Ugrás a tartalmakhoz

Fotó

Grózer Csaba íjkészítõ honlapja

• Please log in to reply
42 válasz a témához

#1 Barefoot

Barefoot

A megvilágosodott

• Fórumtag
  • 5.931 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 28. - 20:48

Egész pofás kis honlap.[url="http://"http://www.grozerarchery.com/"]http://www.grozerarchery.com/[/url]

#2 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2002 március 8. - 11:18

Barefoot!Ez K.rva jó!!Ez egy kincs, amit itt közzétettél, amint tehetem meg fogom látogatni a mukit.Kösz

#3 Huxley

Huxley

Fórumgazdi

• Admin
  • 3.111 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 8. - 19:47

Nagyon rendes a fickó, annak idején a lószõrékszer készítõ táborban tartott nekünk íjászbemutatót és elõadást Dunakilitin. És végre van honlapja is, és nem is akármilyen.

#4 Barefoot

Barefoot

A megvilágosodott

• Fórumtag
  • 5.931 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 8. - 21:52

Az az igazság, hogy én is gondolkodóba estem, hogy ne cseréljem e le az íja(i)mat egy Grózer mongolra. Úgy tûnik egyébként, hogy kompromisszumképesebb a kolléga mint a mi Lajosunk Posted Image Nem tudom ugyan hogy teljesítményben hogy állnak egymáshoz képest, de formailag Grózer úr vezet, és nekem úgy tûnik, hogy külföldön is kezdi lehagyni Kassait.

#5 Huxley

Huxley

Fórumgazdi

• Admin
  • 3.111 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 9. - 0:02

Tényleg, hová tûnt Kassai Lajos honlapja?

#6 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2002 március 9. - 17:09

A Grózer-íjak messze jobbak mint a kassaik, nem beszélve arról, hogy õ készíti azt hiszem egyedül az országban az íjakat eredeti alapanyagokból.Szarintetek lóháton melyik a legjobb egy ekkora figurának, mint én vagyok?(168cm. 50font körüli jöhet)csak a típus kétségesmongol, krimi tatár?

#7 Barefoot

Barefoot

A megvilágosodott

• Fórumtag
  • 5.931 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 9. - 19:48

Teljesen attól függ, hogy milyen stílusban akarsz lõni. Ezzel a magassággal ugyanis 27"-tõl 34"-ig bármilyen húzáshosszod lehet a stílustól függõen. Ha hiteles technikával szeretnél lõni, akkor minimum 30" és ez már önmagában behatárolja a lehetõségeket. Ez a 30" kb a közel-keleti stílus, tehát pl török vagy perzsa. Ha ennél hosszabbat akarsz húzni, mint pl a mongolok, akkor szerintem a mongol íj a megoldás - azt írja 32"-ig lehet húzni, de nekem volt már ilyen a kezemben, felhúztam 34"-re és nem keményedett fel, addig pedig nem is törhet amíg nem keményedik. Ezzel az íjjal azért volt probléma. A mongol C változata volt, és a visegrádi palotajátékokon nézegettem - a nagy melegben annyira megpuhult, hogy mikor kihúzás után visszaengedtem, a húr nem ült vissza a húrnyeregbe, vagyis az íjkar teljesen kicsavarodott. Lehet hogy csak egy hibás darab volt, vagy elõtte már jól kitekerte valami nagytudású, mindenesetre egy kicsit bizalmatlan lettem tõle. Azóta állítólag jobb minõségû mûgyantát használ, ami jobban bírja a meleget és rugalmasabb is. Ha nagyon következetes akarsz lenni, akkor krími tatárt választasz, mert ugye a tatárok is kipcsakok lennének, vagy mi Posted Image Bár õszintén szólva egy kicsit túl egyenes az az íj lealjzva. Az eredeti krimi tatár íjak jobban vissza voltak hajtva és nagyobbak is voltak. Az viszont biztos, hogy nagyon rövid kis íj, lóháton könnyebb lehet kezelni mint pl a mongolt, ami több mint húsz centivel hosszabb. Ami nekem még tetszik, az a perzsa íj. A képek alapján nagyon szépen kidolgozott és kb eredeti formájú íj. Ezt azért is ajánlom, mert ilyennel még nem találkoztam, és ha veszel egyet, akor ki tudom próbálni, tehát teljesen önzetlenül ajánlgatom Posted Image

#8 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2002 március 9. - 20:19

Megfogadom a tanácsodat, valószínûleg a tatár lesz, ha ugyan ezt tudja a kb 50 fontos is.Persze végig kell kóstolgatni õket.(ezt egyébként se hagynám ki)

#9 Barefoot

Barefoot

A megvilágosodott

• Fórumtag
  • 5.931 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 9. - 22:16

Szóval a krími tatár íjnak valahogy [url="http://"http://www.hornbow.com/lukatony.jpg"]így kéne kinézni lealjzva[/url].

#10 Barefoot

Barefoot

A megvilágosodott

• Fórumtag
  • 5.931 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 9. - 22:34

És ha már íjkészítõk honlapjáról van szó: [url="http://"http://www.szimeiszter.hu"]Szimeiszter István honlapja[/url]

#11 kisgal

kisgal

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 74 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 19. - 19:24

Kedves Mindenki,Ma jártam Feketeerdõn és benéztem Grózer Csabához, mert arra volt dolgom és a honlapja alapján nagy vágyakozás támadt bennem egy eredeti eljárással, eredeti anyagokból megszerkesztett íjra. A sok eddigi pozitív véleményt csak megerõsíteni tudom, aki hozzá elmegy az minden kérdésére szíves és részletes választ kap, olyan sokat beszélt, hogy fél órával el is késtem az õt követõ találkozómat...Összefoglalva a nekem elmondott és titeket is valószínûleg érdeklõ dolgait:- az íjkészítést több mint tíz év fejlesztése és kutatása árán mûveli olyan szinten, ahogy most áll. (Ahogy Kassainál is) ez számára életforma, gyakorlatilag minden hasznát visszaforgatja jobb anyagba, kísérletezésbe stb., tehát a folyamatosan javuló íjak garantálva.- az elkészülõ íjak méretei a mai ember arányaihoz mértek, így valamivel nagyobbak, mint a korabeli megfelelõik, elég következetesen (de nem szolgaian) követik az eredeti formákat és a részegységek egymáshoz viszonyított arányát- régen véleménye szerint nem flancoltak ennyit a mutatókon, volt erõs íj, gyengébb íj és olyan ahol a vékony, gyenge szarulemez vagy egyéb okok miatt az íj csak a gyermekeknek volt jó játszadozni. Ezeket a kategóriákat egyszerûen egy megfelelõ nehéz követ terhelve az idegre osztották fel.- a hagyományos anyagból készült íjak élettartama akár meg is haladhatja a mûgyanta+fa anyagúakét, amennyiben néha hagyják pihenni azokat, mivel a szaru és az ín képes (alakilag) regenerálódni, míg egy hajszálrepedésekkel átszõtt, öregebb mûgyantás elõbb-utóbb eltörik, s nincs visszaút.- a régiek nyilvánvaló okokból (útban van a packón oszt meg is ütheti) nem feltétlen törekedtek a minél nagyobb íjak készítésére, hanem minél kisebb méretek mellett igyekezetek elérni a számukra megfelelõ hatásfokot. Ennek fényében a húzáshossz fontosságát is másképp értelemznék, mint mi. A legtöbb lovasnomád nép (bár ez szerintem nem egészen tisztázott) a "mongol" technikával húzza ki az íjat, ahol a húzáshossz nem kell olyan nagy legyen (ezt helyben demonstrálta és tényleg...)- A megadott húzáshosszokon túlhúzva sem feltétlen keményednek fel mind az általa készített nomád íjak, vagy, ne adj isten, törnek el, a számok inkább a legnagyobb hatásfokot jelentik, (elmondása szerint volt, hogy kísérletileg úgy kihúzták az egyik török íjat, hogy a szarvak összeértek, de nem tört el csak éppen értelmetlen volt akkorát húzni rajta)- A hagyományos technológiával egy-egy rendelésre készülõ íj (ebbõl még nincs sorozatgyártás) hónapokig készül, a készítés módjáról minden érdeklõdõ részletes tájékoztatást kap (akár akarja, akár nem), én is megismerhettem sebtiben az ínrétegek felrakásának több intim részletét.Minden amit itt leírtam természetesen csak az én "olvasatom", ha valami nem ok, jobb ha legelõször is a forráshoz mentek tisztázásért.A lényeg, láttam egy nagy csomó íjat élõben, amit a honlapon is láthattok. Élõben a legszebb az "eredeti" magyar íj volt, de nem sokban maradt el a többi sem (Avar II-k, Asszír stb.), persze ez csak szubjektív vélemény. Mindenesetre van egy bemutató szobája, ahol minden "termék" megtekinthetõ egy helyen. Kipróbálásra nem került sor, mert esett és mert siettem, de feltétlen visszamegyek próbálgatni valamikor áprilisban és ha kéritek beszámolok. Egy biztos, bár eleinte el akartam kerülni az összehasonlítást, Kassaihoz képest kevésbé katonás a bánásmód, sõt jobb ha aki személyesen elmegy az szán idõt Csabának, hogy kiadhassa magából, ami az íjak csinjáról-binjáról belé szorult.üdv,kisgal

#12 Barefoot

Barefoot

A megvilágosodott

• Fórumtag
  • 5.931 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 19. - 21:47

idézet:
- régen véleménye szerint nem flancoltak ennyit a mutatókon, volt erõs íj, gyengébb íj és olyan ahol a vékony, gyenge szarulemez vagy egyéb okok miatt az íj csak a gyermekeknek volt jó játszadozni. Ezeket a kategóriákat egyszerûen egy megfelelõ nehéz követ terhelve az idegre osztották fel.[/QUOTE]Ezt nem egészen értem. Milyen mutatókról van szó? a pontos erõrõl? Vagy a gyorsaságról? Szóval nem világos.
idézet:
- a régiek nyilvánvaló okokból (útban van a packón oszt meg is ütheti) nem feltétlen törekedtek a minél nagyobb íjak készítésére, hanem minél kisebb méretek mellett igyekezetek elérni a számukra megfelelõ hatásfokot. Ennek fényében a húzáshossz fontosságát is másképp értelemznék, mint mi. A legtöbb lovasnomád nép (bár ez szerintem nem egészen tisztázott) a "mongol" technikával húzza ki az íjat, ahol a húzáshossz nem kell olyan nagy legyen (ezt helyben demonstrálta és tényleg...)[/QUOTE]Bár nyilván könnyebb lóháton egy rövidebb íjat kezelni, de a nomádok soha nem mondtak le a maximális húzáshosszról. A nomád hadviselésben az íj harcászati alkalmazása elsõsorban a nyílzápor volt. Márpedig ilyenkor a húzáshossz nagyon sokat számít. Hosszabb húzáshossz ugyanis mindenképp több energiát jelent -> nagyobb sebesség, nagyobb átütõ erõ, nagyobb lõtáv. Gondolatkísérlet következik: adott A íjász 28"-es húzáshosszal, 8"-es aljzásmagassággal, és adott B íjász 36"-es húzással, azonos aljzásmagassággal. Mivel az aljzásmagasságot a teljes húzásból le kell vonni, A íjász effektív húzáshossza csak 20", míg B íjászé 28", ami negyven százalékkal nagyobb, és az energiabeépülés illetve a lõtáv is (azonos súlyú nyílvesszõkkel) ennyivel nagyobb. Tehát A íjász nyílvesszõje 200 méternél leesik, miközben B íjász 280 méterrõl szórja az ellent.Nem világos hogy a mongol stílusban mért nem szükséges hosszút húzni, de úgy tûnik a mongol íjászok hosszút húznak, akár kell, akár nem Posted Image Posted Image A képen egyébként Csojdzselszürengín Munkceceg látható, aki a mongol nemzeti íjászbajnokság nõi gyõztese, tehát mergen. A kép eredetije a [url="http://"http://WWW.NOMADICJOURNEYS.COM"]WWW.NOMADICJOURNEYS.COM[/url] fotóalbumából származik.Van még egy jó képem a hosszú húzáshossz demonstrálására, ezt a [url="http://"http://WWW.ATARN.ORG"]WWW.ATARN.ORG[/url] -ról linkelem be: Posted Image A Csing császári testõrség tábornoka az 1870-es évekbõl, teljes mandzsu felszerelésben. Azok a kisméretû lándzsák ott, amik a háta mögött kilógnak, saccperkábé 36"-esek. [ 20 Március 2002, 22:43: Az üzenetet átszerkesztette: Barefoot ]

#13 kisgal

kisgal

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 74 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 21. - 18:00

Hát igen, ahogy írtam csak annyit tudok, amennyit magamtól leszûrtem, márpedig én nem vagyok valami otthonos még a témában. Kb. egy éve íjászkodom aktívan, de maga a belsõ-ázsiai nomád kultúra már jóval régebben foglalkoztat, bár az is csak mûkedvelõ szinten. Az elmúlt fél évben különben összeszedtem a neten található, jobbféle kapcsolódó lapokat és egy linkgyûjtemény formájában közzé is tettem. A hozzám hasonló érdeklõdõ amatõrök részére javaslom a[url="http://"http://www.extra.hu/sztyeppe"]www.extra.hu/sztyeppe[/url]linkgyûjteményt, olyan kéthavonta ellenõrzöm és bõvítem.A számszerûsítés (milyen erõs, milyen gyors stb.) azért fogta meg a fantáziámat, mert tradicionális íjaknál néha úgy érzem, hogy túl nagy a hangsúly a "hány font?", "milyen messze lõ?" kérdéseken. Számomra a nomád íj pont azért lett fontos, mert sikerül általa kiszakadnom a mai kor egészségtelen értékmérõibõl. Lehet, hogy tévedek, de az ilyen íjakat vásárlók többségét nem a versenyszellem hajtja, hanem a történelem és a hagyományok irátni érdeklõdés, illetve egy igazán emberközeli kikapcsolódás lehetõsége (és persze a mindenkori divat). Ezért gondolom úgy, fõleg magamból kiindulva, hogy a vágyak netovábbja egy hagyományos anyagokból, hagyományos kézi technológiával, hosszú hónapok alatt elkészülõ "mûremek", melyet a készítõvel sokat beszélgetve, folyamatosan végigkísérve személyre szabottan készítenek el. Az ilyen íj legyen kényelmes, elegáns, szép, strapabíró, a gazdája kezében lõjjön jól és lehessen szeretni, ragaszkodni hozzá, hiányozzon, egyszóval legyen több, mint egy sorozatgyártott, hitech sporteszköz.Ennek fényében örültem, mikor Grózer Csaba felvilágosított, hogy régente nem kategorizálták így az íjakat. Hozzáfûzöm saját elképzelésemet, hogy inkább a készítõ mester neve mondhatott sokat az íj tulajdonságairól (mint ahogy ez ma is egyre inkább kialakulni látszik). A tradicionális íj nekem akkor kiváló, ha kézbe véve, használat közben nem vágyom másikra, magyarul se nem szorít, se nem tág, pont nekem jó. Nyilván ennek eldöntéséhez többet (típust, készítõt, méretet) ki kell próbálni, de akinek ez strapa, annak még mindig ott van a minden paraméterekkel körülírt, kiegészítõkkel bõven felszerelt, állandó minõségû, egyforma sportíjak tömege. Persze nem mondom, hogy a testméretek alapján ne lehetne belõni, hogy kb. milyen íj állna jól valakinek, nekem sem hiányzik egy 30 font alatti darab, de nem is ezzel akartam vitatkozni, sõt nem is vitatkozni akartam, csak a saját szempontjaimat felvetni.A mongol húzásban aztán végképp nem vagyok szaki. Egyszer próbáltam az ATARN leírása és képei alapján, de majdnem legyilkoltam magam egy szálig és nagyon sután ment, így egy szakértõ oktató demonstrációjáig feladtam a dolgot. Amúgy nekem a csatolt második képen (a fekete-fehér) látható úr gyalogmanónak tûnik. Abban a hacukában hogy száll lóra? Mert ha gyalog, akkor a gerenda méretû vesszõhöz tartozó nagyobb íj sem lehetetlen talán?Kisgal

#14 Barefoot

Barefoot

A megvilágosodott

• Fórumtag
  • 5.931 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 21. - 20:56

Remélem nem keserítelek el nagyon, de az íjakat már nagyon régen is megmérték (talán az ATARN kínai részében van is erre vonatkozó adat). Talán nem ismerték az íj mûködésének pontos fizikáját, de az íj jellemzõit egészen biztosan számon tartották. Nem szabad elfelejteni, hogy bár az íjászat ma csak hobbi, régen szó szerint halálosan komoly dolog volt, mivel a fegyveren múlhatott a gazdája élete. Ha megelégedtek volna a régiek azzal hogy az íj valahogy lõ, akkor az íj fejlõdése megakadt volna a mogyoróvesszõ-bélhúr kombinációnál. Nem így történt, pedig az íj evolúciójában egymás után következõ két íj teljesítménye között a különbség csak árnyalatnyi, de ebbe a kis különbségbe birodalmak bukhattak bele.A gyalogmanó a szegecses bõrcuccában egy easy rider, vagyis lovas. Már az is egyértelmûvé teszi ezt, hogy tábornok, márpedig a tábornok úr nem jár gyalog Posted Image Másrészt ami rajta látható, az a hagyományos mandzsu felszerelésnek egy puccosított változata, tehát nagyjából az egész mandzsu hadsereg ilyesmiben vonult hadba, és hát lovásnomádok voltak õk is. Látható egyébként, hogy az alsó rész két darabból áll, elõl-hátul fel van hasítva, tehát kiválóan lehet benne lovagolni. A fel-, és leszállás persze egy kicsit problémás, de ez huszárnak öltözve sem egyszerû. A megoldás: ha egyszer lóháton vagy, ne szállj le Posted Image Az íj ami a tegezében figyel szintén mandzsu típus. A képrõl nagyon nehéz megállapítani, hogy milyen hosszú lehet, de láttam képeket kínai gyalogsági íjakról és azoknál kisebbnek tûnik. Ex has 140cm. Szerintem nem kell eltúlozni az íj méretének fontosságát a lovasíjászatban. Persze persze a longbow kicsit macerás lóháton, de ha belegondolunk Kassai is egy 160 cm körüli íjjal lõ lóhátról, és megkockáztatom hogy elég jól nyomja Posted Image [ 21 Március 2002, 21:10: Az üzenetet átszerkesztette: Barefoot ]

#15 kisgal

kisgal

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 74 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 22. - 16:29

Barefoot!Ne aggódj, nem hervasztottál le, sõt jól jött a felvilágosítás! Nehéz igazán jó információt egyetlen helyen találni, mivel magyarul (meg idegenül sem) nem tudok olyan irományról, mely az ázsiai nomádok ijaival eléggé részletesen foglalkozna - innen a sok bizonytalan gondolatmenetem. Nem tudom kiderült-e már itt a fórumon, de kíváncsi vagyok, hogy mivel foglalkozol és hogyan tettél szert ebben a témában a jártasságodra, már ha ez publikus. Esetleg ajánlhatnál az érdeklõdõknek valami forrást, mert én is szivesen utánajárnék a témának csak nem tiszta, hogy hol keressem? Ne adj Isten, van-e ezzel a témával foglalkozó klub (nem feltétlen íjászegyesület) vagy valami hasonló...?Kisgal

#16 Barefoot

Barefoot

A megvilágosodott

• Fórumtag
  • 5.931 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 22. - 23:51

Huhh, de lehengerlõ voltam Posted Image Nem kell megijedni, nem vagyok szakértõ én sem, csak hatásosan adom elõ Posted Image Nem vagyok sem íjkészítõ, sem orientalista vagy hasonló ha ilyesmire gondoltál. Eredetileg építészhallgató voltam, most épp nem vagyok még az sem, szóval ha van egy jó ötleted, vagy tudsz egy jó melót (pl lovastúravezetõ a Karakorum - Szamarkand vonalon) akkor hallgatlak.Hogy honnan is veszem amiket mondok... Jó a kérdés, igazából nincs magyarul szakirodalma a témának. Ami elérhetõ az nagyjából egy õsrégi Kõhalmi Katalin könyvecske: A sztyeppék nomádja lóháton, fegyverben - ez egy jó áttekintést ad, bár néhol nem pontos, illetve Fábián Gyula írt néhány cikket a saját íjrekonstrukcióiról. Ezen kívül már csak a szájhagyomány marad, meg az internet. A netrõl sok érdekes dolgot meg lehet tudni, de nagy összefoglaló mû az nincs. Elejtett kis információkból lehet összeszedni ezt-azt. Az ATARN-ba mélyebbre ásva is sok érdekes dolgot lehet találni, és érdemes az Atarnetet is olvasni, van ott néhány tag, aki _komolyan_ beleásta magát a témába.

#17 walaki

walaki

Új vendég

• Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 2. - 14:15

(www.extra.hu/sztyeppe)Sajnos az extra oldalak kulfoldrol elerhetetlenek.

#18 kisgal

kisgal

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 74 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 8. - 10:31

Helló Walaki,ez elég valószínûtlenül hangzik:"(www.extra.hu/sztyeppe)Sajnos az extra oldalak kulfoldrol elerhetetlenek."az extra áltlában lassú és sokszor hibás, de legalább megbízhatóan van. A [url="http://"http://www.tar.hu-ról"]www.tar.hu-ról[/url] pl. szõrén szálán eltûnt az anyagom, pedig eredetileg ott volt.Következõ frissítéskor majd felrakom a gyûjteményt valahova külföldre is.Kisgal

#19 Filly

Filly

Biodegenerált

• Főmoderátor
  • 8.842 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 16. - 18:04

Az extra tényleg elérhetetlen külföldrõl, mint ahogy a tar is. Általában az ingyenes szerverek ilyen "gagyik". Tudnám helyettük a freeweb-et ajánlani, az jó külföldrõl is (saját tapasztalat).Bocs az offért.Hogy legyek on is egy kicsit: nagyon szuper a honlap! Én is szeretnék egy íjat! Posted Image

#20 walaki

walaki

Új vendég

• Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 17. - 10:36

Kisgal! Akkor en szepen megkernelek ra, hogy clonozd oldaladat a freewebre is, mivel nagyon szivesen megnezegetnem. Tenyleg nagy szemetseg az extratol meg a tartol, hogy letiltsak a kulfoldieket.

#21 Filly

Filly

Biodegenerált

• Főmoderátor
  • 8.842 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 17. - 17:50

Nem hinném, hogy ez letiltás lenne, inkább pénzkímélés miatt nem kötik rá a rendszert a nemzetközi hálózatra (nemtom, hogy van ez technikailag).Ha küldtök nekem anyagot (azért korlátozott méretekben), felteszem a filly.hu-ra.

#22 walaki

walaki

Új vendég

• Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 24. - 17:20

Olyan nincs hogy MO-i internet meg világinternet.Ha egyszer valami elérhetõ Magyarországon az interneten, akkor nem kell külön rákötni külföldöt is, onnan is elérhetõ. Ezt már csak korlátozni lehet, márpedig õk korlátozzák tehát menjenek a fenébe, kívánom nekik mihamarabb menjenek tönkre ilyen hozzáállással.

#23 walaki

walaki

Új vendég

• Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 24. - 17:29

Amúgy meg a múlt héten elugrottam Grózer Csabához (nagyon megtetszett az oldala) és megvettem nála életem elsõ íját - egy magyart. Azóta is folyamatosan lövöm a céltáblát. Végignéztem kiállítótermében az összes íjat, nagyon szép íjai vannak. Tehát amellet, hogy jól vannak elkészítve még szépek is.

#24 gekko

gekko

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 33 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 25. - 8:00

Szia walaki!Mejk tipusú ijat választodtad,menyibekerült,mejk gyártó veszöit vetted és mekkora a veszö kinálat?Nemrégiben volt a TV ben 1 Mongol riportfil amely a sportéletet motatta be.A föntebbi képen látható hölgyemény(Csojdzselszürengín Munkceceg )elmondása szerint az edzésterve emigyen alakul.Napi 40 lövés 20 délelött 20 délután(NEM AZT AKARTAM IRNI HOGY MINDEN KEZDÖNEK EZLEGYEN A TRED)csak mint érdekességet említettem.Másik kedvelt sport nálluk a lóversenyzés.Ami a képernyöre került az sem volt semmi nem tudom miklehetnek a kuliszák között.A futam alatt a lovakat a gyerek "zsokék" nem igazan kimélik. 3 lo elpusztult a futam befejeztéig.(Ez szinten nem a brutalitásrol akart szolni.Mivel Mongoliában még napjainkban is elég elterjedtt a nomádkodás ez akár szelekciós tevékenységnek is betudható.Legfeljebb az európai szemnek szokatlan)Ezt csak én gondolom igy és lehet,hogy nincs igazam.

#25 walaki

walaki

Új vendég

• Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 25. - 10:42

Konkretan ezt az ijat vettem meg:[url="http://"http://www.grozerarchery.com/htm/magyar/a.htm"]http://www.grozerarchery.com/htm/magyar/a.htm[/url]Magyar ij egy kis dekoracioval.Vesszokbol nemigazan volt valaszteka. Szaloky vesszoit arulta, fa vesszo fekete tollal, IV+ erossegu.

#26 walaki

walaki

Új vendég

• Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 25. - 10:44

Ja es 27000 forint volt az ij, 900 pedig egy nyilvesszo.

#27 gekko

gekko

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 33 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 25. - 13:16

szia walaki!Gratulálok az ijadhoz,néztem szépdarab.Èn is magyar vagy mongolban gondolkodom,de mi csak legközelebb Augusztusban utazunk haza.Ìgy muszáj várnom 1 keveset,addig meg én is csak a honlapokat nézegetem és forumokat olvasgatom.Ù gynézem sajna pont itt fog meghalni a topik :( .Veszök közül épp a Szalóki érdekelt konkrétan legalább nem kell körbe utaznom az országot ;)

#28 walaki

walaki

Új vendég

• Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 30. - 13:49

Kosz!Akkor tobb mint valoszinu, hogy magyart fogsz venni, mert a haveromat, aki mongolt akart venni Grozer lebeszelte rola, hogy a magyar az jobb.

#29 ulanbator

ulanbator

Új vendég

• Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 8. - 18:18

Udvözlök mindenkit!Most talaltam ra erre a forumra es nagyon tetszik.Ugylatszik vannak köztetek szakemberek is ezert tennek nehany kerdest.Tavaly nyaron mikor hazalatogattam megvalositottam egy almomat es vettem egy magyar ijat.Ezt a Kassai csinalta es "parduc" nevre hallgat.45#-os.Otthon nem tudtam probalni mert a kis-csaj szerint aki a boltjaban allt semmit nem lehet kiprobalni, kicsit szemtelenkedett is de azert megvettem az ijat.Itthon mikor elkezdtem belöni majdnem megutött a guta.Balkezzel lövök es ugy dobalta az ij a nyilakat jobbrahogy neha meg a celtablat se talaltam el neha.A dologhoz tartozik hogy kb 10-eve ijaszkodom es sokat löttem hosszuijal,vadaszreflexel,csigassal es meg versenyijjal is.Tehat tudok mar kicsit az ijaszatrol.Most a napokban sikerult vegre egy attörest csinalni.Kicsereltem a hurt egy vekonyabbra,csinaltam eggyet b50-es cernaval 14 szallal, es megnöveltem a hur magassagat ami most kb 18 cm. Hirtelen elkezdtek egyenessebben repulni es neha mar összekoppanak a vesszök,mert elkezdtek szorosan gyulekezni.A kerdes az az hogy helyes uton jarok-e es hogy hogyan lehetne ezt meg fejleszteni?Ki kene talani valamit a markolathoz is mert keskeny es vagja az ember tenyeret,eleg kenyelmetlena löves.elöre is köszi a tanacsokat:u.

#30 Medve

Medve

Új vendég

• Fórumtag
  • 2 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 10. - 10:21

Hali Ulanbator!Szerintem jó irányban tapogatózol...Tapasztalatom szerint a húrmagasság akkor jó, ha egy nagyarasznyi a markolattól.A vékony sodort ideg is sokkal többet számít lövésnél, mert gyorsabb és stabilabb röptetést biztosít, viszont nagyon oda kell figyelni a szálkásodásra! (Sûrûn kell viaszolni)A vékony markolatra Grózernél kaphatsz bõr markolatvédõt ( megnézheted a honlapján az accessories -> hand guard alatt handle of ...)Amellett, hogy plussz réteg, van egy vastag felsõ pereme ami biztos magasságot kínál a kilövendõ vesszõnek a fogó kéznél, vagyis egy más-más fogási magasságból adódó hibalehetõséget is kiküszöböl.

#31 ulanbator

ulanbator

Új vendég

• Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 12. - 0:25

Hali!Köszi a valaszt Medve!Kar hogy a nyaron nem tudtam meg Grozerröl mert akkor töle vettem volna inkabb.Most mar mindegy, a "parduc" se kutya....Te milyennel lösz?En ediig csak hosszuijal es vadaszreflexel löttem tradis modon, nem hiszem hogy nagy lenne a kulönbseg. Egy masik dolog amit szivesen felhoznek az a target panic,magyarul nem tudom hogy mondjak de nagyon idegesitö dolog.Ezt erdemes volna megtargyalni.Megprobaltam felhozni az "emberek,fegyverek,felelmek" nevu forumon de egyik seggfej nagyon felkapta a vizet.Gyerekek,szerintem az ijaszatban es föleg a vadaszijaszatban a biztos celbatalalas a legfontosabb.Sokan akik ijaszkodnak ;szembesulnek a problemaval.Erdekes volna hallani nehany kulönbözö modszert a dolog helyebitesere!udv: U.

#32 Medve

Medve

Új vendég

• Fórumtag
  • 2 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 12. - 9:31

Szia Ulanbator!Örülök, ha segíthettem.Nekem is van többféle íjam, de a kedvencem egy elsõ generációs ( még neve sincs ) kassai magyar.Azzal járok versenyekre és még soha nem hagyott cserben. Mondhatom, hogy a többi íjgyártó fegyvereit is jól ismerem és mindegyiküknek vannak nagyon jó ill. gyengébb íjaik is, úgyhogy ne sajnálkozz azért amit vettél. A következõ íjadat már biztosan tapasztalattal eltelve fogod majd kiválasztani :)

#33 ulanbator

ulanbator

Új vendég

• Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 13. - 13:20

Hali!Lehet hogy jövö nyaron is hazamegyek es akkor erdekes lenne resztvenni egy versenyen.Van otthon hosszuij osztaly is a versenyeken?Olvastam hogy ötven engedely kell hozza.(Mi a menkunek?)En nem vagyok magyar alampolgar,tudja valaki hogy nekem mifele engedelyeket kene beszserezni?mvh: U.

#34 Barefoot

Barefoot

A megvilágosodott

• Fórumtag
  • 5.931 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 13. - 20:01

Nem tudom a hivatalos versenyekhez mi kell, de ha csak egy hétvégi lövöldözésre vágysz, a 3D-s versenyeken bárki indulhat, nevezheted a kutyádat is Posted Image

#35 ulanbator

ulanbator

Új vendég

• Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 13. - 21:54

Hali Barefoot!Kutyam nincs de lehet hogy a macskat erdekelne.Köszi a valaszt Bearfoot,nyaron meg fogok latogatni nehany versenyt.Ugy olvastam hogy ha vesz az ember egy ijat Kassaitol akkor ingyenesn reszt lehet venni az ö edzesein a völgyeben.Ezt ki fogom hasznalni mert van lakasom Kaposvaron.Van közuletek aki Kaposvar környeken lakik?mvh: U.

#36 ulanbator

ulanbator

Új vendég

• Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 16. - 6:46

Hali Barefoot!Bocs hogy rosszulgepeltem a nevedet.mvh:U.

#37 ulanbator

ulanbator

Új vendég

• Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 17. - 18:15

Egesz remek volt ez a forum,kar hogy senki sem hasznalja mar.Vagy igen? :(

#38 Huxley

Huxley

Fórumgazdi

• Admin
  • 3.111 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 17. - 19:06

Semmi oka, hogy múlt idõben beszélj róla, épp most kezd beindulni. Mivel a fórumok alapvetõen a lovas téma köré csoportosulnak (amelyhez még külön honlap is tartozik), az íjász fórumtól nem lehet akkora forgalmat és olyan gyors válaszokat elvárni, mint ami a lovas részben már megszokott. Kitartás, türelem! Posted Image

#39 Artin

Artin

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.107 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 20. - 10:00

Szasztok mélyen tisztelt íjásztársaim!Érdemes ellátogatni a topic címében szereplõ honlapra, mert friss újdonságokkal lett bõvítve. Azt a török laminált íjat különösen ajánlom megtekintésre!

#40 kátyus

kátyus

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.632 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 9. - 21:46

Vásárolnék feleslegessé vált, vagy megunt, vagy kettõt kaptál Karácsonyra stb. jó állapotú tegezt.

0 felhasználó olvassa a témát

0 tag, 0 vendég, 0 anonim felhasználó