Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

A németjuhász tenyésztése hazánkban...


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
94 válasz a témához

#1 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 9. - 12:25

Azért nyitom ezt a topicot, mert amit mostanában látok a németjuhász-tenyésztéssel kapcsolatban, az elszomorít...Nagyon sok a "selejtes" kutya. És a diszpláziás. És nem tudom, hogy ezeket a tenyésztõk, versenybírák, stb. nem veszik észre, vagy csak nem akarják észrevenni...Nekem személy szerint a beállás sem tetszik, de ez az én magánvéleményem.Most nem írok többet, majd he vki ír, ahhoz hozzáfûzöm a véleményemet... :D

#2 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 9. - 15:51

Azért nem veszik észre, mert sok "zöldhasú" lebeg a szemük elött. Tehát a korcs kutya gazdija, aki mellesleg nem túl szegény eléri, hogy a bírák az õ kutyáját lássák a legszebbnek, így sokan hozzá mennek fedeztetni. Aztán egy idõ múlva ennek a kölykei fognak nyerni. Nyer a kislány, viszik az apucihoz, fedeztetni, mert az is díjnyertes. Vagy a nagybácsihoz. Édesmindegy. Óriási nagy a beltenyésztés, és azért alakulnak ki ezek a "korcs" németjuhászok. Lotti, az én németjucim alacsony termetû, szélesebb is a kelleténél (öreg már), és nincs az a diszpláziás beállása, és volt már, hogy lekorcsozták! :mad: redface.gif Pedig fajtatiszta a lelkem, anyukája-apukája vámon volt keresõkutya...De ugyanez a beltenyésztés igaz a vizslákra is. Azoknak nagy túl széles a fejük, vagy alacsonyak és icipicik, mint egy tacskó. A vizslámat is lekorcsozták már, pedig szerintem egy vizslának így kell kinéznie (mindenféle elfogultság nélkül!) :mad: redface.gif

#3 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 9. - 18:22

szerintem a vizslád olyan, mint a többi fajtatiszta vizsla...Azon gondolkoztam, h ezeket a standerdeket szokták-e módosítani, és ha igen, mi kell hozzá...Most csinálom a képtáramat, mert kb 2 hete csináltam képeket a kutyáimról, úgyhogy mostmár ti is megnézhetitek õket :D

#4 Hasufel

Hasufel

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.023 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 23. - 14:22

A segítségeteket szeretném kérni.Õ Kerry.Azt mondták rá,hogy ónémet juhász,de kicsinek inkáb volt tervurenees mint német juhászos.Mások azt mondják keverék.Tudtok nekemsegíteni?Köszi [url="http://"http://img.tar.hu/dinuminu/img/10556135.jpg"]web page[/url]

#5 Yverdon

Yverdon

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 15 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 13. - 15:57

Hasufel!!A Kép alapján a kutya egyértelmûen német juhász!! :)

#6 Hasufel

Hasufel

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.023 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 14. - 13:30

Hasufel!!A Kép alapján a kutya egyértelmûen német juhász!! :)

Hozzászólás megtekintése

Köszi!De már rég kiderült h nem az!Belga juhász van benne nagyon úgy tûnik,meg német juhász.Ezt mostanára sikerült eldöntenünk :DDe azért köszi!Több képet találsz róla a képtárba ha érdekel ott megtudod nézni jobban is ;)

#7 Málna

Málna

    Csikó

  • Fórumtag
  • 571 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 1. - 16:21

Mostanába tényleg nagyon-nagy a németjuhász túltenyésztése kics országunkba. Ezért se szerettem volna németjuhászt mert nagyon sok és nem olyan szép kutyák voltak (bocsánat ha valakit megsértettem!) hazánkban. De elmentünk egy igazi német emberhez Érdre és ott rátaláltunk a kutyánkra Rálfra. Nagyon szép kutyusok voltak ott. De két hibájuk van:-az egyik a pontyhát (nemtudom a szakkifejezését)-a másik a sok betegségaz én kutyám is nagyon sokszor volt beteg 2-szer még babéziás is volt, de szerencsére túlélte!a keverék kutyák kevesebszer betegek, jobban ellenálnak a környezetnek. Ehez is lenne egy kérdésem:Miért ilyen betegesek a kutyák a túltenyésztéstõl? (kicsit érthetetlen a kérdés, de azért remélem értitek! :D )

#8 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 1. - 17:13

Azért mert rokontenyésztést végeznek. Ami néha jó küllemileg, de az idegrendszer hamarabb sérül.Meg persze nincs annyi vérvonal, vagy nem tudják megfizetni a tenyésztõk sem a jobb kanokat stb. amik mondjuk külföldön vannak. A külföldi komoly tenyésztõk meg nem állnak szóba egy magyar tenyésztõvel..max. ha nemzetközileg kiemelkedõ a szuka.

#9

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 1. - 17:25

A pontyhát az pontyhát, ez a szakkifejezés ;)Ha nekem most kellene új kutyát néznem, egyébként biztos szeretnék maradni a németjuhásznál, de az biztos, hogy elég sok utánajárásba kerülne egy normális kiskutyára találni... Valóban a rokontenyésztés tönkreteszi a fajtát (ezt is), a pontyhát, a kunkori farok, a kutyák egyre csúnyuló külleme (a régi nj-ok magasabbak, testesebbek, erõsebb alkatúak voltak, mostanában már annyi kis csoffadékot látni rajzos bundában, hogy rémes), és a betegségekre való nagyobb hajlam...Talán a munkakutya-tenyészetekben még nagyobb az esély nj-jellegû nj-k felkutatása terén, szerintem.

#10 Pottock

Pottock

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.495 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 1. - 17:51

Az az igazság, h a munkakutyusok sokkal szívósabbak, de ha a küllemet nézzük, akkor általában a "csúnyácskább" kutyák között találjuk meg a jó munkakutyákat. Sokkal erõsebbek, munkabírásuk is jobb...Mostanában nem nagyon járok kiállításra sajnos, de kutyaújságot azért lapozgatom és hát elég elszomorítóan néznek ki mostanában a hazai nj-k...tényleg csoffadtkák...kevés igazán erõs és szép nj van.Nem ártana belekeverni egy kis külföldi vérvonalat...Nj-t már azt hiszem nem is vennék, illetve nagyon meg kellene néznem, hogy honnan és milyet..Meglepõ, de az amúgy nem túl jó helyzetben levõ szerbiában is vannak nagyon szép NJ-k...az én kutyusom is szerbiai származású.

#11

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 1. - 18:00

Hát az én jelenlegi kutyámban meg van némi egyéb fajta adalék is, de amúgy, egy-két apró szánhúzós vonást leszámítva (kunkoribb a farka, meg kicsit rövidebb az orra-füle) egy gyönyörû, erõteljes nj kan benyomását kelti, legalábbis az elfogult gazdi szemében biztos :D Az elõzõ, illetve átfedés is volt, mert egy idõben ketten voltak, szóval az elõzõ szuka kutyám meg még a "békebeli" idõkbõl való, szép alkatú, és minden tekintetben típusos nj volt. Úgyhogy az utóbbi években nem nagyon kísértem figyelemmel a haza nj-k alakulását, mindig volt itthon mit nézegetni (:D), csak amit néha elcsíptem, meg a környezetemben élõ fiatalabb kutyák tükrében, de hát...Pottock, a tied hogy szerb származású? Ti hoztátok be, vagy a magyar tenyésztõ importált onnan kutyát, vagy fedeztetett ottani kannal?

Edited by Dé, 2006 január 1. - 18:01.


#12 Pottock

Pottock

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.495 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 1. - 18:06

dé: az úgy van, h nagyimék ott élnek és vettek "nekem" szülinapomra egy szuka nj-t papírokkal, fajtatiszta meg minden.(õ is ottani tenyészetbõl lett)Aztán fedeztették egy ottani kannal és így született meg az én kiskutyusom :)Aztán én behoztam az országba, a papírjai is magyarosítva lettek, MEOE-s kutyus volt.Voltam vele tenyésszemlén is, de egy Szerbiában vittem el...

#13

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 1. - 18:09

Na, figyu, majd lehet, hogy megkereslek, ha egyszer, remélem, jó sokára, kiskutya után kezdek nézelõdni ;)

#14 Pottock

Pottock

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.495 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 1. - 18:16

rendicsek :)csak nyugodtan :)

#15 csajszika13

csajszika13

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 264 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 3. - 21:21

Az én nagybátyám is kutyákkal foglalkozik.Õ is azt mondja hogy nagyon tultenyésztett és egyre rondább az állomány.õ is most szeretne egy szukát a kanja mellé,de nem talál semmi jot.Azt az igazi régi robosztus németjuhászt keresi.De mindhiába...

#16 Pottock

Pottock

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.495 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 3. - 21:36

Az én nagybátyám is kutyákkal foglalkozik.Õ is azt mondja hogy nagyon tultenyésztett és egyre rondább az állomány.õ is most szeretne egy szukát a kanja mellé,de nem talál semmi jot.Azt az igazi régi robosztus németjuhászt keresi.De mindhiába...

Hozzászólás megtekintése

sajnos így van :(

#17 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 5. - 19:51

Egy-két versenyen még látni munkatipusú, jó németjuhászokat. Régen az OMSE-ba járt egy hölgy, õ ilyen munka tipusú nj-okat tenyésztett. Sok munkakutyás vett tõle kölyköt. Szerintem a hírdetések között is körül lehetne nézni, mert akik ilyet hírdetnek, azok odaírják, hogy munka tipusú.

#18 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 9. - 13:47

Bocs a belepofázásért...Sem a küllemmel, sem az immunrendszerrel semmi baj nem lenne, ha az erõs rokontenyésztést egy még erõsebb SZELEKCIÓVAL kombinálnák a tenyésztõk. Tény, hogy a negatívumok nagyon fel tudnak dúsulni egy beltenyésztett állományban; de ha a negatívumokat mutató egyedeket következetesen kiszórnák a tenyésztésbõl, akkor a pozitívumok dúsulnak fel ugyanúgy... Ideggyenge, diszpláziás, folyton betegeskedõ, küllemileg nem megfelelõ kutyák tömeges szaporításából viszont randa, idegbeteg, sokat betegeskedõ kutyák tömegei fognak kijönni; ezen nem is lehet csodálkozni. És amennyire tudom, a németjuhász is "divatkutya" (jó régóta ráadásul), sokkal több kontár kutyaszaporító foglalkozik velük, mint elhivatott, hozzáértõ tenyésztõ. Az lenne a csoda, ha nem ilyen lenne a hazai állomány.

#19 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 9. - 14:08

Igen. Ezt hívják szaporításnak és nem tenyésztésnek.De ez az összes divatfajtára érvényes. (westi, yorki, stafford stb.)

#20 kata202

kata202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 36 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 17. - 21:29

:confused: Nem állom meg szó nélkül, olvastam itt a sok szakértöi véleményeket. Tisztába vagytok azzal mi a nj. Mert eszméletlen sok laikus véleményt olvastam. Ezer éve kutyázom. Bronzkoszorus kiképzõ vagyok, és dolgoztam a nyomozó kutyakiképzõ telepen. Szerintem nézzetek körbe és találni fogtok szép nj-t. Nem vagyok ponty-hát rajongó

#21

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 18. - 19:54

Épp tegnap beszélgettem anyámmal, egy kolléganõjének van egy szép, ó-német jellegû kanja. Itthonról. :)Nem azt írta senki, hogy nincs, csak hogy keresni kell sokat! De aki keres, mint tudjuk, legatöbb esetben talál is.És egyikünk sem szakértõi véleményt írt le, szerintem. De ha mi, a "köz", ezt véljük leszûrni abból, amit látunk, akkor valami gikszer azért csak van talán... A laikusnak is lehet meglátása, asszem. Még ha csak szimpla kutyatartóról van is szó. (mert én nem vagyok kiképzõ, de "ezer éve", ami ugyan csak 21, de én is "kutyázom"... de tán nem is vagyok ezzel egyedül. de persze ezzel nem a mellemet akarom verni, nincs mire, nem vagyok se kiképzõ, se tenyésztõ, se egyéb szakértõ)

#22 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 19. - 10:29

Kata!Érdekelne a MO-i németjuhász állomány a kiképzõi szemeddel.

#23

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 19. - 18:02

Meg az, hogy milyen vérvonalú kutyákkal dolgozol. Mert mint kiképzõ, gondolom, inkább a munka-jellegû kutyák akadnak a kezedbe.Csak mert Ilussal pont azt feltételezgettük kicsit korábban, hogy a munka-vérvonalakban még nj-forma az nj.

#24 kata202

kata202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 36 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 5. - 7:14

Bocsika, hogy csak most válaszolok, de sok volt a dolgom. Nagyon sok kutyás ismerösöm van, akik rendszeresen járnak kiállitásokra. Én ismerem a régi n.juhászokat is, és tény, hogy jobban tetszettek. De ma ha kiviszel egy ilyen kutyát a kiállitásra, nem megfelelõ eredményt kap. A mai idökben kedvezöbb a ponty- hát. Most nekem van egy 8-honapos n.juhászom és nem tipikus ponty-hátu. A mai n.j-szok 35kilosak(kanok), régen 45kilosak voltak. Él nem kövérek hanem erös csontozatuak voltak.

#25 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 6. - 14:46

De, ha kimondottan munka tipusú kutyát akarsz, akkor azzal biztos nem kiállításokra fogsz játni..szerintem. Hanem vagy normálisan kiképzed és dolgoztatod, mert lehet, mert bírja a csípõje vagy egyszerû házörzõnek, családtagnak veszed, hogy hosszú ideig egészséges maradjon.A lényeg, hogy nem tenyészted tovább, mert nem is lehet nagyon hivatalosan.

#26 Stokley

Stokley

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 194 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 6. - 17:07

Hm..én sem állom meg szó nélkül. Kata! Igazad van, a laikus az laikus. Ezzel szemben viszont neki is van szeme, látja a pontyhátat, látja a dp-t, látja a francia állást és azt, ha egy nj hátsó lábai kb. 20 centi hosszúak, mert olyan nyormorék szögben állnak, hogy ihaj. Ami ronda és beteg, az akkor is ronda és beteg, ha csak egy "laikus" nézi. Szintén kutyázom, kutyakiképzéssel is foglalkozom igaz nem 1000 éve, csak 10. De ennyi idõ pont elég volt arra, hogy nekem se tetszen az az irány, ahova a nj tart. Való igaz, hogy a munkakutyák még hozzák a régi típust, ez viszont szerintem annak is köszönhetõ, hogy köztük nagyon sok az ordas. Mivel a tévében, a filmekben és sorozatokban a rajzos kutyákat nyomják, ezek nem annyira népszerûek, talán kevésbé is ismertek, így nem éri meg minden jött-ment, magát tenyésztõnek nevezõ embernek ordas németjuhászt tenyészteni. Mert a rajzos német juhászt mindig el lehet adni, még akkor is, ha a legutolsó, névtelen kennelbõl származik, törzskönyv nélkül, eü szûrések nélkül. A sors fintora, hogy viszont pont az ilyen alomból származó kiskutyák között találni néhány elképesztõen szép, egészséges kutyát is, igaz, ez a ritkább. A németjuhász népszerûsége évtizedek óta állandó és sajnos ennek maguk a kutyák isszák meg a levét. Egyébként jelenleg éppen kant keresek fedeztetésre az egyik vállalt szukámnak. Jelenleg csak a keresgélés fázisában tartunk, júliusi tüzeléskor tervezzük a fedezést. 2 éves múlt, kiváló törzskönyvvel (a Vinczétõl van a kutya), az õsei között mind kitûnõ kutyák vannak, a munka és küllemvonalból egyaránt (szinte mindegyik munkavizsgás, championokkal és világgyõztesekkel megspékelve). Se pontyháta, se dp-je. Van viszont jó magassága, megfelelõ súly, rámenõsség, önállóság és ész. Apportbolond, remek munkakutya. Kiállításon még nem jártunk, ez idén tavaszra van betervezve a tenyészszemlével együtt. Természetesen nem tökéletes, hibája az, hogy idegenekkel szemben kifejezetten barátságtalan, tartozkodó. Nem bírja, ha tapizzák, tutujgatják. Viszont mivel nem játékkutya, ez még belefér :)Keresek tehát egy régi típusú,egészséges, jó idegrendszerû, törzskönyves, tenyésszemlés kant. Az sem érdekel, ha csak házat õriz valamelyik kertben, a tenyésszemlét leszámítva pedig még az életben nem látta bíró. Ja, az ordas szín kizárva, a gazdik ragaszkodnak a rajzoshoz :rolleyes: Törzsköny másolatot, képet szívesen küldök a szukáról e-mailben.

#27

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 6. - 17:43

Stokley, én nem szeretem, ha a kutyám az idegenekkel szemben bizalmas, és ha szereti, hogy mindenki abajgatja! ;) A kanom is bizalmatlan (sõt, utcagyerek elõéletébõl adódóan agresszív) volt, kb cak a családtagok büngyürgethették, más nem is nagyon simogathatta meg sose. Ez így jó szerintem, egy kutya ne legyen "kurva" (ez durva hasonlat volt, senkit ne bántson :)). Na, szóval ebbõl csak azt szerettem volna kihozni, hogy ez nem hiba szerintem, legalábbis nem nagy.Eszembe ötlött egy kérdés. Ma itthon lehet-e munkatenyésztésbõl akár törzskönyv nélkül (ha nem igazán számít, csak egy egészséges, szép, jófejû kutya kell az embernek) olcsóbban kiskutyához jutni? És egyáltalán, milyen árakon mennek ma a munkanj-k?.. És most, hogy így felmerült az ordas szín nem-annyira-kívánatossága, van olyan a mai nj tenyésztésben, hogy mondjuk egy rajzos kiskutya drágább, mint egy ordas, a színe miatt?

#28 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 6. - 20:20

És akkor hol maradnak a még ritkább, fekete németjuhászok? Sz. Bélának (OMSE) volt egy munkavizsgás, többször versenygyõztes kanja, nem tudom megvan-e még neki...

#29 kata202

kata202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 36 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 6. - 20:32

Sziasztok! :) Stokley!Hol kutyázol? Abban nem adok igazat, hogy egy laikus észreveszi azt, hogy a kutya dp-s. Az tény, hogy az ordas nj- nem olyan kelendõ mint a rajzos. Nagyon sok munkakutyánál van ponty-hát, mivel már nagyon elvannak terjedve. Nekem a nj-om nem vad, de nem is kedves. Emberekkel közömbös. Nagyon aportos. Tavasszal szeretném kiállitásra vinni. Most 8 hónapos.

Edited by kata202, 2006 február 6. - 20:34.


#30 Stokley

Stokley

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 194 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 7. - 17:35

Dé! Annyira egyébként engem sem zavar,hogy Anka ilyen antiszociális csak azt nem szeretném, ha besokalna a a kiállításon vagy a tenyésszemlén, és megenné a bírót :) Ráadásul azért is aggódom, mert mindig résen kell lenni, hogy nehogy valaki elõbb simogassa meg, aztán kérdezze,hogy szabad-e :) Árat sajna csak úgy körülbelülre tudok mondani, annyira szélsõségesek. Szerintem egy törzskönyves, normális kennelbõl, szûrt szülõktõl származó kiskutya olyan 40-50 ezer forintot kóstálhat. Biztosan van ez alatt is, na meg persze jóval fölötte is.. a 30 ezer-50 ezer közötti árkategória lehet az, amiben érdemes körülnézni.A feketék úgyanúgy nem kívánatosak, mint pl. az ordas vagy a hosszúszõrû. Legalábbis kiállításon. Nálunk is vannak feketék, pörögnek, okosak, értelmesek, de sokan azt sem tudják, hogy az is normális német juhász :) Nekem például az ordasok sokkal jobban bejönnek, mint a rajzosak, ha német juhászt akarnék, nekem tuti ordas lenne :) A BM-nél tényleg lehet szép kutyákat találni, amelyik ugye dolgozik is hivatalosan viszont nem lehet velük fedeztetni.Ilusta! Jártál az öreg Szopóékhoz? Kegyetlen, hogy hogy tud ordítani meg káromkodni :D Ja, lõrincen kutyázom.

#31 kata202

kata202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 36 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 7. - 18:47

A Sz.Bélánál tanultam kutyázni, és nagyok sokat köszönhetek neki. Az tény, hogy nagyon kiabál, de nagyon nagy tudással rendelkezik. A Mottoja, egy igazi kutyás ha fúj, ha esik akkor is kutyás. Ki a vezetöje a Lörinci iskolának? Nagyon sokan kezdtek a Béla bácsinál kutyázni és most merik megtenni, hogy szidják. Ismerek olyan nagy kiképzõket, akiket ö inditott el. Szóval ennyit az öregrõl.

#32

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 7. - 18:57

Stokley, igen, olyan esetem már nekem is volt a fiatalemberrel (azaz a kutyával, csak így emlegetem :)), hogy mentünk, és valami lelkes civil egyszercsak ráugrott, hogy jaj, de szép kutyus, én meg csak hápogtam, olyan gyorsan történt minden, hogy még rászólni sem tudtam, hogy inkább ne simogassa :gm: De nem mindig kapott oda, ha mégis, akkor felvilágosítottam a rémült egyedet, hogy ilyenkor illik megkérdezni, még akkor is, ha nincs szájkosár az eben...Hû, hát 30 azért sok. Persze kevesebb, mint egy dp-vel járó költségek, vagy egyéb ilyesmi... Arra emlékszem, hogy nekünk az elõzõ kutyánk, Lizi hivatalos tenyészet rendesen ellenõrzött szülõktõl való, eladásra szánt almából származott, de õ "felesleg" volt, ezért akkori viszonylatban nagyon olcsón odaadták törzskönyv nélkül. De hát ez már húha, vagy 10 éve volt, de nem, annál több, inkább 15, hiszen a kutya már rég nincs meg sajnos.

#33 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 7. - 20:02

Igen, az OMSE-ban tanultunk az erdelemmel. Sokaknak kicsit katonás volt a kiképzés, de én élveztem és a kutyám is jó lett. :) Volt mikor velem is üvöltött, de nem vagyok az a sértõdös típus, utána meg megdícsért, úgyhogy mindegy volt... :) De olyan is volt, aki 1 foglalkozás után elment máshová... :dev:Katának igaza van, rengetegen nála tanultak kiképzõnek, sokan mondják, hogy elavultak a módszerei, de én voltam sokkal szolídabb helyen is, a kutyám meg leromlott...ennyi.

#34 Stokley

Stokley

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 194 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 8. - 2:05

Kata, nem vontam kétségbe az öreg Szopó eredményeit, vagy az õ módszereinek eredményességét. Annyit írtam, hogy kiabál és káromkodik.. a jövõben kéretik nem félreérteni, belemagyarázni olyat ami nincs is benne, és felkapni a vizet :)Ilusta fogalmazta meg jól, az öreg olyan katonás..és ez a védjegye :)Igazad lehet, abban amit írsz, hogy sokan kritizálják. Ezt nem konkrétan rá értem, hanem úgy általában.Kutyás körökben nagy divat a másik furkálása, kritizálása, aztán meg személyesen a talpnyalás...tapasztaljuk mi is, pedig a mi sulink a hobby kutyásoké, nálunk nem sokan hajtanak I-es vizsgánál magassabbra. Mindig akadnak viszont szarkeverõk, "régi kutyások",akik elõbukkanak jópofiznak, a hátad mögött meg szidnak mint a bokrot..vagy ha nem éppen téged, akkor mást...nálunk is volt, nem is egy, az Oláh Béla bácsi vezetése alatt is, meg utána is. De mostanában hála istennek nyugi van :)Dé! Tényleg soknak tûnik a 30 ezer, az 50 meg pláne, de egy normális tenyésztõsimán elkölt annyit egy kölyökre, hogy mire az elvihetõ lesz, nem sok haszna marad rajta..szerintem. De én nem vagyok tenyésztõ, egyetlen alom boxerem volt eddig, az is már 6 éve.. snaciból volt 2 alom fateromnak, de abból 1re nem is emlékszem,a másiknál meg talán 4 éves lehettem. Szóval én kifizetnék ennyit egy kölyökért.Kata! Mnjk, vagy Meoe törzskönyves a kiskutyád? Teljesen belagabalyodtam ugyanis a meoe-mnjk rejtélyes és számomra átláthatatlan hálójába..

#35

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 8. - 11:18

Persze, biztos költ rá ennyit, ha lelkiismeretes a tenyésztõ, meg, mint írtam, inkább a kölyök legyen kicsit drágább, de legaléább 1-2 betegség, egészséget is veszélyeztetõ hiba ki legyen zárva, mert annak a költsége, és a sok szomorkodás sokkal többet jelenthet késõbb, mint 30-50ezer pénz... Csak ki kell tudni fizetni, evvan ;)

#36 kata202

kata202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 36 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 8. - 14:55

Bocs, nem akartalak megbántani Stokley. Bélabának sokan köszönhetnek. Ha ö annak az idején nem lett volna katonás, most nem lennék kutyakiképzõ. Bélabá nem allattomos mint sok ember, hanem szemtõl-szembe lecseszet. MEOE-s a kutyám. Már most nagyon szépen dolgozik. Ki a vezetõje a Lõrinci Iskolának? Mikor már jól ment a lovaglás ott is kiabált velem az edzõ, és ennek hatására átugrattam az akadályt. :yeah:

#37 Stokley

Stokley

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 194 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 9. - 22:25

Ja, nem vagyok könnyen megbántódos, csak nem akartam, hogy félreértés legyen belõle :)Iskolavezetõnk Juhász József.Az én (fél)német juhászom is MEOE-s. És eléggé nem vágom, hogy akkor most hogy is van ez a MEOE - MNJK viszony. Ha Ankát MEOE-s tenyészszemlére (rendez egyáltalán?) viszem, és ott kapja meg a megfelelõ minõsítést, és mondjuk MNJK törzskönyves és tenyészszemlés kannal akarjuk fedeztetni, elismeri az MNJK a MEOE-s szemlét, vagy felülbélyegzik a törzskönyvet? Ráadásul az, hogy milyen törzskönyvet kapnak, azt én döntöm el nem? Vagy van erre valami szabály? A MEOE-s tenyészszemlén is ez a körung 1, 2, 3 rendszer van, vagy ott csak sima? Vagy akkor most hogy is van ez? Megnéztem az MNJK honlapját, de ezekre vonatkozóan semmi infót nem találtam.. ráadásul az, hogy MNJK-s tenyészszemlére vihessem plussz pénz, amit a gazdik nem nagyon akarnak fizetni, mivel a kiállítások, abból 2 kötelezõ(5000 forint/kiállítás) , a tenyésszemle (5000 ft), a MEOE tagság (asszem 3000 fonrint), a kennelnév kiváltása (10 ezer), a fedezés (ki tudja még..), a dp szûrés meg egyebek már így is elég sokban van, és õk csak 1 almot akarnak. Szóval azon tanakodom, érdemes -e még plussz kb 15 ezret rákölteni, hogy vihessem MNJK körungra..Dé! Én a boximat 25 ezer forintért vettem törzskönyvvel. Igaz, már 4 hónapos volt, és nem kellett senkinek.. Szerencsére nincsen semmi baja, sem fizikailag, sem idegrendszerre. Sõt, szerintem kifejezetten szép :) Érdeklõdtem én is máshol, de az 40-50 ezer nekem is sok volt, egyszerûen nem volt annyi pénzem. Ráadásul amik tetszettek, szintén vidéken voltak, a világ végén. Az enyémet is Nagyvázsonyból hoztam. Na, ebbõl annyit akartam kihozni, hogy ha nem ragaszkodsz a 8 heteshez, esetleg érdemes 3-4 hónapos kutyákat is megnézni, abból sem mind selejt, ráadásul mivel már nagy, áron alul el lehet hozni. De azért vigyázni kell :)

#38

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 10. - 19:44

Köszi a tippet, ez sem rossz ötlet. Egy 3 hónapos kiskutya sincs még beérve, lehet azzal is mit kezdeni bõven. :) Az utolsó kutyám felnõttként került hozzám az utcáról, aztán vele is lehetett ám, jó sokat :) Vigyázni kell, persze, meg kell nézni mindent jól...

#39 kata202

kata202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 36 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 10. - 21:31

Ajánlatom, csak Meoe-kiállitásra vidd a kutyádat. Felesleges, hogy két helyen szerepeljél, és dupla pénz. Én a nj-kutyámat 50-ezerért vettem. Ezelõtti kutyám Boxer volt. 10-évig élt. Sárga szinü fehér mellénnyel. Tétényvölgyi Ikonak hívták. Olyan csibészelése volt, hogy a Bélabá mindig velünk csibészeltetett bemutatokon. Igazi dum-dum kutya volt. Béke poraira :ang: . Mellette volt 2 Óriás snacim, meg egy dobermann. Szóval, 4kutyám volt egyszerre. :kocc:

#40 chestnut

chestnut

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.357 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 10. - 21:50

Én jártam MEOEs és MNJKs kiállításra, tenyészszemlére, és körungra is. Stílusosan "egyik kopó másik eb". A színvonaluk megkérdõjelezhetõ, az MNJK szerintem jobban mintázza a német vonalat, és aszerint bírál/rendez mindent. Sajna a két országos szervezet eléggé hadilábon áll már évek óta -amivel a sportkutyázást magát persze nagy mértékben hátráltatják-(én is ebbe fáradtam bele, és hagytam fel a munkakutyázással), és nemegyszer vittünk ki Németországba vizsgátatni kutyákat, mert egyszerûen nem lehetett eldönteni, melyik szervezethez célszerûbb vinni õket. Német juhászok terén én régebben az MNJK színvonalasabb volt, nem tudom, most m a a helyzet. Az bizots, h a képzésirendszerük magasan verte a MEOEt, jó táborokat, tanfolyamokat szerveztek. Persze ez az én véleményem, amit akár meg is tarthattam volna magamnak.... :rolleyes: ;)