Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Magyar lovak vérmérséklete


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
48 válasz a témához

#1 Cirmos

Cirmos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 188 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 2. - 15:10

Sziasztok!Epp tegnap olvastam egy lovas konyvet ahol lofajtakat mutattak be s ahol jellemeztek a lovakat is.. Megtalaltam a magyar loval leirasat is ahol pl a Gidran lohoz egy szurke s pej szin kozozott levo Arab kinezetu lo kepe ittlesztettek ( nagy hiba)" Minden gidran sarga de nem minden sarga lo gidran"A temperamentumukat is jellemeztek:1 lo=nagyon ideges fojtatva a 4lo= nagyon nyugodt s kezes...A magya lofajtainknak a kovetkezokeppen ertekeltek a vermerseklet tekinteteben:Gidran 1 lofurioso-North star 4 loKisberi Felver 3 lo Noniusz 3 lo Shagya 4 loVelemenyeket s tapasztalatokat varok. Ti egyetertettek Ezekkel a megallapitasokkal? Velemenyeteket elore is koszi [ Március 13, 2004, 23:52: Az üzenetet átszerkesztette: Aniko ]

#2 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 2. - 15:14

Kedves Cirmos!Ha a vérmérsékletekrõl közvetlenül nem is, de ezekrõl a fajtákról biztosan hamarosan olvashatsz az általam összeállított cikkben, ami a magyar lófajtákról szól. A cikk még átdolgozás alatt tart, nemsokára kész lesz ;)

#3 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 2. - 15:35

Hát, érdemben nem igazán tudok hozzászólni. Kétségeim viszont vannak. Lehet, hogy alaptalanok, de kötve hiszem, hogy a gidrán 1-es minõsítést érdemel. S a nóniusz is megérdemelhetne egy 4-est - feltételezem, mert nem ismerek annyi gidránt és nóniuszt, hogy abból megbízható statisztikai átlagot vonhatnék. Egyszóval gyér empírikus megfigyeléseken alapuló és nem szakmailag megalapozott véleményt közöltem. [ 02 Január 2003, 15:01: Az üzenetet átszerkesztette: Porfelhõ ]

#4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 2. - 20:07

Hát most mit mondjak erre... nem tom, ki csinálta ezt a könyvet, de jól fenéken kellene billenteni!.. A magyar lovak közül talán még tényleg a gidrán tud lenni a legidegesebb, az se mindig és mindegyik, csak nagyobb az esélye. Az összes többinek 4, a gidránnak meg mondjuk 3, de inkább akkor már 4.5-öt adnék!.. Ez egy marhaság. Meg amúgy se lehet fajtánként megmondani egyértelmûen, hogy ilyen, vagy olyan... Van állandóan beszívott állapotban lévõ atv is a világon, nem csak jojózószemû idegzsába...

#5 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 2. - 20:16

Davos ATV létére 6ost érdemel pl. :D

#6 andika1

andika1

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.993 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 2. - 21:49

Szijoka!Én szintén csak egyéni véleményt mondanék:Én elég sok shagyán ültem már de szerintem nagyon jo kis lovak nem idegbetegek és jol türik a kezdõket is(jo tanito lovak).De szerintem sem lehet igy ezt megmondani max saját véleménykéntÕk is mint az emberek eltérõek!Puszi

#7 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 2. - 22:04

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsubaba:Davos ATV létére 6ost érdemel pl. :D [/QUOTE]10est :D Posted Image

#8 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 2. - 22:16

Nem is ismered Davost! :eek:

#9 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 2. - 22:18

Honnan tudod?

#10 calypsoo

calypsoo

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.080 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 2. - 22:21

Hali!Szvsz ez nagyon relatív. Pl. az én shagya pacim Basa, fiatal korában még az 1-es csop. ban lett volna, kissé túlfûtött volt és meggondolatlan, ijedezni akkor sem nagyon ijedezett... Most nagyon nyugodt és meggondolt, szerintem könnyen kezelhetõ. (bár egy vágta simán felpörgeti) Nem sûrûn ijedezik, még ha tele van nagyon akkor sem lesz idegbajos, csak hamarabb felpörög, könnyen megnyugszik. Most ha lehet akkor 4-es csop. Nagyon nagy a különbség a két "állapota" között szvsz.

#11 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 2. - 22:33

idézet:
Eredeti szerzõ: Petshu:Honnan tudod?[/QUOTE]Honnan ismernéd? :eek:

#12 sarolta

sarolta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 593 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 2. - 22:44

Miért ne ismerhetné?Azt hiszem,én is ismerem,ha arról a Davosról van szó,aki az Ase-ben(most Caprilli LK) van/vagy volt(már rég nem oda járok),és kicsike,duci,és a világ legnyugodtabb lovainak egyike,akire mindenkit fel lehet ültetni.Pej,kicsit nyáron almás lesz a szine,és van valami jegy a fején,de arra már nem emlékszem pontosan,azt hiszem,virág...de ez nem biztos.Õ az?Mert lehet,hogy Petshu is onnan ismeri...

#13 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 2. - 22:45

[ 02 Január 2003, 21:46: Az üzenetet átszerkesztette: Petshu ]

#14 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 2. - 22:47

Miért Zsubé, te honnan ismöröd?Köcike Sarolta. Posted Image

#15 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 2. - 22:51

Én onnan, hogy 4 évig lovagoltam Mátyásföldön Posted Image És a Tatiból cserélték egy csikóra. És most 18 éves. És valóban pej, és alacsony, de kva sovány, és fel vannak vizesedve a hátsó lábai. És nagyon jól ugrik, néha helybõl ugyan, de jól Posted Image És Kolibri a csikója. És vele voltam versenyen Szadán. [url="http://"http://kep.tar.hu/zsubaba/index.phtml?aid=27523409&pid=944226"]Egy kép - nem én vagyok[/url] [url="http://"http://kep.tar.hu/zsubaba/index.phtml?aid=27523409&pid=944228"]még talán ezen látszik a feje[/url]

#16 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 2. - 23:29

Ugyanarról a lóról beszéltek, és ezt is már vagy 50x kitárgyaltuk. :D

#17 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 3. - 11:36

Erre a Kolibrire gondolsz, Zsubém? [url="http://"http://kep.tar.hu/apple1987/images/pic1492286.jpg"]Kolibri, Kerteskõn[/url]

#18 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 3. - 12:30

Jólvan Zsuzska tongue.gif :D Apple nem, mert ez Tök :D Posted Image

#19 Cirmos

Cirmos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 188 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 3. - 15:18

Az a kategoria amit leirtam az egy angol nyelvu lovas konyvbol van. Azt viszont nem tudom, hogy ki hatarozta meg, hogy milyen a lovak vermerseklete.Bar en egyetertek, a kisberi kategorizalassal. Tisztelet a kivetelnek, de javareszt a kisberi igen gozolos pacik ( Volt alkalmama beszelni egy olyan egyennel aki jol ismeria fajta tenyesztesi tortenetet.Tole tudta,. meg, hogy miert talalunk Trakeni lovakat a kisberiben.....)

#20 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 3. - 17:23

idézet:
Eredeti szerzõ: Apple:Erre a Kolibrire gondolsz, Zsubém? [url="http://"http://kep.tar.hu/apple1987/images/pic1492286.jpg"]Kolibri, Kerteskõn[/url][/QUOTE]Ááááááá! elcseréltem a képet! :D Posted Image Naszóval: Kolibri, mint [url="http://"http://www.egsys.hu/~bazs/Kertesko/Kolibri.jpg"]Kolibri[/url]

#21 tetke

tetke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 213 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 24. - 0:59

ez csak egyén vélemény.Nekem egy kisbérim van aki félig angol telivér.Le a kalappal elötte terepen nem ijedezik,kezdõk húzzák vonják és ezek után még hajlandó velem akadályt ugrani nem is rossz eredményekkel szerintem ez a pontrendszer már egy kissé elavult.

#22 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 24. - 12:36

zsubaba: én is lovagoltam davoson, bár csak egy évet voltam az áse-ben. viszont a lánya kecskemét mellett van, vele tavaly nyáron dolgoztam. gyerekló lett belõle.

#23 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 24. - 14:57

Davost nem olyan régen negyedmagammal meglátogattam (bazs, Zsubé, és Bazs egyik bnõje). Hát, szegény nem egy ma született kiscsikó... :(

#24 Guest_Bakony rabja_*

Guest_Bakony rabja_*
  • Guests

Közzétéve 2004 december 19. - 12:39

Ha már a magyar lovakról van szó, akkor én is írnék!Nekünk van egy magyar sportlovunk, az anyja félig angoltelivér, meg van benne arab is, az apja meg sportló. A csikójuk halál nyugis, tud menni az nem vitás, de ha le van járatva, kezdõk is felülhetnek rá (4 éves). de ha tele van... huhh, van menõkéje Posted Image

#25 Dreamcatcher

Dreamcatcher

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 904 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 19. - 16:44

Ha már magyar lovak, akkor miért nem írtak a magyar sportlóról, meg a félvérrõl? Lehet, hogy ezek külföldön nem annyira ismerõsek, de akkor már minõsítsétek õket is! Nekem idáig egyetlen magyar félvérhez (tudom, hogy ez táv fogalom, de létezik, legalábbis már nem egyszer hallottam, hogy ezt a fajtát említették) volt szerencsém, és azóta sem találkoztam olyan aranyos hobbilóval: karámban, futószáron szépen dolgozott, terepen nyugis, de ha kell gyors is volt. Szóval részemrõl *os4es, ennyit még talán megenged a lista Posted Image

#26 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 20. - 10:08

Dreamcatcher, a magyar félvérrõl így általánosságban elég nehéz lenne írni, mivel õk aztán tényleg sokfélék Posted Image , arabos/sodrott/kisbéri-jellegûek, és még lehetne sorolni, milyen típusú lovak vannak mfv-nek sütve. Tényleg sok közöttük a hobbiló, oktatóló, de azért versenyeken is találkozhatsz velük.A magyar sportló állomány sem olyan egységes, bár azért itt már nagyobb szelekció ismerhetõ fel. Nekünk egyik lovunk magyar sportló, jó nagydarab, szeret ugrani, jó a menõkedve, lehet vele normálisan dolgozni, figyelmes, néha kicsit ijedõs, szeleburdi. Magyarul imádnivaló Posted Image .De a lábai nem éppen jók, mondjuk nála ez genetika+korai terhelés miatt lehet.

#27 Dreamcatcher

Dreamcatcher

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 904 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 21. - 15:00

Rendben, Hajnal4, nem számítottam általános válaszra, mert ahogy én is írtam, "táv fogalom" , de valójában részemrõl egyik fajta sem osztályozható, mert ahogy minden ember más, a lovaknál is van eltérés.

#28 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 21. - 16:41

Persze, mindegyik egyéniség, de azért _általában_ jobban megvannak a fajtára jellemzõ tulajdonságok pl az arabnál, mint a magyar félvérnél.

#29 Dreamcatcher

Dreamcatcher

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 904 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 22. - 10:19

De az arab már régebb óta létezik, mint a magyar félvér, ezért érthetõ is! Nyilván van szelekciós folyamat; vagy saját, de inkább az ember részérõl, ezért vonhatunk le általánosított elképzeléseket pl a vérmérsékletrõl.

#30 KisAni

KisAni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 66 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 30. - 20:13

Hi mindenkinek! Ez nem ide tartozik de azért BUÉK mindenkinek!!! Egy fajtaismertetõben láttam meg egy gyönyörû paccot...egészen konkrétan a Furioso-North Starról beszélek...szerintem nagyon szép ló! Ha valaki tud arról vmit, hogy milyen hátas és hobbyló, és beavatna, nagyon megköszönném!!! Még vmi: milyen idõs lovat érdemes venni, hogy HOZZÁM szokjon?

#31 Dreamcatcher

Dreamcatcher

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 904 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 4. - 17:22

A furiról azt írja az egyik könyv, igen tömören röviden, hogy: Megfelelõ képességû, európai szintû hátasló minden szakágban beleértve a militaryt is. Fogathajtásra szintén alkalmas.Ebbõl nekem az jön le, hogy általában véve figyelmes, tanulékony. Személyes tapasztalatom még nincs, de a fajta angol telivérektõl származik,pontosabban a Furioso és North Star nevû ménektõl, akik különbözõ mezõhegyesi kancákat fedeztek, köztük nóniuszokat is. Tehát a telivér adja a menõkét, a fizikai-szellemi képességeket(néha nehéz természetet), bátorságot; a nóniusz adja az egészségességet, sokoldalúságot. Ebbõl válogatnak a tenyésztõk.Szerintem jószándékú lovak, mivel a nóniusz õsei között arabok is szerepelnek, ezért feltételezem, hogy kitartó, és kiegyensúlyozottabb idegû, mint egy telivér.Milyen idõs lovat?! Hát jó kérdés, mondhatni attól függ... Posted Image Viccet félretéve, a ráfordított idõtõl függ. Ha hetente 1X benézel hozzá, hónapokig, esetleg 1 évbe is beletelhet a bizalom kialakulása (vagy helyetted inkább egy lovászt tart barátnak, aki eteti, kérésedre lelovagolja stb), ha legalább minden második nap foglalkozol vele, akkor lehet akár 10 éves is az illetõ paci. Én arra szavaznék, hogy (most magamból kiindulva) kb 4-5 éves lovat érdemes venni, mert ekkor már általában szépen be van lovagolva, de ha fogékony, és tudunk taníthatunk neki bizonyos dolgokat. Aki gyakorlottabb, az vehet olyan lovat amelyik még épp "csak" eltûri a nyerget lovassal a hátán, de én ezt nem merném... Aki már nagyon sokat tud, az dolgozzon csikóval, mert az alapok nagyon fontosak. Posted Image

#32 Borsi

Borsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 530 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 4. - 17:55

Én elég sokszor ültem már furioson, elég népszerû fajta, sok helyen találkoztam már vele.Nekem az a tapasztalatom, hogy nagyon egységes a fajta, még ami félig furioso, azt is fel szoktam ismerni anélkül, hogy bármit mondanának a származásáról. Egyetlen egy volt, ami különbözött a többitõl, gyakorlatilag az ellentétük volt, csodálkoztam is, valami olyasmit hallottam, hogy az a North-Star vonalból való, de ez most nem biztos, hogy összefüggésben van a dologgal.A lényeg, hogy tapasztalataim szerint mind gyönyörûszép, barátságos, okos, és nagyon-nagyon hajtós. Még ha tele van, akkor se megy, inkább bakol. Az pedig, hogy okos, szerintem inkább csak akkor válik az ember hasznára, ha le tudja foglalni az agyát, pl versenyzik. Ha az ember hobbilóként tartja, és nyugalomra vágyik, nem biztos, hogy a furioso a legmegfelelõbb (én különösebben nem értek hozzá, ez a tapasztalatom). Alapjáratban hihetetlenül nyugodt ló, de amikor elkezd unatkozni, akkor aztán minden hülyeséget kitalál. Például a legjobb szórakozása, ha nincs lefoglalva, hogy ijedezik.Azt azonban hozzá kell tenni, hogy a rendesen kiképzett furiosokkal többnyire meg voltam elégedve, de nekem speciel hosszú távon nem kéne. Ha hozzámdobnának egyet, akkor sem, odaadnám a nõvéremnek, akkor néha azért ráülhetek. :D

#33 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 4. - 18:02

Borsi félig-meddig meg kell, hogy cáfoljalak, mert Carmen lovam is furioso volt, és életében egyet sem bakolt, viszont úgy ment, mint az ágyúgolyó! Posted Image A fia, Cirát pedig pont az ellentéte, olyan, amilyet te leírtál. Legalábbis nagyon hajtós, noszogatós, megalszik a tej a szájában, és ha robbantanak mellette, sem ijed meg. Bakolni nem szokott õ sem.Amúgy nagyon okosak tényleg, és Carment is mindig le kellett foglalni, hogy ne hülyéskedjen. Posted Image

#34 Mango

Mango

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 71 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 4. - 18:23

Én meg pont azt tapasztaltam, hogy eddig ahány furiosoval találkoztam, mindegyik teljesen más volt külsõre. :confused: Nálunk is van a lovardában kettõ, sokat szoktam rajtuk lovagolni, de teljesen más belülrõl is a két ló, vagyis abban hasonlitanak, hogy mind kettõ nagyon tanulékony. Posted Image
Orsi

#35 Borsi

Borsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 530 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 4. - 18:24

Akkor engem biztos csak ezekkel a hajtós furiosokkal hozott össze a sors, inkább ezt használják iskolalónak, mint az ágyúgolyót.De mint említettem, egy ágyúgolyón én is ültem, csak azt hittem, az a kakukktojás, és csak nagyon ritkán fordul elõ olyan.No, Babylon, föl van adva a lecke. Ha te a nagyon lusta vagy a nagyon sietõs lovakat szereted, akkor a furioso a te fajtád. Nekem az arany középút jön be. Posted Image

#36 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 4. - 18:31

Azért a menõsséget még mindig könnyebb kezelni, mint a hajtósságot (szerintem). ;)

#37 Borsi

Borsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 530 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 4. - 18:38

Lovasa válogatja. Én is szeretem, ha egy lóban van élet (no meg tapasztalataim szerint a menõs lovak kevesebbet bakolnak - inkább megy, mint bakol), de a nõvérem például ezerszer inkább hajtós lóra ül.Szõrén lovagláshoz én is jobban szeretem a hajtósat, akár még furiosot is (még elõnyeihez sorolnám, hogy kényelmes). Már ezt úgy értem, hogy hajtós és hajtós között is van különbség, de az általam kipróbált furiosok minden hajtós lovat messze felülmúltak e tekintetben. :D

#38 KisAni

KisAni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 66 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 4. - 21:16

Köszönöm Posted Image

#39 ancsapancsa

ancsapancsa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.894 hozzászólás

Közzétéve 2005 június 27. - 19:40

És a hidegvérûek,pl.muraközi?Tudom,hogy kevés van már belõlük,de igen jó fejek.

#40 Hasufel

Hasufel

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.023 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 7. - 16:48

Általában a hidegvérûek nyugottab természetûek nem?Én így tudom..csak kár,h nem oylan kedveltek már ezek a magyar hidegvérû fajták.