Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Takony-kór


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
39 válasz a témához

#1 caldor

caldor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 31 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 12:17

Sziasztok,nem tudom mennyien hallottatok errõl a betegségrõl,és fõleg mennyit,de aki a D-Dunántúlon él és van vmi köze a lovakhoz az biztosan érdekelt az ügyben.Azért is írom le,mert kíváncsi volnék,hogy országosan milyen a helyzet.Itt mifelénk kétségbeejtõ,több helyen van karantén,hogy ne fertõzõdjenek meg a lovak,de ez tulajdonképpen csak kapaszkodó,mert a takonykór ha jól értesültem légúton is fertõz,sõt általunk is.Végig söpör az egész lóállományon ha már egy ló elkapta.A tünetei nyilvánvalóak.kezelni lehet,de kiírtani rettenetesen nehéz.A minap vettem egy könyvet,vmi. ló betegségekrõl szóló nagy lexikon szerüséget.Teljesen megdöbbentem,mert a könyv ezt írta a betegségrõl:"kb.1950 óta nem létezik a betegség,esetleg csak Afrikában,ezért ha Európában,vagy Afrikán kívül a világon felüti valahol a fejét,akkor nem kezeljük az állatot,hanem lelõjük".Nem tudtam hogy nevessek vagy sírjak?!Hozzászólásotokat elõre is köszi!CALDOR

#2 sellõ

sellõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 243 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 12:29

Én még nem halottam, de nem nyugodtam meg tűle.Lehet hogy buta a kérdésem, de nem erre kapják tavasszal azt a drága oltást? Legalábbis a mieink kaptam vmit lóinfluenza ellen.

#3 caldor

caldor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 31 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 12:55

Nem buta a kérdésed,amúgy szia.Ilyesmire kapják,de ez esküszöm vmi mutáns.a nyirokcsomók bedagadnak,köhög,és persze a taknya is folyik orrán-száján.egy szóval szörnyû.Antibiotikumos kezelés van rá,meg persze a lovad immun rendszerében bízhatsz.

#4 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 13:09

Szia Caldor!Én, sajnos már találkoztam a takonykórral, de nálunk nem fajult el ennyire(pl.: karantén).Majd megkérdezem, hogy mi volt a kúra, mert nem tudom pontosan.Nálunk most megint a mirigykór kezd terjedni. Pár éve már végigment az állományon. Most az egyik kancának fakadt ki a mirigye, ráadásul a kisbéri bemutató elott. :rolleyes: OFF Csodálkoztam, hogy ilyen fiatal (belekukkantottam az adataidba) létedre, ilyen komoly dolgokról, szakszeruen és "felnottes" megfogalmazásban írsz. Most, hogy elolvastam a "Miért?"-edet már értem! Minden elismerésem! Posted Image ON

#5 caldor

caldor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 31 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 13:15

Köszi csuti,kikaptam az életbõl,de ez ösztönöz,hogy minnél többet tudjak a lovakról és a velük kapcsolatos betegségekrõl.A mirigy kór is szemét dolog az volt nálunk a takony-kór elõtt.

#6 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 13:15

Javítson ki valaki ha tévedek de magyarországon kb ötven éve nem volt takonykór!És útáljatok nyugodtan, mert egy darabig úgy sem leszek, majd este megnézem! :D Posted Image A takonykór az elmúlt világháborúk idejében Ázsiából és Afrikából került az országba. Miután emberre is veszélyes ezért kell szigorúan venni az idõszakos vérvizsgálatokat. A beteg állatot azonnal ki kellene irtani és egyéb csemegék is járnának vele. [ Július 25, 2003, 13:21: Az üzenetet átszerkesztette: realcowboy ]

#7 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 13:18

Oké! Posted Image Posted Image

#8 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 13:23

idézet:
Eredeti szerzõ: caldor: Köszi csuti,kikaptam az életbõl,de ez ösztönöz,hogy minnél többet tudjak a lovakról és a velük kapcsolatos betegségekrõl.A mirigy kór is szemét dolog az volt nálunk a takony-kór elõtt. [/QUOTE]Ajánlom figyelmedbe a Lótenyésztők kézikönyvét és egyéb szakirodalmat! :D

#9 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 13:29

Részlet az állategészségügyi hatóság által, a beigazolódott takonykór esetében elrendeltekből: A beteg állattal való eljárás435. §A beteg állatot vértelen úton, haladéktalanul le kell ölni és a hullát az állomás rendelkezése alapján ártalmatlanná kell tenni.Takonykór Magyarországon valamikor a hatvanas években volt utoljára. Hála Istennek! - tegyük hozzá, mert mindamellett, hogy ki kell végezni a legkedvencebbeket, komoly gazdasági problémát is jelent. Csuti! Elég szomorú, hogy nálatok volt kisebb, enyhébb lefolyású "takonykór" és emiatt nem rendeltek el karantént. Mert ez bazi ragályos dolog ám - ha egyáltalán az volt, amiben kissé szkeptikus vagyok. Eddig egy rakat lónak már rég el kellett volna patkolnia ugyanis.OFF U. I. Nálunk is meg-meglevesedik egyik-másik lónak a nózija, ilyenkor sálat kötünk rájuk, ágyba parancsoljuk mindaddig, amíg kiheveri a megfázást.

#10 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 13:32

Hát, akkor béna vagyok és nem takonykór volt, csak fojt az orruk. És most aszkétizmusba menekülök... :( ;)

#11 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 13:33

Minden esetre arra jó ez a topic, hogy fölvegyem a telefont és fölhívjam egy dél-dunántúli haflingi tenyésztő kedves ismerősömet és megkérdezzem: mennyi papírzsebkendőt fogyasztanak a lovai? Szóval a bogár az elültetődött. Menyek telefonálni.

#12 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 13:35

idézet:
Eredeti szerzõ: Csuti:És most aszkétizmusba menekülök.[/QUOTE]Huh, ne menj oda, nagyon rossz hely! Sivár vidék, nincs ott semmi látnivaló. Amnéziával és Mártíriummal szomszédos ország Aszkétizmus, tök gáz. Nincs mosoly, napsütés, virágok, még a széna is nyomelemszegény.

#13 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 13:36

El tudja mondani vki, mi (volt) az a takonykór?

#14 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 13:40

Itt egy gyöngyszem! Fejér vármegye alispánjának jelentése 1873-ból (részlet):Az állategészségi állapot a megyében nagyjában kielégítő volt a múlt évben. A marhavésznek [...] a múlt év elején vége szakadván, azóta mentek maradtunk e veszélytől. Jóllehet, hogy az két ízben, egyszer Pest megye, utóbb pedig Veszprém megye részéről fenyegette e megyét, miért is kénytelen voltam a vész tartama alatt szigorú zárlatot a marhabehajtásra nézve az illető megyék határain elrendelni. Most azonban már a szomszéd megyékben is megszűnvén a vész, a közlekedés megint minden oldalról megnyílt.Több lépfene esetek fordultak elő az év folytán, [...] úgymint elhullott 29 szarvasmarha, [...] úgyszintén uralgott a sertések közt a megye különféle vidékein a lépfenés láz.A takonykór nem szűnt meg a megyében, majd itt, majd ott szórványosan előfordult; 17 községben 25 ragályos ló kiirtatván, egyszersmind a fennálló szabályok szerint az illető községekben az összes lóállomány megvizsgálása elrendeltetett, s óvrendszabályok foganatosíttattak. A közgyűlési határozat folytán ugyan a ló vétel és eladás iránt fentálló szabályok újra kihirdetve lőnek, de szabad legyen itt kimondanom, hogy ha a tisztelt bizottság a múlt év elején tartott közgyűléseken ezáltal a bajt megszűntethetőnek tartotta, miután azonban úgy látszik, hogy a vele elérni vélt hatás nem kellő mértékben állott be, előbb-utóbb mégis szükséges [...] szigorúbb rendszabályokhoz fogni, hogy a vásárokon és vásáron kívüli lóeladások útján a takonykór elhurcolásának biztos gát vetessék.4

#15 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 13:45

Komolyra fordítva a szót tényleg van egy országosan meg- meg jelenõ infl. járvány. Mi már túl vagyunk rajta, de az akasztói versenyre ezért nem mentünk.Rusnya köhögés, takony elég nagy láz. Semmi munka, antibiotikum sincs rá tökéletes, mert ami jó lenne rá az lónak nem adható! De azért kaptak antibiotikumot,lázcsillapítót, ACC 600- at. Szorozva tizenhattal. De valami jó is volt benne. A többi három nem kapta meg. Persze küldtünk a Bakonyba is önhibánkon kívül. Hátha ott hiánycikk. :D De már két hete minden rendben!

#16 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 13:46

Porfelho! :D :D Jó, akkor nem megyek. (Bár biztos sokan örültek volna...)Éééén elismerem: TÉVEDTEM! Ugyanis itt a lovardába már minden orrfolyós lóra azt mondták, hogy takonykóros, de tisztában vannak vele, hogy az nem is az. Engem meg hagytak hazugságban élni! Ó, jajj!

#17 caldor

caldor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 31 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 13:48

Én sem tudhatok mindent biztosan,de az egyszer biztos,hogy nem kitalálás,hogy bóly-békáspuszta és üszögpuszta is karantén alatt van,gondolom nem egy kis megfázás miatt.azért az nem szokás.Én is tisztában vagyok azzal,hogy ez mennyire nem jellemzõ,mármint az elõfordulása,akármilyen hihetetlen olvasok szak-könyveket.Realcowboy az idézeted milyen szándékú volt,azaz mire volt ez célzás?Tévedhettem,de akkor ez mi,és miért ekkora para itt nálunk,hogy versenyen is mindenki erröl beszél?

#18 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 14:21

Lóinfluenza. Láz, köhögés, állapotromlás.Fertőző, eszközökkel, ruházattal is továbbadható.Védőoltott állat is elkaphatja, csak enyhébb lefolyású.A Bábolna fennhatóságába tartozó ménesekben még nem észleltünk, de minden "kintjárt" lovat karanténoztunk, 2 hétig. Valószínűleg lecsengőben van a járvány, mert újra indul az emiatt szünetelő lovi és az ügető. Lehet hogy hozzánk csak ezután köszön be? Nem lenne jó! Ezért ha valaki egyik lovas helyről a másikba megy, váltson ruhát, fürodjün le. Ennyi azt hiszem megtehető!

#19 caldor

caldor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 31 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 14:35

Szia Fec.Teljesen igazad van abban,hogy ez a minimum amit megtehetünk a másik lovaiért.De örülök azért annak,hogy akkora hülyeséget nem beszéltem mert hát a karantén az semmi mást nem bizonyít,mint azt hogy ez nem egy egyszerû influenza.Azt hittem hogy ha a lovaink oltása rendesen van vezetve,és adva akkor kevésbé kaphatják el az ilyeneket.

#20 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 14:46

Nem csodálkozom, ha a hivatalos szervek igykeznek titokban tartani egy takonykór-járványt. Ez tudniillik olyan súlyos kórság, amire Brüsszel is felkapja a fejét. Az elmúlt 45 percben a következő embereket próbáltam elérni:Dr. Bálint Tibor, Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, állategészségügyi főosztályvezető: kettőkor már nem volt bent a hivatalban;Dr. Guzsvány Mihály, Baranya Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás, iggazgató-főállatorvos: a hivatali telefont hangpostára kapcsolták, de az automata közölte, hogy a hangposta megtelt, nem tudnak üzenetet fogadni, sajnálják.Steigerwald Ádám, Bóly Rt., igazgató. A mobilja kicsöng, de nem veszi fel a telefont.Dr. Mile Sándor, Magyar Állatorvosi Kamara. Vele tudtam beszélni, nem hallott semmiféle karanténról.Ezen kívül beszéltem egy kedves ismerősömmel, (akinek a nevét - túl kis emberke lévén az illetékes hatóságnál - nem írnám le), aki azt mondta, hogy a karanténról nem tud, de több helyen is, így az ügetőn és a lovin is rettegnek a járványtól.No és fölhívtam menten az egy szem Szamibabát, aki megnyugtatott, hogy úgy be vannak oltva mindennemű hasonló kórság ellen a lovaink, hogy ihaj, egyet se féljek, amíg őt látom. És akkor többet nem félek. Posted Image

#21 Karesz

Karesz

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 217 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 14:56

Ma van a hét elsõ péntekje, ne csodálkozz! :D

#22 caldor

caldor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 31 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 15:03

Elég sajnálatra méltó hogy senki nem tud,vagy nem akar tudni semmirõl.Jó hogy ennyi helyen próbálkoztál.tényleg ne aggódj ha rendesen vannak mindennel oltva akkor nem lehet nagy gáz,és ha rendes kaját kapnak,értem ez alatt teljes étrend,akkor a szervezetük is elég erõs.és akkor halál a bacikra.

#23 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 15:08

Na, akkor most megkérek minden kedves ismerõst,és ismeretlent, hogy a lovamhoz, csak alaposan megmosott kézzel tessék ezek után hozzányúlni! A helyszínen, csak frissen mosott és vasalt ruhában kéretik megjelenni! :D Cipõt kérek váltani a belépés elõtt! :D Lehet, hogy ezt kellene bevezetni?? :( [ Július 25, 2003, 15:10: Az üzenetet átszerkesztette: Ilusta ]

#24 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 15:21

Ezt találtam erről a betegségről: 19.18. MALLEUSA patások betegsége. Amióta a lovak használata visszaszorult, ritkává vált. Ázsiában, Afrikában és a Közel-Keleten emberi megbetegedések is elõfordulnak. Hazánkban az elmúlt 30 évben nem jelentették. Jelentõségét az adja, hogy a bioterrorizmus egyik potenciális eszközeként tarják számon. Kórokozója a Burkholderia mallei. Környezeti hatásokra nagyon érzékeny. Laboratóriumi körülmények között tengeri malacokban tartható fenn. A nyirokszervekhez, a tüdõhöz és a nyálkahártyákhoz mutat affinitást. A betegség népies elnevezését (takonykór) onnan kapta, hogy a lovak orrváladéka fokozatosan egyre tömegesebbé, purulenssé és rendkívül bûzössé válik. Unduláló magas láz kíséri a folyamatot. A subcutan nyirokcsomók láthatóan megduzzadnak, némelyik kifekélyesedik.Fekélyek láthatók az orrsövényen is. Pneumonia kialakulása elõzi meg a halált. Emberben foglalkozási betegségként fordulhat elõ, cseppfertõzéssel vagy a bõr sérülésein keresztül fertõzõdhetünk. Emberben az állatokéhoz hasonló klinikai tünetek alakulnak ki, a halált tüdõtályogok, septicus folyamat okozza. Egyes közlések szerint kezelés nélkül a halálozás 90 % feletti.Egyéb purulens légúti fertõzésektõl elkülöníthetõ a generalizált nyirokcsomó-duzzanatok révén. Pestis hasonló klinikai tüneteket okozhat.A gennyes váladékokból a kórokozó festett készítményben felismerhetõ, hím tengerimalacban napok alatt gennyes orchitis alakul ki. Tetracyclin, sulfonamid, chloramphenicol gyors javulást eredményez. (http://www.kullancs.hu/z_10.php)

#25 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 16:26

Prfh!A mi karanténunk önvédelmi, elővigyázatossági. Az idegen lovashelyeken járt lovakat tették visszatéréskor ide. Pl. Achen, itt lehetett először hallani róla. Lovi, a Derby napján öt lovunk ott volt, Ők is elkülönítve pihentek idáig, de Ők sem fertőződtek. Az ATV topicban említettem. Nálunk megszokott a fokozott állateü. szigorúság, a tyúkosoknak pl. munkakezdés előtt, vagy az eü. személyzetnek egyik telephelyről a másikra átmenve hajmosásos fürdés kötelező.Az illetékesek tudják és figyelik, de nem olyan mértékű a lebetegedés, hogy mozgási tilalmat rendeljenek el. Persze ez nem vigasztalja a influenzát megkapott ló gazdáját. Szerintem is egy korrekt tájékoztatást mindenki megért és résztvevő a megelőzésben.

#26 tomsawyer

tomsawyer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.115 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 23:05

idézet:
Eredeti szerzõ: Fec: Lóinfluenza. Láz, köhögés, állapotromlás.Fertőző, eszközökkel, ruházattal is továbbadható.Védőoltott állat is elkaphatja, csak enyhébb lefolyású.A Bábolna fennhatóságába tartozó ménesekben még nem észleltünk, de minden "kintjárt" lovat karanténoztunk, 2 hétig. Valószínűleg lecsengőben van a járvány, mert újra indul az emiatt szünetelő lovi és az ügető. Lehet hogy hozzánk csak ezután köszön be? Nem lenne jó! Ezért ha valaki egyik lovas helyről a másikba megy, váltson ruhát, fürodjün le. Ennyi azt hiszem megtehető! [/QUOTE]Fec!Én is így tettem amikor Rc-nél volt a betegség.Nem is hoztam haza.

#27 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 25. - 23:50

Épp ma olvastam egy bukméker-iroda (Prflh, így hívják?) kirakatában, hogy a július 20-dikai galoppverseny a lovak betegsége miatt elmaradt.

#28 caldor

caldor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 31 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 28. - 9:43

Kicsit utánajártam a hétvégén ennek az egész betegség dolognak.Mint azt már ti is láthatjátok a dolog országos jelenség,hol enyhébb tünetekkel,hol súlyosabbakkal.Mint megtudtam ez a vírus nem Rhodococcus.Ez meglehetõsen jó hír.Az viszont már kevésbé,hogy van egy alap vírus,amire eddig még nem nagyon jöttek rá hogy mi,de azt megállapították,hogy szinte minden helyen másik baktériummal fertõz.Ezért különbözõ mértékû a súlyossága és a lefolyása is.

#29 Peckes

Peckes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 57 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 28. - 10:41

A galopp a lóinfluenza miatt maradt el? Posted Image Aszittem valami más belterjes baci ütötte fel a fejét arrafelé. Az influenzából vajon van súlyos meg kevésbé súlyos is?Mert nálunk elég volt a napi 12 tasak Fluimucil is csak ugy magában.kb 2 hét alatt rendbejöttek a patások.

#30 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 28. - 11:32

Takonykór A mostani nevén Pseudomonas mallei - ként emlegetett baktérium okozta, idült lefolyású betegség; ló és egyéb lófélék (szamár, öszvér), macskafélék és ember kaphatja el.A világháborúk utáni behurcolásoktól eltekintve Európa és Észak-Amerika országai a XX. század elejétől mentesek tőle.Rendszerint fertőzött, de tünetmentes állatokkal hurcolják be. A fertőződés szájon át vagy a légutakon keresztül következik be, az állatok közti közvetlen érintkezés vagy szennyezett takarmány, ivóvíz révén. Korábban a hadseregek lóállományaiban tömegesen jelentkezett.Lovakban 2 hetes - több hónapos lappangási idő után, vagy egyáltalán nem alakulnak ki tünetek. Étvágytalanság, kedvetlenség mellett lázas és láztalan időszakok váltakozása jellemző kezdetben; majd a tüdő, az orrüreg vagy a bőr takonykóros elváltozásai következnek be. Savós, majd nyálkás-gennyes, vércsíkokkal tarkázott orrfolyás jelentkezik; az orrnyálkahártyán göbök keletkeznek, amik feltörve és összefolyva kifekélyesednek. Az áll alatti nyirokcsomó megduzzad és fájdalmassá válik. Gyakran ezzel egyidejűleg jelentkezik tüdőgyulladás is, az állatok köhögnek, az orrváladék mennyisége fokozódik. A bőrön tömött csomók keletkezhetnek, amelyek szintén szétesnek és kifekélyesednek; a környéki nyirokcsomók és nyirokerek megduzzadnak.Fertőzött vidéken a takonykór a legveszélyesebb zoonózisok (= állatról emberre átterjedő betegségek) egyike. A váladékokkal légutakon, szájon át, kötőhártyán vagy bőrsérüléseken át fertőződő emberben eleinte helyi gennyes folyamatok alakulnak ki, majd a kórokozó szétszóródik a szervezetben. A tüdőmalleus időben végzett szakszerű kezelés hiányában 2-4 hét alatt halálos kimenetelű.Emiatt a takonykór bejelentési kötelezettség alá eső betegség; a beteg és fertőzött állatokat le kell ölni; minden fél évnél idősebb lovat háromévenként immundiagnosztikai vizsgálatnak kell alávetni a mentesség igazolására. Rhodococcus equi - fertőzöttség, mirigykór A Rh. equi egy baktérium, ami természetes körülmények közt is előfordul a talajban és növényevő állatok emésztőcsatornájában. Fakultatíve patogén; ami annyit jelent hogy csak esetenként, a szervezetet legyengítő hajlamosító tényezők mellett okoz megbetegedést, csikókban, szarvasmarhában, sertésben, emberben.Kórtanilag legjelentősebb szerepe a fiatal csikókban okozott gennyes tüdőgyulladás. A nagyobb csikóállományokban mindenütt, rendszerint évről évre visszatérően jelentős elhullásokat okoz.A csikók az élet első heteiben fertőződnek. Leggyakrabban 1-4 hónapos korban betegszenek meg, miközben anyjuk és idősebb társaik tünetmentesek maradnak. Nem terjed, de egy-egy állományban akár a csikók fele is megbetegedhet. A tünetek jelentkezését nagyban elősegíti a csikók légúti vírusfertőzöttsége - a légutak hámjában szaporodó vírusok tönkreteszik a hámsejteket és így lehetővé teszik a bacik szövetek közé jutását.A betegség igen enyhe tünetekkel, alattomosan indul: enyhe láz, savós orrfolyás, enyhe köhögés. Ezután láz, levertség, étvágytalanság mellett fokozatosan súlyosbodó, gennyessé váló orrfolyás, köhögés, nehezített légzés alakul ki. A betegség rendszerint hetekig elhúzódik, és attól függően, mikor kezdődött a gyógykezelés, akár a betegek felének elhullásával is járhat.Fontos az első lázas tünetek észrevétele, és az ezzel egyidejűleg megkezdett gyógykezelés (különben a csikók nagy része elpusztul vagy a tüdő nagy részének tönkremenetele miatt megrokkan). A beteg csikók orrváladékából a baci kitenyészthető. 4-9 héten át nagy adagban szájon át adott antibiotikummal a betegség gyógyítható.Megelőzés: kínosan tiszta, jól szellőztetett istálló; a trágya rendszeres eltávolítása; a porképződés elkerülése.(forrás: Varga János - Tuboly Sándor - Mészáros János: A háziállatok fertőző betegségei /Állatorvosi járványtan II./)

#31 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 28. - 12:02

A lóinfluenza maga egy gyorsan terjedő, lázas általános tünetekkel, savós orrfolyással, erős köhögéssel járó, ámde jóindulatú betegség. A betegség legelejétől a teljes gyógyulásig az állatokat pihentetni kell (azokban, amelyeket a lázas időszakban is dolgoztatnak; súlyos tüdőgyulladás vagy idült tüdőtágulat alakulhat ki), jó minőségű takarmány biztosítása mellett.Mint a vírusos betegségek általában, ez is a vírusszaporodás helyszínéül szolgáló nyálkahártya védekezőképességének csökkenését okozza; így lehetőséget nyújt a légutakban vagy a környezetben élő, és alaphelyzetben semmi gondot nem okozó baciknak hogy a szövetek közé jutva súlyosbítsák a helyzetet. (ezt nevezik baktériumos szövődményeknek, vagy másodlagos fertőzéseknek.) Ennek megelőzésére, illetve kezelésére szolgálnak az ilyenkor adott antibiotikum-injekciók.Hogy milyen szövődmény alakul ki; és mennyire lesz súlyos ettől a betegség; a rendelkezésre álló baciállománytól függ.Lóinfluenza ellen létezik védőoltás (verseny- és sportlovaknál kötelező is); a vakcinázott állatok is megbetegedhetnek, de náluk csak néhány napig tartó, enyhe hőemelkedés, esetleg köhögés jelentkezik.(viszont, fontos hogy a megfelelő alapimmunizálással kezdődjön a vakcinázás - 6-8 hetes időközzel 2szeri oltás, majd 3 éves korig félévente, utána évente ismételni. Az állatorvosnak illetve a gyógyszergyárnak követnie kell az adott területre jellemző vírustörzsek sajátságait. És, legfőképp, az állományba tartozó összes lovat vakcinázni kell.)

#32 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 28. - 14:16

Ú, Őz, köszönjük.Én mindenhol MALLEUS néven találtam a takonykórt, mi lehet a különbség oka? Mármint főleg a "Pseudomonas mallei "-hez képest..

#33 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 28. - 21:42

A latin neve neki malleus, és a komoly humánorvosi könyvek mániákusan latinok. Egyrészt. Másrészt a mikrobiológusok kínos unalmakban folyton átszabják a rendszertant, ezért aztán csomó bacinak párévenként új nevet adnak. Most épp Pseudomonas. Aztán majd más lesz. *vállvonogatós smiley*(ja, a baci neve Pseudomonas mallei. A betegség malleus, avagy takonykór.) [ Július 28, 2003, 21:45: Az üzenetet átszerkesztette: Õz ]

#34 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 28. - 22:50

(Hümm, már megint hülyeséget írtam... bocs attól aki még olvasta. :D ) [ Július 28, 2003, 22:52: Az üzenetet átszerkesztette: Zsuzska ]

#35 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 29. - 9:58

Ja, tényleg, nem figyeltem, pedig ott az első sorban, amit írtál: "Pseudomonas mallei - ként emlegetett baktérium okozta".(a mániákus latinságról tudok Posted Image ) Zsuzska, ez nem ér, most furdalhat a kiváncsiság, hogy mit írtál?

#36 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 30. - 13:43

Nem tudtam hova passzintsam be, de leginkább ide illett! (Csömöri szekció figyelem!) Az alábbi értesítõt kaptuk lovardánkba a Pest megyei Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenõrzõ Állomástól: Tisztelt Lótulajdonos!A lovak 3 évenként esedékes, fertõzõ lóbetegségek felderítésére irányuló vérvételezésére ez év októberében kerül sor. A vizsgálatokat jogszabály írja elõ.Korábban is a vizsgálatok költsége a tulajdonost terhelte, de ezt az állam támogatás formájában átvállalta. Az Európai Unióhoz való csatlakozást követõen a termelõk földalapú mezõgazdasági támogatásban részesülnek, ezért az idei évtõl kezdõdõen a teljes vizsgálat költsége a tulajdonost terheli.Az intézeti vizsgálatok költsége: 4.020 Ft/ló(Tájékoztatásul: a vérmintát vevõ magánállatorvos munkadíja, illetve a kiszállási költségvárhatóan további 1.500- 2.000 Ft/db.)Felhívom a lótartók figyelmét, hogy a tulajdonában lévõ lovak vizsgálatát 2004. október 31-ig végeztesse el!Ezt követõen átfogó udvarellenõrzéseket tartunk. Azokban az udvarokban, ahol nem végeztették el a vizsgálatokat, forgalmi korlátozást rendelünk el, továbbá a tulajdonost 20.000 Ft-tól 1.000.000 Ft-ig terjedõ pénzbírsággal sújtjuk!A fentiek jogszabályi alapja: Állategészségügyi Szabályzat 41/1997. FM rendelet 195.§, valamint az állategészségügyi rendeletrõl szóló 1995 évi XCI törvény 5.§, 43.§.

#37 Bubus

Bubus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 330 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 30. - 16:10

De jó, hogy leírtad. És errõl az állatorvostól kapunk valami igazolást. Vagy az oltási könyve fogják beírni?

#38 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 30. - 16:22

A hatósági állatorvos jegyzi be az eredményt az oltási könyvbe. Legalábbis 3 éve így volt.

#39 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 30. - 20:45

Errõl az ügyrõl volt szó a "lovak betegségei..." címû topicban is... [ Szeptember 30, 2004, 20:47: Az üzenetet átszerkesztette: furioso ]

#40 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 október 1. - 12:39

Tegnap beszéltem az állatorvosunkkal. Azt mondta, hogy nem változott meg a rendelet és a vérvizsgálatnak ingyenesnek kéne lennie. Most az egymásramutogatás folyik. Mi egyébként nem vagyunk termelõk! :D (pláne nem lóhústermelõk) :mad: Így támogatást sem kapunk értelemszerûen. ;)