Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Extrém képzés


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
206 válasz a témához

#1 Foltoscsikó

Foltoscsikó

    Alvó forradalmár

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 11. - 12:17

A "problémák a lovaglás körül" topic aktuális témáján felbuzdulva itt tárgyalhatjuk a lovak speciális dolgokra való tanítását, mindenki saját, illetve ellesett módszerekkel gazdagíthatja a témát. Folytatom, amit a fent leírt topicban elkezdtem: Lovak buktatása Manapság a módszer a lovaknak azon tulajdonságára épül, amit a szakzsargon "straight to the food"-nak hív, azaz "egyenesen a kajához". Ami nekünk bevált: A lónak tudnia kell hátról adott jelzésre feküdni, mielõtt bukni tanulna. Alkalmas talaj (homok, szalma - bár ez nem a legjobb, mert csúszik) kijelölése után a fokozatosság elvét betartva bizonyos távolságról elõbb lépésben, majd ügetésben, végül vágtában megközelítjük a helyszínt (eleinte mindig ugyanazt) és a lovat megállítva jelzést adunk a fekvésre. Miután lefeküdt, kajával jutalmazzuk. (ki mit szeret, nálunk a szárazkenyér jön be a legjobban - tudni kell azonban, hogy a ló egy idõ után az esetek nagy részében kajafüggõ lesz, esetleg rászokhat a csipkedésre, így meggondolandó, hogy hobbiló esetében szükség van-e erre az egész miskulanciára :) ) Sokszor végigcsinálva a mûveletet észrevehetõ, hogy a ló igyekszik a feladat elejétõl (vágtába való beugratás) a végéig (kaja) eltelt idõt lerövidíteni, így a vágta esetenként egyre gyorsabb, míg a fekvés szinte mindig gyorsabb és durvább lesz (elrántani tilos, csupán a jelet megadni szabad), míg végül hónapok múltán igazi tökéletes esést kaphatunk, ha szerencsénk van. Ha nyeregben történik a dolog, speciális tennivalók és felszerelés szükséges, hogy a lónak és a felszerelésnek se legyen baja, ezért célszerûbb elõször szõrén.

Edited by Foltoscsikó, 2008 december 11. - 12:19.


#2 Horseman

Horseman

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 68 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 12. - 11:03

Érdekes...egy tény, ha fenyítéssel akarjk ugyanezt elérni, akkor biztos, hogy nem lesz olyan lendületes és látványos a mutatvány, ezért célszerûbb a kaja....ami ez esetben tökéletesen megfelel a célnak. A kaja még mindig jobb együttmûködésre tudja sarkallni a lovat, mint a kényszerítés...szerintem, bár ez csak egy vélemény... Üdv, Hm.

#3 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 12. - 11:31

Kényszerrel nem tanulja meg, sõt, igyekszik elejét venni a dolognak, ha valamit kérsz tõle, amire erõszakkal vetted rá, ellenszegülhet, ha már tudja hogy kérni fogod. Mondjuk a jutalomfalattal is nagyon következetesen kell bánni. A ló ne nézzen két lábon járó kajásládának. Attim is ismer már pár trükköt, szinte mindenért eleinte kaja volt a jutalom, simogatással egybekötve. Mostmár csak akkor kap jutalomfalatot ha valami újat tanulunk, illetve a gyakorlás végén, de a simogatás, kis pihi sose marad el. Így folyamatosan nem akar a kezem után kapni, de ha érzi hogy van nálam jutalomfalat akkor kéri. Produkálja magát, nyeheg, ráhajol a zsebemre és azon "szendereg", akkor is feladatot adok neki, hogy megkaphassa a jutifalit. Ami szerintem ennél a fajta képzésnél nagyon fontos, az a feladatok felépítése. Én a feladatokat egymásból építem ki, és mindig meg kell találni a megfelelõ pillanatot a továbblépéshez. Most az ültetést szeretném megtanítani, de talán nyárra beérik, nem szoktam csak ritkán fektetni, és akkor próbálom meg csak ültetni, ha látom hogy lassan fog felkelni és megelégszem pillanatokkal is, egyenlõre. Ha rájön, hogy akkor kap jutalomfalatot, ha ülve marad, várni fogja az alkalmat. Õk sem teljesítenek mindig azonosan, van olyan hogy jobbnak látom kevesebbel is beérni és megjutalmazom a feladat kezdeményezéséért is, mert a hajlandóságot tartom a legfontosabbank, hogy szeresse megcsinálni ne kényszer legyen. Ezeket a saját tapasztalataimból okultam, sajnos ha rontottam rá kellett jönnöm hol és mivel javíthatom ki. Van amikor magam is meglepõdöm, mert õ kínálja fel a lehetõségeket. Pl. már egy ideje tanulta a fektetést, de nem gondoltam, ha azt kérem, minden nélkül is meg fogja csinálni. És egyszercsak megcsinálta (holott csak próbaképpen adtam neki a jeleket, kiváncsian arra hol is tartunk épp) vagy nemrég tanulgatja a meghajlást (egy térdre le és fej behajt) kb eddig 3x-4x kérhettem, majd megpróbáltam nyeregbõl és azonnal megtette (földrõl a bal elsõ lábát elõlrõl érintettem a pálcával ezt jó ideje ismeri már hogy be kell húznia maga alá, a hasát megsimogatva a kezemben egy jutalomfalattal pedig maga alá kértem a fejét, nyeregbõl, láb érintése pálcával, és a has érintése, kezemben volt oldalt egy jutalomfalat onnan vette el). Ilyenkor viszont fontosnak találom jutalmazni, hiszen így tudom rávezetni, hogy akarja mindig. Majd egyszer ez is szép lesz. De a legfontosabb jutalma neki az, ha odajöhet munka közben és a fejét a mellkasomnak nyomhatja, azt nagyon szereti ha olyankor az üstökét vakargatom, azonnal képes elszenderedni.

#4 Sztimcsi

Sztimcsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 260 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 13. - 22:52

Sziasztok! Van valamilyen könyv amiben benne vannak ezek a trükkök? Ti hol tanultátok ezeket? Olyan jó lenne megtanítani Koktélt meghajolni pitizni stb:) Köszi Timi

#5 Horseman

Horseman

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 68 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 13. - 23:07

Olyan jó lenne megtanítani Koktélt meghajolni pitizni stb:)

Köszi

Timi



Az esést megértem, mert a kaszkadõrnek a munkához kell, az idomárnak szintén az ágaskodás, lefekvés stb...
De minek tanuljon meg pitizni?? :huh:

Már bocsi, csak nem értem...

#6 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 14. - 0:47

Én Cafét arra szeretném megtanítani, hogy gyújtsa meg a hátát, aztán mosogasson el, és teregessen ki a füleire, így a lángoknál megszáradnak az edények meg a ruhák is (szükség esetén a hõt terelheti a farkával). Csak értelmesebb, mint a pitizés...

#7 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 14. - 9:17

Ne gyújtsa fel, mert leég a ruha!!!! (tapasztalat) Inkább tanítsd meg arra, hogy olyan gyorsan pörgesse a farkát (vagy csapkodjon vele) amitõl egy enyhe légkeveréses fuvallat indul be, és a levegõ jótékony hatásának következtében- mely egy lágy tavaszi fuvallatra hasonlít- szépen megszárad minden. A hatásfok fokozható, ha a ló meleg helyen áll.

#8 réka_d

réka_d

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.338 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 14. - 17:18

igen érdekes ez a topik elõször is le kell szögeznem, maximálisan egyet tudok érteni a kajával, simogatással jutalmazásos lótanítással. ehhez képest mit mond Putyparelli? a kaja nem jó, sose adj jutalomból kaját a lónak, mert kajáért nem csinál meg mindent, mert az ételnél fontosabb számára a társaság (hogy ne legyen egyedül). ehhez képest... szóval látjuk, hogy Putyparelli sem mindenben mond igazat... no mindegy én a huculösvényre tanítottam egy elsõ lovakat úgy, hogy elõször, amikor még nem értette a feladatot, már az egész elnagyolt elvégzésért is jutalmat kapott (változott, hogy legelhetett egy kicsit, jutifalit kapott, vagy csak simogatással-veregetéssel-dícsérettel az értésére adtam, hogy ügyes volt. )(nem volt mindig nálam jutifali, és ez kár, mert nem voltam következetes. bár végülis így is sikerült) a palló, a mérleghinta, a vizesárok, a szalagos kapu, a cikk-cak... najó, igaziból szinte az összes megtaníthtó így. ( a többi lovat azért nem így tanítottam, mert azok amikor az elsõ már tudta, csak akkor kezdtük kiképezni õket és simán lekövették az elsõ lovat, aki már tudta, így az õ képzésük egy fokkal egyszerûbb volt)

#9 csacsacsa

csacsacsa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 433 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 14. - 18:09

Bocsi, de nem egészen ezt mondja. Ha jól csinál valamit - ahogy Te is írtad, elég, ha eleinte elnagyoltan-, akkor békén hagyom kicsit. A kaja az csak egy plusz, ami növeli a komfortot, de ha úgy vesszük, akkor már az az idõ, amíg kaját adsz neki, az is egy pihenõ. Végülis Te is ezt csináltad, nem volt mindig jutalomfalat, mégis mûködött… :)

#10 Foltoscsikó

Foltoscsikó

    Alvó forradalmár

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 14. - 19:09



ehhez képest mit mond Putyparelli? a kaja nem jó, sose adj jutalomból kaját a lónak, mert kajáért nem csinál meg mindent, mert az ételnél fontosabb számára a társaság (hogy ne legyen egyedül).



Azt gondolom, hogy minél mélyebbre ásunk, annál inkább belátjuk, hogy a kajánál nincs fontosabb.

#11 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 14. - 19:16

kajánál nincs fontosabb.

Éhes vagy? :D

#12 Foltoscsikó

Foltoscsikó

    Alvó forradalmár

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 14. - 19:23

Kicsit :D annyira nem, hogy mélyre ássak...a kutya úgy sem nézné jó szemmel :rolleyes: Valaki nyisson már egy topikot, aminek Off a címe, és csak offolni lehet benne :rolleyes:

#13 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 14. - 19:48

Réka_d, Parelli vmelyik videóján láttam, õ is használ jutalomfalatot. ;)

#14 réka_d

réka_d

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.338 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 14. - 21:19

szerintem a jutalomfalat nagyon hasznos dolog a lovak képzésénél, ezért is akadtam ki, amikor ezt kifejtette az egyik DVD-jén :D

#15 Foltoscsikó

Foltoscsikó

    Alvó forradalmár

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 15. - 15:38

A lovas eséses topikból:

Én nem bízom meg annyira a lóban (bármi megtörténhet, "de hát nem értem, sohasem csinált ilyet"), hogy ne tegyek óvintézkedéseket. Hiszek abban (sokszor bevált, akár baleseteknél, akár tudatos eséseknél), hogy az ember vészhelyzetben azt csinálja, (tudat alatt)amit elõzõleg kigondolt és helyesnek hisz, valamint százszor átfuttatta az agyán.

Nagyon kreatívnak tartom houdini módszerét a szoktatásról, sõt van is ötletem a továbbfejlesztésére.
Az egyik produkciónk adja az alapját, összekapom a gondolataimat és megosztom az Extrém képzésben, hátha másnak is segít örökre elkerülni a felakadásból származó komolyabb baleseteket.





Mégpedig úgy gondolom az a mutatvány segíthet ebben, amit rengeteg westernfilmben, de például a Seabiscuit c. film egyik jelenetében is láthatunk, vagyis az, mikor a lovast a "kengyelbe akad" lábánál fogva húzza a ló. Baleseti óvintézkedés szintjéig szerintem viszonylag hamar elvihetõ. (már az is nagy segítség, ha a pánik csak odáig terjed, hogy rohan a ló, de nem rúg rá hátsó lábának csapódó emberre)

Ennek betanítására sokféle módszer létezik, és mind nagyon hasonlít egymásra. Lássunk egyet:



Alapfeltétel, hogy a ló "normális" körülmények között ne rúgjon emberre. Ha minden gond nélkül hagyja, hogy úgy emelgessük a hátsó lábait, és ott érjünk hozzá, ahogy és ahol csak akarjuk, akkor kérjük meg valakit, hogy vezesse lépésben valami nyugis helyen, miközben mi menet közben is hozzá-hozzá érünk, megsimítjuk a lábát kívül belül.

Következõ lépésként (amit minden lépcsõfoknál az jelez, ha már egyáltalán nem reagál az adott szintû feladatra, vagy éppen csak figyel, de nem mozdul el tõle(!!) a kengyelhez kötünk egy kötelet .(ha tutira akarunk menni, mindent mindkét oldalon, de már az is hasznos, ha legalább bal oldalon végigcsináljuk, statisztikailag-lélektanilag a bal oldali esés egy kicsivel úgyis valószínûbb)
Elõször álló helyzetben bele-belefeszülünk a kötélbe a ló fara mellett maradva, ügyelve arra, hogy néha (és a fokozatosság elvét betartva egyre határozottabban) a lábához érintsük azt, térdtõl patáig.

Ezután a segítõ közremûködésével lépésben, majd ügetésben is megismételjük a fent leírtakat (egyenes vonalban), tudatosan és fokozatosan egyre növelve az ingert, a kötél nyomását a lábra. (nagyon óvatosan - egy ponton túl a saját testvérünk is odarúghatna, nem ránk, hanem a kötélre)

Ha jóformán már teljes testsúlyunkkal bele tudunk feküdni a kötélbe, anélkül, hogy a lovat zavarná, mehetünk tovább.

Kössük rá a kötél egyik végét a bokánkra (csizma), a másik végét pedig fûzzük át a kengyelen és vigyük vissza a ló farához (tulajdonképpen pont kettõbe hajtottuk, a hajtáspontnál a kengyel van, az egyik vége a bokánkon, a másik a kezünkben ( a kötélen a bokánkra kötöttön kívül semmiféle csomó, megvastagodás, hiba nem lehet, a hossza pedig ebben a pozícióban lehetõvé kell hogy tegye, hogy a földön feküdve kb. egy méterre legyünk az álló ló hátsó patájától - így a kötelet bármikor elengedhetjük, az pedig ki fog csúszni a kengyelbõl)

Húzassuk magunkat lépésben és ügetésben (ha gáz van, pihi, nyugi és egy lépcsõ vissza) majd vágtában is, de csak úgy hogy biztos kézzel fogják, vezetik a lovat. A segítõnek futnia kell és kontrollálni a jármódot és a tempót.

Ha eddig eljutunk, jóval több eséllyel indulunk egy rossz zakó esetén. Hetek munkájáról beszélünk.

Edited by Foltoscsikó, 2008 december 15. - 15:45.


#16 Foltoscsikó

Foltoscsikó

    Alvó forradalmár

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 15. - 16:08

Azt ne felejtsem el, hogy a nyeregnek mindezt bírnia kell, és értelem szerûen a lakt ehhez nem jó. De ahhoz igen, hogy kisebb sansz legyen a felakadásra. Westernnyeregnek bírnia kell, ha nem, adja el az illetõ, és rendeljen tõlem egyet. Vagy kettõt. Szép faragottat, mert az jobb. Szívesebben viszi a ló. :D

#17 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 15. - 18:27

Ezek jó leírások, nemigen olvastam még sehol. Pár dolgot én is megosztanék veletek. Ezek amolyan apró trükkök... Én ezeket magamtól próbálgattam ki, leírást nem találtam róluk, de gyakrolatilag a természetes lókiképzésbõl kiindulva elég sok ötletem volt. Én egy hosszabb száral, egy pálcával és egy vékony kötõfékkel dolgozom. Láb elõrenyújtása, kapálás. Pálcaérintésre, kézjelre jutalomfalattal könnyen megtanítható. Elsõként pálcaérintésre ( a ló mellsõ lábát hátulról megérintem és "kocogtatom" amíg nem reagál, elsõre a legkisebb mozdulatért is jutalmazom, hamar rájön a ló mit is szeretnél (és késõbb a jutalomfalatot is szereti így kunyerálni) ezt mindkét kézre megtanítom. Nyeregbõl a láb érintésére megcsinálja majd ugyanezt, ha esetleg nem jönne rá, vki földrõl segít és összeköti a kettõt. Én földrõl a kézjelet használom illetve hangsegítség (lábat), elsõre pálcával összekötve. (így kinek minek felfogása szerint pitizik a ló, avagy integet...) Spanyollépés.Elõzõ feladatból kiindulva el lehet kezdeni megtanítani a spanyollépést is (ehhez hátról összeszedettségre van szükség segítségei nyeregbõl ellentétes szár és láb, félfelvétel, majd eleinte földrõl aki segít pálcával megérinti, közben ellentétes láb hajt) Én elõször földrõl tanítom meg, eleinte egy lépéssel is megelégszem és hagyom pihenni. Jutalomfalat eleinte minden jó mozdulatra késõbb csak ha precízen oldja meg. A ló már kézjelre tudja hogy jobb kéz jobb láb, bal kéz bal láb (pl ha szemben állsz vele és a pálcával rámutatsz, megérinted, vagy azt a kezed emeled, attól függ milyen segítséghez szoktattad hozzá), és ekkor megkérem jöjjön elõre közben (kötõfék, hosszú szár) meghúzom a szárat. Eleinte nehezen fog menni, mert nagyon nehezen köti össze a ló hogy mindkét láb egymás után lendüljön, legalábbis nálam ez volt nehézkesebb, ha megérti újra gyorsabban lehet haladni. Én ennek a feladatnál ott tartok, hogy nyeregbõl is megcsinálja, azonban még nem elég precíz a feladat (néha kettõt kapál vagy egyik láb elmarad) ezt szintén idõvel lehet majd korrigálni. Aztán a láb feladását is megtanítom neki, így elõlrõl pálcaérintésre, mintha felvenném de nem fognám. Egyszerû feladat ez is, pálcaérintés, ritmikusan amíg fel nem emeli (maga alá mintha ki akarnám pucolni) és ahogy felemli jutalmazni. Késõbb ha már finom érintésre is megcsinálja, akkor ha le akarja tenni újrakocogtatom és ha újra felveszi illetve nem teszi le jutalmazom, így lassan elérem hogy addig tartsa a lábát míg kérem. Térdelés. Az elõzõ feladatot ha precízen tudja a ló, akkor tudom elkezdeni a térdelést, bókolást és majd fektetést. Megkérem a lovat, hogy vegye fel maga alá a lábát (mintha kipucolnám) megfogom és finoman a kötõféknél fogva hátrahúzom, hogy a kezembe egyre több súlyt helyezzen, eleinte csak ennyit, késõbb, mind lejjebb lejjebb, míg végül a földön van már az egyik térde(a másik láb kinyújtva). Eleinte a legkisebb mozdulatért is jutalmazom, a vége hogy rávezetem ha megérintem elõlrõl pálcával és pl. finoman meghúzom a szárakat akkor 1 térdre leereszkedik, eleinte fel fog hamar ugrani, de egy idõ után szívesen megcsinálja, pláne ha nem egy jutalomfalat van a kézben, hanem olyan amin hosszabban el lehet rágódni (egy egész alma, nagyobb kenyérdarab amit kiharap a kezünkbõl apránként) A feladat akkor lehet veszélyes, ha nem hagyjuk hogy a ló, ha akar felállhasson, mert akkor megijedhet és felugrik, elránthat stb. Nyeregbõl pálcaérintésre, két szárhúzására szintén megcsinálja, lentrõl eleinte jó ha segít valaki (egyszerûbb megtanulnia a lónak). Utána földrõl elkezdve megtanítom neki, hogy mindkét térdét letegye. Féltérdre lekérem, utána a másik lábát kocogtatom és mivel azt is megtanulta ár külön-külön hamar össze fogja a kettõt kötni. Bókolás, meghajlás. Földrõl 1 lábra letérdeltetem és a hasa érintésével, a kezembe dugott jutalomfalattal veszem rá, hogy a fejét a hasa felé hajtsa, hátról annyiban különbözik a térdeltetéstõl hogy a pálcával elõször a térdét majd a hasát érintem meg. Ez megtanítható a térdelés elhagyásával is, amikor szimplán fejet hajt. Akkor a hasa érintésével, a kezembe dugott jutalomfalattal érem el, hogy a fejét és a testsúlyát hátrébb hozza, nyeregból pálcaérintés a hason. Eleinte ilyenkor nyeregben is van a kezemben jutifalat és ha megcsinálja a feladatot akkor odaadom neki (lehajolok). Fektetés. Féltérdre lekérem bal oldalról földrõl, a szárat (kötõfék van a lovon) jobb oldalról átvezetem a háta felett. Eleinte csak hozzászoktatom, hogy bekérem jobbra a fejét, kicsit magam felé húzom, de mielõtt ellenkezne elengedem megdícsérem, amikor be van hajlítva a feje kap 1 jutalomfalatot. Lassan fokozom a nyomást, ilyenkor a legtöbb ló felugrik, ezt hagyni kell, vissza 1 lépést, elõlrõl. Ha felemelkedik, de nem akar elmenekülni, én a bal lábra 1x rátekerem a kötelet (vastag és kb kb 3 m) így a kötõfékkel össze van kötve, fontos! hogy bármikor tudj engedni, így fokozva a nyomást, lassan a térdelésbõl el lehet dönteni a lovat. Elõször meg fog lepõdni, rögtön felkel de volt olyan lovam is, ami elsõre lefeküdt és nemigen izgatta a dolog. Ami itt nagyon fontos, hogy erõvel, elrántással nem érjük el azt, hogy szívesen feküdjön le, és hogy azonnal jutalmazzuk a lovat, ha lefeküdt esetleg vmi olyasmivel amin hosszabban elrágódik Ágaskodás. Na ez az amit szerintem hobbilovas ne igen tanítson meg (én is az vagyok :D ), mert az arra amúgyis hajlamos lovat nehéz leszoktatni róla....(egyébként le lehet) Én kb futószáras kör méreten hajtom a lovat állandó, kicsit erõsödõ nyomással (így kicsit idegessé válik) behívom (ezt korábban érdemes megtanítani hogyha a fara felé lépek azonnal szembeforduljon és megálljon, elõször lépésbõl stb. ha odajön simogatás, pihenés, esetleg jutalomfalat) és azonnal, határozottan felé lépek, két kéz felemel és hangos fel!, ha kicsit is megemeli az elejét akkor jutalomfalat és sok pihenés, nyugtatás, hogy ne legyen ideges a feladattól. Hátról hangsegítség, csizmanyomás és szár megtartása egyszerre. Itt nagyon fontos a fokozatosság, meg hogy ne vigyük túlzásba, szerintem. Ha megtanítanod és az erdõben egy pocsolya elõtt, vagy épp mikor kedve van, fel akarna ágaskodni veled, nekem ami bevált a leszoktatásra, hogy ilyenkor 3-4 percen keresztül, szûk köröket lovagolok, így nem lesz olyan jó ötlet a lónak az ágaskodás mert rájön, csak akkor érdmes megcsinálni ha muszáj. Egyébként apránként érdemes sok dologhoz hozzászoktatni a lovat, ilyen pl a fólia ráhúzása stb. mert nem arra jó csak, hogy tök jó megáll a lovam fólia alatt, hanem késõbb nem fog félni ha pl. kabátot veszek fel a hátán, vagy épp világítós susogós láthatósági mellényt (biza én hordom a zselicben sok a vadász és sokszor érek haza sötétben, pláne ha úton kell átmennem) avagy a lószállító ponyvájával is kicsit kevesebb berzenkedése lesz pl. ;)

#18 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 15. - 18:48

Ültetés. Ezt most kezdtem el tanítani, fektetésbõl, ha már szívesen csinálja (pl. már minden nélkül szabadon is) akkor amikor keltem fel fektetésbõl (amikor lefektettem és láttam hogy fel akar már kelni, megpaskoltam a nyakát, ez máskor is a feladat befejezését jelenti) a kötéllel kicsit megakasztom közben (mintha vissza akarnám fektetni) félig feküdve ahol épp sikerül kicsit megállítani adok neki egy jutifalit, így lassabban kel fel, hátha kap még valamit és várni fogja mikor keltem és meddig "keljen" fel.

Még nem teljes a képtár, de párat feltöltöttem: Pár kép

Edited by chyki, 2008 december 15. - 19:16.


#19 emeset

emeset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.390 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 16. - 10:01

ha legalább bal oldalon végigcsináljuk, statisztikailag-lélektanilag a bal oldali esés egy kicsivel úgyis valószínûbb)

tudom nem ide tartozik, de errõl eszembe jutott, hogy ez már régóta érdekel: miért esik az ember általában balra?? 10 esésembõl 9-szer balra estem én is. De miért? csak mert amúgy is balra szállnék le? de esni nem direkt szoktam :rolleyes:

#20 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 16. - 10:47

Azt hiszem rontom a statisztikát, amire így hirtelen vissza tudok emlékezni, az mind jobbos volt, illetve egyszer hátra :)

#21 Foltoscsikó

Foltoscsikó

    Alvó forradalmár

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 16. - 12:01

tudom nem ide tartozik, de errõl eszembe jutott, hogy ez már régóta érdekel: miért esik az ember általában balra?? 10 esésembõl 9-szer balra estem én is. De miért? csak mert amúgy is balra szállnék le? de esni nem direkt szoktam :rolleyes:


Igen, mert balra száll le. De ezenkívül bal oldalon csinál mindent, mert ez a szabály.
(szerintem ezt érdemes megszegni, egyáltalán nem árt, ha mindkét oldalon meg tudunk csinálni mindent, mert adódik olyan alkalom terepen, amikor balról meg sem tudjuk közelíteni a lovat)

Az ember egyszerûen "balnehéz" lesz egy idõ után a sok fel-leszállástól. Egyébként a ló is. Meg a nyereg is.

Érdekes, mennyit szenvedtünk a srácoknál a bullriding kurzusokon ezzel kapcsolatban. Mert ugyanakkor az emberek nagy része meg jobbkezes, a bikánál pedig arra kell esni, amelyik kezével kapaszkodik az ember, mert arra mindössze 20% esélye van a felakadásnak (a rope kialakítása miatt), míg a túloldalon 80%. Tehát aki arra esik, majdnem tutira akad.

#22 Foltoscsikó

Foltoscsikó

    Alvó forradalmár

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 16. - 12:15

Azt hiszem rontom a statisztikát, amire így hirtelen vissza tudok emlékezni, az mind jobbos volt, illetve egyszer hátra :)


Igen, a bal oldali esésnek ugyanakkor csak kicsivel van több esélye, mint a jobbnak. Az esés sok mindentõl függhet, például attól is, milyen kezes az ember. Az erõsebb kezével jobban tud tompítani és egyébként is, arra minden szempontból jobban "kézre esik az esés". Hogy nem mi döntjük el merre essünk? Néha szerintem igen. Biztos mindenkivel volt már olyan, hogy több kibillenést túlélt a nyeregben, aztán egyszer csak leesett. Van, hogy tudat alatt megadjuk magunkat az esésnek, mert úgy érezzük, most nem ütjük meg magunkat annyira. Olyankor nézzük már a beérkezés helyét. Aki küzd, csimpaszkodik, az nem néz le (más kérdés, hogy sokszor rosszabbul is jár, hiába, ha nagyon ragaszkodunk a lóhoz, könnyen bemegyünk alá)

Ezeket a tapasztalatokat a trükklovagláshoz kapcsolódó direkt eséseimbõl, a tanoncok félig direkt ( :D )eséseibõl és a bullriding elkerülhetetlen eséseinek elemzésébõl merítettem - merítettük. Egyáltalán nem biztos, hogy helyes, de több száz (még az is lehet, hogy ezer) esés megfigyelésébõl, átélésébõl származnak.

#23 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 16. - 13:14

Vezetéklónál is jól jön a jobbról fel-le szállás, mivel többnyire jobbról vezetem a gebét, így nem kell a kötéllel, szárral bajlódni, csak leugrom a két ló közé és megyek.

#24 Horseman

Horseman

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 68 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 16. - 13:59

Foltoscsikó, a leírásodban nem szerepelt a jutalom falat, viszont aszoktatásnak ez a következetes formája bármilyen feladat megtanítására alkalmas lehet következetesség, és türelem, ezért nem feltétlenül kell (lehet) jutalom falatot alkalmazni sztem.... Nem biztos, hogy jó dolog, ha ugye a ló azonosít téged a kajával, mert ha elharapódzik a helyzet, akkor sok felesleges rossz szokást vesz fel....pl, az sem fura, hogy egy 16 éves ló aki óramű pontossággal működik, nyergelés után bakol egyet-kettőt...rossz szokás...semmi több, de nem jó..a jutalomfalatból származó túlzott intimszféra sértés (a ló részéről), illetve csipkedés, követelődzés sem jó... na csak ennyit akartam mondani :) Jó a jutifalat, de sztem kihagyható... :)

Edited by Horseman, 2008 december 16. - 14:00.


#25 Betyárlány

Betyárlány

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 9 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 16. - 14:26

Sziasztok!Én is estem már nem egyszer, de arra még nem is gondoltam, hogy melyik oldalra...De a legnagyobb eséseim bal oldalon voltak... :dev: Van egy kérdésem idomítással kapcsolatban: A nyáron lovagoltam egy telivér kancát, akit eleinte csak futószáraztam.De a futószáron, csak bal oldalon volt hajlandó menni, ha áttettem jobbkézre, csak ágaskodni tudott és nem tudtam rávenni, hogy jobbkézre is menjen, akár lépésben.Ugyanígy kipróbáltam, hogyan reagál, ha a jobb oldalán sétálok és úgy vezetem, a reakció szintén ágaskodás volt! Egyébként régebben galoppló volt, most tíz éves tenyészkanca a drágám.Nyeregben nem volt vele semmi baj, mind a két kézre szépen dolgozott. Erre tudtok írni valamit?

#26 milagn422

milagn422

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 410 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 16. - 15:48

Én is rontom a statisztikát, én is jobb oldalra esek ha esek.. És sztem ha jobb kezes vagy ez is a logikus, mert a külsö oldalad ér le a földre hamarabb, tehát a jobb, tehát ha jobb kezes vagy a jobb kezeddel tudsz háritani, mert az ér le hamarabb. És pillanatokkal késöbb meg csatlakozik mellé a bal kéz is. Legalábbis én igy figyeltem meg. Akár hasalós esés, akár bukfencees esés volt. De mondjuk az nálam is igaz, hogy ha esni kell akkor inkább esek. Én nem tartozom a csüngjünk a lovon kategóriába és mentsünk amit lehet. Inkább mindent eldobok, viszont többnyire tudom hogy hova és hogyan fogok esni. (kivétel a régi lovamnál, rola terepen egyszer estem, nem engedtem el, de megállt gyors, ö ott hagyott volna ha elengedem, hiába simiztem hogy nincs baj, vki még régen biztos bántotta érte)

#27 Foltoscsikó

Foltoscsikó

    Alvó forradalmár

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 16. - 22:27

Foltoscsikó, a leírásodban nem szerepelt a jutalom falat, viszont aszoktatásnak ez a következetes formája bármilyen feladat megtanítására alkalmas lehet következetesség, és türelem, ezért nem feltétlenül kell (lehet) jutalom falatot alkalmazni sztem....

Nem biztos, hogy jó dolog, ha ugye a ló azonosít téged a kajával, mert ha elharapódzik a helyzet, akkor sok felesleges rossz szokást vesz fel....pl, az sem fura, hogy egy 16 éves ló aki óramû pontossággal mûködik, nyergelés után bakol egyet-kettõt...rossz szokás...semmi több, de nem jó..a jutalomfalatból származó túlzott intimszféra sértés (a ló részérõl), illetve csipkedés, követelõdzés sem jó...
na csak ennyit akartam mondani :)

Jó a jutifalat, de sztem kihagyható... :)


igen, ehhez nem is kell, hiszen a lónak nem kell semmit csinálnia, csak annyit, hogy passzív marad.
Az ilyenekhez én sosem használok jutalomfalatot.

#28 Szmötyi

Szmötyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.421 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 18. - 16:59

chyki!
Nagyon jó hogy leírtad ezeket a dolgokat, már régóta érdekelt például, hogy hogy fektetted le Attayrt. :) Antharest egyszer fektették le, de azt nem én csináltam, viszont az nem tetszett, mert a ló nem nagyon akarta és szerintem rossz élményt is hagyott benne, bár emiatt nem engem utál szerencsére. Most a letérdelést gyakoroljuk, jutalomfalattal (ami leginkább alma, de szokott mézes szív alakú lókekszet is kapni), ez egész jól megy neki, de még mindig úgy látom, hogy nem igazán tartozik a kedvenc feladatai közé. Én eredetileg nem akartam megtanítani neki a láb levegõben tartását és a spanyol lépést, de nagyon tetszik ahogy leírtad a dolgokat, lehet, hogy így fogom énis csinálni. :)
A nagyon alap dolgok mint például a fólia, már mennek, a Monty Roberts bemutató óta, a lószállítóra is sikerült már felpakolni. Legújabb szokása az, hogy felmegy félig, aztán addig emelgeti a fejét, amíg be nem veri a fent felcsavart fóliába, megijed és visszamegy, vagy ha be is sikerül vinni, egybõl kimászik, és ez ellen nem nagyon tudok mit kezdeni, most, hogy már a lószállító sincs a helyén, még gyakorolni se tudunk. :(
Az egyetlen amit nem akarok megtanítani neki, az az ágaskodás, másfél év alatt 2x láttam ágaskodni, az elején nyereg, tegnap meg egy kutya miatt, de ezek elég aprók voltak az Attiéhoz képest. :)
Errõl jut eszembe, van egy barátnõm, akinek a lova 16 éves létére nagyon szeret játszani, kergetõzni, ágaskodni, ez utóbbit tanították is neki, és kábé 2 héttel ezelõtt futószárazásnál befordult és ágaskodott, azóta folyamatosan ágaskodik, már mindent megpróbáltunk vele, ha lovas van rajta, úgy megy mint a kisangyal, egyébként egy nagyon érzékeny kis kanca. Próbáltuk azt is, hogy futószárazás közben a lovas leugrott róla, és azonnal ágaskodott és elég agresszív is, ha például az ostorral megdorgáljuk érte harap. Egyetlen egy esteben hagyja abba az ágaskodát, ami elég félelmetes, de hátat kell neki fordítani és ottmaradni egy helyben, és abban a pillanatban befejezi. Nem tudom mi válthatta ki ezt belõle, már régóta tud ágaskodni és eddig nem volt semmi probléma, mikor nekem mesélték el a történetet nem is hittem volna, hogy annyira durva a helyzet, de mikor kimentem megnézni, a saját szememmel láttam a tényleg nem túl rózsás helyzetet, és akkor nagyon sok mindent megpróbáltunk és semmi sem vált be csak ha valaki vezetgeti körön, miközben a gazdája futószárazza, de még olyankor is eszébe jut, hogy ágaskodni kéne. Ez pedig hosszútávon nem túl jó megoldás. :rolleyes: Náluk nincs körkarám, úgyhogy futószár nélkül nem tudtuk megfigyelni a reakcióit, de nem hiszem, hogy ez ennek a lónak az esetében sokat változtatott volna. Lehetséges, hogy valamit félreértett, nemtudom, nem voltam ott sajnos, mikor elõször csinálta, de a gazdája sem nagyon szerette ha ágaskodott, ezért annyira nem is erõltették. Erre mit tudtok mondani? :S
(egyébként ez az eset is csak megerõsítette bennem, hogy az ágaskodást ne tanítsam meg, ettõl függetlenül van sok olyan ló, amelyik készségesen megcsinálja, csak jelre, úgy hogy nem mindig az jár a fejében, hogy ágaskodás, és nem lesz ideges a feladat végrehajtása közben, Anti pl. az lenne ;))


Azt hiszem rontom a statisztikát, amire így hirtelen vissza tudok emlékezni, az mind jobbos volt, illetve egyszer hátra :)

Bocsi, off. Nekem az elsõ kettõ volt balos, mert jobbra fordult a ló, a többi jobbos volt és volt egy hasra is, mikor fordítva ültem fel a lóra és úgy próbáltam ügetni, egyébként nagyon furcsa volt, láttam magam visszafelé esni, amúgy fejlesztõ gyakorlatnak sem rossz, olyan mintha elölrõl meg kéne tanulnod lovagolni! :kir:

#29 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 18. - 18:08

Az ágaskodás veszélyes is lehet, azt tényleg nem célszerû megtanítani. A szembefordulás ellenszegülés, ha hagyod és engedsz újra és újra meg fogja csinálni. Az ágaskodás lehet egyébként játék is,de valószínûbb hogy vagy így tanították neki és amióta rájött hogy akkor nem hajtjátok tovább, megúszhatja a munkát, agresszíven lép fel, mert látja hogy feletettek áll. Határozottan kell hozzáállni, és rávezetni neki mégiscsak az a kényelmesebb ha dolgozik.....

#30 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 18. - 19:40

és volt egy hasra is, mikor fordítva ültem fel a lóra és úgy próbáltam ügetni


:D :D :D :D :D

#31 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 18. - 20:59

Errõl jutott eszembe egykori esésem (szõrérõl) amikor is láttam hogy jön a villanyoszlop (elsõ belovaglás 1. fejezet avagy menekülés a ló hátáról) és jön és jön és nem fog elférni a térdem. Hát aztán valahogy még mindig csak jött a villanyoszlop és én a fenekemen csúszva kinyújtott lábbal megálltam elõtte. Hogy mikor, milyen módon sikerült így a ló hátáról így lekerülnöm, azt 8 év távlatából sem tudom megmondani.

#32 Szmötyi

Szmötyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.421 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 19. - 14:56

Az ágaskodás veszélyes is lehet, azt tényleg nem célszerû megtanítani.
A szembefordulás ellenszegülés, ha hagyod és engedsz újra és újra meg fogja csinálni.
Az ágaskodás lehet egyébként játék is,de valószínûbb hogy vagy így tanították neki és amióta rájött hogy akkor nem hajtjátok tovább, megúszhatja a munkát, agresszíven lép fel, mert látja hogy feletettek áll. Határozottan kell hozzáállni, és rávezetni neki mégiscsak az a kényelmesebb ha dolgozik.....

Tudom, hogy ha hagyjuk neki, újra megcsinálja, de eddig semmi eszes dolgot nem tudtunk tenni ellene, ha rácsaptunk, hajtottuk tovább, akkor harapott és mégjobban ágaskodott és még mászkált is közben. Tudom, hogy nehéz így látatlanba segítséget adni, sõt nem is nagyon lehet, de ha valakinek mégis lenne valami ötlete, ami megoldaná vagy "gyógyítaná" a problémát az nem lenne rossz. :) Nagyon lehetetlen helyzetnek tûnik, a duplafutószáras módszertõl kezdve a futószárashevederes módszerig nagyon sok mindent próbáltak már, de a ló ezek után emellett még rúg is, sima futószárral meg ha 20x küldjük ki körre, ostorral, akármivel, nem marad ott 2 lépésnél tovább, az elején azért is jutalmaztuk ha kettõ helyett hármat lépett és egybõl behívtuk, még mielõtt ágaskodna, de ennek még mindig nincs eredménye. :rolleyes: A hétvégén ha kijutok hozzájuk megnézem még egyszer, mert sokszor még én sem hiszem el, hogy ilyen, csak ha ott áll elõttem és hadonászik a lábaival a levegõben. De most majd akkor elég idõt szánunk erre a "kettõ helyett hármat" dologra, hátha sikerülne megértetni vele, hogy az ágaskodás rossz. :rolleyes: Végülis jobb megoldást nem nagyon tudok elképzelni, sõt nem tudok egyáltalán elképzelni semmilyen más megoldást sem. :)

#33 Foltoscsikó

Foltoscsikó

    Alvó forradalmár

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 19. - 17:38

Esetleg meg lehet próbálni lekötni a fejét. Nem a legfinomabb módszer, az is lehet, hogy el fog esni, ha nem tud így egyensúlyozni, azonban lehet, hogy ez kellõképpen rossz élmény lesz neki. Annyit lehet javítani a helyzet durvaságán, hogy mély homokon próbálkozol. Ismerek egy nagy dalmata-pöttyös fenevadat, Bétának hívják, tulajdonosa szintén nem tudja futószárazni. Ha lovas nélkül kerül rá a futószár, azonnal befordul, odabattyog az emberhez és a hasának támasztja a homlokát. Egyszerûen nem lehet mit kezdeni vele. (egyébként terápiás ló, jóformán több dilije nincs)

Edited by Foltoscsikó, 2008 december 19. - 17:47.


#34 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 19. - 20:30

Én csak annyit mondanék, hogy hosszú, türelmes munkával, nem ráhagyni a dolgokat. Én amit megpróbálnék egy ilyen helyzetben pl. hátraléptetni a lovat ha felágaskodott (a hátraléptetés büntetés is lehet, pl. kötél rázásával, ha finomra nem megy, kicst erõteljesebben míg hátra nem lép, de ez pl. futószárral nem túl könnyû...). És határozottan továbbhajtani, mindezt hosszú szár mellett. Ha újra, újra, 25x és 125x is. De ez is csak következetesen vezet eredményre.

#35 Szmötyi

Szmötyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.421 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 19. - 21:00

Esetleg meg lehet próbálni lekötni a fejét.

Próbáltuk. :kir: Köszi amúgy a tippet, de sajnos ez sem vált be...:rolleyes:
Volt egy idõben, hogy Anthares sem ment futószáron, mert mindig szépen befordult, akkor került elõ a Parellis ostor de csak pár hónapig használtam, ritkábban és az segített. Nemrégiben egyébként egy túra alkalmával szintén felmerült ez a már lassan 1 éve leküzdött probléma egy pályán több mint 40 km megtétele után, de azt arra kentem, hogy idegen hely, fáradt volt és ráadásul sötét is, ez utóbbi inkább nekem volt baj, mert nem nagyon láttam tisztán a reakcióit, de máshol ilyen problémánk nem volt, sõt ezután a körkarámba vittem, és ott már nem csinálta, biztos biztonságosabbnak érezte azt ott (hozzáteszem elõször hagyta el a lakhelyét hosszabb idõre). De tõle szerencsére nem megszokott semmiféle támadás, ágaskodás, mostanában már a hasa alatt szoktam mászkálni, pedig nem egy nyugis fajta, és elég bizalmatlan is. :)

chyki! A hátraléptetés mint büntetés nem egy rossz ötlet, még nem próbáltuk (legalábbis én nem), mert valószínû agresszívan lépne fel ez ellen is, de majd ha arra járok, ide is írok a fejleményekrõl! :)

#36 Foltoscsikó

Foltoscsikó

    Alvó forradalmár

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 19. - 23:35

Én nem tartom túl jó ötletnek a hátraléptetést egy ágaskodós lónál....... Az szinte biztos, hogy amennyiben elkezdenéd kérni az ágaskodást a lótól, mint feladatot (és túlzásba vinnéd) akkor egy idõ után biztosan befejelne tõle és nem akarná csinálni....de ez nem garancia arra, hogy más jellegû feladatoknál nem használná-e újra, mint ellenszegülést. Ha ésszel akarod legyûrni ezt a problémát erõ helyett, soha többé ne adj neki lehetõséget az ágaskodásra, és építs egy körkarámot. Futószárat ne is lásson innentõl kezdve.

#37 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 20. - 8:00

A hátraléptetést én akkor használtam amikor nem tudtam a lovat kiskörre venni és ágaskodni óhajtott, pl. egy pocsolyánál erdõben, egy idõ után inkább átment (és némi idõ elteltével leszokott teljesen az ágaskodásról). Semmit nem kell túlzásba vinni lónál szvsz, de ráhagyni sem lehet. A körkarám nagyon jó megoldás, de ha nincs? És azért a körkarám nem is az a dolog amit csak úgy összedobok (bár én használtam villanypásztorból készült körkarámot is, de csak olyan lónál amelyik ismerte, mind a villanypásztort, mind a körkamrámot és eszében nem volt onnan pl. kitörni)

#38 Betyárlány

Betyárlány

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 9 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 20. - 14:01

[quote name='Foltoscsikó' date='2008.12.19, 23:35' post='660669']
Én nem tartom túl jó ötletnek a hátraléptetést egy ágaskodós lónál.......

Erre jó példa az, amikor még az õsidõkben az edzõm lovagolt egy problémás lovat, büntetésként a hátraléptetést csináltatta meg a pacival, aki fogta magát és hanyatt vágta magát hátrafelé!És ezt én is láttam és nem volt valami kellemes élményény!! :confused:
Az én telivéres estemre tud valaki mondani tippet?Amikor jobb kézen ágaskodott és egy lépést se volt hajlandó megtenni jobbra,csak balra?

#39 Szmötyi

Szmötyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.421 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 21. - 8:57

A náluK lévõ körülmények miatt jelen pillanatban nem tudnak/fognak körkarámot létrehozni, pedig az talán megoldaná a problémát, Anti esetében legalábbis megoldotta, bent nem kellett ostor sem, mert ott nem fordult be. Betyárlány! Elõször arra gondoltam, hogy lehet, hogy valami külsõ probléma zavarta, de aztán olvastam, hogy nyereg alatt szépen ment mind a két oldalra, így nincs ötletem, hogy miért csinálja... :rolleyes: Most, hogy tenyészkanca lett gondolom már nem lovagolod, az se biztos, hogy futószárazzák, de vezetgetni csak szokták. Még most is fennáll esetében ez a probléma? chyki! Tegnap próbálgattam Antharessel a kapálást, de hirtelen nem ugrott be hol is kell kocogtatni a lábát, de addig kocogtattam elõl hátul mindenütt, hogy a hátsó kocogtatásnál elkezdett kapálni, bal oldalra könnyebben. De a leírásodból nem derült ki, hogy a láb feladásánál (hátra mintha ki akarnánk kaparni) ahhoz hol kell kocogtatni? Számomra az a logikus, hogy ahhoz akkor elõl, mivel a kapáláshoz ugye hátul kellett és 1 jel nem jelenthet 2 feladatot is. :D Szóval megerõsítést kérek, hogy a láb feladásához ott kell-e kocogtatni. :kir: Jah és olyankor mit mondassz? Én eddig néha a feladásra mondtam, hogy lábad, de tegnap sokszor elmondtam a kapálásra, így szerintem maradok akkor annál, hogy a "lábad" parancs a kapálást fogja jelenti. Õszintén szólva nem tudom, hogy minek tanítom neki ezt, a spanyollépést biztos nem fogom kérni tõle, egy westernlónak szerintem ezt nem kell tudnia. :) Tegnap mi a jo-jó játékot játszottuk, meg tanítgattam neki, hogy körkarámon kívül is lépjen/ügessen körülöttem kis körön, és jöjjön bentebb ha egy kicsit bentebb fordulok testtel, ez jobb oldalra körkarámban profin megy már, a bal oldalra is megcsinálja, csak ott bambább. :D Ezzel késõb az lesz a célom, hogy futószár nélkül is tudjam "futószárazni" körkarámon kívül is. :)

Edited by Szmötyi, 2008 december 21. - 9:00.


#40 Betyárlány

Betyárlány

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 9 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 21. - 15:50

[quote name='Szmötyi' date='2008.12.21, 08:57' post='660933']
A náluK lévõ körülmények miatt jelen pillanatban nem tudnak/fognak körkarámot létrehozni, pedig az talán megoldaná a problémát, Anti esetében legalábbis megoldotta, bent nem kellett ostor sem, mert ott nem fordult be.
Betyárlány!
Elõször arra gondoltam, hogy lehet, hogy valami külsõ probléma zavarta, de aztán olvastam, hogy nyereg alatt szépen ment mind a két oldalra, így nincs ötletem, hogy miért csinálja... :rolleyes:
Most, hogy tenyészkanca lett gondolom már nem lovagolod, az se biztos, hogy futószárazzák, de vezetgetni csak szokták. Még most is fennáll esetében ez a probléma?

Szmötyi!
Külsõ probléma nem nagyon volt, mivel tök sík terepen futószáraztam ahol senki nem zavart minket - a nagy magyar alföldön. :rolleyes:
Csak azért írtam meg ezt az esetett, mert kíváncsi voltam rá, h kinek milyen jó tanácsa lenne.Ha lovat futószárazok, akkor általában mindkét oldalra meg szoktam futószárazni. Ezért zavart engem az, hogy csak balra ment a dolog, jobbra egyáltalán nem...Mondjuk galopplóról van szó és azok általában bal kézre futják a versenyeket.Ha ebbõl indulunk ki nem is olyan meglepõ, hogy csak egy irányba volt hajlandó menni...Egyébként egész nap kint van legelõn, ha nem megyek ki és mostanában nem nagyon van rá idõm a tanulás miatt!de ami késik nem múlik :kir: