Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Íjászat


  • Please log in to reply
308 válasz a témához

#121 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2007 február 22. - 12:01

Tényleg! Valakinek nincs jó, bejáratott módszere a mozgó célra való gyakorlásra?

Klasszikus mozgó vadhoz kell egy ruhaszárító- vagy vitorláshajóról mentett vitorlafeszítõkötél, két kicsit eltérõ magasságba rögzített kampó vagy hasonló paraméterekkel rendelkezõ faág, meg két csiga, amire felerõsíted a vesszõfogót. Meg még egy ember :D aki elengedi a célpontot.Körmenden voltam egy éve versenyen, ott nagyon jópofa mozgó célokat csináltak, amihez nem is kell plusz ember.Volt egy körhinta-szerûség, három karja volt, mindegyiken egy-egy kitömött gabonás zsák. Ha eltaláltad valamelyiket, elindult a körhinta. Cifrázták annyival, hogy a zsákokra volt még felfestve minta is, azon belül kellett találni. Egyszerûbben kivitelezhetõ, olcsóbb verzió egy ágról lógó szimpla zsák, az is szépen be tud lendülni...Egy másik cél egy fára felakasztott doboz volt, ami a szélben himbálózott, azt madárlövõ, gumihegyû veszõvel lõttük.

#122 Jucuus

Jucuus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.131 hozzászólás

Közzétéve 2007 február 22. - 23:00

Azt én nagyon jól tudom, hogy nem egy mindennapos látvány az íj, de amikor floor ball ütõnek nézik a két végén hajlított, tokban lévõ íjat, kicsit fáj. Nem kell költségekbe verned magad, ha mozgóvélra akarsz lõni, csak találj egy balekot, aki rohangál elõtted egy almával a fején, és még fel sem akar jelenteni. :gm: Bocsánat, ez nagyon morbid volt! Az a körhintás, meg dobozos cucc biztos nagyon jó lehetett. :) A polifóm karikáknál tényleg az a baj - Artinnal egyetértvén -, hogy két ember kell, meg az a bizonyos hely, és technika. Na, meg persze a polifóm maga...

#123 Guest_mgbg_*

Guest_mgbg_*
  • Guests

Közzétéve 2007 február 23. - 13:37

Sziasztok!Jó hogy van ilyen topic is :)Rögtön egy kérdés: Ti milyen vesszõvel lõttök a dobócélra? Nekem igen gyorsan sikerült elttörnöm pár jóminõségû fa vesszõt, pl. a polifoam korong ferdén esett le és a súly eltörte, vagy volt, hogy földközelben találtam el...Sajnos a lovaglást és az íjászatot még egyben nem volt alkalamm kipróbálni, és egyesülethez sem tartozom. Kitaláltunk egy-két gyakorlatot saját szórakozásunkra pl mozgó cél vagy épp ló hiányában ez is jó valamire, hátha nem ismeritek: 1. Fel kell ugrani a levegõbe és még leérkezés elõtt lõni.2. Ugyanez csukott szemmel, csak felugrás után a levegõben nyithatod ki,3. Ugyanez csak épp 3 cél van egymás mellett és egy segítõ felugrás közben (után) kiáltja, hogy jobb, bal vagy közép...Nem mondom, hogy nagyon jó volt a találati arány, de meglepõ módon olyan rossz sem... Az ötéves lányom pedig lelkesen kiabálta, hogy melyik célra lõjünk :)

#124 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2007 február 23. - 16:06

Nálunk alap, hogy favesszõvel korongra nem lövünk (nem vagyunk milliomosok... :D). Én egyébként is aluvesszõket használok, de a karbon is teljesen jó erre a célra.Jucus, "karika" megnevezés kicsit túlzás, de nem is olyan rossz ötlet. Egyszer lehet, hogy kipróbálom, bár jobb az, ha valami megfogja a vesszõt. :)A mozgó cél legegyszerûbb módja valóban az, ha egy madzagra felköt az ember egy vesszõfogót (most itt a mûanyag palackoktól a korongokon át bármilyen könnyebb dologra gondolok) - az elsõ találat után belendül, aztán lehet gyakorolni.Ezen kívül az is jó, ha van az embernek elég tere, és a rögzített vesszõfogó "körbejárható". Szoktunk úgy lõni, hogy egy egyenes mentén elsétálunk mellette, és aközben adunk le lövést elõre, oldalra és hátra (olyan, mintha lovasíjásznánk, csak gyalog :)). Futva is lehet lõni - ez utóbbinál az az legélvezetesebb, ha van egy partner is, akivel szinkronban, szimmetrikusan lehet a vesszõfogóval szemben forogni - aki látta már esetleg a bemutatónkat (Turul Népe Nap Fiai Lovasíjász Kör), annak a gyalogos részében van a malomforgó fedõnevû akció, amit csapatban a legjobb csinálni. És persze jól is néz ki, úgyhogy a külsõ szemlélõk sem unják halálra magukat, míg ti gyakoroltok. :)Mgbg ugrálós módszerérõl pedig egy újabb gyakorlatunk jutott eszembe: guggolásos lövés. Ez kb ugyanaz, mint mgbg-é, csak lefelé kell mozogni, nem fölfelé. :D Egyébként a lovasíjászatra való felkészülést, illetve az ütemérzék fejlesztését is kiválóan segíti, ugyanis az a lényege, hogy amikor lefelé mész, akkor töltöd be a vesszõt (az alsó holtponton kattan a nock), fölfelé feszítesz és a legmagasabb ponton oldasz. Ez arra jó, hogy lovon is jó idõben oldj - erre a vágtamozgás felsõ holtpontja a legalkalmasabb.Legközelebb kipróbálom a felugrást is, bár szerintem elsõ körben meg fog vele gyûlni a bajom. :DAz én íjamat is nézték már eddig golfütõnek vagy szerszámnak, a legutóbb pedig az ismerõseim elkezdték találgatni, hogy ez most hogy is íj?... Mert hogy nem arra hajlik, amerre kéne, meg olyan fura és lapos. Mondtam nekik, hogy ezt még fel kell ajzani, és majd úgy lehet vele lõni, amire felkiáltottak: "Jaaaaaa, hogy ez a zsinórtól lesz olyan görbe?" :kir: :kocc:

#125 Jucuus

Jucuus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.131 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 5. - 20:57

Képzeljétek, mekkora peches egy ember vagyok. Pénteken elvittem magammal az íjam, meg a komoly 3 db vesszõm Berkenyére, Barátnõmhöz, mert úgy volt, hogy tudunk egy helyi sráccal lõni. :) Nos péntek - szombat egész nap zuhogott az esõ, vasárnap délelött mi, délután a srác nem ért rá, aztán jöttem haza... Szóval megutaztattam az íjat, emg a vesszõket... :hupp: De tanultam a dologból! Tudok íjat vonatoztatni! :D :dev:

#126 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 6. - 8:11

:kir: Nem is olyan gáz dolog, nem igaz? Kiváltképp, ha nincs veled még ezer másik cucc. :DSikeresen túlvagyok életem elsõ versenyén. Ahhoz képest, hogy szinte semmit nem gyakorlok és a hidegtõl és az esõtõl használhatatlanná merevedett a kezem és a kedvem is elment, egész tûrhetõen sikerült. Nem vagyok megelégedve a teljesítménnyel, de valahol el kell kezdeni. :)A folytatás érdekében pedig egy kis kedvcsináló Nektek is:„Országos szittyatalálkozó”Adatik tudtára mindenkinek, akit illet: Õseink tiszteletére és a magunk erejének megmérettetésére, 2007. kikelet havának 17. napján -a tavaszi Napünnep tiszteletére- Tradícionális íjász versenyt rendez az Ecseri szittya Íjászok baráti köre.A verseny 10 órakor kezdõdik, nevezni 8 órától fél 10-ig lehet.Célunk: nemes versengésben, baráti szellemben tisztelegni apáink tudása elõtt.A verseny során, 30 célt fogunk leküzdeni az atyáink nomád íjaival, hagyományos favesszõvel, melybõl legalább négy szükségeltetik, de ajánlatos többet hozni.A versengés helyszíne Ecser Attila park, (Gagarin u.vége) a helyszínen kitáblázva.Lehetõséget kívánunk adni a csapatok közötti versengésre is külön díjazásért.A legjobb teljesítményt nyújtó csapat (5 harcos) értékes csapattrófeát vihet haza.Bár e nemes találkozóhoz illõ ruha hiánya nem kizáró ok, mégis szeretnénk, ha büszkén viselné mindenki, akinek van eleinkrõl mintázott ruhája, ezzel emelvén az összejövetel fényét, rangját.Díjazás: legjobbak a verseny szelleméhez illõ ajándékkal és teljesítményüket méltató oklevéllel térhetnek vissza szállásaikra. A legfiatalabbak, eredménytõl függetlenül a tanúsító oklevél és az emlékezés csokoládéjának büszke tulajdonosaivá válnak.Kategóriák, nevezési díjak:Apróságoknak 0-9 évesig nevezési díj ingyenesGyerek fiú – leány 10 - 14 évesig nevezési díj 800 Hun Ft.Ifjúsági fiú – leány 15 - 17 évesig 2600,-Ft.Harcos – fehérnép 18 - 50évesig 2600,-Ft.Tiszteletre méltó hölgyek és urak 50 év felett 2600,-FtA nevezési díj tartalmazza az ebéd költségét is. Az apróságok ellenszolgáltatás nélkül indulhatnak és étkezhetnek 9 éves korig.A benevezett harcosok és gyermekeik a versenyen csak a saját illetve a szülök felelõségére vehetnek részt. (ebéd 800,-Ft a helyszínen vásárolható)Kérlek benneteket, nevezéseteket telefonon, vagy az ecseriszittya@freemail.hu címre jelezzétek!A verseny helyszíne, Ecser térképe a honlapunkon megtekinthetõ. www.ecseriszittya.fw.huTovábbi információ: Ónodi Béla 30/ 516-3162

#127 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 6. - 16:00

Wow! Részemrõl elküldtem iwiw-en íjász barátaimnak és remélem ott is tudok lenni. Jó lenne korán elkezdeni a szezont, különben megint nem megyek el egy versenyre se...Kicsit ugyan ez a nevezési díj mellbevágó, de ha jó lesz, akkor akár még meg is érheti. :D

#128 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 6. - 22:05

Aha, én is kicsit húzom a számat miatta - és nem a mosoly miatt -, de ha fele annyira jó lesz is, mint a pátyi (ezen voltunk most szombaton), akkor már megéri. Minden hasonló rendezvényen látni érdekes megoldásokat, új feladatokat, lehet ötletet lesni ruházat, felszerelés, technikák kapcsán - arról nem is beszélve, hogy ha nincs a verseny, akkor (amilyen gyakran használom az íjam), talán hónapokig fel sem tûnik, hogy a göböm már a használhatatlanságig le volt csúszva...Remélem, találkozunk Ecseren. :)

#129 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 7. - 10:10

A Pátyi versenyre hívtak engem is ismerõsök, de végûl túlságosan visszariasztott, hogy fedett pályásnak mondták. Aztat meg nemigazán szeretem.Tényleg az volt? Vagy csak az informácoó volt rossz?Mesélj légyszi arról a versenyrõl, ha majd egyszer van idõd írni! :) Én most már, hogy nincs hideg be szoktam tenni az íjam, ha megyek ki lovagolni, hátha ráveszem magam a lövésre (és nem is szokott sok idõt elvenni önmagam gyõzködése :D ).Ezen ecseri verseny elõtt csak arra kell még rávennem magam, hogy kissé megújítsam a felszerelésem, mert a vesszõálományom jelenleg borzalmas állapotban van...Én ezeken a versenyeken fõleg azt szoktam másokon megfigyelni, hogyan állnak oda egy lövéshez, és hogyan telik a lövés elõtti 10 mp-ük. Tehát hogyan tudnak rendesen rákoncentrálni egy-egy lövésre, mert nekem ez egy nagy hiányosságom még. Pontosabban próbálkozásaim vannak, de még nem találtam meg az igazi "rituálét" amivel ki tudom kapcsolni a környezetet és tényleg csak a légáramlatokra és a célra tudok koncentrálni.Tényleg! T, kik olvassátok eme topikot. Ti hogy éritek el ezt?

#130 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 7. - 21:44

Nem, nem fedett pályás volt. Éppen ezért szépen el is áztunk... :)Maga a verseny a "Megmérettetés a vándorzászlóért" sorozatba illik, ezért elvileg csapatverseny volt. DE az elsõ rész egyéni volt, így az is részt vehetett, aki nem csapattal érkezett, valamint lehetõség volt (lett volna, mert ha jól tudom, akkor nem történt ilyen) helyben csapatok alakulására.Az elsõ részben (ez volt az egyéni verseny) 15 célra kellett 3 vesszõt lõni, kivéve a Nagymagyarországos célt, mert ott 4 elcsatolt területre kellett 1-1 vesszõt küldeni (Erdély, Délvidék, Õrség, Felvidék + Kárpátalja). A többi célnál vagy tetszõleges volt a célzás, vagy mindhárom vesszõt külön részre kellett lõni (pl. egy A betût formázó vesszõfogónak a teteje 10, a közepe 5, a két "szára" pedig 8 pontot ért és mindegyik részbe egy vesszõt kellett lõni). Elég nagy számban voltak az állatos célok (volt teljes állatalakos, illetve téglalap alakú vesszõfogóra rajzolt is), amelyeken 2 db koncentrikus kör volt valahol szívtájékon :). Ezeknél az állat teste ért 5 pontot, a két kör pedig 8-at, ill 10-et. Egy farkasnál kellett tõkérõl lõni, valamint volt egy lengõcél is, aminél a "hurka" érintése ért 5, a két vége (kék) 8 és a közepén lévõ piros sáv találata 10 pontot.Nagyon ötletes volt, a hangulat is jó volt, sok érdekes öltözetet láttam, a csapatunk is nagyon jó volt - ha az idõ is kegyes lett volna, akkor minden tökéletesen sikerül. :)Én megmondom õszintén, nem szoktam nagyon koncentrálni. Annyi van, hogy az oldás elõtti pillanatban érzem, hogy meglesz-e a cél vagy sem. Ha nem, akkor nagyon változó a szórás és olyan, mintha nem is igazán tudnám befolyásolni. A versenyen egyszer volt olyan, hogy mindhárom meghatározott célt (szintén mindenhová 1-1 vesszõt kellett lõni) eltaláltam, de itt biztos is voltam abban, hogy ez így lesz.Másoktól láttam hosszas elõkészületeket, nagyon komoly koncentrációt, de megmondom õszintén, nekem ez inkább nevetséges bohóckodásnak (színészkedés, hivalkodás, stb.) tûnt, mint igazán komolyan veendõ rákészülésnek. Nem függ semmilyen rituálétól az, hogy odabenn mi történik, sõt, nálam például úgy mûködik, hogy ha arra koncentrálok, hogy most koncentrálok, akkor teljesen szétesem. :D Én érezni próbálom a célt, és olyankor magától megszûnik minden odakint (már ha épp mûködnek a kezeim és nem szakad az esõ - mert ezek például igencsak ki tudtak zökkenteni). Ugyancsak jó kis mentális tréning volt, amikor a nagypapám kertjében a szomszéd kutyája folyton acsargott rám... Lehet, hogy egy jól irányzott vesszõvel könnyebben likvidálhattam volna, mint zavaró tényezõt, de így nagyobb volt a kihívás. :DJa, kifelejtettem a verseny további részét (mi ezen már nem maradtunk ott). Elõször is távolodó lövészet volt (ha talál a vesszõd, messzebbrõl is megpróbálhatod - aki a legtávolabb jutott, kapott egy üveg bort - és mindezt több körben egymás után). A csapatversenyben pedig a csapatok 5 legjobb egyéni eredményt elért tagja versenyzett, ha jól emlékszem, távlövésben.

#131 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2007 március 8. - 9:38

Én ezeken a versenyeken fõleg azt szoktam másokon megfigyelni, hogyan állnak oda egy lövéshez, és hogyan telik a lövés elõtti 10 mp-ük. Tehát hogyan tudnak rendesen rákoncentrálni egy-egy lövésre, mert nekem ez egy nagy hiányosságom még. Pontosabban próbálkozásaim vannak, de még nem találtam meg az igazi "rituálét" amivel ki tudom kapcsolni a környezetet és tényleg csak a légáramlatokra és a célra tudok koncentrálni.

Smofthoz hasonlóan én sem tudok "nagyon tudományosan" koncentrálni :D , mert vagy megvan a belsõ összahng, harmónia, béke, vagy nincs. Amikor ellövöm a vesszõt, én is érzem, hogy jó lesz-e. Sõt, van amikor már kihúzáskor érzem, hogy nem jó valami, olyankor visszaengedem, és újra.Ja, én úgy szoktam lõni, hogy a lábaim párhuzamosak egymással, majdnem teljesen merõlegesen a célra, nekem így kényelmes, ha nem is szabályos. Mielõtt nekilátok, "jól megnézem magamnak" a célt :) , betöltök, majd veszek egy nagy levegõt, megfeszítem az íjat, és a lövés pillanatára visszatartom a levegõt. Nem célzok sokáig, általában 1-2 másodpercig, akkor is csak inkább úgy, hogy nézem a cél közepét és bízom benne hogy odamegy a vesszõ, ahova kell neki. :kir: :D Nyilvánvalóan, távolságtól függõen tartok alá-fölé.Az a pátyi verseny izgi lehetett! :) Ja! Szentgálon nagyon jó hangulatú verseny szokott lenni, valamikor május közepe körül (fitás, 3 lövéses, két körös), meg Sopronban lesz április 7.-én a Lõvér kupa, ami tavaly fenomenális volt (3D, 1+1 lövéses, két körös) ! Van kedvetek velem jönni?

#132 rochelle

rochelle

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 413 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 8. - 10:47

Sziasztok! Én még csak most kezdtem az íjászatot, de nagyon tetszik. Régóta terveztem, hogy kéne, és nemrég kiderült, hogy van a városban íjászcsapat! Egyelõre még csak tanulgatom a technikát, fontosabb, hogy jól tartom-e a kezem, mint hogy eltaláljam a célt...

#133 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2007 március 8. - 11:02

Sziasztok! Én még csak most kezdtem az íjászatot, de nagyon tetszik. Régóta terveztem, hogy kéne, és nemrég kiderült, hogy van a városban íjászcsapat! Egyelõre még csak tanulgatom a technikát, fontosabb, hogy jól tartom-e a kezem, mint hogy eltaláljam a célt...

Szia rochelle, látom, gyõri vagy! Nem tudhatom, melyik íjászcsapatról beszélsz, tudtommal több is van. Viszont ha jót akarsz magadnak :D, mindenképpen keresd meg a Bercsényi DSE-t, Vági Mikit vagy Szabó Lacit! Engem õk tanítottak, ha fogékony vagy, szorgalmas és az íjászattal szemben alázatos, akkor sokat tanulhatsz tõlük. (Aki szerintem a legszebb technikával lõ, az "Etele", Kovács Attila, õ is annak az egyesületnek tagja.) Ha kell elérhetõség, írj magánt!

#134 rochelle

rochelle

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 413 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 8. - 11:28

Oda járok :) Köszi :)Valamikor tíz évesen voltam elõször íjász edzésen. Kezembe adtak egy rohadt nehéz, ám gyönyörû piros, csigás íjat, amit megmozdítani se tudtam. Ott fuccsolt be a karrierem. Nem tudom, õk kik voltak, de hozzájuk nem akarok menni :D Most egy aranyos, kedves, 28-as Grózer Szkítát kaptam. Nagyon tetszik :)

#135 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2007 március 8. - 12:49

dejódejódejó! Kik vannak még a régi csapatból? Géza, Cila, Doki, Berta Laci, Nyilas Laci, Albert Ottó, Albert Erika?Minden hírre éhes/szomjas/vevõ vagyok!Puszi mindenkinek!

#136 rochelle

rochelle

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 413 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 8. - 12:57

Hááát... még nem ismerek mindenkit, fõleg a fiatalokat, meg azokat, akik a legközelebbi cél környékén szoktak lõni :D Erika van, õt ismerem. Most lett második a pápai versenyen :) A többi név nem ismerõs, de ez nem jelent semmit. Pénteken nagyon sokan voltak. Én meg még csak háromszor ;)

#137 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 8. - 18:02

mert vagy megvan a belsõ összahng, harmónia, béke, vagy nincs.

Na ez az! Ez a lényeg, hogy ezt hogy éritek el! :)

#138 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 8. - 22:00

Sehogy. Vagy jön, vagy nem. Magától. :DMás helyzetekben ki tudsz kapcsolni és csak egy dologra figyelni, teljes valóddal JELEN lenni abban - és csak abban -, amit csinálsz? Mert ha igen, akkor nem lesz olyan nehéz megtalálni ezt az állapotot íjászat közben is. Ha meg nem, akkor gyakorolhatsz mással is. Elõször a legjobb hozzá egyedül lenni (nekem legalábbis így jobban megy), de egy idõ után teljesen mindegy, hogy ki vagy mi van körülötted. Persze idõrõl idõre elõfordul, hogy szétcsúszik az ember figyelme, de olyankor meg akarattal kell kicsit noszogatni. :)Nem is nagyon tudok értelmes tanácsot adni ebben a kérdésben, ez kb. olyan, mint a lovaglás. Vagy érzed, hogy könnyíts, vagy nem. Vagy együtt vagy a lóval, vagy nem. És ha egyszer már sikerült, akkor az nem jelenti azt, hogy azután MINDIG fog. Legfeljebb az ismerõs érzést könnyebb megtalálni.

#139 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 8. - 22:05

Köszi!Igazából tanácsot nemis igen gondoltam kérni, hisz tényleg nem lehet, csak a kíváncsiság hajtott, hogy ki hogyan érzi ezt. :) Amit a legelején leírsz érzést ismerem, bemutatókon mindig elõjön meg akkor is, ha oktatnom kell az íjászatot. (ilyenkor semmilyen triviális választ igénylõ kérdésre se tudok válaszolni, ha nem függ össze avval, amit épp csinálok :rolleyes: ) Versenyen még sosem sikerült elérnem. :( A cél tehát megvan, már csak az idõ a kérdés.

#140 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 8. - 22:31

Akkor lehet, hogy a versenyhelyzet vagy a teljesítménykényszer frusztrál (vagy vonja el a figyelmedet). Lehet, hogy ha úgy állnék a célok elé, hogy mindenáron meg akarom nyerni a versenyt (most sarkítok), akkor nehezemre esne elhessegetni ezt a képet a szemem elõl. A pátyi verseny azért volt jó, mert nem engem nézett mindenki néma csendben, hanem azt csináltam, ami jól esik, és tényleg "örömíjászat"-íze volt.

#141 rochelle

rochelle

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 413 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 10. - 21:37

Lenne egy kérdésem. Tudom, hogy nem lehet igazán jó tanácsot adni neten, a véleményetek érdekelne! Apu vett magának egy magyar íjat Révkomáromban (Juhászéktól). (Olyasmi íjakat csinál, mint a Kassai). És kinézett egyet nekem is. Nekem viszont a Grózer magyar tetszik. (Aminek nem tudom az árát, mert nem tudom letölteni az árlistát :P) Az edzésen azt mondták, hogy vegyek Grózer laminált asszírt, mert az nagyontökjó :D (Jól is néz ki, szó ami szó, de mintha azt olvastam volna, hogy nem kezdõnek való). Szóval, szerintetek vegyek egy olcsóbb íjat kezdésnek, ami nem tetszik annyira, vagy érdemesebb a gyönyörûszép, szerelemelsõlátásra Grózer Magyar B-t venni? (amit nem gyártanak épp, sõt hallottam olyat is, hogy egy új konstrukció lesz helyette, ami sokkal jobb, mint a régi szériás magyarok.)Nézzétek el, ha hülyeséget kérdeztem, de tök amatõr vagyok :)

#142 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 10. - 22:58

Rochelle!Elõször is leszögezem, hogy jó tanács ebben a helyzetben nincs, hiszen megmondhatatlan elõre mi is fog igazán jól beleilleni a kezedbe. Amit tudok: A Grózer magyar B egy eszméletlen jó íj. Pont. Ezt ki merem mondani. Én 7 éve gyûröm az enyémet, és soha csalódást nem okozott. Stabil, jó minõség, jó karakterisztika. Az enyém után tudtommal kijött egy újabb szériája is, aminél már egyenletesen adta le az erejét az íj, így még jobb karakterisztikát nyerve. Arról infóm nincs, hogy gyártásban van-e még, de kapni szerintem tuti lehet még újonnan is. A másik. A grózer magyar B kezdõ íjnak szerintem jó. Nekem életem elsõ íja volt, és egy dologra megtanított. Más márkát nem veszek. Lõttem már Kassaival, Tóth-tal, Liskánnyal, miegyébbel, de a Grózert egyik se verte. Ha egyszer egyhez hozzászoksz, a többi már mellékes lesz. Egyedül a Liskány íjak azok, amikeel még szemezek, de fõleg a kinézetük miatt. (Fogásra is második helyre tenném)Kihangsúlyozom, nehogy készpénznek, vagy tanácsnak vedd amit írtam! Ez csak egy szemszög, az enyém. Amit viszont mindenképp érdemes. Elmenni, és kézbe venni a kiszemelt álomíjat, majd elmenni és kézbevenni az apud által kinézett darabot. A legjobb, ha ki is tudod próbálni õket, bár erre pl boltban nincs lehetrõség legtöbbször.Vaktában ne dönts! Lehet egy íj bármilyen jó konstrukció, ha nem érzed az igazinak a kezedben.Az új konstrukciót, ha lesz nem biztos, hogy érdemes megvárni. Gyakori, hogy gyerekbetegségek megvannak bennük, amik 1-2 évvel tökéletesednek, de elsõ szériákat én kerülném. Persze ez is csak én vagyok.Jah! Amit elfelejtettem. A Grózer magyar B nem egy überdrága íj. Tudtommal közép-alsó kategóriás az ára, talán legutóbb mintha 35 körül láttam volna egy árlistában, de erre nem teszem a fejem.

#143 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2007 március 11. - 9:18

Nekem egy Grózerem van, amit nagyon szeretek. Az elsõ íjam egy Kassai volt, ami két év után megtekeredett :( és gyengült is - úgyhogy annak ellenére, hogy szerintem a Kassai íjak gyönyörûek, biztos hogy többet nem veszek a "Mestertõl" semmit. Ez a mostani laminált Grózer (amit tatárnak vettem, de egyesek szerint "sima" reflex - nézzétek meg a képen, én már ezek után nem tom...) tök könnyû, fürge kis szerkezet; egyetlen része nem tetszik, mégpedig a markolata. Szerintem kicsit kidolgozatlan, nem simul bele a kezembe, egy hosszabb versenyen kifejezetten nyomja a hüvelykujjam alatti "párnát". Valakinek van ilyen irányú tapasztalata? :confused:

#144 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 11. - 9:26

Ez a mostani laminált Grózer (amit tatárnak vettem, de egyesek szerint "sima" reflex - nézzétek meg a képen, én már ezek után nem tom...) tök könnyû, fürge kis szerkezet; egyetlen része nem tetszik, mégpedig a markolata. Szerintem kicsit kidolgozatlan, nem simul bele a kezembe, egy hosszabb versenyen kifejezetten nyomja a hüvelykujjam alatti "párnát". Valakinek van ilyen irányú tapasztalata? :confused:

A kép alapján szerintem laminált. Én is néztemegyet magamnak, török laminálét néven, az is hasonló kialakítású. A markolatra nem tudok mit mondani sajnos. :(

#145 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2007 március 11. - 9:33

A kép alapján szerintem laminált. Én is néztemegyet magamnak, török laminálét néven, az is hasonló kialakítású. A markolatra nem tudok mit mondani sajnos. :(

A lamináltsága nem kérdés. Csak a tatársága vagy a "sima reflex"-sége :D na, most nézetm meg a Kerecsen honlapján, és ott is "hagyományos vadászreflex" néven fut az én tatár íjam... :hupp: Nem baj, én azért ugyanúgy szeretem. :D Szerintetek ideget érdemes felújíttatni (a végén bomlik szét) vagy vegyek újat? És hol? Azaz zarándokoljak el Grózer kollegához, vagy pl. itt a Kerecsnéknél is beszerezhetõ a megfelelõ hosszúságú/minõségû/színû ideg? Ti fémgöböt használtok? Ha jól tudom, komoly tradi versenyeken tilos - vagy legallábbis régebben tilos volt az aluvesszõ mellett a FÉM göb használata is. A Kerecsenék be tudják mérni a göböt, fel tudják tenni precízen?

#146 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 11. - 10:27

Jah, értem. :) Grózer honlapján is nézted már gondolom, ott miként nevezi? Mert az a mérvadó. Ideget én nem újíttatnék fel. Olcsón kapsz újat, ráadásúl majdnem minden íjászboltban foglalkoznak vele. 1000-1500-ért az íjhoz beállítva 5-10 perc alatt megfûzik. Színt választhatod általában, a hosszhoz visoznt érdemes elvinni vagy az íjad, vagy a régi ideget mutatóba. A minõség nem lesz roszabb, mint az eredeti elvben.Én régebben brutál nagy göböt használtam szigetelõ szalagból, ami kezdõ lovasíjászathoz jó volt. Most az új idegemen (én 1 éve kaptam újat az enyémre) kis fém göb van, ami ugyan olyan jónak tûnik. A versenyen való használhatóságról nem tudok, bár ott én csak favesszõket használok. (Ill máshol is, mert nemigazán szeretem az aluimat már) Feltenni én magamnak tettem fel, de szerintem ha szépen rájuknézel biztos felteszik. :)

#147 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2007 március 11. - 11:02

Én régebben brutál nagy göböt használtam szigetelõ szalagból, ami kezdõ lovasíjászathoz jó volt. Most az új idegemen (én 1 éve kaptam újat az enyémre) kis fém göb van, ami ugyan olyan jónak tûnik. A versenyen való használhatóságról nem tudok, bár ott én csak favesszõket használok. (Ill máshol is, mert nemigazán szeretem az aluimat már) Feltenni én magamnak tettem fel, de szerintem ha szépen rájuknézel biztos felteszik. :)

Csak azért kérdezem, mert tudtommal nem pont merõlegesen kell lennie, hanem 93 fokos szögben, tehát a vesszõ hegyének alaphelyzetben ( az íj kifeszítése elõtt) icipicit a föld felé kell mutatnia.Ja, és most nekem is ragtapaszból :D van a "göböm", de újabban elkezdett csúszkálni, ami ugye nem pont ideális... :kir:

Edited by Zebrabara, 2007 március 11. - 11:03.


#148 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 11. - 11:29

Pontosan ahogy írod, ugyanígy tudom. Kissé lefele. Ezt viszont nagyon jól be lehet állítani házilag is. Érdemes kipróbálni. A szigszalag göbbel ugyan ez a problémám volt nekem is, fõleg ezért hagytam el, ugyanis párás idõben, és nagy melegben megbízhatatlan.

#149 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 11. - 11:34

Nekem is Leukoplast göböm van. :D És tök jól tart. A kezdetektõl fogva az elsõ, szóval... (Lehet, hogy ritkán járok ki lõni? :rolleyes: )Olyan csudás idõ van! :) Mindjárt összeszedelõzködök, és szétnézek a terepen, járható-e a pályám. Az idén még nem voltam!

#150 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2007 március 11. - 11:43

Nekem is Leukoplast göböm van. :D És tök jól tart. A kezdetektõl fogva az elsõ, szóval... (Lehet, hogy ritkán járok ki lõni? :rolleyes: )Olyan csudás idõ van! :) Mindjárt összeszedelõzködök, és szétnézek a terepen, járható-e a pályám. Az idén még nem voltam!

Nekem is jól tartott, kb. 4 éve van rajta. Úgy látszik, ennyit bírt. Nah, akkor veszem is a cókmókomat és kimegyek Apukáhaoz, majd õ jól beméri az új szupertradi :kir: leukoplasztom helyét. :D (amúgy arra van valakinek nmagyarázata, hogy a leukoplaszt mennyival õsmagyarabb vagy "tradibb" mint a fémgöb? Azaz emezt miért engedik, ha amazt nem?)

#151 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 11. - 12:11

Miért? Azt kevésbé szólják meg? :eek: Értelme sok nem lenne... Én most egy ideig lõttem göb nélkül is, hát az sem nehezebb, max kicsivel macerásabb. Fõleg kezdõknél látom a hiányát sokszor, mikor lövésrõl lövésre mindig el kell magyarázni, miért is tegye kicsivel, feljebb, vagy lejjebb. :) Aztán idõvel úgyis megszokja az ember, akkor meg már csak kényelembõl kell, plusz ha sietni akarunk. :D Én is összekapom már majd magam, gyakorolni kell a versenyre. :D

#152 rochelle

rochelle

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 413 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 11. - 12:19

Köszi a választ :) Mindenképp elmegyek mindkét helye. Csak még rá kell beszélni Grózer urat, hogy hajlandó legyen szóbaállni velem szombaton... Zebrabara: amikor elõször lõttünk apu íjával, Miklós egy T alakú fém vonalzószerûséggel mérte le a merõlegest a kifutó helytõl, és a merõlegeshez képest 1 vonással (nem néztem meg pontosan, de 1-2 mm lehetett) tette fel a göböt. Ahogy olvastam a szip fórumon, minden íjászboltban lehet ilyet kapni (a nevére sajnos nem emlékszem)

#153 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2007 március 11. - 12:58

Zebrabara: amikor elõször lõttünk apu íjával, Miklós egy T alakú fém vonalzószerûséggel mérte le a merõlegest a kifutó helytõl, és a merõlegeshez képest 1 vonással (nem néztem meg pontosan, de 1-2 mm lehetett) tette fel a göböt. Ahogy olvastam a szip fórumon, minden íjászboltban lehet ilyet kapni (a nevére sajnos nem emlékszem)

Igen, ilyen herkentyûje van apukámnak is. :) Megyek is, megnézem a Lovamat :ang: , aztán irány a göbözés :kir: jók legyetek!

#154 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 11. - 17:26

Nekem is Leukoplast göböm volt az idegemen, de amint már írtam, szépen lecsúszott, és ez csak a versenyen derült ki. Most vissza akarom szoktatni magam a göb nélküli lövésre, de nem tudom, hogy fog menni.Viszont lenne egy kérdésem: a csapattársaim (a versenyen) nagyon azt bizonygatták, hogy úgy a jó, ha az ember a göb alá tölt. Én mindig is fölé tettem a nockot, így is volt "belõve" a göb, és nekem ez vált be. Nem tudom elképzelni, hogy lehet gyorsan tölteni göb alá, de biztos meg lehet szokni azt is, mint minden mást. Ti hogyan csináljátok?

#155 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 11. - 18:35

Bár az én véleményem szakmailag mit se számít, de szerintem a göb azért van, hogy az ember saját maga kedvéért tudja, hova illessze a nockot. Szerintem tökmindegy, hogy alá vagy fölé, számomra a célja az, hogy mindig ugyanoda, és így ne befolyásolja negatívan a célzást a töltés vándorló helye. (Ennél jobban most nem tudom kifejezni magam, bocs.)

#156 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 11. - 20:07

Értem, értem - és egyet is értek -, de nekem nem tûnik mindegynek, hogy honnan közelítem meg a göböt (tudom, kit érdekel :D). Arra vagyok kíváncsi, hogy aki alulról tölt, milyen gyorsaságot tud elérni - az én elgondolásom szerint nem túl praktikus ebbõl a szempontból.Talán az lesz a legjobb, ha kipróbálom.

#157 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2007 március 12. - 9:09

Értem, értem - és egyet is értek -, de nekem nem tûnik mindegynek, hogy honnan közelítem meg a göböt (tudom, kit érdekel :D). Arra vagyok kíváncsi, hogy aki alulról tölt, milyen gyorsaságot tud elérni - az én elgondolásom szerint nem túl praktikus ebbõl a szempontból.

Szerintem alulról kell lenni a vesszõnek, fölötte a göbnek. De sokan két "õsmagyar leukoplasztot" :dev: is tesznek az idegre (tegnap meglepõdve tapasztaltam, hogy nekem is így van :kir: :kir: ), úgy tuti biztos jó helyre ugrik a vesszõ. (és az ujjaimat sem vágja darabokra az ideg - én ugyanis nem tudok kesztyûvel vagy ujjvédõvel lõni, nem érzem az ideget, úgyhogy marad a ragtapasz...) Bár, közelrõl nézegetve látom, hogy az ideg kicsit elvékonyodik ott, ahol a vesszõ felpattan rá, tehát göb nélkül is megoldható, de szerintem biztosan gyorsítja a betöltési folyamatot, ha a kezed meg tudja keresni magának a támpontot. Ami meg a lövés sebességét illeti, ugye egy mozdulat, amikor belülrõl kifelé átdugod a markolat felé a hegyet, egy amikor visszafelé húzva bepattintod a nockot, egy meg amikor feszítesz. És a második mozdulatnál, mivel szerintem kicsit alulról felfelé ível, jobb, ha a göb felülrõl határolja a vesszõ nockját, mert bizots hogy koppanásig megy - míg ha alul van a göb, akkor pár tized másodpercet, meg akaár tudatalatti plusz koncentrációt igénybe vehet, amíg leellenõrzöd, hogy a göbön fekszik-e a vesszõ.Ez szigorúan az én vélemyénem, ami közelsem biztos, hogy máésok számára elfogadható, de az én logikám így mûködik. :ang:

#158 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 12. - 21:09

Logikus logika. Nekem viszont fordítva is az (mármint hogy alul van a göb). Ugyanis én úgy csinálom, hogy amikor a vesszõt átteszem a bal oldalra, akkor ugyebár a hegye lejjebb van, mint a nockja. Ezután közelítek az ideghez kicsit lefelé ívelõ mozdulatban, kattan a nock az idegen és ugyanazzal a mozdulattal tovább húzom koppanásig. Illetve itt már átváltottam a fogást és a kezem feszítõ helyzetben van az idegen. Nekem ezért logikusabb felülrõl tölteni, de biztosan csak megszokás kérdése.

#159 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 12. - 21:32

Én úgy gondolom a töltés ugyan olyan, mint a lövés többi kevésbé alapvetõ mozzanata. Ahány ház... Úgy érzem mindenkinek ki kell próbálnia a különbözõ módszereket, de mindenképp azt kell választania, ami neki legjobban mûködik, és nem azt amirõl akárki azt mondja, hogy az van a nagykönyvben, azt kell alkalmazni. Nem hiszem, el, hogy akár õseink, akár bármi más kor, nép, és eszköz használatát mindenki ugyan úgy tartotta a legjobban használhatónak, mint más. Szerintem sok különbözõ technika létezett már annó is. (Kivétel ez alól a szigorú fegyelmet megkövetelõ római légió, ahol biztos vagyok benne, hogy valószínûleg legkevesebb leszúrták a renitenskedõket)Én egyébként világ életemben felülre töltöttem, ha volt göb az íjamon. Nem saját íjjal lõttem már alulra töltve is (úgy volt beállítva a göb), de nem fogott meg igazán. Valószínûleg ez azért is van, mert erõsen tágított nockkal (fõként faragottal) lövök, ami kicsit se akad rá az idegre, így könnyedén elmozdulhatna kihúzáskor, ha nem lenne göb, vagy ha alulra töltenék. Persze ez hibás húzásnál jöhet létre. Smoft! Gyorstöltésnél ti átfogtok? Mert írod, hogy "itt már átváltottam a fogást". A vesszõd milyen fogással húzzátok elõ? Az örök dilemma, hogy mi a leggyorsabb... :D (bár persze ez is mindenkinél más, de a technikákat azért érdemes kipróbálni) Én jelenleg átfogás nélkül töltök.Jelenleg sajnos úgy néz ki mégsem megyek a versenyre, mert senki társat nem leltem, egyedül meg nem indulok neki. :( Ráadásúl a kocsit is gyorsan el kellene vinnem szervízbe, mert az is most lett hibás. Azért még reménykedem.

#160 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2007 március 13. - 11:00

Illetve itt már átváltottam a fogást és a kezem feszítõ helyzetben van az idegen. Nekem ezért logikusabb felülrõl tölteni, de biztosan csak megszokás kérdése.

Ezen nekem is megakadt a szemem, mint Artinnak. Én ugyanazzal a mozdulattal húzom rá a vesszõt az idegre, mint amivel lövök. Tehát már eleve a mutató- és középsõ ujjam közé veszem a vesszõt, hüvelykkel fogom meg. Majd amikor elöl a helyén van, és húzom hátra hogy bepattintsam, akkor felenged a hüvelykujj, bekattan a nock, lehet is feszíteni. Bár, veletek ellentétben lóhátról még nem lõttem, lehet hogy ez így nem mûködhet, csak gyalogosan.Amúgy, van kedvetek egy április 7.-i soproni Lõvér 3D-s versenyhez? Utána egy kis kékfrankossal öblíthetõ az izgalom... :kocc: