõlük, és tárgyaltunk motorosokkal is. Kellene egy cikk valamilyen autós motoros magazinba, de ez már nem az én világom. Nem találok velük hangnemet. Pedig biztos vagyok benne, hogy nem mind hülye. (Nekünk is vannak terepjáróink és vannak terepmotoros term. õreink is. Az is lehet, hogy nem a jármû a hibás?!)Az erdei utakkal kapcsolatban...................................Visszatérek rá majd.Terembura! Nagyon örülök neki, hogy a hivatásos természetvédõ vonalból mint lovas nem vagyok egyedül (hivatásos vagy sem, a fajok változatosságának megõrzése szempontjából semmi jelentõsége). Jó lenne beazonosítani. A kollegáim is meglepõdtek mikor a létezésedrõl beszámoltam nekik. Személyedben azt hiszem egy olyan profi madarászt tisztelhetünk aki az ilyen irányú kérdésekre válaszokkal szolgálhat. Mint általában a régi természetvédelmi õrök nagy része én is madarászattal kezdtem. Voltak közülünk akik megmaradtak ezen a vonalon mások eltévelyedtek és term. õrök lettek. Lóhátról valóban kiválóan lehet madarászni, de botanizálni is, a növényeket, társulásokat megfigyelni. Nagy élmény amikor az ember lépésben megy és a feje felett komótosan kering a rétisas, vagy a parti madarak közelében lassú tempóban kullogva (idõnként a lovat legelni hagyva) megfigyelni a közelben leszálló, beszálló fajokat. A fekete gólyák negyven ötven méterre bevártak. Igy láttam meg tavaly a rózsás seregélyeket is (pásztor madarak). A bölömbika fiatalok számáról is így kaphattam képet. Meg egyáltalán rengeteg mindenrõl, a felmérések ellenõrzések során.Hogy a lovaglási utakat hogy jelöljük ki, erre már elég sok variáció született azt hiszem. Mi már egyszer megterveztettük a tábla formáját, látványkép készítésével egyetemben. Nem fogadták el, mivel túl drágának találták (a lovasszövetség, de lehet hogy igazuk volt). A saját területemen terveztem egy ajánlott lovaglási útvonalat, amelynek a térképi megjelenítése rövidesen kihelyezésre kerül a területem közelében található jelentõsebb panzióknál. (Ezen kívül lesz még két másik területünk, ahol a /egyenlõre csak/ panzióknál kihelyezésre kerülnek ezek a tipusú táblák.)A területemen az útvonal két részbõl áll majd, szikes tavak környéke (jelen pillanatban szárazak) és homokbuckák környéke. Egyenlõre nem lesz kitûzve jelzõ táblákkal (értsd. nyilakkal), viszont aránylag könnyen követhetõ. Elõször a kitûzést javasoltam, terveztem, megfelelõ helyen információs táblákkal a terület geológiájáról, növény és állatvilágáról. Azonban láttam több lovas mûsort, ahol éppen ez ellen nyilatkoztak, mondván ne csináljuk ugyanazt amit Nyugat-Európában. A végén még rendszám is lesz a lovakon. A döntésben segített a pénzhiány is. Továbbá a lovastúra vezetõ képzésnél felmerült egy olyan verzió, miszerint épp elég ha a túravezetõk ismerik az útvonalakat. Szerintem is! A helyi hobbi, ill. természetjáró lovasok (a hobbi szó túlságosan pejoratív, többrõl van itt szó sokkal, szerelemrõl, életszemléletrõl) úgyis tudják. Nekünk a lovastúra vezetõ képzésekbe kellene valamilyen formában részt vállalnunk, országosan, de régiókra osztva. Természetesen ez ingyen nem megy. Függetlenül attól, hogy természetvédelmi érdek is. Mi nem az manapság? El tudnék képzelni az állam által is támogatott természetvédelmi gyerek és felnõtt lovas táborokat. Vagy talán már van is ilyen?? Bizonyos értelemben minden lovastábor egyben természetvédelmi tábor is.A térképpel kapcsolatban. Mi a természeti területek felmérésekor az 1 : 25 000-es katonai térképet használtuk. A tapasztalatom az, hogy viszonylag precíz (a lépték ellenére) és jól nyomon követhetõ. A részletes beazonosításhoz, a hivatali munkához, ügyintézéshez kombináljuk az 1 : 10 000-es térképpel. Ma már azonban légi fotók is a rendelkezésünkre állnak és a digitalizált változatok is. Idegen terepen én elõnyben részesítem a 25 000-es katonai térképet. A lépték és a terjedelme miatt lóháton is kiválóan használható. Növénytársulás vagy madár állomány felméréshez az 1 : 10 000-eset. A tulajdonosok, szûkebb területek beazonosításához az 1 : 4880-as térképet vesszük igénybe.Terembura! Jó lenne abba az anyagba betekintést nyerni, amit a lovas szövetséggel és más szervezetekkel akartok egyeztetni (csak ha lehet). Mi is létre akarunk hozni bizonyos külsõ összefogással megvalósítható szövetkezést. Nem újat és nem nagy dolgot, csak egy kissé mást. Remélem kapok, kapunk hozzá támogatást. Ha létrejön, akkor közzéteszem mirõl van szó (medve,ivás, meg a bõre).Kérdés magamhoz. Miért vagyok csak én lovas természetvédelmi õr? Válasz. Mert olyan balgák vagyunk, hogy nem bírunk pénzt szerezni a lovak és a felszerelés vásárlására (annak ellenére, hogy a jelenlegi igazgatónk zöld utat adott már az elején). Itt jelentkezik amit írtam, hogy a hivatalok elszoktak a lótól. Félnek tõle, idegen számukra. Pedig az új államtitkár helyettesünk kifejtette az elképzelését, miszerint ne mi legyünk azok akik a saját környezetünket túlterhelik pl. a túlzott autó használattal stb.stb. Körülbelül egy éve próbálom megszervezni a ló és felszerelés vásárlását. Azt hiszem alaposan kidolgozott tanulmányt adtam le. Úgy próbáltam írni, hogy mindenki választ kapjon a miértekre, és hogyanokra és ennek ellenére elbuktuk a KAC pályázatot. De nem adom, nem adjuk fel. Most lobbizok országgyûlési képviselõk irányába (politikailag prostituálódom, lehet, hogy a végén még lesz belõlem valami, épp ideje). Próbálok szponzort keresni, aki esetleg valamilyen viszonossági formában megkönnyítené a lóhoz való jutást. Voltunk mi már Bábolnán is meg sok más helyen mint potenciális vásárlók, de a nagy cégeknek mi túlságosan kis reklám falat vagyunk (nekik a sport eredmény a reklám). Csak egyszer kellene jól beindítani a gépezetet. Nem igaz, hogy egy sokunk számára értelmes ötlet elsorvadjon. Egy alföldi nemzeti parkban, ahol a lovas közlekedési formának tradíciója volt, errõl nevezetes az országunk! A magyar ember egyébként is genetikailag kódólt a lószeretetre. (Érdemes elolvasni a most megjelent Lovas Nemzet nyitó oldalait, Kun Péter írását.) Mind látvány, idegenforgalmi, pszichológiai hatás szempontjából is lóval sokkal markánsabb a megjelenés, nem beszélve a lényegrõl, a használhatóságról.Egyenlõre öten lennénk lovasok ( a természetvédelmi õri terminológiában nincs lovas természetvédelmi õr, csak õrszolgálat ellátása lóval megnevezés) a késõbbi idõszakban viszont nõne a lovas létszám. Az említett négy kollega most tanul lovagolni, saját erõbedobással. 1993-ban már volt egy ilyen kezdeményezés a minisztérium részérõl. Akkor ez felülrõl indult és ha nem is volt teljes csõd, de siker sem. Túl sokat akart markolni. Magába foglalta a természet õrzését lóval, a lovas gyerektábort, rendezvényeken való megjelenést, és a tenyésztést stb. (persze ezt mind az õr munkakörében) mint a stabilitás zálogát. Jelen pillanatban a hallgatólagos elvárás (a minisztérium részérõl) az volt, hogy õshonos, egységes ló fajta legyen, továbbá tenyésszünk, neveljünk, betanítsunk és eladjunk. Véleményem (és komoly tenyésztõk szerint is) szerint ez kb. ennyi szakszemélyzetet jelent. Valójában a mi egyetlen dolgunk a lóval közösen végzet hatékony terepi munka és az adott ló szakszerû gondozása, beleértve az alkalmankénti továbbképzést és a lovak "összelovaglását". Fajtának a Shagya arabot választottam elsõnek, majd a Furiósó-Norstart, Kisbéri félvért. (jelen pillanatban egy kis sziki nóniuszom van, õ ugyan ’nagy szivû’ de nem homokra való és nem igazából hátasnak) A shagya túl drága és nem mindenkinek megfelelõ (nekem igen), a Furióso elegáns, hosszúléptû de nem ismerem a távbírását (átlag 18-35 km között megyek egy nap, néha 50-et, nagyobbrészt homokon, ha kell tempósan), a Kisbéri nem erre a tájra jellemzõ. Ami még igazából szóba jöhetne az a Gidrán magasabb arab vérhányadú vonala. Cseppentõ Attilával tárgyalva, talán még az Ahal (Achal) Tekkini (tekke) félvér is. A rövid történet ennyi.Ferenc! A zsilip kérdés bonyolultabb sajnos. Persze ezt te is tudod. Minden a jogon múlik manapság.Park Ranger

#59 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 4. - 12:08

Rendjén van Park Ranger, találkoztunk már. És remélem, hogy a késõbbiekben is fogunk! Posted Image (Nem tudsz beazonosítani, de a jelenségre talán emlékszel: a kollégák bele-belekérdezgettek a növényekrõl, a futóhomokról tartott elõadásodba, én meg feszt a lovadról faggattalak.)

#60 Gumilovas

Gumilovas

    Halasi Vénusz

  • Fórumtag
  • 2.159 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 4. - 14:58

Ez nagyon aranyos volt Porfelhõ. Megmosolyogtam. Posted Image

#61 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 4. - 19:30

Dé!Hogy ne offoljunk annyit, magánban írtam.

#62 Park Ranger

Park Ranger

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 28 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 5. - 15:34

A magánutakról még annyit hozzátennék, hogy "a magánút közforgalom számára való megnyitásának, illetve elzárásának tényét az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyezni. A bejegyzést a tulajdonosnak (kezelõnek) kell kezdeményezni." Hatályos-1988.-évi I. törvény-A közúti közlekedésrõl, egységes szerkezetben.Az erdõnél érvényben lévõ a "Hatályos-1996. évi LIV.törvény-Az erdõrõl és az erdõ védelmérõl,egységes s" Az Evt. 82.§ (2) szerint "Az erdõterületen kerékpározni és lovagolni, motorral, illetõleg gépkocsival közlekedni csak az arra kijelölt úton szabad." A Vhr. 99.§ szerint "Az erdõgazdálkodó a gyalogos turizmus érdekeinek figyelembevételével jelölhet ki kerékpározásra és lovaglásra erdészeti magánutakat. Kerékpározásra és lovaglásra az arra alkalmas erdészeti magánút jelölhetõ ki, amelynek szélessége legalább két méter." Az Etv.80.§ paragrafusa szerint " Az erdõterületen-annak rendeltetésétõl függetlenül-üdülés és sportolás céljából gyalogosan bárki saját felellõsségére ot tartózkodhat, melyet az erdõgazdálkodó tûrni köteles, kivéve, ha az arra jogosult a látogatás korlátozását az e törvényben foglaltak alapján elrendelte. A fokozottan védett természeti területen levõ erdõben való tartózkodásra a természetvédelmi jogszabályok az irányadók." Etv.77.§ (2)"Az erdõgazdálkodó az erdõ és az erdészeti létesítmény védelme érdekében jármûnek az erdõ területen, valamint a közforgalom elõl elzárt erdészeti magánúton való közlekedésére a közúti közlekedés szabályaitól eltérõen-a közlekedési hatóság véleményének figyelembevételével-forgalmi korlátozást határozhat meg. A forgalom korlátozásának módját és idõtartamát-figyelmeztetõ tábla elhelyezésével-az erdõgazdálkodónak a helyszínen jeleznie kell."Etv.81.§ "Az erdõterület üdülési, illetõleg sportolási célból-a kijelölt út kivételével-nem vehetõ igénybe, amennyiben az a)az erdõsítés területe, amíg a rajtalévõ faállomány a két méter átlagmagasságot el nem éri: b)az erdészeti szaporítóanyag termelését szolgáló fölsterület(csepetekert) c)az erdõrezervátum területe:továbbá d)ha az erdõterületre való belépést az erdészeti hatóság erdõvédelmi, a természetvédelmi hatóság természetvédelmi okokból, illetõleg az illetékes katonai, határrendészeti vagy nemzetbiztonsági szerv megtiltotta"Etv.82.§ (1) "Az erdõgazdálkodó hozzájárulásával szabad az erdõterületen: a)huszonnégy órát meghaladó üdülési, illetõleg sportolási célból tartózkodni, táborozni, továbbá sátrat felverni, lakókocsit felállítani: b)túristaútvonalat kijelölni és létesíteni c)túrisztikai berendezést, létesítményt építeni és fenntarani: d)ideiglenes árusítóhelyet üzemeltetni: e)sportversenyt rendezni"Van még pár részlet de már nem fontos. Azt hiszem ha akarunk valamit akkor elõször a jogi lehetõségeket kell számba venni, utána esetleg leülni az illetõ erdõgazdálkodóval tárgyalni. Fel lehetne hívni a figyelmüket arra, hogy a lovasok sokmindenben tudnának segíteni. Úgy mint a Nemzeti Parkban szeretném. Pélsául sok olyan növény faj van a törzsterületeken kívül amelyek esetleg látványosak de mi nem tudunk róla. Tehát nem csak a hatósági részében (szemetélés, falopás stb.). Nem kell ehhez botanikusnak lenni vagy madarásznak, a ritka fajok sokszor látványosak is. Például egy homoki kikericses gyep amelyet éppen felszántani akarnak, vagy már szántanak is.Vagy tavasszal a fekete kökörcsin megjelenik valahól, orchideák, bangók jelennek meg (hú de érdekes gaz ilyet még nem láttam). A homokot bányásszák miközben fészkelnek a partifecskék vagy a fokozottan védett gyurgyalagok, kivágják az öreg nyárfát amiben az a szép kék galamb nagyságú madár a szalakóta fészkel (szintén fokozottan védett). Az egészrõ annyit, hogy van egy ismerõsöm akinek az álma a Magyar Lovasjárõr Szolgálat létrehozása, pontosan ilyen célzattal. Ebbe mindenki beletartozhatna, hivatásosok és nem hivatásosok egy aránt.(Huszár bandériumok, mezõõrök, önkormányzatok, park õrök stb.stb.)Szerintem egyenlõre ez illúzió, de helyi szervezõdéseket el tudok képzelni.Úgy tudom, hogy a lovas polgárörségnek már országos szervezete van.Üdv porfelhõ, valami rémlik a kérdéseidbõl. De emlékszem rátok.Park Ranger

#63 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 6. - 10:53

A munkahelyemen szerzett térképes információ. 1:25 000 térképeket használunk, ezek a 2,5 x 2,5 km-esek. Egy térképszelvény 1999-ben 400 + áfa volt, és valamivel több, mint ezer fedi le az országot. Ez meghaladja a félmilliót. Ezt lehet szkennelni, digitalizált térkép lehet, hogy van, de nem tudom az elérését. Szerintem valahol egy megfelelõ adatbázist kellene kialakítani, és innen beszerezhetõ lenne. Ezt viszont szerintem "vállalkozók összeadják" formában nem lehet megcsinálni.

#64 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 6. - 12:18

További térkép információ:www.fomi.hu

#65 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 6. - 13:20

Ferenc kérdezed a vonulási helyeket. Ilyen sajnos kis hazánkban nincs. A nagytestû madarak (gólyák, darvak, ragadozók) nem repülnek a tenger felett mint a kis énekesek, hanem követik a szárazföldet és csak kisebb távolságokat tesznek meg a nagy vizek felett. Ez az európai állományok esetében három helyet jelent. Nyugat-Európa: Gibraltár, Közép - és Kelet Európa: Isztambul, Kelet-európai síkság: Kis-Kaukázus. A gibraltári helyet nem ismerem. Isztambul a leglátogatottabb, könnyen megközelíthetõ - akár autóval is, csak ne lenne közben Románia és Bulgária. Ez a hely, mint írtam gyakorlatilag benn van a városban, mint pl. a Gellért-hegy. A nagy élményem a Kaukázus volt 1993-ban. Egy nap alatt 48 ezer ragadozót láttunk. Ez a hely Budapesttõl pont 3000 km-re van (Isztambul csak 1400 km). Ha van Törökország térképed, a Fekete-tengertõl kicsit délre a Török-Grúz határt közelében keresd meg Borcka - Artvin városokat (a tengernél Hopánál ágazik le az út). Ezek a városok egy baromi nagy völgyben vannak. Ez a völgy egészen Erzurumig visz. Ebben a völgyben vonul le a Kelet-európai síkság teljes nagytestû madár populációja. (Szinte minden nap esik valamennyi esõ.) Túristát soha (2 alkalom) nem láttunk egyet se. A madarász is ritka arra. A mi adataink is bekerültek a nemzetközi adattárba, mert kevés a pontos adat. Nem tudom mennyire ismered a ragadozókat néhányat megemlítek a látottak közül: dögkeselyû, szakállas saskeselyû, pusztai ölyv (ez a legtöbb), pusztai sas, békászó sas (másfél óra alatt 4.200 példány), barna kánya.Az itteni törökök legalább olyan vendégszeretõk, mint az isztambuliak, csak ezek nem akarnak eladni semmit, egyszerûen kiváncsiak a vendégra, és nagyon szeretik a magyarokat. Egy pl. A helyi közlekedési rendõrségen laktunk 2 egymás utáni évben, mert féltettek a kurdoktól és a medvéktõl (ez nem vicc!) Tök szabálytalan volt, de vállalták. Elsõ évben utolsó este a határvédelem megszállta az egész rendõrséget miattunk, hogy milyen kémek vagyunk, mert elképzelni nem tudták, hogy mit keresünk ott, ráadásul a hegyekben mászkáltunk rendszeresen.

#66 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 8. - 9:06

A ló és természetvédelem kapcsolatáról szóló anyagunk jelenleg munkahelyi egyzetetésen van. Kb. 2 héten belül lesz olyan állapotban, hogy érdemes lesz olvasni. Akkor felteszem ide.

#67 Ferenc

Ferenc

    Vágtabetolós

  • Fórumtag
  • 866 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 9. - 18:25

Üdv. Terembura!Köszi az ismertetõt. Valamivel közelebbi helyekre gondoltam. Magyarországon nincs olyan fészkelõhely, amit érdemes megnézni? Gondolom, az alföldön található néhány ilyen. A térkép jól hangzik. Végül is, aki állandó helyen lovagol, annak van esélye elõbb-utóbb összegyûjteni a környéket. Sajnos, a WEB lapon nem sok látszik a térképbõl, de a hozzászólások alapján a 1:25000 használhatónak tûnik.Ferenc

#68 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 10. - 14:17

Ferenc!Most október elsõ hétvégéjén Nemzetközi Madármegfigyelõ Napok lesznek. Teljesen nyilt, bárki csatlakozhat, nem kell elõzetes jelentkezés és fajismeret sem. Ha megadod, hogy melyik megyében lenne kedved kimenni, megadom a találkozó idõpontját és helyét.Ez természetesen mindenki másnak is szól, aki szeretne egy kicsit - gyalog - természetet (madarakat) figyelni, ismerkedni.

#69 Ferenc

Ferenc

    Vágtabetolós

  • Fórumtag
  • 866 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 12. - 8:39

Köszi Terembura!Ez jól hangzik. Gyakorlatilag Budapest 80-100 kilométeres körzetében minden hely megfelel. Ha összejövünk ketten-hárman, akkor megyünk.Ferenc

#70 Ferenc

Ferenc

    Vágtabetolós

  • Fórumtag
  • 866 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 12. - 8:54

Köszi Terembura!Ez jól hangzik. Gyakorlatilag Budapest 80-100 kilométeres körzetében minden hely megfelel. Ha összejövünk ketten-hárman, akkor megyünk.Ferenc

#71 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 12. - 9:47

Itt küldöm a teljes listát. Minden érdeklõdõnek tudom ajánlani. Családi programnak is jó egyébként. Ez egy nemzetközi esemény. Ezen a hétvégén Európa minden országában lesznek megfigyelések. A megfigyelések eredményét minden országban vasárnap délután 4-6 között összesítik, ezt tovább küldik a program koordinátorhoz - ez az idei évben Magyarország - itt a nemzeti adatok kerülnek összesítésre. Vasárnap este 8-9 órakor már lehet tudni, hogy ezen a hétvégén Európa hány helyszinén, hány ember végeztt megfigyelést, hány madárfajt láttak és milyen példány számban, és mik voltak az érdekesebb fajok. Ez egy verseny is egyben az egyes országok között. Mi általában a 1-5 helyen szoktunk végezni az összesítésben.Lóháton is igen jól lehet madarászni. Aki ezt választja, annak ajánlom, hogy vizek közelébe menjen lovagolni, esetleg egy kis kézi távcsövet tegyen be mellénye zsebébe.Sok új élményt mindenkinek!!!Bács-Kiskun megyeFülöpszállás - Szikes-tavak okt. 5., 8.00 Kígyós csárdaBíró Csaba: 30/4884-540Izsák - Kolon-tó okt.5, 9.45 Izsák vasútállomás (gyûrûzés)Bíró Csaba: 30/4884-540Tiszaalpár Templomdomb okt. 5., 8.00 Templomdomb Bíró Csaba: 30/4884-540Bajaokt. 5.találkozás: Petõfi sziget (Ifjúsági Ház) 9 óraKalocsa Béla tel: 30-3495-497Böddi székokt.5Oroszi Zoltán: 30/36-29-255Baranya megyepellérdi halastavakokt. 5., 7-15 óraMadas Katalin: 72/315-096, 30/361-0488csertõi halastavakokt.5.Wágner László: 72/439-817, 30/377-3412Pusztakisfalu – haranglábokt. 5-6., 7-15 óraSzekeres Tibor 72/455-054, 30/357-6460Szeptember 23-tól az alábbi telefonszámon is kérhetõ felvilágosítás:72/312-227Békés megyeBiharugraokt.5., 9 óraTõgye János: 30/406-4404Borsod-Abaúj-Zemplén megyeTokajokt.5.Serfõzõ József: 30/91-05616Szerencsokt.6.Serfõzõ József: 30/91-05616Bódva-völgyi Madárvonulás-kutató és Természetvédelmi Tábor - Perkupaokt.5-6.Boldogh Sándor: 30/33-75-149, 48/506-010Budapest- Margit szigetokt.6., 9 órától1/275-6247Csongrád megyeSzegedi Fehér-tavi kirándulásokt.5., találkozó 8:15-kor a Mars téri buszpályaudvaron.Jelentkezés: 30/285-4919, csongrad@mme.hu Szegedi Vadasparkokt.6.Egész napos programsorozat.Jelentkezés: Lovászi Péter: 30/285-4919, csongrad@mme.huFejér megyeDinnyési Fertõ kilátóokt.5-6.Fenyvesi László: 70/3303-837Seregélyes-Elza majorokt.5-6.Fenyvesi László: 70/3303-837Fejér megye legjobb madaras területei (Sárrét)okt.5-6.Bukor Zoltán: 30/267-2179Hajdú-Bihar megyeokt. 5. madarász vezetõvel szervezett túrák: Hortobágy-Halastó: Gyüre Péter: 30/ 225-15-33 Bihari-síkHajdu Ádám: 30 / 912-36-21 VirágoskútSzilágyi Attila 30 / 38-38-637 Debreceni Nagyerdõ:Szakál László: 30 / 243-99-77 okt.6. Madárgyûrûzési bemutatóDebreceni Egyetem Botanikus Kert, 9.00-12.00-ig,Dr. Juhász Lajos Jász-Nagykun-Szolnok megyeJászkarajenõ-szikes puszta, halas tóokt.5.Drozd Attila: 20/398-5677Gyõr-Moson-Sopron megyeMekszikópusztai Nyéki-szállás kilátójaokt.5. (rossz idõ esetén 06-án )Mogyorósi Sándor: 30/3966-964)A Fertõ-Hanság Nemzeti Park szervezésében:Fertõújlakokt.5.Találkozás 8 órakor a Hansági –fõcsatornánálFers Attila: 99/537-620, 99/537-622Komárom-Esztergom megyeFerencmajori-halastavakokt.5-6., 8-14 óra (Naszályi bejáró 8 óra) Ballabás Gábor 30/226-0034 rustica@freemail.hu Csonka Péter 30/281-4834 mme24@freemail.huNógrád megyeMedves-fennsíkokt.5., Találkozó a Medves Hotelben lévõ Bagoly-tanyánál 10.30-korDrexler Szilárd: 30/3857-321Pest megyeSzõdligetokt. 5., 9 óra (II-es úton az autóbusz megállónál)Horváth Tibor: 30/928-4242Püspökhatvani víztározóokt.5., 9 óraRottenhoffer István: 20/317-92-45Szenetendre –Duna part (Czóbert sétány)okt. 5.Molnár István Lotár: 20/9786-846Somogy megyeFonyód halastavakokt.5.,találkozás a vasútállomás elõtt, 9.00Bende Zsolt: 30/495-0257Kovács Gyula 20/996-3928Siófok-Töreki halastavakokt.5., találkozás:Tóközi pihenõnél, 8.00Lelovics András: 20/522-0733Kovács Gyula: 20/996-3928Balatonlelle, Irmapusztaokt.6., találkozás a horgásztó bejáratánál 7.00Kovács Gyula: 20/996-3928Szabolcs-Szatmár-Bereg megyeNagyecsed (nagylegelõ)okt.5.Somlai Tibor: 44/714-497Nagyecsed (tibori erdõ)okt.6.Somlai Tibor: 44/714-497Felsõ-Tisza mentén Szabolcs községokt.5.Dr. Szép Tibor:tel.:30/9655-836 e-mail: szept@zeus.nyf.hu Nyíregyháza Szelkó-tóokt.6.Nagy Károly: tel:30/9066-285 , e-mail: nagykamme@freemail.huTolna megyeRétszilasokt.5.Nagy Sándor: 74/565-393Pacsmagokt.5-6.Molnár Zoltán: 30/405-7624Vas megyeTömördi Madárvártaokt.5-6.Bánhidi Péter: 30/348-6627Huszár Huba: 20/997-63-54Veszprém megyeVárpalotai sárrétokt.5.Somogyi Balázs: 30/974-6069Zala megyeZalavári töltésokt.5-6.Darázsi Zsolt: 70/319-5005

#72 Vihar

Vihar

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 10 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 12. - 10:00

Szia Terembura!Köszönöm az információt, még nem fértem hozzá a cikkhez, de legalább már tudom hol kell keresni. Egyébként nem a KÖVIM-ben dolgozom (bár ez a minisztérium már ilyen néven nem is létezik) és nem a Természetvédelmi Hivatalban. 2 évvel ezelõtt dolgoztam a WWF-nél, ott foglalkoztam többek között ezzel a témával is, deazóta más területen tevékenykedem, viszont a téma továbbra is érdekel. Küldök majd részletesebb információt.Szia Park Ranger!Egyre nagyobb érdeklõdéssel olvasom a hozzászólásaidat. El kellene küldened a támogatásotokhoz beadott anyagot, hátha tudok valamit segíteni Nektek (nem biztos, de azért megpróbálhatjuk). Persze én nem a KvVM-ben dolgozom és közvetlenül nem is ilyen témával foglalkozom, de ha részletesebben megismerem az elképzeléseiteket, lehet, hogy valami mégis az eszembe jut. Ne félj, nem akarom az ötletet "ellopni". A GKM-ben dolgozom és EU-s támogatások a munkaterületem. Az biztos, hogy ha részesedünk a Struktúrális Alapokból, biztosan valamelyik Operatív Program intézkedésébe beilleszthetõ lesz, de legalább 2004-ig kell várni. Ez egy kicsit még hosszú idõ!

#73 Park Ranger

Park Ranger

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 28 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 12. - 13:11

Szia Vihar!Nem félek, hogy ellopod az ötletemet, ötletünket. Minden segítség jól jön. 2004 valóban hosszú idõ. Minél hamarabb szeretném tetõ alá hozni "helyi szinten" ezt az "Õrszolgálat ellátása lóval" címû fejezetet. Nem akarom, hogy rögtön országos mértékben legyen elképzelés róla, mert akkor semmi nem lesz az egészbõl. Sajnos ez a tapsztalatom és ebben biztos vagyok. Jó lenne, ha mi itt be tudnánk mutatni, hogy igenis ez megy és megvalósítható. Ne az határozza meg nekünk a mit és hogyant, aki a hivatali terepjáróból is csak úgy mer kiszállni, ha nem poros vagy saras a környék. Lehetõleg ne azok a "szakemberek" akik a lovardai lovagláson kívül valódi terepi tapasztalatokkal nem rendelkeznek (a munka módszerrel kapcsolatosan), csak "komoly" elképzelésük van az egészrõl. Tehát örülnék, ha elküldhetném neked az anyagot. Ugyan egyenlõre ez helyi kezdeményezés, de biztos vagyok benne, hogy hosszútávon országossá válhat. Küldöm amint tudom, hogy hova. Üdv!Park ranger

#74 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 12. - 13:18

ParkRanger!Lehet errõl a "lóellátásról" beszélni, vagy abszolúte házon belül akar(játok)od megoldani, elkezdeni.

#75 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 12. - 19:01

Néhány napja volt az Info Rádió Barangoló címû mûsorában egy kis riport a kecskeméti Természet Házáról!

#76 zsezse

zsezse

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 251 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 13. - 1:41

Szia ParkRanger!Miután megjelent az NLM, olvastam a cikkedet és örülök, hogy itt a fórumon is megjelentél. Már akkor gondoltam, hogy írok Neked valahogy, de most leegyszerûsödött a dolgom. Ahogy olvastam a cikkedet, egy kicsit lelkiismeret furdalásom támadt, mivel nem sokkal a megjelenés elõtt voltunk lóval túrázni a Kiskunsági Nemzeti Park területén, és tilosban is jártunk, nem is kicsit. Mentségünkre szolgáljon, hogy aznap nagyon eltévedtünk. Bugacról jöttünk visszafelé az Ádám tanyára, és az út végét egy kicsit levágtuk. Nem tértünk le a dûlõútról, és csak lépésben mentünk, mégis egy kicsit rossz érzés volt, hogy nem lenne szabad ott lennünk, a szigorúan védett területen. Miközben gyönyörködtünk a tájban, egyszercsak egy érdekes dologra figyeltünk fel. [url="http://"http://www.greffm.vnet.hu/homokb08.jpg"]Ezen[/url] a homokbuckán, amit valószínûleg megismersz, néhány tizenéves kölyök homokdeszkázott, vagy minek hívják. Felgyalogoltak a tetejére, aztán lecsúsztak-túrtak az aljára. A képen pont nem látszik, mert nem akartam megörökíteni a "látványt". Én még csak-csak elfogadtam a dolgot, ismerve a "magyar" helyzetet, hogy a lovasokat kitiltják a buckák közül, a gyerekek meg szabadon rombolhatnak. A velünk tartó osztrák barátaink, akik szintén nagyon korrekt lovasok, viszont már nem tudták ezt megérteni. És valahol igazuk is van.A "lóval behajtani tilos" tábla ki van téve, de hogy pl. motorral is tilos, az nincs. Ezeken a szigorúan védett helyeken miért nem lehet kijelölni egy lóval is használható útvonalat. Annyira szép vidék. Ha aztán a lovas letér a kijelölt útról, akkor jogos lehet a büntetés. A mezõn bóklászó gyalogos csapat is letapossa a védett növényeket, a homokot túró gyerekekrõl meg ne is beszéljünk. A lovasok is használhatnák azokat az utakat, amiken csak a gyalogtúrázók járhatnának elvileg, és én a tanösvényt is nagyon jó ötletnek tartom ilyen helyeken. Csak a terület bejáratához nem egy pirossal áthúzott lovast kellene tenni, hanem az áthaladás szabályait ismertetetõ táblát. Aki a természetet tiszteli, az úgyis betartja, és egy páratlan élményben lesz része, aki meg nem, az meg ígyis-úgyís bemegy a behajtani tilosba és rombol.A lovainkat Bankházán tartjuk, szinte csak a Nemzeti Park területén lovagolunk. Ha ér egyáltalán valamit ez a segítség, én szívesen jelezném, ha tapasztalunk valami "furcsaságot". Csak ehhez tudnom kellene, hogy mi számít furcsaságnak, és kinek kell szólni Posted Image Sok sikert és kitartást kívánok a munkádhoz! Posted Image

#77 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 17. - 10:31

Hová lettél Park Ranger?

#78 Park Ranger

Park Ranger

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 28 hozzászólás

Közzétéve 2002 szeptember 19. - 12:39

Terembura, válaszolni fogok, csak bejött a szokásos kora őszi bolondok háza. Baromi sok a munkám a cégnél is és otthon is. Általában reggel félhétkor etetem a lovat és este kilenc mire leülök a "Családi körbe". Ez nem panasz hiszen ma mindenki így van ezzel aki 'aktív' korú.Ilyenkor keserítenek el azok a teljesen jogos kritikák amit pl. Zsezse tett. Pár szóban erről. Ha csak mi természetvédelmi őrök, vagy parki munkatársak, vigyázunk a védett területekre az nem fog sok eredményre vezetni. Abszolút de szélmalom harc, kevés sikerélménnyel és sok kudarccal. (A lovamat el is neveztem Rozinanténak magamat Domkihóténak.)Mint irtam egy őrre igen nagy terület jut. A védett természeti területeken kívül még felügyelünk az un. Ex-lege területekre is, a hatósági szakhatósági ügyintézésekben részt veszünk, ellenőrzünk, a bérleti szerződéseket mi kötjük, irányítjuk, ellenőrizzük, tárgyalunk, csoportokat vezetünk. Hogy a területek rendesen legyenek kezelve ez rengeteg megbeszéléssel tárgyalással jár együtt és egy jókora ember ismerettel. Ki hazudik, kiben bízhatsz? A kezelés egyik alapfeltétele a megfelelő szintű tárgyalás, végnélküli, újra meg újra!! A természetvédelmi őri munka bizony alaposan megváltozott az elmult tizenkét év alatt. Bizonyos mértékig 'manager'jellegű lett. A korábbi 'kint vagyok és figyelek' tipusú munkavégzés bizony kolosszális mértékben kiterjedt. Az egész országban 230-an vagyunk, tíz nemzeti parkban. Tehát egy parkot irányítani csak a lakosság segítségével, a lakosságon keresztül lehet. Azt jelenti ez, hogy bizonyos dolgokat örökké szajkóznunk kell, bizonyos frissítésekkel. Alkalmanként új vállalkozások jelennek meg a porondon, akik használni akarják a területeket a saját igényük szerint, ilyenkor azonnal reagálnuk kell a törvényes kereteken belül. Mindezt csak azért írom le, hogy a természetvédelmi őrt ne keverje senki a mezőőri szolgálattal. Nem lenézés ez a mezőőrök irányába, csak a munka menet és annak szélességi sávja közötti megkülönböztetés. Ők a maguk területén ugyan olyan fontosak. Zsezse! Függetlenül a homokbordozó gyerekek látványától a homokbuckákra nagyon vigyázunk. A legtöbb un. 'tettenérésem' itt volt. Ide rendszeresen vezetünk csoportokat szervezett formában. Ehhez csatlakozik az Oktatási Központunk ami a téli hónapokat leszámítva egész évben üzemel. A Vácrátóti Ökológiai és Botanikai intézet kutatási területe (szinte minden héten van itt kutató). A Globális felmelegedés vizsgálat Közép-Európai referencia területe (több tízmiliós beruházással). A Tudományos Akadémia rovartani kutatásának egyik kiváló területe állandó vizsgálati pontokkal, stb.stb.Zsezse! Örülök a féltésnek. Tudni kell azonban azt, hogy ellentétben Nyugat-Európával nálunk még 'nagy'(szerintem kicsi) területek maradtak meg viszonylag érintetlenül, vagy legalább is a természetes állapotokhoz közeli ökológiai rendszereket lehet megfigyelni. Ausztriában pl. egy 100 hektáros homok és löszterületet őriznek vagy 'ötvenen', hülyére kutatják, tanulmányokat írnak róla, kiadványok jelennek meg vele kapcsolatban. Jól felszerelt őreik vannak, jó felszereléssel és mivel már alig maradt valami természetes, vagy ahhoz közeli területük (Németek is beleértve plussz a többi Ny-i ország)a lakosság rápbredt arra, hogy védeni kell a természetet és elszántan védik is azt a kevés megmaradtat amit a fejlett iparjukkal és mezőgazdaságukkal tönkretettek. Tehát mikor Ny-i részéről kritika ér, hogy a fokozottan védett területrészen magyar gyerekek homokbordoznak, akkor felteszem nekik a kérdést ők mit tettek korábban azért,hogy az értékes életterek megmaradjanak. Nekik régebben is megvoltak a lehetőségeik arra, hogy védjék a területeiket és mégsem éltek hatékonyan vele. Mi baromi(a magyar természetvédelem: nemzeti parkok, Madártani Egyesület, NGO-k, stb.) nagy erőfeszítéseket fektetünk bele abba, hogy a területeink megmaradjanak (az erőnkön jócskán felül). Minimális létszámmal próbálunk hegyet görgetni. Az un.nyugatiak nem véletlenül jönnek hozzánk lovagolni, mivel nálunk még láthatnak eredeti tájat (amit ők ötthon tönkretettek a 'fejlettséggel', a jó létre való törekvéssel). Tehát mikor kritika ér minket amiatt, hogy nem tudunk mindenhól minden időben ott lenni (a Ny-iak részről), akkor rögtön ez jut eszembe. Honfitársaimnak viszont azt mondom, hogy próbáljuk megoldani együtt. Legyünk már most azon a természetvédelmi érzékenységi szinten amin a nyugatiak. Igenis szóljunk rá a szabálytalankodókra, a természetet rongálókra, hogy helytelen amit tesznek. Nem érdekes az sem, hogy fittyethánynak az illetőre, de legalább valami bevésődik a tudatalattijába.Azért csak lovaglási tilalmat jelző tábla van kihelyezve, mert a területemen a lovas túrizmus a jellemző és korábban ebben a szektorban volt a legtöbb bonyodalom. A helyi panziók szerint már így is túl sok a tábla. Inkább a rövidített, túraútvonalas térképpel ellátott kiadványainkat kellene növelni. Én mint 'öreg' természetvédelmi őr nem akarok mesterséges tájat látni, nyilván fejleszteni kell bizonyos irányba, de ennek a mikéntje még nem tiszta.A homokbuckáról annyit, hogy 'mesterségesen' tartjuk fenn, ami azt jelenti, hogy az idelátogató vendégekkel 'megtervezett és időben elosztott módon ' megtapostatjuk. Az említett területen két mozgó homokbucka található, ahól a másodikként kialakulót túllegeltetéssel hoztuk létre. Ez azt jelenti, hogy négy éven keresztül villanypásztorral kerítettük be, és kecskével valamint rackával túllegeltettük. A geológiai formakincs megőrzésén túlmenően élettér biztosítást is szolgáltat sok olyan rovar fajnak, amelyek csak a kopár homokon élnek meg (pl. alföldi homokfutrinka). Maga a terület fokozottan védett, tehát csak kísérővel látogatható és engedéllyel. Azonban ha egy magyar család a gyerekekkel hétvégén bejön a területre (gyalog) nem küldöm el (ha éppen arra vagyok), mivel örülök neki ha a külföldieken kívül a magyarok is rájönnek arra, hogy mi az érték. Persze ez nem jelenti a homokbordozást és az engedély kérés elmulasztását sem, csupán a szemléletre szeretnék rávilágítani. Csopor ill. nagyobb tömeg esetén fel kell lépni, méghozzá szigorúan. Egy szikes tónál azonban ahól fokozottan védett és a zavarásra érzékeny madárfajok fészkelnek, vonulnak, az ilyen látogatás sem megengedett. Természetesen itt is vannak kijelölt részek amik bemutathatóak, sőtt igyekszünk is kijelölni keresni ilyen területeket. A lovas útvonallal kapcsolatban csak annyit, hogy a legtöbb fő dűlőút használható lovaglásra. A tiltásokkal kapcsolatban már irtam. Nyilván ahól fokozottan védett természeti terület tábla van kihelyezve, belépés csak engedéllyel felirattal oda nem lehet bemenni még gyalog sem (a szemléletemet ezzel kapcsolatban említettem).A végén rátapintottál arra amit létre szeretnénk-nék hozni a parkon belül. Csak nem akartam még közzé tenni mert pillanatnyilag csak kevés és igazán megbízható emberekkel lehet megszervezni. Ez pedig a polgári természetőr szolgálat. Az általam létrehozni kívánt verziója a lovas polgári természetőr variáció. Ilyen valójában nincs, viszont a polgári természetőrök járhatnak lóval is. A megvalósításának folyamatát törvényerejű rendelet szabályozza:"Környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter33/1997.(XI.20.)KTMrendelete a pogári természetőrökről 2.§(2)bekezdés: A polgári természetőr feladatát az igazgatóság (nemzeti park), vagy heji jelentőségű védett természeti terület esetében a települési önkormányzat által kijelölt munkatársának irányításával-önálló szolgálat esetében legalább háromfős-csoporban látja el. A pogári természetőr csoportot az igazgatóság, illetve a települési önkormányzat kijelölt munkatársa által megbízott csoportvezető vezeti. 4.§ (1)bekezdés:Polgári természetőr az a nagykorú, cselekvőképes, büntetlen előéletű állampolgár lehet, aki a) legalább középfokú szakirányú végzettséggel rendelkezik, vagy B) legalább középfokú végzettséggel rendelkezik és polgári természetőri ismeretekből sikeres vizsgát tett, továbbá c).... d)a polgáritermészetvédelmi feladatok rendszeres-legalább évi két alkalommal, szervezett formában és díjazás nélkül történő-ellátását a megállapodásban vállalja........stb. 3.§(1)bekezdés:A polgári természetőr a feladata ellátása során köteles a) szolgálati jelvényét és igazolványát magánál tartani: B) fellépése során határozottan és udvariasan eljárni: c) a védett természeti területre látogatók figyelmét-szükség esetén-felhívni a természetvédelem szabályainak megtartására, számukra téjékoztatást adni, d) ....... e) az észlelt joggellenes helyzetet vagy cselekményt, továbbá a védett természeti érték vagy terület veszélyeztetettségét vagy károsodását az igazgatóságnak haladéktalanul bejelenteni.stb.stb..........Egyenlőre ennyit erről. Azonban ez továbbra sem jelenti azt, hogy a homokbuckákban egy polgári természetőr keresztül kasul vágtázhat (én sem teszem).Egy céltudatos lovasközösség létrejöhetne szervezett formában a természet 'tudatos' védelme érdekében 'képzett' formában. Nem tömegre van szükségünk, hanem minőségre. Ne tévessze ezt senki össze a korábbi félhülye segédrendőrrel az utak mentén. Itt értelmes célról van szó.TeremburaNem tudom a lovas ill. a lóbeszerzési megoldást, nem vagyok önző (dehogy nem) de nem akarom, hogy a minisztérium diktáljon pl. tenyésztési kötelezetség, fajta előírás. A saját erő itt kevésnek tűnik. A gondot továbbra is abban látom, hogy a hivatali szervek elfelejtették, hogy a világ porból, sárból, homokból, vízből, trágyából, mocsárból stb. áll, nem pedig számítógépből (kissé paradox), terepjáróból, fejléces papírlapból, rádió telefonból, műholdvevő antennából, GPS-ből.Üdv mindenkinek!Park ranger.

#79 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 7. - 8:32

Sziasztok!Már hírt adtam elõzetesen az október elsõ hétvégéjén rendezendõ Nemzetközi Madármegfigyelp Napokról. Nem tudom, hogy valaki résztvett-e valahol a programban (az elérhetõségeket hetekkel ezelõtt feltettem).Itt a friss, még nem végleges végeredmény.EURÓPAI MADÁRMEGFIGYELÕ NAPOK 2002EUROPEAN BIRDWATCH 2002Október elsõ hétvégéjén 31 országban zajlottak az Európai MadármegfigyelõNapok eseményei. Vasárnap este nyolc óráig 20 országból küldték el azeurópai szervezést végzõ Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnek(MME) az eredményeket.Ezek szerint 662 helyszínen, 36555 érdeklõdõ vett részt az egyik legnagyobbtermészetvédelmi szervezet, a BirdLife International által kezdeményezetteseményen. Összesen egymillió madarat észleltek.Természetesen a megfigyelt madárfajok, a helyszínek és a résztvevõk száma azelkövetkezõ napokban tovább frissül, hiszen minden ország elküldi majdjelentését. A friss eredmények megtekinthetõk lesznek a [url="http://"http://www.mme.hu"]www.mme.hu[/url] honlapon.Ezen a honlapon rövid cikk olvasható jelenleg a madárvonulásról is.A rendezvény egyben verseny is volt az országok között. A legtöbb helyszín(123 db) Magyarországon volt, a legtöbb résztvevõ (19000 fõ)Spanyolországban jelent meg, a legtöbb madarat (206828 példány)Magyarországon látták.Az elsõ három ország a helyszínek számát tekintve:Magyarország (123)Spanyolország (109)Litvánia (55)Az elsõ három ország a résztvevõk számát tekintve:Spanyolország (19000)Magyarország (4498)Görögország (2500)Az elsõ három ország a megfigyelt madarak számát tekintve:Svédország (400000)Magyarország (206828)Litvánia (100000)A legtöbb országban nem kedvezett az idõjárás a megfigyelõknek, példáulFinnországban hó esett, több helyen az esõ miatt félbeszakították aprogramot.A megfigyelõk Észak-Európában fõként erdei madárfajokat figyeltek meg, aBalti országokban tengeri récéket észleltek nagyobb számban. Közép-Európábana legnagyobb példányban látott madarak közé tartozott a seregély, tõkés réceés fütyülõ réce.Litvániában egy szulát észleltek, amelynek ez az elsõ adata az országban.A fecskék az elmúlt hetekben már elvonultak Európából, de Svájcban ehétvégén még több példányt észleltek.Kelet-Európában az erdei pinty jelentõs vonulását észlelték, mígSpanyolországban sok szarkát figyeltek meg.A Szlovákiában észlelt gyurgyalag ilyen késõ megfigyelése igen érdekes adat.Magyarországon a három leggyakoribb madárfaj e két napon a seregély, a tõkésréce és a daru volt. Érdekes megfigyelések, ritkán észlelhetõ madárfajok isgyarapították a hétvége eredményét: a helyszíneken heringsirályt, rezneket,fekete récét, vándorsólymot is észleltek.A Madármegfigyelõ Napok története és célja:A Madármegfigyelõ Napok tizenkét éve a BirdLife Internationalkezdeményezésében vették kezdetét, minden év október elsõ hétvégéjén. Azeurópai országokban a BirdLife-ot képviselõ szervezetek rendezik. Akoordinátor ez évben a BirdLife Hungary (MME) volt (www.mme.hu).A rendezvény célja, hogy a madárvonulás megfigyelésével, bemutatásávalfelhívja a figyelmet a madár- és természetvédelem fontosságára, a globálistermészetvédelmi problémákra, bemutassa a madárvédõ szervezetek munkáját,növelje annak társadalmi támogatottságát.A BirdLife InternationalA BirdLife International a legrégebbi nemzetközi szervezet. A Föld több mint100 országában van képviselõje.BirdLife International a madarak és élõhelyeik védelmével járul hozzá a Földbilógiai sokféleségének és ezzel az egészséges emberi környezetmegõrzéséhez. A szervezet tudományos eredmények alapján meghatározotttermészetvédelmi prioritásoknak megfelelõen hajtja végre globális védelmistratégiáját és regionális védelmi programjait, független nemzetiszervezetek részvételével.[url="http://"http://www.birdlife.org"]www.birdlife.org[/url]

#80 molo ranger

molo ranger

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 1 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 18. - 18:03

Hello Park Ranger! Üdvözöllek itt, mint közvetlen kollégát. Nem sokat fogok idelátogatni, mer' drága nekem így a Net. Elolvastam az írásod s maximálisan egyetértek vele. Mindenkinek el kellene olvasni, mert na'on tanulságos kis írásocska. Az minisztériumi dógozóknak is! Még jelentkezem. Üdvözlettel: Molo Ranger [ 18 Október 2002, 18:08: Az üzenetet átszerkesztette: molo ranger ]