Ugrás a tartalmakhoz


Zabla nélkül


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
353 válasz a témához

#121 remitenda

remitenda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 188 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 17. - 7:50

Éredekes téma ez a zablanélküliség :)
Megosztja a lovasokat, mint sok más kérdés.
Mindenkinek van véleménye, ez természetes, hogy ki, hogyan tálalja, az már más kérdés.
Nekem is van véleményem, ami most kikívánkozik belõlem.
Nem vagyok westernes, "csak" angolos, abban sem érzem magam profinak. Mióta saját lovam van, csak rajta lovagolok, úgyhogy azt tudom elmesélni, amit vele tapasztalok !
Nagyon szimpatizálok ezekkel a zablanélküli kantárokkal, talán veszek is majd egyet.
Mikor mi összekerültünk, bõ másfél éve, voltak nehézségek, bizony volt, hogy elragadott a lovam ! Akkoriban, hiába volt zabla a szájában, nem tudtam vad vágtából megállítani, csak úgy ha elõrenyúltam a száron, és teljesen befordítottam a fejét ! Azóta persze már változott a helyzet, hangra megáll terepen. Sosem használtam feszítõzablát, csak sima csikózablát, egyszerûen összeszoktunk és közben fejlõdtem is.
Szoktam kötõfékkel lovagolni, kétoldalon rákapcsolt vezetõszárral, szõrén. Igaz, hogy nem erdõben, csak réten, és nem vágtában csak lépés, ügetés.
Valaki említette, hogy máshogy viselkedik a lova, zabla nélkül. Nos, nekem is az a tapasztalatom, sokkal nyugodtabb és lazább a lovam, kötõfékben.
Szóval csak azt akartam mondani, hogy szerintem meg lehet zabla nélkül is állítani a lovat, ha mással nem, akkor ezzel a fejbehúzós módszerrel.

Mindenki maga tudja, milyen a lova, mire képesek együtt !

Az én lovam egyébként egy arabfélvér, nem az a tesze-tosza típus


Az alábbi képet, Kispaci fórumostársunktól kölcsönöztem, utólagos engedelmével.

http://picasaweb.goo...733602264679234

Nagyon tetszik az a kantár !

#122 tobee

tobee

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 13 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 17. - 8:23

Old Shatterhand, köszönöm! Ez a fórum tényleg egy kicsit elfogult... Hiába vagyok új, ezt érezni lehet...

Edited by tobee, 2008 augusztus 17. - 8:24.


#123 Csapos

Csapos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.544 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 17. - 8:35

Hûûû, de kilógok a sorból... Lovagolni szoktam zablával, kötõfékkel, madzaggal is. KIne próbálta volna ki, csak a kiváncsiság miatt is. Mostanság a kedvenc szórakozásom, hogy lóháton kergetem a kedves jelentkezõket, lasszózom õket és csak madzag van a lovon nem zabla. Nem az én érdemem, hogy szépen követi az alanyt, játszik Õ is, nekem meg csak a kötelemre kell hogy figyeljek. Igyekszem tanulni, hogy jobb és jobb legyek, de nem azért, hogy versenyeken menjek, hanem a saját örömömre. Boldog vagyok, mikor újat tudok megcsinálni és újat tudok tanítani a lovaimnak. Ha valaki elismerõen nyilatkozik arról amit éppen csinálok, csináltam jól esik. Ha olyan személytõl kapom akire felnézek madarat lehetne fogatni velem, de ugyanakkor napokig rágódom azon ha letolást kapok, ráadásul jogosan. Sokmindenen meglepõdtem, Chillyn, hogy azzal a tudással ami Neki van, leáll vitatkozni. Jól tudom van, mikor feltolják az embert annyira, hogy nincs többé kontroll. Azon, hogy olyanok akik komoly üzletembernek mondják magukat, virtuálisan okosítanak, mikor ha valaki Õ sztem, tudhatná, hogy ez így szélmalommal vívott csata. Azon, hogy megszól valakit a képe miatt, mikor Õ maga nem vállalja az arcát. Azon, hogy mások el vannak ájulva saját tudásukon, és nem álltalják osztani az észt, mert azt hiszik, hogy más még nem látott lovat közelrõl, s majd Õ megmondja a tutit, mert Õ horszmansippel és csak az a jó. bakker döbbenet ami itt megy.... :( Én kérek elnézést.

#124 tobee

tobee

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 13 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 17. - 9:05

TÚL SOK ITT A TÚLOKOS, ÉS AKI ANNAK HISZI MAGÁT. Én nem az vagyok. Én esetleg tanulni jöttem ide, mert nincs akkora tudásom és sok a kérdésem. ÉN NEM AZT HISZEM HOGY ÉN OLYAN JÓL TUDOK, AKKOR NEM KÉRDÉSEKKEL JÖTTEM VOLNA IDE!!! ha ezt nem értitek meg akkor semmit. Van valami, ami tudok... De még szeretnék. Erre van aki azt mondja hogy a tudatlan köcsög menjen a ... vagy azt mondják, igen szívesen segítek, kérdezz? Akkor ti hülyék vagytok vagy mi? Hát miért nem lehet itt normálisan dumálgatni? Habár megtanítottam a lovamnak azt, amit és nem is akárhogyan. Látszata van és érezhetõ. Én ezt csak finomítani akartam, de már látom nem itt fogom, hanem valahol máshol, mert itt biztoss nem az lesz a válasz, aminek lennie kell... Itt csak hülye negatív irigy válaszokat kapsz a kérdésre. Hiába nem az a válasz rá? mire van akkor ez a fórum? Csak gyökereknek? Mert én nem érzem magam annak. Öreg vadász, te meg ha olyan öreg és bölcs vagy akkor tudod hogy ha valaki a helyesírásba köt bele akkor csak nem tud mit írni, és csak muszáj valamit. Hidd el, nem ez itt a fontos, és csak nevetni tudok ezen a kis ocska beszóláson. Ne firtassuk a tudásomat, mert nem bírnál vele. Ha itt nem lehet megbeszélni semmit akkor hol? Mire van a fórum. Ha megnézed én csak egy szimpla kérdést tettem fel és ment a fikázás. Kinek kell ez. Nemtom, de szerintem csak nevetséges... Itt csak az osztást lehet tanulni. Ezért mondom azt hogy sok itt a gyökér. Nah mind1... Sok az irigy, meg az aki azt hiszi magáról, hogy akkora nagy. Így, neten keresztül mindenki ugyanakkora, de még net nélkül is... PÁ..

#125 tobee

tobee

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 13 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 17. - 9:27

Csapos, ne haragudj, hogy válaszolok a hozzászólásodra! Hiszen itt azt hiszem, hogy ezért is elnézést kell kérni. Teljesen igazad van. Nem vitás. REMÉLEM! Én is lovaglok zablával, zabla nélkül és minden nélkül is (nem westernes vagyok, olyan angolos féle). És nem nagy natural horsemanshipes vagyok, csak szeretek ezzel játszani, csak ezt egyesek nem értik meg és nekiállnak vitatkozni a semmi, mert nekik az esik jó. Ez talán azt tükrözi, hogy mekkora az a tudásuk, ami nincs is.

#126 Csapos

Csapos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.544 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 17. - 9:31

TÚL SOK ITT A TÚLOKOS, ÉS AKI ANNAK HISZI MAGÁT.
ez igaz pl. TE
Én nem az vagyok. Én esetleg tanulni jöttem ide, mert nincs akkora tudásom és sok a kérdésem.
Akkor tedd fel õket, mert azon kívül, hogy osztod a többieket, még mást nem tettél.
ÉN NEM AZT HISZEM HOGY ÉN OLYAN JÓL TUDOK, AKKOR NEM KÉRDÉSEKKEL JÖTTEM VOLNA IDE!!! ha ezt nem értitek meg akkor semmit. Van valami, ami tudok... De még szeretnék. Erre van aki azt mondja hogy a tudatlan köcsög menjen a ... vagy azt mondják, igen szívesen segítek, kérdezz? Akkor ti hülyék vagytok vagy mi? Hát miért nem lehet itt normálisan dumálgatni?
Nem vagyunk hülyék, lehet dumálgatni is, csak normálisan kéne megnyilatkozni.

Habár megtanítottam a lovamnak azt, amit és nem is akárhogyan. Látszata van és érezhetõ. Én ezt csak finomítani akartam, de már látom nem itt fogom, hanem valahol máshol, mert itt biztoss nem az lesz a válasz, aminek lennie kell...
Ezt jól teszed, márcsak azért is mert virtuálisan nem lehet javulni, sztem.

Itt csak hülye negatív irigy válaszokat kapsz a kérdésre.
Mi volt a kérdésed? Volt egyáltalán?
Hiába nem az a válasz rá? mire van akkor ez a fórum? Csak gyökereknek? Mert én nem érzem magam annak. Én, más nevében nem nyilatkozhatom, annak érezlek ha nem tudsz normálisan beszélgetni.

Öreg vadász, te meg ha olyan öreg és bölcs vagy akkor tudod hogy ha valaki a helyesírásba köt bele akkor csak nem tud mit írni, és csak muszáj valamit. Hidd el, nem ez itt a fontos, és csak nevetni tudok ezen a kis ocska beszóláson. Ne firtassuk a tudásomat, mert nem bírnál vele.
Erre majd Osh válaszol, ha úgy gondolja érdemes.

Ha itt nem lehet megbeszélni semmit akkor hol? Mire van a fórum. Ha megnézed én csak egy szimpla kérdést tettem fel és ment a fikázás. Kinek kell ez. Nemtom, de szerintem csak nevetséges... Itt csak az osztást lehet tanulni. Ezért mondom azt hogy sok itt a gyökér.
Neked nem hiszem , ogy kéne tanulnod az osztást , ilyen fékevesztett , minõsíthetetlen kirohanást
régen lehetett itt látni.Ha sok a gyökér akkor miért vagy itt?

Nah mind1... Sok az irigy, meg az aki azt hiszi magáról, hogy akkora nagy. Így, neten keresztül mindenki ugyanakkora, de még net nélkül is...

Ne lepõdj meg azon, hogy ha berúgod az ajtót és beüvöltesz, hogy hülye gyökerek, hogy rádcsapják a bejáratot.


PÁ..



Gyorsabb voltál, mint gondoltam.
Nem haragudtam meg Rád, válaszolhatsz nyugodtan ;) tõlem nincs miért elnézést kérned. :D

Edited by Csapos, 2008 augusztus 17. - 9:34.


#127 SzonyiMaura

SzonyiMaura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 303 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 17. - 10:47

TÚL SOK ITT A TÚLOKOS, ÉS AKI ANNAK HISZI MAGÁT.
Én nem az vagyok. Én esetleg tanulni jöttem ide, mert nincs akkora tudásom és sok a kérdésem.
ÉN NEM AZT HISZEM HOGY ÉN OLYAN JÓL TUDOK, AKKOR NEM KÉRDÉSEKKEL JÖTTEM VOLNA IDE!!! ha ezt nem értitek meg akkor semmit. Van valami, ami tudok... De még szeretnék. Erre van aki azt mondja hogy a tudatlan köcsög menjen a ... vagy azt mondják, igen szívesen segítek, kérdezz? Akkor ti hülyék vagytok vagy mi? Hát miért nem lehet itt normálisan dumálgatni?

Habár megtanítottam a lovamnak azt, amit és nem is akárhogyan. Látszata van és érezhetõ. Én ezt csak finomítani akartam, de már látom nem itt fogom, hanem valahol máshol, mert itt biztoss nem az lesz a válasz, aminek lennie kell...

Itt csak hülye negatív irigy válaszokat kapsz a kérdésre. Hiába nem az a válasz rá? mire van akkor ez a fórum? Csak gyökereknek? Mert én nem érzem magam annak.

Öreg vadász, te meg ha olyan öreg és bölcs vagy akkor tudod hogy ha valaki a helyesírásba köt bele akkor csak nem tud mit írni, és csak muszáj valamit. Hidd el, nem ez itt a fontos, és csak nevetni tudok ezen a kis ocska beszóláson. Ne firtassuk a tudásomat, mert nem bírnál vele.

Ha itt nem lehet megbeszélni semmit akkor hol? Mire van a fórum. Ha megnézed én csak egy szimpla kérdést tettem fel és ment a fikázás. Kinek kell ez. Nemtom, de szerintem csak nevetséges... Itt csak az osztást lehet tanulni. Ezért mondom azt hogy sok itt a gyökér.

Nah mind1... Sok az irigy, meg az aki azt hiszi magáról, hogy akkora nagy. Így, neten keresztül mindenki ugyanakkora, de még net nélkül is...

PÁ..





Zabla nelkuli kantart keresnek tobben, erre elegge arogans valaszt katunk Toled.
Foleg en.
A bicska kinyilt a zsebemben.

Irigy lennek?
Igen, nagyon szeretnek en is ugy osszhangban dolgozni az altalam hetente egyszer-ketszer lovagolt loval, de ennek az elobb emlitett okok miatt nincs sok eselye. Igy keresek egy koztes megoldast, hidd el, egy majdnem tizeves loval, akinek vilageleteben kapukilincs volt a pofajaban, es a kezdetek kezdeten egeszen egszeruen odaig mereszkedett, hogy fellokott es atugrott felettem, nehez.

Harapott es rugott, nem lehetett kantarozni, nem vett tudomast az emberrol, rosszul volt szocializalodva, mint kiderult, a lovakkal sem tudja megertetni magat. Elozo tulajdonosa, egy jocskan 120 kilon feluli megtermett ferfi csak zabla PLUSZ lancos vezetoszárral tudta vezetni, majd amikor jelenlegi gazdaja szepen vegignyomozta a lo tulajdonosainak az elerhetosegeit egeszen portugaliaig (tehat a tenyeszto, plussz elso gazdi, ebbol kiderul, hogy jelenleg a negyediket tapossa. Ill nemtapossa), kiderult, hogy a lo ilyen, ezellen nem lehet mit tenni, sajnos oket is fellokte, felrugta, stb. Ja.... Akkor itt nagyobbak a problemak, mint az ember hinne.


Ma a lo fejet logatva ballag az ember mogott, hivasra feljon a legelo masik vegebol (cirka nyolcszaz meter), lovaglasnal erzekeny, es finoman enged a nyomasokra, csikozablaval is beleengedoen lagyan dolgozik, egyre jobban hordva magat, egyesulybakerulve. Ujjheggyel leptetem odebb, es elvetve fordul elo, hogy betolakodna az ember szemelyes szferajaba (mokas fejvakaras a hasamon). Az elozo gazdai nem ismernenek ra, tokeletesen onmaga ellentete.


Gazdijat es lovat egyutt kell tanitanom, sajnos gazdija nem egy regi lovas, es vannak rossz beidegzodesei onhibajan kivul. Igy lehet mondani, hogy a "orzmencsipp" bar a lo es lovas kozotti osszhangrol szol ahogy Te mondod, elegge nehezen kivitelezheto, ha mindket fel csak pislog.

Tehat ha nekem valaki mutat egy olyan lovat, amelyik kantar, zabla, esetleg minden nelkul osszhangban van a lovasaval, fajdalmas szivvel felsohajtok, es igencsak vagyom arra, hogy csak nezzem oket ahogyan dolgoznak. De ha ez az illeto kioktato hangnemben kozli, hogy csak ez a jarhato ut, es kvázi mindenki hulye, aki nem igy tesz, konkretan bena dolog az, amit en csinalok... Nos, olyankor mit is varsz Tobee?
Foleg, ha ezt egy takolt madzagos kep kisereteben teszi az illeto, akkor nem tudom, hogy sirva rohogjek-e?






Meg egy dolog... Jol erzem magam az angol stilusban, hosszutavu elkepzeleseim kozott nem szerepel a zabla-nyereg kombo vegleges szamuzese a nyergesembol. Sot... Bar ez lehet eretneksegnek szamit ebben a topikban. Csak szeretnem ápoltamat egyre erzekenyebbé tenni, es ehhez vezeto ut az egyre finomabb segitsegek adasa. szerintem.

Edited by SzonyiMaura, 2008 augusztus 17. - 10:58.


#128 tobee

tobee

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 13 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 17. - 11:12

Kedves SzonyiMaura!

Nah, most ahogy ezt elmesélted, ez már olyan mint amilyen egy fórumon szerintem jó. Leszámítva azt hogyn bicska nyílt a zsebedben.

Egyébként ez arogáns válasz nem tõlem jött, hiszen én csak kérdeztem, és ti szó szerint lehurrogtatok, amit én nem tudok elviselni, mint ahogy látod. Mert nem megoldás, felesleges, és csak az idejét pazarolja az ember, ahelyett hogy szépen megbeszélnék. Én egyébként abszolút nem erõltettem semmit a naturalhorsemanshippel kapcsolatban. Én nem beszéltem semmiféle járható útról, ami eltér a tiédtõ, a tiétektõl vagy az enyémtõl. Csak megjegyeztem hogy én ezt gyakorlom, a lovamra kötött passzentos szörmés kötõfékkel vagy minden nélkül... ez csak egy játék, egy mód. Egyébként nem ilyen parelli módszer, hanem csak így általánosan natural horsemanship, szó szerint. Közelebb állna hozzám ha egyszer olyanokat tudnék csinálni mint a Nevzorov vagy ilyesmi. Úton vagyok afelé. És én ezen az úton rengeteg kérdésbe ütközöm. Ezért örültem hogy van ez a fórum és kérdezhetek. De az elsõ kérdésem után le lettem hurrogva "ilyen szart nem aggatnék a lovam fejére, hülye fórumújonc mit pofázik" meg ilyenekkel. Nah ezt én nem viselem el. Mert minek viselném el ha jó is lehet. Nah, szerintem mostantól jobb lesz.

Annak meg örülök hogy ezt elmesélted és annak is örülök hogy így meg tudtad tanítani, vátoztatni a lovat.
Annak is örülök hogy megváltozott a hangnem, szerintem ezt így kell. Megbeszélni dolgokat. Én kisgyerekkorom óta lovaglok, eléggé sokat, fõleg nyáron, napi 4-5 órát. Mivel ezt dolgozom.

Nah, szal ti sem tûritek, én sem tûröm. Ezt itt az elején elcsesztük, bár én úgy érzem, és ha visszaolvassátok láthatjátok hogy csak egy kérdésem volt addig, arra is csak negatív hozzászólásokat kaptam. Háát... Így kell ennek lennie?
Üdv.

Gyorsabb voltál, mint gondoltam.
Nem haragudtam meg Rád, válaszolhatsz nyugodtan ;) tõlem nincs miért elnézést kérned. :D



Szerintem azt a "normálisan kéne megnyilatkozni"-t másnak kéne mondanod... Nem nekem...
Én csak azután nem tûröm, ha velem olyanok amilyenek.

Ez egyébként nem kirohanás... Én csak nevetek azon aki hülyeségeket hablatyol. Én márpedig még a loglással kapcsolatban csak magamról írtam, és senkit sem dícsértem vagy gúnyoltam ki. Max tisztelem.

:D

#129 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 17. - 12:02

Hûûû, de kilógok a sorból...
Lovagolni szoktam zablával, kötõfékkel, madzaggal is. KIne próbálta volna ki, csak a kiváncsiság miatt is.


Dehogy lógsz. :D

Csapos, az a baj(om) most is meg mindig ezzel a topikkal, hogy ha olyanokat ír bárki is, hogy mindegy, mert a lovad elvisz a bármivel is - ami igaz - lehet lesz pár lelkes kezdõ, aki felül zabolátlanul és összetöri magát. Tehát felelõtlenség azt írni bárki részérõl is, hogy mindegy. Azért felelõtlenség, mert más életével játszik.

Akik ismerjük egymást régrõl, lovagoltunk együtt többször tudjuk és láttuk egymást így és úgy is lovagolni. De ehhez számos ismeret szükséges, visszajelzés. egyebek. Semmiképp sem egy nyilt fórum a megfelelõ hely. Itt pont hogy a figyelmet kellene dolgokra felhívni és nem necces egyebekre buzdítani.
Te is, én is és sokan tudnánk vas nélküli képeket linkelni ide magunkról, több, idegen lovak együttvágtájáról terepen, mikor is egy madzaggal lettek kontrollálva csupán és sikerrel, de akinek van esze és csekély, vagy több tapasztalata lovakkal, az nem teszi ezt olyan perspektívába, hogy így kell, mert pont mindegy. Mert nem mindegy. Pusztán azt mutatja, hogy az illetõ még nagyon a tapasztalatai elején jár és nagyon kevés lóval volt szerencséje találkozni. Fõleg nem hiszi azt, hogy ez a tudás netovábbja, de ha mégis, ez legalább nem veszélyes ha mégoly röhejes is.

Szóval megint csupán a téma veszélyessége okán ragadtam kalviatúrát, különben csak röhögtem volna ezen (is). :)

#130 tobee

tobee

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 13 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 17. - 12:45

Azt, hogy a nagy bölcs sokat tapasztalt emberek mit mondanak, az az õ dolguk. Az igaz, mindenki a magájéval játszik. Csak nem tudom az elmúlt két napban ki beszélt itt buzdításról meg ilyenekrõl. Nah mind1. Annyira nagy a tapasztalatod, és annyit kockáztattad az életedet, hogy már kevered biztos. De teljesen igazad van. Csak ez a zabla nélküli dolog pont ugyanannyira lehet jó is, mint rossz. És ezt meg én tudom. Azt hogy te hogyan értékeled és állapítod egyálltalán meg pillanatok alatt az emberrõl így interneten kersztül, hogy mennyi tapasztalata van és leszólod, azt nem tudom megérteni. Hisz azt mindenki maga tudja, meg amikor élõben rápillantasz, hogy hogyan áll neki a lónak, vagy ha a lovon ül. Addig szerintem ne itékezz, amíg fogalmad sincsen arról, hogy mennyi is az annyi.

Az, hogy neked a zabla nélküli lovaglás, meg a lóval való játékok neked röhejesek, az csak azt tükrözi, hogy tényleg mennyire nagyon ismered a lovakat, meg hogy mennyire nagy a tapasztalatod, amire itt mindenki veri a mellét és mondogatja!

Én nem ösztönzök senkit sem, hogy addig mindezzel a zablanélküli lovaglással is foglalkozzon, vagy neaggyisten minden nélküli lovaglásra válalkozzon mindaddig, amíg nem rendelkezik egy olyan lovastudással és lovas tapasztalattal, amit a natural horsemanship, vagy bármilyen egyéb játék a lóval igényel!!!
Ez van szerintem.

De mondom, itt mindenki veri a mellét a nagy tapasztalatára és nem hagynak másokat érvényesülni...

Edited by tobee, 2008 augusztus 17. - 12:46.


#131 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 17. - 14:53

OSH - "Te is, én is és sokan tudnánk vas nélküli képeket linkelni ide magunkról, több, idegen lovak együttvágtájáról terepen, mikor is egy madzaggal lettek kontrollálva csupán és sikerrel, de akinek van esze és csekély, vagy több tapasztalata lovakkal, az nem teszi ezt olyan perspektívába, hogy így kell, mert pont mindegy. Mert nem mindegy. Pusztán azt mutatja, hogy az illetõ még nagyon a tapasztalatai elején jár és nagyon kevés lóval volt szerencséje találkozni. Fõleg nem hiszi azt, hogy ez a tudás netovábbja, de ha mégis, ez legalább nem veszélyes ha mégoly röhejes is." - no ént pont ezért írtam példaként a mestert. Mert Õ már tudja amit kell, meg is tudja tenni bármivel, viszont soha nem búzdított senkit utánzásra! Szrt meg egyenesen ... no 111. A vírtuális lovas az csak vírtuális marad :ang: , inkább lovagolok sokat, hogy azt a kevés "tudásomat" tovább csiszolgassam :yeah: .

#132 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 17. - 15:21

Csapos,szeretlek. :) Elkövettem újfent azt a hibát,hogy hozzászóltam valamihez,amihez nem kellett volna.Kösz,hogy szóltál. OSH néha félreértelmezel írásokat.De sebaj. :) Maradjon most már így.Nekem mindegy mit gondolsz rólam. :)

Edited by Chilly, 2008 augusztus 17. - 15:26.


#133 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 18. - 8:06

Csapos,szeretlek. :)
Elkövettem újfent azt a hibát,hogy hozzászóltam valamihez,amihez nem kellett volna.Kösz,hogy szóltál.

OSH néha félreértelmezel írásokat.De sebaj. :) Maradjon most már így.Nekem mindegy mit gondolsz rólam. :)


Teljesen hibás szemlélet.

Ha van egy meggyõzõdésed, akkor véd is meg szakmai érvekkel. A tekintély nem számít.
Az nem baj ha közben rájössz hogy hibás, mert közben tanul belõle mindenki.
Ez nem presztizs kérdés.

A lényeg pont az lenne hogy egy alkalmazás (zabla nélküli lovaglás) elõnyei és hátrányai kiderüljenek azok számára is akik nem szakértõk.

Az is teljesen biztos hogy nem kifejezetten szakértõknek is lehetnek kitûnõ meglátásai ami változtat a szakértõk meggyõzõdésén is.

Itt sokszor a tekintélyre való hivatkozás kerül elõtérbe. Dallos Gyula pld lehet kitûnõ szakértõ de tévedhet is adott esetben, amiben nincs gyakorlata. Akkor is elfogadod a tévedését helyes eljárásnak azért mert egyébként tekintély?

A megoldás a tényállítás, majd. elõnyök , hátrányok, mellette és ellene szóló érvek, elemzés, szintézis lenne.

Sajnos alig látni olyan témát ahol a vita végigmegy és a végén van egy elfogadható konszenzus és védhetõ, támogatható eredmény ami legalább idõlegesen támpontúl szolgál a kezdõknek haladóknak.


Így marad a fórum baráti társaságok üzenõfüzetének, és játékos piszkálódás terepének. Szakmai jelentõsége nehezen érvényesül.

Most például ki a fene tudja hogy a zabla nélkül történõ lovaglás jó e vagy nem, és ha igen mire, mikor lehet alkalmazni és minek, mikor nem szabad és miért, ki alkalmazhatja és ki nem, hogyan célszerû alkalmazni és hogyan nem, milyen felszereléssel és milyennel nem.
Gratulálok.

#134 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 18. - 8:40

Most például ki a fene tudja hogy a zabla nélkül történõ lovaglás jó e vagy nem, és ha igen mire, mikor lehet alkalmazni és minek, mikor nem szabad és miért, ki alkalmazhatja és ki nem, hogyan célszerû alkalmazni és hogyan nem, milyen felszereléssel és milyennel nem.
Gratulálok.

Miért lennénk felelõsek, ha valaki gyakorlatlanul a nem megfelelõen képzett lóval kantár nélkül lovagolva balesetet csinál? Csak azért, mert én elmesélem, hogy én teljesen biztonságosan tudom az én kancámat így lovagolni akár csatazajban is?

Hamilton felelõs azért, ha valaki 200 km/h-val próbál bekanyarodni, mert õ is azt tette?

Csikókat lovagolva tapasztaltam, hogy sokkal könnyebb õket kötõfékkel irányitani, mivel azzal vezették õket addig, elõször mindig kantár nélkül szoktam õket lovagolni.

#135 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 18. - 9:39

Na, egy érv. Éljen. :)

#136 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 18. - 11:31

Teljesen hibás szemlélet.

Ha van egy meggyõzõdésed, akkor véd is meg szakmai érvekkel. A tekintély nem számít.
Az nem baj ha közben rájössz hogy hibás, mert közben tanul belõle mindenki.
Ez nem presztizs kérdés.

A lényeg pont az lenne hogy egy alkalmazás (zabla nélküli lovaglás) elõnyei és hátrányai kiderüljenek azok számára is akik nem szakértõk.

Az is teljesen biztos hogy nem kifejezetten szakértõknek is lehetnek kitûnõ meglátásai ami változtat a szakértõk meggyõzõdésén is.

Itt sokszor a tekintélyre való hivatkozás kerül elõtérbe. Dallos Gyula pld lehet kitûnõ szakértõ de tévedhet is adott esetben, amiben nincs gyakorlata. Akkor is elfogadod a tévedését helyes eljárásnak azért mert egyébként tekintély?

A megoldás a tényállítás, majd. elõnyök , hátrányok, mellette és ellene szóló érvek, elemzés, szintézis lenne.

Sajnos alig látni olyan témát ahol a vita végigmegy és a végén van egy elfogadható konszenzus és védhetõ, támogatható eredmény ami legalább idõlegesen támpontúl szolgál a kezdõknek haladóknak.
Így marad a fórum baráti társaságok üzenõfüzetének, és játékos piszkálódás terepének. Szakmai jelentõsége nehezen érvényesül.

Most például ki a fene tudja hogy a zabla nélkül történõ lovaglás jó e vagy nem, és ha igen mire, mikor lehet alkalmazni és minek, mikor nem szabad és miért, ki alkalmazhatja és ki nem, hogyan célszerû alkalmazni és hogyan nem, milyen felszereléssel és milyennel nem.
Gratulálok.



Többek között ezért nem teszem.Az irónia miatt.Amit a te írásodat is áthatja.Érvelni te sem érveltél.
Nagyon szívesen elmondom,hogy SZERINTEM hogyan kellene (már elmondtam korábban is,akkor is lekisprofesszorozták a lovamat.Szerencsére akkor jómagam nem kapott minõsítést :) ),de nem látom értelmét,hogy aztán megmagyarázd Te,OSH,akárki,hogy felelõtlen vagyok és gondatlan és egyáltalán,mit akarok. :)

Nekem az nem kell,hogy ha valaki kérdez,én elmondom a véleményemet,amire ti rávágjátok,hogy hibás szemlélet,azt csak én hiszem,és nem értek hozzá.Nem hiúsági kérdés miatt.Mi már sok mindent kamatoztattunk fórumosok hozzászólásaiból,amiért hálás is vagyok.Nem tudtam odáig és tényleg jól mûködött.Vagyis nem szégyellem bevallani ha tévedtem vagy nem ismertem azt a módszert odáig.

De Isten uccse' megírom még egyszer,pontokba összeszedve,aztán csámcsoghattok rajta.
De most megyek dolgozni.

#137 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 18. - 15:42

Miért lennénk felelõsek, ha valaki gyakorlatlanul a nem megfelelõen képzett lóval kantár nélkül lovagolva balesetet csinál? Csak azért, mert én elmesélem, hogy én teljesen biztonságosan tudom az én kancámat így lovagolni akár csatazajban is?

Hamilton felelõs azért, ha valaki 200 km/h-val próbál bekanyarodni, mert õ is azt tette?

Csikókat lovagolva tapasztaltam, hogy sokkal könnyebb õket kötõfékkel irányitani, mivel azzal vezették õket addig, elõször mindig kantár nélkül szoktam õket lovagolni.


Jó a példa. Hamilton és egyéb versenyzõk példái miatt évente igen sok fiatal harcos tekeredik fel a fára, mert autót kap apucitól, és a pedált is tudja nyomni. Ha meg beült mellé a tündéri diszkóskislány akkor meg kell mutatni mit tud az autó. Csak õ nem tudja hogy 200 felett mire képes a járgány, és ha elveszti a stabilitását mit is kel csinálni.
Magyar utakon meg Hamilton sem menne 200 felett ha csak nem akar öngyilkos lenni.

A kezdõ lovas nem tudja hogy a lova nem megfelelõen képzett és ha extra dolog történik akkor pánikba esik és annyi.
Érdekes módon csak külföldi szakírótól olvastam eddig hogy élesen megkülönböztetik a fajtákat és a fajtánkénti eljárásokat és az alkalmazandó felszereléseket.

Mese:
14-15 éves voltam amikor vidéken nyaraltam a Jászságban és egy TSZ viszonylag nagy karámjában volt vagy 30, 3 év körüli csikó. Két három srác és négy öt lány együtt kerékpároztunk akkoriban, amikor felfedeztük ezeket a lovakat. Ma úgy itélem meg hogy magyar félvér szerû lovak lehettek.
Mivel semmilyen felszerelés nem volt, de a lovak barátságosak voltak, vittünk nekik naponta dinnyét, répát ezt azt, és összebarátkoztunk velük.
Valaki kitalálta hogy üljünk fel rájuk, amit na ná hogy mindenki vállalt, már csak a lányok miatt is. Kicsit csodálkoztak a lovak de nem csináltak semmi extrát. A lényeg hogy pár nap múlva a sörényükkel irányítva õket össze vissza rohangáltunk velük a karámban szemernyi gond nélkül. Aztán hogy legyen valami értelme is a dolognak versenyt rendeztünk, csatát vívtunk fakardal és stb.
Aztán észrevették a felnõttek, mindenki agybajt kapott, kitört a pánik, és eltiltottak minket, valószínüleg teljesen jogosan.

Na most mondhatnám akkor, hogy minek a kötõfék, elég a sörény is, meg minek a belovaglás, ülj fel és rohangálj szõrén, aki leesik az ne lovagoljon hanem maradjon a sakknál. Egyébként a lovaknak tetszett a dolog, rohangálni szerettek, egyébként valószínüleg unatkoztak is, meg nem vittük ki õket a karámból, együttmaradtak, tehát nem volt miért tiltakozniuk. A végén már egész jól lehetett velük közlekedni, mi is rájöttünk a lovaglás alapjaira ami az irányítást illeti.

#138 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 18. - 17:15

Na most mondhatnám akkor, hogy minek a kötõfék, elég a sörény is, meg minek a belovaglás, ülj fel és rohangálj szõrén, aki leesik az ne lovagoljon hanem maradjon a sakknál. Egyébként a lovaknak tetszett a dolog, rohangálni szerettek, egyébként valószínüleg unatkoztak is, meg nem vittük ki õket a karámból, együttmaradtak, tehát nem volt miért tiltakozniuk. A végén már egész jól lehetett velük közlekedni, mi is rájöttünk a lovaglás alapjaira ami az irányítást illeti.

Ilyet mi is csináltunk Dóra majorban, ez a lényeg, ha úgy csináljuk, hogy a lónak játék legyen vagy szórakozás, akkor nem is kell félni, hogy elvigyen, akármi is van rajta.
Talán könnyebb kötõfékkel elérni, hogy játéknak tûnjön nekik!

#139 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 21. - 22:54

Na, végre megértettem a támaszkodást.
És ráadásul zabla nélkül is értelmezhetõ. :D

#140 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 22. - 11:17

" Csapos, az a baj(om) most is meg mindig ezzel a topikkal, hogy ha olyanokat ír bárki is, hogy mindegy, mert a lovad elvisz a bármivel is - ami igaz - lehet lesz pár lelkes kezdõ, aki felül zabolátlanul és összetöri magát. Tehát felelõtlenség azt írni bárki részérõl is, hogy mindegy. Azért felelõtlenség, mert más életével játszik." Szerintem a lelkes kezdõ kapukulcsal a ló szájában ugyan olyan veszélyben van mint zabla nélkül. A topiknak szerintem az lenne a lényege, hogy a nem teljesen amatõrök megosszák egymással a tapasztalatukat.Aki meg annyira hülye, hogy a nem megfelelõ képzettséggel nem megfelelõen képzett lóval elindúl zabla nélkül terepre annak tök mindegy annyi agyal az ablakból is kieshet, mert õ Supermannt akarta utánozni. Nálunk spec van egy olyan ló, hogy ha zablával akarod irányítani annyira tagad, hogy akár földhöz is vágná magát, kötõfékkel gyönyörûen elmegy bárhová.

#141 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 22. - 11:53

Szerintem, ló, ember, és helyzetfüggõ, hogy zablával, vagy zabla nélkül célszerûbb. Nem mindíg van szükség a zablára és vannak olyan lovak, helyzetek, amikor kimondottan felesleges, persze ennek az ellenkezõje is igaz az adott helyzet, ló, lovas függvényében. Kezdõ lovast tapasztalt jófej lóval sokkal szívesebben engednék/engedek lovagolni zabla nélkül, mint zablával ( minek tegye tönkre a ló száját). Van egy ismerõsöm, aki jól képzett lovakkal kimondottan csak zabla nélkül lovagoltat kezdõket a ló érdekében. ( szerintem teljesen igaza van ) Nem azt mondom, hogy a zabla felesleges, de ha nem precíz dolgokat kell megoldani a lóval, akkor sokkal kellemesebb a lónak is és nem minden ló egy puskaporos hordó. Mivel a mi lovaink hozzávannak szokva a karikásostorhoz, csatazajhoz, kamion, felrepülõ fácán,helikopter, õz........ így elég nehéz olyan helyzettel találkoznunk, amitõl annyira megilyednének, hogy megfékezhetetlen vadálatokká változzanak. Meg mint említettem van egy félvad kazah lovam, akivel szinte bármit meg lehet csinálni, míg nem érzi magát kényszerített,"lefogott" helyzetben ( legelõn odamegyek hozzá megfogás nélkül leápolom a sebét és áll mint a kisangyal, de amikor megkértem páromat, hogy fogja meg még a sebe közelébe sem engedett) kötõfékkel, vagy egy kötéllel ló számára legfélelmetesebb helyzetben is követ, meg csinálja a dolgát, de kantárral nem lehet vele bírni. Ezért nem értek egyet azokkal, akik azt mondják, hogy zablanélkül elmebetegség lovagolni. Vannak helyzetek, amikor én is elengedhetetlennek tartom, nem hiába volt/van a huszároknak is kettõs száruk.

#142 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 22. - 19:40

..... annyira tagad, hogy akár földhöz is vágná magát, ....



egyet értek. sok nõbe is van ijen.

#143 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 23. - 8:46

a huszároknak még pufkajuk is volt meg kardjuk, és pödört bajszuk is volt ám :yeah:

és volt eset amikor zabla nélkül lovagoltak õk is, :yeah:

#144 Boci

Boci

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 7 hozzászólás

Közzétéve 2008 október 10. - 21:52

Zabla nélkül? A téma nem rossz, de mi lenne, ha azt mondanám, hogy legyen inkább nyereg és szár nélkül?
Ezt nézzétek!
Nem semmi...

http://www.youtube.c...feature=related

#145 Marcsi

Marcsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 107 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 6. - 20:15

Pár jótanácsot szeretnék kérni!
Tavasszal szeretném belovagolni a kancám és úgy gondoltam nem a zabla lasz az elsõ amit megismer.Tudnátok nekem segíteni,ötletet adni evvel kapcsolatban?
Tudom majd adja magátm de ha mégis eszetekbe jutna valami ami segíthet illetve könnyebbé teheti majd a dolgunk akkor várom az ötleteket! :)

" Csapos, az a baj(om) most is meg mindig ezzel a topikkal, hogy ha olyanokat ír bárki is, hogy mindegy, mert a lovad elvisz a bármivel is - ami igaz - lehet lesz pár lelkes kezdõ, aki felül zabolátlanul és összetöri magát. Tehát felelõtlenség azt írni bárki részérõl is, hogy mindegy. Azért felelõtlenség, mert más életével játszik."

Szerintem a lelkes kezdõ kapukulcsal a ló szájában ugyan olyan veszélyben van mint zabla nélkül. A topiknak szerintem az lenne a lényege, hogy a nem teljesen amatõrök megosszák egymással a tapasztalatukat.Aki meg annyira hülye, hogy a nem megfelelõ képzettséggel nem megfelelõen képzett lóval elindúl zabla nélkül terepre annak tök mindegy annyi agyal az ablakból is kieshet, mert õ Supermannt akarta utánozni.

Nálunk spec van egy olyan ló, hogy ha zablával akarod irányítani annyira tagad, hogy akár földhöz is vágná magát, kötõfékkel gyönyörûen elmegy bárhová.



Egyetértek :yeah:

Edited by Marcsi, 2008 november 6. - 20:13.


#146 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 6. - 20:25

Zabla nélkül? A téma nem rossz, de mi lenne, ha azt mondanám, hogy legyen inkább nyereg és szár nélkül?
Ezt nézzétek!
Nem semmi...

http://www.youtube.c...feature=related


Már láttam párszor, de most is majdnem elbõgtem magam az elején..

#147 Csapos

Csapos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.544 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 6. - 21:26

Pár jótanácsot szeretnék kérni!
Tavasszal szeretném belovagolni a kancám és úgy gondoltam nem a zabla lasz az elsõ amit megismer.Tudnátok nekem segíteni,ötletet adni evvel kapcsolatban?
Tudom majd adja magátm de ha mégis eszetekbe jutna valami ami segíthet illetve könnyebbé teheti majd a dolgunk akkor várom az ötleteket! :)
Egyetértek :yeah:



Marcsi amit belinkeltél abból az jön le, hogy én voltam aki zablátlanságra buzdítok mindenkit.
Tudni kell, hogy Tippara egy másik társunk írását, - melyben nekem válaszolt idézet be, csak nem teljesen sikeredett elválasztania.

Lásd 129

Edited by Csapos, 2008 november 6. - 21:28.


#148 sibu

sibu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 788 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 7. - 9:54

Zabla nélkül? A téma nem rossz, de mi lenne, ha azt mondanám, hogy legyen inkább nyereg és szár nélkül?
Ezt nézzétek!
Nem semmi...

http://www.youtube.c...feature=related



sziasztok!

hát ez nemsemmi :)

a minap énis találtam egy effélét youtubon belinkelném!


#149 Marcsi

Marcsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 107 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 7. - 18:07

Csapos! Az lovagol zabla nélkül, aki szeretne - na meg ha a lova is :D Akit meg mindenfélére buzdítani lehet az meg úgyis mindig mást fog csinálni.... Sajnálom ha félreérthetõ voltam. :(

#150 Marcsi

Marcsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 107 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 20. - 16:55

Csapos!
Az lovagol zabla nélkül, aki szeretne - na meg ha a lova is :D Akit meg mindenfélére buzdítani lehet az meg úgyis mindig mást fog csinálni....
Sajnálom ha félreérthetõ voltam. :(



Jó rég írtam kár hogy jóindulatú,érdemleges választ nem kaptam :guny:

Edited by Marcsi, 2008 november 20. - 16:56.


#151 Dóóri

Dóóri

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 10 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 20. - 18:34

Hu én nagyon díjazom azt az embert aki természetes módon tud kapcsolatot teremteni a lovával.Már számtalan cikket olvastam a Parellirõl, meg a kötõféken való lovaglásról.Nekem is volt szerencsém ezt kipróbálni (kisebb nagyobb sikerrel) de nagyon élveztem. :D Ha gondoljátok linkelek én is pár videót errõl :kir:

#152 Lobo

Lobo

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 21 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 20. - 21:09

Hihetetlennek tûnik, de a zabla elképesztõen természetes a lovak számára!

#153 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 20. - 21:42

Ez fõleg a lovak számára hihetetlen, de tény, hogy én is elképedtem.

#154 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 21. - 12:42

Csak néhány szó Stacy-rõl. Aki figyelte a feltett videóit nyomon követhette a fejlõdését, õ sem így kezdte. Türelmes, kitartó és rendszeres munka után érte el a mai tudását, s szerintem segítsége is volt, nomeg ugye a Lónak is komoly beleszólása van a dologba ;) . Egy jól elõkészített ló bármivel ellovagolható, viszont kell egy olyan lovas rá aki valóban tudja kezelni a felmerülõ kölönbözõ helyzeteket! Régi mondás kicsit másképpen - csikóra nem való "csikó"! Egy ló belovaglásához nem elég ülni a nyeregben!!! Javaslom minden "mûkedvelõnek" , hogy tapasztalt szakemberre bízza a lovat és ne kisérletezzen, mert törött gerinccel már nehéz lesz lovagolni.

#155 Lobo

Lobo

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 21 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 21. - 12:45

És az is döbbenetes, hogy kétféle ló van. A vadló (musztáng, ami =elvadult háziló) és a háziló, ami nem más, mint az ember függeléke. És számára a zablán kívül természetes a nyereg, meg a lovas, a hátán, vagy a fogat(eke) a háta megett.

#156 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 21. - 14:04

...Egy ló belovaglásához nem elég ülni a nyeregben!!!...

Nem elégséges, de szükséges. :gm:

#157 Kozifru

Kozifru

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.455 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 21. - 14:29

Jöttem én is dicsekedni! :dev:

Tökössel szabadon
ismét

Ne az arcomat nézzétek,mert nagyon fáztam és felhúztam a nyaksálamat.. :kv: A minõsége se olyan jó a képeknek,mert mobillal készült, de azért a lényeg látszik. :ang:

#158 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 21. - 19:00

Erneszt - nagyot szólottál! :kocc: Kozifru - dejóóó, ügyes vagy! Látom az is egy vércsõdõr!

#159 Kozifru

Kozifru

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.455 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 21. - 19:35

Erneszt - nagyot szólottál! :kocc:

Kozifru - dejóóó, ügyes vagy! Látom az is egy vércsõdõr!


Igen Tajtiról tudni kell,hogy egy vérmes vadállat. :dev: Csoda ha el tudna szaladni akkora hassal! :gm:
Amúgy meg köszönjük Csikasz a dícséretet, igyekszünk! :ang:

#160 Kispaci

Kispaci

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 21. - 19:50

Hú, Kofiru, ügyesek vagytok!