Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Etethetö gyomnövények?


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
17 válasz a témához

#1 noca

noca

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 7 hozzászólás

Közzétéve 2008 június 16. - 20:59

Üdv mindenkinek.Lenne egy érdekes problémám.Idén vetettem lucernát,ki is kelt szépen,meg mellé még vmi:Chenopodium album,magyarul FEHÉR LIBAPARÉJ.Ma lekaszáltam,a lucerna 20 cm,a paréj 100-150 :D .És kb 10 mázsa.Száritva odaadhatom ezt a lovaknak?Elöre is köszönöm a választ.

#2 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2008 június 16. - 22:06

Üdv mindenkinek.Lenne egy érdekes problémám.Idén vetettem lucernát,ki is kelt szépen,meg mellé még vmi:Chenopodium album,magyarul FEHÉR LIBAPARÉJ.Ma lekaszáltam,a lucerna 20 cm,a paréj 100-150 :D .És kb 10 mázsa.Száritva odaadhatom ezt a lovaknak?Elöre is köszönöm a választ.

Legalább ingyen volt a lucerna mag? :gm:

#3 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2008 június 16. - 22:53

Egyébként ehetõ! ;) Emberi fogyasztásra is alkalmas!

#4 emeset

emeset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.390 hozzászólás

Közzétéve 2008 június 17. - 8:58

Még recepteket is találhatsz hozzá, ha megkívánod :kir:

#5 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2008 június 17. - 10:54

Üdv mindenkinek.Lenne egy érdekes problémám.Idén vetettem lucernát,ki is kelt szépen,meg mellé még vmi:Chenopodium album,magyarul FEHÉR LIBAPARÉJ.Ma lekaszáltam,a lucerna 20 cm,a paréj 100-150 :D .És kb 10 mázsa.Száritva odaadhatom ezt a lovaknak?Elöre is köszönöm a választ.


Legalább ingyen volt a lucerna mag? :gm:

Mibõl következtetsz arra, hogy neked sikerült elvetned a libatopot, vagy Mackó mibõl jöttél rá, hogy a magot eladó szélhámos volt?
A fehér libatop az egyik legközönségesebb tavasz-végi nyár-eleji gyomnövény, amely a bolygatott talajból kicsírázik (még akkor is, ha elõzõ õsszel mûvelted a földed). Örülj inkább neki, hogy nem parlagfûvel áldott meg az, akinek ehhez tehetsége van.
Nyugodtan odaadhatod szárazon, szénaként. Most még nem fásult el túlságosan a szára sem.

#6 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2008 június 17. - 12:13

Második, harmadik kaszálásnál már a lucerna lesz tulnyomó többségben.Sajnos SZINTE mindig így kel a lucerna,az elsõ kaszálás nagyrész gyomnövény. És nyugodtan odaadhatot kaszálva, szárírtva, nagyon fogják szeretni :D

#7 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2008 június 17. - 15:00

Mibõl következtetsz arra, hogy neked sikerült elvetned a libatopot, vagy Mackó mibõl jöttél rá, hogy a magot eladó szélhámos volt?

Én csak vicceltem! :huh: :D Szélhámosok pedig voltak, vannak és lesznek! :gm: De abból úgyis nagyobb dzsungel kelt volna! :o

#8 noca

noca

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 7 hozzászólás

Közzétéve 2008 június 17. - 21:46

Köszönöm,megint tanultam vmit.A lucerna egyébként tiszta volt,én is olvastam hogy mindenhonnan feljön ez a...izé.Ha emberi fogyasztásra is alkalmas,akkor elöbb adok a kedvesemnek,aztán ha megmarad,mehet a lovaknak! :dev:

#9 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2008 június 17. - 21:54

Ha emberi fogyasztásra is alkalmas,akkor elöbb adok a kedvesemnek,aztán ha megmarad,mehet a lovaknak! :dev:

Az csak természetes, hogy tesztelni kell! :dev: Ha a lovaknak adod elõször, tuti kihívja valaki az állatvédõket! :gm:

#10 Préri

Préri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 163 hozzászólás

Közzétéve 2008 június 18. - 18:27

Sziasztok! Én is hasonló problémával küzdök: lucerna(friss vetés) vs libatop, csak az a gond hogy nagy részben nem a fehér hanem a pokolvar ( :dev:) libatop (Chenopodium hybridum) arról viszont azt olvastam, hogy sertésnél és marhánál elhollást okoz. Csak az a gond hogy nemtudom mi van a ló részével. Kb fél hektárnyi vár kidobásra miatta. Ismeri valaki ezt a fajtát? Elõre is köszi.

#11 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2008 június 19. - 7:09

Biztosan van olyan permetszer, ami a lucernát nem bántja, de a libatopot kiviszi. Biotermesztés ide, vegyszermentesség oda, még mindig jobb egy permetezés, mint hogy kárba menjen a drága takarmány. Utánakérdezek a házi növényvédõsömnél. :D

#12 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2008 június 19. - 10:34

Sziasztok!
Én is hasonló problémával küzdök: lucerna(friss vetés) vs libatop, csak az a gond hogy nagy részben nem a fehér hanem a pokolvar ( :dev:) libatop (Chenopodium hybridum) arról viszont azt olvastam, hogy sertésnél és marhánál elhollást okoz. Csak az a gond hogy nemtudom mi van a ló részével. Kb fél hektárnyi vár kidobásra miatta. Ismeri valaki ezt a fajtát? Elõre is köszi.

Sencor =Metriphar =Metripaz 1 kg/ha, II-es kategória,
Pulsar 1 liter/ha, I-es kategória

ha még kellõ képpen kicsi a libatop

#13 Préri

Préri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 163 hozzászólás

Közzétéve 2008 június 24. - 9:58

Köszi szépen a segítséget! ;)

#14 réka_d

réka_d

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.338 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 13. - 12:11

Üdv mindenkinek.Lenne egy érdekes problémám.Idén vetettem lucernát,ki is kelt szépen,meg mellé még vmi:Chenopodium album,magyarul FEHÉR LIBAPARÉJ.Ma lekaszáltam,a lucerna 20 cm,a paréj 100-150 :D .És kb 10 mázsa.Száritva odaadhatom ezt a lovaknak?Elöre is köszönöm a választ.



magyarul fehér libatop
a másik, amire gondoltál, az a szõrös diszmóparéj.

az etethetõ, a pokolvar libatop nem etethetõ.

megoldás. 4-6 leveles állaoptban le kellett volna gyomírtózni. (nameg elõtte megfelelõ talajkezelés, hogy a luci legyen elõnyben...)

ha már be van bálázva a pokolvarlibatop, akkor is több alternatíva van.
eladod, de az szemétség,
elhasználod gyújtósnak,
betanítod vele a lovaknak a tûzön való átvágtatást,
eladod erõmûnek,
elhasználod íjász céltáblának,
szélfogónak...
stb.

illetve elvileg ha ad libitum kapják a lucernát és kapnak elég szénát, akkor van rá esély, hogy kikerülik a libatopot, és kiszálazzák a lucit. de én nem kockáztatnám meg (nameg a lucit viszonylag ritkán etetik ad libitum)

#15 Préri

Préri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 163 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 14. - 10:11

Pokolvar libatop ügyben közben annyi történt, hogy amint felszáradt, valami hasonlót mûveltünk vele mint amit írtál, vagyis kikerült a szemétre! de a második kaszálásra el is tûnt mind egy szálig! Ami a zölden kaszált zabbal került eléjük az is elfogyott, de nem lett semmi bajuk tõle!

#16 Préri

Préri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 163 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 30. - 13:10

Volna 1 kérdés. Azt olvastam valahol hogy az aprószulák mérgezõ a lovaknak. Pontosabban az volt írva hogy 2 kg fogyasztása már mérgezõ. Van e valakinek valamilyen tapasztalata ez ügyben?

#17 mi.kinga

mi.kinga

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 867 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 22. - 20:35

Egy fontos kérdésem lenne: A parlagfû mérgezõ a lovakra nézve?

#18 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 23. - 7:09

Egy fontos kérdésem lenne:
A parlagfû mérgezõ a lovakra nézve?

Nem.