Jump to content


Díjlovaglás


  • Please log in to reply
3403 replies to this topic

#121 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,811 posts

Posted 2004 October 13. - 21:57

:D szívesen, de sajnos ezek szerint igazán nincs mit...Amúgy milyen szinten belovagolt ló érdekel? (csak kíváncsacsiság) Posted Image

#122 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3,961 posts

Posted 2004 October 13. - 22:06

Ha minden jól megy, páran a lovardából mi is lemegyünk vasárnap délután Kaposvárra. Posted Image

#123 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,811 posts

Posted 2004 October 13. - 22:24

Én péntek délután érkezem oda, azt hiszem a szombatot végignézem (de nem biztos, mert a szállásadó barátom nem olyan lóbolond, mint én, ezért talán kicsit toleráns leszek Vele - talán... Posted Image ), vasárnap belekukkantok pár kûrbe és az egy órás voníttal irány surány haza Posted Image

#124 andika1

andika1

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,993 posts

Posted 2004 October 13. - 23:37

smoft:A-L-M minél képzettebb annál jobb,az jó lenne ha lenne már egy kis tapasztalata.Andi

#125 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,250 posts

Posted 2004 October 14. - 8:56

A negyszögben ugye alltalaban belsö allitasban illik mozogni. Mi ennek az oka? Miert jo, ha a lo belsö allitasban megy pl. a hosszu fal mellett egyenesen is?

#126 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,405 posts

Posted 2004 October 14. - 9:43

Sejtéseim vannak, de a választ meghagyom Shirenak. Posted Image

#127 andika1

andika1

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,993 posts

Posted 2004 October 14. - 10:43

Mennek egzenesre allitva is,csak az már olyan nehézségu feladat,hogy csak magasabb szinten csinálják.Ha jók az informáscióim.A

#128 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,250 posts

Posted 2004 October 14. - 11:23

Nekem speciel könnyebbnek tünik egyenesre allitva egyenesen menni, mint befele allitva ... :rolleyes: [ Október 14, 2004, 11:24: Az üzenetet átszerkesztette: ImRe ]

#129 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,811 posts

Posted 2004 October 14. - 16:54

:mad: Az elõbb lefagyott a fórum, így írhatom újra az üzenetemet :mad: Posted Image Szerintem azért mennek befelé állítva a négyszögben, mert így könnyebb megtartani a támaszkodást. Ugyanis, ha a ló támaszkodik, akkor azt a külsõ szárra teszi, így akár próbaképpen a belsõ szárat eldobva is szép íveket lehet lovagolni, a ló a nyomon marad... Az egyenesre állítottság valóban egy magasabb szint, mint ahogy azt Andi is írta - kicsit jobban belovagolt lóval lehet egyenesre állítottan menni. Én sem vagyok túl nagy szakértõ, csak az eddigi ismereteimre és tapasztalataimra hagyatkozva írtam, amit írtam - de inkább én is megvárnám egy "szakavatott" lovas válaszát ;) (nyugodtan lehet kritizálni, ha hülyeséget írtam Posted Image )

#130 Deni

Deni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,056 posts

Posted 2004 October 14. - 22:30

Hogyan kell a lovat megtanítani a helyben vágtára?

#131 Borsi

Borsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 530 posts

Posted 2004 October 15. - 15:28

Helyben vágtára? Olyan is van? Én csak helyben ügetésrõl meg piruette-rõl tudok (tudok azért másról is :D , csak ezek jutottak eszembe errõl).

#132 Lear

Lear

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 677 posts

Posted 2004 October 15. - 18:38

Akkor sokakkal találkozunk Kaposváron, mi busszal megyünk, vasárnap valamikor délelõtt érkezünk Posted Image

#133 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,250 posts

Posted 2004 October 15. - 19:13

idézet:
Eredeti szerzõ: Borsi: Helyben vágtára? Olyan is van?[/QUOTE]Egyszer láttam egy vén iskolalovat, valami ilyesmit csinálni, amikor nagyon nem volt kedve semmihez. Úgy csinált mintha vágtázott vona, de nem nagyon haladt elõre. ;)

#134 Borsi

Borsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 530 posts

Posted 2004 October 15. - 19:23

Már megint az iskolalovak. :D Ezek a megcsontosodott iskolalovak már annyira unják a monoton munkát, hogy a legkülönfélébb (akár nem létezõ) díjlovagló feladatokat csinálgatják profin, maguktól. ;)

#135 Nócy

Nócy

    Csikó

  • Fórumtag
  • 494 posts

Posted 2004 October 15. - 19:57

Szerintem is van helyben vágta. Lehet, hogy nem a díjloviban, de szerintem van, ahogy "helyben ügetés" is.

#136 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,405 posts

Posted 2004 October 15. - 20:29

Annyit meg kell jegyezni, hogy az iskolaló fogalma alatt a díjló értendõ, nem pedig a lovasiskolában besavanyodott, életúnttá vált szerencsétlen pára...A helyben vágta pedig inkább toporgás, mert az a lábsorrendjét tekintve a legkevésbé sem hasonlít a vágtára... [ Október 15, 2004, 20:31: Az üzenetet átszerkesztette: furioso ]

#137 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,250 posts

Posted 2004 October 15. - 20:38

Ha már itt tartunk, mitõl vágta a vágta?Pl. a Gondolatok a lovaglásról c. könyv borítóján látható ló vágtázik, vagy nem? (Ha közelrõl megnézi az ember, akkor látszik, hogy a két hátsó láb a levegõben van) Ha igen, ha nem, miért?Legalábbis számomra, mûveletlen (ám de lelkes) ámátõr számára a vágta az a lónak olyan mozgásformája, amikor ugrások egymásutánjával halad. Ennek vannak altípusai. Mint pl a canter, a galop, a melyik marha építette ezt az ugrópályát, a mit csinál ez a szegény pára (ennek altípusa a helyben vágta Posted Image ), meg még biztos van sok más is. pl. kereszt, meg egyéb egyházi jelképekDe igazat szólt az elõttem (vagy utánnam? :rolleyes: ) szóló & fáradt vagyok & ilyenkor hülyeséget beszélek Posted Image De ettõl még kiváncsi vagyok 1000-el. [ Október 15, 2004, 20:58: Az üzenetet átszerkesztette: ImRe ]

#138 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,405 posts

Posted 2004 October 15. - 20:42

Erre a kérdésre a válaszadást - ha addíg nem válaszloja meg valaki - meghagyom holnap reggelre. Ma már ehhez fáradt vagyok...

#139 Palomino

Palomino

    Csillámlovas

  • Fórumtag
  • 1,806 posts

Posted 2004 October 15. - 21:37

Ha már itt tartunk, engem elõször az érdekelne, hogy hogyan lehet megtanítani a lónak azt, hogy ezeknél a gyakorlatoknál magasra emelje a lábát, mert ugye az a lényeg, hogy emelgesse a lábait anélkül, hogy elõre haladna. Azon is sokat gondolkodtam már, hogy a spanyol lépést hogyan tanítják meg nekik. Nagyon szeretném tudni. Ha van valaki, vagy ismertek valakit, aki ilyen spanyol lovasiskolás dolgokat tanít, azzal szívesen megismerkednék személyesen is. Jójó, nem akarok in medias res spanyol lovasiskolás bemutatóra készülni, de ha létezik olyan, aki az alapoktól megtanítja nekem és a lovamnak, akkor azzal szeretnék találkozni. köszi Posted Image

#140 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,811 posts

Posted 2004 October 15. - 22:11

van egy könyv, amelynek az a címe, hogy Iskolalovaglás - A spanyol lovasiskola Magyarországon, a szerzõi Magyar nemtudomki és talán Gyõrffy, de fejbõl nem emlékszem rá. Ha hazamentem vasárnap Kaposvárról, akkor megnézem a könyvet és leírom, abban elég sok dolog le van írva. Bár nem biztos, hogy a ló idomítása is benne van, mert odáig még nem jutottam el... Posted Image Helyben vágtára meg szerintem kézen lehet a legjobban megtanítani, vagy pedig úgy, hogy sok csizmát és sok derekat használsz, de közben az elejét felveszed (talán...) Posted Image

#141 Palomino

Palomino

    Csillámlovas

  • Fórumtag
  • 1,806 posts

Posted 2004 October 15. - 22:17

Köszi, ennek a könyvnek nagyon örülnék, ha meg tudnám szerezni valahonnan. Ha a pontos címet és szerzõt le tudod írni, az is nagy segítség lenne, de ha a beszerzési helyét is, az pláne. Köszönöm.Na igen a képlet egyszerû, csak nem biztos, hogy a ló is megérti, hogy te azt szeretnéd, hogy egyhelyben produkálja ugyanazt a lábsorrendet, amivel az elõbb még haladt. Egyelõre a rövid vágta elsajátításánál tartunk, de elég sokat veszekszünk, mert nála a vágta sokáig annyit jelentett, hogy ami a csövön kifér... :( Na jó, nem panaszkodom, mostanában egész kultúráltan képes vágtázni, de a lassútól még távol vagyunk, pláne az egyhelyben-tõl...

#142 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,878 posts

Posted 2004 October 15. - 23:07

Magyar Imre Gyõrffy-Villám András IskolalovaglásMezõgazdasági kiadó 1988Lektorálta Flandorfer Tamás, Hecker Walter

#143 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,878 posts

Posted 2004 October 15. - 23:11

Iskolalovaglás Spanyol lovasiskola Magyarországon (Pedig az alcímet is odaírtam.. tényleg késõ este van.)

#144 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5,421 posts

Posted 2004 October 15. - 23:25

idézet:
Eredeti szerzõ: ImRe:Pl. a Gondolatok a lovaglásról c. könyv borítóján látható ló vágtázik, vagy nem?[/QUOTE]Nem, mert hogy csúszik, ezért is hívják csúsztatónak ezt az akadályt. Vágtázni majd akkor fog, ha leér az aljára. El kell rúgnia magát mielõtt leér, mert különben nagy zakó a vége.

#145 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,250 posts

Posted 2004 October 16. - 8:22

Tényleg fáradt voltam & hülyeségeket beszéltem. Az nem lehet jó definíció a vágtázásra, amit írtam, hiszen akkor a bakolás is vágta lenne ... :rolleyes:

#146 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,811 posts

Posted 2004 October 16. - 9:16

Igen, pontosan erre a könyvre gondoltam Posted Image A helyben vágtáról meg annyit, hogy ne várd, hogy egyik pillanatról a másikra meg fogja tanulni. Nagyon sok ideig eltarthat, mire felfogja, hogy mit is akarsz tõle. Ha egy mószerrel nem megy, vezesd rá valahogy máshogy. A rövid vágta tanításával ugyanez a helyzet, de szerintem, ha kitartó Vagy, akkor meglesz az eredménye Posted Image

#147 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,405 posts

Posted 2004 October 16. - 9:25

Barefoot! Csúszda és nem csúsztató Posted Image .Mitõl vágta a vágta? Attól hogy a vágtában való haladáskor három patadobbanást hallunk egy fázisban (a fázist úgy értem, hogy a ló mind a négy lába egyszer részt vesz a mozgásfolyamatban). Ezért hívják háromütemû jármódnak.Az elsõ dobbanást - körön, vagy négyszögben vágtázva - a külsõ hátsó láb földre érésekor halljuk. A másodikat akkor, ha a belsõ hátsó és a külsõ elülsõ láb ér földet, míg a harmadikat akkor, amikor a belsõ elülsõ láb ér földet. Ezután jön egy ú.n. lebegõ fázis, vagyis az eldobbantás utáni elõreugrás.A vágtamozgás ilyen ugrások sorozata.Tehát a lényeg a három patadobbanáson van egy fázison belül. (Elõfordul, hogy egészen rövid vágtában négy patadobbanást hallunk, ezt nevezik négyütemû vágtának, de ez egyértelmûen hiba!) Ha a ló munkavágtában, vagy középvágtában mozog, a vágta üteme (tehát a patadobbanások ritmusa) azonosnak kell, hogy legyen, a vágtaugrások hossza változik ilyen esetben. A vágták lépéshossz szerinti felosztása: összeszedett, vagy rövid vágta. A vágtaugrások rövidebbek, ám ehhez képest magasak, könnyedek.A második a munkavágta, amelyben a ló mozgása egyenletes, lendületes, de nem sietõs, de nem is ernyedt, a hátsó lábak határozottan a törzs alá lépnek.A középvágta az elõzõnél lendületesebb és tértölelõbb, de a mozgás ritmusa nem gyorsabb. A nyújtott vágta még inkább tértölelõ, a mozdulatok szélesek, akciódúsak. A ló az elõrehajtó segítségeknek köszönhetõen szabadon galoppozik elõre, de természetesen állandó támaszkodásban.Keresztezés: vágtában a ló az elejével pl. a bal kéznek megfelelõ lábsorrendben vágtázik, míg a hátuljával a jobb kéznek megfelelõ lábsorrendben. Lovon ülve egyszerûen felismerhetõ, mert az ülepedben furcsa ellenütéseket érzel a normál lábsorrendben végzett vágtához képest. A földrõl nézve pedig még egyértelmûbb. [ Október 16, 2004, 09:45: Az üzenetet átszerkesztette: furioso ]

#148 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,405 posts

Posted 2004 October 16. - 9:39

Smoft! Utána kéne nézned, hogy ilyen díjlovagló figura valamelyik programban is elõfordul-e, hogy helyben vágta!Tudomásom szerint nem, s így nem értem a fejtegetéseidet sem a helyben vágta tanításának szükségességérõl sem a módjáról.Bizonyos szint felett elõfordul a programokban a perdülés (vagy pirouette), amelyet a ló hátulsó lábai körül 360 fokban kell végrehajtani iskolavágtában, és a vágta lábsorrendjének megfelelõen.Ez nem azonos a "helyben vágtával", mert a ló a hátsó lábai körül elfordul. Innentõl ismét azt mondom: nem értem mi a helyben vágta?A túlfûtött ló helyben toporgása, amikor nem engedik elõre menni? Vagy mi?

#149 Palomino

Palomino

    Csillámlovas

  • Fórumtag
  • 1,806 posts

Posted 2004 October 16. - 12:01

Fec, köszönöm! Majd megpróbálom beszerezni valahonnan, ha jól sejtem antikváriumban a legvalószínûbb, hogy megtalálom.Helyben vágtát még én sem nagyon láttam, nekem is csak a pirouett rémlik valami hasonlónak, amire esetleg gondolhatott. Bár az hittem én vagyok hülye, hogy nem hallottam még róla.

#150 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3,961 posts

Posted 2004 October 16. - 12:35

idézet:
Eredeti szerzõ: furioso: Elõfordul, hogy egészen rövid vágtában négy patadobbanást hallunk, ezt nevezik négyütemû vágtának, de ez egyértelmûen hiba![/QUOTE]Na ki tudja, hogy mikor nem hiba mégsem a négyütemû vágta? Posted Image

#151 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,405 posts

Posted 2004 October 16. - 13:07

Szerintem Zsuzska, szabad a gazda! :confused:

#152 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5,421 posts

Posted 2004 October 16. - 13:56

A galoppon, mert a versenyvágta is négyütemû.

#153 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,811 posts

Posted 2004 October 16. - 14:04

akkor nem hiba, amikor olyan gyorsan galoppozik, hogy azért lesz négyütemû a vágta (?)furioso: én sem ismerek helyben vágtát semmilyen programban, csak perdülést, de Deni kérdezte, hogy hogyan kell megtanítani a lovat a helyben vágtára. Gondoltam, ha annyira akarna ilyennel kísérletezni, akkor elõbb szedje össze a lovat annyira, hogy már szinte helyben vágtázzon, bár az értelmét nem látom.Szal tulajdonképpen csak egy kérdésre válaszoltam, bár biztos elég vicces lehetett Posted Image :rolleyes:

#154 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,811 posts

Posted 2004 October 16. - 14:11

Kérdés:Nem tud valaki egy olyan helyet Vác közelében (akár Pesten is lehet, csak ott se a "világ végén") egyesületet, vagy lovardát, ahol munkáért cserébe lehet díjlovagolni tanulni? Régóta keresek olyan lovardát, ahová edzésszerûen járhatnék ki lovagolni, de sajnos egy héten többször 2000 ft körüli összegeket nem tudok erre áldozni. Bár mondjuk most suli mellett még nem is biztos, hogy menne a komolyabb edzés, de pl. nyári szünetben elkezdve biztos... Ilyenkor meg legfeljebb kijárnék egy héten kétszer-háromszor, kicsit kevésbé intenzíven tanulni - de ez is több lenne, mint a semmi.Legalább tényleg megtanulnék dolgokat és kevesebb hülyeséget beszélnék tongue.gif Posted Image

#155 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,405 posts

Posted 2004 October 16. - 14:39

OK Barefoot! ;) Zsuzska részérõl "beugratós" kérdés volt... :mad:

#156 Borsi

Borsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 530 posts

Posted 2004 October 16. - 18:56

Na most jövök én egy jó kis kérdéssel:Mit szóltok ahhoz, ha valaki úgy lovagolja a lovát, hogy külsõ állításban ugratja be vágtába?Nem díjlóra kell gondolni, amelyikkel ellenvágtáznak (egyébként ellenvágtánál külsõ állításban kell beugratni?), hanem egy nyugodt kis furiosora, amelyik képezve igazából nem lett, csak megszokta, hogy már egy néhány éve lovagolják, ha kell, üget; ha kell, vágtázik; ha kell, ha nem, bakol :D ha unatkozik, akkor meg keres valamit, amitõl megijedhet.Nos?

#157 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3,961 posts

Posted 2004 October 16. - 18:57

Mosmé? Négyütemû, vágta, és nem hiba... Posted Image (Egyébként én se jöttem rá, míg a rajtvizsgámon a vizsgáztató meg nem mondta.)

#158 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,405 posts

Posted 2004 October 16. - 19:07

Borsi! Mindenki úgy lovagolja a lovát, ahogy akarja. Legfeljebb a hozzáértõk az arcukat karmolva fordulnak el és fogják be a szemüket... :D Mindenesetre ez a felfogás néminemû igénytelenséget is feltételez... :( :confused:

#159 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,786 posts

Posted 2004 October 16. - 19:13

Nálunk régen az öttusalovak csinálták ezt, hogy csak külsõ állításban lehetett õket rendesen beugratni vágtába de amikor megszûnt a megkülönböztetés (öttusa-nem öttusa), akkor szerencsére leszoktattuk õket errõl a hülyeségrõl.Borsi: igen, az ellenvágtát külsõ állításban kell kezdeményezni normál szinten. Ha mondjuk egy Jegyes lenne a popsink alatt akkor valószínûleg elég volna egy csizma és deréksegítség bármiféle állítás nélkül. Posted Image

#160 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,405 posts

Posted 2004 October 16. - 19:19

Ehhez nem kell Jegyes, ehhez elég a lovat normálisan belovagolni...