Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Magyar hidegvérû


  • Please log in to reply
3666 válasz a témához

#3481 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 13. - 17:46


Átviszem a képeket a fogatos topikba is, ott minden észrevételt tanácsot szívesen várok :rockon:

http://gallery.site..../Dutra_felnott/

 

Hú, nagyon zsír! Szépek! :rockon: Honnan való a hám? Tetszik. :cool:



#3482 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 14. - 7:31

A hámot Táborfalváról vettük végül (mert ennek volt farhámja), elméletileg Holland gyártmány.

De lesz rajta bőven javítani való. 

 



#3483 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 14. - 10:31

Éva! Nem volt nála nagy (igazán nagy) lovaknak való futó? Ígért, hogy hoz nagy futót, de még nem jutottunk el hozzá.



#3484 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 14. - 10:42

De volt, hívd fel, ott áll az udvarban. :D

 

 


  • rongyo kedvelte

#3485 Foltos 2

Foltos 2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 115 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 14. - 22:32

Zodiac találkozása a ménessel a Vegason. A képek Joseph Hlavács érdeme.

https://skydrive.liv...AucCkrw7xEQTnWg
  • rongyo és Monda kedveli

#3486 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 14. - 22:40

Akkor most vàrjuk a képekhez tartozò történetet is. :)
  • Foltos 2 kedvelte

#3487 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 15. - 7:16

Azt hiszem jó helye lesz  :ang:

 



#3488 Foltos 2

Foltos 2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 115 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 15. - 14:15

Mindig az a női kíváncsiság....;)

Edited by Foltos 2, 2014 február 15. - 14:16.


#3489 Monda

Monda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 231 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 16. - 15:19

Rongyó,Budapesten belül hol lesz a hidegvérű találkozó?



#3490 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 16. - 17:25

Hű, Zodiac elég bitangul néz ki! Mit lehet róla tudni?

 

 

14.-én volt egy éve hogy Horváth Laci meghalt. Hihi, tudtad, hogy a sírkövére azt a portré-képet vésték fel, amit Te készítettél róla Nagycenken? Jól sikerült, egész jól visszaadja azt a Lacis arckifejezést.  :ang:



#3491 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 17. - 7:48

Végre ide ért a kovács hozzánk, csináltam róla pár képet. Érdekességképpen: Jinny-t nem tudtuk megpatkolni, ugyanis a 8as patkót is kiröhögte. Csináltatunk kell rá patkót,akkor monszter. http://www.batatanya...alunk-a-kovacs/

 

A rönkhúzó verseny honlapja, akit érdekel: http://www.ronkhuzo.hu/

 

Zodit mi hoztuk be Belgiumból tavaly nyáron, szeretgettük, dédelgettük, aztán annak érdekében, hogy Jinny-t Artúr párjának tudhassuk, elcseréltük. Közvetve, de jó kezekbe került, legutolsó információm az volt, hogy Vácrátóton marad, de ezek szerint Vegason van. Örülök, hogy jó helye van.



#3492 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 17. - 12:46

És hogy ne legyek teljesen off, egy hétvégi magyar hidegvérű:

meggi_001.jpg


  • Kaiser és Monda kedveli

#3493 Foltos 2

Foltos 2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 115 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 17. - 14:22

Akkor most vàrjuk a képekhez tartozò történetet is. :)

 

Szia!

 

Most jutottam gép elé. Telefonon meg nem nagyon szerettem volna bepötyögni...

 

Meg így időm is volt gondolkodni. Miszerint, hogy mennyire menjek bele mélyen a történetbe. Sok mindent el kellene mesélni ehhez és sok mindenkit sértenék meg akarva, esetleg akaratlanul. 

 

Szóval aki ismer tudja mit jelent nekem Árva. Tudja, hogy nem volt könnyű megválni tőle. Ő volt mellettem akkor amikor senki más. Pontosabban mindig volt mellettem valaki, de folyamatosan csak Ő. 

 

Egy sima udvariassági látogatásnak indult, nem gondoltam, hogy meg fogja változtatni az életem. A szomszéd lovardában találtam két Belgát. A meglátni és megszeretni elég indok? Persze, így lehetek mocsok, mert ott van életem lova és akkor most mi lesz vele... 

 

Nos! Életem lova akkoriban egy olyan gazdára várt aki nálam nagyobb figyelmet tud rá fordítani. Ettől persze még nem kezdtem el árulni, de eszembe jutott valaki. Valaki aki többször jelezte már a vásárlási szándékát, és tudom, hogy nála jobb gazdát keresve se találhatok!  

 

Természetesen ez így azért túl egyszerű lenne. Ő külföldön, Én itthon a dolog meg sürgőssé vált mert hiába jeleztem a vásárlási szándékomat a vásárlásra, mégsem kezdtünk előremutató tárgyalásokat. Mondhatnám magyarul is...(elhajtottak) 

 

Üzletági információk (pletykák) alapján tudtam meg, hogy a másik lovat (Zodiac du Malpaix) mégis eladták. Természetesen nem nekem, hanem alapos indokkal egy roma származású élőállat kereskedőnek. (Gazsi) Elhiszed, hogy Ő mutatkozott be így?

 

Én a meglátni és megszeretni pillanatában láttam valamit ezeknek a lovaknak a szemében. Ettől viszont nem tudtam szabadulni. Megkerestem Gazsit. Hálás köszönet a segítőknek. Az összesnek!

 

Természetesen Gazsi közölte velem az árat (dupláját az értékének) továbbá, hogy már van is rá vevő!!! Én ekkor elköszöntem és gondoltam, itt fogom lezárni a lócsere programot.

 

De Gazsi nem az a fajta aki könnyen feladja! Megegyeztünk egy mindkettőnk által elfogadott összegben és mivel ez még csak telefonon történt, mentünk lovat nézni.

 

Na ez az a hely ahol ember legyen a talpán aki ott tud bármilyen élő állatot hagyni! Én sem tudtam. Ott állt egy "istállóban" egyedül, két oldalról lekötött fejjel... Szörnyülködésem közben büszkén közölték velem, hogy napi háromszor kap etetésenként három-négy fándli zabot...

 

Ott állt tehát az állatka másfél hete, napi háromszori abrakolással mozdulatlanul! Persze koszosan, izzadtan sömörös lábbal, stb. 

 

Nem véletlenül vagyok a hidegvérű lovakért annyira oda, de nem gondoltam volna, hogy ebből ép ésszel még ki lehet lovat hozni.

 

 

Próbáltuk kihozni, és megmozgatni. Már ott is csak és kizárólag hozzánk volt hajlandó odajönni. Nem szinte, hanem ténylegesen könyörgött... Mindegy hova csak innen el!

 

Szóval lefoglalóztam. Gazsi közölte velem, hogy mindegy mikor viszem el (mondom dehogy mindegy, minél hamarább, mert Én így nem tudok nyugodtan aludni egy percet sem) de természetesen pont most jön egy fuvaros, majd Ő elviszi.

 

Igen, de hova? A lányokhoz nem tudok menni, mert nincs olyan karám, box ahol el lehet helyezni egy ilyen kis csöppséget. Tehát mielőtt ott találom magam valahol a prérin egy hidegvérű ménnel, vezetőszáron, először kell valami hely. Sokat telefonáltam, és voltak valakik akik szinte ismeretlenül, (engem, mert a lovat ismerték) befogadtak. Köszönet és hála nekik! Emberségből kitűnőre vizsgáztak! 

 

Persze, mivel ráérek elhozni, ezért csak másnap reggel hívtak fel Gazsiék, hogy akkor mikor is viszem el? Ekkor már komoly versenyfutásban voltam. Ekkora futót, autót szerezni, és persze még aznapra. Mindegy meglett minden. Elhoztuk. 

 

A segítőm nem lovas, amikor meglátta, azt mondta, Ő még az istállóba sem jön be :) 

 

Nem kellett nagyon könyörögni neki. Olyan sebességgel jött fel a futóra, hogy éppen elég volt beugrani a rúd alá! Szerintem nem nagyon nézett vissza... 

 

Megérkeztünk. Másnap reggelre jött az orvos. Ivartalanítottuk. Szemét dolog ez, főleg férfiként, de kell. Nem szeretném egész további életében mindenkitől távol, folyamatos veszélynek kitéve tartani. 

 

Tehát orvos! Itt kell megjegyeznem, hogy a lovakat megadott időnként oltani, féreghajtani kell!!! És ezen feladatokat megfelelő módon dokumentálva kell rögzíteni az arra hivatott okmányokban. Muszáj hozzátennem, tudva tudván, hogy ebből örökre szóló harag lesz, de meg kell jegyeznem, hogy a lovak lábán található csüdsömört is kezelni kell! Ezek nem olyan betegségek, amiben az állatorvos új kocsijához kell tetemes összegű hozzájárulást fizetni. Nem valami feltételezett betegség, ami vagy ez, vagy az.

 

Meg nem ártana körmölni sem. Időnként... Mittomén évente legalább?

 

Összefoglalva.

 

Mozgalmas hónap van mögöttünk. De hiszem, hogy Árvával felérő lovam lesz/van!

 

Most kint van a ménesben. Nagyon komolyan veszi a munkáját. Borzasztó, hogy milyen fejetlenség volt ott előtte! :) De lassan és biztosan rendet rak. Talán majd hamarosan el is lehet vele kezdeni dolgozni. Most még kell neki egy kis idő. Terepen már elvagyunk. Kell még egy kis kondi, meg visszahízni, mert ebben a folyamatos és nehéz munkában (csajozás) kicsit lefogyott.


  • Kistáltos és Fifikusz kedveli

#3494 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 17. - 15:21

Foltos, köszönöm szépen a történetet. Kívánom, hogy Árva jól érezze magát az új gazdájánál, Zodiac pedig Nálad és Te is sok örömödet leld benne.  :rockon:  A sömör kezeléséhez kitartást kívánok. Azért azt gondolom, hogy megfelelő ápolás mellett, egy "szellős", nem sáros legelőn rendbe fog az jönni. :cool:

 

 

 


Tegnap lómérést tartottam. Hogy hogy a fenébe tud egy ló még közel 5 évesen is nőni??? :wot: (Másik lehetőség, hogy én vagyok béna...)


 

 

Na, erre megtaláltam a tutit egy német hidegvérűs könyvben. Ez a könyv minden oldalon tartogat valami kis érdekességet a hidegvérűekkel kapcsolatban. Erre ezt írja: "Tudta, hogy a hidegvérűeknél a növekedés gyakran a hatodik életévig, a szélességnövekedés időnként 2-3 évvel hosszabb ideig folytatódik?"

Ez teljesen alátámasztja az általam tapasztaltakat, hogy 8 éves korukra lettek teljesen kifejlettek a környezetemben leledző hidegvérűek.



#3495 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 17. - 15:35

 

Akkor most vàrjuk a képekhez tartozò történetet is. :)

 

....

 

 

Megbeszéltük telefonon a lényeget. 

Nekem az jött le a történetből. hogy mi milyen csúnyán tartjuk a lovakat, féreghajtás, körmölés, miegyéb. Ezt mind tisztáztuk.

Továbbra is örülök, hogy jó helyen  van a ló, sok szép együtt töltött órát kívánok nektek.



#3496 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 17. - 15:46

Lábjegyzet a történethez: Árva további életét Rózi honlapján, immárom Márga néven követhetitek tovább.

Árva nagy szerelme Vegaszon Szőlő volt, vagy inkább fordítva, Szőlő ragaszkodott a legvégsőkig hozzá. Kicsit aggódtam, hogy mi lesz szegénnyel, Árva nélkül. Nos, 1 hét facérság után megérkezett Zodiac, én másfél órával a megérkezése után értem ki, akkor már Szőlő a karám széléről reklamált, hogy mikor engedik be hozzá az új fiút :dev:  Azóta sem engedi ki a markából, illetve csatlakozott még pár némber hozzájuk, az eddigi "főurak" nem kis szívfájdalmára. Zodiac rendes fiú, nem él vissza a testi adottságaival, annyira nem, hogy őt gyepálják. Az egyik szemhéjját fel is sértették, amit mi, számára ismeretlenek, egy szál kötéllel a nyakán, lekezeltünk (miközben a 6 hónapos csikó kötekedett vele  :gm: )  

Na szóval, zajlik az élet :cheers:

  

 



#3497 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 17. - 15:51

Jó ilyen lóbolond ( meg ne bántsalak) írását olvasni! Remélem sok sok örömötök lesz egymásban :) , nem félre érteni! :happy:



#3498 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 17. - 15:52

Addig jó nekünk, amíg Zodiac csak ráfarol a kötekedőkre de nem rúg, mert ha azok a tepsik eltalálják valamelyik lovat, azt hiszem, lesz gondunk...



#3499 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 17. - 15:54

Lábjegyzet a történethez: Árva további életét Rózi honlapján, immárom Márga néven követhetitek tovább.

 

Az egyik szemhéjját fel is sértették, amit mi, számára ismeretlenek, egy szál kötéllel a nyakán, lekezeltünk (miközben a 6 hónapos csikó kötekedett vele  :gm: )  

Na szóval, zajlik az élet :cheers:

Dejó, hogy ezt leírtad! Néztem Rozi honlapján, hogy olyan ismerős nekem az a ló... Na hát ezért. :D (Úúúgy nem szeretem, mikor átkeresztelnek lovat. Tudom, egyéni szoc.probléma.)

:D Hehhe, a "félelmetes" Zodiac elég jól megaranyosodott ezek szerint. Szuper. :rockon:



#3500 Foltos 2

Foltos 2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 115 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 17. - 16:10

Foltos, köszönöm szépen a történetet. Kívánom, hogy Árva jól érezze magát az új gazdájánál, Zodiac pedig Nálad és Te is sok örömödet leld benne.  :rockon:  A sömör kezeléséhez kitartást kívánok. Azért azt gondolom, hogy megfelelő ápolás mellett, egy "szellős", nem sáros legelőn rendbe fog az jönni. :cool:

 

 

 


Tegnap lómérést tartottam. Hogy hogy a fenébe tud egy ló még közel 5 évesen is nőni??? :wot: (Másik lehetőség, hogy én vagyok béna...)


 

 

Na, erre megtaláltam a tutit egy német hidegvérűs könyvben. Ez a könyv minden oldalon tartogat valami kis érdekességet a hidegvérűekkel kapcsolatban. Erre ezt írja: "Tudta, hogy a hidegvérűeknél a növekedés gyakran a hatodik életévig, a szélességnövekedés időnként 2-3 évvel hosszabb ideig folytatódik?"

Ez teljesen alátámasztja az általam tapasztaltakat, hogy 8 éves korukra lettek teljesen kifejlettek a környezetemben leledző hidegvérűek.

 

Úgy tűnik, bár bizonyítékom nincs, hogy Zodiac is növésben van még. Bizonyíték meg azért nincs, mert a megmérés a legtűrhetetlenebb dolog a belgáknál. 

 

Tehát alig több mint megérzés de szinte bizonyos, hogy még növésben van. Pedig márciusban lesz hat éves. Mondjuk a herélés és a mozgás is hozhat elő ilyet. 

 

 



#3501 Foltos 2

Foltos 2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 115 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 23. - 12:20

Sziasztok!

 

Na lovagoltunk egy jót...  :)

 

A legutóbbi kirándulásunkon is gondoltam, hogy előbb utóbb eljön a napja a hatalmi egyezményeknek. És mivel Árvával is sikerült egy közös megnemtámadási egyezményt létrehozni, okkal reméltem, hogy itt is sikerülni fog. Elöljáróban annyit, hogy ez nem tegnap jött létre, de dolgozunk rajta. Majd esetleg eljárunk csoportterápiára...  :unsure:

 

Először: Nem gondolom, hogy egy hónapos hosszú-lábszőr tulajdonosként nekem kellene osztanom a tanácsokat, de mivel telefonon megbeszéltük, így örömmel értesítem a lábsömörért aggódó, kevésbé népes tömegeket, a sömör eltűntéről. Nem egészen két hetes, heti két alkalmas kezelés után, a kérdéses probléma annyira lecsökkent, hogy azt egyelőre tekintethetjük megoldottnak. A kezelési metódus az állatka lábainak erős átvakarása és a patikában vásárolt Ayurvédikus, semmilyen értelmes hatóanyagot nem tartalmazó, de k...a olcsó kenőcs bedörgölésének volt vélhetően köszönhető. A kenőcs nevét nem tudom most leírni, mert egyrészt lenn van a kocsiban és Én rohadt lusta vagyok, és nem függetlenül a tegnapi nap történéseitől, izomlázas is.

 

Szóval a megbeszéltek szerint szombaton a DZ kartárssal kimentünk lovagolni egy hosszabb terepre. Már a nyergelés utáni pillanatokban látható volt, hogy ez egy igen érdekes nap lesz. Külön kiemelném a dicséretet amit a kitűnően kivitelezett combra engedés és a jó tempójú hátra léptetésért kaptunk. Az eredményből szinte alig von le valamit, hogy Mi a hidegvérű buta arccal egy helyben áll és a fejét lógatja gyakorlatot kívántuk gyakorolni. 

 

A terep a szokásos módon indult. Most már ezt is mondhatom mert kettőnél többször voltunk kint és akkor már hivatkozhatunk rá, hogy így szoktuk. (ez a hatodik,ha az átjövetelt is beleszámítjuk) Tehát Mi mentünk elöl, ami szinte felüdülés az eddigi hátul vonszoljuk magunkat, és folyamatosan hajtani kell a lovat állapothoz viszonyítva. Ez mondjuk a terepen részt vevőknek kissé új, de nekik is be kell lássák, hogy ezúttal egy nehéz hidegvérű lovon ülök.  :dev: Az első pár kilométeren szinte semmi, kissé kifulladt de azért nyomatékosan adta le a teljesítményt. Az elmúlt héten Németországból gombokért megérkezett csikózabla (35 euró, hol a p....ben van az euró karakter ezen a sz...on?) teljesen megfelelt az irányítási feladatoknak. Az esetleges jó tanácsok megelőzése érdekében kihangsúlyozom, hogy a jövőben sem kívánom a szájába tenni a templom kapu kilincsét, nyársra húzott sündisznót és az egyéb érdekes szado-mazo felszereléseket. 

 

Tehát lovaglás! A pocsolyába léptem sáros lesz az új cipőm nóta meghallgatása után, Zodiac úgy döntött, hogy az utasítás miszerint abba a rémisztő fényes valamibe, amiben minden jel szerint krokodilok is vannak, lehet olyanformán is értelmezni, hogy csak belemenni kötelező, de végigmenni nem! De mivel nincs kialakult gyakorlata az agyagos oldalfalon való felkapaszkodásnak, ezért inkább a belefekvést választotta. Ezen mindketten kellően meglepődtünk, Én egy kissé jobban féltettem a telefonomat! Ő viszont a megfigyelők szerint is inkább a kellemes wellness kikapcsolódást választotta. Tehát nem nagyon akaródzott kikelni a vízből. Amin persze a türelmetlen tekintettek kereszttüzében némi elégedetlenséggel de változtatott. 

 

Innen szinte simán vettük a további távolságokat, ha nem számítjuk bele az immáron teljesen felüdült lovam ébredését! Ugyan egyenesen menni még nem tudunk, és a többszöri próbálkozás a minél sűrűbb erdőben sem vezetett eredményre, ezért inkább a eszetlenül megyünk mint egy hozzá nyomokban hasonlító szarvakkal rendelkező hasított körmű patás állat. (barom) Bár ilyet még személyesen nem láttam tőlük. Ugye az Ő lábacskája nem fér el sajnos a patanyomban, keréknyomban, és különben is a hidegvérű-magyar félvér nemzetközi szerződés világosan kimondja, hogy kizárólag csak Belga Hidegvérű mehet elől. Esetleg, ha nincs ilyen a helyszínen, akkor herélt. De kanca semmiképpen sem!

 

Mivel viszont a szabályoknak a továbbiakban sem kíván nyílt erővel érvényt szerezni, ezért a keleti filozófiának megfelelően a kiszorításos technikát alkalmazza. Ezt a mellettem lévő lovasok nagy örömmel vették tudomásul. Ők ugye balra el, Mi ugye jobbra. Mármint csak Én! Mert Zodiac szerint teljesen jó a balra el is. Szerencsére nincsenek politikai skrupulusai! 

 

Szóval Ő balra, Én jobbra! Ehhez persze szükség volt a kerekded formáira és az addigra kellően megizzadt testére is. Kis ideig gyakorolni próbáltam az oldalról felveszem a földről a csikóskalapot, de be kellett látnom, hogy ehhez egyelőre kevés az előképzettségem! :sad: Ígérem gyakorolni fogom!

 

Tehát leestem! Nem nagyon, csak annyira, hogy beverjem a fejem, meg a lábam (ez kellett, hogy hülyeségeket írjak a fórumra) és a ló elszaladjon. Mi persze vártuk, hogy majd csak visszajön a kancájához, de Ő inkább az erdei ló leszek életfelfogást választotta. Különösen, hogy egy hete láttunk néhány formás Őzet is. Szerinte ez nem számít fajtalankodásnak! :dev: Ő el, Én utána, Ő el, Én utána, Ő el, Én utána... végén elbújt. Egy fa mögé! A kis testével! A fa ugyan nem igen volt vastagabb 5 cm-nél, de látszott rajta, hogy ez a tökéletes búvóhely! Ott állt a fa mögött, és szerintem még dörmögött is... biztos nem látnak, biztos nem látnak... 

 

Megláttuk! :D Megfogtuk és tovább száguldoztunk... Akkor még sem a fejem sem a lábam nem volt tényező. Ezek a dolgok megvárták az első kocsmát...  :dev:

 

Azután kellően kigyógyulva, uzsgyi haza. Ha már ennyire "hidegvérű" szóltam a DZ-nek, hogy akár mehetünk is! Mentünk... Eddigre már cca. két és fél órát voltunk lóháton. A kocsmában pihentünk ugyan egy kicsit, de nem lehet azt mondani, hogy látszottak volna a fáradtság tünetei! 

 

Ómenként visszhangoznak a fülemben annak a bácsinak a szavai, akivel az elején találkoztunk: Ezen a lovon nehéz lovagolni! Mondom, nem lovagolni nehéz bátyám, hanem megállítani!

 

Ezen soraimat azért írtam le (a beütött fejem mellett), hogy a magam részéről kijelenthetem ugyan, hogy a hidegvérű lovaglás ismerője vagyok, de okuljon belőle mindenki! Az Árva is hidegvérű volt, a Zodiac is az. Ráadásul Ő már eggyel nagyobb, nehéz hidegvérű! Abrakot alig kap, mégis lépést tudnak tartani a többiekkel! 

 

És kocsihúzás mellett/helyett élménylovaglásra is alkalmasak! 

 

Nemsokára ugrani is fogunk!  :P



#3502 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 23. - 13:12

Jesszus, hát ez kalandos lehetett. :D :wot: És amúgy mit lehet tudni úgyamúgy Zodiac belovagoltságáról? Mert nekem úgy rémlik, nyersen érkezett az országba. Bár néha összekeverek dolgokat, szóval ezért kérdezem inkább. :)

 

Jajj, ez a "csak én mehetek elől és letolom az útból a másikat" életérzés Shelbymre is igaz, mióta egyszer a Nagy-mezőn a barátnőmmel versenyeztünk egyet. Azután Shelby addig nem nyugodott a továbbiakban, míg barátnőm fekete sportló kancáját meg nem előzte. Amúgy a kanca simán leügeti Shelbyt. Míg az üget, mi kényelmes hintaszék vágtában nyomulunk utána, de a verseny óta ha vágtáról van szó, nekem kell elől lenni, mert különben Rigókát hátulról megtoljuk vagy lelökjük a szakadékba, mindegy, de vágtában előttünk nem haladhat. :gm: És Shelby úgy otthagyja vágtában mint a huzat. Imád versenyezni, ha hallja hogy szalad föl rá a Rigóka, akkor begyújtja a tartalék rakétákat és illaberek. A vágtaszakasz végén viszont szerencsére tudja hogy vissza kell venni a sebességből. Legutóbb mikor együtt lovagoltunk, azért ezt gyakoroltuk, hogy Shelby maradjon hátul vágtában is. Végül sikerült megértetni vele, hogy nyugiban kövesse Rigókát, nem kell mindig versenyezni. De majd még ezen dolgozni kell.

Szőke egészen más. Mivel leginkább egyedül járunk terepre, Szőkének kell 1-2 alkalom hogy hozzászokjon, ha nem egyedül, hanem társaságban megyünk ki. (Kivéve, mikor Rigókával megyünk, mert ővele nyugiban elvan mindig.) De volt úgy, hogy kimentünk másik három lovassal terepre, abból kettő sportló, egy lipp. Három vágtaszakaszon nekem kellett vezetni Szőkével a bandát, mert egyszerűen olyan mehetnékje volt, pörgött mint a búgócsiga. Aztán végre kipukkant és szépen el volt hátul vágtában. 1-2 alkalom után már megszokja a többieket és nem idegeskedik miattuk, és akkor nagyon nyugiban elvan hátul is.

Lehet hogy Zodicanak is kell jópár alkalom, mire megszokja, hogy mi a pálya.



#3503 Foltos 2

Foltos 2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 115 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 23. - 14:38

Jesszus, hát ez kalandos lehetett. :D :wot: És amúgy mit lehet tudni úgyamúgy Zodiac belovagoltságáról? Mert nekem úgy rémlik, nyersen érkezett az országba. Bár néha összekeverek dolgokat, szóval ezért kérdezem inkább. :)

 

Jajj, ez a "csak én mehetek elől és letolom az útból a másikat" életérzés Shelbymre is igaz, mióta egyszer a Nagy-mezőn a barátnőmmel versenyeztünk egyet. Azután Shelby addig nem nyugodott a továbbiakban, míg barátnőm fekete sportló kancáját meg nem előzte. Amúgy a kanca simán leügeti Shelbyt. Míg az üget, mi kényelmes hintaszék vágtában nyomulunk utána, de a verseny óta ha vágtáról van szó, nekem kell elől lenni, mert különben Rigókát hátulról megtoljuk vagy lelökjük a szakadékba, mindegy, de vágtában előttünk nem haladhat. :gm: És Shelby úgy otthagyja vágtában mint a huzat. Imád versenyezni, ha hallja hogy szalad föl rá a Rigóka, akkor begyújtja a tartalék rakétákat és illaberek. A vágtaszakasz végén viszont szerencsére tudja hogy vissza kell venni a sebességből. Legutóbb mikor együtt lovagoltunk, azért ezt gyakoroltuk, hogy Shelby maradjon hátul vágtában is. Végül sikerült megértetni vele, hogy nyugiban kövesse Rigókát, nem kell mindig versenyezni. De majd még ezen dolgozni kell.

Szőke egészen más. Mivel leginkább egyedül járunk terepre, Szőkének kell 1-2 alkalom hogy hozzászokjon, ha nem egyedül, hanem társaságban megyünk ki. (Kivéve, mikor Rigókával megyünk, mert ővele nyugiban elvan mindig.) De volt úgy, hogy kimentünk másik három lovassal terepre, abból kettő sportló, egy lipp. Három vágtaszakaszon nekem kellett vezetni Szőkével a bandát, mert egyszerűen olyan mehetnékje volt, pörgött mint a búgócsiga. Aztán végre kipukkant és szépen el volt hátul vágtában. 1-2 alkalom után már megszokja a többieket és nem idegeskedik miattuk, és akkor nagyon nyugiban elvan hátul is.

Lehet hogy Zodicanak is kell jópár alkalom, mire megszokja, hogy mi a pálya.

 

Szia! 

 

Nem biztos, hogy pontosan számoltam, mert nem vagyok fizikus, de:

 

A lovam tömege 36 km/h sebességnél (10m/sec) eléri az ötven tonnát! Ekin=(m*V2)/2. Beleszámítva az összes lovon mérhető tömeget is.

 

Tehát a megállásnál létrejövő csúszás azt gondolom, hogy elfogadható.  :)

 

Zodiac nincs és nem is volt belovagolva. Lesz aki ezt bántásnak veszi (nem az előző gazdája), de ez a folyamat majd jól rám hárul, és akkor majd lehet fordulni panasszal magamhoz... !

A kipukkadásnak és a fáradásnak a jeleit még nem érzékelem, pedig szükséges "rossz" lenne az érdemi munkához. Mindenesetre a március közepére várható Parancsőrtiszti Szolgálatra már nagyobb reményekkel indulhatunk.



#3504 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.591 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 23. - 15:56

"A lovam tömege 36 km/h sebességnél (10m/sec) eléri az ötven tonnát! Ekin=(m*V2)/2. Beleszámítva az összes lovon mérhető tömeget is."

Ha nem vagy 49 tonna súlyú, elég sűrű lehet Zodiac.

TNT egyenértékben nem túl nagy atombomba.

A tömeg a gyakorlatban a sebességgel nem változik.



#3505 Foltos 2

Foltos 2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 115 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 23. - 16:13

"A lovam tömege 36 km/h sebességnél (10m/sec) eléri az ötven tonnát! Ekin=(m*V2)/2. Beleszámítva az összes lovon mérhető tömeget is."

Ha nem vagy 49 tonna súlyú, elég sűrű lehet Zodiac.

TNT egyenértékben nem túl nagy atombomba.

A tömeg a gyakorlatban a sebességgel nem változik.

 

Ezen most jól elmatekozhatunk... Mint említettem nem vagyok fizikus, és nem biztos, hogy jól fejeztem ki a gondolataimat. Azt a "tömeget" amire Én gondoltam viszont befolyásolja a sebesség. Lásd pl. ütközésnél.... 

 

Egyébként még nem vagyok 49 tonna... de igyekszem!



#3506 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.591 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 23. - 20:50

"nem biztos, hogy jól fejeztem ki a gondolataimat"

Ezért írtam. Tömegről beszélsz, energiát számolsz, amit súly mértékegységben adsz meg.

Zodiac tömege attól, hogy vágtában közlekedik gyakorlatilag nem nő (inkább csökken, de ez elhanyagolható). Viszont a sebesség (mihez viszonyítunk!) növekedésével a mozgási (kinetikai) energiája nő, ha ezt dombnak felfelé teszi, a helyzeti (potenciális) is. Ezeket régebben "munkavégző képességnek" nevezték. A munkavégzés fizikai értelem ha egy test erő hatására elmozdul. Mozgási energia változáskor a tesre ható erő (tömeg x gyorsulás) és a megtett út szorzata adja a sebesség változásához szükséges munkát.

Ha Zodiac felszívja magát és a hátán veled 10 másodperc alatt eléri az említett sebességet, akkor mozgási energiára tett szert. Ha jön a kanyar, de későn veszi észre, satuzik, amitől a rider  katapultál, majd megtöleli a kanyarban álló fát, ahol a saját mozgási energiája rövid úton (nagy sebességváltozás, lassulás) alakváltoztasra fodítódik (m*v*v), majd mire felfogná mi történik, akkor ér oda Zodiac a saját törékeny alakatához tartozó tömegével egy kicsit kisebb sebességgel (mivel már satuzott) és a ridert még belekalapája a fába (már ha a fa bírja, de bírja). No ezt érezheted egy "50 tonnás" súlyerőnek. Ha a ló 800 kg tömeggel 8 m/s sebességgel érkezik és a rider vastagságát 30 cm-nek veszem, durván 8,5 "tonnás" erő présel a fába (a fa nagyon öreg, nagyon vastag, nagyon erősen a földhöz nőtt). 

Ha a ló 1000 kg, 10 m/s sebességgel közlekedik és 50 "tonnás" erő megállítja, akkor ez 10 cm hosszon történik meg.

Ne próbáld ki!



#3507 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 23. - 21:04

:) Robi, én annyira bírlak.  :kir:

 

Foltos, szeretem az írásaidat. :) Sok boldog, nagyobb balesetektől mentes évet kívánok Zodiac-kal!



#3508 Foltos 2

Foltos 2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 115 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 24. - 4:24

Szerintem még mindig ugyanarról beszélünk. Igazából semmilyen fával nem szeretnék ütközni,csupán azt kívántam jelezni hogy egy a valóságban is egy tonnás állat, egy általa abszolút elérhető sebességnél (nála még nem mértem, de volt ez már több is) számolni kell némi fékuttal is!
Mindez független attól, hogy nekem milyen szubjektív érzetem van.

Nagyjából olyan mindha 424-es mozdony kazánJán ülnék,és a kéményt próbálnám meg magamra húzni...

Az egész onnan indult, hogy nem bunkóság a részükről a nekimegyünk a másiknak, hanem egy fizikai tény.

#3509 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 24. - 7:30

 

Először: Nem gondolom, hogy egy hónapos hosszú-lábszőr tulajdonosként nekem kellene osztanom a tanácsokat, de mivel telefonon megbeszéltük, így örömmel értesítem a lábsömörért aggódó, kevésbé népes tömegeket, a sömör eltűntéről. Nem egészen két hetes, heti két alkalmas kezelés után, a kérdéses probléma annyira lecsökkent, hogy azt egyelőre tekintethetjük megoldottnak. A kezelési metódus az állatka lábainak erős átvakarása és a patikában vásárolt Ayurvédikus, semmilyen értelmes hatóanyagot nem tartalmazó, de k...a olcsó kenőcs bedörgölésének volt vélhetően köszönhető. A kenőcs nevét nem tudom most leírni, mert egyrészt lenn van a kocsiban és Én rohadt lusta vagyok, és nem függetlenül a tegnapi nap történéseitől, izomlázas is.

 

Kívánom, hogy így is maradjon. Kenegesd szívvel lélekkel, mert aztán ha kihagyod párszor, csúnyán megszólnak...

 

Az elmúlt héten Németországból gombokért megérkezett csikózabla (35 euró, hol a p....ben van az euró karakter ezen a sz...on?) teljesen megfelelt az irányítási feladatoknak. Az esetleges jó tanácsok megelőzése érdekében kihangsúlyozom, hogy a jövőben sem kívánom a szájába tenni a templom kapu kilincsét, nyársra húzott sündisznót és az egyéb érdekes szado-mazo felszereléseket. 

 

Vannak emberek akik nem egy hónapos nagy lovakkal folytatott munka után döntenek erősebb zabla mellett, mint amiről te beszélsz.

Én sem azért, mert élvezik, ha szenved az állat.

 

Ómenként visszhangoznak a fülemben annak a bácsinak a szavai, akivel az elején találkoztunk: Ezen a lovon nehéz lovagolni! Mondom, nem lovagolni nehéz bátyám, hanem megállítani!

 

Ugye...

 

 

 

 



#3510 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.591 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 24. - 8:29

Szerintem még mindig ugyanarról beszélünk. Igazából semmilyen fával nem szeretnék ütközni,csupán azt kívántam jelezni hogy egy a valóságban is egy tonnás állat, egy általa abszolút elérhető sebességnél (nála még nem mértem, de volt ez már több is) számolni kell némi fékuttal is!
Mindez független attól, hogy nekem milyen szubjektív érzetem van.

Nagyjából olyan mindha 424-es mozdony kazánJán ülnék,és a kéményt próbálnám meg magamra húzni...

Az egész onnan indult, hogy nem bunkóság a részükről a nekimegyünk a másiknak, hanem egy fizikai tény.

Ezek szerint Te az egység lefékezettségéről beszélsz (az egységre ható fékerő és a "súlyerő" hányadosa). Mivel a számlálóban és a nevezőben is szerepel a tömeg, így azonos lefékezettség esetén teljesen mindegy, hogy shetin vagy Zodiacon ülsz a megálláshoz szükséges út hosszát tekintve. A tömeg növekedésével nő a tapadási erő és a szükséges fékerő is. Ha hosszabb úton áll meg, az azt jelenti, hogy kisebb volt a lefékezettség, ami hatástalanabb "fékszerkezetet" vagy a fékszerkezet kissebb teljesítménnyel való használatára utal. (Olyan részletekbe most ne menjünk bele, hogyan változik a súrlódási tényező a sebesség változásával és hogy laza talajon a súrlódási erőn kívül a talajon alakváltoztatási munkavégzés is létrejön.)

Tehát ha az egyik ló ugyan arról a sebességről hosszabb úton tud megállni, mint a másik, az "egyik" ló lefékezettsége kisebb a "másiknál". Ha nagyobb tömeget akarunk lefékezni, nagyobb fékerőre van szükség, amit hatásosabb fékszerkezettel vagy nagyobb kivezérelt fékezőerővel (szervó, itt pl. kapukilincs) tudunk elérni. A fékszerkezet itt adott, a hatásfokát lehet fokozni (edzés, mozgásforma gyakorlása, erőnlét... de ebben pl. slidingstop-ot oktatók tudnak segíteni). Azért az ilyen igénybevétel előtt célszerű végiggondolni, hogy az adott fajta (típus) mire lett kialakítva. Egy utcai használatra tervezett autó fékszerkezete sem állja meg a helyét a versenypályán (anno a Pannóniaringen utcai autóval kettő körnél többet nem tudtam menni "hegyesen", mivel a fékszerkezet túlmelegedés miatt hatástalanná vált.)

Ha pedig ütközést is figyelembe veszünk (Zodiac-sheti), ott már némi impulzus is figyelembe veendő, az ütközés rugalmasságáról nem is beszélve.

Azért a tömeg nagysága ilyen erős fékezéseknél komoly erőhatásokban mutatkozik meg, ami az izületekben, inakban, izmokban jelentkezik. Tehát célhoz az eszközt vagy a meglevő eszköztől az adottságainak megfelelő teljesítményt érdemes választani.


  • Kistáltos kedvelte

#3511 Foltos 2

Foltos 2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 115 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 24. - 10:59

 

 

Először: Nem gondolom, hogy egy hónapos hosszú-lábszőr tulajdonosként nekem kellene osztanom a tanácsokat, de mivel telefonon megbeszéltük, így örömmel értesítem a lábsömörért aggódó, kevésbé népes tömegeket, a sömör eltűntéről. Nem egészen két hetes, heti két alkalmas kezelés után, a kérdéses probléma annyira lecsökkent, hogy azt egyelőre tekintethetjük megoldottnak. A kezelési metódus az állatka lábainak erős átvakarása és a patikában vásárolt Ayurvédikus, semmilyen értelmes hatóanyagot nem tartalmazó, de k...a olcsó kenőcs bedörgölésének volt vélhetően köszönhető. A kenőcs nevét nem tudom most leírni, mert egyrészt lenn van a kocsiban és Én rohadt lusta vagyok, és nem függetlenül a tegnapi nap történéseitől, izomlázas is.

 

Kívánom, hogy így is maradjon. Kenegesd szívvel lélekkel, mert aztán ha kihagyod párszor, csúnyán megszólnak...

 

Az elmúlt héten Németországból gombokért megérkezett csikózabla (35 euró, hol a p....ben van az euró karakter ezen a sz...on?) teljesen megfelelt az irányítási feladatoknak. Az esetleges jó tanácsok megelőzése érdekében kihangsúlyozom, hogy a jövőben sem kívánom a szájába tenni a templom kapu kilincsét, nyársra húzott sündisznót és az egyéb érdekes szado-mazo felszereléseket. 

 

Vannak emberek akik nem egy hónapos nagy lovakkal folytatott munka után döntenek erősebb zabla mellett, mint amiről te beszélsz.

Én sem azért, mert élvezik, ha szenved az állat.

 

Ómenként visszhangoznak a fülemben annak a bácsinak a szavai, akivel az elején találkoztunk: Ezen a lovon nehéz lovagolni! Mondom, nem lovagolni nehéz bátyám, hanem megállítani!

 

Ugye...

 

 

 

 

 

 

Békesség, nyugalom!

 

Elfogadom, hogy nem leszünk örök barátok, de azt is szeretném, hogy ne lássál ott is feszültséget ahol nincs... 

 

Tehát nem állítottam, hogy megvan a megoldás a sömörre, csupán csak a megbeszélésünknek megfelelően értesítettelek az eredményről. 

 

A zablára visszatérve, pedig csak annyit, hogy Te nem ismerhetsz még annyira, hogy tudjad volt már nekem korábban is hidegvérűm. És nem is gondolom, bizonygatnom kellene az eddigi "eredményeimet". Többek között azt sem, hogy már évek óta lovagolok zabla nélkül... Azt is őszintén megmondom, hogy nem különösen foglalkozom azzal, hogy ki mikor mivel lovagolja az állatát. Nem gondolom, hogy van mindenre kiterjedő általános megoldás...



#3512 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 24. - 11:09

Kezdem elveszíteni a fonalat, ami nem csoda, tekintve, hogy magasabb rendű fizikához  az Agymenők c. sorozatnál közelebb nem jutottam :D

 

Robi, ha a fékút hosszában nem számít a tömeg, akkor miért áll meg nehezebben a gőzmozdony mint a kispolski? (nem kötekedés, tényleg érdekel)

 

jav.: logikailag abból fakad a különbség, hogy nem tudják kellő erővel fékezni


Edited by juice, 2014 február 24. - 11:18.


#3513 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 24. - 11:10

Foltos,

nálunk bevált a szőröslábú sömörre a Betadin (vagy Betadin-szappan) + Neostomozan + víz keveréke, autómosó kefével jó alaposan, bőven átmosni naponta-kétnaponta, esetleg utána Betadin-szappannal pluszban meglocsolni, jól felhabosítani, átdörzsölni. A sebeket pedig kék spray-vel fújkálni, amig be nem száradnak.

 



#3514 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 24. - 11:15

Bocsánat, lehet, hogy nem létező arroganciát véltem kiolvasni a soraid között. Nem először.

Mindenki úgy lovagol, azt tesz a lova szájába/vagy nem tesz, amit jónak lát. de szado-mazoságnak titulálni azt, ha valaki erősebb zablával dolgozik a lovával, az lássuk be, nem szép dolog. 

Én biza Artúrnak beteszem a liverpool zablát, mert csődör, mert nagy és hebrencs és inkább tudjam megfogni, mint aztán itt írjam a vicces posztot hogy elvitt, mint szél a szarospapírt (igaz, mi csak kocsizzuk).

 

Minden szakmai érdeklődésemmel mondom és nem rossz indulatból, hogy ha Zodival eljutsz a fent említett szintre, akkor azt dokumentáld alaposan, mert én még nem láttam belgát, akit kötőfékkel lovagoltak. Őszintén kíváncsi vagyok rá.

 

 



#3515 Foltos 2

Foltos 2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 115 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 24. - 11:18

 

Szerintem még mindig ugyanarról beszélünk. Igazából semmilyen fával nem szeretnék ütközni,csupán azt kívántam jelezni hogy egy a valóságban is egy tonnás állat, egy általa abszolút elérhető sebességnél (nála még nem mértem, de volt ez már több is) számolni kell némi fékuttal is!
Mindez független attól, hogy nekem milyen szubjektív érzetem van.

Nagyjából olyan mindha 424-es mozdony kazánJán ülnék,és a kéményt próbálnám meg magamra húzni...

Az egész onnan indult, hogy nem bunkóság a részükről a nekimegyünk a másiknak, hanem egy fizikai tény.

Ezek szerint Te az egység lefékezettségéről beszélsz (az egységre ható fékerő és a "súlyerő" hányadosa). Mivel a számlálóban és a nevezőben is szerepel a tömeg, így azonos lefékezettség esetén teljesen mindegy, hogy shetin vagy Zodiacon ülsz a megálláshoz szükséges út hosszát tekintve. A tömeg növekedésével nő a tapadási erő és a szükséges fékerő is. Ha hosszabb úton áll meg, az azt jelenti, hogy kisebb volt a lefékezettség, ami hatástalanabb "fékszerkezetet" vagy a fékszerkezet kissebb teljesítménnyel való használatára utal. (Olyan részletekbe most ne menjünk bele, hogyan változik a súrlódási tényező a sebesség változásával és hogy laza talajon a súrlódási erőn kívül a talajon alakváltoztatási munkavégzés is létrejön.)

Tehát ha az egyik ló ugyan arról a sebességről hosszabb úton tud megállni, mint a másik, az "egyik" ló lefékezettsége kisebb a "másiknál". Ha nagyobb tömeget akarunk lefékezni, nagyobb fékerőre van szükség, amit hatásosabb fékszerkezettel vagy nagyobb kivezérelt fékezőerővel (szervó, itt pl. kapukilincs) tudunk elérni. A fékszerkezet itt adott, a hatásfokát lehet fokozni (edzés, mozgásforma gyakorlása, erőnlét... de ebben pl. slidingstop-ot oktatók tudnak segíteni). Azért az ilyen igénybevétel előtt célszerű végiggondolni, hogy az adott fajta (típus) mire lett kialakítva. Egy utcai használatra tervezett autó fékszerkezete sem állja meg a helyét a versenypályán (anno a Pannóniaringen utcai autóval kettő körnél többet nem tudtam menni "hegyesen", mivel a fékszerkezet túlmelegedés miatt hatástalanná vált.)

Ha pedig ütközést is figyelembe veszünk (Zodiac-sheti), ott már némi impulzus is figyelembe veendő, az ütközés rugalmasságáról nem is beszélve.

Azért a tömeg nagysága ilyen erős fékezéseknél komoly erőhatásokban mutatkozik meg, ami az izületekben, inakban, izmokban jelentkezik. Tehát célhoz az eszközt vagy a meglevő eszköztől az adottságainak megfelelő teljesítményt érdemes választani.

 

 

Na alakulunk már!  :)

 

Lassan, de biztosan fogjuk szétoffolni a hidegvérű topikot...  :)

 

De egy kicsit elmélkedjünk ezen még, ha nem bánod. 

 

Tehát adva van két ló. Az egyik a feltételezések szerint a könnyebb számolás érdekében 1000 kg tömegű, és a másik 500 kg tömegű. Mindkét lónak a sebessége 10 m/sec. Az általam alkalmazott egyenlet szerint a két lóban tárolódott energia (engem még mindig nem győztél meg, hogy van különbség az energia és a tömeg között "tömeg a fizikai testek tulajdonsága, amely a bennük lévő anyag és energia mennyiségét méri") négyzetesen emelkedik. Ennek megfelelően a fékút hossza is. Az általad említett "fékszerkezet" nem annyira a kapukilincs és egyéb eszköz, mint inkább a ló végtagjai. Ami esetünkben további számítási nehézségeket jelent... Ugyanis a Zodiac esetében ezek lényegesen hosszabbak mint az előttünk haladó lóé. Tehát, az erőkar is jelentősen nagyobb. 

 

Mindentől függetlenül természetesen nem engedhető meg, hogy a másik lovat használjuk fékezőernyőként... :dev:



#3516 Foltos 2

Foltos 2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 115 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 24. - 11:26

Bocsánat, lehet, hogy nem létező arroganciát véltem kiolvasni a soraid között. Nem először.

Mindenki úgy lovagol, azt tesz a lova szájába/vagy nem tesz, amit jónak lát. de szado-mazoságnak titulálni azt, ha valaki erősebb zablával dolgozik a lovával, az lássuk be, nem szép dolog. 

Én biza Artúrnak beteszem a liverpool zablát, mert csődör, mert nagy és hebrencs és inkább tudjam megfogni, mint aztán itt írjam a vicces posztot hogy elvitt, mint szél a szarospapírt (igaz, mi csak kocsizzuk).

 

Minden szakmai érdeklődésemmel mondom és nem rossz indulatból, hogy ha Zodival eljutsz a fent említett szintre, akkor azt dokumentáld alaposan, mert én még nem láttam belgát, akit kötőfékkel lovagoltak. Őszintén kíváncsi vagyok rá.

 

Inkább kérek Én bocsánatot, mert:

 

  - Komoly baj van a kifejezőképességemmel, ha Te ezekre megállapításokra jutottál.



#3517 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 24. - 12:03

Mi korábban értekeztünk itt a liverpool és pálcás zablákról. 

Ez után te leírsz egy ilyen mondatot:

 Az esetleges jó tanácsok megelőzése érdekében kihangsúlyozom, hogy a jövőben sem kívánom a szájába tenni a templom kapu kilincsét, nyársra húzott sündisznót és az egyéb érdekes szado-mazo felszereléseket. 

 

Lehet, hogy én gondoltam túl, bocsánat.



#3518 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.591 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 24. - 12:17

"A tömeg a fizikai testek tulajdonsága, amely a bennük lévő anyag és energia mennyiségét méri"

A következő mondat a fenti helyről:

 A súlytól eltérően a tömeg mindig ugyanaz marad, akárhová kerül is a hordozója.

 

"A tömeg SI egysége az 1 kilogramm. Rövidítve: 1 kg. 1 kg az 1 l térfogatú, 4°C hőmérsékletű víz tömege." Ha futva viszed, akkor sem lesz több a víz.

 

Igen, a talajhoz viszonyított energia nem ugyan az.

A mozgással felhalmozott munkamennyiség lassuláskor fékezési munkává alakul. Ha két azonos tömegű és sebességű testet azonos erővel fékezünk, azonos úton azonos sebességváltozást érünk el, gyakorlatilag azonos idő alatt azonos megtett úton áll meg (a sebesség, gyorsulás és az erő vektor mennyiség, amit 3 jellemző határoz meg.)

Ha két különböző tömegű testet azonos sebességről azonos erővel fékezünk, különböző gyorsulással, különböző idő alatt és különböző megtett úton állnak meg. Ha a két különböző tömegű, azonos sebességű testet azonos súrlódási tényezőjű talajon elengedünk, azonos távolságra és azonos idő alatt állnak meg.

F=m*a

munka= F*s

munka= 1/2 m*(delta)v2

m*a*s=1/2 m*(delta)v2

Mivel az egyenlet mindkét oldalán ugyan az a tömeg szerepel, lehet bár mekkora.

Ebből látható, hogy a lóállat megállásának az úthossza a fékező teljesítményen múlik (azonos külső körülményeket figyelembe véve).

Azért az elég érdekes lenne, ha Zodiac fékteljesítményét egy shetihez hasonlítanánk.

Ha a lóállat szellemileg (nem akar) és fizikailag (nem tud) nincs felkészítve az ilyen erős igénybevételre, akkor az hosszabb úton fog megállni. Olyan. mint mikor az autón megszűnik a vákumos fékrásegítés.

Azért egy Zodiac és egy sheti erőhatásai csak érzéssel hasonlíthatóak össze, mert a szerkezetük nagyjából azonos szilárdságú anyagból került összerakásra.



#3519 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.591 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 24. - 12:27

"Robi, ha a fékút hosszában nem számít a tömeg, akkor miért áll meg nehezebben a gőzmozdony mint a kispolski? (nem kötekedés, tényleg érdekel)"

Alapvetően két okból:

Más a tapadási tényező (vas-vas ellenben gumi érdesített aszfalt). Próbálj kispolákkal vízes vason megállni.

Más a fékkésedelmi idő. A fékezés megkezdésétől a fékhatás kialakulásáig eltelt idő. Kisméretű hidraulikus fékrendszer ellen a nagyméretű rugóerőtárolós, sűrített levegővel működtetett vasúti fékrendszer. (Gőzmozdonynál alkalmazták a gőzgép fékező hatását. Még láttam olyant, hogy fékezéskor ellengőz hatására a lassuló mozdony kerekei visszafelé csúzva pörögtek. Sem a pályának, sem a keréknek nem tett jót.)



#3520 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2014 február 24. - 12:37

És vajon rönkhúzásnál mekkora súrlódási erő lép fel 1,2,5 rönk esetében? :)