Jump to content


Photo

Mi baja a lovamnak?


  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#161 Vikil

Vikil

    Új vendég

  • Új tag
  • 28 posts

Posted 2014 July 7. - 12:25

volt ma kinn kapott antibiotikumot meg még valamit amit nem mondott hogy micsoda... :mellow: 

meg a kalciumos, koffeines injekciót kapott. nem tudta megmondani mi a baj igazándiból mérgezéses tűnteket produkált talán azéért. vagy a sokkos állapota végett... :unsure:



#162 Sarah-Miss

Sarah-Miss

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 47 posts

Posted 2014 August 6. - 7:21

Sziasztok!
Pár napja csinálja a pónim, hogy menet közben (lelassít, lépeget párat és aközben) csurgat kicsit, nem egy rendes vizelet-adagnyit, csak 1-2-t 'kilő' aztán ennyi. Többször láttam, hogy pisil rendesen is (megáll, felveszi a pózt, hosszan pisil), de ezek mellett ott vannak ezek a rövidek is. Valami ötlet, hogy mitől lehet, mivel kezeljem? 
Mielőtt le lennék oltva, ha nem javul, nem tudok vele mit kezdeni, hívok dokit, csak gondoltam megpróbálom először kipróbálni, hátha könnyebben elmúlik, hátha nem olyan komoly és esetleg valaki tapasztalt már ilyet. 
Olvastam cikket az aranyvesszőről, hogy az jó az ilyen vesegyulladásra, húgyutak betegségeire. Próbáljam ki ezt? Ha valaki próbálta, mikét adta a lovának, és mennyit adjak egy shetinek

Előre is köszi a válaszokat! :)  



#163 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,137 posts

Posted 2014 August 6. - 7:32

Nem lehet, hogy egyszerűen csak sárlik?

 

Ha bármilyen húgyúti fertőzés, az szerintem dokit igényel, mind a diagnózis mind a kezelés


Edited by juice, 2014 August 6. - 7:33.


#164 Sarah-Miss

Sarah-Miss

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 47 posts

Posted 2014 August 6. - 8:17

Nem, sajnos, csődör.  :unsure: Egyébként viselkedésre, mindenre teljesen ugyanolyan, mint máskor, eszik, mászkál, stb. 



#165 Sarah-Miss

Sarah-Miss

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 47 posts

Posted 2014 August 6. - 8:48

Nem, sajnos, csődör.  :unsure: Egyébként viselkedésre, mindenre teljesen ugyanolyan, mint máskor, eszik, mászkál, stb. 



#166 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 posts

Posted 2014 August 6. - 17:07

Mennyi idős a paci? Nem lehet, hogy terület jelölős vizelésről van szó?



#167 Sarah-Miss

Sarah-Miss

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 47 posts

Posted 2014 August 6. - 20:06

Májusban töltötte az 5-öt. 



#168 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,435 posts

Posted 2014 August 6. - 20:48

Sziasztok,

 

van egy 22 éves arab kacám - utolsó csikója 2 éves -, nos tavaly óta egyre dilisebb...visítva rugja el a többi lovat (egyet visel el), nem lehet mellé kötni másikat, totál dilló. Nem sárlott idén 1 percet sem, tavaly még igen. Szerintem hormonzavaros, vagy nem tom. Ja, és eléggé le is fogyott...

 

Ötlet???


" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#169 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,137 posts

Posted 2014 August 7. - 5:57

Ori Zengőjénél a viselkedésbeli vátlozások mögött petefészek-daganat volt, ez egy ultrahangos vizsgálattal kideríthető. (lsd. Kérdezz-felelek és Zengő gyógyulásáért topic)

 

Úgyhogy szerintem a javaslat a szokásos: hívj állatorvost :)

 

 



#170 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5,916 posts

Posted 2014 August 7. - 10:32

Mercedes, gyorsan ultrahangoztast meg!

Nálunk ez pár hete kezdődött, és egy csecsemőfejnyi daganat volt az okozója.

Te talán szerencsésebb leszel, és "csak" ciszta vagy petefészek gyulladás lesz a háttrében, de mindenképpen ki kell vizsgálni és kezeltetni. Ha meg daganat, akkor nem kell mondjam, hogy mennyie ketyeg az óra....



#171 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,435 posts

Posted 2014 August 8. - 7:11

Ok, köszi!

 


" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#172 veronika96

veronika96

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 posts

Posted 2014 August 11. - 15:04

Sziasztok!

 

Nos van nekem egy pónilovam. Most 2 éves, welsh a vagy b. Olcsón vettük, semmi papírja nincsen. Mostanában evés után, közben "fosik". Olyan állagú mint a pisi, de hátul jön ki. Nem sok, csak éppen csordogál. 

Szénát kap már úgy  1 hónapja. Zab nuku. Néha kaszálunk, akkor kap füvet. Meg a nagylónak az ürülékét eszi meg néha. ( a nagynál is láttam ezt a folyamatot ,de ott csak max 2-szer.) A szénának lehet baja? Idei, a saját földünkről van.

A lódoki már adott neki féreghajtót,meg ilyen béltisztítót. Utána el is múlt de mostanába megint előjött. Nem tudom mi lehet ez. Még a dokit felhívom és beszélek vele. Nincs tippetek?

Jah, meg egy hónapja volt neki a farka tövénél ilyen kis fehér  valamik. A doki megnézte nem élősködő volt. Lekezeltem amit adott. Lósampon, meg valami büdös cucc. Pedig régen vágtam le neki de akkor is csak a végét. ( miután elhoztuk vedlette le a csikószőrt, lehet hogy van valamihez köze?) 

 

 

Meg tudom hogy nem ló, de a kecskemamánktól leválasztottuk a kicsiket. A darától bedagadt a nyaka alatt, meg tegnap a melső lába is egy kicsit. Az állatorvos azt mondta alergiás, de csak árpadarát kapnak, amit a kismalacok is esznek. Nincs benne semmi más. Ti milyen darát adtok (ha van) a kecskéiteknek? A kukoricától meg a másik fújódik fel ezért azt keveréket sem adhatom nekik.

 

Köszi a válaszokat!



#173 Rontó

Rontó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 632 posts

Posted 2014 August 11. - 15:46

a kecske témához nem tudok hozzászólni, a fosásra van pár tippem.

 

a másik ló trágyájának evése (vagy akár saját) legjobb tudomásom szerint vitamin/nyomelem hiányra utalhat. nyalósó van előttük? ha igen, a fosás lehet attól is, ha korábban nem kapott sokáig nyalósót és hirtelen hozzáfér, tetemes mennyiséget meg tud enni, amire irdatlanul megszomjazik, a rengeteg víztől pedig fosni fog. én ilyet is láttam már. bár ez tartós fosást nem okoz, csak amíg tart a nyalósó falás - szlopálás időszak.

 

szóval ha nincs előtte nyalósó, akkor mindenképpen tegyél elé (hátha leszokik a szarevésről), ha van, akkor pedig vedd ki :) és csak naponta 1-2x rakd elé, hogy nyalja egy kicsit, aztán vedd el!

 

 



#174 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,137 posts

Posted 2014 August 11. - 15:56

A kecskés kérdést szerintem tedd fel a Haszonállatos topicban is, ott sokan értenek hozzá, de nem biztos, hogy benéznek ide

http://www.paci.hu/f...c=5866&page=103



#175 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8,053 posts

Posted 2014 August 13. - 7:35

Lovaknál a kakievés oka leginkább a nem megfelelő bélflóra. Mivel vacak az emésztése, szüksége van sok bélbacira, hogy jobb legyen, valószinű, ezért van hasmenése. 

Ezen segíthetsz némi almaecet (alma), korpa, lenmag, yoghurt vagy valami spéci lovas bélflórasegítő cucc adagolásával.  Hasmenésre bevált még a főtt répa is. (nem kell agyonfőzni. )


Edited by Kistáltos, 2014 August 13. - 7:36.


#176 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5,592 posts

Posted 2014 August 13. - 7:48

" Mostanában evés után, közben "fosik"."

Stressz nem lehet? Nálam az is jelentkezett így.



#177 veronika96

veronika96

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 posts

Posted 2014 August 13. - 19:53

Értem. Majd mindent megpróbálok sorba :D Ilyen bélflórasegítő cucc van a lóherbán is nem? 

 

Stressz? Az nem igazán, egész  nap ehet, az eső miatt alig dolgozik. Meg még nem is lovagolunk rajta ,csak úgy el van. :D  Hacsak a nagyló nem idegesíti :D 



#178 Rocky14

Rocky14

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 13 posts

Posted 2014 August 15. - 18:43

Sziasztok!

Nem biztos, hogy ide kell ezt írnom, de nincs jobb ötletem.

Ezüstkolloidot kellene szereznem a lovamnak, abrakban etetve.

Tudnátok segíteni, honnan vegyek?

 

köszönöm

 



#179 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 posts

Posted 2014 August 16. - 9:58

Gyógyszertárakban, szerintem van gyógyászati segédeszközösnél is, meg hát lehet rendelni a bárhonnan a netről.



#180 Rocky14

Rocky14

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 13 posts

Posted 2014 August 16. - 19:16

Igen, tudom, hogy lehet rendelni, de például voltam fent olyan oldalon, ahol kétféle ezüstkolloid oldat volt. Egyiknél sem írták, hogy állati fogyasztásra alkalmas. És hát azok elég kicsi kiszerelések. Nekem nagyban kellene, mert 1 hónapig kell adni a lónak.

 



#181 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 posts

Posted 2014 August 16. - 19:19

Feltételezem ami adható embernek, az lónak is :) találtam 500 ml-eset is,  abból tudsz rendelni többet (nem tudom mennyi kell) és akkor nem kell buzizni az 50 meg 100 millisekkel.



#182 Rocky14

Rocky14

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 13 posts

Posted 2014 August 17. - 6:02

De aranyos vagy, köszönöm szépen! :)



#183 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,435 posts

Posted 2014 September 1. - 9:32

Segítség!!!
Probléma az istállónkban, a baj szerintem nem kicsi...úgy 1,5 hónapja kezdődött...de lehet 2. 14 lóból 7 elkezdett fogyni...eleinte ráfogtuk, az öregebbek nem bírják a nyarat...de aztán fogytak a fiatalok is. A széna és a táp ugyan az mind a 14 lónál. Fogreszelés, féreghajtás, sőt most már vérvétel is meg volt két hónapon belül, de nem hozott eredményt. 7ből 5 ló nagyon sovány lett augusztus végére, egynél pedig szerdán idegrendszeri tünetek jelentkeztek, úgy, mint kóvályogva járás, összerogyás, nem evés, nem ivás (ő egyébként 2. napja már Üllőn van, de ott semmilyen tünetet nem akar produkálni, folyton azt mondják nyugodjunk meg, nem kólikázik...nem értik meg, nem is azért vittük oda).
Mi is lehet ez?
- Mérgezés? - de mi, mert elképzelni nem tudjuk
- Vírus? - de mi, mert semmi tünet 6 lónál a fogyáson kívül
- Féreg? - de milyen? - mert idén eddig 3szor voltak féreghajtva, mindig más cuccal.
Ötlet??? - mert kivagyok!!! Nem bírom nézni, ahogy eltűnnek, a doki/k tanácstalan/ok.

" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#184 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,556 posts

Posted 2014 September 1. - 10:43

 

Segítség!!!
Probléma az istállónkban, a baj szerintem nem kicsi...úgy 1,5 hónapja kezdődött...de lehet 2. 14 lóból 7 elkezdett fogyni...eleinte ráfogtuk, az öregebbek nem bírják a nyarat...de aztán fogytak a fiatalok is. A széna és a táp ugyan az mind a 14 lónál. Fogreszelés, féreghajtás, sőt most már vérvétel is meg volt két hónapon belül, de nem hozott eredményt. 7ből 5 ló nagyon sovány lett augusztus végére, egynél pedig szerdán idegrendszeri tünetek jelentkeztek, úgy, mint kóvályogva járás, összerogyás, nem evés, nem ivás (ő egyébként 2. napja már Üllőn van, de ott semmilyen tünetet nem akar produkálni, folyton azt mondják nyugodjunk meg, nem kólikázik...nem értik meg, nem is azért vittük oda).
Mi is lehet ez?
- Mérgezés? - de mi, mert elképzelni nem tudjuk
- Vírus? - de mi, mert semmi tünet 6 lónál a fogyáson kívül
- Féreg? - de milyen? - mert idén eddig 3szor voltak féreghajtva, mindig más cuccal.
Ötlet??? - mert kivagyok!!! Nem bírom nézni, ahogy eltűnnek, a doki/k tanácstalan/ok.

 

 

Kullancs nem lehet? Mert nekem is volt hasonló tünetekkel lovam, én is felvittem Pestre anno akkor még az egyetemre, ott se találtak semmit. Kiadták úgy hogy nem tudják mi baja,minden lelete jó. A ló egyre rosszabbul lett és akkor elvittem Zalakarosra Dr. Virág Ernőhöz. Negyed óra vizsgálat után azt mondta kullancs okozta. Kapott egy lóadagnyi antibiotikumot szuriban, utána meg tablettákat,humán gyógyszert (augmentint). Rohamosan javult és meggyógyult. Később versenyzett is még. De ez ugye egy ló volt,neked meg 7 beteg.

 



#185 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,435 posts

Posted 2014 September 1. - 12:07

Elvileg a kullancs téma kizárva, de a héten a vérből kiderül.

Ami szóba jöhet eddigi ötletelésekből: 

- víz (már 1 hete csapvizet kapnak, kútvíz bevizsgáltatása folyamatban)

- szelén hiány (ezt egy fórumos társ dobta fel, üllőn lévő lónál meg is nézetjük)


" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#186 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5,592 posts

Posted 2014 September 1. - 13:48

A takarmányt is érdemes alaposan megszemlélni, mivel a csapadékos év miatt a kaszálók összetétele is más, olyan helyeken is lehetett kaszálni, ahonnan máskor nem hoztak be szénát.



#187 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6,360 posts

Posted 2014 September 1. - 14:52

És mikkel volt féreghajtva? Ha ivermectin, az pl. galandféreg ellen nem jó, szóval valami praziquantel tartalmú kéne. Trágyát is meg lehetne nézetni, élősködőkre, de rémlik, mintha a hiánybetegséget is ki tudnák deríteni belőle.



#188 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,435 posts

Posted 2014 September 1. - 15:17

Elvileg folyton más hatóanyagú féreghajtót kapnak


" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#189 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3,950 posts

Posted 2014 September 1. - 17:26

Egy parazitológiai vizsgálat azért nem árthat, hátha van valami amit egyik eddigi készítmény sem vitt el.

Hétvégén Üllőn is csak ügyelet van , a hétfői nappal beáramlott vezető elmékben sem bukkant fel a "nem kólikázik"-hoz képest valami konstruktívabb?...



#190 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,137 posts

Posted 2014 September 1. - 19:35

Mercedesz79 a fb-on egy topicban ezt írta utoljára az ügyről:

 

"Nos Üllő ma...valahogy nem értik meg, hogy nem kólika miatt vittük, minden nap elmondják, hogy a ló kólikás tüneteket már nem mutat - mondjuk eddig sem mutatott - erre válaszolják, hogy ott van a papíron, hogy idegrendszeri tünetek + kólika. Ok, még szerencse, h minden nap más dokival beszélünk, és sikerül meggyőzni fél óra alatt, hogy nem kólika. No szelénvizsgálat: hát azt csak németországban csinálják, de soha senki nem kért, így nem tudják mibe fáj, de szerintük nagyon drága lehet. szóval ennyi a mai üllős helyzetjelentés. Otthoniak elvannak, de nem híznak"

 

Őz, létezik, hogy szelénvizsgálat tényleg csak Németo.-ban van? Úgy nézem, Üllő éppen a rosszabbik formáját hozza az ügyben, Mercedesz79ék orvosa meg szabin van



#191 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,435 posts

Posted 2014 September 1. - 19:43

Nem az a baj, hogy a dokink szabin, mert ha nem utazott volna el 5 év után Horvátországba nyaralni, simán zaklatnánk...de így....


" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#192 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,137 posts

Posted 2014 September 1. - 19:47

Nem jelölt meg helyettest?

 

ha jól értem, most nem akut a helyzet, de ahogy Üllőre kellett vinni az egyik lovat, bármikor rosszabbul lehet másik is + hátha Üllővel egy doki hatásosabban kommunikálna



#193 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,435 posts

Posted 2014 September 1. - 19:57

ööö, itt nem futkosnak jópofa lóhoz értő dokikák...van ügyeletes helyette, de a nem létező csigámat sem bíznám rá :D

aki ért a lókhoz még, az pedig másik megye, oszt csakazértisdögöljönmegaszomszédtehene...(2 éve könyörögtem neki, aug. 20-án, hogy már túl a buscopánon, de had vigyem már át hozzá a lómat, ja mert ő át nem lépi a megyehatárt 5 km-rel, mert kólikázik mint a jófene, dokim meg sajna a pesti barátnőmnél...az ügyeletes meg szegény azt mondta ő csak a cocákhoz ért, úgyhogy ha nem baj nem jönne, mert nem lennék kisegítve vele, szóval a másik megyés nem jött, a lovat nem vihettem, mert neki nem kötelessége mások pááácienseit ellátni, így én magam megturkáltam kicsit, oszt felraktam a futóra, elvittem kirándulnia jó rázós magyar utakra, majd vártam a csodát....és 1,5 óra furikázás után meg is kaptam a várva várt csomagot némi bélhanggal megzenésítve).

Nos ezért vittem fel a lót Üllőre, mert én sok mindent megcsinálok, de állatorvos nem vagyok...én a manual user vagyok, akinek megmondják ezt azt bökd ennyi napig, aztán jövök, és lekontrollálom, hogy minden ok-e. Magam nem tudok diagnózist felállítani - kivétel ha kólika, azt Orsolya nevű lovam miatt kénytelen voltam betéve megtanulni, de aztán egy telefonos segítség, mikor már hetente kólikázott megoldotta a problémát....konkrétan a soha többet ne egyen zabot, de abrakot se semmit, és kislukú hálóból nyomja a szénát...na azóta kopkopp csak egyszer akart kicsit meghalni...és eltelt 1,5 év. előtte meg hetente az atevet akartuk hívni, hogy innen már tényleg nincs visszaút...na ez más téma volt, de szóval a jó lóállatorvos, mint fehér holló, vagy ha van is, akkor mint elején említettem: csakazértisdögöljönmegyaszomszédtehene...

 


" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#194 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3,950 posts

Posted 2014 September 1. - 21:35

Az a baj, hogy lovas témában én már évek óta nem igazán mozgok, Üllőn végzés óta nem jártam; de akkor még az volt a rendszer hogy minden bentlakónak van egy kinevezett kezelőorvosa aki követi az állapotát, kapcsolatot tart a gazdival, satöbbi - ebbe nyilván a hétvége belezavar, de azért annak elmúltával kéne normalizálódjon a helyzet. Én ha az én lovam lenne, akkor a random akárkiből aki épp felveszi a telefont, kitaposnám hogy kapcsolja, vagy legalább nevezze meg a lószág kezelőorvosát, és onnantól hogy azt telefonvégre kaptam, rábírnám hogy úgy is kommunikáljon mint egy kezelőorvoshoz illendő; magyarán tegyen róla hogy diagnosztizálva és aztán kezelve legyen az állat. Ha ehhez a Praxislabbal kell Németországba mintát küldetni, akkor tájékozódjon az áráról és majd eldöntöm, kérem-e. (Nem lehetetlen, hogy tényleg csak az a cég csinál ilyesmit, és ha ők, akkor az a német labort jelenti; de tényleg nem vagyok képben sajnos...)

 

Két évvel ezelőtt óta változott a működési engedélyek rendszere, most már nincs megyéhez kötve senki; de érdemesebb lenne azért a saját dokitokkal ajánltatni valakit - senki nincs, akivel olyan viszonyban lenne, hogy a hazaérkezéséig rá merne bízni titeket?...



#195 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,435 posts

Posted 2014 September 1. - 22:15

Dokink ajánlana, de szegény nem tud. Ominózus más megyei simán megkéri, de vissza nem kapja. Egyébként van a megyében 6 lóállatorvos, abból egyet még ha az élet múlik sem, a többi meg bazi messze van...

 

Hát a gazdi erőlködik, de ahogy elmeséli mi volt a telóbeszélgetések alkalmával, olyan, mintha sértésnek vennék, hogy ő telózgat...mondjuk napi 2szer megteszi, de szerintem erre azért ráérnének. Na majd holnap folyt. köv.


" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#196 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4,321 posts

Posted 2014 November 23. - 22:29

Ezmiez??

 

A 'feketém' (17 éves kemény, temperamentumos fed.mén) kb. három hete kezdte meghagyni az abrakját, szénát-szalmát ette jól.

Mozgása, viselkedése "bemattult" - mint egy normál ló - de a szőrének a fénye megmaradt, meg az almák is.

Lovasával kissé mereven, hát nélkül ment - ez pár nap alatt rosszabbodott,

Néztük, tapogattuk, a lapocka felső tájékán izommerevség, pár apró bőrdudor. (Gondoltam, talán bagócslárva.)

Másnapra a martájékon, lapocka elején mindkét oldalt kiütések, bőrdudorok, baltavágásban is- kicsit meleg, viszket.

A ló egy alkalommal beremeg, inkább bőrizom remegés, mint belső.

Leféreghajtózzuk - tavasszal volt előtte - vakargatom, hűsítő lóbalzsammal kenem.

Másnap a helyzet rosszabb, egyszer beremeg, nagyon - be is pánikol.

A Doki nem tudja, mi a baja - szeretem benne, hogy nem vakít, mond nagyokat - a kiütésszerű valamik a bőrrel együtt mozognak,( a bőrben vannak, nem az izomban), ad neki valami injekciót (Antihisztamin?) allergia ellen ( és  nyomjam én a másik adagot bele holnap!) meg antibiotikumot, meg hűsítsem. A lóbalzsammal nem vagyok kibékülve, vizesruhára váltok, a lónak tetszik.

Másnap több, nagyobb kiütés, bőrdudor - jobb általános állapot, kezdi eszegetni az abrakot; na jó, kap mellé cukorrépát is ...

Pár napig még több lett a kiütésszerű valami,- elől múlt, nyeregtájék elején szaporodott, apróbb, nem meleg, nem viszket annyira. A hidegvizes törölgetés használ.

Három napja a ló gyakorlatilag tünetmentes, kezdi hozni a régi formáját, nyereg még nem volt rajta, de a lány szőrén -ill. egy birkabőrrel - már lovagolja, jól is kezd menni. Szabadon is meg-megindul.

 

Nem tudom, mi ez - ill. remélem, így: nem tudom, mi volt ez!

Nem értem az egészet:

A takarmánykiütésnek inkább a nyak közepén illene kijönni - amúgy takarmányváltás nem volt.

Anyagcsere-zavarnak a lábon/patán (Is) kéne jelentkezni, - nem melegedett, nem szűrődött.

A szénát végig - hál' Isten - jó étvággyal ette, a trágyája normális, állagra, szagra is - talán az elején pár nap valamennyivel kevesebb volt.

A ló jó állapotban volt - valamennyit fogyott, de nem sokat, a szőre fényes maradt, még valamennyire almás is.

 

A Doki szerint esetleg valami bogár a csípésével mérget vitt be - de nem tudja, ilyet még nem látott.

Beszéltem már pár régi, elég sokat látott lovasemberrel, de ilyennel eddig nem találkoztak.

 

Szóval?

Valaki??

 


Edited by N.C., 2014 November 23. - 22:34.

  • fafaragó likes this

#197 egyember

egyember

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,011 posts

Posted 2014 November 28. - 20:09

nincs valahol német darázs fészek a falban vagy a mennyeztben ?



#198 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4,321 posts

Posted 2014 November 28. - 22:51

Nem, nincs.

Nem tudom, melyik a német darázs, de semmilyen sincs még a környéken sem.Darazsat is csak talán nyáron láttam utoljára.

Ebben az időben viszont jelent meg sok, kicsit nagyobb, kicsit 'lustább' muslica-szerűség, egy fickó "temető-muslicának" nevezte őket.

Majd érdeklődök róluk, most, hogy szóltál - mert az tény, hogy az amúgy nem nagyon 'legyes' ló szinte kiakadt rájuk.De ez lehet következmény is már: a lappangó-megjelenő kiütések miatti viszketés, túlérzékenység.



#199 Kaiser

Kaiser

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 246 posts

Posted 2014 December 2. - 19:04

Szerintem nem muslincák, hanem törpe vagy púpos szúnyogok. Mindkettő csípése fájdalmas, a púposé főleg. Erdélybe komoly gondot okoz, megtámadják a teheneket és a csorda megbolondulva képes a szakadékba ugrani.



#200 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5,592 posts

Posted 2015 February 28. - 10:33

A Lóélettanba tettem volna:

 

EGUS, a lovak népbetegsége