Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Új nemzeti lovasprogram


  • Please log in to reply
365 válasz a témához

#281 Stuszi

Stuszi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.045 hozzászólás

Közzétéve 2013 november 28. - 15:48

Kedves Amatőr!

 

Először is köszönöm a dícséretet a vágóhídszökevényeink nevében is!

 

"ÉN ELSŐSORBAN a HOBBIZMUST, a szabadidős lovazást szeretném majd másfél évtizede elismertetni, mint az egyik legjelentősebb "ágazat" és erőforrás, lehetőség a lovasiparban. Nem vagyunk "aljanép", ha vannak is közöttünk sokan, akikre nem vagyunk büszkék,..."

 

Ezzel 100%-ban azonosulni tudok. Minthogy azzal is, hogy a hobbiszintű lótartóknak, lovasembereknek lehet és kell is fejlődniük. Hogy a hivatásszerűen, vagy ha nem is, de profi módon a "lovazást" űzőkkel együtt, vagy párhuzamosan, esetleg teljesen más úton, nem tudom megállapítani, erre biztos vannak nálam szakavatottabbak.

Mindenesetre a fenti törekvésedet én csak tisztelni tudom, és lélekben támogatom.

 

Nézzétek el nekem, de meg kell osztanom veletek egy ma kapott mail egy részletét, amit egy fiatalember írt, aki a frissen vett szamarának vitt tőlünk tegnap 2 zsák zabot. Mivel én nem voltam otthon, így a gyerek adott neki a magtárból.

 

"A fiatalemberhez aki segédkezett gratulálok, jó hogy nem halunk ki és születnek még ilyen gyerekek. Határozott, önálló és jópofa gyerkőc."

 

A nem egész 12 éves fiamról tudni kell, hogy egészen tavalyig, amíg nem volt lova, egy többnyire visszahúzódó, félénk, beszédhibás gyerek volt. Másfél év alatt az a kis kehes póni olyan dolgokat "ért el" nála, amit a humán szakemberek eredményei korábban meg se közelítettek.

 

Hogy hogy kapcsolódik ez ide? Csak annyiban, hogy egy beteg, vágó elől mentett, ISMERETLEN SZÁRMAZÁSÚ korábban lovasiskolában tisztességgel becsülettel dolgozó hobbiló meggyógyított egy gyereket, és "mellesleg" megspórolta a TB-nek egy beszédhibás gyerek több évnyi kezelését.

És akkor a nyakkendős, trágyaszagtól undorodó, fent említett bagázs őt is kolbászbavaló hulladéknak tekinti? Engem pedig lenéz, mert csak egy sz@ros gumicsizmában esténként trágyát lapátoló "kertvégi" hobbista vagyok? Hát a ... !

 

Amatőr, azt tudom csak tanácsolni, időnként lépj át azokon a dolgokon, amin itt dühöngünk. Vegyél a hónod alá egy üveg zárjegyet soha nem látott házipálinkát, menj el lovagolni a hozzád (és hozzám) hasonlókkal, egy alkalmas helyen táborozzatok le, és amíg el nem fogy az üveg tartalma, addig csak üljetek, és élvezzétek az időt amit ezekkel a teremtményekkel tölthettek. Különben a cél utáni hajszában épp csak maga a cél fog elveszni.


  • Méz, izland és Bereki kedveli

#282 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2013 november 28. - 17:29

"Mindenesetre a fenti törekvésedet én csak tisztelni tudom, és lélekben támogatom."

Stuszi, köszönöm, hogy köszönöd, :) , s hogy nagyon ne offoljam a nemzeti lovasprogram témát, csak erre reagálok most érdemben:

Már én is csak lélkeben támogatom, a lelkesedésem alábbhagyott, csupán mint a téma után érdeklődő, kedvtelésből "blogolom" ki gondolataim a témáról, nincsenek illúzióim, és nem is teszek érte, (holott kapcsolatot találnék, ha akarnék,) hogy közvetlenül a döntéshozókra is hassak véleményemmel, csak beszélgetési és vitaalapnak számom. Nekem kedvtelés, mert szeretem ezt a témát, perverz módon nagyon régóta, valamikor hobbiszinten kutattam, ismertem is a helyzetet. Mára legfeljebb ülök és "mesélek" nagy okosságokat. 

Csak azért nem szégyenkezem, mert például az Új Nemzeti Lovasprogram általam megismert első munkapéldánya semmivel nem megalapozottab szubjektív vélemény és illuziósor, mint az én írásaim, vagy akár a Csontó féle cikk. 

Nem az a baj, hogy ilyenek vannak, sőt, kellenek is, hanem az, ha túl komolyan vesszük a dolgot, és azonnal neki akarunk esni a rossz dolgokat "megjavítani".  Minden-mindennel összefügg, itt ebben a kicsi szegmensben, ahol a ló a kapocs. Ami az egyiknek jó, az a másiknak rossz, ha javítunk ezen, romlik az... megfontoltan kellene nekifogni a fejlődés tervezésének is, nemhogy azonnal a kisebb nagyobb problémákat pénz híján rendeletekkel akarják "megoldani" javítani. 

Egyébként nagyon egyetértek többek közt azzal a véleményeddel is, hogy egyrészt nincs, nem lenne most itt az idő, hogy "pumpáljuk" a pénzt az ágazatba, hisz még nem hasítunk eléggé, de elég pozitívuma lenne a média érdeklődésének is. Ha pedig csináljuk a felhajtást, lengetjük a programot, aztán ilyen laposkussvan utánna az meg már visszás. Lassan kezdem azt érezni, hogy az egyébként lelkes, jóravaló, a szakterületükön hozzáértő, viszont azért valamenynire a területéért lobbistaként is működő "testület" az adott lehetőségek közt nagyobb kárt fog okozni, mintha meg sem alakultak volna. Mert a bizalom csökkenik és az ellenérzések nőnek, ha ez így halad.

Nagy kár volna.

 

Na jó, még egy gondolat.    

"És akkor a nyakkendős, trágyaszagtól undorodó, fent említett bagázs őt is kolbászbavaló hulladéknak tekinti? Engem pedig lenéz, mert csak egy sz@ros gumicsizmában esténként trágyát lapátoló "kertvégi" hobbista vagyok? Hát a ... !"

Nem, nem ennyire rossz a helyzet. Azok a nyakkendősök, akikre célzol a trágyaszag miatt nem, ( nem a trágyaszag miatt néz le), csak az ő evidenciájuk kissé más, ha a lovazásról van szó. A tanácsod különben köszönöm, ez az írogatás nem megy a lovazás rovására, (otthonról nem szoktam sokat), de amíg régen motorja voltam ilyen programoknak, addig sajnos mára szinte teljessen megszűntem lovazni. Jelszó, nincs idő... Hogy pontosabban mi áll mögötte? Néha nem ártana idebenn komolyabb önvizsgálatot tartani...

Üdv: Ervin, azaz amatőr

 


" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#283 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2013 november 28. - 19:05

 

a kitűzött célt, de addig sem kellene "ártani".

 

:) eddig teljesen egyetértünk!

 

Egyébként kicsit vitatkoznék veled, annak ellenére, hogy alapvetően a lótenyésztés iránt érzett tiszteletünk hasonló lehet. 

 

Az index cikkben, és a hozzászólásodban is jogsértőnek lett titulálva a "zugcsikó", illetve itt elsősorban az ismeretlen származású lovakról beszélnek így, holott az én egyik lovam is ismeretlen származású, csak azért, mert hányatott sorsú, különben meg anyja Hadfi5 apja Szemafor, és igencsak volt szeme és érzéke is a tenyésztőjének, de gyakorlatilag értelmetlen mert túl bonyolult lett volna elintézni a papírjait.

 

Itt már különbözünk - én 14 éve vettem egy kancacsikót, akiről tudtam, h nincs rendezve a papírja, viszont nem adtam fel és bár DNS alapú családfa analízist kellett végeztetnem a nemzetközi szervezetnél ami nem volt se olcsó, se egyszerű, de kiböjtöltem és tavaly azt kaptam karácsonyra magamtól, h meglett a hiteles és valós származása.... Ha valakinek van szeme és érzéke a tenyésztéshez, akkor lehetne affinitása a jogkövető magatartáshoz is....

 

Bár kicsit off topik, de leírom. Alsó képen egy hete a fent említett Hadfi- Szemafor "csikóm", mely még így tizenévesen is az nekem. A tenyésztője Ácson egy bácsika, aki éveken át hordta a kancáit  Szentirmaiékhoz. Sajnos jogkövető magatartásában akadályoztatva lett a csikó születése után nemsokkal bekövetkezett halálával. Az örökösöknek kisebb dolguk is nagyobb volt, mint utánnajárni, mit kell tenni,  hova kéne fordulni, ahogy tudták eladták a lovakat. Én az anyja alatt láttam meg 10 hónapossan egy falubeli fogatos barátomnál k. 6 hónapossan, mikor beleszerettem. Tudtam, hogy nincs meg a fedeztetési jegye, de annyira tettszett megvettem. A Komárom megyei lófelügyelő tudott az esetről, ő is mondta, (és én is így gondoltam,) hogy kár lenne azért a csikóért nullássan. Sajnos a származás elismertetése DNS alapú vizsgálatot jelentett volna, amire kezdetben nem volt, pénz,  amire lett volna az anyját előbb ausztriába, majd onnan Hollandiába adták el. ( Az is, sőt az igazán RITKASZÉP, hatalmas erős, büszke kanca volt !) Fuccs az amúgyis nemtúl értelmes vizsgálkodásnak, de nullásnak érzelmi okból később se akartam sütteni. Inkább valóban illegálissan, útlevél nélkül kibekkeltük, míg végre elfogadták a chippet megjelölésként. 

Az, hogy így- vagy úgy ér-e többet egy HERÉLT, főleg, ha nem szándékozom eladni, (bár egyszer majdnem megtettem, csak kishíján megszakadt a szívem és visszamondtam nemtúlnagy büszkeségemre), ez olyan lélektani dolog. De hogy nem jobb vagy rosszabb attól, hogy  "nullás", az biztos.  

 

Jogsértés, ha saját tulajdonú nem fed.engedélyes csődöröddel ellenszolgáltatásért MÁS kancáját fedezteted, a SAJÁTOD NEM. Legalábbis a 90-es években tudtommal így volt, felvilágosíthat, ha valaki PONTOSSAN tudja, mibe ütközik.

 

A 93 évi állattenyésztési törvénybe ütközik. Nem vitatom, lehet így van, az időtájt panaszkodta nekem a lófelügyelő, hogy nincs eszközük, és saját kanca, saját mén esetén joguk sem fellépni a zugtenyésztés ellen. 

Egyébként is - kibogozhatatlan lenne, h mikor kié a kanca és ez számtalan visszaélésre adna alkalmat. 

Igaz, adna alkalmat, de ettől még lehet, hogy nem tilos. Örülnék, ha idéznéd az idevágó részt.

  A magyar törvény szigorúbb, mint az unió de legjobb tudomásom szerint szigorúbb lehet, csak enyhébb nem.

 

Mivel a korábbi időszakban a "nullás" lovak a lovasturisztikában használhatóak voltak, így azok vásárlása, és a saját célú szaporítása sem volt jogsértő. (Ha igaz a fenti információm). Más kérdés, hogy elvben sokat elárulhat a szolgáltatóról, hogy így fedeztet, de nem feltétlenül csak az igénytelenség vezérelheti az illetőt.  

Lehet oka pénztelenség, lószeretet, kísérletező kedv, vagy egyszerű ... gazdasági számítás.  Sajnos van igény filléres lovakra, s ez nem mutat hízelgő képet lovashelyzetünkről, anyagi helyzetünkről...

 

Ha az ember megnézi a lovasok.hu-n at apróhirdetéseket, ugyanannyiért vehet pedigrés lovat is, mint 0-st. Az egyik "mazochista tevékenységem" pont az, h meg szoktam nézni az eladó származásos kancákat mondjuk 300.000 Ft-ig, és minden alkalommal találok egy csomót, akit szívem szerint megvennék, mert félő, h elvész.

 

A lovat nem megvenni kerül sokba - az egy egyszeri kiadás. Azután jön a java - etetni, körmöltetni, tartani, gyógykezeltetni. Ezek a költségek nem származásfüggők. Nem beszélve a képzéséről, ami szintén idő, pénz és energia. Szintén származástól függetlenül.

 

Azt mindannyian tudjuk, még a lótenyésztők is, ha szívükre teszik a kezüket, hogy ugyan értékesebb, de nem feltétlenül jobb egy ismert származású ló, mint egy ismeretlen, főleg, ha nem akarják tovább szaporítani.

 

Ebben megint teljesen igazad van, de legfőképp az utolsó félmondatban. Mert sajnos ahol van egy származástalan kanca, és fennáll az "igénytelen" mentalitás, ott ha adódik egy tökökkel bíró másik ló, akkor befedeztetik vele, h "legyen legalább egy  *ingyen* csikó "

Na, ha már a képen látható a fakó kancám is, az tök tiszta papiros, környékünkön kedvelt vérvonal (Martalóc), tizedik évében van, de szintén csikókorban került hozzánk, nem is csúnya ló, de nem áll szándékomban szaporítani. Minek? Nekem van elég lovam, ha majd akarok, akkor veszek olyat, amilyet szeretnék vagy tudok, és meggyőzödésem, hogy megfelelő feltételek és pedigré nélkül nem szabadna lovakat párosítani,  azaz szaporítani. A tenyésztés nem itt kezdődik. De ez csak az én véleményem. Egyébként csak büszkeségből mutogatom őket :)

Innen majd belefogok kicsit boncolgatni, hol hibázik szerintem és milyen úton kellene haladni a nemzeti lovaskulturánkért indított programnak.

 

 

1452445_627174793987945_60162424_n.jpg


" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#284 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.321 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 4. - 8:23

- A cikk az én ismereteim szerint teljesen korrekt:

http://index.hu/belf..._lasagne_lenni/

 



#285 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 4. - 11:25

Kiragadom amatőr egy mondatrészletét: "Egyébként nagyon egyetértek többek közt azzal a véleményeddel is, hogy egyrészt nincs, nem lenne most itt az idő, hogy "pumpáljuk" a pénzt az ágazatba, hisz még nem hasítunk eléggé,"

Bocs, hogy beledumálok, de nagyon is itt lenne a pénz ideje. Csak egészen máshol. Lehet Szilvásváradra és a Tatterra milliárdos beruházást megálmodni és megépíteni, csak nem erre van szükség. Ez jól mutat, ezt lehet a sajtónak eladni, de az égvilágon egy lépést nem viszi előre a magyar lovas ügyet.

Oktatni kellene, szemléletet formálni. És nem csak a lovaglás alapjait elmagyarázni (főként nem olyanoknak, akik maguk sem tudnak rendesen). A tenyésztés, a tartás, a csikónevelés, a takarmányozás hazai valóságát alapjaiban kellene átformálni, ezt pedig elsősorban egy új generáció kinevelésével lehet elérni. Amíg az egyetemről kikerülő "szakemberek" sem ismerik az alapok lényegét, ezek összefüggéseit, kölcsönhatását, addig dönthetik a pénzt a lovardákba, és hasonló értelmes kezdeményezésekbe, de változást nem kellene tőle elvárni. Amíg a lovarda minősítését a beépített sárgaréz mennyisége befolyásolja és a kellő legelő megléte nem, addig csak álmodozni lehet. Amíg a tenyésztést a pénztárca tartja fogságban és a szakértelem hiányzik, addig csak szaporítunk, de nem tudjuk irányítani a folyamatot. Amíg a takarmány beltartalmi vizsgálat egy nagyzási hóbort, addig meg csak etetünk és nem takarmányozunk. Amíg a rideg tartás egyenlő sokak fejében az igénytelenséggel, és amíg a tudást az éppen aktuális pozíció alapján ítéljük meg, addig ez nem is fog változni. És amíg egy bértartásnál a havi 100.000 Ft sok, addig ne várjon senki minőséget. Sajnos a ló pénzbe kerül. Ráadásul folyamatosan vagy 25-30 évig. Felelős állattartás nem egyenlő a márványitatóval! 

Ez a váltás és változás pedig akkor kerül a legtöbbe, ha nem kezdik el. Ide viszont nagyon sok kellene, mert először is alig akad valóban jól felkészült oktató, szakember. Ráadásul igény sincs a nívós színvonalra. Sem magukban a lovasokban, sem az egyes szervezetekben, intézményekben. Tisztelet az azért mutatkozó kivételnek! 

 

 

 


  • Minó kedvelte

#286 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 4. - 11:38

Bocs, hogy beledumálok, de nagyon is itt lenne a pénz ideje. Csak egészen máshol. Lehet Szilvásváradra és a Tatterra milliárdos beruházást megálmodni és megépíteni, csak nem erre van szükség.

 

A maga módján szüksége lenne a Tatinak is erre, mert leírhatatlanul elöregedett az egész telep. És ne felejtsd el, hogy főleg a Nemzeti Lovarda-szlogennel, ide tudnak odaállni dicsfényben sütkérezni a politikai élet szereplői.

Amiket te sorolsz, arra valóban nagy szükség lenne, de nagyfokú naivitásra vall szerintem azt gondolni, hogy ilyen jellegű fejlesztések finanszírozására valaha is nyílna lehetőség állami forrásokból....



#287 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 4. - 12:05

Valóban kell olyan hely, ahol lehet csillogni-villogni, meg nemzetközi versenyeket rendezni, meg az embereket beültetni nézni, hogy megismerjék, ez a városban jobb, mint valahol kint a pusztában.

 

Amúgy Terembura jól beszél, én is ilyeneket szoktam mondani. Nyilván nem egyik napról a másikra fog történni semmi, de valahol el kell kezdeni, a nullás lovak és a zugfedeztetés hosszú távon nem vezet sehova, így azt meg kell szüntetni, de nem egy tollvonással egy hirtelen gondolatra.

Alapvetően viszont a lovaskultúrát kellene tanítani, ehhez viszont igényt kéne ébreszteni az emberekben, és főleg azt megtanítani, hogy nem kellenek milliók ahhoz, hogy jól csinálják. Ezt pl. lehetne az iskolákban is csinálni, lovardába se kéne kimenni, csak pár filmet legyártani, és levetíteni a gyerekeknek, meg ingyen letölthetővé tenni. (ezen gondolkodom, hogy ezt megcsináljuk)



#288 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 4. - 13:35

Na Cav, most elindítottad a vezérhangyát az agyamban :D

Nagyon sok mindenen elgondolkodtam az utóbbi időben, mert a facebook  lovas csoportjai egy olyan elképesztő ablakot nyitottak arra a feneketlen sötétségre, ami a mai magyar lovas élet egy részét jellemzi, hogy mindig beleszédülök.

És arra kellett rájönnöm, hogy amilyen dilettáns balfasz kutyatartókkal összetalálkozom a rendelőben vagy kutyasétáltatás közben, akik annyira hülyék az állathoz, hogy annál már nincs lejjebb, na az a típus nagyon erősen képviseli magát a lótartók ill. lókedvelők között is, többnyire fiatal lányok személyében.

És olyan szinten fogalmuk nincsen sem takarmányozásról, sem állategészségügyi kérdésekről, sem lovaglásról, sem pedig etológiáról, hogy azt már képtelen vagyok verbalizálni. De komolyan, ha valamelyikőtök beleolvasott ezekbe, akkor biztos tudja, hogy miről beszélek  :wot:  Egymást támogatják az elképesztő ökörségekben, és nem hajlandóak olyan álláspontot meghallani, ami az ő elképzelt, idealizált lovacskázós világukba nem illik bele.

 

Egészen egyszerűen azzal kellett szembesülnöm, hogy manapság a szabadidős lótartás egy szegmense pont olyanná kezd válni, mint a kutyatartás, és ezt még mindig nem sikerült egészen feldolgoznom. Úgy vannak, vele, hogy nem lehet ez az egész lótartósdi olyan nagy ördöngősség, szülőkből kitapossák a pénzt, vagy saját keresetből vágóáron szereznek egy lovat, de a pénz az szinte mindig szűk keresztmetszet marad, mert a szülők ált. nincsenek tisztában vele, hogy milyen anyagi terhet ró egy ló rájuk. És így történhet meg az, hogy élik a kis virtuális életüket a facebookon, szakértő segítség NINCS a ló mellett, megpróbálnak az internetről megtanulni lovagolni és a lóval bánni, csak éppen azt nem veszik észre, hogy vak vezet világtalant. És aztán így születhetnek meg az olyan posztok, hogy "két napja fekszik a lovam, mi lehet a baja?" és társai.....

 

És a net kiváló táptalajt ad az emeletes baromságok exponenciális terjedéséhez. Szóval Cav, ha ezzel akarod felvenni a "harcot", akkor nagyon fel kell kötni a felkötnivalót. Engem érdekel a téma, de egyelőre még nem látok ebből kiutat.


  • Minó kedvelte

#289 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 4. - 13:38

Sajna a naivitás már inkább csak idea. Elég intenzív lovas közegben éltem az elmúlt 15 évemet. Botrány, és akkor enyhe voltam. A remény hal meg utoljára. 

Nagyon jól szemlélteti a mai magyar valóságot, ha megnézitek milyen lovas könyveket találni a boltokban. Erre van igény, vagy még erre se. A lovas újságok - 3 db - alig élnek (Svéd országban 11-et szedtem össze - és nem biztos, hogy mindet megtaláltam - amiből 3 kifejezetten gyerekeknek írott). Márpedig amíg a szakmabelieket nem érdekli a szakma, addig sok jóra ne számítson senki. (Nézzétek meg az 1990 előtti 180 év könyvtermését is, ég és föld.)

 

Saby! Az államnak csak ilyen fejlesztésre lenne szabad költeni. Meg a gyerekek lovazását segíteni. Legalább 10 éve írtam meg az 1 iskola, 1 lovarda programot. Mindenki lelkesen fogadta, azóta se lett belőle semmi. Pedig igény lenne rá. 



#290 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 4. - 13:43

Abszolút egyetértek!

 


Saby! Az államnak csak ilyen fejlesztésre lenne szabad költeni. Meg a gyerekek lovazását segíteni. Legalább 10 éve írtam meg az 1 iskola, 1 lovarda programot. Mindenki lelkesen fogadta, azóta se lett belőle semmi. Pedig igény lenne rá. 

 

De szerintem te is (mint mindenki, aki ebben az országban élt az elmúlt 25 évben) látod, hogy nekik nem ez a buli....
 



#291 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 4. - 14:12

Azt sajnos látom! Már régen látom. Pedig ez a jövő, vagy semmi.



#292 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 4. - 18:13

Na Cav, most elindítottad a vezérhangyát az agyamban :D

Nagyon sok mindenen elgondolkodtam az utóbbi időben, mert a facebook  lovas csoportjai egy olyan elképesztő ablakot nyitottak arra a feneketlen sötétségre, ami a mai magyar lovas élet egy részét jellemzi, hogy mindig beleszédülök.

És arra kellett rájönnöm, hogy amilyen dilettáns balfasz kutyatartókkal összetalálkozom a rendelőben vagy kutyasétáltatás közben, akik annyira hülyék az állathoz, hogy annál már nincs lejjebb, na az a típus nagyon erősen képviseli magát a lótartók ill. lókedvelők között is, többnyire fiatal lányok személyében.

És olyan szinten fogalmuk nincsen sem takarmányozásról, sem állategészségügyi kérdésekről, sem lovaglásról, sem pedig etológiáról, hogy azt már képtelen vagyok verbalizálni. De komolyan, ha valamelyikőtök beleolvasott ezekbe, akkor biztos tudja, hogy miről beszélek  :wot:  Egymást támogatják az elképesztő ökörségekben, és nem hajlandóak olyan álláspontot meghallani, ami az ő elképzelt, idealizált lovacskázós világukba nem illik bele.

 

Egészen egyszerűen azzal kellett szembesülnöm, hogy manapság a szabadidős lótartás egy szegmense pont olyanná kezd válni, mint a kutyatartás, és ezt még mindig nem sikerült egészen feldolgoznom. Úgy vannak, vele, hogy nem lehet ez az egész lótartósdi olyan nagy ördöngősség, szülőkből kitapossák a pénzt, vagy saját keresetből vágóáron szereznek egy lovat, de a pénz az szinte mindig szűk keresztmetszet marad, mert a szülők ált. nincsenek tisztában vele, hogy milyen anyagi terhet ró egy ló rájuk. És így történhet meg az, hogy élik a kis virtuális életüket a facebookon, szakértő segítség NINCS a ló mellett, megpróbálnak az internetről megtanulni lovagolni és a lóval bánni, csak éppen azt nem veszik észre, hogy vak vezet világtalant. És aztán így születhetnek meg az olyan posztok, hogy "két napja fekszik a lovam, mi lehet a baja?" és társai.....

 

És a net kiváló táptalajt ad az emeletes baromságok exponenciális terjedéséhez. Szóval Cav, ha ezzel akarod felvenni a "harcot", akkor nagyon fel kell kötni a felkötnivalót. Engem érdekel a téma, de egyelőre még nem látok ebből kiutat.

 

Na igen, én a gyakorikérdéseken tapasztaltam ezt amíg még jártam oda, az értelmes, hozzáértő emberkék már elmenekültek onnan is, az ilyen-olyan fb-os csoportokból szintén.

Vannak ilyen csoportosulások, a legújabb a szabadidomítgatóké, ami szép és jó lenne, de ez a dolog olyan kis szelete a lovazásnak, hogy hiába tudja ezt, ha a többivel, amit említettél is, nincs tisztában. Ami rosszabb, az pedig az, hogy ezek csoportosan fröcsögnek arra aki pl. zablával lovagol, vagy pálcát használ, vagy éppen mikor-mi.

Az alázat már nem divat, tükörbe nézni se, pedig ez kéne, hogy az alap legyen.

Szerintem az oktatófilmek jók lehetnek, és kellenek is, jó lehetne egy gyerekekkel forgatott lovas sorozat is, ami nem arról szólna, hogy ki milyen cuki színbe öltözteti a paciját, vagy a lovas csajok pasiügyeiről, hanem lényeges kérdéseket feldolgozni. A szomszédoknál kicsit igényesebb és érthetőbb módon. :D

 

Ja, és amíg nincs meg az elméleti tudás, lovas, lovardás alapismeretek, addig nem vinném lóközelbe a diákokat. Értelme sincs, veszélyes is. De alapvetően nem kötelezném lovazásra az összes gyereket, csak aki akarja, és van érzéke hozzá. Aki súlyemelő, úszó, kajakozó, sakkozó akar lenni, ahhoz tehetséges, az oda menjen. (persze ehhez kell, hogy minden ilyen helyre elvigyék KIPRÓBÁLNI a dolgokat) De éveken keresztül ne kelljen már hülyeségekkel elcseszni az idejét. Az elméletet az oktatófilmekből azért ismerjék meg, meg a lovas történelmünket.



#293 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 4. - 19:01

Ez a fb nagy kihívás. Először és belinkeltem pár oldalra, ami a címe után akár jó is lehetne. Azóta se tudok tőlük megszabadulni.

A jelenség társadalmi méretű. Azt látom, hogy gyakorlatilag a tudás, mint olyan, mindenhonnan kiszorul. Olyanok írnak cikkeket, akik se a szakmát se az írást nem ismerik. Nem mondom, hogy cipész maradjon a kaptafánál, de azért a közelében nem árt. Volt olyan 2 év, amikor Bábolna vezetője valamilyen számítógépes szakember volt. És millió példa kis hazánk jelenéből, hogy ne is soroljam. Miért pont a lovazásnál lenne ez másként. A tudás nem érték, az arroganciával, pénzzel, hatalommal helyettesíthető. De hogy ez hova vezet?



#294 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 4. - 19:03

Az alázat már nem divat, tükörbe nézni se, pedig ez kéne, hogy az alap legyen.

 

Ez az egyik legalapvetőbb probléma szerintem.

 

 

 

Szerintem az oktatófilmek jók lehetnek, és kellenek is, jó lehetne egy gyerekekkel forgatott lovas sorozat is, ami nem arról szólna, hogy ki milyen cuki színbe öltözteti a paciját, vagy a lovas csajok pasiügyeiről, hanem lényeges kérdéseket feldolgozni. A szomszédoknál kicsit igényesebb és érthetőbb módon.  :D

Jól hangzik :)



#295 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 5. - 10:32

Alapjaitól kell rendet tenni, Ha nem basszák ki az összes élősködőt, hiába kap bármennyi pénzt az ágazat - felélik azt akik eddig is ott zsizsikeltek.

Volt olyan 2 év, amikor Bábolna vezetője valamilyen számítógépes szakember volt. 

Kire gondolsz?



#296 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 5. - 10:41

Müller Bélára



#297 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 5. - 10:42

Alapjaitól kell rendet tenni, Ha nem basszák ki az összes élősködőt, hiába kap bármennyi pénzt az ágazat - felélik azt akik eddig is ott zsizsikeltek.

Volt olyan 2 év, amikor Bábolna vezetője valamilyen számítógépes szakember volt. 

Kire gondolsz?

Az első két mondatod minden betűjével egyetértek!



#298 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 5. - 11:32

Volt olyan sztori is, amikor egy másodosztályú focicsapat jól szuperált, szépen végigverte az ellenfeleit, már elkezdtek örülni a csapattagok, hogy jajj, de jó lesz, jövőre akár az első osztályba is kerülhetnek. Aztán felvilágosította őket a "menedzser", hogy az baromira nem lesz úgy jó, itt most jól szerepelnek, kevés munkával, kapják a jó zsetonokat, első osztályban a belüket is ki kéne dolgozni, és kevesebbet kapnának. Úgyhogy elkezdtek veszíteni.

Ez a szemlélet meg szépen nyomonkövethető mindenhol, bent ülnek a vezetők a jóban, a pénzeket felveszik, de egy magasabb szintre lépni, és nekiállni dolgozni már húzós lenne. Főleg, hogy arra már nincs meg a tehetségük, a végén kibukna, aztán elveszne a jó kis zsíros állás.

 

 


  • egyember kedvelte

#299 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.321 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 5. - 11:56

http://www.lovasok.h...dex.php?i=80771

 



#300 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 5. - 19:23

"Ami rosszabb, az pedig az, hogy ezek csoportosan fröcsögnek arra aki pl. zablával lovagol, vagy pálcát használ, vagy éppen mikor-mi."

 

Mindegyikünknek megvannak ezek a csoportjai. Talán nem mindenki "fröcsög", de mindenki "jobb", mint a másik.

 

Ha lobbizni kell, esés esélyes, hgy sikerrel, akkor meg tudja indokolni , hogy az ő céljai miként viszik előre a lovaskultűra fejlődését. A szabadidomítók így, a kertvégében kedvtelésben lovat tartók úgy, a csak lovon ide-oda tengődve "utazó", a gyerekversenyt szervező, a kupasorozatos, az amatőr versenyző, vagy a profi, a fajtafenntató tenyésztő, a sportló- előállító, a ló kereskedő, a lovardatulajdonos, a hagyományörző, a lovasokttó, a fogatos, az ugó-, a díjlovas a westernes.

Nem vagyunk és nem leszünk egyformák csak azért, mert szeretjük a lovat. Ahányan vagyunk, annyniféleképpen. A "TUDáS" szép, jó, fontos, de senkinek nem veleszületett képessége. Különböző, ( ha nem is annynira, mint a céljaink), és nem is egyforma rá az igényünk.

 

Ha a "jók" megmondják, ki a rossz, mennyire és miért, attól még nem fejlődik az általános lovaskultúra, és az igényességi szint. Akkor sem, ha előírják majd egyszercsak, hogy a magaszínvonalú lovaskultúrában csak jó (ismert) származású lovak illenek, képzett lovasoktatóktól kell tanulni, és nem illik "csak úgy" cél nélkül lovani. Fejlődni, tanulni, lehetőleg versenyezni kell. De legalább hagyományőrizni.

Magyar fajtákat kell venni, lehetőle bértartani, gyermekeinket elitoktatókhoz hordani, ha esik, ha fúj, aztn majd emelkedikvégre a lovaskultúra, és a színvonal...

 

Ugye, senki nem gondolja,hogy a legjobb célok megkövetelése, "kikényszerítése" rövid, vagy hosszútávon célra vezet?

 

Eleve, mi a LOVASKULTÚRA?, Miben mérjük az eredményét, és hogy hasonlítsuk össze más országokéval, (de főleg minek!!)?

Mi a cél?


" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#301 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 6. - 0:03

"Ami rosszabb, az pedig az, hogy ezek csoportosan fröcsögnek arra aki pl. zablával lovagol, vagy pálcát használ, vagy éppen mikor-mi."

 

Mindegyikünknek megvannak ezek a csoportjai. Talán nem mindenki "fröcsög", de mindenki "jobb", mint a másik.

 

Ha lobbizni kell, esés esélyes, hgy sikerrel, akkor meg tudja indokolni , hogy az ő céljai miként viszik előre a lovaskultűra fejlődését. A szabadidomítók így, a kertvégében kedvtelésben lovat tartók úgy, a csak lovon ide-oda tengődve "utazó", a gyerekversenyt szervező, a kupasorozatos, az amatőr versenyző, vagy a profi, a fajtafenntató tenyésztő, a sportló- előállító, a ló kereskedő, a lovardatulajdonos, a hagyományörző, a lovasokttó, a fogatos, az ugó-, a díjlovas a westernes.

Nem vagyunk és nem leszünk egyformák csak azért, mert szeretjük a lovat. Ahányan vagyunk, annyniféleképpen. A "TUDáS" szép, jó, fontos, de senkinek nem veleszületett képessége. Különböző, ( ha nem is annynira, mint a céljaink), és nem is egyforma rá az igényünk.

 

Ha a "jók" megmondják, ki a rossz, mennyire és miért, attól még nem fejlődik az általános lovaskultúra, és az igényességi szint. Akkor sem, ha előírják majd egyszercsak, hogy a magaszínvonalú lovaskultúrában csak jó (ismert) származású lovak illenek, képzett lovasoktatóktól kell tanulni, és nem illik "csak úgy" cél nélkül lovani. Fejlődni, tanulni, lehetőleg versenyezni kell. De legalább hagyományőrizni.

Magyar fajtákat kell venni, lehetőle bértartani, gyermekeinket elitoktatókhoz hordani, ha esik, ha fúj, aztn majd emelkedikvégre a lovaskultúra, és a színvonal...

 

Ugye, senki nem gondolja,hogy a legjobb célok megkövetelése, "kikényszerítése" rövid, vagy hosszútávon célra vezet?

 

Eleve, mi a LOVASKULTÚRA?, Miben mérjük az eredményét, és hogy hasonlítsuk össze más országokéval, (de főleg minek!!)?

Mi a cél?

 

A lovaskultúra pont az lenne, hogy ismerjük, és elismerjük azt, amit el lehet ismerni, nem köpködni a másikra. Ismerek több westernest, díjugratót, díjlovast, szabadidomítót, akik elismerik egymás eredményeit, és mind elég jó eredményeket értek el a saját szakágukban. A ló igényei ugyanazok, akármit is csinálnak vele, nyugodtan meglehetnek egymás mellett, ha a lovat tisztelik, becsülik. És szintúgy a hobbilovasok, nem lenézendőek ők sem, ha nem akarnak versenyezni.

Csak ne az legyen, hogy a versenyző fúj a hobbilovasra, az meg lefikázza, hogy biztos nem bírna ki egy órát terepen, stb-stb. Az ilyen fikázók közös tulajdonsága, hogy a saját dolgukban is elég keveset bírtak letenni az asztalra, és valamivel kompenzálni kell.

Ha valaki 100% (vagy több :) ) erőbedobással csinálja azt, amiben hisz, úgy, hogy a ló az első, akkor beszélhetünk lovas kultúráról. És nem kell hittéríteni, csak megmutatni másoknak, hogy amit csinálunk az jó, akinek tetszik, majd ezt fogja választani.

 

És nyilván utópiatabletta volt a szaloncukorban amit az előbb elmajszoltam. :D



#302 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 6. - 15:42

Cav., tettszik a válaszod, bár a tabletta néminemű hatását érezni benn. :) 

 

 

Korántsem kötekedésből, sőőt, kicsit beleírogatnék színessel.

 

 

 

A lovaskultúra pont az lenne, hogy ismerjük, és elismerjük azt, amit el lehet ismerni, nem köpködni a másikra. Sokat merengtem már rajt, valójában mit is jelent a fogalom, és számomra ennél többet, de jó megközelítés ez,  alapnak mindenképpen jó lenne. De az is lehet, hogy már benne is van ebben minden más is...

Ismerek több westernest, díjugratót, díjlovast, szabadidomítót, akik elismerik egymás eredményeit, és mind elég jó eredményeket értek el a saját szakágukban.  Én mondjuk nem eleget ilyeekből, sajnos azt látom nem ez az általános, de az biztos, hogy e kívánatos lenne.

A ló igényei ugyanazok, akármit is csinálnak vele, nyugodtan meglehetnek egymás mellett, ha a lovat tisztelik, becsülik.

Meg lehetnének...

És szintúgy a hobbilovasok, nem lenézendőek ők sem, ha nem akarnak versenyezni. Sőt, akkor is, ha nem akarnak "tanulni", öncélúlag, csupán annyit, amennyit a saját igényeik diktálnak. (Szerintem a lovaskutúra fejlődésének egyik legnagyobb záloga, ha ebben a rétegben érlelődik belső igény a fejlődésre.)

Csak ne az legyen, hogy a versenyző fúj a hobbilovasra, az meg lefikázza, hogy biztos nem bírna ki egy órát terepen, stb-stb. Az ilyen fikázók közös tulajdonsága, hogy a saját dolgukban is elég keveset bírtak letenni az asztalra, és valamivel kompenzálni kell. Igen fontos észrevétel, sajnos teljessen igazat adok. A fikázás persze nem azonos azzal, ha megállapítjuk, hogy tudásszinben, hozzáállásban csillagászati különbségek vannak. Mert ezek tények.

Ha valaki 100% (vagy több :) ) erőbedobással csinálja azt, amiben hisz, úgy, hogy a ló az első, akkor beszélhetünk lovas kultúráról.

  Itt csendesen megjegyzem, szerintem akkor is beszélhetünk, ha 20%-al csinálja, (vagy kevesebb :) ), de a ló igényei nem sérülnek. Legfeljebb nem olyan magas fokú az a kultúra.

És nem kell hittéríteni, csak megmutatni másoknak, hogy amit csinálunk az jó, akinek tetszik, majd ezt fogja választani. Ismét aranyat érő mondat. bár így lenne. 

 

És nyilván utópiatabletta volt a szaloncukorban amit az előbb elmajszoltam. :D

 

 


" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#303 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.321 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 17. - 23:18

http://www.lovasok.h...dex.php?i=81988

"Részt vehetnek a lovas szolgáltatásokban az ismeretlen származású lovak, megszűnik a minimimum 5 lovas szabály, de marad az iskolalovak kötelező minősítése - már elérhető és február 19-ig véleményezhető a lovardarendelet új tervezete."



#304 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.591 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 18. - 0:40

Azokat, akik időközben a remekbe szabott szabályozások miatt abbahagyták, elszürkültek, elég nehéz lesz az újrakezdésre rávenni. Nesze neked Nemzeti Lovasprogram. De miért is várnánk mást, mint a többi területen van?



#305 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.321 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 23. - 22:16

http://www.lovasok.h...dex.php?i=82050

"

Hamarosan elkészül az a kormány előterjesztés, amely azt célozza, hogy 2014 szeptemberétől a jelenleginél több általános iskolában valósuljon meg a lovasoktatás – mondta Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára Kecskeméten. Budai Gyula és Dallos Gyula mesteredző, örökös magyar bajnok a Hírös Lovardában egy tanrendi lovasórán vett részt."



#306 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.321 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 28. - 13:50

http://index.hu/gazd...rendezvenyekre/



#307 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 28. - 17:21

Érdekes.



#308 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 28. - 22:57

Már melyik része?


  • Würfelzucker kedvelte

#309 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 28. - 23:08

Saby, te most kötözködsz? :D



#310 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.321 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 6. - 22:25

http://www.lovasok.h...dex.php?i=82286

 



#311 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.321 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 9. - 22:10

http://www.lovasok.h...dex.php?i=82342

:hu: Még a végén lesz belőle valami! :)

- Én, mondjuk úgy, csak kíváncsiságból,meglehetősen szkeptikusan figyeltem a témát, azonban most úgy látom, mintha szemléletváltozás történt volna, pl.:

"Jelenleg adott 320 lovarda, de nem biztos, hogy minden lovardához tudnánk a TF-en végzett edzőt biztosítani. Ezért amíg a helyzetet nem sikerül rendezni, elfogadjuk a lovas túravezetői végzettséget, illetve az OKJ-s képzéseket is. Aztán majd húzunk egy vonalat, de megadjuk a lehetőséget mindenkinek. Az EMMI javasolta, hogy részesítsük egy 120 órás pedagógiai, pszichológiai képzésben azokat a szakembereket, akik a lovas oktatásban részt kívánnak venni. Én személy szerint azt vallom, hogy gyerekekkel csak az foglalkozzon, akinek pedagógiai, vagy pszichológiai képzettsége van. Egy gyerek teljesen más, mint egy felnőtt – én ezt a saját gyermekeimen látom. Könnyen el lehet venni a kedvét úgy a lovaglástól, hogy többet ló közelébe sem megy."

"Én személy szerint azt láttam, hogy az általános iskolai lovaglás oktatás megvalósításához nincs szükség hatalmas összegekre. Az kell, hogy az adott közösség, a település fogjon össze. Ha nem szívvel-lélekkel csinálják, ha nem jó az oktató, akkor mindegy, milyen az a lovarda, lehet bármilyen impozáns is, nem fog működni a dolog."


Edited by N.C., 2014 március 9. - 22:27.


#312 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 13. - 12:58

Most olvastam, hogy a Kaposvári Egyetem "Lótenyésztő, lovassportszervező agrármérnök" Bsc szakot indít.

Tényleg ekkora kereslet van felsőfokú lovas szakemberre?  :unsure:

Konkrétan mit fog csinálni, aki ilyen diplomát szerez? Vagy mi az a munka, amit csak ilyen diplomával lehet elvégezni?

 

http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.png

 

(bocs a képminőségért!)



#313 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 13. - 15:59

Annak alapján, amit itt írnak, szerintem ez lenne a klasszikus lovardavezetői képzés :unsure:



#314 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 14. - 14:01

Ami jó is lenne, csak azt nem értem, akkor miért kellett annyi emberrel megcsináltatni egy olyan képzést, aminek végső soron pár éven belül nem lesz értéke... (lovastúravezetői képzés)



#315 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 14. - 14:37

Evolúciós zsákutca :)

 

 



#316 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.591 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 14. - 14:58

Foglalkoztatás és GDP növelő tétel ez is. Élethosszig tartó tanulás. Ha a felesleges oktatásra fordított időt, energiát... tényleges fejlesztésre fordítottuk volna, már rég nem itt tartanánk.

 

A sok zsákutcától nem látni az előrejutást biztosító főutat. Főleg, hogy tele van kapukkal is. Kicsikkel.


  • Kistáltos kedvelte

#317 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.321 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 14. - 16:21

 miért kellett annyi emberrel megcsináltatni egy olyan képzést, aminek végső soron pár éven belül nem lesz értéke... (lovastúravezetői képzés)

- Pl. kétszázvalahány ezer+ áfa.

(Nem rossz pééz az egy  kiadott oklevélért...)



#318 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 14. - 19:10

Hát nem tudom, mindenesetre sok embert megvezettek -ha később nem fogadják el- vele, többek között engem is, bár nekem ez hobbi volt és ahol megcsináltam ott tényleg tanultunk és  volt oktatás és gyakorlat is, én élveztem nagyon. Ugyanakkor szerintem sokan muszájból tették és nem kevés van közöttük aki már egy felsőfokú képzésre nem fog / nem tud elmenni, hiszen ott a tandíj egy fél évre majdnem ennyi.

 

...Mindazonáltal félre értés ne essék, mert az elgondolás jó, a lovas oktató legyen jól képzett és felkészült, aki táboroztat, az valamilyen szinten a pedagógiához is értsen, tudjon motiválni és tudjon nevelni. Azonban aki már diplomával vagy másoddiplomával rendelkező lovasoktató/ edző az nem fog egy istenhátamögötti kis lovardában ténykedni, hiszen hogy érné meg neki, hol térülne meg a befektetése? 

Megint arrafelé döcög a szekér hogy a vidéki, kis lovardáknak ellehetetlenül a helyzete, mert nem fog tudni megfizetni egy diplomás edzőt, és valójában nem is gondolom hogy erre feltétlen szükség lenne. Ez magával vonzaná sok ember számára a lovaglás fenntarthatóságának megszünését, hiszen ha egy lovagló óra ára 5000 ft felé kúszik az átlag magyar szülő inkább elhordja úszni tanulni a gyereket, ahol egy havi bérlet ára taksál ennyit.


Edited by chyki, 2014 március 14. - 19:20.


#319 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.321 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 18. - 22:48

Szilvásvárad, 2014. március 17., hétfő (MTI) - Magyarország legnagyobb vidéki, 1,65 milliárd forintos lovas beruházása kezdődik Szilvásváradon - jelentette ki Fazekas Sándor a lovas- és rendezvényközpont alapkőletételén hétfőn.
A vidékfejlesztési miniszter szerint a 21. század követelményeinek megfelelő létesítmény megvalósulásával a lovastársadalom régi vágya teljesül.
Fazekas Sándor felidézte: évente mintegy félmillió turista, köztük sok külföldi látogat Szilvásváradra. A lovasközpont elkészültével ez a szám akár meg is duplázódhat - tette hozzá.
Horváth László, Heves megyei kormánymegbízott, fideszes országgyűlési képviselő, miniszteri megbízott felidézte: 2010 nyarán kezdődött meg a lovas központ felújításának tervezése, a megvalósulás most kézzelfogható közelségbe került.
Emlékeztetett: az 1984-es fogathajtó világbajnokság nagy lökést adott a térségnek. Ez a beruházás is méltó Magyarországhoz, és nem csak Szilvásvárad lesz a nyertese. Hozzátette, a beruházással egy időben megújul a Szalajka-völgy és az itt futó kisvasút is.
„Gazdasági hozadéka is lesz a fejlesztéseknek: nő a szálláshelyek, a vendéglátóhelyek kapacitás-kihasználtsága, nőnek az adóbevételek, több lesz a munkahely" - fogalmazott a kormánymegbízott.
Horváth László elmondta: már zajlanak a közműkiváltások, a tervek szerint július elején kezdődik meg az építkezés, a létesítményt pedig az év végén adják át. Elmondta azt is, a helyszínen Lipicai Lovasközpont Szilvásvárad névre keresztelt létesítmény megépítése kiemelt kormányzati beruházás lesz.
Dallos Andor, az Állami Ménesgazdaság Szilvásvárad igazgatója, projektgazda emlékeztetett: a jelenlegi lovas stadion 1976-ban, a lovarda 1980-ban épült.
Elmondta: a most kezdődött fejlesztés részeként egyebek mellett épül egy új, 800 székes nézőterű fedeles lovarda és egy 8000 néző befogadására képes fedett-nyitott stadion, amely „négyévszakos" talajt kap. Lesznek bemelegítő pályák és megújulnak a kiszolgáló létesítmények is - mondta Dallos Andor.
Lázár Vilmos, a magyar Lovas Szövetség elnöke bejelentette, hogy Szilvásvárad 2016-ban ismét megpályázza a négyesfogat-hajtó világbajnokság rendezési jogát.



#320 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.321 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 25. - 12:47

http://www.lovasok.h...dex.php?i=82785

" Megjegyezte, hogy a tervek szerint szeptembertől az általános iskola harmadik, negyedik és ötödik osztályában elindul a lovas kultúra oktatása azokban az iskolákban, ahol a feltételek ehhez megvannak. Hiszen ahhoz, hogy a most felújított nagy létesítmények megteljenek emberrel, már gyerekkorban meg kell ismertetni, szerettetni a lovat és a lovaglást, mondta Dr. Budai Gyula. A programhoz várhatóan 300 iskola csatlakozik, a mindennapi testnevelés keretében tartott foglalkozások költségét az állam biztosítja. "