Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

KÖZVÉLEMÉNYKUTATÁS! Országos Lovas Kéktúra!


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
50 válasz a témához

#41 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 18. - 8:23

Aki jól tervez. Én például saját magamnak is mindig mindent alulnormázok. Az utóbbi években automatikusan 1,5-es szorzót teszek minden tervemre, úgy nagyjából tartható.
Egy lovastúra esetében a tervezés még nehezebb, mert bejön egy kazal olyan tényezõ, ami nem elõre látható. Sártenger, fakitermelés, eltévedés, patkó elvesztés, lórol esés... és a szép terveknek vége is.
A gyalogturista is lesántulhat, de az õt nem olyan mértékben lassítja le, mint a járómûvest. Amikor a járómû elromlik, a távolságok hirtelen hatalmasra nõnek! Az a 40km, amit 3-4 óra alatt lazán megtenni szándékoztál, egybõl 8 órai járófölddé nõ.

Te a szappanért, én a betonozásért nem lelkesülök. A pincékért is csak akkor, ha csaplárossal együtt látogassuk.
Szerintem vesd el ezt a pince projectet, nem kell azt felújítgatni, mondok neked sokkal jobbat: termelj benne gombát! Lószarod már van, pincéd is van, mi kell még? Pár diszperzites veder és néhány spóra.


Meggondolom a gombát, bort nem akarok oda, legfeljebb úgy, hogy üvegben megveszem. (az az évi 1-2 liter amit megiszom nem igényli, hogy termeljek :) )
A felújítás viszont azért van, mert elkezdett leomlani az eleje, és tovább bontottam, azt kell visszaépíteni stabilra.


A túrákon úgy terveztem, hogy délelõtt 3-4 óra, délután 3-4 óra kényelmes lovaglás. Ha valami gáz is lenne, akkor vagy a déli pihenõ, vagy az esti, vagy az elõzõ napihoz vissza lehet érni. Ha meg mentõ/lószállító kell, akkor úgyis meg van cseszve az egész. Mondjuk le is sétálok simán 20km-t ha kell.
A váratlan dolgok sem muszáj, hogy váratlanok legyenek, azért az tudható, ha egy terület idõnként víz alá kerül, azt jelölni kell, és kerülõútvonalat tenni a térképre.
Ha meg mégis van valami váratlan, akkor a jól megcsinált rendszerben lehet találni megoldást azért, ha megvannak a környékbeliek telefonszámai, stb.

#42 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 18. - 8:37

Velem már 30 km séta is elõfordult. :kv: Azért 40 km 3-4 óra alatt cseppet sem laza. :eek: A 12-13 km/h erõs ügetés, és az idõben nincs benne a min. 15-20 perc bemelegítõ, levezetõ lépés. A 10 km/h az átlag katonai menetteljesítmény. Egynapos terepen lehet próbálkozni, de túrán szerintem maradjunk olyan 8 km/h-nál, az reálisabb.

#43 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 18. - 8:51

A 40km körüli távot egész napra értettem, szóval 6-7km/h átlaggal számolok. (benne van a bámészkodás, pisi-kaki, nyeregigazítás, fotózkodás, stb. :) ) Ja, tényleg, tegnap írtam is, csak Koca átértelmezte. :D

#44 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 18. - 8:56

Azt értettem, nem is neked írtam, hanem Kocalovas "laza" 40 km/3-4 órájára. :D

#45 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 18. - 10:21

Azért 40 km 3-4 óra alatt cseppet sem laza. :eek: A 12-13 km/h erõs ügetés, és az idõben nincs benne a min. 15-20 perc bemelegítõ, levezetõ lépés.


Ja, aki ügetésnél magasabb jármódban nem tud haladni, az csakugyan végigügetheti a 4 órát. Vágtaszakaszok beiktatásával már mindjárt van benne lehetõség lépésben bámészkodni is. De legyen 8 km/h a terv. A gyalogos turista mennyit is tud? Ha jól kilép, és pisilni sem áll meg, akkor talán 4..5 km/h-t. Vagyis ha a járómû elromlik, vagy csak egyszerûen ledob és nem enged visszaülni, akkor nagyon könnyen ott érhet a sötét az erdõben, az pedig nem valami kellemes.

#46 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 18. - 10:26

Túrán nem nagyon szoktunk ügetni, nagyrészt lépés, néha kis ügetés, vágta, de az út 80%-át biztos lépésben tesszük meg. A ló lépéstempója is csak 5-6km/h a pár ügetés, vágtaszakasszal megy kicsit feljebb.

#47 skatya

skatya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 810 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 18. - 10:45

Bizony, fõleg ismeretlen terepen nem biztos, hogy olyan sokat vágtázik az ember... Már csak azért is, mert sok az új látnivaló :)

#48 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 18. - 12:44

Ja, aki ügetésnél magasabb jármódban nem tud haladni, az csakugyan végigügetheti a 4 órát.

Látom, nem voltam érthetõ. 12-13 km/óra az egy erõs ügetés tempó. Távlovasok a kezdõbb lovakat edzik ilyen tempóban.

Egyik évek óta bejáratott útvonalunk A-ból B-be 30 km. Ismerem az utat, nem tévedek el, tudom, hogy hol milyen talajra számíthatok. Van jónéhány hosszabb vágtaszakasz. Szoktunk is vágtázni, olyan túrásan, mint akinek még másnap is menni kell. Meg ügetni is. Lépni sok helyen muszáj, pl. keresztül egy falun, majdnem egy óra. Ha vizes a talaj, akkor azért, mert szuttyog, ha ugyanott száraz a talaj, akkor azért, mert öklömnyi repedésekkel van tele. De összességében szerintem egy nagyon szép és jól járható útvonal az átlaghoz képest. Ha négy óra alatt megjárjuk, akkor jók voltunk. (Ha nem botlunk bele az emukba, mert az + negyed óra. :dev: ) És még nem néztük meg a gyurgyalagokat, meg az avar síremléket, és lóháton ettük a szendvicset. Ugyanez gyalog nekem hat óra volt. :D



De szerintem kezdünk elkanyarodni. Szóval nem lehetne csinálni egy ilyen googleearth-ös útvonalhálózatot? Szerintem az egész jól mûködhetne. :)
Regisztrálhatnának azok a helyek, akik tudnak fogadni lovasokat.
Mindenki feltölthetné a környékén lévõ útvonalakat, lovasspecifikus infókat mellékelve hozzá.
Stb.

#49 Sütyi

Sütyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.457 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 18. - 13:04

Remélem azért a fórumos ötletbörze mögött szakmai megbeszélések is zajlanak. (És ezzel nem az ide írókat minõsítem, félre értés ne essék! :) ) Szerencsére azért vannak még hazánkban néhányan, akik [i]valóban[i] megtettek ekkora távokat lóháton. "Ki kell használni", hogy õk már átestek saját kárukon a buktatókon.
Sok sikert!

#50 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 18. - 16:55

Túrán nem nagyon szoktunk ügetni, nagyrészt lépés, néha kis ügetés, vágta, de az út 80%-át biztos lépésben tesszük meg. A ló lépéstempója is csak 5-6km/h a pár ügetés, vágtaszakasszal megy kicsit feljebb.


Na jó, de ha gyalogos túrista sebességével haladtok, akkor minek mindehhez a ló? 8-o Akkor gyalog kell kéktúrázni, és nincs vele gond. :)

#51 skatya

skatya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 810 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 18. - 17:21

Gondolom mert más élményt nyújt lóval menni, mint gyalog. Mindenki másért ül fel a lóra. Van aki azért, mert haladni akar, van olyan is, aki egy meghitt, bensõséges kapcsolatot teremt egy élõlény és önmaga, illetve a természet közt... Szerencsére az emberek nem egyformák...bár sokak szeretnék hogy ez megvalósuljon...