Jump to content


Photo

A legbrutálisabb lóról vagy lóval való esések


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
770 replies to this topic

#721 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 posts

Posted 2010 February 1. - 22:21

Nem értem a bevédést.

De közben eszembe jutott, hogy kihagytam: ha a vendéget elzavarják azzal, hogy nem lovagolhat, mert nem ült fel valamelyik lóra, akkor biztos, hogy nem megy arra a helyre vissza. Azt csak néhány hónapig lehet mondani, hogy "lesz helyette másik", mert elfogynak az odajárók. Régen meg lehetett ezt tenni; manapság is meg lehet, csak akkor felkopik a tulaj álla.
És ezt, meg a fentieket azért írtam, mert ez a régi lovardás szokás lett elõvéve, továbbá ott volt a "Én nem tudom, hogy manapság hogy mûködnek..." és erre válaszoltam. Támadásnak érzõdött?


Tényleg nem, nyugi:)

Arra értettem, hogy épp más aspektusát vettük elõ a lovarda témának.

Reagálva erre, meg Vezérre is, én em bírom a spártai módszert. Legyen szigorú az edzõ, addig okés, de ahogy azt sem tûrném el, hogy a lóval durván bánjanak, úgy azt se bírom, ha velem üvöltenek. Egy ilyen edzõvel találkoztam - rövid ismeretség volt:P Amúgy is, rám rosszhatással van lovaglás alatt a stressz, nem tudok koncentrálni, abból meg könnyen lehet esés, hogy visszakanyarodjunk a fõ csapáshoz

#722 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2,615 posts

Posted 2010 February 2. - 9:24

Na akkor csak hogy a topik témájáról is beszéljünk.Ismerõsöm vett 1 gyönyörû,formás,csinos 4 éves kancát.Mondta menjek el nézzem meg ,meg valahogy üljek fel már egy kicsit hogy milyen.Odaérek és meséli olcsón meg tudta venni és nem volt szíve otthagyni mert vágóba akarták küldeni,mondták neki be van lovagolva,kantározást,nyergelést tûri,csak valahogy fel kell jutni rá :D Tényleg simán ment a felszerszámozás,utána 4 ember segítségével,fel is kerültem. Fentrõl is nagyon szép volt,nem csak lentrõl,na de milyen lökött is huuuu.Letettem a seggem a nyeregbe,és indult bakolt-rúgott-ágaskodott,de ezt folyamatosan szünet nélkül még leszállni sem volt esélyem mert nem hagyta abba egy kicsit sem.Nem tudom mennyi idõ telt el ,szerintem talán 2-3-5 perc nekem ott akkor a soha véget nem érõ idõ volt,és egyre jobban fáradtam,a kancácska simán variálta a kirúgásokat,hol tekerte hol nem,már elkezdett kerülgetni a sírás olyan szinten elfáradtam.A talaj ilyen vegyes volt voltak tócsás saras részek ,na igen sikeresen elcsúsztunk,és nem engedtem el a lovat ,és volt olyan szerencsém hogy én estem a pocsolyába és belepaszirozott,igy nem lett semmi bajom.Tehát ahogy elestünk úgy fel is álltunk én meg a hátán.A többiek ezt látták már kiabáltak "Hívjatok mentõt".Na de aztán ez volt a vége,az én idegeim is elfogytak,és jött a verés ,szegény pára már ahogy kelt fel elkezdtem ütni a pálcával,na mindjárt jött a kiabálás "Nem kell mentõ már üti".A következõ 10-15 körben ütöttem és hajtottam,nagyon dühös voltam rá,hogy lehet 1 szép gyönyörû kanca ilyen genya,mert ez már az volt.Szóval a végén teljesen boldog volt hogy megállhatott és mai napig is ismerõsöm lova és nem bakol nem rúg,eszébe sem jut semmi ilyen dolgot elkövetni a lovasa ellen.Ma már nem lovagolják csak cica-mica már 20-22-éves.Ja és be volt lovagolva,mert másnap mentem felülni újra és alapjármodok,hajlítások,lábsegítségeket simán ismerte gond nélkül.Nem profi volt de alapdolgokat tudott,ja és másnap a felszállás sem volt gond :D

#723 Nevzorov

Nevzorov

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 987 posts

Posted 2010 February 2. - 9:47

"Nem kell mentõ már üti".


Besírok :D

#724 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,862 posts

Posted 2010 February 2. - 9:52

Vezér adta neki,amit kért,szegény már mióta kívánhatta,kérte,könyörgött,hogy kapjon :D

#725 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 posts

Posted 2010 February 2. - 10:00

Na akkor csak hogy a topik témájáról is beszéljünk.Ismerõsöm vett 1 gyönyörû,formás,csinos 4 éves kancát.Mondta menjek el nézzem meg ,meg valahogy üljek fel már egy kicsit hogy milyen.Odaérek és meséli olcsón meg tudta venni és nem volt szíve otthagyni mert vágóba akarták küldeni,mondták neki be van lovagolva,kantározást,nyergelést tûri,csak valahogy fel kell jutni rá :D Tényleg simán ment a felszerszámozás,utána 4 ember segítségével,fel is kerültem. Fentrõl is nagyon szép volt,nem csak lentrõl,na de milyen lökött is huuuu.Letettem a seggem a nyeregbe,és indult bakolt-rúgott-ágaskodott,de ezt folyamatosan szünet nélkül még leszállni sem volt esélyem mert nem hagyta abba egy kicsit sem.Nem tudom mennyi idõ telt el ,szerintem talán 2-3-5 perc nekem ott akkor a soha véget nem érõ idõ volt,és egyre jobban fáradtam,a kancácska simán variálta a kirúgásokat,hol tekerte hol nem,már elkezdett kerülgetni a sírás olyan szinten elfáradtam.A talaj ilyen vegyes volt voltak tócsás saras részek ,na igen sikeresen elcsúsztunk,és nem engedtem el a lovat ,és volt olyan szerencsém hogy én estem a pocsolyába és belepaszirozott,igy nem lett semmi bajom.Tehát ahogy elestünk úgy fel is álltunk én meg a hátán.A többiek ezt látták már kiabáltak "Hívjatok mentõt".Na de aztán ez volt a vége,az én idegeim is elfogytak,és jött a verés ,szegény pára már ahogy kelt fel elkezdtem ütni a pálcával,na mindjárt jött a kiabálás "Nem kell mentõ már üti".A következõ 10-15 körben ütöttem és hajtottam,nagyon dühös voltam rá,hogy lehet 1 szép gyönyörû kanca ilyen genya,mert ez már az volt.Szóval a végén teljesen boldog volt hogy megállhatott és mai napig is ismerõsöm lova és nem bakol nem rúg,eszébe sem jut semmi ilyen dolgot elkövetni a lovasa ellen.Ma már nem lovagolják csak cica-mica már 20-22-éves.Ja és be volt lovagolva,mert másnap mentem felülni újra és alapjármodok,hajlítások,lábsegítségeket simán ismerte gond nélkül.Nem profi volt de alapdolgokat tudott,ja és másnap a felszállás sem volt gond :D




Ez a sztori bearanyozta a reggelem :D Úgy megnéztem volna:)

Edited by Faolinca, 2010 February 2. - 10:01.


#726 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4,168 posts

Posted 2010 February 2. - 10:06

Lenne pár gondolatom a fentiekhez. Tudni kell azt, hogy valaki miért fizet (igen, ez az anyagi része). Ha hobbiként ûzöm a lovaglást lovardában, terepen, ergo élvezni szeretném, akkor egyértelmû, hogy lovat választhatok. Én legalábbis mindig így voltam. Az elsõ helyen 8 évet töltöttem, 7,5 évet egy lovon, mert imádtam és tökéletesen passzoltunk. Ha nem mehettem vele, akkor kerestünk másik idõpontot, soha nem volt ebbõl probléma. Volt, ahova tanulni jártam. Tanítottak is, és azon a lovon, amit az oktató adott. Egyszer sem volt ebbõl probléma, és élveztem minden percét, mert tényleg tanulhattam, és nem kellett küzdenem, mert a ló is megfelelõ volt. Saját lóval pedig annyi elvárásom lett/van, hogy egy irányba tudjunk haladni. Félnem soha, egy percig ne kelljen tõle. Sõt, most már azt érzem, hogy mikor más lovával foglalkozom, azt az idõt a sajátomtól veszem el. Úgy látszik én is biztonsági emberke vagyok, de nekem senki lova nem ér annyit, hogy veszélyeztessem magam. Esésrõl is essen szó: estem kétszer, de talpra! :D

#727 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4,953 posts

Posted 2010 February 2. - 10:18

Meg nem is tudom én alapba megadom a bizalmat minden lónak amire felülök,aztán menet közben derül ki hogy ez meg is marad-e ez a bizalom.De igazából én azokat is megértem akik egy esés után félnek. :) De miért kell arra gondolni hogy minden felüléskor földbe döngöl?Ha nem adsz neki bizalmat hogy várod hogy õ adjon neked? :) Na ezek csak egyszerû kérdések és ne vedd kötekedésnek :)

Nagyon tetszik ahogy ezt megfogalmaztad :)

A lovasiskolákhoz csak annyit, hogy én el se tudnám képzelni, hogy feltegyek valakit egy olyan lóra, amirõl tudom, hogy ilyen és olyan genya, tele van, akármi... Nyilván ahol oktatok, ott sincs magasiskolai szinten képzett szuper lógarnitúra :D de mindegyikükért tûzbe merném tenni a kezem. Esések persze itt is voltak, az mindig elõfordul, de ha tudjuk, hogy valamelyik esetleg tele lehet, akkor elõször megy vele egy kicsit valamelyikünk, hogy ugyan ne a vendéggel rotyózzon már el :D Meg ilyen apróságok :D Szóval nekem ez felfoghatatlan, hogy nehéz, a kezdõ számára veszélyes lóra hogy bírnak felültetni bérlovasokat szemrebbenés nélkül...

#728 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2,615 posts

Posted 2010 February 2. - 10:38

Jó én azért írtam hogy nem tudom most hogy van.Én a 80-as évek elejérõl beszélek.És akkor az Állami Tangazdaság kihelyezett méntelepe vagy valami ilyesmi neve volt és tanuló ló max 6-7 volt nem igazán ez volt az elsõdleges céljuk csak ez is belefért az oktatás,és versenyzõk kinevelése,tanítása.Elsõdlegesen a fedeztetés volt ,aztán már az akkor versenyzõk továbbversenyeztetése.Szóval az egy teljesen más világ volt akkor,nekem tetszett,jobban mint a mostani.Én komolyan mondom ,más volt minden más.Nem voltak tele a lovak mindennap dolgoztak,csak volt makacsabb,és átengedõbb.Itt is úgy lettek elosztva a lovasok ki mivel bír el.Csak akkor ott a legtöbb és legnagyobb problémája a kezdõknek az volt,hogy nem baj ha hisztizik az nem probléma,de kényelmetlen az ügetése vagy a vágtája.Ilyen dolgok voltak,ezért voltak az eltiltások és istállómunka fogságok. :D

Nagyon tetszik ahogy ezt megfogalmaztad :)

A lovasiskolákhoz csak annyit, hogy én el se tudnám képzelni, hogy feltegyek valakit egy olyan lóra, amirõl tudom, hogy ilyen és olyan genya, tele van, akármi... Nyilván ahol oktatok, ott sincs magasiskolai szinten képzett szuper lógarnitúra :D de mindegyikükért tûzbe merném tenni a kezem. Esések persze itt is voltak, az mindig elõfordul, de ha tudjuk, hogy valamelyik esetleg tele lehet, akkor elõször megy vele egy kicsit valamelyikünk, hogy ugyan ne a vendéggel rotyózzon már el :D Meg ilyen apróságok :D Szóval nekem ez felfoghatatlan, hogy nehéz, a kezdõ számára veszélyes lóra hogy bírnak felültetni bérlovasokat szemrebbenés nélkül...




ahogy fogalmaztam én így is gondolom,és így is teszek.

#729 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4,953 posts

Posted 2010 February 2. - 10:40

ahogy fogalmaztam én így is gondolom,és így is teszek.

De szerintem nem is lehet máshogy. Ha érzi a ló a bizalmatlanságot, feszültséget, akkor már megette a fene...

#730 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 posts

Posted 2010 February 2. - 10:49

De szerintem nem is lehet máshogy. Ha érzi a ló a bizalmatlanságot, feszültséget, akkor már megette a fene...


Ugyanez igaz szerintem a jobb fajta trénerekre. Az elsõ lovardámban van egy "emberevõ" herélt, egy alkalommal, amikor õ volt nyergelve azt mondta az edzõm, üljek rá fel nyugodtan, könnyen lovagolható, csak akkor genya, ha mellette állsz. Bízok nagyon a lányzóban, felültem, de kb úgy, mintha egy atombombára raktak volna. A ló nem mûsorozott, Zsó mégis leszedett róla és felnyergelük a drágámat, mert látta, hogy ezt nem érdemes feszegetni. Egy bõ év múlva már én kéretõztem fel az emberevõre, mert olyan szép, meg formás, hogy kedvet kaptam. Nagy meglepetés volt mert igen kellemes kis lovacska, nagyon együttmûködõ, fordulékony, figyelmes.

Szóval ez sokban a tréneren áll, vagy bukik szerintem

#731 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2,615 posts

Posted 2010 February 2. - 11:37

És mi volt a baj?szerintem totál egyszerû.Az elsõ felülésnél nem te magad mondtad hogy bízol benne bizalmat adsz annak a lónak,hanem az edzõd mondta ülj fel nyugodtan,de te magad ezt nem érezted hanem mondták hogy érezd.És 1 év múlva?te magad érezted és nem mondta senki .Na a ló is így reagált. Nézd nekem egy ilyen ilyesmi estem volt.3-rom éves herélt gyönyörû nekem az volt,magán ló volt bértartásba akkor ahol melóztam,én akkor kerültem oda nem ismertem.gyönyörû hosszú sörénye volt és elég gubancos nem tetszett.Mivel ott dolgoztam gondoltam én bementem hozzá kifésültem a sörényét, farkát ,megpucolgattam nem csinált semmit.Délután jött a gazdija és majdnem elájult,na gondoltam most biztos kapok mert megint olyanba ütöttem az orrom amibe nem szabad.Kérdezte hogy csináltam?Mondtam összeszedtem a keféket,kinyitottam az ajtót bementem és megpucoltam.Ja és levettem róla a kötõféket mert a boxba minek van rajta.Aztán mondták hogy gyakorlatilag csúzlival etetik a lovat,mert bemenni sem nagyon tudnak hozzá,öl,gyilkol,darabol.Utána ezzel a loval vezettem a túrákat csoda jó fej ló volt. Na itt van az amikor adsz bizalmat egy olyan lónak is akit már majdnem hogy mindenki leírt.És te adod ,nem pedig mondják hogy add.Nagyon tudják és megérzik.

#732 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 posts

Posted 2010 February 2. - 15:38

És mi volt a baj?szerintem totál egyszerû.Az elsõ felülésnél nem te magad mondtad hogy bízol benne bizalmat adsz annak a lónak,hanem az edzõd mondta ülj fel nyugodtan,de te magad ezt nem érezted hanem mondták hogy érezd.És 1 év múlva?te magad érezted és nem mondta senki .Na a ló is így reagált.
Nézd nekem egy ilyen ilyesmi estem volt.3-rom éves herélt gyönyörû nekem az volt,magán ló volt bértartásba akkor ahol melóztam,én akkor kerültem oda nem ismertem.gyönyörû hosszú sörénye volt és elég gubancos nem tetszett.Mivel ott dolgoztam gondoltam én bementem hozzá kifésültem a sörényét, farkát ,megpucolgattam nem csinált semmit.Délután jött a gazdija és majdnem elájult,na gondoltam most biztos kapok mert megint olyanba ütöttem az orrom amibe nem szabad.Kérdezte hogy csináltam?Mondtam összeszedtem a keféket,kinyitottam az ajtót bementem és megpucoltam.Ja és levettem róla a kötõféket mert a boxba minek van rajta.Aztán mondták hogy gyakorlatilag csúzlival etetik a lovat,mert bemenni sem nagyon tudnak hozzá,öl,gyilkol,darabol.Utána ezzel a loval vezettem a túrákat csoda jó fej ló volt. Na itt van az amikor adsz bizalmat egy olyan lónak is akit már majdnem hogy mindenki leírt.És te adod ,nem pedig mondják hogy add.Nagyon tudják és megérzik.


Nagyon ugyanarról beszélünk:)

Szerintem is is kezdõdik a bizalom építés:D

#733 Nevzorov

Nevzorov

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 987 posts

Posted 2010 February 2. - 15:51

Kérdezte hogy csináltam?Mondtam összeszedtem a keféket,kinyitottam az ajtót bementem és megpucoltam.Ja és levettem róla a kötõféket mert a boxba minek van rajta.Aztán mondták hogy gyakorlatilag csúzlival etetik a lovat,mert bemenni sem nagyon tudnak hozzá,öl,gyilkol,darabol.Utána ezzel a loval vezettem a túrákat csoda jó fej ló volt. Na itt van az amikor adsz bizalmat egy olyan lónak is akit már majdnem hogy mindenki leírt.És te adod ,nem pedig mondják hogy add.Nagyon tudják és megérzik.


sok minden dõl el az ember fejében.
néha jobb ez a tudatlanság, amit te is írsz. (szóval hogy nem tudtad hogy öl és darabol, nem mondták elõre)
nekem is volt ilyesmi. most nem jut eszembe a konkrét sztori, de volt ilyen hogy eszembe se jutott semmi negatív, csak utólag mesélték, hogy ez és ez a rossz ezzel a lóval.

de mint már írtam nálam fordítva van gáz.
szóval ha mesélik hogy öl és darabol, akkor már nem tudok természetesen nyugodt maradni :( sõt talán rá is paráztatom magam.

#734 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2,615 posts

Posted 2010 February 2. - 16:05

ne parázz ha megmondják akkor sem,mert lehet az a lovacska nem is olyan,csak 1x valakit sikeresen megijesztett és ezáltal vérszemet kapott hogy lehet sunnyogni meg ijesztgetni.De ha alapba odamész,beszélsz neki már szerintem nincs is olyan nagy baj,mert érzi a ló hogy nem félsz tõle.Jó persze vannak szöges ellentétek,amelyik tényleg izzig-vérig genya és tényleg arra gyúr hogy bántani az embert,de annak is oka van amit simán meg lehet találni,orvosolni.Elõbb magaddal tisztázd el mi az amitõl félsz? Ha odamész egy lóhoz mitõl félsz?Sunyít?talán az ?és?nekem sincs mindennap jókedvem mégsem utálok senkit,csak olyankor kicsit morcosabb vagyok,csak én nem tudok sunyítani mert nincsenek olyan nagy füleim.De alapba én azt mondom ,gondold végig mitõl félsz,ha ezzel tisztába vagy akkor onnan simán megy minden,de ne félj nem kell.Ha magabiztos vagy ezt átveszi a lovacska és ennyi,vagy félsz és vérszemet kap.Lehet nem is jól írtam le ,meg nem is érthetõen,akkor bocsi.

#735 Nevzorov

Nevzorov

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 987 posts

Posted 2010 February 2. - 16:14

alapból azért magabiztos vagyok, szóval ápolásnál még megadom a bizalmat, ha senki nem riogat elõtte, de mondom ha sztori van, akkor viszont elhiszem :D de volt olyan is hogy pl elfelejtették közölni hogy az illetõ ló nem egyszerû eset. kapált, vágott a lábával, (nem maga elõtt hanem támadólag rám) hátra sunyított aztán meguntam mondom na akkor szórakozz mással és kantár fel. onnantól semmit nem csinált. ez egy két nehezen ápolható lónál bejön, de passz hogy miért. ha rájuk kerül a kantár mint a kisangyalok. :D bár az más kérdés hogy azt a lovat hogy kantározod, aki már a boxnak nekiront mikor te még kívül vagy :) ilyen lovat kínáltak felesbértartásra. telefonban csak annyit mondtak "jaj egy kicsit csipked" pff ja a ló meg rázta magát nekem, felfújva-dülleszkedve, mint a sziámi harcihal az akváriumban, ha tükröt tartok neki. pedig elõre nem féltem ,sõt tök nagy örömmel vártam a találkozást, mert a kicsit csípkedre azt hittem hogy max. az az orrakoppintós típus.

Edited by Nevzorov, 2010 February 2. - 16:18.


#736 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2,615 posts

Posted 2010 February 2. - 16:20

Hogy kantározom fel?Beszélek neki belenyúlok a kabátom zsebébe elõveszek egy darab száraz kenyeret és mire elfogy rajta van a kantár,ja elõtte kinyitom a box ajtót mielõtt a zsebembe nyúlok.Próbáld ki,nem kell hogy dilis loval,csak simán amelyiket szereted,mikor elkezdesz a zsebedben kotorászni,abba a pillanatba a lónak minden figyelme a kezedre meg a zsebedre fog összpontosulni.

#737 Nevzorov

Nevzorov

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 987 posts

Posted 2010 February 2. - 16:30

vittem! támad eszik támad :) ez volt a sorrend. persze értem a tanács lényegét, de ez egy elég szélsõséges ló volt. nekem meg szükségem van a 2 karomra és az egész arcomra. mi a fenének veszõdjek egy ilyennel :) van millió másik ló.

Edited by Nevzorov, 2010 February 2. - 16:31.


#738 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2,615 posts

Posted 2010 February 2. - 16:32

igaz

#739 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 posts

Posted 2010 February 3. - 13:54

Hogy kantározom fel?Beszélek neki belenyúlok a kabátom zsebébe elõveszek egy darab száraz kenyeret és mire elfogy rajta van a kantár,ja elõtte kinyitom a box ajtót mielõtt a zsebembe nyúlok.Próbáld ki,nem kell hogy dilis loval,csak simán amelyiket szereted,mikor elkezdesz a zsebedben kotorászni,abba a pillanatba a lónak minden figyelme a kezedre meg a zsebedre fog összpontosulni.



Á, ez kantározásnál nálunk sem jött be. A mén, aki akármennyi zabot meg bír enni amennyit elé tesznek, kantározásnál újabban nem veszi be. Ha meglátta a kezemben a cuccot, fordult el, olyanok voltunk a boxban mint egy keringõ dervis :P Nem bírta érdekelni a megvesztegetés.

#740 Pallasz

Pallasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 151 posts

Posted 2010 July 26. - 14:29


Ez biztos lovas függõ, de én nem szeretem a lovas orosz rulettet és nem azért ülök lóra, hogy extrém élményben részesítsen:) Én féltem a kis testem épségét ;)



Én is pont ilyen vagyok,és én semmilyen más formában sem szeretem az extrémet, legyen az hullámvasút, vagy 170 km/h az autopályán.

A legkedvesebb zakó pedig lovastáborban történt. Elég kicsi voltam, méretemnek megfelelõ pónilovon szaporáztam az osztály utolsó elõtti tagjaként. Mögöttem már csak a minden szituációban közveszélyes, de nyereg alatt szépen dolgozó bestia. Állandóan kereste a bajt, akkor a pónim farát csipkedte. õ egy ideig tûrte, majd odasózott neki. Az erre vérszemet kapott és gondolta, hogy akkor jobban megkóstolja. Végül célt tévesztett, és az én fenekemet sikerült. Én jól betojtam és leugrottam, és ordítottam, mint a veszedelem, mert nem értettem hogy mi történt. Az volt egyébként a szerencsém, hogy oldalt sikerült betalálnia, ahol nem nagyon volt mibe harapni, de a névjegyét azért rajtam hagyta jópár hétre.

#741 pacifan96

pacifan96

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 856 posts

Posted 2010 August 11. - 16:13

Én még nem estem sokszor lóról,nem is voltak túl látványosak...viszont az egyik tereplovagláson láttam egy esést ami eléggé brutálisra sikeredett...szóval: Barátnõm és én kiérünk terepre szépen ballagunk a pacikkal szembe galoppozik velünk két lovas,két csaj...(18-19 évesek lehetnek...) kérdezik megyünk-e együtt,tartózkodva de azt mondjuk oké menjünk de óvatosan...(tudni kell hogy az egyik lánynak nincs éppen jó híre,a természete sem valami angyali,eléggé beképzelt és folyton menõzik a lovával..) haladunk szépen az úton hol ügetünk hol vágtázunk.A lova a szokásoshoz képest nyugodt,elkezdi verni a fenekét pálcával amire a ló tökre bedilizik,beoldalaz a nádba,folyóba minden gazba,bakkol ugrál,látszik hogy összezavarja szegény teremtést.Javasoltuk neki hogy ha talán nem ütnéd,nem húznád a torkáig a zablát miközben a sarkantyúddal rugdosod lehet jól viselkedne...ÓÓÓ hát õõõ ilyeeen ,amikor vettem pici lányok lovagolták!!illegtek rajta!!de én megmutattam neki ki a fõnöök stbstb...-jött a válasz.... óó mondom oké csak légyszi ne rúgd le a fejünket mert még szükség lesz rá :P haladunk tovább a ló még mindig tiszta dilis amikor elkezd felhõkölni...szintén okos barátnõje helyesli a dolgot és kérleli hogy ágaskodjanak...barátnõmmel egymásra nézünk mindketten úgy gondoljuk most a legjobb lenne már lelépni innen de ha bármi baj történne nálunk van mobil fõ a biztonság...elérünk egy vízmûs szögesdróttal elkerített területhez,na itt ágaskodjatok!!-jön a barátnõ tanácsa... oké itt úgysincs semmi jön a válasz a csaj már elkezdi hergelni a lovat amikor mondjuk hogy tényleg nincs semmi csak egy kis szögesdrót az meg nem bánt senkit,bár részemrõl kicsit merész egy méterrel a szögesdrót mellett ilyet csinálni...jó akkor ott arrébb!kiszemeli magának a lucernás részt ami jó vizes volt még hadd csússzon elméletileg is...itt már határozottan mondtuk hogy ne csinálja,mert baj lesz,de ki hallgatna egy nála fiatalabbra :D és igen elkezdte verni a lova fenekét a pálcával közbe rángatta a száját,a sarkanytyúval püfölte és ordította hogy fel fel fel fel fel a ló elkezdett tolatni.....és csak tolatott tolatott tolatott amikor már nem bírta felágaskodott...majdnem merõleges volt ekkor a csaj megrémült és ügyesen jól hátrarántotta a lovat ami ráesett...nagyon nagyot nyekkentek.Mintha megállt volna az idõ...egymásra néztünk mind a hárman odamentünk,ott komolyan azt hittem hogy eltört valamije vagy valami hasonló...akkor felállt lépett párat aztán összeesett és elkezdett sírni,gondolom jól megijedt .... szerencsére nem lett komolyabb baja bár a térde kiakadt. Miután visszaszállt a lóra mi másfele mentünk,mérges voltam rá mert szörnyen bánik a lovával,(természetesen esés után a lovat kezdte el püfölni hogy hülye dög,mért vágtad hanyatt magad stb.) Remélem én nem fogok még egyszer ilyet átélni,egyszer is elég volt látni.... :rolleyes:

#742 edicsaj

edicsaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 61 posts

Posted 2011 July 6. - 21:04

sziasztok! esések, hú volt pár... XD egyszer ugrásnál megállt a ló, én meg fejest egyenesen elõre a homokba... nehezen kaptam levegõt, aztán visszaültem és átmentem mégegyszer XD de az vigasztal, hogy legalább én át "ugrottam" XD az akadályt aztán volt oldalra esés, lecsúszás :D nem tom mikor lesz a következõ de azért óvatos leszek :)

#743 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 posts

Posted 2012 April 14. - 16:47

No, jó hosszú idõ után nekem is sikerült lepottyani. Vagyis nem is estem le, inkább csak a ló rám. Szerencsére jó pár zúzódáson kívûl más baj nem lett, se nekem se a lónak. Csak azt nem értem, hogy egy már többszõr lovagolt ló, a szokásos helyén, a megszokott felszereléssel, a felszállás után 5-10 másodperccel mért vágja magát hanyatt. Még a szárakat se szedtem össze, hogy avval húztam volna.... :huh: Ötletek?

#744 egyember

egyember

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,011 posts

Posted 2012 April 14. - 17:29

No, jó hosszú idõ után nekem is sikerült lepottyani. Vagyis nem is estem le, inkább csak a ló rám. Szerencsére jó pár zúzódáson kívûl más baj nem lett, se nekem se a lónak. Csak azt nem értem, hogy egy már többszõr lovagolt ló, a szokásos helyén, a megszokott felszereléssel, a felszállás után 5-10 másodperccel mért vágja magát hanyatt. Még a szárakat se szedtem össze, hogy avval húztam volna.... :huh: Ötletek?

idegbeteg

#745 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 posts

Posted 2012 April 14. - 18:57

ez egy birka ló. nem elösszõr ültem rajta, tény még a tanulás elején jár, de soha nem volt ey rosz mozdulata még futószáron sem, de még csak jelzés se volt rá.

#746 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3,633 posts

Posted 2012 April 14. - 19:18

Szrt valamilyen fájdalom!

#747 Enkara

Enkara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 57 posts

Posted 2012 April 14. - 20:09

No, jó hosszú idõ után nekem is sikerült lepottyani. Vagyis nem is estem le, inkább csak a ló rám. Szerencsére jó pár zúzódáson kívûl más baj nem lett, se nekem se a lónak. Csak azt nem értem, hogy egy már többszõr lovagolt ló, a szokásos helyén, a megszokott felszereléssel, a felszállás után 5-10 másodperccel mért vágja magát hanyatt. Még a szárakat se szedtem össze, hogy avval húztam volna.... :huh: Ötletek?


Én is valamilyen fájdalomra gyanakodnék.... Hátfájós lónál láttam egyszer hasonló reakciót.

Visszaültél rá utána? Ha igen, hogy reagált?

#748 LLotti

LLotti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,028 posts

Posted 2012 April 14. - 21:47

ez egy birka ló. nem elösszõr ültem rajta, tény még a tanulás elején jár, de soha nem volt ey rosz mozdulata még futószáron sem, de még csak jelzés se volt rá.


Enyém is eljátszotta, nem velem, így csak másodkézbõl tudom, de nem rántott bele semmit a lovas, végig lett tapogatva háta, lába, nem volt semmi zavaró tényezõ, és egyszer fordult vele elõ ilyen...

#749 Palomino

Palomino

    Csillámlovas

  • Fórumtag
  • 1,806 posts

Posted 2012 April 14. - 22:49

Bár még kevés a rovar, de én csípéstõl is láttam már ilyen reakciót.

#750 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4,953 posts

Posted 2012 April 15. - 9:53

Darázscsípés miatt én is jártam kis híján így.....

#751 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 posts

Posted 2012 April 15. - 14:45

Köszi a segítségeket. Vissza nem ültem, mert elég nagyot nyekkentem, örültem, hogy járni tudok. (ez a második, hogy esés miatt nem tudtam vissza ülni, különben mindig megteszem....). A pucolásnál nem éreztem, hogy rzékeny lenne a háta, utána is megnézték, és semmi. Elvileg a szemével sincs gond. Rovar lehet, de aznap egy darázzsal se találkoztam. Rossz idõ volt, és mind el volt bújva, de ki tudja? Csak idegesít, hogy nem tudom az okát, és így nem tudom mire figyeljek legközelebb. Én is remélem, hogy csak egyszeri eset volt.

#752 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2,615 posts

Posted 2012 April 15. - 14:50

Lehet megszorult a levegõ ahogy a hevedert meghúztátok.

#753 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 posts

Posted 2012 April 15. - 16:42

Ezt kifejtenéd bõvebben, hogy mire gondolsz?

#754 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2,615 posts

Posted 2012 April 15. - 16:50

Velem 1x történt meg.Mehuztuk a heveder,nem véglegesre de felszálláshoz,és mikor fenn voltam a nyeregbe és indultunk volna lépésbe, a táltosom elkezdett ágaskodni,aztán a vége jó nagy esés lett.Ott a földön akik voltak õk mondták,hogy furcsán lépett olyan kicsit rongyantott,de én fenn nem éreztem és jött az ágaskodás.Na akkor mondták hogy valószínûleg kicsit megszorult a levegõ a heveder húzásánál(hiába nem lett véglegesre húzva) és ez volt a reakciója.Meg mikor felállt olyan furcsán kapkodta a levegõt,pedig arra már nem is volt bekapcsolva neki,jó persze ijedség is volt benn.De az a ló életébe nem ágaskodok.

#755 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 posts

Posted 2012 April 15. - 19:20

Tehát azt mondod, hogy még nem is volt teljesen szorosra húzva a heveder? És ez szerinted hogy kerülhetõ el? Nem tudom, hogy ez történt-e, mert én nem emlékszem sok mindenre, aki meg a pályán volt még az távolabb állt, így a ló légzését nem látta. De megeshet hogy ez is benne van. Bár furcsálnám, mert nem egy éve kezdtem a lovazást, és eddig soha nem volt gond a nyergelésemmel, heveder húzással :eek: Ez a ló nem állt fel. Mondjuk õ az ijdetségtõl egyszer már csinált ilyet mikor elesett, hogy pár percet pihent a földön (csak ezt most a lábamon tette), és tény, hogy kicsit furcsán vette a levegõt, de én azt az ijdetségnek tudtam be. (nem volt vészesen más)

Edited by telivér, 2012 April 15. - 19:35.


#756 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2,615 posts

Posted 2012 April 15. - 19:47

Ja nem azt mondom hogy ez történt,csak azt hogy szerintem történhetett. Igen még nem volt teljesen meghúzva,csak annyira hogy tényleg tudjak felszállni.Talán nálam az volt a baj,hogy nem léptettem meg heveder húzás után,hanem egyszerre felszálltam,ahogy rémlik mert elég sok éve volt már.Szerintem ez nem a lovaglási idõhöz köthetõ dolog,inkább ahhoz hogy pont kifújta a levegõt a ló mikor húztál a hevederen,aztán húztál rajta és megszorult neki.Tudom hogy általában inkább teleszívják magukat mikor heveder húzásra kerül a sor,de ez nézd embereknél is elõfordul hogy rosszul vesz levegõt és megszédül.Mi anno akkor erre tippeltünk hogy ez történhetett,mert nem volt más variáció.Én csak felvettettem hogy szerintem ez is történhetett a te lovaddal akkor.

#757 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 posts

Posted 2012 April 15. - 23:46

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat :) Bár biztosra már soha nem fog kiderülni, hogy mi is történt, ez már legalûbb egy féle magyarázat :) Köszönöm, így kicsit megnyugodtam, és nem töröm rajta a fejemet annyira. Sokat forgolódtam emiatt, de innentõl még jobban oda figyelek a hevederre is, és remélem, hogy tényleg ilyesmivel volt baja, és soha többet nem fordul elõ az eset :) Köszi, hogy elmondtad, és megnyugtattál ;)

#758 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1,571 posts

Posted 2012 April 16. - 7:38

Bocs, hogy belekotyogok: nem lehet, hogy hevederiszonyos a ló vagy az akar lenni? Csak Te lovagolod vagy más is foglalkozik vele? Bár írod, hogy már ültél rajta, de lehet, hogy túl hirtelen húztad meg a hevedert (vagy elõtted valaki más), és emiatt behisztizett. Amióta egyszer velem is elfeküdt egy olyan ló (nekem is rá a lábamra), amelyiket évekig lovagoltam, és se elõtte se utána nem csinált ilyet, én mindig nagyon óvatosan, több részletben húzok hevedert, közben séta kézen. Kicsit idõigényes, de ha hisztis lesz a hevederre, akkor sokkal tovább tud durvulni a helyzet (hanyattvágás nyergeléskor, hevederbecsatoláskor, húzáskor, csak lötyögõ hevederrel lehet felülni - ha valaki feldob, stb). Lehet, hogy tényleg fájt valamije, lehet, hogy csak bepróbálkozott. Figyelj rá, ne hagyd, hogy tanuljon ebbõl az esetbõl, bármi is volt az oka az elfekvésnek! Kb 1 perccel tart tovább felszállni, ha egyszerre csak 1 lyukat húzol a hevederen, és közben pár lépést vezeted a lovat. Viszont megelõzöd vele a lefekvést, bakolást, hanyattvágódást, illetve ezen "jó szokások" kialakulásának lehetõségét.

Edited by izland, 2012 April 16. - 7:45.


#759 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 posts

Posted 2012 April 16. - 21:02

Hevedert sose húzok eygszerre: Elösszõr a nyergeléskor, aztán jön a futószárazás. Ott kb 2-3 szor igazítok utánna (mindig 1-1 lyukkal meghúzom, például kézcserekor). Felszállás elött pedig újra ellenõrzõm a dolgokat. Elösszõr a hevedert két oldalt, majd a nyeregalátétet, kengyeleket, kantárt. A ló nem az enyém, de mostanában én foglalkozom vele, de ilyen gondja még sose volt, és mondták, hogy ezelött se. Hevederre sose volt érzékeny, még csak a szeme se rebben tõle, de mint említettem eléggé oda figyelek rá. :)

#760 Beysha

Beysha

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 199 posts

Posted 2012 April 20. - 9:30

"Nem kell mentõ már üti". Nembírsz Veele. XDDDDDDDDD Végem.:DXD Ez nagyonnagy :DD

Edited by Beysha, 2012 April 20. - 9:31.