Ugrás a tartalmakhoz


Díjlovaglás


  • Please log in to reply
3403 válasz a témához

#161 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 16. - 20:03

Furioso, képzeld! Kell, vagy nem kell helyben vágtázni, ma a Világkupás Nagydíjban volt egy pár példa rá, többek között Isabell Werth-tõl volt látható ez a mutatvány - igaz nem szándékos volt és a program sem tartalmazta, dehát evvan... Posted Image

#162 Borsi

Borsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 530 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 16. - 20:54

Furioso, Titok!Köszi, csak kíváncsi voltam, hogy csupán én nem hallottam még ilyenrõl, vagy tényleg hülyeség.

#163 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 18. - 9:39

idézet:
Eredeti szerzõ: Palomino: Jójó, nem akarok in medias res spanyol lovasiskolás bemutatóra készülni, de ha létezik olyan, aki az alapoktól megtanítja nekem és a lovamnak, akkor azzal szeretnék találkozni. köszi Posted Image [/QUOTE]Palo! Van itt a fórumon egy "spanyollépés" c. topic, vagy hasonló a címe, de ha küldesz magánüzenetet Taidonak, lehet, hogy õ tud segíteni, a lova tudja a spanyollépést.

#164 Taido

Taido

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 65 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 18. - 10:42

Emlegetett csacsi megjelenek... Posted Image A helyben vágtához gondoltam hozzászólni egy kicsit. Egyrészt ilyen, hogy helyben vágta, mint díjlovas programfeladat nincs. Másrészt: Már amikor egy vágta-lépés átmenetet korrekt módon készítünk elõ, akkor is valamelyest a helyben vágtára kell törekedni, legalábbis a vágtát lerövidíteni, és abból letenni a lovat lépésbe. Másrészt a vágta piruette tanításához elengedhetetlen a helyben vágta elérése. Képessé kell tenni a lovat nagyon összeszedetten vágtázni, a testsúlyának nagyobb részét a hátuljára venni, ültetetté tenni. Ha a helyben vágtára képes már a ló, csak utána képzelhetõ el a piruette tanítása. De! Az ilyen állapot elérése (nagyfokú összeszedettség, ültetettség)egy hosszú folyamat eredményeképpen születik, illetve javul napról napra. Nem lehet egy lovat hirtelen helyben vágtáztatni. Legalábbis szakmai szemmel nézve jól. Ha nagyon felhecceled a lovat, de nem engeded elõremenni, lehet, hogy valami hasonlót tud szegény pára produkálni, de az semmiképpen sem az idomítás vagy az összeszedettség eredménye lesz. Szép biztos, hogy nem lesz, és az alapkritériumokat sem fogja magában hordozni. Nem véletlen, hogy a vágta piruette csak a nehézosztályban ("S") jelentkezik elöször, hiszen ehhez egy hosszú képzés kell, végigjárni szépen az összes lépcsõt ami elötte van, idõt adni a lónak, hogy megérjen rá fizikailag és szellemileg. Ezek évek. Ha a képzésben a feladatokat nem egymásra építjük és többet várunk el a lótól, mint amire alkalmassá tettük, az szerintem olyan, mintha holnap beiratkoznék balettra, és egy hét után azért ütnék a fejemet, mert nem tudok lemenni spárgába... Ha nagyon ütnek, lehet, hogy megpróbálom, de valószínûleg lesérülök és megutálom az egészet.

#165 Hókusz

Hókusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 102 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 18. - 10:44

Titok, BorsiEllenvágta:Körön való lovaglásnál a ló a körhöz képest a külsõ lábára vágtázik DE BELSÕ ÁLLÍTÁSBAN!!!Ami azt jelenti, hogy a kör középpontjához képest ellentétesen van állítva. Egyébként nincs olyan feladat, melyet külsõ állításban kéne végrehajtani, legalábbis legjobb tudásom szerint. Ellenvágtával mérhetõ, hogy mennyire van egyensúlyban egy ló. [ November 12, 2004, 15:38: Az üzenetet átszerkesztette: Hókusz ]

#166 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 18. - 11:16

A kérdés a beugratásról szólt, nem a folyamatos ellenvágtában való haladásról.

#167 Hókusz

Hókusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 102 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 18. - 11:25

Ellenvágtába való beemeléskor is belsõ állításban van a ló. ;)

#168 andika1

andika1

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.993 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 18. - 11:38

Nem tudom ki kérdezte a "helyben vágtát"de szerintem Taido nagyon jól összeszedte a lényeget.

#169 Pluto

Pluto

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.266 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 18. - 11:45

Taido!Kérdezhetek?A lóvadnak te tanítottad meg a spanyol lépést, vagy már tudta mikor hozzád került? Csak kiváncsiságból kérdezem (kezdõ/amatör érdeklõdés).Kószi

#170 andika1

andika1

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.993 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 18. - 11:58

Egyet én is kérdeznék akkor:Ez a Taido ,az a Taido amelyik Sóskúton van?A

#171 Palomino

Palomino

    Csillámlovas

  • Fórumtag
  • 1.806 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 18. - 12:41

Köszi Zap Posted Image

#172 Shire

Shire

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 194 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 18. - 12:50

Ez mindkettõ az a Taido. Aki felül van, meg aki alul van az is.Még egy fogalomzavarhoz szólnék hozzá. Valaki említette, hogy a helybenvágtát szerinte kézen lehet a legjobbn megtanítani, majd csizmasegítségeket emlegetett.A kézen történõ munka fogalma azt jelenti, hogy a lovas nem ül a lovon, hanem a ló megfelelõen kikötve van és az kiképzõ vagy futószár, vagy hosszúszárak segítségével dolgozik a lovakkal. Ezzel házilag nem ajánlom, hogy bárki kísérletezzen, mert talán nagyobb tapasztalatot és hozzáértést követel, mint a nyeregbõl történõ idomító munka.

#173 Borsi

Borsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 530 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 18. - 13:15

Hókusz, köszi.Taido!Félpiruette van már M osztályban is, nem?Egyébként ez a helyben vágta dolog azért annyira nem közelíti meg a tökéletes helyben vágtát, mint a helyben ügetés (a tökéletes helyben ügetést). Nincs igazam? Egyébként piaffe-ot lehet tökéletesen, elõrehaladás nélkül végrehajtani?

#174 Shire

Shire

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 194 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 18. - 15:40

Félpiruett elõször nehéz osztályban, vagyis Szent György Díjban jelenik meg, a teljes piruettet pedig Interemdiate I. szinten követelik meg.A piaffot nem igazán helyes helyben ügetésnek nevezni. Ugyan mind a kettõ két ütemû és az átlós lábpárok mozdulnak elõre, a piaffe-nak azonban helyesen nincs semmilyen lebegõfázisa, az ügetésnek pedig minden átlós lábpár elrugaszkodását követõen van. Ezért az alapjármódokhoz még nagydíjban sem számít hozzá a piaffe és a passage, hanem külön, feladatnak tekintjük. Egyébként lehet majdnem tökéletesen e gyhelyben végrehajtani, de akkor is az elõrefelé irányuló tendencia érvényesül. A legkisebb hátrafelé lépés is nagyobb hiba, mint bármekkora mértékû mozgás elõre.

#175 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 18. - 15:44

Shire, én voltam aki a földrõl való munkát említette - már ha jól emlékszem Posted Image és én sem úgy gondoltam, hogy egy mezei emberke (mint pl én Posted Image ) ilyennel próbálkozzom, csak nem írtam oda - köszi a helyesbítést - kiegészítést Posted Image Borsi, a piaffnak nem pont az a lényege, hogy nincs elõrehaladás? - mondjuk ha egy mérõszalaggal odaállna valaki, akkor valamicske biztos lenne, de éppen arra kell törekedni - szerintem -, hogy ez az elõrehaladás a lehetõ legkisebb legyen (észrevehetetlen), nem?Én is kérdeznék valamit a támaszkodásról: az a ló, akin tanulok és akit próbálok a már megszerzett tudásomhoz mérten tanítgatni, egy 12 éves, eléggé életunt, rángatott, néplovacska, akivel nagyon keveset foglalkoztak ilyen módon (tehát nem volt követelmény a támaszkodásban lovaglás, csak az, hogy menjen). Most küszködök azzal, hogy támaszkodjon, de még mindig elég sokszor feszül ki. Az lenne a kérdésem, hogy hogy mûködik ez a dolog a lovaknál? Elõbb-utóbb belátja és megszokja, hogy támaszkodnia kell, meg hogy az úgy jó, és ezt várják el tõle és aztán már alapból úgy megy, ha felveszik, vagy mi történik? Próbálok egy ló fejével gondolkodni, de nem látom a választ... A folyamatos gyakorlás a titka annak, hogy egy ló megtanuljon végig támaszkodásban menni? - mert hiszen ha akarna, akkor is ki tudna feszülni...Lehet, hogy nem teljesen egyértelmû, amit kérdezek, de akkor sem értem... Posted Image

#176 Shire

Shire

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 194 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 18. - 18:53

A piaffe-nak nem az az elsõdleges lényege, hogy e gyhelyben legyen. Ennél sokkal fontosabb a tiszta ütem, a lábsorrend, az aktivitás, az egyenletes és könnyed támaszkodás, a jó egyensúly, a rugalmas hát, az ültetettség... Éppen ezért az Intermediate II. feladatban, ahol a piaffe megjelenik, még a 8 - 10 piaffe-lépés alatt egy-másfél méter elõremenés elfogadtt. Nagydíjban várható el az, hogy minél jobban egyhelyben maradjon a piaffe elõször. De itt is a felsoroltak elsõdleges szempontok ehhez képest. Még olimpiai lovasok, jól képzett lovakon is gyakran alkalmazzák azt a módszert, miszerint a passzázsból való felvételt követõen néhány lépést kissé elõre engednek a 15-bõl, majd néhány helyben következik és a passzázsba való újabb átmenet elõtti lépéseket ismét elõre engedik. Ez ennyire nehéz feladat a lónak és a lovasnak egyaránt.Azt, hogy egy ló támaszkodjon, korrekt üléssel és fonom kezekkel lehet legkönnybben elérni. Ehhez nem kell hosszú idõ, csak tudatos, figyelmes lovaglás. Azért támaszkodik, mert neki is kényelmesebb és ideálisabb. Ha más miatt vesz fel egy képileg hasonló tartást, azut ne nevezzük támaszkodásnak...

#177 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 18. - 19:33

Te hogy éred el a támaszkodást?Én a mostani edzéseimen csak azt hallom, hogy ha támaszkodik, akkor hajtsam elõre, nehogy kifeszüljön, meg ne hagyjam kijönni a támaszkodásból - de ha tényleg kényelmesebb neki úgy, akkor miért akarna kijönni? Szóval akkor valamit nem jól csinálok... Általában ellazító gyakorlatokkal, minél több fordulat, kígyóvonal, kiskör, körben válts, váltsd a köröket, átváltás, stb lovaglásával próbálom a kezdeti feszességet oldani, ez általában mûködik is, de ettõl még mindig nem támaszkodik egyfolytában a ló. Úgy tanultam, hogy csináljak belsõ állítást, majd váltogassam a belsõ és külsõ állítást, stb. Ez helyes? Mit kell tennem, hogy a lónak is kényelmes legyen?

#178 Taido

Taido

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 65 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 19. - 9:44

Hú mennyi aktív emberke tegnap óta Posted Image Válaszolva a kérdésre, a lovacskám nem tudta a spanyollépést, amikor hoztuk. Hál' istennek egy olyan helyrõl származott (még a tenyésztõnél volt), ahol díjlovas képzést kapott. Hat éves volt, de szerencsére nem kapkodták el a dolgokat vele, konkrétan teljesen alapszinten volt belovagolva. Az viszont korrektekten. Ilyeneket sem tanítottak nekik, hogy spanyollépés, én próbálgattam itthon tanítani neki. Végül is azt hiszem, mondhatom, hogy sikeresen, bár túl gyakran nem szoktam csinálni, mert csak egy "show"-elemnek tartom. Igaz, a spanyolok ezt azért szokták csinálni - már aki -, mert javítja bizonyos szinten az egyensúlyát, a lónak meg kell emelnie az elejét egy kicsit. Így hallottam, de én is ezt éreztem.Azért mondtam, hogy szerencse, hogy nem is akartak neki igazán megtanítani dolgokat, mert egyrészt így hagytak elég idõt a kis agyacskájának kifejlõdni Posted Image (õk is elég késõn érõ fajta, mint a lipicai), másrészt láttunk olyan lovakat, amelyek elvileg egy csomó mindent tudtak már pl hat évesen, de ebbõl annyit lehetett látni, hogy forgó szemmel, kapkodva igyekeznek felfogni, hogy éppen mit kellene csinálni, és ugyanilyen stílusban próbálták végrehajtani. Nem volt egy szép látvány, legfeljebb turistáknak. Rendkívül értelmes, gyors felfogású fajta, de az ember ha nem figyel, könnyen visszaél ezzel anélkül, hogy igazán észrevenné. Az én lovacskámat sem sürgetem, bár tudom, hogy már többet is lehetne kérni tõle fizikailag. Így viszont nem keveri a szezont a fazonnal. És így is érzem, hogy napról-napra többet tud, ért és képes megcsinálni.Egyébként annak idején a Shire is részt vett spanyollépés-próbálkozásainkban. Bár elméletben tudtuk, hogy kell tanítani, a gyakorlatban azért sok kérdés felmerült. Próbáltuk mi - emberi agyunkkal - kilottózni, hogy mégis hogy lehet egy ilyen bolondságra rávenni egy lovat. Igaz, Shire? Posted Image

#179 Pluto

Pluto

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.266 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 19. - 10:08

Most lehet sokan a fejükhöz kapnak, de én mégis úgy gondolom, hogy inkább megkérdezem amit nem tudok, mert szerintem "butának" maradni rosszabb, mint kérdezni merni. Szóval: a piaffe és a spanyollépés között mi a különbség? Én eddig azt hittem a piaffe a helyben ügetés és a spanyollépés az valami egészen más, de nem látom magam elõtt hogy az milyen mozgás is tulajdonképpen. Felvilágosítani valaki? Elõre is köszi. Posted Image

#180 Palomino

Palomino

    Csillámlovas

  • Fórumtag
  • 1.806 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 19. - 12:25

Tudomásom szerint így néz ki a [url="http://"http://www.equips.com/browse/graphics/1143lavrador.jpg"]SPANYOL LÉPÉS[/url]

#181 Palomino

Palomino

    Csillámlovas

  • Fórumtag
  • 1.806 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 19. - 12:32

Bocs, az elõbbi azt hiszem egy szobor volt. Egy kicsit életszerûbb képek: [url="http://"http://www.pasttimesfarm.homestead.com/files/spanishwalk.JPG"]spanyol lépés1[/url] [url="http://"http://www.belterrabaroque.com/old_images/training_spanishwalk.jpg"]spanyol lépés2[/url] (itt ha jól látom, pont földrõl tanítják a lónak a mutatványt)

#182 Borsi

Borsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 530 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 19. - 12:32

Shire, köszi.
idézet:
Eredeti szerzõ: Shire: Azért támaszkodik, mert neki is kényelmesebb és ideálisabb. [/QUOTE]Ez nekem olyan furcsa.Akkor miért nem lehet tisztességes támaszkodást látni a hobbilovasok körében, és az átlag bérlovardákban? Mert nem korrektek az ülések, nem finomak a kezek, a lovaknak meg már eszük ágában nincs támaszkodni? És, ahogy Smoft is kérdezte, miért akarnak kijönni?

#183 Palomino

Palomino

    Csillámlovas

  • Fórumtag
  • 1.806 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 19. - 12:47

Na, ha már itt vagyok, linkelek képet piaffe-ról is. Aki pedig jobban ért hozzá, az magyarázza el Posted Image [url="http://"http://www.andalusian-usa.com/gifs/Espiritopiaffe-t.jpg"]piaffe1[/url] [url="http://"http://www.menorquins.de/friese.jpg"]piaffe2[/url] (és ne csorogjon el az ember összes nyála...)[url="http://"http://www.khm.at/data/page420/KochPiaffe250.jpg"]piaffe3[/url] (ez is egy tanítási módszer ezek szerint... Ha tudja valaki, magyarázza el, hogy mûködik) [url="http://"http://www.pferdehof-krehl.de/UdoHohenlohePassage2.jpg"]piaffe4[/url] [ Október 19, 2004, 12:50: Az üzenetet átszerkesztette: Palomino ]

#184 Palomino

Palomino

    Csillámlovas

  • Fórumtag
  • 1.806 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 19. - 12:59

Na, ezt nem tudom hova rakni...Nézzétek meg a videókat ezen az [url="http://"http://www.horsetrainingspecialties.com/"]OLDALON[/url] :eek:

#185 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 19. - 13:38

Palomino! Gondoltam megnézem Neked, hogyan is mûködik a piaff tanítása oszlopok között, erre hol nyílik ki a spanyol lovasiskolás könyvem?... Egészen véletlenül pont ott Posted Image Szal, ha nem zavar, akkor most egy kis agytágítás következik - akit nem érdekel, ne olvassa tongue.gif

#186 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 19. - 13:45

A piaff tanítása oszlopok között. A piaff tökéletesítéséhez alkalmas az oszlopok (pilárok) közötti munka. Elõrebocsátom, hogy oszlopok közé csak a kézen már biztosan piaffírozó lovat lehet állítani.A pilárok 25 cm átmérõjû, hengeres faoszlopok, hosszuk 250 cm, amelybõl 50 cm a földben való rögzítésükre szolgál. Egymástól való távolságuk 150 cm, belsõ felületükre 120 cm-tõl fölfelé 190 cm-ig 10 cm-enként karikák vannak erõsítve, amelyekbe az oszlopkikötõ-szárakat csatoljuk. Az oszlopokat 100 cm-tõl 190 cm-ig ajánlatos bõrrel bevonni, és a bõr alatt 5-6 cm vastak afriktömést alkalmazni a sérülések elkerülésére. (Pl.: egy rosszul sikerült iskolaugrás esetén.)A ló fejére a kényszerkötõféktõl függetlenül egy pilárkötõféket erõsítünk (a kiapicán fölé), amely erõs, duplán varrott bõrbõl készül és karikákkal van ellátva. A vezetõszárat és a kikötõszárakat a kézi idomításkor alkalmazott módon csatoljuk be, a pilárkikötõ-szárak a marmagasságnak megfelelõen csatlakozzanak az oszlopkarikákhoz, illetve a pilárkötõfék karikáihoz.Elõször kétoldalra csatolt vezetõszárral két könnyû kezû segítõ lovas vezesse a lovat az oszlopok közé úgy, hogy lapockája az oszlopokkal egy magasságban legyen. A két segítõ az oszlopok külsõ oldalánál álljon fel. Az idomító a ló faránál, annak bal oldalán, tõle 1 m távolságra helyezkedjen el. A két segítõ lovas léptesse 1-2 lépést hátra lovát, majd az idomító a pálcával a piaff elõrehajtó segítségét alkalmazza. Erre a ló kevés térnyeréssel piaffírozni kezd.Következõ lépésként helyben piaffíroztatjuk a lovat úgy, hogy az elõzõ módon vezetett ló ülõgumójára helyezzük a pálcát és finoman lefelé csúsztatjuk a bokaízületig. Ha erre a segítségre nem kezd piaffírozni, akkor kisebb ütögetéssel felerõsítjük az elõrehajtó segítséget, amelyet a csánk és a boka közötti szárrészen alkalmazunk.Amikor a piaff már helyben megy (kb. egy hét múlva), akkor kikötjük a lovat a pilárkikötõ szárakkal az oszlopokhoz, és csak az egyi segítõ lovasra van szükség az idomítón kívül. Ez a ló elõtt állva a vezetõszárral segíti annak támaszkodását a kikötõszárakra, illetve megakadályozza, hogy hátrafelé kitérjen.Az idomító rendkívül tapintatosan bánjon az elõrehajtó segítségekkel, hiszen a támaszkodás a kéz helyett most már a merev oszlopokon, illetve kikötõszárakon van. Ügyeljünk arra is, hogy az oszlopok között mindig egyenesen álljon vagy mozogjon a ló és tartson ütemet. Mindkét oszlopkikötõ szárra egyenletesen támaszkodjon. A mozgás lendületének fölfelé kell hatnia. Tulajdonképpen azt a lendületet, amelyet ügetésben térnyerésre használ fel, a piaff közben fölfelé fejti ki a ló, ezáltal a mozgás ritmikus táncmozdulathoz válik hasonlóvá.Elõször a legkisebb eredménnyel is meg kell elégednünk, amelyet nyomban jutalom kövessen. A jutalmat a mindvégig a ló elõtt tartózkodó segéd adja.A gyakorlat igen megerõltetõ, ezért a túlzott követelmény ellenszegüléshez vezethet. Az oszlopok közötti idomításkor nagyon kell ügyelni, hogy meg ne üsse magát a ló, mert ha fájdalmat okozunk neki, többé nem lehet a pilárok közé állítani.Mind a kézen való, mind az oszlopok közötti idomítást az elsõ idõben (legalább két hónapig) a napi munkaóra végére hagyjuk, késõbb bemelegítõ gyakorlatként már az idomítóóra elején is gyakorolhatjuk.Pár hónapos oszlopok közötti munka után felültethetünk egy jó érzékû lovast, hogy a ló szokja meg a lovas alatt is a mozgást. A lovas szabályos ülésben maradjon tétlen, a segítségeket a földrõl az idomító adja. A továbbiakban a lovas fokozatosan átveszi a segítségadást, a csikószárak mindinkább átveszik az oszlopkikötõ szárak szerepét, míg végre ez utóbbiakat kikapcsoljuk, és szabadon piaffírozik a ló. [ Október 20, 2004, 15:25: Az üzenetet átszerkesztette: smoft ]

#187 Palomino

Palomino

    Csillámlovas

  • Fórumtag
  • 1.806 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 19. - 13:55

Köszi, de ettõl nem lettem okosabb. Jójó, tudom, a kérdésre válaszoltál, csak én nem tudtam, hogy
idézet:
Eredeti szerzõ: smoft: oszlopok közé csak a kézen már biztosan piaffírozó lovat lehet állítani.[/QUOTE]

#188 Shire

Shire

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 194 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 19. - 14:45

A piaffe tanítását csak nagyon hozzáértõ lovasnak szabad elkezdeni megfelelõ alapkiképzés után. A pilárok áltásos voltáról megoszlanak a vélemények, mert a mégoly tapasztalt és általunk sokra becsült kiképzõk is nagyon sok lovat tettek tönkre a pilárok közötti ügyetlen munkával.Egyszer már írtam, de hangsúlyozom mégegyszer: a piaffe NEM helyben ügetés! A szabályos piaffe-nak nincs lebegõfázisa, az ügetésnek pedig van. A spanyollépés úgy magyarázható el talán legjobban olyannak, aki még nem látott ilyet, hogy a ló egy lassú lépésben úgy halad, hogy az elülsõ lábait a lépés ütemében szinte vízszintesen kinyújtja elõre a levegõbe és képzettebb, jó egyensúlyi helyzetben lévõ lovak képesek ott megtartani is.A támaszkodásról: a támaszkodás hiánya szinte minden esetben a lovas ülésének és segítségadásának hiányosságaira vezethetõ vissza. Nagyban hibáztatható ebben a hazai lovas képzési rendszer, hiszen fejlettebb lovaskultúrával rendelkezõ országokban a hobbilovasok is olyan módon vannak oktatva, hogy a minimális követelmény, hogy a ló támaszkodjon. Sajnos ehhez jó érzéssel bíró oktató és gyakorlás kell. De nincs semmi hókuszpókusz benne. Ha nem zavarom a lovat és elõre lovagolom, már csak a kezemben lévõ érzésen múlik és támaszkodni fog. De egyáltalán nem biztos, hogy erre a szépen támaszkodó lóra ha felül valaki enélkül az érzés nélkül, az alatt akár hasonlóan fog menni a ló.Taido-t például egynéhányan meggyanusították azzal, hogy Taido (a ló) szinte 'automata' és könnyû vele, mert olyan kerek nyakú 'támaszkodós fajta'. Ez egészen addig ment, amíg azt nem mondta: nesze, ülj fel! Persze a ló beejtett háttal kifeszülve ment. És a következõ klienssel is. Utána jött a következõ gyanúsítás: "Aha, csak vele megy így, mert már annyira összenõttek, hogy csak az õ segítségeire reagál!" Szerencséjére és lelki békéjére ha felülök a lóra velem sincs gond a támaszkodással. Pedig közel sem lovagolok manapság rendszeresen. Sajnos. Szóval ez nem más, mint iskola és lovasérzés kérdése és nem mindegy milyen útra van terelve a lovas. A támaszkodás az, amikor ha lassan kicsúsztatom a szárakat a kezembõl, a ló a fejével elõre, lefelé, nyakát-hátát kerekítve megnyúlik, ha pedig elkezdem felvenni a szárakat, készségesen és könnyedén szûkíti a keretet és a testsúlysegítségekre feljebb igazodik. Vágtában nyugodtan elõrenyúlhatok a szárakkal a sörényélen két-három vágtaugrás erejéig, megmarad a tartás. Tehát nem a kéz kényszeríti ki a támaszkodást, annak a szerepe csak a finom érzésben rejlik.Remélem nem vagyok túl zavaros.

#189 Taido

Taido

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 65 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 19. - 15:32

Posted Image Szerintem "Nagykönyv"-szerû...

#190 Palomino

Palomino

    Csillámlovas

  • Fórumtag
  • 1.806 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 19. - 20:17

...de érthetõ Posted Image Mellékesen: egy percig sem gondoltam, hogy na majd ha valaki leírja hogyan kell, akkor holnap kimegyek és megtanítom a lovamnak a piaffe-ozást. Csak agytágításként érdekel minden ezzel kapcsolatos dolog, hogy ha egyszer odakerülök, hogy elejétõl kezdve megtanuljak "normálisan" lovagolni, akkor legyen valami fogalmam róla. Esetleg ha több módszer is van, akkor tudjak róla és ne az legyen az egyetlen alternatíva, amit egy bizonyos oktató esetleg megtanít.uff

#191 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 20. - 11:22

Palomino, szerintem nagyon jó felfogás az, hogy minél több helyrõl akarsz információt szerezni, ezzel sokkal többet lehet tanulni - és így legalább saját magadnak szûröd ki, hogy mi az, amit helyesnek, alkalmazhatónak, hasznosnak vagy követendõnek találsz. Én is próbálok minél több könyvet elolvasni, minél több embert megkérdezni és aztán kialakítani a saját véleményemet. Bõven van mit tanulnom, hiszen korántsem mondhatom magamat valami jó lovasnak... De legalább próbálkozom Posted Image A pilárok közötti munka leírásának befejezésével még adós vagyok, de tegnap késõn értem haza (volt egy izgi lovaglásom és hulla fáradt voltam), most meg suliból írok és nincs itt a könyvem...Ja, amúgy Shire, képzeld! Olyan lovon ültem, aki kicsit könnyebben reagál a segítségekre, mint az, akin eddig ültem, könnyebben is támaszkodik és olyan szép feligazítottságot sikerült vele produkálnom, hogy nagyon örültem magamnak :D Mondjuk annak már kevésbé, amikor megijedt egy mellettünk elszáguldó kocsitól és egy labdaszedõ-géptõl és gõzerõvel végigvágtázott egy betonúton, dehát ez csak az én szerencsétlenségem... Posted Image

#192 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.250 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 20. - 14:23

Az en lovam speciel zaberövel szokott menni :rolleyes: Amugy en speciel egyelöre annak örülnek, ha legalabb a Campagne-iskolat ugatnam. Szoval az ennel ekzotikusabb dolgokrol szolo reszt barmelyik lovaskönyvben kepes vagyok kegyetlenül gyorsan atlapozni. (Na jo, a kepeket azokat megnezem, mert az nekem valo ;) )

#193 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.250 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 20. - 14:25

Fel tudna valaki sötetiteni, hogy mi a nyul az a "Schenkelweichen"? Mintha hallottam volna valahol valami combra engedtetesröl. Ez lenne az? Amugy azt se tudom, hogy a combra engedtetes az micsoda. Szoval az is erdekelne.

#194 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 20. - 15:27

Na, befejeztem az oszlopok közötti munka leírását... Szerintem nem épp a legcélravezetõbb módszer, bár szakértõk biztosan jól tudják hasznosítani. Én inkább a nyeregbõl való munka híve vagyok - de biztos ez a fajta kiképzés is sokat segít :rolleyes: .

#195 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 20. - 15:46

ImRe! A s Schenkelweichen a combra engedés (nem engedetetés).A combra engedés az egyik legfontosabb idomító feladat. Oldalirányú mozgás, ami elengedetté és engedelmessé teszi a lovat, ugyanakkor felkészíti, hogy olyan további, nélkülözhetetlen feladatokat megtanuljon, mint a vállat be, a féloldalzás, a farat be és a farat ki.A másik nagy elõnye, hogy megtanítja a lovat arra, hogy elfogadja a csizmát, és hogy megértse, ha a csizmával oldalirányba toljuk, akkor az egyik lábát a másik elõtt kell kereszteznie. [ Október 20, 2004, 15:47: Az üzenetet átszerkesztette: furioso ]

#196 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 20. - 16:16

Shire, nagyon világos amit írsz. Remélem sokan elgondolkoznak rajta, és igényük lesz legalább idáig eljutni.Amúgy a rajtengedélyvizsga programjában nem véletlenül szerepel a szárak kicsúsztatása, ill a vágta közben sörényélen végigsimítás. Itt egyértelmûen kiderül a helyes, vagy helytelen lovagoltság. A baj azt hiszem az, hogy nagyon elnézõen adják meg az engedélyt, arra bazírozva, hogy majd csak belejön a lovaspalánta, aztán sokan soha..

#197 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.250 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 20. - 16:30

Nem tudom, hogy illik e Shire tamaszkodasi leirasahoz, de nekem ezt olvasva az ugrott be, mikor valaki a belsö allitas lenyeget probalta nekem szemleltetni, & laza belsö szarral ment a lovaval belsö allitasban. Mondjuk sajna ettöl se ertettem meg a belsö allitas lenyeget. De majd talan egyszer eljön ennek is az ideje.

#198 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.250 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 20. - 16:32

Furioso, akkor mostmar tudom, hogy fontos & hogy hivjak. De mi a nyul az?

#199 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 20. - 18:03

ImRe! A Podhajsky-féle mûben erre nem találtál információt? ;) :D Amikor a lóval combra való engedést csinálunk - pl. a jobb csizma körül, a ló kissé jobbra hajlik és csak a szemboltját és az orrlyukát látjuk. Induláskor erõsen a jobb ülõcsontunkra ülünk, majd középre - közben a jobb csizma nyomásával segítjük a lovat, hogy jobb hátulsó lábával a hajlítással ellenkezõ irányba mozduljon a bal hátsó lába elõtt keresztbe. A csizmát mindíg akkor kell odatenni, amikor a ló a hátulsó lábát elemeli a talajtól. A ló ösztönösen az elülsõ lábait is keresztezni fogja.A combra való engedésnél a ló mindíg a hajlítással ellentétes irányban mozog és belsõ lábait a külsõk elõtt keresztezi.A csizmára való engedést gyakorolhatjuk a hosszú faltól el, a hosszú fal mentén, átlón, vagy körön, eleinte lépésben, késõbb ügetésben. Ha a ló a kívántnál jobban oldalra tolódik, mindkét csizmával azonnal elõre kell lovagolni! Az ütem és a lendület fenntartása igen fontos, de túlhajlítani sem szabad a lovat. A ló farának kitérését a külsõ csizmával és a belsõ szárral akadályozhatjuk meg.A combra engedés emgedelmesebbé és elengedettebbé teszi a lovat, és ez segíti a támaszkodás elfogadását.Némi kis fantázia kell, hogy elképzeljed, meg az sem lenne hátrányos, ha már láttál volna ilyet. Kis túlzással azt mondhatnám, hogy a combra engedés egyfajta féloldalzás, csak a ló jobban meg van hajlítva, és a domború oldalával megy elõre. [ Október 20, 2004, 18:06: Az üzenetet átszerkesztette: furioso ]

#200 Borsi

Borsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 530 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 20. - 18:11

Shire, teljesen érthetõ.Ez BÁRMILYEN lóra igaz? Persze itt nem a rosszindulatú vagy különösen nehezen kezelhetõ lovakra gondolok, hanem nagyon sok bérlóra (ha nem iskolaló, mostmár nem is tudom, minek nevezzem), amiket talán sose lovagolnak így; vagy ha igen, az nagyon rég volt már, és teljesen más rögzült belé. Tehát (tegyük fel) ha egy ilyen lovat korrektül lovagolok, akkor az automatice támaszkodni fog, vagy kell azért egy kis rábeszélés (esetleg több alkalom) hozzá?Hát igen, elég érdekes utakra voltam én terelve sokáig, és fogalmam sem volt róla, hogy másképp is lehet lovagol(tat)ni. Valóban elég elkeserítõ a magyar helyzet.