Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Globális energiaválság - igaz lehet?


  • Please log in to reply
1296 válasz a témához

#161 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 26. - 14:35

Meg egy dolog, te is írtad, hogy spec mi jóformán teljesen az orosz gáztól függünk. Tehát Eu ugrál, ilyen meg olyan szankciók az oroszokkal szemben, õk bespajzolnak egy idõre :gm: konzervbõl, és ha az Eu tovább ugrál, fogják magukat és elzárják a gázcsapot, akkor lehet számolni, hogy mondjuk december közepén két hét alatt hány ember fagyna halálra kis hazánkban, meg a környezõ országokban. Szerintem ez elég jó tárgyalási alap részükrõl. made in Russia termékek ??? holland, belga, német, francia termékek sem rémlenek számottevõen egy két specialitást leszámítva. made in China, na az rémlik, de attól még, hogy az Eu, meg USA megorrol rájuk attól még made in China termékeik lehetnek majd nyugodtan. Nem azt mondom, hogy az Oroszok álmai netovábbja lehet, hogy összerúgják a port "végleg" az Eu-val, de szerintem mi szívnánk meg jobban a helyzetet.

#162 forkissima

forkissima

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.661 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 26. - 19:42

Én a hozzászólásodra írtam, hogy az EU nem függ teljesen az orosz gáztól, mivel az EU27 országai különbözõ mértékben függenek az oroszoktól, ez abból akadhat, hogy van saját forrásuk, vagy diverzifikált forrású importjuk vagy mindkettõ, illetve az energiamixük eltér a mienktõl. Mi az EU27 egyik legfüggõbb országa vagyunk orosz gáz tekintetében, ezt írtam. Ezen kellene, lehetne, illetve lehetett volna változtatni 1990 óta. A gáztározók a gázszállítás ilyen-olyan akadozása esetére (is) vannak kitalálva és országonként eltérõ idejû gázigényt tudnak fedezni. A szerinted jó tárgyalási alapra azt tudom mondani, hogy a Gazpromot nem orosz bankok finanszírozzák, elég sok nyugati befektetés van az országban ami munkahelyeket teremt, és a politika, az energiapolitika meg különösen, jóval bonyolultabb annál, hogy elzárják a csapot aztán majd jól megzsarolnak, miközben konzerven él a nép, akik egyébként nem élnek jól. Arról se feledkezz meg, hogy mire ideér, tranzitországokon keresztül megy a gáz, és õk is belekavarnak a levesbe. A linkedre azt tudom mondani azon kívül, hogy kiezmiez? de nem hiteles forrás, hogy szabadkereskedelem van, de nehogy azt hidd, a kínaiak nem ugyanezt csinálják, sõt elárulom, kicsiben a MOL is ezt teszi. Hollandok: a világ harmadik legnagyobb agrár exportõre, lásd virág, paradicsom, uborka, paprika kulcsszavakat, Unilever termékekkel szerintem minden magyar élelmiszerboltban találkozol, Heineken ismerõs?, Philips termékek ismerõsek? Belgák: csoki, sör, sajt, tej, hús, ágynemû, csiszolt gyémánt. most hazamentem.

'Everything that is done for us, without us, is not ours.'


#163 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 27. - 12:34

Az EU valóban függ a gáztól, ami nem csak orosz gáz, kevésbé az olajtól, ami megint nem csak orosz olaj, messze nem. A legegyoldalúbban az EU-ban egyébként pont Magyarország függ az oroszoktól gáz ügyben.


Gázban tudtommal 60% importra szorul az EU.
Felét Norvégoktól, felét pedig az Oroszoktól kapja.
A Norvég export nem tud növekedni, viszont az EU igény évi 3%-al növekedik.
Holland mezõk kitermelése is csökken, máshol meg nincs számottevõ gáz az EU-ban.
Tehát egyedül a Gazpromtól tudna az EU többet venni.

Olaj: Az EU igény 85%-a import... Oroszoktól és a Norvégoktól.
A Norvégok nem emelik a kitermelést, nem is tudnák számottevõen, de nem is akarják (politikai döntés)

Szén: Az EU igény 40%-a import.

Vegyük észre, hogy Norvégia nem EU tag.
Azt is, hogy az oroszok most fontolgatják: belépnek az OPEC-be és megalapítják Iránnal a gáz OPEC-t.

Szállítási útvonalak:
Ha nem jönne orosz olaj, akkor tankerekkel kellene szálíltani.
De kikötõi terminálok és onnan csõvezeték meg akkora kapacitásban nincs, ami az EU belsejébe vinné az szükséges mennyiségû olajat. Ezért jelenleg a rendszert csak az oroszoktól lehet feltölteni olajjal.
Ezzel nem is volt addig baj, amíg oroszország szegény volt, de Putyin rendbe kapta õket, nem kell nekik mindenáron a pénzünk, ezzel szemben Putyinnak nagyobb tervei vannak a jelek szerint, mintsem olcsón kiárusítsa oroszország energiakészleteit.

A fentiek miatt szerinte nem tudja szankcionálni az EU az oroszokat,, mert ezzel magát billentené fenékbe.
A jelek szerint ezzel tisztában is vannak orosz részrõl, mert nem látszik, hogy vonulnának kifelé Grúziából...
Ha az EU szankcionál, gázcsap elzár, mi és még pár tagország fagyogatunk, Oroszok meg veszik Kínától amire szükségük van...
Az EU tehát legjobban most velünk tolna ki, ha elkezdi szankcionálni az oroszokat.
Egyes ellenzéki politikusok meg ráadásul még elhivatottnak is érzik magukat arra, hogy elézavarják az országot a pofonnak.

Az oroszok lehet, hogy hülyére keresték magukat, de egyrészt nagyon kevesen keresték magukat hülyére, másrészt ennek ellenére nemigen sikerült megteremteni a középosztályt, divatos kifejezéssel the profit did not trickle down, gyalázatosak a közegészségügyi állapotok (évente kb fél millió embert veszítenek, tehát fogy a népesség rendesen), a gazdaság nagy részében nem történt modernizálás, elöregedett az energiahálózatuk, akadozik az energiaellátás, a közmûvek hasonló helyzetben, az úthálózatukon is lenne finoman szólva mit fejleszteni, és még sorolhatnám.


Ezek inkább válnak most elõnyükre, mint hátrányukra, mert ha van pénzük, akkor látványos fejlõdést produkálnak, ami mellesleg nagy társadalmi támogatottságot eredményez náluk, és elkezdhet kiépülni a középosztály.

Megvan hozzá az alap, hogy fejlõdni tudjanak, mert van pénzük rá:

Az orosz gazdaság meg sem érzi a konfliktust

"Oroszország nagy utat tett meg 1998 óta, amikor adósság-átütemezést kért a nyugati hitelezõktõl. Adósságait azóta ledolgozta, és jelenleg, 600 milliárd dollárra tehetõ devizatartalékával, a világ egyik nagy hitelezõje. Devizatartalékának fele amerikai értékpapírokban, köztük a legnagyobb amerikai jelzáloghitel-intézetek papírjaiban fekszik, mondta a hírügynökségnek a Deutsche Bank egyik elemzõje."

Nagyon hasonlít az egész a 30-as évek Németországára, ott is hirtelen sok meló és fejlõdés lett, és biztos vagyok benne, hogy az orosz fejlõdést az ott élõk nagy fejlõdésnek élik meg.
Ezzel szemben, ha egy nyugatnémetnek kellene ilyen viszonyok között élnie, akkor nyomban menne tüntetni...


A linkedre azt tudom mondani azon kívül, hogy kiezmiez?


Õket is érdemes megnézni, a Fenntartható Fejlõdés Egyetemközi Kutatócsoport

Az év végére 170 dolláros olajárat valószínûsítenek, a jelen helyzetben.
Tavaszra pedig jelentõs áremelést a hazai gázban.
Hát, meglátjuk...

#164 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 27. - 12:43

Oroszország a világ egyik legnagyobb importõre. Ráadásul olyan importra szorul amit sem a harmadik világ sem a Távol-kelet nem tud kielégíteni, ergó nem kell becsinálni. Egészen addig amíg egyensúly van. Az egyensúlyról pedig a felek - azonos érdekek mentén - kölcsönösen gondoskodnak. Most látom már megint negatív vagyok... :D

Edited by packa, 2008 augusztus 27. - 12:44.


#165 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 27. - 12:50

szvsz. most folyik az új egyensúly kialakítása. Mindazonáltal drukkolok, hogy igazad legyen, mert nem örülnék neki, ha a racionalitás által diktált pesszimistább forgatókönyv jönne be, hiszen én is annyira szeretek idealista lenni. :)

#166 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 27. - 12:57

Az egyensúly kényes, ezért folyamatosan karban kell tartani. A grúz akció is egy ilyen egyensúlykiigazítás. Mindazonáltal drukkolhatsz is, mert ha ez a kényes egyensúly felborul, akkor annak nem olyan következményei lesznek amitől Te tartasz.... Ugye nem kell részletezni mire gondolok?

#167 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 27. - 13:00

Ugye nem kell részletezni mire gondolok?


Azért csak részletezd, az a biztos. :)

#168 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 27. - 13:03

Háború, szomszéd uram, csúnya háború, sok-sok halottal...

#169 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 27. - 13:17

Az bizony nagyon rosszul jönne ki nekünk is, ha kiszélesedne a grúz csetepaté, mondjuk akár Ukrajnáig, de nem lepődnék meg rajta. De gondolom akkor is azt mondanád, hogy nem az energiahiány az oka a háború kitörésének. Végül is nézőpont kérdése.

#170 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 27. - 13:45

A háborúban értékes tapasztalatokat szereznek a katonák. Persze, a civilek is, de õk ezt nem szerették volna.

#171 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 27. - 14:33

Az bizony nagyon rosszul jönne ki nekünk is, ha kiszélesedne a grúz csetepaté, mondjuk akár Ukrajnáig, de nem lepõdnék meg rajta.
De gondolom akkor is azt mondanád, hogy nem az energiahiány az oka a háború kitörésének.
Végül is nézõpont kérdése.

Én meglepõdnék. :) A grúz csetepaté nem fog kiszélesedni. Annál sokkal több kell az egyensúly borulásához. (Elsõsorban szándék....)
Akármennyire vesszõparipád az energiahiány, most éppen az újonnan felfedezett mezõk packáznak az egyensúllyal. Sarkkörön túl, nemzetközi vizek, stb... Nem is tudom mi miért nem jelentkezünk be rá?

#172 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 27. - 14:38

És a sok-sok halottal, meg az energiahiány is mérséklõdne. " Akármennyire vesszõparipád az energiahiány, most éppen az újonnan felfedezett mezõk packáznak az egyensúllyal. Sarkkörön túl, nemzetközi vizek, stb..." Igen packáznak az egyensújjal, de tudod melyikkel? A Földével. Nézz utána mi van még a sarkköri jég alatt és az mennyire lenne, hasznos, ha a továbbiakban már nem ott lenne?

#173 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 28. - 8:04

Sokkoló gázárak jönnek

Kiváncsi leszek, hogy ráengedi-e a kormány a fogyasztókra a külföldi gázárat, vagy hitelt vesznek fel aminek egy részét kompenzációra költik?

Akármennyire vesszõparipád az energiahiány, most éppen az újonnan felfedezett mezõk packáznak az egyensúllyal. Sarkkörön túl, nemzetközi vizek, stb... Nem is tudom mi miért nem jelentkezünk be rá?


Mostnaság azzal van baj, hogy már kb. 10 éve nem fedeznek fel annyi új mezõt mint kellene, hanem egyre kevesebbet. Egy óriásmezõ felfedezése után 10-15 évbe telik, mire megindulhat a kitermelés, és hol van az még az optimális üzemtõl.
A sarkvidéki mezõk egy-két ország számára igen csak jól jönnének, viszont a globálisan hiányzó mennyiséghez képest nagyon kevés.
Azon kívül drága lesz a kitermelése is, nem véletlenül hagyták eddig ott.

#174 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 28. - 9:12



Kiváncsi leszek, hogy ráengedi-e a kormány a fogyasztókra a külföldi gázárat, vagy hitelt vesznek fel aminek egy részét kompenzációra költik?


Szerinted melyik lenne üdvös? Az ország 80 százaléka melegedjen továbbra is közpénzen és adósodjon szarásig a költségvetés, vagy fizesse mindenki a maga melegét?
Fogadni mernék rá, hogy arra szavazol, állítsák meg a határnál, ide aztán nem fog begyûrûzni a világpiac. Mint a 70-es években.... :D :D

#175 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 28. - 9:54

Dicséretesen szépen haladsz, jól látod a problémát. Arra szavaznék, hogy már több éve kampányban kellene tolni, hogy mindenki hőszigeteljen, és ehhez állami segítséggel elérhető árúvá tenni hőszig anyagokat, valamint a szakképzést felkészíteni, hogy legyen elegendő szakmunkás ezek elvégzésére. Ez persze valamelyest piacellenes megoldás lenne, de mégis jobb mint a másik két lehetőség, amik hosszútávon csődbevinnék az országot. Mert jelenlegi formában sokkal több pénz fog erre elmenni, akár hitelből, akár adóból fogják megcsinálni. Csak sajnos a döntéshozók még nem döbbentek rá, hogy egyre drágább lesz az energia, mert talán azt hisziok, hogy ez átmeneti állapot. Pedig nem átmenetinek tűnik és az ország elszegényedéséhez vezet, ha a jelenlegi energiapazarló gazdaságtalan infrastruktúrával megyünk tovább. Vagy úgy gondolhatják, hogy őket ez nem fogja érinteni, pedig ez szerintem tévedés. Aki megteheti most hőszigeteljen, mert az energiával ezek ára is drágul.

#176 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 28. - 10:27

Megkerülted a kérdést. Ráengedje, vagy sem?

#177 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 28. - 11:45

A problémára egyik sem megoldás, és a lakás hõszigetelés probléma nem is létezne ha idejében odafigyeltek volna az illetékesek.
De mindig csak az aktuálpolitikai érdekek dominálnak, a jövõ rovására, ejj ráérünk arra még...

Inkább sürgõsen el kéne gondolkodni talán mégis valamilyen erõmû programon, ami a külföldtõl függést enyhíti.
Mondjuk atomerõmû bõvítéssel, és a Duna duzzasztással, biogáz, szél, geotermális erõmûvek sorával.

Felénk most épül egy biogáz erõmû, igaz nagyon pici, de mégis valami.

#178 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 28. - 16:59


Mondjuk atomerõmû bõvítéssel, és a Duna duzzasztással, biogáz, szél, geotermális erõmûvek sorával.


Nincs az a politikus aki ezeket a szájára merné venni.

#179 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 28. - 17:06

Már régóta világos, hogy egy közösség vezetésére a jóindulatú, ámde vaskezû király a legjobb. A közösségnek. A probléma ott a hatalom tovaruházásával volt, mert a családregények szerint a vér hígul.

#180 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 28. - 17:11

Én már többször ajánlottam 3 ombudsmant egy népbarát diktátorért cserébe. Tõlem királynak is nevezhetjük...

#181 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 28. - 17:12

Na, legalább nem lehet mondani, hogy sosem értettünk egyet. :D

#182 forkissima

forkissima

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.661 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 28. - 18:23

épül az erõmû, nyughatatlan szépül http://www.greenfo.h...86f597c70ee08a6

packa, én nem kerülöm meg a kérdésedet, ha ráengedi, akkor lázadás, ha nem engedi rá, akkor költségvetés romlása, plusz minimális adózó réteg további nyuvasztása. Ha nagyon cinikus akarok lenni, akkor nekem tökmindegy, idejében elhagytam a süllyedõ hajót.

'Everything that is done for us, without us, is not ours.'


#183 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 28. - 19:04

Szeretem az egyenes válaszokat - egyetértünk. (Bízzál bennünk, egyszer még elzavarjuk ezt a sok populista seggfejet)

#184 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 28. - 20:11

Nincs az a politikus aki ezeket a szájára merné venni.


Hát ez elég nagy baj, pedig sose volt nagyobb (egyre növekvõ) szükség rá.

Már régóta világos, hogy egy közösség vezetésére a jóindulatú, ámde vaskezû király a legjobb. A közösségnek.


Ezért tudja Putyin az EU-t sakkban tartani.

"A teve olyan ló, amit egy bizottság tervezett"

épül az erõmû, nyughatatlan szépül http://www.greenfo.h...86f597c70ee08a6


Elegem van már azokból a zöldekbõl, akik mindent megtorpedóznak, viszont értetlenül állnak majd, amikor az utolsó fát is kivágják tüzifának a tömegek.

packa, én nem kerülöm meg a kérdésedet, ha ráengedi, akkor lázadás, ha nem engedi rá, akkor költségvetés romlása, plusz minimális adózó réteg további nyuvasztása. Ha nagyon cinikus akarok lenni, akkor nekem tökmindegy, idejében elhagytam a süllyedõ hajót.


De õ arra volt kíváncsi, hogy a kettõ közül melyiket választanád.
Én inkább azt, hogy ráengedje, mert akkor tuti elhajtanák õket a francba, aztán lehet, hogy új seprû jobban seperne. Persze csodák nincsenek, nem lesz kolbászból a kerítés.
Néha az az érzésem, hogy itt már túl sok csontváz van a szekrényben, és fõleg azzal vannak elfoglalva, hogy ki ne boruljon.

#185 forkissima

forkissima

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.661 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 29. - 16:06

Elegem van már azokból a zöldekbõl, akik mindent megtorpedóznak, viszont értetlenül állnak majd, amikor az utolsó fát is kivágják tüzifának a tömegek.


Moon, én sem pártolom a minden rovására menõ elvakult környezetvédelmet. De ez az egész egy Natura 2000 területen zajlik az illetékes környezetvédelmi felügyelõség közremûködésével, ami mindennek a teteje. A Natura 2000 a tagállamokra bízta bizonyos keretek között, hogy a területükbõl mennyit különítenek el olyan célra, amit érintetlenül szeretnének meghagyni. A Natura 2000 helyszínek fokozottan védett természetvédelmi területek, így azt nem kellett volna szétbarmolni.

'Everything that is done for us, without us, is not ours.'


#186 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 29. - 16:15

Nem konkrétan erre az esetre gondoltam. Hanem arra, hogy ha valamilyen beruházás indulna, azt rögtön megtorpedózzák.

De ha már natura 2000-ről van szó, akkor:
Kiirtották a sajóládi erdő 98 százalékát

És még sajnos...

#187 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 31. - 10:03

Egy cikk melybõl megtudhatjuk többek között az olaj és az élõerõ viszonyát.

"Egyetlen hordó olaj 25000 emberi munkaórának megfelelõ energiát tartalmaz. Átlagosan 1 ember 5 hordó olajat fogyaszt el évente. "

#188 forkissima

forkissima

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.661 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 3. - 16:55

Éppen most frissítette a Bizottság a 2030-ig szóló előrejelző trendeket az energiaszektorban, itt a link, napi levezetőnek el is kezdtem elolvasni
http://ec.europa.eu/...07/index_en.htm

(Moon, köszi az emailt, még nem volt időm érdemben reagálni rá, szorri, nagyon tele van a hetem.) de itt egy link a hidrogénhajtásos autóról (bár az valóban nem az egész gazdaság) http://totalcar.hu/m...0....03.

ja, és mint EMLA-tag, ezt mindenképpen ide kell linkelnem, interjú Fülöp Sándorral, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosával.
http://index.hu/poli...fold/fulop1698/

Edited by forkissima, 2008 szeptember 3. - 17:04.

'Everything that is done for us, without us, is not ours.'


#189 emzprx

emzprx

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 678 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 9:49

Itt egy vélemény, arról, hogy ki kire van rászorulva gázfronton.

http://www.tozsdefor...;news_id=383744

#190 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 10:23

Puff neki, gázcsap kilõve. Lesz más.

#191 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 10:30

Reméljük nem kell megtapasztalnunk a gyakorlatban, hogy jól spekulált-e.

#192 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 15:02

A kipukkadt az olajlufi címû értekezést elkerültétek? Szándékosan? :gm:

#193 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 15:46

Erre gondolsz?

Tavaly ilyenkor 80 dolcsi körül volt egy hordó olaj, most 110 körül van, nem látszik nagy kipukkanásnak.
Persze a cikkíró azt vizionál ami neki tetszik, reméljük bejön a víziója.

A realitás viszont inkább az, hogy ettõl nem fog lejjebb menni az olajár számottevõen, októberre 120 körüli árra teszik az optimista elemzõk, újbóli növekedéssel.

#194 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 17:03

(Azt nem elemzõk mondták 33 éve, hogy be se fog gyûrûzni? :D ) Én azt sem bánom, ha olcsóbb lesz. :) Továbbra sem megy senki 110-el az autópályán, csak én.

Edited by Ernest, 2008 szeptember 5. - 17:09.


#195 emzprx

emzprx

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 678 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 19:32

A realitás viszont inkább az, hogy ettõl nem fog lejjebb menni az olajár számottevõen, októberre 120 körüli árra teszik az optimista elemzõk, újbóli növekedéssel.



Az elemzõk, akik próbálják megjósolni az árakat pont annyit értenek hozzá, mint bárki más.

SEMMIT !

Tavaly a 80 dolláros árnál szemberöhögték a cnbc-n valamelyik Goldman-os ürgét, aki 150 usd-t vízionált, majd idén 140 usd-nál az elemzések 99 %-a valószínûsítette a 200 usd-t.

Ha elemzõ, vagy tanácsadó vagy, egy a lényeg: haladj a csordával, véleményed ne különbözzön a többiekétõl. Ha eltalálod a többiekkel együtt a tutit, akkor jó, ha nem, akkor a többi sem találta el, pedig micsoda iskolákat végeztek azok is.

Nyugodtan elveszítheted a világ össszes pénzét, ha a többiekkel együtt veszíted el.

Az elemzõk azok, akik utólag prímán meg tudják magyarázni azokat az árfolyammozgásokat, amelyeket korábban el sem tudtak képzelni.

Üdvözöllek a befektetések világában. :)

#196 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 19:58

Részemrõl a terminus.blog.hu-n kezdetkor irogató ember projekcióit tartottam hihetõnek, amíg publikálta. Persze más meg mást tartott hihetõnek, mindenesetre õ megalapozta a számításait leellenõrizhetõ adatokkal. Jelenleg 2010-11-re teszik a melegebb helyzetek kezdetét, akkorra tartják olyan szintûnek a nagy mezõk kiürülése és az új mezõk közötti kapacitáskülönbséget, ami jelentõsebben befékezi a világgazdaságot. Jelenlegi recesszió is ennek a kezdeti jele, szerintük. A nemrégiben szárnyaló olajár utáni keresletcsökkenés ingadozásának simán lehet következménye pár hetes árcsökkenés, de ha tavaszig így marad akkor annak örülnék, csak sajnos a jelenlegi helyzet ismeretében nem tartom valószínûnek. Részemrõl karácsonyra 120 dolcsi felett árra számítok, nem azért, mert tetszene, hanem mert ezt tartom reálisnak abból a képbõl amit megismertem. Ezt a képet nem változtatja, ha egy MTA történész tudni véli, hogy az oroszok nem tudják elzárni a kutakat, és mi teszünk nekik szivességet ha megvesszük tõlük a gázt, sõt az sem, ha egy indexes újságíró 70 dolláros olajárról álmodozik. Meglátjuk. Legyen igazuk. Hátha.

#197 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 9. - 14:45

Felélt Jövõ Hetesi Zsolt interjú a Magyar Hírlapban.

Más:
Otthon gyárthatunk pálinkából üzemanyagot:
"Otthoni üzemanyaggyártó rendszert mutatott be egy amerikai cég, az E-Fuel [1]. A mosógép méretû szerkezetet élesztõvel és emberi fogyasztásra nem alkalmas cukorral kell feltankolni, és az ebbõl létrejött bioüzemanyaggal rögtön fel is lehet tankolni az etanolos autókat."

Magánvélemény: Aztán meg lesünk, ha felmegy a cukor ára.

#198 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 10. - 13:27

http://terminus.blog...adigmavaltas_ii

#199 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 10. - 14:39

Az elemzõk, akik próbálják megjósolni az árakat pont annyit értenek hozzá, mint bárki más.
SEMMIT !
Ha elemzõ, vagy tanácsadó vagy, egy a lényeg: haladj a csordával, véleményed ne különbözzön a többiekétõl.
Nyugodtan elveszítheted a világ össszes pénzét, ha a többiekkel együtt veszíted el.

Ezt nem gondoltad at.. elragadott a hev..

Az energiahordozoknak is van piaca.
Velük is kereskednek.
Ha igaz lenne amit irsz, akkor ezen az arun nem lehetne penzt keresni, mert tartosan es rendszeresen nem lehetne nyereseghez jutni.

A nyereseg alapja ugyanis a vetel es eladas optimalis idöpontjanak megvalasztasa.. ha C_R meg itt lenne, okosan elmagyarazna.

Azok a hatalmas nyeresegek, amik eppen ezen a piacon "realizalodnak", azt mutatjak, hogy nagyon is lehet az arakat prognosztizalni.. de nem mindig es föleg nem mindenkinek.

Ezt onnan is tudom, hogy magam is keszitettem egy nemet olajcegnek ( VEBA Oel ) olajar-prognozisokat.. nem volt mindegy, hogy mikor es hol vasarolnak be az olajfinomitoik.. sokszor nyertünk.. parszor veszitettünk.

Aztan a ceget felvasarolta a konkurrencia.. ( ARAL ) es en atmentem a bankszektorba.

A jo olajar-elemzeseket nem a paci-forumon fogod olvasni.. es nem is az ujsagban.

Egy jo, megalapozott elemzes erteke szazmilliokra rug.. nem hever az utcan.


Üdvözöllek a befektetések világában.

Ha jol latom, te meg nem vagy bent.. de azert kedves.

Edited by Peter13, 2008 szeptember 10. - 14:56.


#200 emzprx

emzprx

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 678 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 10. - 15:32

A nyereseg alapja ugyanis a vetel es eladas optimalis idöpontjanak megvalasztasa..


Sokat tanultam. :)

Ha valami olcsó vedd meg és add el drágábban!
Ha nem tudod drágábban eladni, ne vedd meg!