Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Segítség! Savós patairha gyulladás


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
62 válasz a témához

#1 janus

janus

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 17. - 16:39

Üdv mindenkinek. Nekem csak egy pónira telt , és most lett savós patairha gyulladása. Hál'istennek nem túl sújos,de nem akar javulni.Ha valaki tuda némi segitõ infót, szivesen venném.Kõszi mindenkinek.Üdv Janus :mad: [ Július 19, 2003, 12:53: Az üzenetet átszerkesztette: Huxley ]

#2 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 17. - 17:50

üdv a fórumon!sajnálom a paccoadat, remélem, hamar felépül. Nem vagyok jártas ilyenben, de mit mond az állatdoki?

#3 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 17. - 18:27

Janus, Lombardoval keresd a kapcsolatot itt a fórumon. Õ már megmentette Dino lovát egy savós patairha-gyulladásból. Küldj neki magánüzenetet vagy emilt.

#4 janus

janus

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 17. - 18:45

CsákánySajnos ez van.Szerencsére nem feküdt meg, lábon birja.Már tõbb mint egy hete kinlódunk vele.Eddig még én sem láttam effélét.Tekertem ecetes ruhába , kentem jódos alkohollal,kámforos kenõccsel.Kapott gyulladásgátlót , pasztát , most szteroidot és izomserkentõt.Órákat állitom jeges vizbe.Már egyszer javult , aztán kezdtük elõrõl.Éjjel , nappal.Nehezen mozog , recseg ropog , de azért a hangulata már jobb , és legalább eszik.Minden hozzászólásért hálásak vagyunk. :eek:

#5 Tanár Úr

Tanár Úr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 98 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 17. - 21:34

Szia Janus!Nagyon fontos, hogy állatorvos kezelje (hozzáértõ) a gyulladást mindenképpen gyulladáscsõkkentõkel kell kezelni nagyon jót tehet a hûtés. Ha erõs gyulladásban van, akkor az írha annyira roncsolódhat hogy a szarutokban a patacsont helyzete megváltozhat ez súlyos esetben áttörheti a talpat. Ezt megelõzendõ be szokták gipszelni a patát úgy, hogy az alátámasztás a nyír csúcsához essen. ha a gyulladás lezajlott és a patacsont rotálódott akkor a patkolást is úgy kell elvégezni, hogy a nyír csúcsát támassza meg. Erre általában az ékes patkó a legmegfelelõbb de sokszor jó lehet a hegyfali rész tehermentesítésének céljából fordított patkót használni nyírnyomós ékkel (csicsóné patkó)Sok szerencsét!

#6 janus

janus

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 17. - 22:13

Üdv Tanár ÚrÁllatorvos kezeli most is , de nem õ van vele 24órán keresztül , hanem én.Valami keveset én is értek a lovakhoz, de mivelén csak paraszt gyerek vagyok, csak a paraszt lovakhoz.A szakmám ugyan állattenyésztõ ,efféle betegséggel még nem találkoztam.Nálunk a póni nem állat hanem családtag.Az egész család szenved vele.Mindent megteszünk ami segithet neki. Már 12-napja az istállóban alszom.Ezt a csicsóné patkót még nem hallottam.Hálám üldõzzõn állandóan.Ez sokat segithet.Ha bármi eszedbejut még , szivesen fogadom.(õtlet v szakirodalom, bármi)Kõszõnet mindenkinek aki hozzászól!!!!Üdv Janus

#7 janus

janus

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 17. - 22:45

Napkõzben pár óránként felnézek a fórumra.Kõszõnet a segitségekért!!!!!! :D

#8 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 18. - 7:49

Sajnos tanácsot adni nem tudok. Egy ló az én környezetemben is elpusztult (illetve lelõttük, hogy ne szenvedjen) ugyanilyen betegség következtében.Ami miatt írok ide az az, hogy szeretném tudni, nálatok mitõl alakult ki a betegség. Mi nem tudtuk megállapítani teljes bizonyossággal a kiváltó okot. A mi esetünkben szerintem a patát ért erõs trauma volt az ok. A gazdája egy 50 km-es túrán vett vele részt, s közben betonon is vágtázott elég sokat. :mad: Hiába intettük, hogy ne tegye. A túra végére a ló járni alig tudott. Nem a táv volt sok neki, hiszen elõtte két héttel vett részt az Akasztó-Ópusztaszer milleniumi túrán, melynek távja 200 km volt. Ezen kívül csak mérgezés jöhetne még szóba. (Az úton legeltettünk ismeretlen legelõn.) Bezabálás biztosan nem történt.Nálatok mi a helyzet? Hadd okuljunk a szomorú esetbõl! :eek:

#9 janus

janus

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 18. - 10:18

Üdv SheriffÉn még ennyi lehetõséget sem találtam.4-éve ugyanott van tartva,ugyanott legel,és mivel póni, a terhelése is max a gyerekek hetente pár óra.El sem tudom képzelni hogy mitõl lett.A te esetedben nem csak a patasérülés okozhatta.Fokozott huzamos terhelés vagy stressz (szállitás)esetén , az emésztés nem tõkéletes.A hiányosan emésztett feférje és szénhidrát , a bél nyálkahártyán keresztül szivódik fel.Ez is okozhat mérgezést.És a savós patairha gyulladást legtõbb esetben ez okozza. Posted Image

#10 Tanár Úr

Tanár Úr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 98 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 18. - 15:53

SziasztokA leggyakrabban ténleg a bezabálás okoz patairhagyuladást itt a túlzott szénhidrátbevitel okoz tejsavas erjedést ami felborítja a bélflórát, és méreganyagokat szabadít fel. A legnagyobb probléma az hogy bármi okozhatja. Ellés után a méhlepény visszatartása vagy gyógyszerek, sokszor mûtét után is kialakul, de a betonon vágtázás is. A kólika során is felborulhat a folyadékháztartás a görcsök vérérösszehúzó hatásuak és vérsûritõ hatású lehet ami a pata vérereiben a savó kilépését eredményezheti. A patairha a ló sokkszerve!Fontos lehet a takarmányozás, ha ponid van lehet hogy nincs szükség abrakra sem (most szigorú diétára foghatnád) szerintem elég lehet a széna ha nem dolgozik sokat.

#11 janus

janus

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 18. - 17:25

Már szárazra van fogva.Abrakot eddig is csak ritkán és csak kevesetkapott.Ha felgyógyult isten'biza veszek neki egy láda sõrt. Ugyanis imádja. c:gamessor.jpg

#12 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 19. - 18:10

Nálunk a Gábornak is volt savós patagyulladása. Valahogy (fogalmam sincs hogy hogy, mert gyógyultan vették) kigyógyították belõle, majd gyógypatkolták. De az is bonyolult volt, mert nem gyógypatkót tettek rá, hanem hátsó lábra való patkót. De jobban is bírta a lába utána...Jobbulást a pónidnak! Posted Image

#13 Tündér

Tündér

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 3 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 21. - 15:18

Hallottam egyszer egy bezabált lovat, súlyos patairha-gyulladásból kezeltek jeges vízben való jártatással. Azt tudom sokáig tartott, de a ló meggyógyult (természetesen abrakmentes dieta mellett)

#14 Lobengula

Lobengula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 113 hozzászólás

Közzétéve 2002 május 23. - 12:54

Szia Janus!Ismertem egy lovat, akinek nagyon súlyos patairha-gyulladása volt. Ástak neki egy gödröt patamosó hiányában, és minden nap felét ott töltötte, lábtõig vízben, folyamatosan folyatták a gödörbe a hideg vizet. Emellett kapott gyulladáscsökkentõt, és mindig figyeltek rá, hogy normális legyen a bélmûködése. Ezt a lovat egy felcser kezelte állatorvosok után, és a ló gyakorlatilag halálán volt, de így rendbe jött, a betegség után még komoly versenykarrierje volt. Ha gondolod, elküldöm neked a fazon számát, õ többet tudna mondani. Kitartás!

#15 Gumilovas

Gumilovas

    Halasi Vénusz

  • Fórumtag
  • 2.159 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 15. - 15:38

Megtaláltam a problémám topicját.Ezerrel olvasok a neten, hogy mit lehetne csinálni. Mítosznál azt hiszem azt teszik, amit lehet. Olvastam egy írást, miszerint takarmányozási hiba lehet nála a gond. Az ott leírt összes tünetet produkálja/ta is. De kérek mindenkit, hogy ha valami, bármi eszébe jut írja meg nekem. A vizes álldogálás megy, de valószínû, hogy a kaján kellene változtatni. Mit egyen és mennyit???

#16 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 15. - 17:18

idézet:
Eredeti szerzõ: Tanár Úr:Fontos lehet a takarmányozás, ha ponid van lehet hogy nincs szükség abrakra sem (most szigorú diétára foghatnád) szerintem elég lehet a széna ha nem dolgozik sokat.[/QUOTE]Idéztem... Posted Image Cav

#17 Gumilovas

Gumilovas

    Halasi Vénusz

  • Fórumtag
  • 2.159 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 16. - 15:46

Nem az én lovam. Együtt túráztunk és a túra alatt történt a bajság. Már egy teljes napot azzal töltöttem, hogy az interneten az idevonatkozó lapokat böngészem. Azzal a nagyokos fejemmel kitaláltam, hogy tutibiztosszázszázalék, hogy a takarmányozás a fõ bûnös. Ez az én drága Ildikém annyi kaját ad a lovának, mint mi a másik kettõnek együtt. (plusz még a kiscsikó is belekajál) Fõleg árpát no és zabot. Aztán még almát, répát és egy ezüst színû zacsiban tárolt vitaminport is. Meg ki tudja mimindent. És Mítosz keveset dolgozik, áll a karámban, a mi lovacskáink elhúzzák a kocsit, ekézik a szõlõt, cipelik a gyerekeket. Még mindig nem lehet tudni semmit. A doki jár-kel a háznál, a ló csak ázik a vízben, úgyhogy a helyzet változatlan.Köszönöm szépen az e-mail-eket, már átadtam Ildinek az üzeneteket, telefonszámokat.A kapott javaslatokon felbuzdulva szigorú diétára intettem Ildit és a folyóvizes módszert is váltogatja a sárban álldogálóssal.Köszönet mégegyszer.

#18 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 július 16. - 19:31

Az én paccomnak is volt. Nagyon megijedtem. Nála egyértelmûen a takarmány okozta, ugyanis éjjel (a lovaim szabadon vannak a kertben, ill. már csak egyedül van, de akkor még 2-en voltak), és áttörtek a kerítésen, valahol a harmadik szomszédnál álltak meg, ahol felzabálták szegény ember kukoricáját. Reggel találták meg õket, és szóltak. A nagynak semmi baja nem lett, de az akkor még 2 éves csikó kólikázott, és a patáira is ráment. Bágyadt volt, alig bírt menni, nem evett aztán egyszer csak lefeküdt, és nem akart felkelni. Jött a doki. Lecsapolt vagy 5-6 liter vért (azt ugyan nem tudom, hogy miért, de õ a doki), meg adott neki minden nap injekciót (gondolom, gyulladáscsökkentõt). Azt hittem, nem marad meg. Gödröt is ástunk neki, teleöntöttük vízzel, de nem akaródzott neki bemenni. De addigra már javult. A diétát meg õ maga megoldotta, mivel nem is akart enni. Tehát csak injekciózva volt, meg le lett csapolva a vére. De meggyógyult. És még egy öröm, hogy a patája egyáltalán nem károsodott.

#19 vegeta

vegeta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 538 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 17. - 18:35

Sziasztok,hasonló topicot akartam nyitni: SEGÍTSÉG!!!!! Patacsont-süllyedés, de azt hiszem a kettõnek van egymáshoz köze, így inkább beírtam ide.A lovamnak nem volt savós p.i. gyulladása, nálam született, nõtt fel, nem erõltettem meg kemény talajon, nem kapott kiugróan magas zab adagot.Tudom, hogy érzékeny a fehérjére, tudom, hogy meredek a csüdje, patája.Ezek a tények. És az is, hogy a "még belefér" 6-8%-hoz képest a patacsont elmozdulása 15%!!!!A ló 4 éves. Nem tudtam elõbb észrevenni, nem volt tünet, csak amikor már késõ volt. Végülis kevesen röntgeneztetik a lovukat rendszeresen, csak úgy.Bár a kovács és az állatorvos felváltva nyugtatnak, hogy ne bõgjek, megoldjuk én annyira szertnék hallani pár jótanácsot, hepiend történetet patacsontsüllyedéses lovakról.Most mezitláb álldogál a bokszban szegény, nagyon unatkozik és a gyógypatkóra vár.Pedig szeret mozogni http://kep.tar.hu/be...ml?aid=27572510 Szóval kérlek írjatok, ha bármilyen tapasztalatotok, tanácsotok van ezzel a csúnya betegséggel kapcsolatban. Köszönöm,vega

#20 vegeta

vegeta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 538 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 17. - 18:36

[url="http://"http://kep.tar.hu/bende/index.phtml?aid=27572510"]web page[/url] talán most

#21 Lóbarát

Lóbarát

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.143 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 17. - 18:40

Posted Image Ez a ló gyönyörû!

#22 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 17. - 21:39

Szia Vegeta!Igazán sajnálom Bendegúzt és Téged!Úgy látszik nekünk nincs túl nagy szerencsénk a lovainkkal!Nagyon remélem, hogy valahogy lehet rajta segíteni..

#23 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 18. - 8:57

Patairhagyulladással többször is találkoztunk, Üllõn a klinikán begipszelték a patákat, kapott antibiotikumot, diétázott és sokat pihent.De sosem mondták, hogy hûteni kell :eek: Az attól volt, hogy bezabált a ló (kilógott és megtámadta zabost).

#24 helena

helena

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 370 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 18. - 19:16

Egy német könyvembõl fordítom (Checklisten): Meleg pataMeleg patát érzékelünk.Ez jelentheti, hogy: A patairhagyulladás egyik fõ jele, de jelenthet problemákat a patán belül is.Akkor van egy ilyen táblázat (ha vlkit érdekel, írjon; elküldöm)Miközben a dokira várunk:1. A ló ne mozogjon nagyon. Vigyük egy kicsi boxba (3x3m) vagy egy puha talajú karámba. 2.Ne etessük a lovat. Csak vizet kínáljunk neki.Addig ne adjunk a lónak ne adjunk semmiféle takarmányt, ameddig az állatorvos nem zárta ki a patairhagyulladást, mert az esetleg a takarmánytól jött vagy attól még súlyosabb lehet.3.Hûtsük a patát.

#25 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 18. - 19:21

Eddig oké...köszi a fordítást.Vegeta lovának patacsontsüllyedése van, nem is kismértékû...gyógypatkón kívûl tudtok valami hasznosat?

#26 helena

helena

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 370 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 18. - 19:49

annak mi a tünetei?? lehet hogy találok reá valamit!?

#27 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 18. - 19:54

passz...szerintem a végsõ a lesántulás..Vegeta az elején semmit sem vett észre, pedig õ egyáltalán nem rossz lovas és mindig odafigyel a lovára... [ Június 18, 2003, 19:56: Az üzenetet átszerkesztette: Ilusta ]

#28 helena

helena

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 370 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 18. - 20:09

100% hogy találnék vlmi hasznosat a könyveimben (80db :D ), ha tudnám hogy van a patacsontsüllyedés németül!??? :confused:

#29 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 18. - 20:19

Janus! Egy ötlet: Hangsúlyozom, ötlet, azt kértél. Konzultáld meg a dokival.Eva:De sosem mondták, hogy hûteni kell Aztán Helena:"Meleg pataMeleg patát érzékelünk."Pedig logikusnak tûnik.A begyulladt szövetek meleget termelnek és ezt a hõt egyenletesen és folyamatosan el kell vonni, amíg a gyulladás tart. A legegyszerûbb és talán a legjobb is, a hidegvízbe állítás. Mint a nagyon lázas betegnél a folyamatosan cserélt borogatás.Még jobb, ha a lovat fel lehet "lógatni" egy erõs, célszerûen kialakított ponyva tartóval, (mint egy jó széles heveder, aminek az elején lyukakon lógnak ki a mellsõ lábai és hátrafelé tart a bordák végéig, ha kell a hátulját is célszerûen kialakítot "gatyával" fel lehet emelni.)így a patái nem kapnak, vagy csak töredéke súlyt, és talán nem alakul ki patacsont sûllyedés.

#30 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 18. - 20:57

Helena!Csak szó szerint tudtam lefordítani, de hátha találsz valamit: Posted Image huf knochen vertiefung

#31 calypsoo

calypsoo

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.080 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 19. - 8:53

Halihó!Én úgy tudom, hogy árpától és kukoricától is kaphat a ló savós patairhagyulladást, a kukoricának nagyon magas a fehérje tartalma. Valaki már leírta, hogy hogyan alakul ki, ezért én nem teszem meg mégegyszer. Viszont Vegetának ajánlanék egy gyógykovácsot: Oross Zoltánt, vhol megvolt a telefonszáma is.... holnapra megkeresem, egyébként fogathajtó, és nagyon jó kovács. Nálunk is van egy kanca, Tipegõ, neki a jobb elsõ patája 3-szor olyan gyorsan nõ mint a bal, az elõzõ tulajdonos szerint nem genetikai okai vannak (gondolom bezabált vmit), szerencsére más baja nincsen, csak a kovács jár hozzá gyakrabban.Caly

#32 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 19. - 9:54

Ha jól tudom a savós patairha gyulladás másodlépcsõs betegségként is elõfordulhat.Nem olvastam végig az egész topicot, nem tudom, hogy volt-e elõzõleg bármilyen észlelt betegsége a paccnak...Pl: kólika, mérgezések...stb után a toxikus anyagok frankón fel tudnak szívódni a patairhában, ezért mindig fenn kell tartani a lehetõséget különbözõ hasi fájdalommal járó megbetegedések után, hogy kialakul a patairha gyulladás és megfelelõ idõben, ha lehet megelõzve kell kezelni. Ha jól emlékszem fûrészbak-szerû állás, erõs sántaság jellemzi. Kísérheti láz, a paták melegsége, étvágytalanság. Krónikus esetekben a ló "kilép a patájából." (Hallottam esetrõl, amikor még innen is mentettek meg lovat!)A gyógymódot illetõen ahogy elnéztem Tanár Úr már megadta a kellõ válaszokat, én "csak" nagyon sok sikert kívánok nektek! Remélem állatorvosilag toppon vagytok!?Azért még megpróbálok utánanézni, hogy állatorvosi kezelés mellett mik az alternatív megoldások.Üdvözlettel: Szami [ Június 19, 2003, 09:59: Az üzenetet átszerkesztette: Szami ]

#33 vegeta

vegeta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 538 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 19. - 10:42

Calypsoo, azt a telefonszámot nagyon megköszönném.Bár most éppen kezdek kételkedni, hogy valóban nagy baj van, az állatorvossal, aki a röntgent csinálta, már 3 napja nem tudok találkozni. Szóval csak telefonon beszéltük meg a dolgot, viszont én azért nem vagyok olyan jó anatómiából...annyit megjegyeztem, hogy patacsontsüllyedés és 15%.DE! Sokak szerint ilyen durva értékhez tuti hogy nagyon durva patairhagyulladása is kellett, hogy legyen. Azt padig észrevettem volna azért.Tegnap újra beszéltünk és ezt mondta:"Nem, a patacsont nem rotálódott". EZ jó!!! tehát, szerintem, nem lehet %-okban beszélni..."a patacsont talpi része és a szarutok talpi része ideális esetben 15 fokos szöget zár be :confused: és ehhez képest, 5-10 fok az eltérés..."Nem értem, de szerinte nem vészes. Mielõtt mégjobban megijedek, megvárom, míg láthatom a felvételeket.Aztán szeretnék konzultálni másik állatorvossal is.De gyógykovácsra mindenképp szükség lesz, bár a mi kovácsunk is patkolt már nálunk gyógypatkóval.Mindegy, várok, szegény Bende is ott feszeng a bokszban :( vega

#34 helena

helena

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 370 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 19. - 16:17

A hûtéssel kapcsolatban:,,Hogy elkerüljük a már sérült szövetek vér- és oxigénhiányát, nem szabad az 5perces hûtési idõt túllépni, illetve a fél órás intervallumot a hûtések között röviditeni. Ne is próbáljuk a intenzivebben hûteni úgy, hogy pl a patát jegesvizbe állítjuk!!!!"

#35 Ginger

Ginger

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 15 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 19. - 16:31

Hello janus!Sajnos nem voltam itt a téma elején... Nagyon sajnálom a pacid. :C Az enyémnek volt egy patahenger gyulladása, vagy megsüllyedt a patacsont. Ezt most azért nemtudom, mert két állatorvossal is beszéltünk és készült röntgen. Eddig azt mondta az egyik, h ezentúl nem lehet vele dolgozni. Ez nagyon elszomorított. De most csináltak neki szilikonos patkót és olyan mint régen! :D Most akár versenyezhetünk is végre. Kívánom, h gyógyuljon meg a pacid.Cuppi: Ginger

#36 vegeta

vegeta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 538 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 20. - 17:11

Na képzeljétek, megszereztem végre a röntgent Bende patájáról.Patacsontsüllyedés? kicsit félreértettük egymást a dokival. Az a helyzet, hogy a szarutok talpi része és a patacsont talpi része ideális esetben 5-10 fokos hegyesszöget zár be a pata hegyfal felõli oldalán. Bendénél ez fordított.Azaz, érthetõbben fogalmazva, a szaru sarokrésze olyan vékony, hogy a patacsontot nyomja a talaj, ez nyom idegeket, erre sántít.Megoldás: szilikonos patkó 4-5 patkoláson át, biotin, hegyfalból sokat, sarokból semmit elvenni, célirányos pataszabályozás.Most pár hét pihenõ, aztán semmi baj nem lesz vele.Szóval a rémítõ 15%-ot félremondta a doki, v félrehallottam, nincs rotáció, nincs visszafordíthatatlan baj.Van viszont egy valszeg születéstõl nem túl jó felépítésû pata, rakás költség és boldog gazdi Posted Image ezt csak úgy le akartam írni, semmi csattanó nincsvega

#37 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 20. - 17:19

Örülök, hogy végül az ijedtség bizonyult nagyobbnak, mint a baj! Posted Image Aztán ne tûnj el újra, majd számolj be, hogy vagytok. Posted Image

#38 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 21. - 8:08

Vega!Igen jó hírrel szolgáltál!Örülök, hogy nincs nagyobb baj! Posted Image

#39 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 24. - 9:52

Na de ha begipszelik, akkor csak a gipsz levétele után kell hûteni ugye?!Ezt: ,,Hogy elkerüljük a már sérült szövetek vér- és oxigénhiányát, nem szabad az 5perces hûtési idõt túllépni, illetve a fél órás intervallumot a hûtések között röviditeni. Ne is próbáljuk a intenzivebben hûteni úgy, hogy pl a patát jegesvizbe állítjuk!!!!" nagyon megjegyzem!Köszi!

#40 Playng

Playng

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 74 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 24. - 13:36

Az én paccomnak is gyorsabban nõ a jobb mellsõ lábán a pata, mint a többin, kb. úgy 2-szer olyan gyorsan. Nekem a kovácsom azt mondta (nagyon jó kovács), hogy hibás a csüdszerkezete, ezért nõ gyorsabban a pata. És az a patája sokkal terültebb is, mint a másik. 0-ás patkó kell a lóra, de a jobb lábán lévõ inkább egy 1-es patkóra hasonlít.. És az én kovácsom nagyon elfoglalt, nem tud túl gyakran jönni! Gyógyulást kívánok a patairha-gyulladásos póninak és Bendegúznak, a gazdiiknak meg sok kitartást! ;) [ Június 24, 2003, 13:44: Az üzenetet átszerkesztette: Playng ]