Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Jurta...


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
140 válasz a témához

#1 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 3. - 19:58

Szeretnék egy jurtát. Komolyan. Tavasztól õszig benne élni. De van pár megválaszolatlan kérdésem.Milyen az aljzata? Döngölt föld? Hogy nem nõ ki benne ezmegaz? Vagy valami fa talapzat? Hogy nem költözik alá egér? Meg bogár? Meg rovar? Meg pók?! :D Van valami gyógynövény, ami akár illóolaj formájában elriasztja még a bolhákat is?

#2 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 3. - 20:04

Az igényeid alapján inkább panelt ajánlanék. :DA Viktor 2 éve jurtában nyomja, néha télen is kint alszik, nagyon pipecül megcsinálta. Az alja döngölt föld, nemigen mászik be alá semmi :D , szõnyegek vannak leterítve. Beköltözés elõtt bolhaporozd be magad, és nem lesz gond. :D

#3 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 3. - 20:11

Hát aztán mi lesz az újdonsült (de morbid ez a sült :D ) törpenyusziddal? :D :gm:

#4 dumdum

dumdum

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.267 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 3. - 20:14

Törölve

Edited by dumdum, 2005 október 24. - 18:42.


#5 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 3. - 20:15

Nyuszi egyelõre csak képen van, de ezt a Viktort meglátogatnám. Rosi, adj egy kicsit közelibb infókat róla! (Jöhet magánban is :D)

#6 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 3. - 20:32

Hétvégén jurtában alszom, majd akkor kiderül, hogy októberben milyen a klíma odabent - persze be lehet fûteni. ;) Az alja döngölt föld, a gizgazok nem nõnek ki, hiszen általában járkálnak benne. Az állatok bemászkálására nincs garancia, fõleg ha alul feltekered a ponyvát, hogy szellõzzön a belsõ tér. Mivel a nemez- illetve egyéb borítás nem épp vízálló (a nemez igen, de nem a mi klímánkra van tervezve, megszívja magát vízzel, és ilyenkor nehéz és büdös), kell alá egy fóliaréteg. Több dolog most hirtelen nem jut eszembe... :)

#7 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 3. - 20:34

Fólia-geotextil kombináció... ;)

#8 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 3. - 20:41

Ja, azt tudom, hogy a mi csapadékos éghajlatunk a nemeznek nem igazán tesz jót :(Rosinante küldte magánban (nem merte felrakni :gm: :D):ÚjszkítiaSmoft, nagyon részletes beszámolót kérek majd a hétvégi jutrábanalvásodról! Lehetõleg fotókkal együtt!

#9 Gumilovas

Gumilovas

    Halasi Vénusz

  • Fórumtag
  • 2.159 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 4. - 7:31

Ópusztaszeren (ott is meg lehet nézni) mi is jurtában aludtunk. Nem is volt baj, hogy belenõtt egy-két virág. :) Az alja föld volt, döngölt ugyan, de az ürgék bejutottak és éjjel randalíroztak a hálóhelyünkön. Ja, és gyík tornázott a párnámon. Olyan autentikus volt. :DVagyis: sok sikert! :D

#10 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 4. - 7:34

Jurtáról és felállításáról képeet találsz itt.

#11 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 4. - 7:36

Mongolt keresd meg, neki már konkrét elképzelései vannak!

#12 Gumilovas

Gumilovas

    Halasi Vénusz

  • Fórumtag
  • 2.159 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 4. - 8:07

jurtamegrendelõ :)

#13 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 5. - 13:48

Köszi mindenkinek!Zsubaba, remek a vácdukai oldal, meg közel is van hozzám :)Éva, el tudnád küldeni Mongol telcsiszámát magánban?

#14 Adrienn

Adrienn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.316 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 5. - 14:14

Filly, a honlap vendégkönyvében is ajánl valaki jurtát."2005-04-24 00:04 Tóbiás LászlóEredeti mongol jurták eladók, kézzel festve, fûtéssel.Kérem érdeklõdését jelezze!Köszönöm."Konkrétan az Újszkítia vendégkönyvében :)

Edited by Adrienn, 2005 október 5. - 14:21.


#15 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 5. - 14:57

Köszi, Adrienn! :)Következõ kérdésem:Van-e valakinek konkrét tapasztalata, vagy homályos elképzelése arról, hogy a jurta közepén felállított tábortûz füstje rendesen kimegy-e a felsõ lyukon, vagy sem. Azaz, meg köll-e fulladni, ha az embör lánya meleget akar benn? :D (Pár képen láttam, hogy oldalt a tetõn ki van vezetve egy kémény, ezért kérdezem...)

#16 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 5. - 15:07

Nem tudom, mennyire autentikus, de melegügyileg mûködik; a Viktornál egy vashordóból készült kályhával lehet fûteni, és a kémény (kályhacsõ) a felsõ lyukon ki van vezetve magasan a jurta fölé. A kályhát csak télen viszik be, a legnagyobb hidegben is pokoli hõséget lehet vele elõállítani, pedig nem kicsi térrõl van szó.

#17 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 5. - 15:48

Következõ kérdésem:Van-e valakinek konkrét tapasztalata, vagy homályos elképzelése arról, hogy a jurta közepén felállított tábortûz füstje rendesen kimegy-e a felsõ lyukon, vagy sem. Azaz, meg köll-e fulladni, ha az embör lánya meleget akar benn? :D (Pár képen láttam, hogy oldalt a tetõn ki van vezetve egy kémény, ezért kérdezem...)

Hozzászólás megtekintése

A legtöbb dokumentum jellegû kép/filmanyag azt mutatja, hogy jellemzõen kéménnyel vezetik ki a kályhák füstjét. Mellesleg az effajta életrõl igencsak jó képet kaphat az ember pl a Pityergõ teve történetébõl, ami egy mongol család életét követi nyomon egy idõszakban, ott is ez látszik.

#18 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 5. - 16:28

Oké, akkor valaki szerezzen nekem egy ilyen kályhát! :D Vagy legalábbis írjátok le, milyen, mert teljesen hülye vagyok az ilyenekhez... :D (Kép is jöhet!)Ja, és Rosi, te egy angyal vagy! :yeah:

Edited by Filly, 2005 október 5. - 16:33.


#19 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 5. - 16:46

Szerintem valami régi, rusztikus vaskályha tökéletesen megfelel, csak belebazarintod a kályhacsövet, felül rögzíted és kész is. Hordóból is lehet csinálni, kell bele egy rács, fölötte egy ajtó, ahol beteszed a fát, alatta hamuzó, ilyen légterelõ bigyák (meg nem mondom, mi a hivatalos neve :huh: ), meg belül ki kell tapasztani samottos agyaggal, szóval van vele macera, és nem biztos, hogy tökéletes lesz.

#20 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 5. - 16:48

Lyó, akkor régi, rusztikus vaskályhakeresõ projekt indul...

#21 meggyes

meggyes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.035 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 5. - 17:00

Maximum egy hordozhato cserepkalyhat tudok felajanlani :D

#22 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 5. - 17:01

Kérem nem hülyéskedni, véresen komoly kérdéskörrõl van szó! :mad: :D

#23 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 5. - 17:04

A hordozható cserépkályha is megfelel a célnak. :D Amíg nem lapradiátorral kínálgatnak...

#24 meggyes

meggyes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.035 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 5. - 17:04

Tok komolyan mondtam :nem: Ha esetleg nem talalnal vaskalyhat... :yeah:

#25 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 5. - 17:07

Lyó, akkó megnézem aztat a cserépkályhát, bár már kezdenek konkrétabb elképzeléseim lenni arról a vaskályháról is.

#26 Sütyi

Sütyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.457 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 5. - 19:13

Filly! Nem elég neked a sátor? Több kell, mi? :) Sok sikert hozzá! Olyan vaskályhát én már láttam valahol a rokonságban. Megérdeklõdhetem neked, ha érdekel. De nem ígérek semmit, megpróbálom.

#27 Gumilovas

Gumilovas

    Halasi Vénusz

  • Fórumtag
  • 2.159 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 6. - 8:43

Dobkályha!!! A hadseregben használtak ilyet, a cidritúrán a katonai sátrat ezzel fûtöttük be. A teteje lapos, ráfér a lábas vagy a teásbögre és gyorsan felmelegíti a vizet is. Próbálj ilyet szerezni. :) (Sheriffnél meg lehet nézni)Szvsz: a szabadtûz lehet, hogy autentikus, viszont az egész jurta büdös lesz és Neked is putriszagú lesz mindened. Néha fel kell áldozni a hagyományokat pusztán a realitásokért.

#28 Gumilovas

Gumilovas

    Halasi Vénusz

  • Fórumtag
  • 2.159 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 6. - 9:03

Megkerestem a cidris képeket.a dobkályhaés mégeccer a kályha

#29 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 6. - 9:47

Közben kiszedtem három képet az általam említet filmbõl a kályháról. Az elsõ kettõn mind funkcióban, mind kinézetileg jó látszik a kályha, a harmadikon meg az, hogyan is vezetik ki a füstöt. Kályha 1Kályha 2Kályha 3

#30 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 6. - 12:11

Filly, hétvégén Vácdukán fogok jurtázni, és ráadásul fûteni is fogunk - nincs kályha. Ha minden oké tehát nem fulladtunk vagy fagytunk meg, akkor vasárnap vagy a jövõ hét elején jön egy kis képes beszámoló. ;)

#31 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 6. - 16:56

Gumi, Artin, köszi a képeket! Akkó ilyen dobkályhát kéjekszépen karácsonyra... :D Smoft, tõled meg várom a részletes beszámolót! (Jégbe fagyva is szépen kiolvasztod pár ujjacskád, hogy tudj netezni! :gm: )

#32 Kedd

Kedd

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 578 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 6. - 19:46

Kérem tisztelettel!Mongóliában volt szerencsém jurtában lakni.Alja döngölt föld, rajta szõnyegek.Közepén vaskályha, kéménycsõ kivezetve középen.Kályhába nyáron is tüzelnek (azon fõznek)Mongóliában RENGETEG légy van, ezeket úgy próbálják távoltartani, hogy a jurta bejáratánál fémvödörben folyamatosan teve-ló- birkaszar füstölög-parázslik.Tapasztalatom szerint ez a módszer nem célravezetõ, legalábbis nem kint tartja a legyeket, hanem inkább bent rekeszti õket és a jurtában is büdös füst van. Más bogárral a jurtában nem találkoztam (lehet, hogy ezeket zavarjaa trágyafüst)Fontos hiedelem!Ha a jurta küszöbében befelé botlasz meg szerencsét hoz, ha kifelé, szerencsétlenséget.Az infóm nem teljesen naprakész, mivel 18 éve voltam kint. Szerintem nem sokat változhatott....

Edited by Kedd, 2005 október 6. - 21:47.


#33 Deni

Deni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.056 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 6. - 21:31

Ha nem ismered jól a jurtát és szeretnél egyet szerintem menj ki Mongóliába, vagy ha ismered is. Ha viszont jurtában akarsz lakni, akkor meg kell szoknod, hogy tehén trágyával fûtesz. Egyébként valaki szokta mondani, hogy áron alul mindig jön egy kamion és rendelésre hoz jurtát, szét szedve. Ha tehetném én is jurtába laknék:)))

#34 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 6. - 23:41

Na, ez a gyerek biztos nem fog eltévedni a kukoricásban... ;)

#35 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 7. - 5:11

A dobkályhának egy jelentõs hátránya van. Kell egy fõállású fûtõ hozzá. Mihelyt innál egy pohár vizet fahajigálás helyett, a helyiség rögtön elkezd hülni.

#36 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 7. - 16:49

Ha viszont jurtában akarsz lakni, akkor meg kell szoknod, hogy tehén trágyával fûtesz.

Hozzászólás megtekintése

Ez azért nagy baromság, már ne is haragudj... :guny: :D

#37 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 7. - 16:53

Ha viszont jurtában akarsz lakni, akkor meg kell szoknod, hogy tehén trágyával fûtesz.

Hozzászólás megtekintése

:D :D :D :D :D

#38 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 7. - 16:53

Valamit valamiért... :gm: Na jó, beviheted a tehenet is.

#39 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 7. - 16:55

Ha viszont jurtában akarsz lakni, akkor meg kell szoknod, hogy tehén trágyával fûtesz.

Ha tehetném én is jurtába laknék:)))

Hozzászólás megtekintése

Nincs tehéntrágya? :confused:

#40 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 7. - 16:56

Ernest, ez a dobkályhás dolog meg csak a gyakorlatban derül ki. Nem téliesített nyaralóban télen tényleg hamar kihûl a szoba, ha nem etetjük a kályhát, de szerintem egy sátor, jurta azért más lehet.