Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Lovak betegségei, sérülései


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
377 válasz a témához

#41 Vessy

Vessy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 809 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 25. - 21:49

Sziasztok!A vérvételrõl: elvileg 2 évente kell a lovaktól vért venni. Én is csak idén év elején tudtam meg, mert az elõzõ helyen, ahol tartottam a lovamat, ott általában az oltásokat sem kapták meg a lovak, nem hogy vérvétel legyen. De vérvétel kötelezõ a ló licenc-éhez.(legalábbis én így tudom)Karórágásról: ismerek pár karórágó lovat. Egyik pl. 20 éves, és -egyelõre- még nem volt baja e miatt, és nem is használnak torokszorítót nála. Egy másiknál használnak, de semmit sem ér. Azt mondták, hogy csak akkor csinálja ezt, amikor unatkozik, mert egyedül állt, messze a többiektõl egy boxban.Helena dagadt-fenekû lova: találkoztam már 2x ilyesmi duzzanattal (legalábbis remélem, hogy arra gondolok amire ti is). Az egyiknél az állatorvos egy injekciót adott alónak, a másiknál meg lecsapolták a duzzanatot, és ömlött belõle a vér, de utána újra beduzzadt. Úgyhogy szerintem szólj állatorvosnak.

#42 helena

helena

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 370 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 25. - 22:24

abból a 8hónapból csináljunk már 8 Napot! Azt hiszem jól írtam, hogy NAP!? Még dagadt popója van... de nem sántít... ez ott van, ahol "kinõ a farka" :D

#43 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 26. - 0:30

Valószínûleg egy pofás kis vérömleny; hagyd meggyógyulni magától, vagy hívj hozzá dokit.Vérvétel: sportlovakat évente, egyéb lovakat 3évente fertõzõ kevésvérûség- és takonykór-fertõzöttségre kötelezõen meg kell vizsgálni, ennek a módja hogy a doki kimegy, vért vesz, és azt beviszi az illetékes szaklaborba ahol elvégzik a vizsgálatot. Mindkét betegség alól mentes az ország, a mentesség megõrzéséhez szükséges a vérvizsgálat (és a fertõzött, fertõzöttségre gyanús, illetve azokkal érintkezõ lovaknál a vonatkozó állategészségügyi szabályok alkalmazása; hogy az esetleg behurcolt betegség ne terjedhessen tovább).

#44 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 26. - 8:49

Equus! Ez a farokrágás nem lehet vitamin- vagy ásványianyaghiány? :confused: Igen, én is úgy tudom, hogy a jódkáli meg a Veyxat is vérbõséget okoz, csak vmelyik erõsebb hatású. /A hûtõzselék meg éppen ellenkezõ hatást váltanak ki./

#45 Mango

Mango

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 71 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 26. - 19:27

Köszi a válaszokat.Furcsálottam, mertnem gondoltam, hogy az iskolalovaknál is kell.De most már tudom. Posted Image

#46 helena

helena

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 370 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 26. - 20:47

Equus!A farokrágás ellen tudok segítséget!: Ez egy bevált módszer az egész világon: A farokvégeket egy ecet + mosogatószer keverékbe kell tunkolni naponta. Ha ez se segít vlmi még büdösebb dologgal kell bekenni a farkot!

#47 Equus

Equus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 35 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 28. - 0:31

Sziasztok!Helena,NE HARAGUDJ FIGYELMETLENSÉGEMÉRT! Köszi a farokrágás elleni javaslatot!Ha legközelebb észreveszek valami rongálását Vilimnél alkalmazni fogom a riasztó-szert!Végülis már több,mint 1 éve nem rágott farkat,reménykedem,hátha elfelejti Posted Image .Csuti;jó ötlet a vitamin,vagy ásványianyag hiány!Én csak a rostra gondoltam,mert az elsõ "kártétel" idõszakában még vitamint is kapott,de ettõl függetlenül lehetett valami olyan hiánya,amit a vitaminkészítmény nem tartalmazott.Köszönöm a tanácsodat.

#48 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 15. - 11:56

Lehet, hogy sokaknak nem mondok új dolgot ezzel, de én most találkoztam ezzel a módszerrel elõször, legalábbis lovak esetében.A bioptron lámpa .Az egyik csõdörcsikónk fennakadt valahol és elég rendesen felszakította a szügyét. Olyannyira, hogy a dokinak meg is kellett mûtenie. Mûtét után sokáig nála is maradt lábadozni, majd egyszer közölte a doki, hogy hazahozhatjuk, ha van valakinek bioptron lámpája és mindennap kezeljük vele. Az egyik bértartónknak van ilyen, így hazahoztuk a lovat.Minden nap kb. 1/2 óráig kell a lámpával világítani a sebet és -azok szerint, akik mindennap látják- sokat javult!Szóval ajánlom figyelmetekbe, mint lehetséges kezelési módot! Posted Image [url="http://"http://bioptronlampa.freeweb.hu/"]Itt van egy ismertetõ a bioptron lámpáról![/url]Ui.: A doki kiemelten vadhús kialakulása ellen javasolta.Ui2.: Bocs! Azóta rákerestem és már volt róla szó 1-2 topicban. [ Január 15, 2004, 14:31: Az üzenetet átszerkesztette: Csuti ]

#49 Sekhnemet

Sekhnemet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 92 hozzászólás

Közzétéve 2004 március 30. - 21:59

Sziasztok!Hajnimnak van egy bõrbetegsége. A marja alatt ott a válla környékén megjelent két fehér folt. Elõször azt hittem, hogy simán kidörzsölte, mert multkor még csak a szõre volt lekopva 1 foltban. Erre hétvégén látom, hogy az egy foltból kettõ lett és viszket neki nagyon.A nyeregtõl biztosan nem lehet egyrészt, mert ott nem is éri és különben se volt már másfél hete nyergelve.Szerintetek mi lehet?Én gondoltam rühre, de abból fehéret még nem láttam. Valószínüleg amiatt van, hogy a "lovászok" nagyon ritkán pucolják. Néha csak akkor van megpucolva, ha én megcsinálom hétvégente. Az egész ló viszket tokától bokáig.Azt tudom, hogy az elsõ lépés a rendszeres ápolás lenne, de konkrétan a sebekkel mit lehet csiálni? Az létezhet, hogy elkaptam tõle, mert amióta lennt voltam nála tele vagyok viszketõ kiütésekkel!?A válaszaitokat elõre is köszönöm!

#50 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 március 30. - 22:08

Állatorvos, bõrkaparék, annak vizsgálata - lehet baci, gomba, akármi. A gombát pl simán elkaphatod te is, ha nem vigyázol. Addig is, amíg ki nem derül, mi az, és mivel lehet spécin kezelni; 10szeresére hígitott Betadine oldattal mosogathatod, de ezt naponta-kétnaponta kell csinálni. Ha csak hétvégente tudod megoldani, és hétközben még lepucolva sincs rendesen, sok jóra ne számíts.

#51 Sekhnemet

Sekhnemet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 92 hozzászólás

Közzétéve 2004 március 30. - 22:40

Köszi szépen!Hát a lovarda tulaj nem fog hozzá állatorvost hívi. Majd talán kap rá egy kis butoxot aztán azzal el van intézve.Fogalmam sincs mi lehet, de ezek a rózsaszín foltok már a nõvéremen is megjelentek!Meg próbálok intézni valamit Hajni érdekében, hátha most lesz valami érdembeli eredménye.Még egyszer köszi!

#52 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 március 30. - 22:44

Van rá némi esélyetek, hogy gomba; ha jól rémlik és a Butox az egy rovarirtó, akkor piszokul nem fog használni.De ha ti a nõvéreddel elsprinteltek egy ember-bõrgyógyászhoz, mielõtt vakarózni kezd a fél család, abból is kiderülhet ez-az ;) (kifejezetten imádom a lovak bõrgombáit, amióta tavaly ilyentájt hónapokon át mosogattam ellene a kreténebbik sárgánkat. :mad: )

#53 Sekhnemet

Sekhnemet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 92 hozzászólás

Közzétéve 2004 március 30. - 22:50

Hát muszály lesz elmenni dokihoz, mert gyerek is van a családban és jó lenne ha õ nem kapná el. Az a legkevesebb ha én pöttyös vagyok és viszketek, csak a törpi ne!És ez a többi lóra nézve mennyire veszélyes? Mennyire fertõzõ?Ebben a loviban minden bõrbetegséget, viszketést egy jó adag butoxos oldattal intáznek el!

#54 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 március 30. - 23:26

Tudod, ha csak kalapácsod van, mindent szögnek nézel... :/ Végülis van, amire jó a Butox. Gondolom én.Hát, ha ti elkaptátok, valószínûleg a többi ló is el fogja.(annyi esélyetek van, hogy ha végre normális tavasz lesz, és magához tér a lovak immunrendszere, akkor elmúlhat "magától" is, de az csak olyan gyógyulás, hogy bármi ellenállóképesség-gyengítõ hatásra vakarózni meg hámlani fognak megint.)

#55 Sekhnemet

Sekhnemet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 92 hozzászólás

Közzétéve 2004 március 30. - 23:57

Hát ez nem túl bíztató!Állatorvosra csak akkor van kilátása, ha valami más komolyabb baj miatt kijön.Az egyik kancának van egy közel 10 Ft-os átmérõjû kinövés a tõgyén már több mint egy éve és azt se látta még doki!

#56 Neduddki

Neduddki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.889 hozzászólás

Közzétéve 2004 március 31. - 19:54

Valaki meséljen nekem a tüdõtágulatról! Szinten tudom valamivel tartani? Kaját vizezve kapják (mûzli), asszem a szénát is elkezdték kicsit vizezni, a ló egész nap szabadba, én csak sétálok vele, de mától azt hiszem ezt se. Nem orvos mondta, hogy az, de szaporán vesz levegõt, soványka (csikó sokáig volt mellette), de már kezdett felszedni magára egy kicsit. Most azzal tölti napjait, hogy reggel kicsapják legelni, este bemegy a helyére. Érzem, hogy valami nem stimmel vele. Más látja is. Lehet ez az?Ja, nem köhög.

#57 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 március 31. - 21:17

Hümm. Sõt, hümm. Ha precízen kiderítettétek hogy tényleg tüdõtágulata van, a [url="http://"http://www.paci.hu/cgi-bin/lovas/paciforum/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=17;t=000013"]Kehesség[/url] topicban találsz tippeket a szintentartásra-gyógyításra.De ha nem köhög (egyáltalán nem!), és az orra sem folyik; esélyesebb hogy csak a meleggel, nagy szõrrel, meg a kondícióhiánnyal (csikó + kevés mozgás) van a baj.Mindenképpen meg kéne vizsgáltatni hozzáértõ dokival, hogy kiderüljön ha valami betegsége van, és el lehessen kezdeni kezelni; ha meg nem találnak nála semmit, akkor kondiba tudd hozni.

#58 Neduddki

Neduddki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.889 hozzászólás

Közzétéve 2004 március 31. - 21:21

Ezen vagyunk. Ezért most pihi (így ha bvaj van, nem rontok rajta) és egésznapos legelés. Ha van kedve mozoghat, ha nincs, akkor csak legel. Úgy gondoltuk, hogy addig pihenõn lesz, amíg fölszed egy kicsit. Ha ez meglesz, akkor megnézzük, hányadán állunk. Kössz a gyors választ!

#59 ördögdora

ördögdora

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 808 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 29. - 14:08

sziasztok. lehet hogy hülyeség, de mintha v.melyik lovasujság foglalkozott volna az új eus szabályokkal, útlevéllel, s mintha ott lett volna vérvételrõl szó, ami ráadásul nem is olcsó, úgyhogy mintha új lovasadóként emlegette volna a cikk szerzõje. ha nem, bocsi.

#60 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 29. - 20:06

ördögdora! A lóközösségbe (versenyekre) járó lovak esetében állategészségügyi feltétele a megjelenésnek a lóinfluenza elleni vakcinázáson kívül a fertõzõ kevésvérûségre és mének esetében a tenyészbénaságra vonatkozó egy éven belüli negatív vérvizsgálati eredmény. Elvileg addig a lovat nem is pakolhatod le a szállító jármûrõl, amíg ezeket a leleteket be nem mutatod a versenyállatorvosnak, ugyanis ezek megtekintése után õ engedélyezheti a lepakolást, vagy hazaküld a lehetõ leggyorsabban. Az, hogy ennek nem szereznek érvényt a versenyek rendezõi, az az õ felelõsségük, bûnük. Gondolj csak bele, hogy egy influenzás ló milyen fertõzést tud okozni egy nagylétszámú állományban. Sajnos, mi már jártunk így, több, mint egy hónap kiesést jelentett a munkában. A cikk szerzõje is gondolt volna inkább bele a dolgokba, mielõtt felelõtlenül leírja a hülye véleményét...Valószínûleg komoly oka van annak, hogy ezt a rendelkezést meghozták. S nem egy hülye félmûvelt, lovat közelrõl alig látott cikkíró véleményének kell hitelt adni! [ Szeptember 29, 2004, 20:11: Az üzenetet átszerkesztette: furioso ]

#61 esti

esti

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 29. - 20:19

ördögdora! Nem teljesen ide vág, de van [url="http://"http://www.paci.hu/cgi-bin/lovas/paciforum/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=1;t=000969#000000"]ebben[/url] néhány hasznos info mindenféle új szabályról.

#62 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 29. - 20:43

Nincs most kedvem elõkotorni az (asse-tudom-melyik :( ) jogszabályt, van valakinek aktuális és hiteles infója arról, a nem-sportlovaknak a.)utazáshoz b.)utazás nélkül milyen idõszakonként kell vérvizsgálatot végeztetni?...(Az utolsó amirõl én tudok hogy fertõzõ kevésvérûségre és tenyészbénaságra és takonykórra 3évenként kell a nem-sportoló lovakat vizsgáltatni.)

#63 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 29. - 21:17

A herélteknek is kell vérvizsgálat tenyészbénaságra? :D Posted Image

#64 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 30. - 7:33

Õz! 41/1997. FM rendelet, 195. §. Versenyre utazó lovak esetében (ez már a western vrsenyekre is vonatkozik!) évenkénti vizsgálat a három felsorolt betegségre vonatkozóan, egyéb esetben a fél évnél idõsebb állatokon 3 évente.

#65 Guest_travert_*

Guest_travert_*
  • Guests

Közzétéve 2006 szeptember 15. - 8:16

Sziasztok! Képzeljétek tegnap reggel mentem ki a lovamhoz,és mikor megláttam majdnem rosszul lettem. A feje kétszer akkora volt mint eredetileg alig láttam a szemét,a szája???, jesszus az nagyod dagadt volt, a teste tele hoplikkal,olyan volt mintha bögöly csípéssel lett volna tele. Elképesztõ, hogy nézett ki.Hívtam is a dokit azonnal. Kijött és kiderült alergia. Nem tudni mire. Azt mondta bevizesedett az egész ló. De mit teszek ha ilyen marad egész életében????? :confused: Sajnálom Rambit nagyon. Õ a gyerekkori álmom. :hupp: :hupp:

#66 aroon

aroon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.679 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 15. - 11:03

Szia Travert!Nem akarok beleszólni, de megpróbálhatnád az Andrást kihívni. Mikor a lovam bedagadt a kajátol, adott egy szurit neki, és három nap alatt elmult.Ha érdekell a száma megvan.üdv.:Aroon

#67 maugly

maugly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.943 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 15. - 11:18

Travert, allergiával kapcsolatban: ha ki tudjátok deríteni, mi váltja ki a reakciót, már tudtok ellene tenni. Ha csak csökkentitek a környezetében az allergént, az is nagyon sokat jelent.Evett mostanában olyat, amit nem szokott? Esetleg új helyről származó kaja? Legelhetett olyan növényt, ami ezt okozhatja?Állatorvosok és palántáik, vajákosok, mi a véleményetek?

Edited by maugly, 2006 szeptember 15. - 11:19.


#68 Guest_travert_*

Guest_travert_*
  • Guests

Közzétéve 2006 szeptember 15. - 14:09

Travert, allergiával kapcsolatban: ha ki tudjátok deríteni, mi váltja ki a reakciót, már tudtok ellene tenni. Ha csak csökkentitek a környezetében az allergént, az is nagyon sokat jelent.Evett mostanában olyat, amit nem szokott? Esetleg új helyrõl származó kaja? Legelhetett olyan növényt, ami ezt okozhatja?Állatorvosok és palántáik, vajákosok, mi a véleményetek?

Sajnos egyenlõre nem tudunk semmi olyat ami okozhatt. Talán amit rég kapott már és tegnapelött addtam oda neki elõször ,az egy uj nyalósó! De nem hinném ,hogy az okozhatta. A szénát is már lassan egy hónapja ugyan azt kapja,zab úgyszintén. Viszont elötte este kimenntem vele lovagolni és egy nagyon rövid ,de rég járt útvonalon mentünk úgy 60 méternyit. Lehetett ott is valami növény. Most egyenlõre várok mi fog történni mert ez volt az elsõ eset,ha folyamatos lesz akkor csináltatok egy alergia tesztet,ami állítólag nem túl olcsó,de nekem megérné. Szóval rajt leszek az ügy megoldásán.Remélem ez csak egy egyszeri alkalom volt. Sajnáltam amikor megláttam,hogy hogy nézett ki.

#69 Guest_travert_*

Guest_travert_*
  • Guests

Közzétéve 2006 szeptember 15. - 14:19

Szia Travert!Nem akarok beleszólni, de megpróbálhatnád az Andrást kihívni. Mikor a lovam bedagadt a kajátol, adott egy szurit neki, és három nap alatt elmult.Ha érdekell a száma megvan.üdv.:Aroon

Szia ! Köszi meg van az András száma is ,de egy alergiát a Jenõ is tud kezelni. Vagy nem ? :confused: Meg kinek a pap kinek a papné nekem a szomszéd :D ! Szóval én a Jenõvel is megvagyok elégedve ,köszönöm, azért láb problémával az Andrást fogom hívni. Nem olyan rossz orvos Õ ,hogy ennyire ellene legyetek.! Rembinak különben 30 percre rá nem volt semmi baja ,idõben kinn is volt a doki. kb fél óra alatt ott volt. És sajnos ha ez tényleg alergia akkor nincs rá szuri ,hacsak a forrása meg nem lesz.Aranyos vagy ,hogy segíteni próbálsz. :guny: Üdv : Én. :D

Edited by travert, 2006 szeptember 15. - 14:20.


#70 Jasmine20

Jasmine20

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 18. - 10:22

Sziasztok!Nekem van egy kis problémám és a tanácsotokra lenne szükségem. Igazából ez a kis történet nem tudom melyik topicba illene bele úgyhogy bocs ha nem ide tartozik...Szóval van egy ló (Figura) egy lovardában. A nyáron sömörös lett a csüdje senki nem foglalkozott vele. Amikor szóltam a tulajnak hogy milyen csúnya a lába és nézze meg az volt a válasz hogy majd leszárad neki. Nem történt semmi amikor utoljára ott voltam még csúnyább volt a lába. Azóta én összevesztem a tulajjal és nem megyek oda többet(de ez egy másik történet) Van ott egy barátnõm akik elvitték a lovaikat onnan a minap egy másik loviba és õ mondta hogy megnézte Figurát és hogy katasztrófálisan néz ki a lába. Azt mondta hogy már az egész lába sömörös és hogy véresre harapdálja a lábát. (lehet hogy van benne némi túlzás) de csak ha a fele igaz már az is rossz. Ja és azt el is felejtettem írni h valószínüleg tájog van a patájában. ezt a kovács mondta... mondanom sem kell ezzel sem foglalkozik senki...Nagyon szeretem azt a lovat de sajnos nincs pénzem h megvegyem.Szerintetek mit lehetne ebben az estben tenni hogy segítsek neki??????

#71 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 18. - 12:48

Talan a lo gazdaja kenne ezt a kerdest feltegye. Sajnalom de azt kell mondanom hogy te nem sokat segithetsz a lovon, egyreszt mert nem a tied, masreszt mert nincs meg az anyagi fedezeted a lo megvetelere, kezelesere. Mindannyian naponta latunk szenvedo lovakat,de mivel nem a mienkek nem tudunk rajtuk segiteni. Amit tehetsz az az, hogy hogyha van lovad annak magadsz mindent amit tudsz es vigyazzol ra legjobb tudasod szerint.

#72 Natos

Natos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 25. - 8:16

Egy barátom lovával kapcsolatban kérdem: a ló hátán a hátsó nyeregkápa tájékán keletkezett egy tenyérnyi hólyagféleség. Érintésre nem érzékenykedik az állat, de határozottan kivehetõ a duzzanat. Tapintásra olyasmi, mint amikor az ember megrántja a bokáját és az bevizesedik, beduzzad. A szõr-bõr nem sérült. Mi lehet ez, mivel lehet elõsegíteni a gyógyulást? (A lóállat természetesen azóta nincs nyergelve, se lovagolva.)

#73 laan

laan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 279 hozzászólás

Közzétéve 2006 október 9. - 14:41

miért akar valaki azonnal megvenni egy lovat, ha sajnálja és nem tud neki másként segíteni.foglalkozzon mindenki a sajátjával. Az olaszok meg haljanak éhen? kell a vágóló is!

#74 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2006 október 9. - 15:07

Kell, csak ne az enyém legyen az. :mad: Kínában meg kell a vágómacska, vágókutya. :mad: Már többször volt róla szó, nem magával a hússal van a probléma, hanem az odavezetõ út szenvedéseivel és a vágóhídi brutalizmussal. Ugyanez Kinában, csak ott még elõtte megkínozzák az áldozatot.Bujj a bõrükbe, az biztos nem tetszene.

#75 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 2. - 0:14

Sziasztok!Nem találtam semmi olyan helyet ahol esetleg rákérdezhetnék, de majd javítsatok és tereljetek oda, ha mégis...:)Szóval, a felsõ léguti megbetegedéssel kapcsolatosan szeretnék érdeklõdni, h hogyan lehet ezeket megelõzni, esetleg gyógyszeres vagy anélküli kezelést mit javasoltok? De inkább megelõzni.. Mert ha már megbetegedett a ló, akkor már inkább orvos. Érdekelne, h van-e vmi megoldás!? Az ilyenek csak köhögés és orrválladékozással, lázzal járnak? Persze, tudom h a láz meg az elõbb említettek nincsenek kezelve, akkor mi a rossz következménye, de még jár-e vmivel ezeken kívül?Merénylõ

#76 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 2. - 10:46

Megelõzés:Legelõn tartás, amennyit csak lehet, nyáron éjjel is (nem érdekes, esik, vagy fúj), boxban nem felkavarni nagyon a szalmát, szénát, ez utóbbit akár vizezve adni, abrakot szintén. De szerintem fõképp a legtermészetközelibb tartásmód. Huzatmentes helyet biztosítani. De ha valamelyiknek öröklött kehességi, allergiás hajlama van, azt nem biztos, hogy ki tudod védeni, de törekedni kell rá.Vannak légzéskönnyítõ szerek (általában mentolosak), van amelyiknél használ van amelyiknél nem.

#77 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 2. - 10:58

Ilus, amirõl te beszélsz, az a kehesség-megelõzés ;)Amirõl meg Merénylõ, az a "sima" felsõlégúti (= orr, gége, légcsõ, fõhörgõk) gyulladás.Amivel kapcsolatban egyrészt a megfelelõ gyakoriságú vakcinázás, másrészt fertõzõdés kockázatának csökkentése (nem keverjük a különbözõ helyrõl származó lovakat, mi magunk nem futkosunk átöltözés és kézmosás nélkül egyik lovardából a másikba, stb) lehet megelõzõ hatású; ezen kívül célszerû mondjuk úgy tartani és takarmányozni a lovat hogy megfelelõ ellenállóképessége legyen; valamint mindazon ésszerû dolgokra odafigyelni amit saját magával is megtesz az ember hogy ne fázzon meg (kerülni a huzatot /ami nem azonos azzal, hogy jó kis fülledt-párás meleget csinálunk/, nem hagyjuk kimelegedve inni vagy a hidegben ácsorogni a jószágot, stb).Felsõ légúti megbetegedés, mint olyan; értelemszerûen taknyossággal, köhögéssel, lázzal jár(hat); ettõl az, ami. Aztán persze mivel egy halom kórokozó (vírus, baci egyaránt) "csinálhat" ilyet, nyilván vannak olyanok is közülük amik más tünetekkel is járó, komplex betegséget idéznek elõ; de ezt már úgyis a kiérkezõ állatorvos dolga vizsgálni.Mert értelemszerûen a lázas, taknyos lóhoz orvost köll hívni, amelyik "csak" köhög, ahhoz meg pláne, mert a kehesség rusnya mumus.

#78 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 2. - 11:07

MOndasz valamit! :D :ang: Amit írtál, alátámasztom (idegen lovak keverését gyakran), Haramia olyan betegséget kapott, az ilyentõl (kupeckedés a lovardában), hogy alig bírtuk kikúrálni. :( Na, utána kerestem más helyet..

#79 ördögdora

ördögdora

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 808 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 2. - 11:09

sziasztok! remélem nem leszek nagyon off, de pont igy kezdõdik az én kérdésem is, igy tehát nem is olvasgattam tovább a cimszavakat.........szóval ki tudja mi történhetett szerelmetes lovacskám orrával :confused: mivel amikor legutoljára kinn voltam nála és a nappali hõmérséklet sem emelkedett -3 fölé, az orrlyuka alsó részén valami olyan képzõdményt találtam, mintha egy koszos-taknyos dolog fagyott volna oda keményre. 2-3 hete mintha kicsit folyt volna az orra, de sem nem sûrû takony, sem egyébb, ami miatt komolyabban odafigyeltem volna, de most hirtelen arra gondoltam, az fagyott oda. le sem tudtam piszkálni, de hát a hideg gondoltam, bekrémeztem neki jó zsiros krémmel és elvittem egy jó félórás könnyû munkára, ahol gondoltam felmelegedve feloldja a krém, és leszállva róla eltüntethetem. de nem igy történt. amikor leszálltam, u.o. kemény volt a dolog és ördi is elhuzogadta a fejét. ekkor kezdtem gyanakodni rá, hogy az seb, de tuti nem harapás, mert nem volt körülötte sérülés, igy hát bementem a házba és meleg vizzel tértem vissza. fél órai áztatgatás után végre le tudtam szedegetni és akkor láttam meg, jogy az orra alsó része, amin kifolyik a kifolynivaló, (illetve a szája szögletében is mindkét oldalon 2-2 repedés van, ahol gyûrõdik a szája) ott mintha nyikével olyan 1-2 cm-s vágásokat ejtettek volna rajta. ahol (jobb orrlyuk) a seb volt, ott több, de a másik, ill. a szája szélén is találtam ilyeneket. nos miután tisztára mostam, aloe verás krémmel bekentük, majd még hagytam ott lanolinos zsiros krémet is. azóta (múlt csüt.) nem jutottam ki, de a tulaj kenegeti neki és nem mondta hogy rondább lenne...............................................................................................No?! mi lehet ez??? herpesz??? valamilyen virus??? látott már ilyet valaki????



#80 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 2. - 12:28

Köszönöm! Hát akkor eddig mindent a lehetõ legjobban csináltam... Azért kérdeztem rá, hátha kihagytam vmi fontosat a megelõzés folyamán, mert a lovacskám, körülbelül, olyan 2-3 hónapja gyógyult fel, a 2 hónapos betegségébõl, amit antibiotikummal kezeltettünk, volt nála állatorvos is és rendbe is jött. Viszont ilyenkor nem engedtük természetesen karámba... Sokat sétáltam vele az elsõ 1 hónapban takaróval rajta, meg legelt is sokat, órák hosszat álltam meg sétáltam vele kinnt. Aztán mikor javulni látszott és 1-2 hétig semmi, megkíséreltük kitenni jártatóba sétálni, majd másnap karámba. Minden nagyon jó volt, és újra visszaesett, amikor 2 napig megint nem ment sehová. Természetesen felsõ léguti megbetegedésrõl volt újra szó, de elkezdett sántítani, a jobb hátsó lábára. Gondoltuk, beütötte a karámban vhová! :confused: Természetesen azért is hagytuk bennt és ekkor esett vissza! Tehát, újra 1 hónapig sehová... Teljesen begolyózott szegénykém. Mikor kijutottam, mindíg lepucoltam, répa, alma, minden finomság, tiszta átmosott, lecsöpögtetett széna, és természetesen takaróban egy kis séta. Mikor már a sántaság enyhült... De már a vége felé, annyira tele volt, h sehová nem lehetett vinni legelni. Szerencsére most semmi baja és vigyázok rá, lovaglás után takaró, 20 percre elzárva a víz, minden. Sok répát kap, ami élvetkedvén sokat javított! Most csodálatos a kondija. Hát azóta 1x taknyozott, csak az egyik orra és akkor én nem vettem észre, és kivittem lovagolni... :hupp: Lovaglás után vettem észre, h mennyire zöld és nyálkás a takony! De másnapra semmi!! Nemértettem, h jót tett volna neki a mozgás és a munka? Valószínüleg még mindíg lappang benne a vírus, én ettõl tartok... :(ördögdora!Az a bizonyos rászáradt, makacs "cucc" a lovad orrán, milyen színû volt? Ez mondjuk ez a seb a szája két szélén, egészen herpeszre, vagy vmi sérülésre utal. Zabláról esetleg szó sem lehet, vagy h vmit bekapott és úgy kikezdte neki? Vagy ráharapott vmire? :confused: