Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Vemhesség


  • Please log in to reply
842 válasz a témához

#161 Encõke

Encõke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 435 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 2. - 17:42

Shába!Köszi a felvilágosítást. Ilyen viaszos csepecskék már vannak rajta.,de nem merem annyira mozgatni, mert az elõzõ tulaja sem mozgatta, én egyszer-kétszer. Szerinted folytassam a mozgatást így utolsó idõben is?köszi :confused: :confused: :confused:

#162 gwendolin

gwendolin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 75 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 2. - 18:28

Köszi Shába, ezzel a figyelgetésgetéssel én is így vagyok, én is már csak a viaszcseppecskéket figyeltem!Csak azért lenne érdekes, mivel a születendõ csikó "szerelemgyerek" és nem tudjuk mikor lett vemhes.Múlt héten vettem észre,hogy egy kicsit nõtt a cickója, de nem sokat.Na mindegy...Ha esetleg a fórumon valaki ezt is megfigyelte várom az adatokat.lovas üdv

#163 Shába

Shába

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.647 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 2. - 21:46

Encõke!Ha már vannak viaszcseppek, akkor talán jobb lenne csak karámba kiengedni egész napra, ha tudod. Ott mozog annyit szerintem amennyi most elég. Ha nem tudod karámba kitenni, akkor meg szerintem futószárazni ne vidd már ki, esetleg egy kis lépés, pici ügetés. Én legalábbis ezt olvastam... Az utolsó napokban én már nem is lovagoltam a lovamon, hanem kiengedtem egész napra. Viszont nekem is van egy ilyen "szerelemgyerek"es tapasztalatom. Ahol kezdtem lovagolgatni, volt egy kis öreg lipicai kanca. Rajta tanultam. Egyik reggel a lovász ment etetni és látta, hogy van valami fekete a boxban a ló mellett. Azt hitte egy kutya :rolleyes: , de miután jobban megnézte, látta, hogy megellett... Késõbb kiderült, hogy az egyik lovász, mikor elküldték a helyrõl, poénból még befedeztette szegény kancát egy fogatolásra használt hidegvérû csõdörrel. Ennyit egyes lovászokról... Na mindegy, nem is ez a lényeg, hanem, hogy azon a lovon én elõzõ nap még ügettem, kb másfél órát dolgozott nyereg alatt. Persze ha tudtuk volna, hogy csikója lesz, nem ültem volna rá, hisz nekik is kell pihenõ. Én az én lovamon már az utolsó hónapban nem is lovagoltam, csak szõrén lépést és ügetést, de így is kapott az ellés elõtt 3 hét gyest, lovaglás nélkül. Csak futószár, utolsó héten pedig karám, mint már írtam. Amúgy remélem minden rendben lesz a lovaddal, majd írd meg, hogy alakultak a dolgok!

#164 Encõke

Encõke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 435 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 3. - 10:01

Oké, köszi a felvilágosítást, majd megírom mi volt.

#165 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 6. - 10:14

Az ellés elõtti napokban is lehet - sõt, szerintem kell is - mozgatni, könnyebb lesz a szülés. Egy kis ügetés nem árt meg, de lépés mindenképp kell, jó fél óra legalább. A szülésnél mindenképp legyen kint az állatorvos, inkább "feleslegesen", mint hogy valami baj legyen, ugyanis a kanca még nem teljesen kifejlett, és akár szét is szakadhat szülésnél. De nem akarom az ördögöt a falra festeni, remélem minden rendben lesz! :ang:

#166 Encõke

Encõke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 435 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 6. - 10:49

Az ellés elõtti napokban is lehet - sõt, szerintem kell is - mozgatni, könnyebb lesz a szülés. Egy kis ügetés nem árt meg, de lépés mindenképp kell, jó fél óra legalább. A szülésnél mindenképp legyen kint az állatorvos, inkább "feleslegesen", mint hogy valami baj legyen, ugyanis a kanca még nem teljesen kifejlett, és akár szét is szakadhat szülésnél. De nem akarom az ördögöt a falra festeni, remélem minden rendben lesz! :ang:

Hozzászólás megtekintése

Be vagyunk készülve hogy nehéz ellés lesz, Dr. Mahai Krisztina fog kijönni ha probléma adódna - igaz most éppen Görögországban van, de már a helyettesítõ Orvossal is felvettük a kapcsolatot - + 1 lószállító is készenlétben áll, ha esetleg Üllõre kell vinni gyorsan. Köszi nektek mindent, azonnal írok ha megvan a picikénk !!! :)

#167 gwendolin

gwendolin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 75 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 6. - 19:16

Szorítok értetek!!! :ang:

#168 Encõke

Encõke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 435 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 11. - 8:05

Sziasztok!Megszületett a kiscsikó.Úgy néz ki, hogy egy arab a papa.Nyárifekete a csikó, kiscsillaggal a fején.Szopik, mint a gép, az anyja tele van tejjel.Tegnap délután született meg.Kint a karámba, úgy, hogy elõtte két percel még szénázott.Bement az etetõboxokhoz, forgott kettõt, a második után lefeküdt és tolta a csikót. A többi kanca be akarta támadni a csikót, úgy mentettük ki.Elõször nem tudott szopni, mert az anyja tele volt tejjel, és annyira kemény volt a cicije, hogy a csikó nem tudta bekapni. Úgy kellett kimaszírozni, és az elsõ tejet kézbõl kapta.na puszi

#169 Nedi

Nedi

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 26 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 11. - 10:41

Gratu Encõke a csikóhoz! Nektek szerencsétek volt, én idén elég sok komplikációról hallotam. Nálunk is sajnos elpusztult egy csikó, és anyát is nehezen mentették meg. Ugy látom elkéstem(mivel már megszületett a pici), de meg akartam erõsíteni Zsubabát. Nálunk a kanca (akinek elpusztult a csikója) az utólsó napig mozgatva volt, és azt mondta a doki, hogy ez volt a a kanca nagy szerencséje, hogy volt ereje az egész éjszakás szenvedéshez(mire besikerült vinni Üllõre). Bocsánat, nem akartam ünneprontó lenni.

#170 Shába

Shába

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.647 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 11. - 12:55

Encõke!Gratu a csikóhoz, remélem sok örömötök lesz benne és továbbra is minden rendben lesz! :yeah: Mi lett a neve és miyen nemû?

Edited by Shába, 2005 július 11. - 12:55.


#171 Encõke

Encõke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 435 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 11. - 13:09

Shába!Méncsikó, és Quattro a neve.(azért Quattro, mert 2 perc alatt megszületett, fél óra alatt lábra állt, és a fekvõ anyját megpróbálta átugrani-> mindezt az elsõ felállása után.)Egyébként akkora mint egy hintaló. (naon pici) ebbõl látszik, kicsi a bors, de erõs.Puszi :yeah:

#172 Encõke

Encõke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 435 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 11. - 13:12

Szia Nedi!Nagyon sajnálom azt a kancát.Akkor nekünk tényleg szerencsénk volt. :(

#173 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 11. - 13:29

Gratulálok Encõke én is a gyerekhez! Sok erõt, egészséget! Ha tudsz, tegyél fel képeket, vagy küldj nekem e-mailban :)

#174 gwendolin

gwendolin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 75 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 11. - 16:25

Csatlakoznék a gatulálók táborába és én is várom a képeket!!!! ;)

#175 Encõke

Encõke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 435 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 11. - 20:22

Mielõbb megpróbálok képet aplikálni.Türelem... :) :)

#176 Encõke

Encõke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 435 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 12. - 16:58

Csináltam egy képtáras honlapot, aminek:http://kep.tar.hu/encike91/a címe.Ezen vannak a kiscsikóról, a kutyámról, és egyéb lovas dolgokról képek.pusz

#177 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 12. - 17:09

gyönyörûséges kisfiú :) bár nem értem teljesen a quattro név magyarázatát, node ez az én bajom :) gyorsan felállt. eddig értem. s miért éppen négy?

#178 Encõke

Encõke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 435 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 12. - 19:29

Háááát, mégsem Quattro. :-)Andy lett, mint Andy a vagány. (Jetix-en egy mese)Bár az én szemszögembõl tökmindegy a neve, mert picikének, öcsémnek, és fiamnak is szoktam hívni.A Quattro szó ugye négykerék meghajtásos autókban is szokott lenni, és a csikó mindent gyorsabban csinált, mint az átlag, azért gondoltam neki ezt a nevet.-> de nem illett rá, ezért váltottam.Nagyon vagány csikó, két naposan állandóan ki akar jönni a boxból....stb. :)

#179 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 12. - 19:32

meg a quattro négyet jelent és ezért érdekelt az indok :) andy... hmm. a te lovad :)

#180 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 12. - 19:54

Nem lenne egyszerûbb Öcsinek hívni? :)

#181 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 12. - 20:00

rosi, a csikómat sokszor hívom vakarcsnak. nyílt napon rám förmedt egy anyuka, hogy ilyen szép lónak hogy lehet ilyen hülye nevet... és ekkor elhallgatott. pedig nem is ez a neve. olyan kis gonosz. ezért lett szerda :)

#182 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 12. - 20:02

Logikus. :D Anyukát kellett volna megkérdezni, hogy az û gyermekit ugyan hogy hívják? Aztán választól függetlenül lehülyenevezni. Ennyi erõvel... :rolleyes:

#183 Shába

Shába

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.647 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 12. - 21:09

Encõke!Tényleg nagyon szép a kiscsikó. Eleinte én is hívtam mindenhogy az enyémet, aztán döntöttem egy név mellett, végül az sem tetszett és kb. másfél hónaposan átneveztem... Akkorra már "megismertem" kicsit és tudtam ráillõ nevet választani. Az Andy nem rossz név, bár megmondom õszintén nekem nem tetszik, mint lónév. Mondjuk én amúgyis "magyar név párti" vagyok. Nem akartalak kritizálni, nehogy félreértsd, ha neked ez tetszik, hívd úgy! De szerintem párszor még úgyis nevet változtattok mire valami végleg ráragad! ;)

#184 Encõke

Encõke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 435 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 13. - 7:30

Azért irányultam a nem magyar nevekhez, mert míg vemhes volt a kanca, reménykedtünk, hogy olyan mén fedezte be, aminek van papírja, és beengedik a Quarter Horse tenyésztésbe. Sajna nem így lett, mert egy Shagya Arab a papa, amit nem engednek be a tenyésztésbe.->de már rajta maradt az angol név, és már nem is gondolkoznék magyar névben. :) :D

#185 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 13. - 11:35

nem tudjátok, ki az apja? ha nincs róla papír, hogy ki az, akkor hogy engednék be?nekem nagyon tetszenek az olyan névalkotások, amiknek esetleg csak jó a hangzásuk, de jelentésük nincs és a szülõk nevébõl van összerakva :) például a quarterek nevei.

#186 Encõke

Encõke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 435 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 13. - 12:18

2 éves kanca, és úgy vettük, hogy vemhes. Az elõzõ tulajdonosánál beszabadult egy csõdör, és nem tudtuk, hogy melyik, mert 4 csõdör van kinn a tanyán.1 quarter horse, 2 appaloosa, és 1 arab csõdör volt a lehetõségek közt.Ha akarnánk, kiküldhetnénk Amerikába a szõrtüszõ mintát a csikótól, mert az összes csõdörnek ott van kinn a a minta, kivéve az arabnak.De azért fölösleges, mert látszik a csikó fején, hogy van benne arab.Elég bonyolultam írtam le, írj ha nem érted. :) :)

#187 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 13. - 13:35

szabad magamban mérgelõdnöm azon, hogy ezek szerint az éves kancacsikó(k) mellett úgy tartottak méneket, hogy azok kiszabadulhassanak és kedvükre akármit tegyenek?amerikában nem kell papír? nálunk ugye ha hivatalos fedmén elszabadul és csak õ van mondjuk a telepen, tehát biztos az apasága, vagy akár csinálnak, csináltatnak tesztet, hogy õ volt-e az apa, akkor sem kap papírt a csikó, még ha fajtatiszta akármilyen, akkor sem. kint akkor ez másképp van?

#188 Encõke

Encõke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 435 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 13. - 14:48

szabad magamban mérgelõdnöm azon, hogy ezek szerint az éves kancacsikó(k) mellett úgy tartottak méneket, hogy azok kiszabadulhassanak és kedvükre akármit tegyenek?amerikában nem kell papír? nálunk ugye ha hivatalos fedmén elszabadul és csak õ van mondjuk a telepen, tehát biztos az apasága, vagy akár csinálnak, csináltatnak tesztet, hogy õ volt-e az apa, akkor sem kap papírt a csikó, még ha fajtatiszta akármilyen, akkor sem. kint akkor ez másképp van?

Hozzászólás megtekintése

Amerikában az elsõ lépés a szõrtüszõvizsgálat, miután beazonosították hogy a csikó ténylegesen regisztrált fed. méntõl van, utána van a csikó regisztrálása qh. illetve ha app. mén a papa, akkor az app. törzskönyvbe, illetve akkor küldik el a tetoválási engedélyt. ( õket ínytetoválják).

#189 igazi lóbarát

igazi lóbarát

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 825 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 22. - 7:06

Mi is csikót várunk 2-3 héten belül. Szerencsére (faasztalon alulról kopp-kopp-kopp) nincs problémánk, csak szeretném veletek megosztani örömömet. Három nappal ezelõtt furán viselkedett a kanca, de néhány óra elteltével már ismét a megszokott módon jött-ment. Tegnap estére nagyon megnõtt a tõgye, de még viaszos cseppek nincsenek rajta. Az eddig ismert csikói a kancámnak csõdörök voltak, remélem most kanca lesz, de ha csõdör, annak is ugyanúgy fogok örülni.

#190 Panni

Panni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.191 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 22. - 7:19

Csak szólok, hogy a mi kancánknak se volt viaszcsepp, hanem közel két hét "nagy tõgy" után kipottyant as csikó.... Én meg nyugodt voltam, hogy úgyse.... :D

#191 igazi lóbarát

igazi lóbarát

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 825 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 22. - 7:34

Köszi, akkor a "nagy tõgy" megjelenése is fontos idõpont. Abban biztos vagyok, hogy tegnapelõtt este még nem volt olyan nagy, mint tegnap este.

#192 Panni

Panni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.191 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 22. - 7:47

Most még jópár napig valószínûleg esténként, vagy mozgatás után visszahúzódik majd neki, de reggelre visszajön. Amikor már egész nap dagad, az már igen, akkor már közeleg a csikaj!! :) Egyébként hogyhogy ilyen kései? (a miénk is még csak 3 hetes, szóval õ se kapkodta el...)

#193 igazi lóbarát

igazi lóbarát

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 825 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 22. - 7:57

Szeptemberben vettem a kancát - és elég meggondolatlanul, mivel az idõpontot nem számoltam ki - az árába bele lett alkudva a fedeztetés. De nem bántam meg, a kanca olyan, amilyenre számítottam, várhatóan a csikó is szép és jó természetû lesz.

#194 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 30. - 17:52

Tegnap be lett fedeztetve Pendemonium elöszõr, Kallisto a kiválasztott. Kérem mindenki drukkolni a csikóért és annyáért! :kocc:

#195 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 30. - 18:12

:drukk: (lehet, Zsurmó is mama lesz jövõre :D)

#196 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 30. - 19:00

:drukk: (lehet, Zsurmó is mama lesz jövõre :D)

Hozzászólás megtekintése

Kitõl?Pende,ez nagyon jó! :kocc:

#197 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 31. - 12:22

Peti foltos ménjétõl, mivel Zsurmó apja foltos volt, hátha lesz egy foltos csikóm :) (De az elmúlt 3 évben folyamatos próbálkozás mellett nem vemhesült, dokik szerint azért, mert túl kövér :( de hátha a ménnel volt a gond, mert mindig ugyanazzal próbálták...)

#198 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 31. - 20:20

Gyönyörû csikót láttam a napokban Puli-nál, 2 éves egy telivér kancából appaloosa apától. Õk is itt vannak a háromszögben, érdemes fontolóra venni. A mén Vácdukán van.

#199

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 31. - 21:44

Számomra, mint hozzá nem értõ számára, örök dilemma és fejtörõs kérdés: a csikó neme. Tudom, 50-50%. De mégis... beszélgettem már errõl többekkel, és kisültek olyan teóriák, hogy iciri-picirit azért számíthat a kancacsikó javára a mesterséges fedeztetés, vagy ha a mén sokat fedez, és "fáradt" a spermája emiatt, és hasonlók. Van ebben, vagy hasonlókban igazság? Befolyásolhatja ezt valami, vagy a Jósors tényleg csak feldob egy érmét, aztán kész? :cool: Érdemes azt figyelgetni, hogy az anyukának és/vagy apukának milyen nemû csikói felé billen a mérleg, vagy ez sem nyom a latba?..Másik felmerült kérdés bennem (most végigböngésztem a topicot), stressz témában. Természetes fedeztetésnél egy hosszabb odaút, de leginkább a visszaút tortúrája veszélyeztetheti a vemhesülést? Idõtényezõ tekintetében hogyan szokták ezt csinálni, ha szállítani kell a kancát?

#200 calypsoo

calypsoo

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.080 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 31. - 22:24

Hello!Dé!Én úgy tudom, hogy a mesterségesnél van elvi lehetõség a csikó nemének befolyásolására. Ha a levett spermát egy órát állni hagynák egy kémcsõben,akkor amelyik kanca lenne a kémcsõ alsó részében lenne... Vannak az Óvári Egyetemen is erre irányuló kísérletek, csak nem lónál hanem juhoknál ha jól tudom.Olyan is lehet, hogy a sárlás elején "rakatod be" a kancát, és még nincs érett petesejt, akkor a méneket adó spemiumok ( ezek gyorsabbak, viszont kisebb energiatartalékkal rendelkeznek) elpusztulnának mire "leér" a petesejt, a kancát adók pedig lassabbak, de túlélik ezt a várakozást, de ez is csak egy feltevés.Calypso