Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Ki tudja mi ez?


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
140 válasz a témához

#1 csajszika13

csajszika13

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 264 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 16:14

Barátnõm írta:Néhány hete a 12 éves, hannoveri félvér hátaslovamnál furcsa, mozgás-koordinációs hibát fedeztem fel: minden egyes alkalommal, amikor a bal hátsó lábával lépett, elkezdett dõlni a teste balra. Azért, hogy meg bírja tartani az egyensúlyát, a jobb hátsó lábával azonnal keresztbe lépett, így kerülve el az esést. A helyzet odáig súlyosbodott, hogy két hét múlva már alig tudott járni, furcsán kitámasztott, a hátsó végtagjaival rendellenes lépett, és teljesen elvesztette az egyensúly érzékét, a fejét pedig nagyon furcsán tartotta, a nyakát furcsán vagy csak alig mozgatta. Szinte csak támolygott, más jármódban pedig egyáltalán nem tudott mozogni. Ezek után elvittük az üllõi nagyállatklinikára, ahol 2 hetet töltött. Minden lehetséges vizsgálatot elvégeztek rajta (röntgen, nyaki-gerinc vizsg.,CT,vérvétel,EKG,széklet vizsgálat,Lyme-teszt...). Ezek után feladták. Õk is, én is. Nem tudják megmondani, hogy mi baja lehet, fogalmuk sincs. Minden kezelést megkapott, ami csak lehetséges (infúziós-intravénás kúra, antibiotikumos kezelés, gyógyszerek...). Még csak a probléma forrását sem tudják kideríteni, a megoldást pedig bizonyosan nem tudják. Idõközben az is kiderült, hogy szívritmuszavara van a lovamnak, ezt még egy 3 napos kúrával megpróbálják helyrehozni, és aztán nincs más hátra, mint haza. Az orvosok azt mondják, hogy nincsenek fájdalmai (csak remélni merem, hogy ez így igaz), így az altatás nem szükséges. Szombaton hozom haza Juniort, ha helyrehozták a szívét. Nyílvánvaló, hogy soha többé nem ülhetek rá, nagy veszteség, mert - túlzás nélkül- a legrendesebb ló, akivel eddig dolgom volt. Azzal is megelégszem, ha csak a legelõn sétálgat, amennyiben valóban nincsenek fájdalmai. Nehéz ebben hinni, mert hát elég rossz bõrben van. Enni ugyan eszik, de rengeteget fogyott. Hát mitõl, ha nem a fájdalomtól? Kizárt, hogy férges lenne, mindig tiszteségesen féreghajtóztuk, a székletében mégis furcsa, fehér gumók vannak. De nem férgek, ezt biztosan tudom, hiszen ezt is megvizsgálták. Találtak benne rengeteg kullancsot, felmerült, hogy Lyme- kóros lehet, hiszen a véreredmény pont az értékhatáron van, de a ló egyáltalán nem lázas, és idõközben azt a kezelést is megkapta, amit Lyme- kór ellen alkalmaznának, de semmi változás. Akkor hova tovább? Nem tudom. Visszahozom, és csak remélni merem, hogy még velem marad, jó ideig. Bár nehezemre esik elhinni, hogy ha eddig csak rosszabbodott az állapota, akkor ezek után miért ne súlyosbodna tovább? Meglátjuk. Elfogadom a tényt, hogy valami megmagyarázhatatlan dolog történt vele, és az összes, elvégezhetõ vizsgálatból sem derült ki semmi. Felmerült még gerincvelõi folyadék mintavételének a lehetõsége (koponya mögül), de ez önmagában is nagyon veszélyes beavatkozás, és az én lovamnál a szíve miatt nem is tanácsos elvégezni, hiszen altatással jár a beavatkozás. Különben is, ebbõl még mindig csak - hozzáteszem kis valószínûséggel - a probléma forrását tudnák megállapítani, a megoldást azonban így sem tudnák. Még arra is gondoltak, hogy valami pszihés trauma érte, ami teljességgel kizárt. Tényleg nem az a ló, akinél ez egyáltalán felmerülne, másrészt a 60 hektáros legelõn, a testvérei között, és az én gondozásomban, igen nyugodt élete van. Így ér véget a lovam üllõi és hátaslói pályafutása. Öreg, nyugdíjas ló lesz, akinek nincs más dolga, mint a legelõn sétálgatni. Remélem, hogy sokáig velem marad. Mindent megteszek, hogy a hátralévõ ideje - legyen szó hetekrõl, hónapokról, vagy évekrõl - a lehetõ legjobban teljen; függetlenül attól, hogy továbbra is alig áll a lábán.Van valakinek valami magyarázata?

#2 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 17:11

Én most hívnám fel Vegetát, hogy adja meg a homeopátiás dokija telefonszámát.

#3 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 19:04

Mérgezés?Milyenek voltak a máj értékei?Talán herpeszvírus is csinálhat ilyet, illetve talán vándorló féreglárvák is.Az kiderült, hogy a trágyájában lévõ gumók mik voltak?

#4 csajszika13

csajszika13

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 264 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 24. - 16:58

Barátnõm ma hozhatta haza a lovat.Elég szarul van állítolag.A bogyokat a mai napig nem tudják micsoda.A többit majd õ elmeséli.Az én nevemen,ha végez a pacinál, és neten lesz!Ugy sajnálom szegényt!Ezt senkinek sem akarnám! :( :hupp:

#5 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 25. - 13:24

Esetleg agydaganat, bár az lovaknál nagyon ritka... Drukkolunk!

#6 csajszika13

csajszika13

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 264 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 25. - 17:00

Barátnõm írta: Elõször is köszönöm a hozzászólásokat. Tegnap kaptam kézhez a lovam zárójelentését, az a legegyszerûbb, ha megosztom Veletek, ebben minden benne van:"Zárójelentés:Kórelõzmény: A ló fokozatosan romló hátulsó testfél, majd elülsõ végtag ataxiával és gyengességgel érkezett a klinikára. Influenza, tetanusz ellen oltott. Rendszeresen féreghajtott. Jó étvágy ellenére kb. 100 kg-ot fogyott rövid idõn belül. Sok kullancs volt benne. A kinti állatorvos Lyme-kórra mintát küldött, melynek kétes eredménye lett.Felvételi állapot: Hõm.: 37,8 °C. Sok kullancs és sebes-pörkös terület a testfelületen, többek között a kissé megnagyobbodott áll alatti nyirokcsomó felett is. A látható nyálkahártyák enyhén anémiásak. A szív felett hallgatózva arrhytmia hallható, szívzörej, szívtájéki rezgés nincs. Az agyidegpárok mûködése fiziológiás, végtagparesis és ataxia fõleg a hátulsó végtagokon, nyak mozgathatósága csökkent (RTG: kóros nem látható), mély fájdalomérzés csökkent, kibillentési és ugráltatási reakció: kevésbé korrigál. Panniculusreflex normális az egész testfelületen. Farkát félre tartja, faroktónus megtartott. Az ismételt idegrendszeri vizsgálat során jelentõs változást nem tapasztaltunk. Vérvizsgálat: Herpes-, Borna-, West-Nile vírus negatív. EKG: pitvarfibrilláció, abszolút arrhytmia. Szíy UH: pitvarok megnagyobbodtak.Kezelési javaslat: Infúziót (Salsol+DMSO), gyulladáscsökkentõt (Dexadreson inj.), antibiotikumot (Tardomyocel inj.), B-vitamint, E-vitamint alkalmaztunk a kezelések során.A szívritmuszavar kezelése quinidin-szulfát terápiával - EKG és vérnyomás ellenõrzés mellett - megkísérelhetõ, e célból és kontroll vizsgálatok miatt javasolt egy késõbbi idõpontban a lovat a klinikára visszahozni.Összefoglaló: A ló lovaglásra nem használható. A jelenlegi szív- és idegrendszeri elváltozások nem jelentenek életveszélyes állapotot. A ló karámba kitehetõ, de nem terhelhetõ. Az esetleges Lyme-fertõzöttség okozhatta a kialakult klinikai kórképet. Akkupunktúrás kezeléssel megkísérelhetõ az idegrendszeri tünetek mérsékelése. Takarmányozásában nagy hangsúlyt kell fektetni az E- és B1-vitamin kiegészítésre."Hát ennyi, Junior újra itthon, de félek, túl sok ideje már nincs hátra. Azért kitartunk.

#7 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 3. - 20:26

Fel a fejjel, jobbulást kívánok.

#8 Guest_Róbert_*

Guest_Róbert_*
  • Guests

Közzétéve 2005 december 17. - 15:56

Nem akad ki a lába?

#9 meggyes

meggyes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.035 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 20. - 21:20

Hivd fel Dr. Nemeth Jozsefet. (O az a bizonyos PataDoki, aki Bendet is kezeli)20/253-4298.Szerintem lesz otlete, nem mellesleg akupunkturaval is foglalkozik.

#10 Amazon

Amazon

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 5 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 20. - 14:22

Szaisztok!Én vagyok Junior gazdija, most már külön néven.Köszönöm mindenkinek, aki írt.Junior még megvan, de az állapota romlott.Miután hazahoztuk a klinikáról kb. 2 hónapig teljesen változatlan volt az állapota.Aztán 2-3 hete rohamosan romlani kezdett. Amikor hazahoztam a klinikáról, azt hittem, ennél rosszabb már nem lehet, ha mégis, akkor elpusztul.Tévedtem, most sokkal kétségbeejtõbb állapotban van.Már a karámba se tehetem ki, 2 hete elesett, és magától képtelen volt felállni, 4 ember kellett hozzá, hogy felsegítsük. Így most már egy ideje boxban van, de néhány napja az is kiderült, hogy már az istállóban is életveszélyes mozgatni.Minden pillanatban eleshet, még a boxban is küszködik, állandóan a falat keresi, hogy támaszra leljen. Ennek ellenére az étvágya jó, és néha kifejezetten élénknek tûnik. Nem biztos, hogy ez a legjobb szó rá, inkább úgy mondanám, hogy zaklatottan reagál a külvilág minden apró ingerére. Persze mindettõl függetlenül, elszorul az ember torka, ha ránéz. Kiszolgáltatott, kétségbeesett és bizonytalan. Úgy tûnik, hogy ismét stagnál. Tényleg nem tudom, hogy meddig fog ez még húzódni. Abban sem vagyok biztos, hogy helyesen teszem-e, hogy nem avatkozom közbe. Ha mégis megtennén, akkor pedig egész életemben gyötörne a kétely, hogy talán rosszul cselekedtem. Tény, hogy a lovam már csak vegetál, de nehéz bármilyen döntést hozni...Inkább csak támogatom, ápolom és próbálok mindent és minden segítséget megadni neki, ami tõlem telik. Várunk...

#11 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 20. - 14:28

Szia!Szerintem is érdemes lenne megfogadni meggyes tanácsát.Próbálj meg minden lehetséges gyógymódot felkutatni, keresgélj emberben hasonló tünetekkel járó betegséget, sokkal több inormáció és gyógyszer van emberekkel kapcsolatban.Van egy csomó gyógynövény is, ami javíthat az állapotán.Ha ugyanis megáll a konzervatv orvostudomány, akkor is vannak más lehetõségek is.Kitartás.

#12 meggyes

meggyes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.035 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 20. - 14:32

Azt a homeopatias-akupunkturas orvost, akit fentebb javasoltunk, felhivtad? Ha igen, O mit mondott? Ha meg nem, akkor szerintem erdemes lenne, komolyan. Jobbulast a lovadnak!

#13 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 30. - 20:00

Mi van a pacival? :( :confused:

#14 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 31. - 7:02

Nemrég írt nekem magánt a gazdija, akkor injekció kúrát kapott.DE még mindig kritikus állapotban volt szegény Junior.DE szerintem élni akar, ahogy kivettem a szavakból:eszik rendesen és érdeklõdõ.REmélem, hogy azóta sem õ sem a gazdája nem adta fel.Laikusként nekem az jutott eszembe, hogy ezeket a tüneteket nem okozhatja e olyan, hogy valamelyik csigolya (pl. meszesedés miatt) nyom egy ideget és ez okoz ilyen fura tünetet? Ugyanis nem találtak semmit, ami okozhatná, egyébként minden normális. Gondolom az egész gerincet nem röntgenezték végig...Csak azért gondolom, mert nekem a kutyámnál volt ilyen, õ nem is tudott felálállni, pedig elõzõ nap semmi baja sem volt. Sose volt agresszív, aznap pedig engem, a gazdáját is majdnem megharapott. Furcsán viselkedett: egyszerre sírt és morgott. Kapott fájdalomcsillapítót, megröntgeneztük és kiderült, hogy 8 csigolyája szinte már össze van forrva és elnyomott egy ideget. Kapott gyógyszereket, meg a ló cartiflexhez hasonló cuccot és még évekig élt minden baj nélkül- nem emiatt halt meg.Állatorvosaink szerintetek?

Edited by agrobe, 2006 március 31. - 7:08.


#15 Amazon

Amazon

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 5 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 27. - 20:26

Újra itt…Ezúttal a számomra létezõ legrosszabb hírt kell közölnöm: Juniort május 2-án elaltattuk. Próbálkozásunk ellenére olyan állapotba került, ahonnan az egyetlen , talán ez esetben a "leghumánusabb" kiút az altatás volt.A gyógyszer (Medrol), amit 3 hónapon keresztül Junior kapott, sajnos nem érte el a kellõ hatást. Bár nagyon komoly dózist adagoltunk - napi 1000 mg-ot - minimálisan mérsékelte a lovam fájdalmait, mellékhatásként pedig károsította a veséjét, és az amúgy is problémákkal küszködõ szívét. A mozgáskoordinációs problémáit semmilyen módon nem befolyásolta, talán csak a közérzete lett kevésbé szívszorongató. Próbálkoztunk kisebb, kevésbé károsító mennyiséggel is, így viszont mintha semmit sem kapott volna. Ha leálltunk a gyógyszerrel, akár csak egy napra is – mert elfogyott és nagyon nehezen lehetett beszerezni - akkor Junior állapota azonnal romlani kezdett, bár az utolsó hónapokban egyébként is visszaesett az étvágya, így azonban semmit sem evett.Nem tudtam, hogyan teszek a legkevésbé rosszat Vele. Igazi megoldás nem kínálkozott. Csak a rosszabnál rosszabb „választási” lehetõségek.Ha tovább adagolom a gyulladáscsökkentõt, akkor az bár valamelyest enyhíti Junior fájdalmait, a tünetek forrására azonban nem hat, közben pedig újabb – más eredetû – fájdalmat okoz, és hosszútávon így is a biztos halálba taszítom legkedvesebb lovamat.Ha leállok a gyógyszerrel, akkor megkímélem Juniort az újabb fájdalmaktól, de a régiek továbbra sem múlnak, az étvágytalanság újra elhatalmasodik rajta, még gyengébbé válik és elõbb-utóbb Õ is és a szervezete is megadja magát.Sok módszert nem próbáltunk még, több „lehetõséggel” nem éltünk még…De az ember pontosan érzi, ha nincs megoldás, ha valahonnan nincs optimális kiút. Éreztem és a lovam szemében is ezt láttam.Már 8 hónappal ezelõtt, amikor még nem is tudtuk milyen súlyos betegséggel állunk szemben, csak egy-egy apró bizonytalanságot véltünk felfedezni Junior lépéseiben… már akkor minden porcikám érezte, hogy nem tudjuk megmenteni. Nem tudtam, hogy meddig tart majd, nem is gondoltam volna, hogy ilyen sokáig „elhúzódik” Junior vegetációja. Azok után, hogy hetek alatt ilyen állapotba került, azt gondoltam napok kérdése és... Pontosan tudtam, hogy el kell majd búcsúznom Tõle. Egyetlen bizonytalanságom az volt, hogy meg kell-e majd hoznom életem legnehezebb döntését, vagy a természet adja meg helyettem a „kegyelemdöfést”.?Bûntudat gyötör hogy eddig hagytam vegetálni, szenvedni, másrészt pedig azért, mert talán tehettem volna még néhány erõfeszítést, hogy segítsek…Nem tudom, helyesen cselekedtem-e, de amikor egy reggel telefont kaptam, közölték velem, hogy Junior egyik pillanatról a másikra összeesett és azóta nem bír felállni, késõbb pedig megláttam tehetetlenül feküdni a boxban, teljesen megbénult hátsó lábakkal… Feladta. Szinte könyörgött a szemeivel, hogy segítsek. Sajnos más fajta segítség nem tellett tõlem, csak az, hogy megszabadítottam a fájdalmaitól és egyúttal megfosztottam az élet lehetõségétõl is. Más kérdés, hogy milyen élettõl…Mindig kétségek gyötörtek az egyszer majd meghozandó döntésemmel kapcsolatban, és talán utólag is gyötörni fognak. Azonban az a 6, tehetetlen, szinte mozdulatlan, mindkettõnk részérõl csak lélegzetvétellel betöltött óra, amíg az állatorvost vártuk megerõsített abban, hogy nem tudok már hova hátrálni, itt az ideje, hogy elengedjem a számomra legfontosabb lovat. Csak remélni merem, hogy Junior nem csalódott bennem és úgy cselekedtem, ahogy azt kérte(?) vagy várta tõlem.Agrobe! Neked külön köszönöm az érdeklõdésedet, a tanácsaidat, és a segítségedet. A végkifejlett ellenére is hálás vagyok. Sajnálom, hogy nekem is meg kellett válnom a legkedvesebb lovamtól, ahogyan Neked is.Köszönöm a többieknek is az ötleteket és az érdeklõdést. Akit szeretné, az a www.kep.tar.hu/amason oldalon megnézheti Juniort, tettem fel róla néhány képet.

#16 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 27. - 21:23

Sajnálom Õt, de már jó neki, valószínûleg megváltás volt neki a halál. Emlékezz rá szépen!

#17 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 27. - 22:56

Nagyon nagyon sajnálom. Az ahogyan leírtad ami történt, arra utal hogy tökéletesen viselkedtél, és azt hiszem hogy helyesen cselekedtél. Néha úgy alakulnak a dolgok, hogy búcsúznunk kell azoktól akik közel állnak hozzánk, akiknek sok szeretetet adtunk. Van egy gyönyörû mondás, hogy a ló mindenét odaadja nekünk. Az erejét, az eszét, a gyorsaságát. Mindenét amit tud. De cserébe csak egyet kér, a szeretetünket. Olvastam amit írtál Juniorról, és elképzeltem egy izmos magas gyönyörû sárga lovat. Aztán megnéztem a képeket.. és tényleg :)Neki már nem fáj, ahogy Pende írta, jó helyen van. Neked csak egy dolgod van, hogy sose felejtsd el. ;)

#18 Amazon

Amazon

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 5 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 28. - 9:16

Soha nem fogom elfelejteni Juniort...annyi szép emlékem van Róla, hogy az egész életemben kitart.Valóban mindenét nekemadta. Még annál is többet.A legnagyobb tanítóm volt. Sokkal bölcsebb, mint én valaha leszek.Velem van és velem is marad. Az emlékeimben él tovább.

#19 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 29. - 9:45

Jól döntöttél, szerintem akikhez igazán közel kerül egy lény, tudják szavak nélkül is, hogy mikor és mit kell tenni.Ne mardosd magad kérdésekkel, bár én is ezt teszem.Lehet tudni, mi volt a baja pontosan?

#20 Amazon

Amazon

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 5 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 29. - 14:56

Sajnos a mai napig nem derült ki, hogy mi volt Junior betegsége. A RTG-vel kapcsolatban azt mondták az orvosok, hogy amire Agrobe gondolt - a csontkinövés - szóval ilyen súlyos tünetekkel járó elváltozást biztosan látni lehetett volna a felvételeken.Még a CT-t meg lehetett volna kockáztatni, de a szíve miatt valószínûleg nem élte volna túl az altatást és akkor nem temethettem volna el a tanyánkon, hanem ott kellett volna hagynom Üllõn.Ezt semmiképp sem akartam. Nem állt egymással arányban az áldozat, amit így hoztam volna és az eredmény, ami esetleg kiderült volna. És ha ki is derül, hogy agydaganat vagy kamrai tágulat, esetleg koponyarepedés...akkor talán kicsit "nyugodtabb" lettem volna, de nem olyan áron, nem azzal a tudattal, hogy Junior egy hideg kórteremben töltötte az utolsó perceit, én pedig nem lehettem vele és el sem búcsúzhattam tõle. Egyébként ezek a poroblémák szintén orvosolhatatlanok. Lovak esetében mindenképpen.És az utolsó hónapokban Junior teljesen szállíthatatlan állapotba került.Különben meg addig halogattam a döntést ezzel kapcsolatban, hogy Junior végül eldöntötte helyettem...Szóval fogalmam sincs, hogy mi lehetett, csak azt tudom, hogy rettegek tõle, mert ilyen betegséget, ami ilyen nyomorulttá, kiszolgáltatottá és erõtlenné tett volna egy lovat, ugyanakkor a gyors, természetes halált már nem hozta magával...még nem láttam.Nem túl valószínû, hogy újra elõfordul lótartó pályafutásom során - bár így, hogy azt sem tudom mi az, nehéz ezt kijelenteni - de az biztos, hogy a legnagyobb félelmeim egyike. Sajnos.

#21 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 30. - 7:35

:( Én is szerettem volna Madit eltemetni és ültetni egy szomorúfûzt neki, de nem volt rá lehetõségem.Legalább neked lesz egy emlékhelyed fizikailag is, nem csak a szívedben.

#22 Guest_yourhorsetasteyummy_*

Guest_yourhorsetasteyummy_*
  • Guests

Közzétéve 2006 november 2. - 21:41

:( fájdalmas egy szeretett ló elvesztése

#23 ördögdora

ördögdora

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 808 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 2. - 0:33

sziasztok! remélem nem leszek nagyon off, de pont igy kezdõdik az én kérdésem is, igy tehát nem is olvasgattam tovább a cimszavakat.........szóval ki tudja mi történhetett szerelmetes lovacskám orrával :confused: mivel amikor legutoljára kinn voltam nála és a nappali hõmérséklet sem emelkedett -3 fölé, az orrlyuka alsó részén valami olyan képzõdményt találtam, mintha egy koszos-taknyos dolog fagyott volna oda keményre. 2-3 hete mintha kicsit folyt volna az orra, de sem nem sûrû takony, sem egyébb, ami miatt komolyabban odafigyeltem volna, de most hirtelen arra gondoltam, az fagyott oda. le sem tudtam piszkálni, de hát a hideg gondoltam, bekrémeztem neki jó zsiros krémmel és elvittem egy jó félórás könnyû munkára, ahol gondoltam felmelegedve feloldja a krém, és leszállva róla eltüntethetem. de nem igy történt. amikor leszálltam, u.o. kemény volt a dolog és ördi is elhuzogadta a fejét. ekkor kezdtem gyanakodni rá, hogy az seb, de tuti nem harapás, mert nem volt körülötte sérülés, igy hát bementem a házba és meleg vizzel tértem vissza. fél órai áztatgatás után végre le tudtam szedegetni és akkor láttam meg, jogy az orra alsó része, amin kifolyik a kifolynivaló, (illetve a szája szögletében is mindkét oldalon 2-2 repedés van, ahol gyûrõdik a szája) ott mintha nyikével olyan 1-2 cm-s vágásokat ejtettek volna rajta. ahol (jobb orrlyuk) a seb volt, ott több, de a másik, ill. a szája szélén is találtam ilyeneket. nos miután tisztára mostam, aloe verás krémmel bekentük, majd még hagytam ott lanolinos zsiros krémet is. azóta (múlt csüt.) nem jutottam ki, de a tulaj kenegeti neki és nem mondta hogy rondább lenne...............................................................................................No?! mi lehet ez??? herpesz??? valamilyen virus??? látott már ilyet valaki????

#24 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 2. - 8:10

Barátnõm írta:Néhány hete a 12 éves, hannoveri félvér hátaslovamnál furcsa, mozgás-koordinációs hibát fedeztem fel: minden egyes alkalommal, amikor a bal hátsó lábával lépett, elkezdett dõlni a teste balra. Azért, hogy meg bírja tartani az egyensúlyát, a jobb hátsó lábával azonnal keresztbe lépett, így kerülve el az esést. A helyzet odáig súlyosbodott, hogy két hét múlva már alig tudott járni, furcsán kitámasztott, a hátsó végtagjaival rendellenes lépett, és teljesen elvesztette az egyensúly érzékét, a fejét pedig nagyon furcsán tartotta, a nyakát furcsán vagy csak alig mozgatta. Szinte csak támolygott, más jármódban pedig egyáltalán nem tudott mozogni. Ezek után elvittük az üllõi nagyállatklinikára, ahol 2 hetet töltött. Minden lehetséges vizsgálatot elvégeztek rajta (röntgen, nyaki-gerinc vizsg.,CT,vérvétel,EKG,széklet vizsgálat,Lyme-teszt...). Ezek után feladták. Õk is, én is. Nem tudják megmondani, hogy mi baja lehet, fogalmuk sincs. Minden kezelést megkapott, ami csak lehetséges (infúziós-intravénás kúra, antibiotikumos kezelés, gyógyszerek...). Még csak a probléma forrását sem tudják kideríteni, a megoldást pedig bizonyosan nem tudják. Idõközben az is kiderült, hogy szívritmuszavara van a lovamnak, ezt még egy 3 napos kúrával megpróbálják helyrehozni, és aztán nincs más hátra, mint haza. Az orvosok azt mondják, hogy nincsenek fájdalmai (csak remélni merem, hogy ez így igaz), így az altatás nem szükséges. Szombaton hozom haza Juniort, ha helyrehozták a szívét. Nyílvánvaló, hogy soha többé nem ülhetek rá, nagy veszteség, mert - túlzás nélkül- a legrendesebb ló, akivel eddig dolgom volt. Azzal is megelégszem, ha csak a legelõn sétálgat, amennyiben valóban nincsenek fájdalmai. Nehéz ebben hinni, mert hát elég rossz bõrben van. Enni ugyan eszik, de rengeteget fogyott. Hát mitõl, ha nem a fájdalomtól? Kizárt, hogy férges lenne, mindig tiszteségesen féreghajtóztuk, a székletében mégis furcsa, fehér gumók vannak. De nem férgek, ezt biztosan tudom, hiszen ezt is megvizsgálták. Találtak benne rengeteg kullancsot, felmerült, hogy Lyme- kóros lehet, hiszen a véreredmény pont az értékhatáron van, de a ló egyáltalán nem lázas, és idõközben azt a kezelést is megkapta, amit Lyme- kór ellen alkalmaznának, de semmi változás. Akkor hova tovább? Nem tudom. Visszahozom, és csak remélni merem, hogy még velem marad, jó ideig. Bár nehezemre esik elhinni, hogy ha eddig csak rosszabbodott az állapota, akkor ezek után miért ne súlyosbodna tovább? Meglátjuk. Elfogadom a tényt, hogy valami megmagyarázhatatlan dolog történt vele, és az összes, elvégezhetõ vizsgálatból sem derült ki semmi. Felmerült még gerincvelõi folyadék mintavételének a lehetõsége (koponya mögül), de ez önmagában is nagyon veszélyes beavatkozás, és az én lovamnál a szíve miatt nem is tanácsos elvégezni, hiszen altatással jár a beavatkozás. Különben is, ebbõl még mindig csak - hozzáteszem kis valószínûséggel - a probléma forrását tudnák megállapítani, a megoldást azonban így sem tudnák. Még arra is gondoltak, hogy valami pszihés trauma érte, ami teljességgel kizárt. Tényleg nem az a ló, akinél ez egyáltalán felmerülne, másrészt a 60 hektáros legelõn, a testvérei között, és az én gondozásomban, igen nyugodt élete van. Így ér véget a lovam üllõi és hátaslói pályafutása. Öreg, nyugdíjas ló lesz, akinek nincs más dolga, mint a legelõn sétálgatni. Remélem, hogy sokáig velem marad. Mindent megteszek, hogy a hátralévõ ideje - legyen szó hetekrõl, hónapokról, vagy évekrõl - a lehetõ legjobban teljen; függetlenül attól, hogy továbbra is alig áll a lábán.Van valakinek valami magyarázata?

Bocs,ezt most olvastam.:(Bakker, ilyet már én is láttam.:( Amikor Babaton voltam sportoktató a Mészáros Gyulánál.Ott volt egy csikó,ugyan ez volt.Még az anyjával volt,asszem pont választás elõtt,de nem akarok hazudni.Ugyanez.Étvágy rendben,de a koordinációs gondok folyamatosan súlyosbodtak.Az állatorvos,aki kijött,szintén tanácstalan volt.Nem tudtak rajta segíteni.:(

#25 Guest_gabóca_*

Guest_gabóca_*
  • Guests

Közzétéve 2007 január 3. - 10:37

Nekem is volt egy ilyen lovam .Csikóként éldegélt a legelõn ( kb 1 éves ), egyszer összeesett amikor felállt attól kezdve dülöngélt a hátuljával . Bennem felmerült az a lehetõség is hogy ráugrott egy másik ló és szétcsúszott a hátulja .Mindig olyan érzést keltett a mozgása, mint aki azonnal össze esik de még sem .Nekem azt mondták nagyokosok , hogy a nyaki részen a csigolya csontokon tüskés kinövések vannak , melyek összenyomják a velõt és a mellette futó idegpályákat . Más nagyokosok azt mondták , hogy egyfajta herpes vírús fertõzés okozhat a növekedés során ilyen fejlõdési rendellenességet .Kinõheti címmel éldegél egy kisebb karámban . Örökbe adtam egy egyszerû tanyasi családnak . Felnõtt most kb 5 éves , nem esik el a dülöngélés néha látható . Könnyû gumis kocsit tudja húzni .A rejtély ezek szerint nem oldódott meg .

#26 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 3. - 20:37

Sajnos.Bár a herpes vírus, az gyanítható lenne, mint ok..

#27 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 9. - 17:11

No?! mi lehet ez??? herpesz??? valamilyen virus??? látott már ilyet valaki????

Nem tudod lefotózni? Fáj neki? Javult? Állatorvos?

#28 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 9. - 19:03

Aniko!Közben átvitte IDE :dev:(Innen akár ki is lehet törölni, ne össze-vissza legyen mindenhol)

#29 ördögdora

ördögdora

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 808 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 10. - 17:05

szia Anikó! tényleg csatornát váltottam, mivel eredetileg sem tudtam eldönteni melyikbe tegyem inkább, igy feltettem mindkét helyre és ezen az oldalon csak Te reagáltál, azon viszont lavinát inditottam be :D . ott vannak képek is, bár már tényleg lecsúsztunk egy orvosi szemlérõl, de nem bánom, csak soha többet ne lássam :ang: ha a fotók alapján azért van ötleted, ird meg légyszi a másik topicba. köszi az érdeklõdésed, hátha Te fogod megfejteni. sose lehet tudni, ki mit látott már.

#30 bartorsi

bartorsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 276 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 19. - 23:34

Szisztok!Szegény lovam beteg, és azért írok ide, mert az állatorvos is tanácstalan. Kb 3 hete hívtuk ki hozzá, mert olyan bágyadt volt, de evett, ivott, más nem látszott rajta. Lázas volt, így kapott lázcsillapítót, antibiotikumot. Utána le is ment a láza jobban volt. De kb 1 hétre rá megmértem a hõmérsékletét, és meginnt lázas volt. Hívtuk a dokit, azt mondta babesia, bár erre más jel nem utalt (norm étvágya volt, nem vizelt véreset, nem volt sárga szemhélya se ínye...). Meginnt lázcsillapító, antibiotikum és imizol a bebesiára (rá két napra ismételni kellett). Meginnt úgy tûnt jobban van, láza lement, de tegnap estére meginnt lázas lett. Hívtuk meginnt állatorvost, és azt mondta, hogy már nem tudja mi lehet a baja. Kapott valami erõs antibiotikumot (amit eddig nem), de néhány órára rá leverte a víz, így ma azt mondta második adagot nem adja be, mert lehet túl érzékeny rá. Holnap jön és új fajta antibiotikummal próbálkozik, meg hétfõn viszi a vizeletet laborba. Igazából a probléma az, hogy nem tudja mi lehet vele, ja és vemhes is ráadásul, mert semmi más tünet nincs. Eszik, iszik, anyagcsere rendben van, tegnap be is nyúlt neki, és azt mondta csikónak sincs baja. Nagyon aggódom, szerintetek mi lehet? :(

#31 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 20. - 1:03

Lehet rosszul tudom, de vemhesség ideje alatt elõfordul, hogy felszökik kicsit a láza a lónak, aztán lemegy, aztán újra...

#32 bartorsi

bartorsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 276 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 20. - 19:49

Nem tudom...Ma reggel volt a doki, most tetran-t kapott, ma reggel nem volt láza.Doki azt mondta, hogy a praxisa alatt ilyennel még nem találkozott, néhány napig lázas aztán pár napig nem, aztán meginnt...

#33 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2007 január 22. - 18:07

Igazából a probléma az, hogy nem tudja mi lehet vele, ja és vemhes is ráadásul, mert semmi más tünet nincs. Eszik, iszik, anyagcsere rendben van, tegnap be is nyúlt neki, és azt mondta csikónak sincs baja. Nagyon aggódom, szerintetek mi lehet? :(

A csikónak nem lesz baja attól a bivalyerõs és nagymennyiségû antibiotikumtól? :confused: Mi - igaz azok tehenek voltak - még a nagyüzemben sem nagyon mertünk magas vemhes teheneknek antibiotikumot adni, csak ha nagyon muszáj volt...

#34 bartorsi

bartorsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 276 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 22. - 23:02

A csikónak nem lesz baja attól a bivalyerõs és nagymennyiségû antibiotikumtól? :confused: Mi - igaz azok tehenek voltak - még a nagyüzemben sem nagyon mertünk magas vemhes teheneknek antibiotikumot adni, csak ha nagyon muszáj volt...

Doki azt mondta, ha nem adja be az antibiotikumot, akkor a láz viszi el a csikót. De csak olyan gyógyszert adott amit vemhes kancának is lehet adni. Ma kapta az utolsó adag tetran-t, már 3 napja nem ment fel a láza, remélem már nem is fog.

#35 Paint Horse

Paint Horse

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.064 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 23. - 18:21

De mégis mi a baja????? :eek: mi a diagnózis???

#36 lovas437

lovas437

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 22 hozzászólás

Közzétéve 2008 május 24. - 10:46

Sziasztok! nem tudom hogy még valaki olvassa e ezt a topicot, remélem igen....szval az én lovam 4.5 éves kanca. a hasán mindkét oldlt teljesen egyforma két púp vagy dudor vagy nem tom minek hívjam...van.nem csizmától van, tudomásom szerint nem is vemhes....alulról kicsit lapított a hasa. ez mitõl lehet? emésztési probléma vagy mi lehet? a hedertõl hátrébb és följebb van.nyomára ne érzékeny és kemény. segítségeteket elõre is köszi írjatok pü-t.

#37 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 4. - 18:52

Kíváncsi vagyok, látott-e valaki hasonlót: a lovam egy pár hónapja, talán nyár eleje óta felvette azt a furi szokást, hogy pihenéskor, evéskor sokszor úgy áll, hogy az elsõ lábai elõre, a hátsók pedig hátrafelé térnek ki a függõlegestõl, mint egy hintaló. Sokat gondolkoztam, hogy ez mitõl lehet, korábban nem állt így. Teljesen egészséges, a mozgásában, viselkedésében semmi változás nincs. A patája szabályos, nem érzékeny. A lábait egyformán terheli. Ha pl. az elsõ lábait kímélné, akkor a hátsókat maga alá húzná, és fordítva, de nem ez a helyzet. Ha a gerincét akarná tehermentesíteni, akkor is inkább maga alá lépne szerintem. Nyilván valamiért kényelmes neki ez a helyzet, ezt még akkor tudnám elképzelni, ha az elsõ patái túl laposak, a hátsók pedig túl meredekek lennének, és ezzel próbálná kompenzálni, de nem így van. Ötletek? :confused:

#38 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 9. - 10:16

így pihen,az enyém így napozik a karám közepén :kir: semmi problémája nincsen ,teljesen egészséges.Van hogy el is bóbiskol aztán ha megébred meg fogalma nincs róla hogy ugyan már melyik lábával kell elindulni.Szerintem semmi jelentõsége ,így érzi jól magát :kir:

#39 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 9. - 10:41

Igen, én is erre gondoltam, csak azért volt furcsa, mert eddig nem állt így, csak az utóbbi két-három hónapban. És más lovat még nem láttam így állni. Viszont láttam már patairhagyulladásos lovat, az csúnya volt. :( Remélem, tényleg csak egy új szokás. :)

#40 Léda

Léda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 129 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 10. - 18:00

Sziasztok! Ki tudja fertõzõ-e a lovakra a H1N1 influenza vírus?