Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Sütni vagy nem sütni - az itt a kérdés...


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
849 válasz a témához

#841 melodia91

melodia91

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 454 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 11. - 11:59

Ez érdekes, a felügyelõ ingyen kiszállt és bélyegzett? Vagy õ végezte a beültetést is? :eek:


A felügyelõ nem csak süt. Õ végzi az azonosítást és a nyilvántartásba vételt, ami alapján a csikó bekerül az országos számítógépes nyilvántartásba (OLIR), ill. kitölti a szükséges nyomtatványokat. Ezekre csak õ a jogosult. Az állatorvos nem. A nemrég kijött egyedi jelölési rendelet alapján egyébként a felügyelõ is chipezhet, amennyiben van állatorvosi szakasszisztensi végzettsége. Van felügyelõ,akinek már van. De le van írva az MLOSZ honlapján is, köztenyésztési ló esetén a chip kötelezõ, de ha a tulaj kéri, INGYEN jár mellé a sütés.

#842 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 11. - 12:11

Bare, Bukarestben valami krotália-szerûséget láttam a kutyák fülén*, mint tudjátok, ott sok a kóbor eb, akiket valami segélyszervezet révén jelöltek, oltottak. Van még a tetoválás, de azt sem hiszem, hogy bárki leolvasgatná. :dev: Abban a lakókörnyezetben, ahol én élek elég kicsi az esélye, hogy a chip révén visszakerül a gazdihoz az eb - csak ennyit akartam fentebb mondani. Én jószándékú megtalálóként szintén nem vettem hasznát, pedig némelyik kutyán látszott, hogy nemrég még gazdis volt, a snazin meg egy 5-6 centi széles szép nyakörv virít - vélhetõen nem úgy verték ki az utcára, és vélhetõen chippelt is. :rolleyes: De nem offolok tovább, csak azzal kapcsolatban jött fel bennem a dolog, hogy minden jelölési módnak vannak elõnyei és hátrányai is - az azonnali, bárki által történõ leolvashatóság azért a bélyegzés nagy elõnye, és most visszakanyarodtam a topik témájához. ;) *Kicsit furán nézett ki mondjuk.

Edited by ori, 2013 április 11. - 12:14.


#843 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 11. - 12:29

Ha te és a kancád egy egyesület kötelékében repültök (szemle megvolt, tagdíj, kancadíj tárgyévre befizetve), a mén engedéllyel rendelkezik az adott fajtában (van, ahol ez nem követelmény), akkor a fedengedélyrõl letépett csikóbejelentõlap alapján az egyesület kiadja a csikószámot, és arra lesütik.
Egyéb esetben beletolják a chipet.


Ja, a hidegvérû egyesület törzskönyvben tartja, mint "B" törzskönyves tenyészkancát, mivel papíron nem egész a származása. Az útlevele sima útlevél, nem egyesületi, sütés a nyakán leledzik (Nem nullás, hanem köztenyésztett.). Az egyesület által direkt rá ajánlott ménnel lett fedeztetve, de elvben még a csikó sem lehet nyereghelyt sütött, szintén csak "B" törzskönyves. Aztán ki tudja, a külleme majd mit mutat stb. A hidegvérû egyesület meg köti az ebet a karóhoz, hogy õk csak a sütést tartják mérvadó jelölésnek. Namost akkor vagy az lesz, hogy valami csoda folytán ha kanca lesz és extra küllemû, esetleg javasolják nyh-re sütni, amit kétlek. Vagy nyakon kell lesütni, mert csak chipes lovat késõbbiekben nem fogad be az egyesület (bár ezt elvileg nem tehetik meg, de ez még mindig Magyarország). (Igen, hülyén hangzik, de szóltak már meg import chipes belga hidegvérût a szakik, mert nem látták rajta a sütést. Egybõl hamisítványnak kiáltották ki. Meg kellett magyarázni, hogy odakint évek óta chipelik a lovat és nem sütögetik. :gm: ) Szóval ezért mondom, hogy vitatkozzanak majd rajta õk. Felõlem süthetik nyakon, háton, meg chipelhetik is, vagy mindezt egyszerre. :gm: Csak extra költségbe ne kerüljön. Meg visszamenõleg ne tegyék kötelezõvé pluszba a chipet a sütött lovaknak is. Ennyi az aggodalmam.

#844 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 11. - 12:33

"A hidegvérû egyesület meg köti az ebet a karóhoz, hogy õk csak a sütést tartják mérvadó jelölésnek." Na, ha ez így van, akkor holnap faxolom a jelentkezésünket az egyesületbe. Dutra chippelve lett (kivártuk, mert nem akartuk sütni), az útlevelében van a származása :) Kíváncsi vagyok mit mondanak rá!

#845 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 11. - 12:44

Méz, akkor ez tényleg kicsit bonyolult helyzet, ilyen B-törzskönyves, "a minek is meg nem is" helyzetre ugye nem tér ki a rendelet. :rolleyes:

Kíváncsi vagyok mit mondanak rá!

Én is, majd oszd meg velünk az eredményt!

Edited by ori, 2013 április 11. - 12:45.


#846 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 11. - 13:24

Amelyik ló már el van látva egyedi jelöléssel - azaz sütve van - azt nem jelölhetik be még 1x. (Már van azonosítója, amivel egyszer már bekerült a nyilvántartásba, kétszer pedig nem kerülhet be...)

Ez azért nem egészen így van, mert elfogadott a másodlagos megjelölés. Arról nem is beszélve, hogy FEI útlevélhez kötelezõ a chip.

#847 Bereki

Bereki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.114 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 11. - 14:44

Ez azért nem egészen így van, mert elfogadott a másodlagos megjelölés. Arról nem is beszélve, hogy FEI útlevélhez kötelezõ a chip.


Így van, sütött lovat két esetben kell chippel is jelölni, ha FEI útlevél kiváltása szükséges, illetve ha vágóra megy. (Bár belföldön elképzelhetõ, hogy chip nélkül is vállalja a vágóhíd, de külföldön biztos nem vágható nélküle)

#848 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 11. - 16:43

Ez érdekes, a felügyelõ ingyen kiszállt és bélyegzett? Vagy õ végezte a beültetést is? :eek: [/quote] Nem, a sütésért nincs extra költség, csak a kiszállás és a papírok elkészítése amiért fizetsz. Ha kérsz hozzá sütést is, ami már nem kötelezõ az én esetemben, az van ingyen.Nincs felára. Eddig ugye az azonosítás volt a sütés, most meg a csipp az azonosítás helyette, és a sütés egy plusz amiért nem kell külön fizetned. A beültetést állatorvos végzi, de az meg az õ költsége, neki külön kifizeted amit kikalkulál, õ csak szúr meg pöcsétel. Egy fölös plusz, amivel terhelik a pénztárcádat, mióta behozták a kötelezõ csippet. Na meg az idegeidet, hogy szervezd össze a két embert. Mert ugye a két munkát nem lehet egybe mosni, nehogy már valami egyszerûbb legyen.

Edited by zsebi0202, 2013 április 11. - 16:48.


#849 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 12. - 6:47

Bare, Bukarestben valami krotália-szerûséget láttam a kutyák fülén*, mint tudjátok, ott sok a kóbor eb, akiket valami segélyszervezet révén jelöltek, oltottak. Van még a tetoválás, de azt sem hiszem, hogy bárki leolvasgatná. :dev:
Abban a lakókörnyezetben, ahol én élek elég kicsi az esélye, hogy a chip révén visszakerül a gazdihoz az eb - csak ennyit akartam fentebb mondani. Én jószándékú megtalálóként szintén nem vettem hasznát, pedig némelyik kutyán látszott, hogy nemrég még gazdis volt, a snazin meg egy 5-6 centi széles szép nyakörv virít - vélhetõen nem úgy verték ki az utcára, és vélhetõen chippelt is. :rolleyes: De nem offolok tovább, csak azzal kapcsolatban jött fel bennem a dolog, hogy minden jelölési módnak vannak elõnyei és hátrányai is - az azonnali, bárki által történõ leolvashatóság azért a bélyegzés nagy elõnye, és most visszakanyarodtam a topik témájához. ;)
*Kicsit furán nézett ki mondjuk.

chip-nek szerintem nem az a lényege, (elsõdlegesen szerintem)
hogy hogyan kerüljön vissza a gazdihoz, hanem az, hogy a tulajt jól megtudják ba...ni, ha az eb elkóborolt.

#850 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 12. - 6:58

Így van, sütött lovat két esetben kell chippel is jelölni, ha FEI útlevél kiváltása szükséges, illetve ha vágóra megy. (Bár belföldön elképzelhetõ, hogy chip nélkül is vállalja a vágóhíd, de külföldön biztos nem vágható nélküle)

Na, azért alakul a lista :rolleyes: Fél év múlva majd az ATEV is kitalálja, hogy chip nélkül nem veszi fel a jószágot, és akkor körbe is értünk :kv: :gm: