Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Kislovak


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
237 válasz a témához

#1 Deni

Deni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.056 hozzászólás

Közzétéve 2004 július 30. - 12:48

Posted Image Ide várok olyan embereket akiknek kis növésû lovaik vannak.Az egész úgykezdõdött, hogy behozták nekem nagyon megtetszett, fölültem rá kényelmes volt mind a 3 jár módban, na jó, aztán kimentünk terepre ott se volt vele gond, majdnem leelõzte a tõle nagyobb lovakat, na jó és mit csinál futószáron, szépen üget, szépen vágtázik, még gyerek alatt is. mióta megvettem azóta karámban szõrén lovagolok rajta úgyhogy semmi nincs alattam és így is tök kényelmes, abszolút nem tör.Sok ember megnézi és azt gondolja, hogy milyen szép póni, DE EZ NEM PÓNI!Engem érdekelnének, hogy kinek vannak, mire használják!Én lovasíjászkodni szeretnék majd rajta. [ Augusztus 02, 2004, 23:50: Az üzenetet átszerkesztette: Huxley ]

#2 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 július 30. - 21:39

Deni!A címet inkább írd át: Kislovak-ra.Nekem is egy kislovam van, aki nem póni, de nem is normál nagy ló...a kislovak csoportba tartozik.Egy fjord.Neked milyen a kislovad?

#3 andika1

andika1

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.993 hozzászólás

Közzétéve 2004 július 31. - 1:28

A fjord nem nagynövésû poni?!Jéé...Simán abban a hitben éltem eddig..

#4 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 július 31. - 10:19

Nem.. a kisló kategóriába sorolják, ugyanúgy mint az izlandit, haflingit, hucult...stb.

#5 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2004 július 31. - 14:04

Nemtom, szerintem ez a kategóriás dolog megint egy ilyen jó germán kockafejûség. Eredeti angolszász értelmében a póni ugyanis nem marmagasságot jelöl, hanem egy bizonyos testalkatot. Ennek alapján pedig póni a hucul is ugyanúgy mint az exmoor vagy a fell. Az izlandit pedig elég furcsa lenne izlandi kislónak hívni izlandi póni helyett Posted Image

#6 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 július 31. - 20:37

Amúgy egyetértek.. Posted Image Igazad van ami a testalkati hovatartozást illeti.Bár a keresztezések révén némelyik sportpónit inkább sorolhatnánk testalkatban a nagylovak közé arányaiban, mint a pónik közé, mégis azt mondják, hogy sportpóni..De a kategorizálást nem én találtam ki, valakik azt mondták, hogy ennyi cm póni, ennyi cm kisló, ennyi cm nagyló... :D Mondjuk közte van átfedés pl. az arabnál is, de mindegy.

#7 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 július 31. - 20:47

A fjord jellegében nem inkább hidegvérû?...

#8 Lali

Lali

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 12 hozzászólás

Közzétéve 2004 július 31. - 20:58

Inkább sodrott

#9 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 július 31. - 22:11

Igen, inkább az utóbbi... Posted Image

#10 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 július 31. - 22:16

Mert miért is? (Nem kötekvésbõl, tényleg szeretném tudni.)

#11 discozombi

discozombi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 780 hozzászólás

Közzétéve 2004 július 31. - 23:32

Nem hiszem, hogy ezzel újat mondok, de némi eligazítást talán ad: "...Póninak nevezzük - talán túl önkényesen - azokat a fajtákat és típusokat, amelyek nem érik el a 165 cm magasságot. A pónik és lovak közötti valódi különbség azonban a testrészek arányában van. A telivéreknél a marmagasság meghaladja a törzs hosszát, a lábak pedig hosszabbak a mellkas mélységénél. A póniknál ez pont fordítva van. Mi jellemzi a pónit? A pónik elsõsorban különös természetüknél és méretüknél fogva különböznek a lovaktól. A magasságukhoz képest mélyebb mellkassal rendelkeznek, a fej hossza pedig megegyezik a mar és a vállizület, vagy a mar hátsó pontja és a farbúb között mért távolsággal. A mozgásuk is eltér a lovakétól, ami az eltérõ eredeti környezetbõl adódhat. A lovakhoz képest igen biztos járásúak, valamint jobb az önfenntartó képességük is. ... "Szól imígyen egy forrás.

#12 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 1. - 0:20

165 cm?? Ez biztos?? Ezek szerint drága Galagonyám póni. :confused: Én úgy tudtam, 14valahány után már kislóról beszélünk, de Galagonya azért kislónak is nagy...

#13 discozombi

discozombi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 780 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 1. - 0:50

Gondolom éppen azért írta bele a szerzõ azt, hogy "önkényesen", mert inkább a testfelépítés, az arányok, a járás, stb... a mérvadók a megkülönböztetésnél, mintsem önmagában csak a marmagasság.Ennek megfelelõen még némi adalék a pónikról:"Mozgás: jelentõs a mellsõ lábak akciós mozgása, és a csánkok hajlítottsága. Az elülsõ lábak a talajraérés elõtt erõsen nyúlnak, ezzel növelve a lépés hosszát.Paták kicsik, kemények és általában palaszürkék. A szárak (t.i. láb - én, azaz dz) rövidek, és a testfelépítés által megkívántnál erõsebb csontozatúak (vastagabbak). A nagy mellkasmélység jellemzõ. A mar általában jól izmolt, gömbölyded. Rövid, erõs hát. A vastag farok és sörény jó védelmet nyújt a hideggel és a nedvességgel szemben. Elegáns fej, amely széles a szemek között ás az orri rész felé fokozatosan keskenyedik. A fej rövid, a fülek nagyon mozgékonyak, ... hegyesek és aprók."A melegvérû ló mozgásáról ehhez képest ez olvasható: "a lépésük hosszú, lapos és gazdaságos. A lábtövek kevésbé hajlanak és emelkednek, így tértnyerõ a járásuk. A vállak szögelése alapvetõen fontos a lágy, hajlékony lovagolhatósághoz."(Ismétlem, ez csak egy a bizonyára számos forrás közül.) [ Augusztus 01, 2004, 01:02: Az üzenetet átszerkesztette: discozombi ]

#14 Alcsi 04

Alcsi 04

    Csikó

  • Fórumtag
  • 447 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 1. - 20:04

Én is egy eléggé kis méretû pacin lovagolok. Õ sem éri el a 165 cm-t. Kb. 155 cm lehet. De õ sem póni! Van benne egy kis arab vér is, de mondjuk ez meg sem látszik rajta. Nálunk az istállóban õ a legkissebb kanca. De én mindenesetre IMÁDOM az a lovat!!! :D

#15 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 1. - 22:10

" Méret szerint a póni-és kislófajták olyan populációk, amelyek bottal mért marmagassága a 148 cm-t nem éri el, következésképpen a fajták marmagasság szerinti változékonysága feltûnõen nagy. A nemzetközi pónikongresszus ajánlása szerint a fajtacsoport 122 cm alatti, bottal mért marmagasságú egyedeit a pónikhoz, az ennél nagyobbakat-de a 148 cm-t meg nem haladókat- a kislófajtákhoz soroljuk. Sok esetben a mérettartománytól függetlenül a hagyomány adja az elnevezést."Idézet: Ló és szamár c. könyvEgyik szerzõje Mihók Sándor, aki a Póni-és Kislótenyésztõk Országos Egyesületének elnöke.Ami a hidegvérû, vagy sodrott jelleget illeti a fjordnál, az egy másik "szakkönyv" sodrottként jellemzi.Végülis nem annyira tömeges, mint egy hidegvérû és nem is annyira dongás a mellkasa, nem jár dülöngélve,a lábai sem annyira vaskosak. stb. :D Lehet, hogy egy-két elhízott egyed jobban hasonlít a hidegvérûre, de a többség szerintem nem. Posted Image

#16 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 1. - 22:16

Értem. Köszi Posted Image Valahogy ez az 148-as határ kis-és nagyló közt nekem is reálisabbnak (és egyéb forrásokból is ismerõsebbnek) tûnik mint az 165... :rolleyes:

#17 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 1. - 22:24

az a 165 nem igaz..ilyet nem olvashatott senki sehol.. :D Posted Image Bár DZ idézett valahonnan, kiváncsi lennék, honnan.. :D [ Augusztus 01, 2004, 22:25: Az üzenetet átszerkesztette: Ilusta ]

#18 discozombi

discozombi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 780 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 1. - 23:18

Valóban idéztem, az elsõ könyvbõl, ami a kezembe került. Elwyn Hartley Edwards: Lovak.Számomra mellesleg úgy tûnik, korántsem egységes a kategorizálás. Talán megbocsátható, de nem néztem át valamennyi itthon található könyvet. Sem a neten nem kutakodtam. Mellesleg engem is érdekelne a táma. Hajlandó valaki besegíteni? A marmagasság x cm-tõl ez, alatta amaz, túl egyszerûnek és alkalmazhatatlanak is tûnik.Maga az idézett könyv is írja, illetve ezt is írja még: "A pónik, a kistestû és a nagytestû lovak közötti különbségek a testtömegben (ami magába foglalja a testrészek arányainak különbségét is), a testfelület nagyságában, a jármódokban (ami a testalkatbeli eltérésbõl adódik) és kisebb mértékben a marmagasságban nyilvánulnak meg(!)." [ Augusztus 01, 2004, 23:22: Az üzenetet átszerkesztette: discozombi ]

#19 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 1. - 23:30

A könyv ellentmondásba keveredett, mert ír 160cm-t is meg 105-155-öt is, de tulajdonképp mind a kettõ túl nagynak tûnik, hacsak nem úgy értelmezzük, hogy léteznek hagyományosan póninak mondott fajták, amiknek egyes egyedei lehetnek akár 155cm-esek is.Tulajdonképp ez a felosztás lovakra és pónikra értelmetlen. Ott és akkor, ahol ezt kitalálták jó lehetett, de a lovakra általában alkalmazni sok értelme nincs.

#20 discozombi

discozombi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 780 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 1. - 23:32

Bonyolítsuk!Egy másik könyv, a címe a változatosság kedvéért Lovak (sz.: M. G. Watson, R. Lyon, S. Montgomery) szerint "a lófélék közül azokat, amelyek marmagassága 1,49 m vagy ennél több, lovaknak nevezzük: az ennél kisebbek neve póni."(A másik szakszerûbbnek tûnik. Ebben nincs is több említés a témáról.)Most legyünk okosak!

#21 discozombi

discozombi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 780 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 1. - 23:36

idézet:
Eredeti szerzõ: Barefoot: A könyv ellentmondásba keveredett, mert ír 160cm-t is meg 105-155-öt is, de tulajdonképp mind a kettõ túl nagynak tûnik, hacsak nem úgy értelmezzük, hogy léteznek hagyományosan póninak mondott fajták, amiknek egyes egyedei lehetnek akár 155cm-esek is.Tulajdonképp ez a felosztás lovakra és pónikra értelmetlen. Ott és akkor, ahol ezt kitalálták jó lehetett, de a lovakra általában alkalmazni sok értelme nincs. [/QUOTE]Igen, ezt én is észrevettem, de nem akartam bonyolítani... Sajna úgy tûnik, hogy áldozatai vagyunk annak a sajnálatos gyakorlatnak, hogy idegen nyelvet irodalmi szinten bizonyára kiválóan beszélõ, de a szaknyelvet nem ismerõ fordítók lefordítják a könyvet, azt magyarul kiadják és a valódi szakmai minõség lényegtelen. Számomra mind a két eddig megnézett könyv ezt sugallja. :(

#22 discozombi

discozombi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 780 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 1. - 23:39

Lehet, hogy valóban a tenyészegyesületet kellene megkérdezni. Vagy megnézni a tenyésztési szabályzatot, esetleg az általuk hivatkozott szakirodalomban egyértelmûen benne van.

#23 Alcsi 04

Alcsi 04

    Csikó

  • Fórumtag
  • 447 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 2. - 9:10

Szerintem se sok értelme volt külömbséget tenni a pónik és a lovak között. Mind a kettõ ugyan az, csak az egyik kisebb, a másik meg nagyobb. Nem tudjátok, hogy ki tett külömbséget elõször köztük? :confused:

#24 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 2. - 10:26

Zombi!Amit leírtam az a magyar Póni-és Kislótenyésztõk Országos Egyesületénél így szerepel. De a magyar szerzõ is írja, hogy a nemzetközi pónikongresszus ajánlása alapján vannak ezek a méret-és megnevezés kategóriák...Amúgy tényleg vannak olyan pónik, melyek elérik a 150-155 marmagasságot, a Welsh K szekció.Alcsi!DZ már leírta elõrébb, hogy a testtájak arányában (fordítottan)különbözik a póni a nagylovaktól, mert az élõhelyük, táplálékuk ilyenné formálta õket.(hogy hülyén fejezzem ki magamat.. :D )

#25 discozombi

discozombi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 780 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 2. - 10:30

Ilusta!Értem, de azt látom, hogy õk is csak a méretet veszik alapul. (Hát mégis a méret a lényeg? :D ) Azt is jó lenne tudni, hogy egyéb jellemzõket figyelembe vesznek-e.

#26 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 2. - 12:27

idézet:
Eredeti szerzõ: discozombi: Ilusta!Értem, de azt látom, hogy õk is csak a méretet veszik alapul. (Hát mégis a méret a lényeg? :D ) Azt is jó lenne tudni, hogy egyéb jellemzõket figyelembe vesznek-e. [/QUOTE]Szerintem a póni-és kislókategóriában, igen, a méret a lényeg. :D Testileg póni mindkettõ csoport. Bár a haflinginél tökerednek a "nemesebb, sportosabb" testalkatra.

#27 andika1

andika1

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.993 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 5. - 23:32

Hahó,ez az adat nem helyes ez a 165 cm alatt póni..Nem akarok hülyeséget irni de valahogy 149 v 155 cm-ig póni,de max 155..De én a 150 felettire már nem hiszem h póni kategória tartozik.Az arab sem póni!

#28 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 5. - 23:35

Andika, olvass tovább is ;) [url="http://"http://www.paci.hu/cgi-bin/lovas/paciforum/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=16;t=000034;p=1#000014"]http://www.paci.hu/cgi-bin/lovas/paciforum...0034;p=1#000014[/url]

#29 andika1

andika1

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.993 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 8. - 12:11

Õz:Köszi:)Miket meg nem tud az ember:)

#30 Deni

Deni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.056 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 13. - 10:08

De ha a marhalevelébe és a orvosikönyvébe sem az van bele írva, hogy póni és 165 cm-nél kisebb akkor mi van?Azt nem tudom, hogy az én lovam kisebb mint 165,a körül lehet, de magyar telivérként van bejegyezve.Különben láttatok póniszamarat / öszvérpónit????Egyik tanya mellett befogták kocsiba õket és végig vágtáztak én meg csak bambultam, hogy ez a szamár szerûség még vágtázni is tud.Bár ebbe a Kislovak forúmba nem pont a ponikra gondoltam, hanem azokra melyek nagyobbak mint a pónik, de kisebbek mint egy átlagos ló.Na de se baj.Sok fura ember van mint 4 hete jött egy fazon, hogy póni kell neki. Megmutattam a lovam túl nagy,(még ekkor egy másik helyen voltam) megmutattam a shetlandi pónit túl kicsi, megmutattam vmi hasonló póni volt ott az meg túl ronda( a neve sátán volt, teljesen sötét, csõdõr és egyszer elszabadult, mindenen át ment be a ménesbe).Ekkor megkérdeztem tõle, hogy végülis milyen pónit keres. Nem szólt semmit és elment.VIGYÁZZ A PÓNI ELÕL HARAP HÁTÚL RÚG!!!!!!!!!!!!(TISZTELET A KIVÉTELNEK)Táblát kéne olyan pónikhoz rakni, amelyeket nem lovagolnak. Az elöbb említett Sátánka eddig 2 gyereket harapot meg, a rúgásokról még nem adtak számot. Posted Image Posted Image Posted Image

#31 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 13. - 10:25

De ha a marhalevelébe és a orvosikönyvébe sem az van bele írva, hogy póni és 165 cm-nél kisebb akkor mi van? Te is olvass tovább. ;) magyar telivérként van bejegyezve.Az milyen???Az elöbb említett Sátánka eddig 2 gyereket harapot meg, a rúgásokról még nem adtak számot. Posted Image Posted Image Posted Image Ez meg annyira nem vicces...

#32 Paris

Paris

    Csikó

  • Fórumtag
  • 602 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 14. - 10:02

Én szeretem a kislovakat. Meg azt mondta valaki, hogy neki túl kicsi, meg hogy milyen hülyén néz ki, ha magasabban van a feje, mint a ló marja. :D De ha pl én is kisebb vagyok 165 cm-nél, és kisebb is maradok, akkor igazán nem számít, hogy kisló, vagy ló. (szerintem)

#33 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 16. - 9:01

Paris!Engem nem érdekel, ha a ló marja alacsonyabban van, mint a fejem. Tudod milyen szuperül lehet pucolni?? :D A többi elõnyrõl már nem is beszélek.Pl. fel-és leszállás. Vagy, ha netán terepen leesel, simán visszapattansz. Nem úgy mint a nagylovakra...amikre sokan csak leengedett kengyellel, vagy emelvényrõl tudnak felszállni.. Posted Image tongue.gif De nézd meg pl. Sheriff képeit a honlapján, Õ is simán átlát az arabjai marja fölött... :cool: És hogy imádja a -hozzá képest- "kis lovait"! ;)

#34 Paris

Paris

    Csikó

  • Fórumtag
  • 602 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 29. - 9:31

Ilusta! Ez mind igaz. Én jobban is szerertek kisebb növésû lovon lovagolni. Valahogy jobban át tudom érezni, irányítani, meg úgy egyáltalán lovagolni a kisebb lovakat...nem tudom miért. :D És további elõnyök a könnyû pucolás, és szerszámozás. :D

#35 különc

különc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 129 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 6. - 9:12

Sziasztok!Nem tudtok valahol az országban haflingi tenyésztõket?Akiknek nem csak egy-két pacijuk van?Nagyon szeretem öket,majd szeretnék venni egy csikót.Köszi!

#36 Chico

Chico

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 54 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 6. - 9:42

Különc![url="http://"http://www.ponik.hu"]www.ponik.hu[/url]Babicsek József - Leányvár, Szántó Imre - Gyula, akiknek tudomásom szerint több kancájuk van.

#37 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 6. - 9:52

Különc!Bõszénfai Haflingi tenyészet-Rajz Katalin 06-20-203-6730

#38 különc

különc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 129 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 6. - 18:43

Köszi mindenkinek az infót!!!

#39 különc

különc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 129 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 7. - 14:56

Srácok!Van itt köztetek valaki,aki haflinginek a boldog tulajdonosa?Imádom ezt a fajtát,bár rengetegen szidják,szeretnék egy ilyen lovat és kiváncsi vagyok,hogy minden hafi egy angyal vagy csak nekem volt szerencsém ilyenekkel találkozni?

#40 Alcsi 04

Alcsi 04

    Csikó

  • Fórumtag
  • 447 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 7. - 15:04

Én is imádom a Haflingit. Nekem még sajna lovam sincs, menhogy egy Haflingi... Találkoztam már egy-kettõvel, és naggyon édik voltak. De persze a színükért is odavagyok!