Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Távlovaglás


  • Please log in to reply
176 válasz a témához

#1 bartorsi

bartorsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 276 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 12. - 19:02

Sziasztok, bocsi az új témáért, de ezzel kapcsolatban nem találtam a fórumon semmit. Érdekelnének tapasztalatok ezzel a sportággal kapcsolatban, felkészülési-felkészítési javaslatok, tanácsok. Esetleg ha vannak a fórumon versenyzõk...Mennyi ideig tart egy távló felkészítése? Milyen lovak alkalmasak erre, itt nem a fajtára gondolok, hanem hogy mit kell figyelembe venni, stb... Hogyan kell felkészíteni a lovat?

#2 Babszem

Babszem

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.972 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 12. - 19:24

Na, hát ez engem is nagyon érdekel. Talán a díjlovaglás és ugratás és egyébb finomságok közül ezt tartom a legjobb sportnak a lóval. Valahogy olyan vissza a természetbe feeling mint a terepezés, csak kicsit több ideig :)

#3 Dia01

Dia01

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.319 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 12. - 21:40

Nekem is nagyon tetszik! ;)

#4 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 12. - 21:57

Sokminden számít egy távlónál, de a legfontosabb milyen gyorsan áll helyre a pulzusa, idegen lovak közelében idegesgedik e? (pulzus), versenyhelyzetben stresszel e,bárhol pisil e? ( furán hangzik de így van).A takarmányozásnál figyelmbe kell venni hogy hosszútávon van kitéve erõkifejtésnek, pl. a kukoricától jobban izzad a ló, inkább zabbal és olajos magvakkal célszerû etetni, ha jobban izzad több vizet és elektrolitot veszít, és ezek pótlásáról gondoskodni kell. A vitaminok és ásványi anyagok etetése alapvetõ ha ekkora erõpróba elõtt áll a lovad.Különben nagyon szeretnék én is távlovagolni, csak a megfelelõ ló hiányzik hozzá.Természetesen a legjobban az arab ló felel meg a távlovaglás követelményeinek, mivel izomszerkezete teljesen más mint pl a telivérek többségéé, azaz magasabb a fehér izomszövet aránya amely a hosszútávú erõkifejtésnél szükséges.

#5 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 12. - 21:59

A www.mllsz.hu honlapon a távlovaglás menüpontban megtalálod a távlovas versenyszabályzatot, érdemes tanulmányozni, kitér a célszerû lovas öltözékre is.Egyébiránt a lovas felkészülését is célszerû megtervezni, hiszen nemcsak a lovadnak, neked is szükséged van edzettségre.A ló felkészítése edzettségtõl függ, érdemes a tavasszal egy alapozó edzéssel kezdeni, 2-3 hétig több órás lépés minnél változatosabb terepen, ezt követõen egyre magasabb tempoban teljesíteni a kitûzött távot, fokozatosan, majd a verseny elõtt 2héttel-10nappal csökkenteni a terhelést, hogy legyen energiája a lovadnak a versenyre.

Edited by chyki, 2006 január 12. - 22:03.


#6 bartorsi

bartorsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 276 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 13. - 22:30

Érdekelne, hogy melyik arab telivér méneket ajánljátok, ha távlovaglásra alkalmas csikót szeretnénk kihozni??

#7 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 13. - 22:58

Zohair. 24 év körüli, Bábolnán áll. Bizonyított a Bp. -Bécs távon. Csikói is jók.

#8 Petya

Petya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.943 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 13. - 23:04

Egy közeli lovardában távlovazik egy testvérpár arab telivéreken. Hetente kijár hozzájuk az állatorvos, ekkora táv bizony legyilkolja a lábukat és koránt sem csak a lábuk megy tönkre. Ha nem egy év alatt akkor 3-4 év alatt. Ahogy a galoppon sem futnak életük végéig és nem véletlen, hogy nem nagy az exgalopp és volt távlovak ára. Ez a versenysport ára.P.

#9 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 13. - 23:13

Khmmm.... Észszerû munka és egészséges lovak esetén nem szabad elhasználódniuk. Sok-sok év munkája kell ahhoz, hogy egy ló hosszú távon is indulhasson, nem egy-két év alatt kell teljesíteniük. Tizenéves lovak még vígan rohangálnak, nem hiába vannak a szigorú állatorvosi vizsgálatok.

#10 Petya

Petya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.943 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 13. - 23:18

...és a tömeges kizárások. Figyeled Te eléggé a távlovas sportágat?Tudod pontosan, hogy közben hány állat használódik el míg néhány valóban bevált sportló (értsd távló) lesz?De ez nem csak a távlovaglásra igaz, többnyire mindenhol érvényes ez a fokozott elhasználódás ahol élsportról és megfeszített teljesítményekrõl van szó.P.

Edited by Petya, 2006 január 13. - 23:19.


#11 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 13. - 23:24

Petya, ajánlom figyelmedbe Zohairt, látogasd meg Bábolnán.Zohair csikó: Tayeb-B

#12 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 13. - 23:25

Tudod pontosan, hogy közben hány állat használódik el míg néhány valóban bevált sportló (értsd távló) lesz?

Hozzászólás megtekintése

És még azt is fel szokták ilyenkor hozni, hogy Demszky is legyilkolt egy távlovat, ahelyett, hogy a parkolással, kátyúkkal törõdne! :D (bár nem rajongok különösebben a lovas sporttejesítményekért.)

#13 Petya

Petya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.943 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 13. - 23:29

Én magam is csak ennyit akartam mondani, semmi több. Nem hajszolom a kirívó teljesítményeket lóháton legalábbis nem, de nem ítélem el azokat akik ezt teszik.P.

#14 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 13. - 23:30

...és a tömeges kizárások. Figyeled Te eléggé a távlovas sportágat?

Neeem, csak versenyeztem, de az igazán bakfitty. :D

Tudod pontosan, hogy közben hány állat használódik el míg néhány valóban bevált sportló (értsd távló) lesz?

Ez nem a sport, hanem az emberek f@ssága. Távlónál eléggé objektíven megfigyelhetõ, hogy alkalmas-e a sportra vagy sem. Ha nem alkalmas, hót fölösleges erõltetni, mert 1. úgysem lesz eredményes, 2. tönkremegy. Volt szerencsém látni megyei versenyeken távlovasokat; tisztelet a kivételnek, nem tudnak lovagolni, felelõtlenül hajszolják a felkészítetlen lovaikat, stb. Ez alapján valóban lehet általánosítani, de az igazi távlovi nem errõl szól. Ha valaki normálisan készíti fel a megfelelõ képességekkel rendelkezõ lovát, az nem teszi tönkre.

#15 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 13. - 23:35

Áhh, csak annyit, hogy mint mindent, lehet okosan is élsportot kergetni, (Rengeteg példa van rá, és az ellenkezõjére is. Kár ezen rágódni.)De megjegyzem rengeteg lovat látok elhájasodásig tutujgatni és hülye jószággá válni a hozzánemértõ alulfoglalkoztatás miatt. Legalább akkora baj, és ezt ráadásul gyakran lóbarátságnak nevezik ki..

#16 arikan

arikan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 287 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 14. - 15:36

Hát igen. De az ember-élsport is elég durva. Hány tizenéves "élsportoló" edz befáslizva... 20 évesen már kiöregednek, és egész életükben rosszak az izületeik.. Természetesen sportolni attól még kell, de nem így. Nagyon nehéz megtalálni az arany középutat akár emberrõl, akár lóról van szó.

#17 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 14. - 16:13

Volt egy könyv Pécsett, a Megyei Könyvtárban, érdekes lenne újra elolvasni, vajon van-e benne érvényes tudnivaló, valami ilyesmi volt a címe: A messzelovaglás és a Budapest-bécsi distáncverseny. 3 év múlva lesz 100 éve, hogy kiadták.Most rákerestem a neten, még kínálják is antikváriusban.(csak ne jöjjön Bare, és mondja azt, hogy nem is volt ilyen könyv :))

Edited by Ernest, 2006 január 14. - 16:15.


#18 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 14. - 16:43

Volt, és nekem van is. :P

#19 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 14. - 16:56

Ajvé! Mikor megy vonat Regölybe?

#20 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 14. - 16:58

Felszedtem a síneket, ezt buktad. :dev:

#21 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 14. - 17:10

Akkor a kutyaharit szõrével mintájára távlovagolva kell a távlovas könyvért menni. :)

#22 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 9. - 4:45

Sziasztok! Lenne pár kérdésem: :) Szerintetek Magyarországon van rá mód, hogy valaki komolyan belevágjon a távlovaglásba? Egyáltalán van múltja, jelenje és jövõje ennek a szakágnak hazánkban? Van esetleg köztetek olyan, aki távlovas?Engem nagyon érdekel ez a sport és azt vettem észre, hogy a díjugratás (ami szintén nagyszerû :) ) az a szakág, ami egyre inkább kezd átmenni tömegsportba sajnos. Szerintem sok lovas van, aki szívesen kipróbálná magát (és a lovát) olyan szakágakban, amelyek nem annyira népszerûek (így pl. a távlovaglásban). Csak talán senki sem mer belevágni, mondván, hogy azt itt nálunk senki sem ûzi vagy mert úgy gondolják, hogy nincs jövõje a szakágnak az országban.Szóval érdekelne, hogy vajon mi az oka ennek a népszerûtlenségnek. :confused:

Edited by greyhound, 2006 szeptember 9. - 4:46.


#23 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 9. - 8:16

Vannak magyar távlovasok, nem is kevesen.OB forduló volt nemrég Ausztriában, és mennek/mentek a VB-re és az EB-re is a lovak és lovasaik.A VB-re 6 ló és 5 lovas minősült, sőt, másik 6 lovas minősült a Junior EB-re.De szinte mindegyik lovasújságban van "helyzetjelentés".

Edited by Zsubaba, 2006 szeptember 9. - 8:18.


#24 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 9. - 10:52

Sziasztok! Lenne pár kérdésem: :) Szerintetek Magyarországon van rá mód, hogy valaki komolyan belevágjon a távlovaglásba? Egyáltalán van múltja, jelenje és jövõje ennek a szakágnak hazánkban? Van esetleg köztetek olyan, aki távlovas?Engem nagyon érdekel ez a sport és azt vettem észre, hogy a díjugratás (ami szintén nagyszerû :) ) az a szakág, ami egyre inkább kezd átmenni tömegsportba sajnos. Szerintem sok lovas van, aki szívesen kipróbálná magát (és a lovát) olyan szakágakban, amelyek nem annyira népszerûek (így pl. a távlovaglásban). Csak talán senki sem mer belevágni, mondván, hogy azt itt nálunk senki sem ûzi vagy mert úgy gondolják, hogy nincs jövõje a szakágnak az országban.Szóval érdekelne, hogy vajon mi az oka ennek a népszerûtlenségnek. :confused:

Eger mellett, Ostoroson van a Mihók lovas klub , Mihók Csaba távlovas bajnok vezetésével (õ szokta nyerni az országos versenyeket általában...). Õk vannak Aachenben is jelenleg.

Edited by Repülõrajt, 2006 szeptember 9. - 10:53.


#25 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 9. - 14:08

Szerintem ez a sport nem olyan elhanyagolt mint amilyennek látod, oldalas beszámolókat lehet olvasni a lovas témájú újságokban, emellett egyre népszerûbb, csupán nem látványos mint pl. a díjugratás.... így "nézõközönsége" sincs, csupán a barátok, segítõk ill. egy két elvetemült.Szép külföldi eredmények is születnek, egyre több fiatal, amatõr és hobbilovas próbálja ki magát ebben a sportban, jövõre mi is szeretnénk Attayrommal "amatõrködni". (ill nem tudom õ mit nyilatkozna ez ügyben, de egy kis almával mindig megvesztegethetõ)

#26 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2006 szeptember 9. - 15:12

A Mihókék tõlünk 10 km-re laknak, tudom ajánlani az elbeszélgetést a gazdurammal.Tanulságos.Pontosan lókedvelõ, lovat kímélõ fórumosnak való.A környéken sokan ismerik.Igazi nomád ember.Sokan lógyilkosnak hívják, szerintem is az, de nemzedékeken átöröklött keménységet, kitartást így lehet tenyészteni.Sok sikert a kommunikációhoz! :dev: :D

#27 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 9. - 15:54

Örülök, hogy most kiderült, mégsem halott a szakág nálunk. :D Most már csak annyi volna a kérdésem, hogy hogyan lehet ezt elkezdeni? (pl. ha Egertõl 300 km-re lakom)kössz az infókat! :ang:

#28 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 9. - 16:36

Nálunk Somogyban most alakult meg a távlovas szövetség, õk szerveznek versenyeket, rajtengedélyvizsgát, segítenek ha kéred.A távlovas szakág honlapjáról le lehet tölteni a versenykiírásokat (ha müxik) és a versenyszabályzatot.Elõbb nézz körül nézõként/segítõként egy ilyen versenyen, milyen a hangulat, biztos érdekesnek találod majd.Én évek óta szeretnék egy ilyen versenyre csak amatõrként eljutni, de sokáig a megfelelõ ló, lehetõségek, tudás és idõ a felkészülésre hiányzott, no meg pénz. De az biztos hogy nem azért mennék hogy a lovam tönkretegyem, hanem hogy kipróbáljam magunkat, a verseny izgalmát és jól érezzük magunkat.

#29 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 9. - 18:09

Nálunk Somogyban most alakult meg a távlovas szövetség, õk szerveznek versenyeket, rajtengedélyvizsgát, segítenek ha kéred.A távlovas szakág honlapjáról le lehet tölteni a versenykiírásokat (ha müxik) és a versenyszabályzatot.Elõbb nézz körül nézõként/segítõként egy ilyen versenyen, milyen a hangulat, biztos érdekesnek találod majd.Én évek óta szeretnék egy ilyen versenyre csak amatõrként eljutni, de sokáig a megfelelõ ló, lehetõségek, tudás és idõ a felkészülésre hiányzott, no meg pénz. De az biztos hogy nem azért mennék hogy a lovam tönkretegyem, hanem hogy kipróbáljam magunkat, a verseny izgalmát és jól érezzük magunkat.

Wow! Szóval van Somogyban távlovas szövetség! :yeah: Egyre jobb dolgok derülnek itt ki. :D És hogyha teszem azt én Csongrád megyében lakom és nagyon szeretnék távlovagolni (én is szintén olyan indíttatásból, mint Te-egyellõre...), és mondjuk van is rá alkalmas lovam (amúgy nincs, de mondjuk ha van...lesz :kir: ), akkor az egyedüli módja, hogy edzéseket vehessek, meg versenyezhessek, ha elköltözök a lovammal együtt somogyba vagy Egerbe? :hupp: Mert gondolom az edzés nem autodidakta módon zajlik, hogy felnyergelek, aztán usgyi Szegedrõl Békéscsabáig, meg vissza :D . Vagy hogy zajlik egy edzés? :)

#30 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 9. - 18:22

Hát, nem tudom. Edzések nincsenek, hacsak nem velük lovazol, gondolom én, persze nem is usgyi Békéscsabáig.Én a fokozatosság híve vagyok és a rendeszerességé, de szerintem lófüggõ is a dolog, meg kell ismerned mi a lovad erõssége amiket ki tudsz használni és mik azok a dolgok amikre oda kell figyelni.Én folyamatosan növelem a lovam terhelését, ahogy mindkettõnknek jól esik, de csak a héten egy-két alkalommal, a többi napon átlagosan egy órát terhelem terepen vagy pályán vagy pihen. Meglehet nem ez a tuti recept, de a lényeg hogy jól érezzük magunkat.De persze engem nem is érdekel komoly verseny szinten, csak egyfajta célt szeretnék a lovam és magam elé tûzni.

#31 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2006 szeptember 9. - 20:47

Grey! Hajtod, mint állat, ha bírja versenyzel vele, ha nem megeszed, a patkóját felszegeled a mestergerendára. ;)

#32 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 9. - 22:02

Grey! Hajtod, mint állat, ha bírja versenyzel vele, ha nem megeszed, a patkóját felszegeled a mestergerendára. ;)

Igen...? ;)

#33 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 10. - 8:32

Egyáltalán van múltja, jelenje és jövõje ennek a szakágnak hazánkban? Szóval érdekelne, hogy vajon mi az oka ennek a népszerûtlenségnek. :confused:

Kicsi lett az ország hozzá. :)

#34 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2006 szeptember 13. - 13:02

Kicsi lett az ország hozzá. :)

Ezmég a kisebb baj!!! A nagyobb + az,h.eszelõsen drága sport a távlovazás.Sajna! Ezért is köllött fölhagynom vele

#35 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 13. - 13:22

Kicsi lett az ország hozzá. :)

Meg talán az, hogy nem járnak vele szemetgyönyörködtetõ külsõségek....

#36 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 13. - 14:13

Szemenszedett!!!! :kir: És a gyönyörû táj? Az nem külsõség....? (vagy nem erre gondoltál... :gm: ? )

#37 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2006 szeptember 13. - 14:24

Szemenszedett!!!! :kir: És a gyönyörû táj? Az nem külsõség....? (vagy nem erre gondoltál... :gm: ? )

Háááát,tudod,nem gyõztél meg ;) Anno dacumal több maratonit futottam,az ország kies tájain de sose tudtam önfeledten élvezni :D A távlovaglás közben is kevés idõ jut,mondhatni fölszínes, csupán futólagos az élvezet,amit a tájban való gyönyörködés esztétikai örömei juttatának :hupp: Kénytelen voltam az õsborókást más alkalommal különfölkeresni,h. élvezni tudjam (maradéktalanul) a természetvédelmi szépséget :)

#38 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 13. - 15:42

Egyaltalan nem elhanyagolt sport,de mint ahogy packa is mondta,nincsenek kulsosegek.Sokszor meg ha ott vagy sem egyertelmu,hogy verseny van,latsz egy rakas embert lezengeni-mikor a lovasok kint vannak-,aztan meg nehany lovast a lovat mosni... :) Nagyon sok tavlovas van az orszagban,es eredmenyesen versenyeznek (lasd Odorek) nemzetkozi szinten is.Nem tudom Kerekegyhaza milyen messze van toled,de pl.regebben mindig ott volt az idennyito verseny,es jottek onnan is tavlovasok.Vagy Gyularol.(mondjuk azt hiszem Bacs-Kiskunban nagyobb szerencsevel jarnal,onnan tudok egy csomo tavlovast)

#39 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 13. - 16:50

Egyaltalan nem elhanyagolt sport,de mint ahogy packa is mondta,nincsenek kulsosegek.Sokszor meg ha ott vagy sem egyertelmu,hogy verseny van,latsz egy rakas embert lezengeni-mikor a lovasok kint vannak-,aztan meg nehany lovast a lovat mosni... :) Nagyon sok tavlovas van az orszagban,es eredmenyesen versenyeznek (lasd Odorek) nemzetkozi szinten is.Nem tudom Kerekegyhaza milyen messze van toled,de pl.regebben mindig ott volt az idennyito verseny,es jottek onnan is tavlovasok.Vagy Gyularol.(mondjuk azt hiszem Bacs-Kiskunban nagyobb szerencsevel jarnal,onnan tudok egy csomo tavlovast)

Engem a külsõségek nem érdekelnek. Csak jól akarom érezni magam a természetben. Ezt meg egybekötni a sportolással. Meg regeteg gondolatom és érzésem fûzõdik még ehhez, amit most lusta vagyok leírni. Talán nem is kell. :) Folyamatosan érdeklõdöm és tájékozódom és amint eljön az ideje, bele is vágok. Nem ez a legfõbb életcélom, de ki fogom ezt is próbálni. Szóval köszi az összes eddigi infót és hozzászólást. :)

#40 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 13. - 18:43

Szemenszedett!!!! :kir: És a gyönyörû táj? Az nem külsõség....? (vagy nem erre gondoltál... :gm: ? )

Hogy õszinte legyek nem. Az ifiket (tudom a fiamról) elõbb megfogja a széles karimájú kalap, a rojtos nadrág meg egy bazi nagy nyereg, mint a távlovaglás maga. :gm: (Alig tudtam rábeszélni a kölköt a csikós filingre. Szerencsére ma már azzal büszkélkedett, hogy jól szól a karikás és a pacc is remekül tûri.) :)